Κατατακτήριες Πληροφορικής ΟΠΑ 2014-2015

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
Post Reply
User avatar
Le Poulet
Venus Former Team Member
Posts: 62
Joined: Thu Jun 26, 2014 11:23 pm
Academic status: N>4
Gender:

Κατατακτήριες Πληροφορικής ΟΠΑ 2014-2015

Post by Le Poulet » Wed Oct 08, 2014 1:43 am

Χαιρετώ την κοινότητα!

Αρχικά συγχαρητήρια για το forum, φαίνεται πολύ καλά οργανωμένο και εύχρηστο. :smt023

Είναι το πρώτο μου post και ελπίζω να τα λέμε συχνά από εδώ μέσα, αφού έχω βάλει ως στόχο να μπω στο τμήμα με κατατακτήριες εξετάσεις. Προς το παρών δεν έχει βγει η κλασική ανακοίνωση για προθεσμία από 1η εως 15 Νοεμβρίου οι δηλώσεις, μαθήματα και ύλη κλπ. Ελπίζω να βγάλουν και να μην κάνουν τίποτα εκπλήξεις.

Αν κάποιος γνωρίζει, μπορεί να μου πει:
-πόσα περίπου άτομα δίνουνε κατατακτήριες κάθε χρόνο? υπάρχει μεγάλη ζήτηση?
-η στάση των καθηγητών ποια περίπου είναι σχετικά με όσους εισάγονται με κατατακτήριες? βάζουνε δυσκολότερα θέματα, ζητάνε πράγματα εκτός ύλης? (το λέω γιατί συνέβαινε στην προηγούμενη σχολή μου)
-προτάσεις σχετικά με την προετοιμασία, τι χρειάζεται ή κάποιο φροντιστήριο αν είναι απαραίτητο (σε pm εννοείται :-p )

Επίσης, οποιαδήποτε συμβουλή σχετικά με απαραίτητα συγγράματα, εξεταστέα ύλη, links κλπ είναι ευπρόσδεκτη!
:smt117
giannispan
bit level
bit level
Posts: 23
Joined: Fri Nov 29, 2013 9:34 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Κατατακτήριες Πληροφορικής ΟΠΑ 2014-2015

Post by giannispan » Wed Oct 08, 2014 10:15 am

Καλημέρα, φίλε. Μπήκα στη σχολή πέρσυ με κατατακτήριες οπότε νομίζω πως είμαι ο άνθρωπός σου :P
Για την ανακοίνωση να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι πότε είχε βγει, πάντως πάρε ένα τηλέφωνο στη γραμματεία, οι άνθρωποι είναι πολύ συνεργάσιμοι (καμία σχέση με τη προηγούμενη σχολή μου) και θα σου λύσουν κάθε απορία.
- Πέρσυ είχαν δηλώσει 38 άτομα και παρουσιάστηκαν να δώσουν 16. Οι θέσεις ήταν 17 οπότε όποιος έπιανε τη βάση και στα 3 μαθήματα περνούσε. Τελικά πέρασαν μόνο 4 επειδή κόπηκε πολύς κόσμος στα μαθηματικά.
-Αν δεν αλλάξει κάτι φέτος θα γράφεις μαζί με τους 1ετείς στην εξεταστική του Ιανουαρίου πάνω στα ίδια ακριβώς θέματα, οπότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μπεις στην e-class να κατεβάσεις σημειώσεις (νομίζω είναι ελεύθερη η πρόσβαση και στα 3 μαθήματα). Δεν βάζουν θέματα εκτός ύλης.
- Για προετοιμασία αν ξεκινήσεις σιγά σιγα και χαλαρά από τώρα πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα. Βέβαια, δεν ξέρω τι επαφή έχεις με τα μαθηματικά, αλλά στη java παρ'ότι πέρσυ τέτοια εποχή ήμουν τελείως άσχετος με προγραμματισμό κάλυψα την ύλη σχετικά άνετα.
Για συγγράμματα, κυκλοφορούν στο διαδίκτυο στα αγγλικά και του Roberts για Java, και της επιστήμης υπολογιστών.
Καλή επιτυχία!
User avatar
Le Poulet
Venus Former Team Member
Posts: 62
Joined: Thu Jun 26, 2014 11:23 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Κατατακτήριες Πληροφορικής ΟΠΑ 2014-2015

Post by Le Poulet » Wed Oct 08, 2014 11:16 am

Thanks a lot!

Απ αυτά που μου λες βλέπω ότι ισχύει ότι και στην προηγούμενη σχολή μου, δηλαδή να περνάνε πολύ λιγότεροι απ όσοι δίνουν, οπότε μπαίνουν αμφιβολίες αν αυτοί ήταν αδιάβαστοι ή τα θέματα τσιμπημένα.

Θα πάω και από κοντά μια βόλτα να δω πως είναι και να ρωτήσω τη γραμματεία.

Με τα μαθηματικά δεν το έχω και τόσο, αλλά με κάποιο ιδιαίτερο-φροντιστήριο πιστεύω θα είμαι ΟΚ. Δεν το ρισκάρω να κοπώ και να περιμένω ένα χρόνο για να δώσω ξανά!
:smt117
giannispan
bit level
bit level
Posts: 23
Joined: Fri Nov 29, 2013 9:34 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Κατατακτήριες Πληροφορικής ΟΠΑ 2014-2015

Post by giannispan » Wed Oct 08, 2014 8:04 pm

Για τα μαθηματικά, σου προτείνω να διαβάζεις από τις σημειώσεις καθώς και το σετ ασκήσεων που θα βρεις στην e-class. Πιστεύω ότι αν είσαι σε θέση να λύσεις το 80% των ασκήσεων μόνος σου τότε μπορείς εύκολα να το περάσεις και με βαθμό.
calmen
bit level
bit level
Posts: 16
Joined: Fri Jun 16, 2017 11:31 pm

Re: Κατατακτήριες Πληροφορικής ΟΠΑ 2014-2015

Post by calmen » Wed Oct 04, 2017 1:31 am

Αυτό άλλαξε τελικά??
Δεν δίνουν μαζί με τα παιδιά από το 1ετος?
Δίνουν μόνοι τους όσοι δίνουν με κατατακτήριες..
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”