Τι μου προτείνετε να κάνω;

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
Post Reply
ShadowBlade
bit level
bit level
Posts: 14
Joined: Sun Apr 26, 2015 5:27 pm
Gender:

Τι μου προτείνετε να κάνω;

Post by ShadowBlade » Fri Jun 26, 2015 3:55 am

Μόλις τελείωσα το 2ο έτος της σχολής.

Μπήκα στη σχολή με υψηλό βαθμό. Δυστυχώς μόλις μπήκα συνέβησαν κάποια πολύ άσχημα πράγματα και ήμουν σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση. Τα πράγματα πήγαν καλύτερα σιγά σιγά αλλά χρειάστηκε χρόνος. Λόγο της όλης κατάστασης κλείστηκα στον εαυτό μου και δεν ασχολούμουν με τη σχολή καθόλου. Δυστυχώς ήμουν σε τόσο άσχημη κατάσταση ψυχολογικά που δεν είχα δύναμη ούτε να διαβάσω 5 σελίδες.

Μέχρι στιγμής έχω περάσει 1 μάθημα μόνο. Αν και έχω κάποιες παρέες δυστυχώς δεν με στήριξαν ψυχολογικά.

Το τελευταίο διάστημα είμαι καλύτερα και μπορώ να διαβάσω.

Πριν τη σχολή ασχολούμουν με προγραμματισμό και τουλάχιστον είμαι αρκετά καλός εκεί για να περάσω τα μαθήματα προγραμματισμού με λίγο λιγότερο διάβασμα.

Θα σας ήμουν ευγνώμων εάν μπορούσατε να με συμβουλέψετε σχετικά με το τι να κάνω ώστε να γίνω ένας "φυσιολογικός" φοιτητής και να μπω στη ρουτίνα της σχολής.

Σκέφτομαι να δοκιμάσω να περάσω 10 μαθήματα τον Σεπτέμβριο. Είναι εφικτό αυτό; Οι καθηγητές θα μετρήσουν τις εργασίες που παρέδωσα στο 3ο εξάμηνο;

Να τους επισκεφτώ στο γραφείο τους, υπάρχει περίπτωση να δείξουν επιείκεια αν τους εξηγήσω την κατάστασή μου;

Ευχαριστώ.
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Τι μου προτείνετε να κάνω;

Post by Funk » Fri Jun 26, 2015 10:54 am

Οι περισσότεροι καθηγητές κρατάνε τους βαθμούς εργασιών για το Σεπτέμβριο (βγάζουν και ανακοίνωση για αυτό).

Αν έχεις τη δυνατότητα να κάτσεις άλλα 4 χρόνια στη σχολή (πιστεύω είναι δύσκολο να τελειώσεις σε λιγότερα), τότε πιάσ'τα από την αρχή. Διάβασε τους οδηγούς σπουδών που μπορείς να χρησιμοποιήσεις και βάλε ένα στόχο, φτιάχνοντας αντίστοιχο πρόγραμμα για κάθε εξάμηνο.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είσαι ο πρώτος που βρίσκεται σε αυτή την κατάσταση, οπότε μην αποθαρρύνεσαι.
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Τι μου προτείνετε να κάνω;

Post by MpoMp » Fri Jun 26, 2015 11:06 am

Ό,τι είπε ο Funk, ++.

Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα να παραμείνεις άλλα 4 χρόνια φοιτητής κάν' το. Κάλλιο αργά παρά ποτέ αν σε ενδιαφέρει η πληροφορική έστω και λίγο. Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι ιδιαίτερο, ξεκίνα να παρακολουθείς μαθήματα σα να ήσουν πρωτοετής/δευτεροετής. Προσπάθησε να δώσεις το πολύ 5 μαθήματα το Σεπτέμβρη, κατά τη γνώμη μου. Και 2 από αυτά να περάσεις με αξιοπρεπή βαθμό, θα είσαι καλά. :-)
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
frouk
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 338
Joined: Wed Oct 16, 2013 6:39 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Τι μου προτείνετε να κάνω;

Post by frouk » Fri Jun 26, 2015 11:10 am

Σεπτέμβριο δώσε στα σίγουρα (οσα μπορεις) απο αυτά,τα οποία περνιούνται χωρίς παρακολουθηση και δεν έχουν υποχρεωτικές εργασίες/εργαστήρια:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΙΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ & ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΗΤΑ(Το πιο δύσκολο από αυτά)
Στο 1ο εξάμηνο του έτους που έρχεται δώσε εργασίες/εργαστήρια σε αυτά:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ(JAVA 1) ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΜΕ C++ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΔΟΜΕΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ
Στο 2ο:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΜΕ JAVA(JAVA 2) ΣΧΕΔΙΑΣΗ ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΙ(Οι εργασίες και οι πρόοδοι είναι προαιρετικές σε αυτό το μάθημα αλλά θα το περάσεις πιο άνετα πιστεύω έχοντας διαβάσει τα μαθήματα του 1ο εξαμήνου ΒΑΣΕΙΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ
Το ποια/πόσα απο αυτά δεν θα παραδώσεις απλά εργασίες,αλλά θα παρακολουθησεις και θα περάσεις στις κανονικές εξεταστικές,θα το αποφασίσεις όταν βγει και το πρόγραμμα.Οτι δεν περάσεις,του χρόνου Σεπτέμβριο.

Το καλοκαίρι διάβασε καλά Java και αν θες δώσε Java 2 οπότε 1ο εξάμηνο να παρακολουθεις άνετα Δομές Δεδομένων,να μην γνωρίσεις java και c++ απότομα και τις δυο μαζί και να μην έχεις πάλι java στο 2ο μετά απο την java του 1ου.(Στο διάβασμα σου λύσε όλα τα εργαστήρια που είναι ανεβασμένα στο eclass τουλάχιστον.)

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Ι(1ο εξαμηνο)-ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣΙ(2ο): έχουν εργασίες που μετριουνται ως μπόνους,όσες μπορείς δίνε μέσα στην χρονιά.
Θέλουν παρακολουθηση ή πολύ διάβασμα τον Σεπτέμβριο(Πιθανότητες θέλουν πιο λίγο).Τα κάνει ο Τουμπης που κατά εμένα κάνει ωραίο μάθημα.

ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ: φέτος,επιτρέπει να παραδώσεις εργασίες τον Σεπτέμβριο.Το κατα πόσο μπορείς να το περάσεις χωρίς παρακολουθηση δεν το ξέρω ακόμα,θα το δοκιμάσω αυτόν τον Σεπτέμβριο.


Με αυτο το πλάνο ίσως ζοριστείς λίγο,ίσως και όχι.
Αν θες να νιώσεις "ένας φυσιολογικός φοιτητής" παρτο από την αρχή και παρακολουθησε τα μαθήματα με την σειρά που σου λέει η σχολή(δεν την έχουν βγάλει καθόλου στην τύχη,ότι και να ακούσεις να λένε).

Γενικά για το διάβασμά σου υπάρχει υλικό στο Venus που θα σε βοηθήσει πάρα πολύ,ιδιαίτερα για οτι δεν παρακολουθήσεις.
Επίσης όπου κολλάς σε εργασίες ρώτα στα αντίστοιχα thread σίγουρα κάποιος θα σε βοηθήσει.
HAVE I ANSWERED YOUR QUESTIONS SATISFACTORILY AND OFFERED GOOD CUSTOMER SERVICE?!
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Τι μου προτείνετε να κάνω;

Post by MpoMp » Fri Jun 26, 2015 11:14 am

Εγώ θα έλεγα να αποφύγει τα υπολογιστικά προς το παρόν. Καλύτερα να περάσει τα υπόλοιπα μαθήματα μαθηματικών πρώτα και να παρακολουθήσει υπολογιστικά στο επόμενο έτος.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
frouk
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 338
Joined: Wed Oct 16, 2013 6:39 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Τι μου προτείνετε να κάνω;

Post by frouk » Fri Jun 26, 2015 11:16 am

Ναι για αυτό δεν τα έβαλα μέσα σε κάποιο εξάμηνο,απλός τα αναφέρω.
Νομίζω οτι δεν ξέχασα κάποιο μάθημα.
HAVE I ANSWERED YOUR QUESTIONS SATISFACTORILY AND OFFERED GOOD CUSTOMER SERVICE?!
User avatar
ala_mages
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1489
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:04 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Τι μου προτείνετε να κάνω;

Post by ala_mages » Fri Jun 26, 2015 11:35 am

ShadowBlade wrote:Μόλις τελείωσα το 2ο έτος της σχολής.

Μπήκα στη σχολή με υψηλό βαθμό. Δυστυχώς μόλις μπήκα συνέβησαν κάποια πολύ άσχημα πράγματα και ήμουν σε πολύ άσχημη ψυχολογική κατάσταση. Τα πράγματα πήγαν καλύτερα σιγά σιγά αλλά χρειάστηκε χρόνος. Λόγο της όλης κατάστασης κλείστηκα στον εαυτό μου και δεν ασχολούμουν με τη σχολή καθόλου. Δυστυχώς ήμουν σε τόσο άσχημη κατάσταση ψυχολογικά που δεν είχα δύναμη ούτε να διαβάσω 5 σελίδες.
Μην ανησυχείς, άσχημα πράγματα συμβαίνουν γενικά και δεν χρειάζεται να το σκέφτεσαι πως και γιατί δεν πέρασες μαθήματα. Απλά έγινε, τι είχες τι έχασες, μην δικαιολογήσε σε κανέναν, απλά βρές τα με τον ευατό σου και και κάνε τα κουμάντα σου. και πες πως έφυγαν 2 χρόνια από την σχολή, κλάιν, δεν ήρθε το τέλος του κόσμου, είναι νωρίς ακόμα και μπορείς να βρεις ξανά τον ρυθμό σου.
ShadowBlade wrote: Αν και έχω κάποιες παρέες δυστυχώς δεν με στήριξαν ψυχολογικά.
(χωρίς πλάκα και χωρίς παρεξήγηση) βρες νέους φίλους και κοίταξε στην σχολή να κάνεις κάνα κανονικό κύκλο παρέα (παιδια με ενδιαφέρον για την σχολή και την επιστήμη μας- γενικά παιδιά με ενδιαφέροντα) και όχι τίποτα σκουπίδια που θα σε κρατήσουν πίσω με την πρώτη ευκαιρία.
ShadowBlade wrote: Πριν τη σχολή ασχολούμουν με προγραμματισμό και τουλάχιστον είμαι αρκετά καλός εκεί για να περάσω τα μαθήματα προγραμματισμού με λίγο λιγότερο διάβασμα.
Μην σκέφτεσαι μόνο τα μαθήματα αλλά κοίτα να γίνεις καλύτερος, να κάνεις εργασίες/projects και τα μαθήματα έτσι θα περαστούν χαλαρά και φυσικά (αυτό που λες δηλαδή "με λιγότερο διάβασμα)
ShadowBlade wrote: Θα σας ήμουν ευγνώμων εάν μπορούσατε να με συμβουλέψετε σχετικά με το τι να κάνω ώστε να γίνω ένας "φυσιολογικός" φοιτητής και να μπω στη ρουτίνα της σχολής.
Δεν νομίζω να υπάρχει φυσιολογικός ή μη φυσιολογικός φοιτητής. Ο καθένας έχει τους ρυθμούς του. Κοίταξε να βρεις τι σου ταιριάζει περισσότερο και κάνε το. Πχ αν δεις πως κάποιος καθηγητής σου αρέσει/τον καταλαβαίνεις πήγαινε στο μάθημα του, αν όχι τότε μην πας και κάτσε και δούλεψε από το σπίτι του. Δεν υπάρχει νόημα δηλαδή να πιεστείς να πηγαίνεις σε όλα τα μαθήματα άμα δεν σου δίνει κάτι ουσιαστικό αυτό. Σίγουρα η συστηματική παρακολούθηση σε βοηθάει να μπεις σε πρόγραμμα και να δουλεύεις σωστά στο εξάμηνο αλλά είναι και παγίδα. Ξέρω κόσμο που δεν έχανε διάλεξη και πήγαινε σκατ* στην εξαταστική και ξέρω και κόσμο που δεν πατούσε και τα περνούσε όλα. Αυτό που θελω να πω είναι το εξής: πολλοι κάνουν το λάθος να πιέζονται να πηγαίνουν στις διαλέξεις χωρίς όμως να τους μένει κάτι από την αίθουσα απλά πήγαιναν για ψυχολογικούς λόγους. Άμα πχ πας σε 3-4 διαλέξεις και δεν καταλαβαίνεις χριστό δεν σημαίνει ότι είσαι βλάκας μπορεί:
1) να μην σου κάνει ο καθηγητής
2) να μην σε τρελαίνει το μάθημα
3) να είσαι τύπος που θες να τα διαβάζεις μονος σου
4) μπορει να μην συγκεντρώνεσαι επειδή οι συμφοιτητές σου σπάνε @@ (μιλάνε κάνουν, φασαρία κτλ) στο αμφιθέατρο

Στην παραπάνω περίπτωση απλά ΜΗΝ πας στο μάθημα αλλά επένδυσε το χρόνο σου καλυτερα. Ειδικά στην αρχή θα σου πάρει χρόνο να συγκεντρωθείς και βρεις τον ρυθμό σου ειδικά μέσα στην αίθουσα. Μην σε πάρει από κάτω αν μπαίνεις και βγαίνεις από την αίθουσα χωρίς να σου έχει μείνει κάτι από το μάθημα ή έχεις απόρίες. Δούλεψε το, μίλα με τους καθηγητές είτε στο μάθημα είτε/και στις ώρες γραφείου, συζήτα τις απορίες σου κα με τους άλλους, διάβαζε όταν πας σπίτι. ΑΝ τίποτα δεν δουλεψει από τα προηγούμενα απλά μπορεί να ανακαλύψεις πως είσαι άνθρωπος που δεν του ταιρίαζουν οι παρακολουθήσεις (όχι όλες ίσως μονο καποιες), τότε μείνε σπίτι, διάβασε από το βιβλίο/internet, κάνε κουβέντα με άλλους, λύνε ασκήσεις και όλα θα πάνε κομπλέ (σαν να παρακολουθούσες ας πούμε). Θέλει δουλίτσα γενικά
ShadowBlade wrote: Σκέφτομαι να δοκιμάσω να περάσω 10 μαθήματα τον Σεπτέμβριο. Είναι εφικτό αυτό;
ΟΧΙ ΜΗΝ το κάνεις αυτό. Θα καταλήξεις να πιεστείς χωρίς αιτία και στο τέλος δεν θα περάσεις και κανένα. Εστίασε σε 3-4 (MAX 5) μαθήματα και πήγαινε για αυτά.
ShadowBlade wrote: Να τους επισκεφτώ στο γραφείο τους, υπάρχει περίπτωση να δείξουν επιείκεια αν τους εξηγήσω την κατάστασή μου;
Δεν έχεις να χάσεις τίποτα αλλά μην περιμένεις και πολλά πολλά. Επίσης ξαναλέω ΜΗΝ σε τρελαίνει ο αριθμός των μαθημάτων και τίποτα να μην περάσεις τώρα δεν έγινε κάτι. Κοιτα απλά να βρεις τους ρυθμούς σου, τον τρόπο να διαβάζεις και τα μαθήματα θα φύγουν φυσικά. Μπορεί στην αρχή να κάνεις αργά βήματα και μόλις είσαι έτοιμος (1-2 χρόνια) να πεις "πάμε αυτό το χρόνο για 6 μαθήματα το κάθε εξάμηνο και !μπουμ! θα φύγουν τα χρωστούμενα και ούτε γάτα ούτε ζημιά. :-)

Καλή συνέχεια

ΥΓ: ΜΗΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΣΑΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΒΛΑΚΑ και γενικά με κανένα, μην κάνεις το λαθος και συγκρινεις την επίδοση σου με άλλους στην σχολη και μην αφήσεις κάθε βλάκα να ισοπεδώσει την προσπάθεια που κάνεις, πχ μπορεί να ζοριστείς πολυ σε ένα project και να σκάσει ένας καραγκιοζης και να πει "σιγα το δύσκολο ρε, εγω αυτά τα κάνω με κλειστά μάτια" ή "ειναι γελοία αυτά πάμε για δυσκολότερα". Καθένας έχεις τους ρυθμους του, μπορείς ζοριστείς στην αρχή αλλά μετα θα είσαι κομπλε. ΜΑΚΡΙΑ από βλάκες, πόζερους, σκουπίδια και ψωνάρες
Mpomp is building an army.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ______☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. _ / \
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Welcome to the [url=http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pAY9CNkKOsg#t=59]ricefields[/url] mathaf*ka [url=http://foss.aueb.gr]Turn on the foss please![/url]
User avatar
Spongebobu
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 702
Joined: Mon Jul 02, 2012 6:54 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In yo house

Re: Τι μου προτείνετε να κάνω;

Post by Spongebobu » Fri Jun 26, 2015 1:05 pm

Ο ala_mages το εξάντλησε πλήρως αλλά να επαναλάβω... ΜΗΝ πάρεις πάνω απο 5 μαθήματα το εξάμηνο. Καλύτερα να το πάς μεθοδικά και να τελειώσεις σε 4-5 χρόνια παρά να ζοριστείς και στην τελική πάλι να σου πάρει τόσο αλλά με χειρότερους βαθμούς. Αν υπάρχουν οικονομικά προβλήματα πιστεύω μπορείς να παρακολουθήσεις την σχολή και να δουλεύεις μερική απασχόληση αν και θα σου είναι δύσκολο και μπορεί να χρειαστεί να πάρεις λιγότερα μαθήματα το εξάμηνο. Αν υπάρχει ενδιαφέρον και θέληση όλα γίνονται και μην αφήνεις κανέναν/τίποτα να σε αγχώνει.
Every time you make a typo the errorists win.
Fabio 2 - 1 Funk
User avatar
kras
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 253
Joined: Mon Sep 01, 2014 1:21 am
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Τι μου προτείνετε να κάνω;

Post by kras » Fri Jun 26, 2015 1:47 pm

frouk wrote:Σεπτέμβριο δώσε στα σίγουρα (οσα μπορεις) απο αυτά,τα οποία περνιούνται χωρίς παρακολουθηση και δεν έχουν υποχρεωτικές εργασίες/εργαστήρια:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΚΡΙΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΙΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ & ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΗΤΑ(Το πιο δύσκολο από αυτά)
Στο 1ο εξάμηνο του έτους που έρχεται δώσε εργασίες/εργαστήρια σε αυτά:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ(JAVA 1) ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΜΕ C++ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΔΟΜΕΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ
Στο 2ο:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΜΕ JAVA(JAVA 2) ΣΧΕΔΙΑΣΗ ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΑΛΓΟΡΙΘΜΟΙ(Οι εργασίες και οι πρόοδοι είναι προαιρετικές σε αυτό το μάθημα αλλά θα το περάσεις πιο άνετα πιστεύω έχοντας διαβάσει τα μαθήματα του 1ο εξαμήνου ΒΑΣΕΙΣ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ
Το ποια/πόσα απο αυτά δεν θα παραδώσεις απλά εργασίες,αλλά θα παρακολουθησεις και θα περάσεις στις κανονικές εξεταστικές,θα το αποφασίσεις όταν βγει και το πρόγραμμα.Οτι δεν περάσεις,του χρόνου Σεπτέμβριο.
Σχεδίαση μπορεί να δώσει τον Σεπτέμβριο. Φέτος δεν κάναμε κυριολεκτικά τίποτα, ούτε πρόοδο, ούτε εργασίες και μόνο 1 εργαστήριο. Καλύτερα να το δώσει τώρα γιατί έχω ακούσει από του χρόνου μάλλον θα το πάρει άλλος και μπορεί να δυσκολέψει.
ShadowBlade
bit level
bit level
Posts: 14
Joined: Sun Apr 26, 2015 5:27 pm
Gender:

Re: Τι μου προτείνετε να κάνω;

Post by ShadowBlade » Fri Jun 26, 2015 9:39 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις παιδιά!

Θα δοκιμάσω να περάσω 4-5 το Σεπτέμβριο.

Σχετικά με τις παρακολουθήσεις, γενικά δυσκολεύομαι να παρακολουθήσω και βαριέμαι πολύ. Μόνο και μόνο η απόσταση που πρέπει να πάω τόση ώρα με το τρένο με κουράζει (είχα συνηθίσει να έχω το λύκειο κοντά στο σπίτι μου).

Απ' την άλλη είμαι κοινωνικός τύπος και το να είμαι όλη μέρα σπίτι δεν μ' αρέσει καθόλου και δεν μπορώ να συγκεντρωθώ.

Ίσως αυτό που μου ταιριάζει περισσότερο είναι να πηγαίνω 2 φορές τη βδομάδα σχολή και να βρω κάποια αξιόλογα άτομα. Βέβαια αυτό δεν είναι και πολύ απλή υπόθεση με τους τωρινούς συμφοιτητές μου που έχουν βρει ο καθένας την παρέα του, αν πήγαινα σε προηγούμενο έτος όμως πιστεύω θα ήταν εφικτό.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις μαθημάτων.

Θα ξεκινήσω να διαβάζω να μπω λίγο στο κλίμα και αν έχω κάποια ερώτηση κοκ θα σας ρωτήσω.
User avatar
georginaj
byte level
byte level
Posts: 70
Joined: Sat Aug 22, 2009 6:26 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Τι μου προτείνετε να κάνω;

Post by georginaj » Sat Jun 27, 2015 4:39 pm

@ShadowBlade

Ξαναδιάβασε over and over αυτό που έγραψε ο ala_mages (πολύ το the point). Μην αγχώνεσαι ότι και αν έχει γίνει και προλαβαίνεις ακόμα να κάνεις το οτιδήποτε θέλεις. Μην πιεστείς χωρίς λόγο γιατί έχοντας στο νου σου να να περνάς τα μαθήματα 10-10, το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα το καταφέρεις και απλά θα περνάν τα χρόνια με την αγωνία σου να ανεβαίνει. Σκέψου τι πρέπει να κάνεις τώρα ώστε σε 1-2 χρόνια να πεις "μπράβο μου είμαι σε καλό δρόμο " και όχι "α ρε γαμώτο αν έδινα λίγα τη φορά τώρα θα είχα περάσει τόσα".... Είναι πολύ σημαντικό αυτό που σου λέω, όταν είμαστε πιο μικροί οι ευκαιρίες μας φαίνεται ότι θα τελειώσουν αν πατήσουμε τα 20/25/χ χρόνια . Αντίθετα πρέπει να σκέφτεσαι στρατηγικά και με υπομονή. Δεν έχει νόημα να τελειώσεις όπως να'ναι και μετά να μην έχεις μάθει τίποτα. Βάλε ένα πλάνο για τη σχολή δες τι σου αρέσει, ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ, συμφωνώ και επαυξάνω με τον ala_mages απλά κλείσε τα αυτιά σου και πίστεψε στις δυνάμεις σου βρες το δικό σου τρόπο. Αν σκεφτείς λογικά και με υπομονή τώρα, θα δεις στο μέλλον πως θα ευγνωμονείς τις προσπάθειες σου και το γεγονός οτι δεν τα παράτησες. Μόλις νιώσεις ασφάλεια περνώντας τα πρώτα μαθήματα ξεκίνα να πειραματίζεσαι με πρότζεκτ και πράγματα που μπορεί να σου αρέσουν και άρχισε να χτίζεις σιγά σιγά ένα portfolio που θα σε εκφράζει ώστε να μην βρεθείς έξω από τα νερά σου όταν τελειώσεις. Το τελευταίο μην το σκέφτεσαι τώρα προέχει η σχολή , κυριότερα για να μην την έχεις άγχος.

Όσον αφορά το θέμα των φίλων τώρα η γνώμη μου είναι η εξής:
Όλοι έχουμε προβλήματα μικρά ή μεγάλα, ακόμα και οι επιφανειακοί "φίλοι" που δεν σε στήριξαν ίσως να μην το άντεχαν ή να μην ήξεραν πως να σε στηρίξουν γιαυτό καλό είναι να σταθείς στα πόδια σου όσο περισσότερο μπορείς και έτσι να τραβήξεις ανθρώπους κοντά σου που μπορούν να συναισθανθούν το πως μπορείς να νιώθεις κατά καιρούς ή ακόμα και αν δεν μπορούν το κυριότερο να σε σέβονται. Ειδικά αν το θέμα ήταν ψυχολογικής φύσης οι περισσότεροι άνθρωποι εθελοτυφλούμαι τραγικά και γνωρίζουμε ελάχιστα για τέτοια θέματα μη μπορώντας να τα χειριστούμε ή στη χειρότερη περίπτωση να τα αντιμετωπίζουμε πολύ άσχημα. Γι'αυτό είναι σημαντικό να σε σέβονται όπως είσαι , ακόμα και αν δεν καταλάβουν τουλάχιστον δεν θα σου πουν "Ξεκόλλα, δεν έχεις τίποτα, πως κάνεις έτσι"

Ακόμα και έτσι όμως θα πρέπει να θυμάσαι ότι θα υπάρχουν φορές που ίσως πάλι νιώθεις μόνος ή ότι δεν σε καταλαβαίνουν.Οι σχέσεις είναι πάρε-δώσε οπότε ίσως να δεις και εσύ τι μπορείς να βελτιώσεις Πρόσεχε τον εαυτό σου πάνω απ'όλα και θα έρθουν και άνθρωποι που θα κάνετε κλικ.
ShadowBlade
bit level
bit level
Posts: 14
Joined: Sun Apr 26, 2015 5:27 pm
Gender:

Re: Τι μου προτείνετε να κάνω;

Post by ShadowBlade » Sat Jun 27, 2015 11:20 pm

Ευχαριστώ για τις προτάσεις georginaj.

Σχετικά με τα μαθήματα, υπάρχει κάποιο μειονέκτημα του να δίνεις το Σεπτέμβριο; Λέει το πτυχίο σου πόσες φορές έδωσες και σε ποια εξεταστική το πέρασες;
User avatar
ala_mages
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1489
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:04 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Τι μου προτείνετε να κάνω;

Post by ala_mages » Sun Jun 28, 2015 1:52 am

ShadowBlade wrote: Σχετικά με τα μαθήματα, υπάρχει κάποιο μειονέκτημα του να δίνεις το Σεπτέμβριο; Λέει το πτυχίο σου πόσες φορές έδωσες και σε ποια εξεταστική το πέρασες;
Όχι δεν υπάρχει κανένα μειονέκτημα. Όχι δεν γράφει πόσες φορές έδωσες κάθε μάθημα, στην αναλυτική βαθμολογία απλά φαίνεται πότε το πέρασες (άρα φαίνεται σε ποια εξεταστική και μήνα το πέρασες) αλλά μην ανησυχείς δεν δίνει κανείς σημασία σε αυτό.
Mpomp is building an army.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ______☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. _ / \
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Welcome to the [url=http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pAY9CNkKOsg#t=59]ricefields[/url] mathaf*ka [url=http://foss.aueb.gr]Turn on the foss please![/url]
ShadowBlade
bit level
bit level
Posts: 14
Joined: Sun Apr 26, 2015 5:27 pm
Gender:

Re: Τι μου προτείνετε να κάνω;

Post by ShadowBlade » Sun Jun 28, 2015 6:23 pm

OK, ευχαριστώ, ala_mages!
User avatar
chrisagelou
Venus Former Team Member
Posts: 109
Joined: Tue Sep 16, 2014 9:08 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Τι μου προτείνετε να κάνω;

Post by chrisagelou » Wed Oct 07, 2020 7:54 pm

Καλησπέρα!

Αν ο λόγος που πέρασες μόνο 1 μάθημα είναι έστω και λίγο ότι δυσκολεύτηκες, τότε σίγουρα είναι too much να παρακολουθείς μαθήματα 2 ετών. Σε αυτή την περίπτωση επιγκεντρώσου και προσπάθησε να περάσεις φέτος 9/9 από τα υπολειπόμενα του 1ου.
Ακόμα όμως και αν είσαι λίγο υπεράνθρωπος μην πάρεις υπερβολικά περισσότερα από 5/εξάμηνο καθώς με τα περισσότερα μαθήματα χτίζεις σημαντικές βάσεις για το μέλλον και πρέπει να τα μάθεις σωστά.
Όσο και αν διαφωνώ και είμαι αντίθετος με τα προαπαιτούμενα (αλυσίδες), έχουν μία σωστή λογική. Πρέπει πρώτα να περάσεις του 1ου έτους για να πας στο επόμενο.
Αν πάραυτα επιμένεις να πάρεις μαθήματα του 2ου, πες το να σου δώσουμε περισσότερες πληροφορίες για αυτά. 
Σπυρος
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 2
Joined: Sat Jul 14, 2018 9:56 pm

Re: Τι μου προτείνετε να κάνω;

Post by Σπυρος » Fri Oct 09, 2020 12:36 am

Ευχαριστώ για την απάντηση.οχι δεν τίθεται θέμα δυσκολίας.βασικα δν γνωρίζω ακομη να το απαντήσω αυτό.απλα εργαζόμουν 8ωρα-10ωρα όλα αυτά τα δυο χρόνια συνεχόμενα.ισως κάποιοι καταφέρνουν να συνδυάσουν δουλειά κ σχολή αλλα εγω απέτυχα.Έχω να πατήσω σε διαλεξη του πανεπιστημίου 1.5χρονο.Μετανιωνω μεν που εβαλα τη δουλειά σε προτεραιότητα αλλα πλέον έχω ολο τον ελεύθερο χρόνο να ασχοληθώ μ αυτήν.Επισης ναι θελω να κάνω μια προσπάθεια και με μαθήματα του 2ου έτους.Σαν στόχο έχω στο μυαλό μου να βγαλω τα 4/8 του 2ου.αγνοωντας προς το παρών διοίκηση επιχειρήσεων και οικονομική επιστημη βγαινουν 6 μαθήματα ανα εξάμηνο.σιγουρα δύσκολο αλλα θελω να το προσπαθήσω.Οσον αφορά για το πρώτο εξάμηνο έχω περάσει τη Python οποτε νομίζω πως μπορώ να παρακολουθήσω C++ με την έννοια ότι έχω Απαλλαχθεί από ενα μάθημα με αρκετές εργασίες.Υπάρχουν και τα βιντεάκια του psouni που μπορούν να βοηθήσουν στη c++.καιΑναζητώ ένα δεύτερο μάθημα δομές δεδομένων η οργάνωση συστημάτων.το πρώτο μαθαινω πως θέλει Java την οποία δν κατέχω και το δεύτερο πως θέλει γνώσεις από ψηφιακά συστήματα τα οποία πάλι δν κατέχω.θα μπορουσα να παρακολουθήσω ένα εκ των δυο το οποίο θα ήταν πιο εύκολο στη κατανόηση;
User avatar
chrisagelou
Venus Former Team Member
Posts: 109
Joined: Tue Sep 16, 2014 9:08 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Τι μου προτείνετε να κάνω;

Post by chrisagelou » Sat Oct 10, 2020 11:03 am

Δομές άσε να κάνεις καλύτερα πρώτα java, ΟΣΥ όμως και c++ μπορείς να πάρεις
Σπυρος
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 2
Joined: Sat Jul 14, 2018 9:56 pm

Re: Τι μου προτείνετε να κάνω;

Post by Σπυρος » Sat Oct 10, 2020 5:20 pm

Καλώς ευχαριστώ πολύ.
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”