Νέος στο πανεπιστήμιο

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
Post Reply
Emacd
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Fri Aug 26, 2016 1:40 am
Academic status: 1st year
Gender:

Νέος στο πανεπιστήμιο

Post by Emacd » Fri Aug 26, 2016 1:42 am

Γεια σας εδωσα φετος πανελληνιες και περασα στο συγκεκριμένο τμήμα
θα μπορουσα να πω οτι ειμαι αρκετα ενθουσιασμενος λογω του οτι μ αρεσει ο προγραμματισμος και ολη αυτη η φαση γενικα
θα ηθελα απο καποιους να μου κανει ενα review του πανεπιστημιου οπως πχ με τι μαθηματα ξεκιναω τι κλαδους μπορω να παω και με τι αντικειμενο μπορω να ασχοληθω αλλα και σχολια(αρνητικα/θετικα) για την σχολη
ευχαριστω πολυ :D
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Νέος στο πανεπιστήμιο

Post by Funk » Fri Aug 26, 2016 10:32 am

Συγχαρητήρια και καλώς ήρθες! :)
Εδώ μπορείς να βρεις τον περσινό οδηγό σπουδών για να πάρεις μία ιδέα του τι περιέχει το τμήμα.
Εν συντομία, συνολικά στο πρώτο έτος υπάρχουν 2+2 Μαθηματικά, 1+1 Οικονομικά (Οικονομία και Λογιστική), 1+1 Προγραμματιστικά (Java1 kai Java2), και δύο ακόμη μαθήματα: Εισαγωγή στην Επιστήμη των Υπολογιστών και Σχεδίαση Ψηφιακών Συστημάτων. Από το 3ο έτος μπορείς να διαλέξεις συνδυασμό κύκλων/κατευθύνσεων για να ολοκληρώσεις το πτυχίο, όπως θα δεις και στον οδηγό.

Κλασικά σχόλια/συμβουλές:
- Μην πιστολιάζεις τις διαλέξεις και τα εργαστήρια τα πρώτα εξάμηνα - αν φτιάξεις καλές βάσεις τα υπόλοιπα έτη θα περάσουν πολύ εύκολα.
- Από την πρώτη φορά που θα σε πιάσουν παραταξιακοί πες τους να μη σε ξαναενοχλήσουν - δε θα κερδίσεις τίποτα από την παρέα/επαφή μαζί τους.
- Η πληροφορική απαιτεί πολλή προσωπική ενασχόληση. Ό,τι διδάσκεται στις διαλέξεις θα χρειάζεται συνήθως να το ψάχνεις μόνος σου για να το καταλάβεις.
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
User avatar
frouk
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 338
Joined: Wed Oct 16, 2013 6:39 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Νέος στο πανεπιστήμιο

Post by frouk » Fri Aug 26, 2016 2:43 pm

Καλώς ήρθες!

Πρώτο έτος τουλάχιστον ξεκινά με αυτά που λέει το πρόγραμμα χωρίς αλλαγές.
Πιο μετά θα το βρεις μόνος σου, ανάλογα με το αν χρωστάς, πόσο ελεύθερο χρόνο έχεις κλπ.

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την σχολή.
Έχουμε ενδιαφέροντα μαθήματα, και σωστά οργανωμένα που σου ξεκαθαρίζουν τι πρέπει να διαβάσεις για να περάσεις άμα σε ενδιαφέρει μόνο αυτό.
Οι πιο πολλοί καθηγητές κάνουν καλό μάθημα και το πιο σημαντικό είναι ότι στο διάλειμμα ή στο τέλος μπορείς άνετα να τους ρωτήσεις κάποια απορία σου σχετικά με το μάθημα ή και γενικότερα σχετικά με τον τομέα πληροφορικής που ασχολούνται.
Θα δεις ότι απαντάνε ευχάριστα και όχι σαν αγγαρεία.

+ Ότι τα τελευταία χρόνια έχουμε ελάχιστες καταλήψεις/απεργίες συγκριτικά με άλλες σχολές.
+ Κατά καιρούς θα δεις διάφορα events και ομάδες φοιτητών στην ασοε για όλα τα γούστα.

Από αρνητικά:
Υπάρχουν 2-3 εξαιρέσεις στους "καλούς" καθηγητές αλλά άμα δεν πας κάποιον καθηγητή μην αφήσεις να σε επηρεάσει και στα άλλα μαθήματα.
1ο έτος θυμάμαι είχαμε αρκετά σημαντικό πρόβλημα χώρου, ειδικά τον πρώτο μήνα αλλά πιο μετά φτιάχνει.
HAVE I ANSWERED YOUR QUESTIONS SATISFACTORILY AND OFFERED GOOD CUSTOMER SERVICE?!
User avatar
ChrysaK
Administrator
Posts: 82
Joined: Mon Nov 23, 2015 6:42 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Νέος στο πανεπιστήμιο

Post by ChrysaK » Sun Aug 28, 2016 6:15 pm

Ας πω και εγώ τις εντυπώσεις μου μετά από μία χρονιά :)
Προσωπικές απόψεις πάντα.

Στα θετικά:
- Εξαιρετικοί καθηγητές, εξαιρουμένων περιπτώσεων.
- Από όσους ξέρω που πήγαν να αντιγράψουν ή κάτι τέτοιο κόπηκαν σε εκείνα τα μαθήματα. Δεν ξέρω αν είναι γενικό φαινόμενο αλλά το είδα πολλές φορές.
- Δεν έχουν απουσίες τα εργαστήρια. Κακό για κάποιους, καλό για άλλους.
- Αναπλήρωση ωρών μαθημάτων πριν καν χαθούν. Κουραστικό κάποιες φορές, αλλά προφανώς μπαίνει στα συν.
- Καθηγητές που ενδιαφέρονται για τους φοιτητές τους.

Στα αρνητικά:
- Αρκετά παιδιά τα οποία πέρασαν επειδή ήθελαν οικονομικά και δεν είχαν δώσει ΑΟΘ σε εμάς τότε. Μεγάλο λάθος για εμένα.
- Γεμάτες αίθουσες στην αρχή κάθε εξαμήνου. Κόσμος στα σκαλιά, στο πάτωμα κλπ...
- Κλασσικά πρόβλήματα όλων των τμημάτων (π.χ. παιδιά που κάνουν πολλές, χαζές, ανούσιες ερωτήσεις). Θα τα συναντήσεις παντού οπότε υπομονή.

Στην αρχή σίγουρα θέλουν όλα τα μαθήματα παρακολούθηση μέχρι να δεις πώς πάει γενικά. Απέφυγε όσο μπορείς τους πολλούς καφέδες. Είναι λίγα μαθήματα αλλά δεν περνιούνται από μόνα τους!

Καλή αρχή :)
Emacd
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Fri Aug 26, 2016 1:40 am
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Νέος στο πανεπιστήμιο

Post by Emacd » Wed Sep 14, 2016 9:51 pm

Ωραια παιδια να στε καλα με καλυψατε πληρως! :D
μια ερωτηση, πριν κατι μερες εκανα την εγγραφη..πως μπορω να παρω το φοιτητικο πασο μου;
User avatar
Alive
Venus Former Team Member
Posts: 457
Joined: Fri May 31, 2013 1:24 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Νέος στο πανεπιστήμιο

Post by Alive » Wed Sep 14, 2016 10:01 pm

Emacd wrote:Ωραια παιδια να στε καλα με καλυψατε πληρως! :D
μια ερωτηση, πριν κατι μερες εκανα την εγγραφη..πως μπορω να παρω το φοιτητικο πασο μου;
Όταν πάρεις username/password για τις υπηρεσίες του πανεπιστημίου πας εδώ https://submit-academicid.minedu.gov.gr/ κάνεις εγγραφή και κάνεις αίτηση για πάσο.
Emacd
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Fri Aug 26, 2016 1:40 am
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Νέος στο πανεπιστήμιο

Post by Emacd » Thu Sep 15, 2016 4:10 pm

Alive wrote:
Emacd wrote:Ωραια παιδια να στε καλα με καλυψατε πληρως! :D
μια ερωτηση, πριν κατι μερες εκανα την εγγραφη..πως μπορω να παρω το φοιτητικο πασο μου;
Όταν πάρεις username/password για τις υπηρεσίες του πανεπιστημίου πας εδώ https://submit-academicid.minedu.gov.gr/ κάνεις εγγραφή και κάνεις αίτηση για πάσο.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, μήπως ξέρεις πως μπορώ να πάρω το username και password μου;
User avatar
Alive
Venus Former Team Member
Posts: 457
Joined: Fri May 31, 2013 1:24 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Νέος στο πανεπιστήμιο

Post by Alive » Thu Sep 15, 2016 5:35 pm

Emacd wrote:Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, μήπως ξέρεις πως μπορώ να πάρω το username και password μου;
Για δοκίμασε εδώ https://uregister.aueb.gr/ αν και το πιο πιθανό είναι πως θα σας δώσουν username/password απο την γραμματεία.
Emacd
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Fri Aug 26, 2016 1:40 am
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Νέος στο πανεπιστήμιο

Post by Emacd » Fri Sep 16, 2016 12:29 am

Alive wrote:
Emacd wrote:Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, μήπως ξέρεις πως μπορώ να πάρω το username και password μου;
Για δοκίμασε εδώ https://uregister.aueb.gr/ αν και το πιο πιθανό είναι πως θα σας δώσουν username/password απο την γραμματεία.
Μάλιστα εντάξει ευχαριστώ επικοινώνησα με τους διαχειριστές ώστε να μου πουν πως μπορώ να τα πάρω.
Μια τελευταία ερώτηση, από υποτροφίες τι προσφέρει το τμήμα/πανεπιστημιο μας(μας πλέον :D )
User avatar
Alive
Venus Former Team Member
Posts: 457
Joined: Fri May 31, 2013 1:24 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Νέος στο πανεπιστήμιο

Post by Alive » Fri Sep 16, 2016 12:32 am

Emacd wrote:Μια τελευταία ερώτηση, από υποτροφίες τι προσφέρει το τμήμα/πανεπιστημιο μας(μας πλέον :D )
Τσέκαρε εδώ http://www.cs.aueb.gr/sites/default/fil ... 016-17.pdf σελ.38
User avatar
manolis11
bit level
bit level
Posts: 5
Joined: Sat Jun 25, 2016 5:22 pm
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Νέος στο πανεπιστήμιο

Post by manolis11 » Sat Oct 01, 2016 10:20 pm

παιδια μια ερωτηση,εμεις του 1ου,εχουμε εργαστηριο την δευτερα 11/ωρα ή δεν θα γινει;;
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Νέος στο πανεπιστήμιο

Post by Funk » Sat Oct 01, 2016 10:25 pm

Σχεδόν σίγουρα δεν έχετε εργαστήριο την πρώτη εβδομάδα. Θα σας ενημερώσει ο κάθε καθηγητής πότε ξεκινάνε τα εργαστήρια.
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
User avatar
manolis11
bit level
bit level
Posts: 5
Joined: Sat Jun 25, 2016 5:22 pm
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Νέος στο πανεπιστήμιο

Post by manolis11 » Sat Oct 01, 2016 10:28 pm

ευχαριστω για την αμεση απαντηση!
δλδ παμε στην συνεχεια(μαθηματικα) μην κατεβαινουμε τζαμπα ε;
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Νέος στο πανεπιστήμιο

Post by Funk » Sat Oct 01, 2016 10:30 pm

Ναι. Καλή αρχή :)
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
User avatar
manolis11
bit level
bit level
Posts: 5
Joined: Sat Jun 25, 2016 5:22 pm
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Νέος στο πανεπιστήμιο

Post by manolis11 » Sat Oct 01, 2016 10:31 pm

να σαι καλα!
User avatar
manolis11
bit level
bit level
Posts: 5
Joined: Sat Jun 25, 2016 5:22 pm
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Νέος στο πανεπιστήμιο

Post by manolis11 » Wed Oct 05, 2016 3:17 pm

παιδια ξερετε που μπορω να βρω τις σημειωσεις του Τουμπη στα μαθηματικα Ι (λογισμος συναρτησεων μιας μεταβλητης);
edit
ακυρο,το βρηκα
https://repository.kallipos.gr/bitstrea ... 7/book.pdf για οποιον ενδιαφερεται
User avatar
nickgian
bit level
bit level
Posts: 7
Joined: Mon Sep 04, 2017 1:37 am
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Νέος στο πανεπιστήμιο

Post by nickgian » Sat Sep 09, 2017 7:17 pm

Δεν ήξερα που να το γράψω και βρήκα αυτό το thread. Αν δεν ταιριάζει πείτε μου και το αλλάζω ;)
Λοιπόν είμαι νέος στο τμήμα και αναρωτιόμουν αν θα βοηθούσε να αρχίσω να μαθαίνω java από τώρα. Ήδη γνωρίζω python και γενικά τα πάω καλά με τον προγραμματισμό, αλλά θα μου φανεί χρήσιμο να κάνω μια εισαγωγή από τώρα ή δεν πιστεύεται δεν χρειάζεται;
User avatar
frouk
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 338
Joined: Wed Oct 16, 2013 6:39 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Νέος στο πανεπιστήμιο

Post by frouk » Sat Sep 09, 2017 8:01 pm

nickgian wrote:Δεν ήξερα που να το γράψω και βρήκα αυτό το thread. Αν δεν ταιριάζει πείτε μου και το αλλάζω ;)
Λοιπόν είμαι νέος στο τμήμα και αναρωτιόμουν αν θα βοηθούσε να αρχίσω να μαθαίνω java από τώρα. Ήδη γνωρίζω python και γενικά τα πάω καλά με τον προγραμματισμό, αλλά θα μου φανεί χρήσιμο να κάνω μια εισαγωγή από τώρα ή δεν πιστεύεται δεν χρειάζεται;
Αν εννοείς να ξεκινήσεις πριν ξεκινήσουν τα μαθήματα java δεν είναι αναγκαίο.
Βέβαια αν έχεις ελεύθερο χρόνο δεν χάνεις και τίποτα αρκεί να μην πέσεις στην παγίδα μετά ότι "Ααα, αυτά τα ξέρω", και δεν παρακολουθεις την ύλη του μαθήματος.
HAVE I ANSWERED YOUR QUESTIONS SATISFACTORILY AND OFFERED GOOD CUSTOMER SERVICE?!
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: Νέος στο πανεπιστήμιο

Post by pgetsos » Sat Sep 09, 2017 11:39 pm

Επισης η Java 1ου εξαμηνου ειναι λιγακι διαφορετικη απο την κανονικη
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
teotsi21
bit level
bit level
Posts: 14
Joined: Mon Dec 05, 2016 2:07 am
Academic status: 2nd year
Gender:
Contact:

Re: RE: Re: Νέος στο πανεπιστήμιο

Post by teotsi21 » Fri Sep 29, 2017 5:26 pm

kwnstantinos.nikoloutsos wrote:Μονο java εχει το πρωτο έτος?? :(
Δεν μπορω να επιλεξω εγω με τι θα ασχοληθω π.χ αν θελω data analysis να κανω R, Python κλπ... ή αν θελω webdev να κανω html,css,Javascript,wordpress Κλπ..
Υπάρχουν μαθήματα επιλογής αλλά και υποχρεωτικά στα επόμενα έτη που σε καλύπτουν πλήρως. Το πρώτο έτος αποσκοπεί στην απόκτηση των απαραίτητων βάσεων για να ασχοληθείς με όλους τους κλάδους. Πχ για data analysis χρειάζεσαι γνώση θεωρίας πιθανοτήτων/στατιστικής και υπάρχει αντίστοιχο μάθημα. Στην εισαγωγή στην επιστήμη των υπολογιστών θα δεις html και python σε βασικό επίπεδο.
Γενικά η σχολή δεν έχει ως σκοπό να βγάλει ολοκληρωμένους προγραμματιστες, αλλά να σου δώσει τα εφόδια για να ασχοληθείς με όποιον τομέα εσύ επιλέξεις σε υψηλό επίπεδο. Ιδιαίτερα γλώσσες όπως html/css/Javascript είναι πολύ εύκολο να μάθεις μόνος σου πλέον.

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk
Dreams are made winding through my head.
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”