Κατατακτήριες εξετάσεις

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
Post Reply
stacyk
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 1
Joined: Mon May 29, 2017 1:15 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Κατατακτήριες εξετάσεις

Post by stacyk » Mon May 29, 2017 1:40 am

Γεια σας παιδιά!
Θέλω να δώσω κατατακτήριες για το τμήμα σας.
Απ ότι είδα πρέπει να δώσω μαθηματικά 1, εισαγωγή στον προγραμματισμό και εισαγωγή στην επιστήμη των υπολογιστών. Υπάρχουν κάπου σημειώσεις για τα μαθήματα αυτά; Και ποια βιβλία προτείνουν οι καθηγητές σας για το κάθε μάθημα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
User avatar
Le Poulet
Venus Former Team Member
Posts: 62
Joined: Thu Jun 26, 2014 11:23 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Κατατακτήριες εξετάσεις

Post by Le Poulet » Mon May 29, 2017 1:22 pm

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για την επιλογή σου!

Σημειώσεις μπορείς να βρεις στο e-class,
Μαθηματικά Ι: https://eclass.aueb.gr/modules/document/?course=INF112
Εισαγωγή στην Επιστήμη των Υπολογιστών: https://eclass.aueb.gr/modules/document/?course=INF111
Εισαγωγή στον Προγραμματισμό Υπολογιστών: https://eclass.aueb.gr/modules/document/?course=INF259
Προτείνω να τις κατεβάσεις στον υπολογιστή σου, γιατί μπορεί να κλειδώσουν κάποιο από τα μαθήματα για να μην μπαίνουν όσοι δεν είναι γραμμένοι.

Μπορείς να δεις τα προτεινόμενα βιβλία σε παλαιότερη ανακοίνωση κατατακτηρίων, συνήθως είναι τα ίδια κάθε χρόνο: http://www.cs.aueb.gr/sites/default/fil ... 015_16.pdf

Πιο συγκεκριμένα, στα Μαθηματικά Ι μπορείς να βρεις στα έγγραφα του eclass την ύλη που αντιστοιχεί σε κάθε βιβλίο. Αν δε σου φτάνουν οι σημειώσεις και θες οπωσδήποτε κάποιο βιβλίο, δες εδώ: viewtopic.php?f=120&t=12205 και τις παλαιότερες συζητήσεις στο φορουμ: viewforum.php?f=109

Στην Εισαγωγή στην Επιστήμη των Υπολογιστών:, προτείνεται το J.C. Brookshear, "Η επιστήμη των υπολογιστών: Μια ολοκληρωμένη παρουσίαση", Κλειδάριθμος. Στα έγγραφα του eclass υπάρχει έγγραφο με την ύλη για τις κατατακτήριες του μαθήματος

Στην Εισαγωγή στον Προγραμματισμό Υπολογιστών:, προτείνεται το Η ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΗΣ JAVA: ΜΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ, όπως θα δεις εδώ: https://eclass.aueb.gr/modules/course_d ... rse=INF259

Για οτιδήποτε άλλο μη διστάσεις να μας ρωτήσεις. Καλό διάβασμα και καλή επιτυχία στις εξετάσεις! :)
:smt117
KonstantinaMat
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 2
Joined: Thu Aug 20, 2015 8:42 pm
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Κατατακτήριες εξετάσεις

Post by KonstantinaMat » Wed Oct 11, 2017 6:10 pm

Καλησπέρα παιδιά. Δίνω φέτος με κατατακτήριες για το τμήμα σας και έχω κοιτάξει αυτά που έχουν στην eclass, ευτυχώς είναι ξεκλείδωτα για τα μαθήματα των κατατακτηρίων, αλλά έχω κάποιες απορίες.
- Στον προγραμματισμό έχω δει ότι στις παρουσιάσεις του ο κύριος Τίτσιας χρησιμοποιεί την acm. Σε παλιότερα θέματα εξετάσεων είναι χωρίς αυτή, δικά του θέματα δεν έχω βρει τίποτα. Στις εξετάσεις τα προγράμματα που ζητάει είναι με την acm ή χωρίς; Δικά του θέματα μπορώ να βρω πουθενά;
- Έχω διαβάσει κάπου που λένε για ένα Α4 ότι επιτρέπεται. Αυτό για ποια μαθήματα είναι; Επίσης ξέρετε αν ισχύει και στις κατατακτήριες;
- Στα μαθηματικά στα θέματα που έχω δει στο τέλος έχει πάντα και ένα τυπολόγιο. Ξέρετε αν θα υπάρχει και σε εμάς;
- Τέλος, τα θέματα μοιάζουν με αυτά που βάζουν στις εξεταστικές ή δεν έχει νόημα να κοιτάζω παλιά θέματα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
teotsi21
bit level
bit level
Posts: 14
Joined: Mon Dec 05, 2016 2:07 am
Academic status: 2nd year
Gender:
Contact:

Re: RE: Re: Κατατακτήριες εξετάσεις

Post by teotsi21 » Thu Oct 12, 2017 12:04 am

KonstantinaMat wrote:Καλησπέρα παιδιά. Δίνω φέτος με κατατακτήριες για το τμήμα σας και έχω κοιτάξει αυτά που έχουν στην eclass, ευτυχώς είναι ξεκλείδωτα για τα μαθήματα των κατατακτηρίων, αλλά έχω κάποιες απορίες.
- Στον προγραμματισμό έχω δει ότι στις παρουσιάσεις του ο κύριος Τίτσιας χρησιμοποιεί την acm. Σε παλιότερα θέματα εξετάσεων είναι χωρίς αυτή, δικά του θέματα δεν έχω βρει τίποτα. Στις εξετάσεις τα προγράμματα που ζητάει είναι με την acm ή χωρίς; Δικά του θέματα μπορώ να βρω πουθενά;
- Έχω διαβάσει κάπου που λένε για ένα Α4 ότι επιτρέπεται. Αυτό για ποια μαθήματα είναι; Επίσης ξέρετε αν ισχύει και στις κατατακτήριες;
- Στα μαθηματικά στα θέματα που έχω δει στο τέλος έχει πάντα και ένα τυπολόγιο. Ξέρετε αν θα υπάρχει και σε εμάς;
- Τέλος, τα θέματα μοιάζουν με αυτά που βάζουν στις εξεταστικές ή δεν έχει νόημα να κοιτάζω παλιά θέματα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Α4 μας αφήνουν ο κ. Κουτσοπουλος και ο κ. Τιτσιας. Το τυπολογιο του κ. Τουμπη 99% θα υπάρχει, το δίνει πάντα τα τελευταία χρόνια και δεν νομίζω ότι θα το άλλαζε για τις κατατακτήριες.

Για το acm τώρα: αλλάζει μερικές βασικές εντολές της java, τα θέματα του προηγούμενου χειμώνα ήταν πραγματικά επιπέδου ΑΕΠΠ μόνο με πίνακες, αλλά αυστηρή βαθμολόγηση. Δεν ξέρω αν θα το ακολουθήσει και σε εσάς.

Όσο για θέματα κατατακτηριων, θα σου πρότεινα να στείλεις mail στους ίδιους τους καθηγητές.

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk
Dreams are made winding through my head.
KonstantinaMat
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 2
Joined: Thu Aug 20, 2015 8:42 pm
Academic status: 1st year
Gender:

Re: RE: Re: Κατατακτήριες εξετάσεις

Post by KonstantinaMat » Thu Oct 19, 2017 5:11 pm

Ευχαριστώ πολύ!
i_am_timon
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 1
Joined: Fri Nov 17, 2017 6:49 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Κατατακτήριες εξετάσεις

Post by i_am_timon » Sun Nov 19, 2017 10:33 pm

Καλησπέρα και από μένα.Δινω και εγώ κατατακτήριες για το τμήμα σας φέτος.
Όσον αφορά το τυπολόγιο στον κ.Τουμπή, θα υπάρχει σίγουρα καθώς έκανα την ερώτηση στον ίδιο.
Θα ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά την "Εισαγωγή στην Επιστήμη των Υπόλογιστών".Εχω ξεκινήσει διάβασμα από τις διαλέξεις που βρήκα στο e-class και νομίζω πως είναι αρκετά συμπτυγμένες συν του ότι περιέχουν και κάποια που είναι εκτός απ'το βιβλίο.Θα ήταν προτιμότερο να ασχοληθώ μόνο με το βιβλίο ή θα απογοητευτώ πλήρως και από κει?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
calmen
bit level
bit level
Posts: 16
Joined: Fri Jun 16, 2017 11:31 pm

Re: Κατατακτήριες εξετάσεις

Post by calmen » Mon Nov 20, 2017 11:57 pm

εχει βγει ποτε δινουμε?
User avatar
Le Poulet
Venus Former Team Member
Posts: 62
Joined: Thu Jun 26, 2014 11:23 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Κατατακτήριες εξετάσεις

Post by Le Poulet » Wed Nov 22, 2017 9:56 pm

KonstantinaMat wrote: - Στον προγραμματισμό έχω δει ότι στις παρουσιάσεις του ο κύριος Τίτσιας χρησιμοποιεί την acm. Σε παλιότερα θέματα εξετάσεων είναι χωρίς αυτή, δικά του θέματα δεν έχω βρει τίποτα. Στις εξετάσεις τα προγράμματα που ζητάει είναι με την acm ή χωρίς; Δικά του θέματα μπορώ να βρω πουθενά
Από το 2014-2015 που έδωσα κατατακτήριες, ανεξαρτήτως καθηγητή, χρησιμοποιούσαν ACM.
Αν δεις και την φετινή συζήτηση του μαθήματος (Εισαγωγή στον Προγραμματισμό Υπολογιστών), φαίνεται ότι δεν έχει αλλάξει αυτό. Το μόνο που ακούγεται ότι θα αλλάξει είναι η μετάβαση σε Python από Java, πιθανότατα από το επόμενο ακαδημαϊκό έτος.
Δικά του θέματα δυστυχώς δεν φαίνεται να έχουν ανέβει στο φόρουμ (Θέματα Java 1), από το 2016 που έχει το μάθημα
KonstantinaMat wrote: - Έχω διαβάσει κάπου που λένε για ένα Α4 ότι επιτρέπεται. Αυτό για ποια μαθήματα είναι; Επίσης ξέρετε αν ισχύει και στις κατατακτήριες;
Συνήθως δεν επιτρέπεται. Στην Εισαγωγή στον Προγραμματισμό, προηγούμενος διδάσκοντας επέτρεψε στις κατατακτήριες να φέρουμε σημειώσεις αλλά το ανακοίνωσε στο eclass (όπου δεν μπορούν να γραφτούν όσοι δίνουν κατατακτήριες) την προηγούμενη της εξέτασης τα μεσάνυχτα, ενώ την ώρα της εξέτασης, φωτοτύπησε την Α4 ενός παιδιού και την μοίρασε σε όλους :smt005
Οπότε, πρέπει να κοιτάς συνέχεια το eclass ή αλλιώς στείλ τους mail
KonstantinaMat wrote: - Στα μαθηματικά στα θέματα που έχω δει στο τέλος έχει πάντα και ένα τυπολόγιο. Ξέρετε αν θα υπάρχει και σε εμάς;
Ναι, πάντα έχει τυπολόγιο, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι δεν χρησιμεύει πολύ αν έχεις διαβάσει, αναγκαστικά μαθαίνεις τους τύπους
KonstantinaMat wrote: - Τέλος, τα θέματα μοιάζουν με αυτά που βάζουν στις εξεταστικές ή δεν έχει νόημα να κοιτάζω παλιά θέματα;
Ναι, για παράδειγμα στην Εισαγωγή στην Επιστήμη τα θέματα ανακυκλώνονται πολύ
i_am_timon wrote: Θα ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά την "Εισαγωγή στην Επιστήμη των Υπόλογιστών".Εχω ξεκινήσει διάβασμα από τις διαλέξεις που βρήκα στο e-class και νομίζω πως είναι αρκετά συμπτυγμένες συν του ότι περιέχουν και κάποια που είναι εκτός απ'το βιβλίο.Θα ήταν προτιμότερο να ασχοληθώ μόνο με το βιβλίο ή θα απογοητευτώ πλήρως και από κει?
Όχι, καλύτερα να διαβάσεις διαφάνειες και να λύσεις παλιά θέματα. Το βιβλίο συμβουλευτικά μόνο, όποτε χρειάζεσαι κάτι παραπάνω που δεν υπάρχει στις διαφάνειες.
calmen wrote:εχει βγει ποτε δινουμε?
Δεν φάινεται να έχει βγει κάτι ακόμα (ΤΜΗΜΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ)
:smt117
User avatar
Le Poulet
Venus Former Team Member
Posts: 62
Joined: Thu Jun 26, 2014 11:23 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Κατατακτήριες εξετάσεις

Post by Le Poulet » Thu May 10, 2018 9:29 am

christos.skartsaris wrote:Καλησπέρα παιδιά!
Επειδή θέλω να δώσω κατατακτήριες για το τμήμα,γνωρίζετε πότε βγαίνει η ανακοίνωση για τις εξετάσεις;
Δεν είναι στάνταρ το πότε βγαίνει, η ανακοίνωση συνήθως το καλοκαίρι (Ιούλιο-Αύγουστο) και το πρόγραμμα Οκτώβριο-Νοέμβριο.

Αυτή τη στιγμή μπορείς να δεις στα Νέα του Τμήματος τις 2 τελευταίες ανακοινώσεις των κατατακτηρίων.
:smt117
elenak11
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 1
Joined: Sun Feb 09, 2020 7:35 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Κατατακτήριες εξετάσεις

Post by elenak11 » Sun Feb 09, 2020 8:28 pm

Καλησπερα! Ενδιαφερομαι να δωσω κατατακτηριες για το τμημα σας αλλα εχω καποιους ενδοιασμους....Μπορειτε να με διαφωτισετε λιγο? :)
Ειμαι εργαζομενη και θελω να μαθω εαν εχει μαθηματα/εργαστηρια με υποχρεωτικη παρουσια, σε ποια εξαμηνα ,ποσα ειναι και αν υπαρχει δυνατοτητα να γινονται απογευμα (μετα τις 5).... Επισης, ποιος ειναι περιπου ο μεσος χρονος αποφοιτησης? Εναι πολυ δυσκολες οι κατατακτηριες? Απαιτουν φροντιστηριο? Ειναι εφικτο να βγαλω τη σχολη παρολο που εργαζομαι 8ωρο πρωινο?

Ευχαριστω εκ των προτερων..:)
User avatar
Le Poulet
Venus Former Team Member
Posts: 62
Joined: Thu Jun 26, 2014 11:23 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Κατατακτήριες εξετάσεις

Post by Le Poulet » Sun Feb 09, 2020 9:52 pm

elenak11 wrote: Sun Feb 09, 2020 8:28 pm Καλησπερα! Ενδιαφερομαι να δωσω κατατακτηριες για το τμημα σας αλλα εχω καποιους ενδοιασμους....Μπορειτε να με διαφωτισετε λιγο? :)
Ειμαι εργαζομενη και θελω να μαθω εαν εχει μαθηματα/εργαστηρια με υποχρεωτικη παρουσια, σε ποια εξαμηνα ,ποσα ειναι και αν υπαρχει δυνατοτητα να γινονται απογευμα (μετα τις 5).... Επισης, ποιος ειναι περιπου ο μεσος χρονος αποφοιτησης? Εναι πολυ δυσκολες οι κατατακτηριες? Απαιτουν φροντιστηριο? Ειναι εφικτο να βγαλω τη σχολη παρολο που εργαζομαι 8ωρο πρωινο?

Ευχαριστω εκ των προτερων..:)
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο forum! :smt006

Έχοντας κι εγώ περάσει στο τμήμα με κατατακτήριες, απ όσο γνωρίζω δεν υπάρχει μάθημα/εργαστήριο με υποχρεωτική παρακολούθηση (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Υπάρχουν ελάχιστες εξαιρέσεις (π.χ. στο μάθημα επιλογής Ασφάλεια Δικτύων, υπήρχε υποχρεωτική συμμετοχή σε 3-4 εργαστήρια καθώς αποτελούσαν τμήμα της εργασίας που έπρεπε να παραδώσει κάθε φοιτητής στο τέλος του εξαμήνου).

Αυτό που είναι υποχρεωτικό στην πλειοψηφία των μαθημάτων του τμήματος είναι οι εργασίες, οι οποίες γίνονται συνήθως σε ομάδες 2-4 ατόμων και πιάνουν το 10-50% του τελικού βαθμού. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να δεις τον Οδηγό Σπουδών.

Οι ώρες που γίνονται τα μαθήματα και τα εργαστήρια ανακοινώνονται στο Ωρολόγιο Πρόγραμμα, στη σελίδα του Πανεπιστημίου. Ανάλογα με τον καθηγητή, είτε δηλώνεις την ώρα του εργαστηρίου που θες να παρακολουθήσεις, είτε καθορίζεται με βάση τον αριθμό μητρώου ή το επίθετο. Γενικά, αν έχεις σοβαρό λόγο όπως ότι εργάζεσαι, μπορείς να συνεννοηθείς με τον καθηγητή και τους βοηθούς και να επιλέξεις το εργστήριο που σε βολεύει.

Για τον μέσο όρο αποφοίτησης και άλλες παρόμοιες μετρήσεις, μπορείς να κοιτάξεις εδώ.

Η δυσκολία των κατατακτηρίων εξαρτάται από διάφορους παράγοντες.
Από τη μια πλευρά, είναι εύκολες γιατί ο αριθμός των θέσεων είναι συνήθως μεγαλύτερος από τον αριθμό των υποψηφίων μέσω κατατακτηρίων, επομένως αρκεί να πιάσεις τη βάση σε όλα τα μαθήματα για να περάσεις.
Από την άλλη, μετράει και αν έχεις ήδη επαφή με το αντικείμενο. Προσωπικά, δεν ήξερα καν τι είναι αντικειμενοστραφής προγραμματισμός πριν δώσω για πρώτη φορά, οπότε σε συνδυασμό με τα αρκετά πιο δύσκολα θέματα εκείνης της χρονιάς, κόπηκα.

Γενικά, είναι σημαντικό να σου αρέσει αρκετά το αντικείμενο της σχολής ώστε να μπορέσεις να τη βγάλεις. Υπάρχουν αρκετά άτομα που εργάζονται και σπουδάζουν παράλληλα στο τμήμα χωρίς πρόβλημα.

Ότι άλλο θες εδώ είμαστε! :)
:smt117
EvgheniosOnofrei
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 2
Joined: Tue Aug 24, 2021 10:25 pm

Re: Κατατακτήριες εξετάσεις

Post by EvgheniosOnofrei » Tue Aug 30, 2022 8:18 pm

Καλησπέρα,
Είμαι φοιτητής νομικής και επιθυμώ -με το που αποφοιτήσω- να δώσω κατατακτήριες στο τμήμα σας. Θα ήθελα αφενός να σας ρωτήσω αν η επιτυχία στις εξετάσεις είναι ανέφικτη, δεδομένου ότι δεν έχω καμία επαφή με τα μαθηματικά, και αφετέρου θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχουν διαθέσιμες σημειώσεις προς μελέτη. Η παρακολούθηση μαθημάτων σε φροντιστήριο είναι υποχρεωτική, κι αν ναι, ποιο κατά τη γνώμη (γνώση/πείρα) σας είναι το καλύτερο?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”