Από ΟΔΕ σε Πληροφορική

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
Post Reply
Fanzina
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 2
Joined: Wed May 31, 2017 9:27 pm

Από ΟΔΕ σε Πληροφορική

Post by Fanzina » Wed May 31, 2017 9:42 pm

Γειά σας παιδιά!
Καταρχάς σας εύχομαι να πάτε καλά στην εξεταστική (που πλησιάζει απειλητικά) :P
Ποιο είναι το θέμα μου.
Είμαι δεύτερο έτος στο ΟΔΕ και μπορώ πια να πω με σιγουριά ότι δεν μου αρέσει καθόλου. Όταν έκανα μηχανογραφικό πριν 2 χρόνια με είχαν συμβουλέψει καθηγητές και μη να αποφύγω την Πληροφορική για διάφορους λόγους (βασικά κοπέλα πίσω από υπολογιστή τσιζ κακό) και κακώς λέω τώρα ότι τους άκουσα.
Στο πρώτο έτος είπα οκ αρχή είναι μπορεί και να μου αρέσει περισσότερο του χρόνου. Δεν μου άρεσε ξεκάθαρα ούτε στο δεύτερο και μπορώ να πω ότι όλη αυτή η κατάσταση αν δεν με έχει κάνει καταθληπτική σίγουρα με έχει κάνει να μην θέλω να πατήσω το πόδι μου στο ΟΠΑ. Επειδή οδεύω προς τρίτο έτος έχω διχαστεί με το αν πρέπει να τελειώσω το ΟΔΕ (χρωστάω 4 μαθήματα μέχρι στιγμής ) και να δώσω κατατακτήριες ή να μπω με 5% (σίγουρα περνάω) και βασικά να έχω σπαταλήσει δύο χρόνια από τη ζωή μου τζάμπα.
Καμία βοήθεια; :/
Last edited by Fanzina on Thu Jun 01, 2017 7:21 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: Από ΟΔΕ σε Πληροφορική

Post by Eldebryn » Wed May 31, 2017 10:35 pm

Fanzina wrote:οδεύω προς τρίτο έτος
Fanzina wrote:πρέπει να τελειώσω το ΟΔΕ (χρωστάω 4 μαθήματα μέχρι στιγμής )
:smt104 :smt104 :smt104

Code: Select all

> does not compute

Πέραν της πλάκας: Αν δεν σαρέσει κάτι είμαι της γνώμης ότι δεν πρέπει να κάνουμε/σπουδάζουμε πράγματα που δεν μας αρέσουν. Αν νιώθεις οτι όντως σε ενδιαφέρει η πληροφορική (είναι απαιτητικό τμήμα αλλά αν έχεις θέληση όλα γίνονται) τότε να το κυνηγήσεις. Παρόλα αυτά, να πω οτι είμαι 7ο έτος και ξέρω και άλλους συνομήλικους που παρά την αρέσκειά τους για το αντικείμενο ακόμα προσπαθούμε να πάρουμε το πτυχίο, τα 2 χρόνια του ΟΔΕ δεν ειναι πολλά συγκριτικά.
Επαγγελματικές προοπτικές θεωρώ δεν χρειάζεται να αναλυθούν σαν παράγοντες, είναι πολύ καλές και απο τους λίγους "αξιοπρεπείς" ορίζοντες σε καριέρα στην Ελλάδα θεωρώ.
Αν ήμουν στην θέση σου, θεωρώ πως το καλύτερο θα ήταν να γίνει μία συζήτηση με τους γονείς σου. Είναι σημαντικό να ξέρεις οτι μπορούν να σε συντηρήσουν για ακόμη 4-6 χρόνια, ή οτι εσύ θα είσαι πρόθυμη να κάνεις πολύ κόπο και ενδεχομένως να δουλεύεις απο ένα σημείο κι έπειτα.

The choice is yours. Θα ήθελα να πιστεύω οτι οι νέοι άνθρωποι κάνουμε ότι μπορούμε να καλωσορίζουμε το φύλο μειονότητας στον τομέα αυτόν, χρειάζεται. :)
Image<-- My profile playlists
Fanzina
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 2
Joined: Wed May 31, 2017 9:27 pm

Re: Από ΟΔΕ σε Πληροφορική

Post by Fanzina » Wed May 31, 2017 11:02 pm

Eldebryn wrote: :smt104 :smt104 :smt104

Code: Select all

> does not compute
Και αυτά επειδή δεν τα έδωσα κατά επιλογή :P

Eldebryn wrote:

Πέραν της πλάκας: Αν δεν σαρέσει κάτι είμαι της γνώμης ότι δεν πρέπει να κάνουμε/σπουδάζουμε πράγματα που δεν μας αρέσουν. Αν νιώθεις οτι όντως σε ενδιαφέρει η πληροφορική (είναι απαιτητικό τμήμα αλλά αν έχεις θέληση όλα γίνονται) τότε να το κυνηγήσεις. Παρόλα αυτά, να πω οτι είμαι 7ο έτος και ξέρω και άλλους συνομήλικους που παρά την αρέσκειά τους για το αντικείμενο ακόμα προσπαθούμε να πάρουμε το πτυχίο, τα 2 χρόνια του ΟΔΕ δεν ειναι πολλά συγκριτικά.
Επαγγελματικές προοπτικές θεωρώ δεν χρειάζεται να αναλυθούν σαν παράγοντες, είναι πολύ καλές και απο τους λίγους "αξιοπρεπείς" ορίζοντες σε καριέρα στην Ελλάδα θεωρώ.
Αν ήμουν στην θέση σου, θεωρώ πως το καλύτερο θα ήταν να γίνει μία συζήτηση με τους γονείς σου. Είναι σημαντικό να ξέρεις οτι μπορούν να σε συντηρήσουν για ακόμη 4-6 χρόνια, ή οτι εσύ θα είσαι πρόθυμη να κάνεις πολύ κόπο και ενδεχομένως να δουλεύεις απο ένα σημείο κι έπειτα.

The choice is yours. Θα ήθελα να πιστεύω οτι οι νέοι άνθρωποι κάνουμε ότι μπορούμε να καλωσορίζουμε το φύλο μειονότητας στον τομέα αυτόν, χρειάζεται. :)
Αυτό είναι ένα θέμα που έχω σκεφτεί, την προοπτική δηλαδή να μην τελειώσω στην ώρα μου και μπορώ να πω ότι φαντάζει εφιάλτης. Όχι πάντως μεγαλύτερος από την τωρινή κατάσταση που ζω xD

Για να είμαι ειλικρινής είμαι από τους τυχερούς που δεν έχουν οικονομικό πρόβλημα οπότε από αυτή την άποψη δεν υπάρχει κάποιο εμπόδιο. Αλλά παρ' όλα αυτά δεν είναι και εύκολο να πεις στους γονείς σου ότι θες να αλλάξεις τμήμα μετά από δύο χρόνια και ιδίως όταν έχεις μια καλή πορεία στο τμήμα και να κάνεις κάτι τελείως διαφορετικό.

Όμως επειδή γενικώς "έφαγα" ένα μεγάλο χαστούκι πρόσφατα και "ξύπνησα", κατάλαβα ότι ό,τι και να θέλουν οι γονείς μου δεν γίνεται να συνεχίσω κάτι το οποίο με κάνει δυστυχισμένη. Καλύτερα να το παλέψω τώρα από ότι να το μετανιώσω αργότερα γιατί τότε η κατάσταση πολύ πιθανόν να μην μπορεί να αλλάξει.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”