Πρόβλημα με τοξικομανείς στο ΟΠΑ

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
Post Reply
User avatar
Le Poulet
Venus Former Team Member
Posts: 62
Joined: Thu Jun 26, 2014 11:23 pm
Academic status: N>4
Gender:

Πρόβλημα με τοξικομανείς στο ΟΠΑ

Post by Le Poulet » Wed Jun 07, 2017 7:25 pm

Καλησπέρα σε όλους,

Ήρθα σήμερα σχολή για πρώτη φορά μετά από 6 μήνες λόγω υποχρεώσεων και παρατήρησα ότι υπάρχει θέμα με τους τοξικομανείς.

Αρχικά, είδα 2 από αυτούς που σουλατσάρουνε άνετα μεταξύ των ορόφων, δε ξέρω τι κάνανε πάνω. Μίλησα με έναν από τους κύριους στη Γραμματεία και μου είπε ότι έχουν ενημερώσει τους αρμόδιους (που δε κανανε κατι) και να πάω κι εγώ να το πω στην υποδιευθύντρια (δε ξέρω ποια εννοούσε). Μου είπε επίσης ότι έχουν παρατηρηθεί κρούσματα κλοπών από αμφιθέατρα, συγκεκριμένα τσάντες φοιτητών.

Έπειτα, καθώς περιμέναμε στο υπόγειο έξω από το αμφιθέατρο Χ, ήρθανε άλλοι 2 που πήγανε στο εστιατόριο. Πήρανε κανονικά δίσκο, βάλανε φαΐ, δε πληρώσανε τίποτα και ένας πέταξε σε μια φάση και ατάκα σε ένα παιδί του στυλ: "πρέπει να μάθεις σεβασμό, όπως έμαθα εγώ στην φυλακή". Σε κουβέντα που έκανα με την ταμία, μου είπε ότι δεν μπορούν να τους πουν κάτι γιατί φέρνουν μετά κι άλλους εκεί μέσα και κάνουν φασαρία. Μου είπε επίσης ότι πριν 2 μέρες γίνανε σκηνές, ότι κυνηγιούνταν με σήριγγες στη σχολή κλπ.

Παρόμοια κατάσταση και στη Δεριγνύ στο δρόμο, ήταν αρκετοί που περιφέρονταν ή κάθονταν στα σκαλάκια των κτηρίων και ασχολουνταν με τη δοση τους.

Προσωπικά, δεν έχω ξαναδεί τέτοια κατάσταση στο ΟΠΑ. Υπάρχουν άλλοι που πιστεύουν ότι πρέπει να κάνουμε κάτι γι' αυτό, να ενημερώσουμε κάποιον στα όργανα? Να το πάμε μέσω φοιτητικής συνέλευσης δεν το κόβω να έχει απήχηση.
:smt117
User avatar
Tyrion
bit level
bit level
Posts: 15
Joined: Thu Aug 27, 2015 11:55 pm
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Πρόβλημα με τοξικομανείς στο ΟΠΑ

Post by Tyrion » Thu Jun 08, 2017 10:22 pm

Πριν καμια βδομαδα καθομουν με 2 φιλους μου εξω απο το αμφιθεατρο χ και περασαν 2 πρεζονια και κοιταζαν πολυ περιεργα τις τσαντες μας και ελατωσαν πολυ το βημα τους...μεχρι να περασουν και να φυγουν εγινε καφε η καλτσα...μαλλον δεν ηρθαν γιατι ημασταν 3 και αυτοι 2...και οπως φευγαμε μετα ειδαμε και εναν τριτο εξω απο την εισοδο της αντωνιαδου μαλλον τσιλιαδορος/υποστηρικτηκος...αγιο ειχαμε παιδια γιατι αν σου βγαλει μια συριγγα τι θα κανεις?θα ρισκαρεις τη ζωη σου για μια τσαντα? εχει παραγινει η κατασταση και δεν βλεπω το λογο να μην μπει αστυνομια να καθαρισει η σχολη...ειναι που ειναι το κεντρο μπαχαλο αλλα οχι ρε παιδια και μεσα στη σχολη ετσι...πανεπιστημιο ειναι οχι ο οκανα...βλεπω τα τει αθηνας/πειραια και ζηλευω.
Everything 's better , with some wine in the belly :smt004
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”