Βαθμολογική Κατάταξη & Βαθμός Πτυχίου

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
User avatar
proskopos
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2808
Joined: Tue Dec 18, 2007 4:01 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Στα φεγγάρια του Πλάνταρ...
Contact:

Βαθμολογική Κατάταξη & Βαθμός Πτυχίου

Post by proskopos » Wed Apr 09, 2008 11:21 am

Έχω ρωτήσει μερικούς από παρατάξεις και μερικούς απο μεγαλύτερα έτη, και όλοι λένε, ότι ο μέσος όρος πτυχίου στο τμήμα μας είναι 6,2-6,5! Διαβάζοντας εδώ μερικά τόπικ για μεταπτυχιακα κτλ, μιλάγατε οι περισσότεροι για βαθμό 8!
Τελικά τι ισχύει; Ποιός είναι ο μέσος βαθμός πτυχίου του τμήματος;
Και για όσους ξέρουν από την αγορά εργασίας... Ποιός βαθμός πτυχίου θεωρείτε καλός, ώστε να πας σε μια συνέντευξη με πιθανότητες;
Extreme Makeover... Mind edition...
3,6 μαθήματα/εξεταστική....
Image
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Re: Βαθμολογική Κατάταξη & Βαθμός Πτυχίου

Post by PaP » Wed Apr 09, 2008 11:23 am

proskopos wrote: Και για όσους ξέρουν από την αγορά εργασίας... Ποιός βαθμός πτυχίου θεωρείτε καλός, ώστε να πας σε μια συνέντευξη με πιθανότητες;
Κανένας, κανείς δεν ασχολείται με βαθμούς, θα σε ρωτήσουν τι ξέρει, να δουν τι εξοικίωσει έχεις με τεχνολογίες και μπορεί να σου πετάξουν και καμιά ερώτηση να δούνε πόσο γάτος είσαι
User avatar
tZoLe
Venus Former Team Member
Posts: 1925
Joined: Wed Feb 22, 2006 12:21 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Lausanne-Pasalimani
Contact:

Re: ΒΑΘΜΟΣ ΠΤΥΧΙΟΥ

Post by tZoLe » Wed Apr 09, 2008 11:38 am

Νομίζω ότι ο βαθμός παίζει ρόλο κυρίως για μεταπτυχιακά, αλλά δεν είναι απόλυτο αυτό. πχ αμερική το 8 ίσως και να μην είναι αρκετό, αλλά για ελλάδα σίγουρα στις περισσότερες περιπτώσεις είναι υπεραρκετό.
Image
"αν ελευθερία σημαίνει κάτι τελικά , σημαίνει το δικαίωμα να λες στους ανθρώπους αυτό που δεν θέλουν να ακούσουν"
George Orwell (1903 - 1950)

έτσι

Θα μας λείψεις μάγκα Σισσέ...σε ευχαριστούμε για όλα...
User avatar
gasparosoft
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1920
Joined: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm

Re: ΒΑΘΜΟΣ ΠΤΥΧΙΟΥ

Post by gasparosoft » Wed Apr 09, 2008 12:43 pm

Κι εγώ από ότι έχω ρωτήσει ξέρω ότι ο μέσος όρος παίζει ρόλο μόνο στο μεταπτυχιακό...Για εύρεση δουλειάς δεν κοιτάνε τον μέσο όρο αλλά τις γνώσεις σου.Θα σας πω ένα παράδειγμα:Ένας γνωστός μου είναι διευθυντής του οικονομικού τμήματος μιας επιχείρησης.Προσέλαβαν 2 άτομα.Ο πρώτος είχε πτυχία μεταπτυχιακά κτλ και πήρε μεγαλύτερη θέση(όπως ήταν φυσικό) από τον 2ο που είχε τελειώσει ένα ΤΕΙ νομίζω...Με την πάροδο του χρόνου όμως 1ος έδειχνε πολύ "αργοκίνητος" ενώ ο 2ος πολύ γάτα..Σαν αποτέλεσμα να πάρει την θέση του 1ου ο 2ος σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα του γνωστού μου.Εν ολίγης δεν παίζει ρόλο τι έχεις σπουδάσεις ή και που αλλά τι γνώσεις και τι μυαλό έχεις.Εξάλλου νομίζω ότι ένας από τους καλύτερους προγραμματιστές της Microsoft Hellas έχει βγάλει μόνο το Μαθηματικό και τίποτα παραπάνω-Δεν είμαι όμως 100% σίγουρος...
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: Βαθμολογική Κατάταξη & Βαθμός Πτυχίου

Post by ~~Wind~~ » Wed Apr 09, 2008 12:57 pm

ένας από τους καλύτερους προγραμματιστές της Microsoft Hellas έχει βγάλει μόνο το Μαθηματικό και τίποτα παραπάνω-Δεν είμαι όμως 100% σίγουρος...
α! για μενα λες :-D :-p :-p :-p :-p :shock: :shock: :smt016

παλι τα ιδια λεμε κυριε προσκοπε, ο βαθμος μετραει για μεταπτυχιακο και κυριως εξω.
στη δουλεια αυτο που τους ενδιαφερει ειναι να εισαι καλος σ'αυτο που κανεις, κι αυτο δεν το δειχνει ο βαθμος.
Εξαλου αν κοιτουσαν το βαθμο θα υπερχε το "Εγω εχω βγαλει 9 θελω more $$ " και δε τους συμφερει..

οποτε αν σε ενδιαφερει η δουλεια, τοτε απλα τελειωσε το πανεπιστημιο και ο βαθμος για σενα.
Αν ομως θελεις να συνεχισεις τοτε ισως να πρεπει να προσεξεις το βαθμο σου..
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: ΒΑΘΜΟΣ ΠΤΥΧΙΟΥ

Post by redlabel » Wed Apr 09, 2008 2:28 pm

Ο βαθμός του πτυχίου είναι ένας από τους πολλούς δείκτες που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε μια αξιολόγηση. Εξ όσων γνωρίζω, από τα 25 χρόνια που είμαι στο χώρο της Πληροφορικής, ο βαθμός αυτός λαμβάνεται υπόψη σχεδόν πάντα, αλλά η βαρύτητά του κυμαίνεται στο [πολύ λίγο - πάρα πολύ].

Ειδικά για την εξασφάλιση μιας θέσης σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών (στην Ελλάδα και στο εξωτερικό) η βαρύτητά του βαθμού πτυχίου είναι συνήθως μεγάλη (συχνά αποτελεί το σημαντικότερο δείκτη και σε κάποιες περιπτώσεις τον μοναδικό). Όμως, ο βαθμός του πτυχίου είναι σχετικός. Υπάρχουν Τμήματα Πληροφορικής/Επιστήμης Υπολογιστών/Μηχανικών Η/Υ κλπ. τα οποία είναι αισθητά "ελαστικότερα" στην αξιολόγηση των φοιτητών από άλλα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Βεβαίως, οι κρίνοντες συνήθως το γνωρίζουν και δεν "μασάνε" τα 8άρια και τα 9άρια που βλέπουν...

Δ. Γκρ.
User avatar
Proxenos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1095
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:20 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κολωνία, Γερμανία
Contact:

Re: ΒΑΘΜΟΣ ΠΤΥΧΙΟΥ

Post by Proxenos » Wed Apr 09, 2008 2:35 pm

redlabel wrote:Ο βαθμός του πτυχίου είναι ένας από τους πολλούς δείκτες που μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε μια αξιολόγηση. Εξ όσων γνωρίζω, από τα 25 χρόνια που είμαι στο χώρο της Πληροφορικής, ο βαθμός αυτός λαμβάνεται υπόψη σχεδόν πάντα, αλλά η βαρύτητά του κυμαίνεται στο [πολύ λίγο - πάρα πολύ].

Ειδικά για την εξασφάλιση μιας θέσης σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών (στην Ελλάδα και στο εξωτερικό) η βαρύτητά του βαθμού πτυχίου είναι συνήθως μεγάλη (συχνά αποτελεί το σημαντικότερο δείκτη και σε κάποιες περιπτώσεις τον μοναδικό). Όμως, ο βαθμός του πτυχίου είναι σχετικός. Υπάρχουν Τμήματα Πληροφορικής/Επιστήμης Υπολογιστών/Μηχανικών Η/Υ κλπ. τα οποία είναι αισθητά "ελαστικότερα" στην αξιολόγηση των φοιτητών από άλλα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Βεβαίως, οι κρίνοντες συνήθως το γνωρίζουν και δεν "μασάνε" τα 8άρια και τα 9άρια που βλέπουν...

Δ. Γκρ.
Εκτός αν οι ιθύνοντες είναι... χαρτογιακάδες: βλέπε υποτροφίες ΝΑΤΟ, διαγωνισμούς του Δημοσίου (φτου, φτου, φτου).
One who pays some attention to history will not be surprised if those who cry most loudly that we must smash and destroy are later found among the administrators of some new system of repression. - Noam Chomsky
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: ΒΑΘΜΟΣ ΠΤΥΧΙΟΥ

Post by redlabel » Wed Apr 09, 2008 2:45 pm

...έχεις δίκιο. Και αυτά "παίζουν", δυστυχώς.

Δ. Γκρ.
User avatar
koki
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 403
Joined: Fri Apr 30, 2004 5:19 pm
Academic status: N>4
Location: Αργυρούπολη
Contact:

Re: ΒΑΘΜΟΣ ΠΤΥΧΙΟΥ

Post by koki » Wed Apr 09, 2008 4:34 pm

redlabel wrote:. Όμως, ο βαθμός του πτυχίου είναι σχετικός. Υπάρχουν Τμήματα Πληροφορικής/Επιστήμης Υπολογιστών/Μηχανικών Η/Υ κλπ. τα οποία είναι αισθητά "ελαστικότερα" στην αξιολόγηση των φοιτητών από άλλα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Βεβαίως, οι κρίνοντες συνήθως το γνωρίζουν και δεν "μασάνε" τα 8άρια και τα 9άρια που βλέπουν....
Εντάξει, θέλω να πιστεύω ότι δεν εννοούσατε αυτό που καταλαβαίνω από το παραπάνω, αλλά μάλλον είναι λίγο διφορούμενο. Δηλαδή: δεν νομίζω πως η ελαστικότητα στην αξιολόγηση των φοιτητών με βάση τον βαθμό είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα. Υπάρχουν πολύ πιο καλά κριτήρια αυτής, εκτός εάν κάποιο τμήμα απλά για (χασάπικο) ξεσκαρτάρισμα και "γραφειοκρατικούς" λόγους, δέχεται μόνο από κάποιο βαθμό και πάνω.
``Άναρθρες κραυγές τύπου απόλυσης από στρατό' ' + ``'Άναρθρες κραυγές τύπου θα πάω στο Παρίσι' ' + ``Άναρθρες κραυγές τύπου μαμά μου φοβάμαι' '

Τα βλογς είναι σαν τις ********, όλοι έχουν από μία ;)

Death By Popcorn : Η απάντηση σε κάθε εσωτερική και εξωτερική σινε/σειρο-αναζήτηση. :D
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: ΒΑΘΜΟΣ ΠΤΥΧΙΟΥ

Post by redlabel » Wed Apr 09, 2008 5:14 pm

Εννοώ ότι - κατά κανόνα - ο βαθμός πτυχίου Α, που απονεμήθηκε από το Χ Πανεπιστήμιο και ο ίδιος βαθμός που απονεμήθηκε από το Υ Πανεπιστήμιο δεν είναι ισοδύναμοι. Κάποιες φορές, μάλιστα, διαφέρουν αισθητά...

Δ. Γκρ.
User avatar
PaP
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 1077
Joined: Wed Apr 21, 2004 12:06 am
Academic status: Alumnus/a
Location: San Francisco
Contact:

Re: ΒΑΘΜΟΣ ΠΤΥΧΙΟΥ

Post by PaP » Thu Apr 10, 2008 8:44 am

gasparosoft wrote:Εξάλλου νομίζω ότι ένας από τους καλύτερους προγραμματιστές της Microsoft Hellas έχει βγάλει μόνο το Μαθηματικό και τίποτα παραπάνω-Δεν είμαι όμως 100% σίγουρος...
Δεν είναι προγραμματιστής αλλά ήταν υπεύθυνος Web Strategy αλλά έχει φύγει από την ΜS

Περισσότερα www.mentalblock.gr ;-)
User avatar
Fairy
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1733
Joined: Tue Jan 24, 2006 4:48 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Mairyland Park

Re: ΒΑΘΜΟΣ ΠΤΥΧΙΟΥ

Post by Fairy » Thu Apr 10, 2008 4:50 pm

redlabel wrote:Βεβαίως, οι κρίνοντες συνήθως το γνωρίζουν και δεν "μασάνε" τα 8άρια και τα 9άρια που βλέπουν...

Δ. Γκρ.
Αυτό είναι πολύ αισιόδοξο αν συμβαίνει, αλλά υποθέτω πως αφορά μόνο τα μεταπτυχιακά πληροφορικής και μάλιστα στην Ελλάδα. Εφόσον επιθυμούμε να κάνουμε μεταπτυχιακό στο εξωτερικό ή να μπούμε σε μεταπτυχιακό "crossover" προς άλλη επιστήμη, π.χ. το συνηθέστερο "Διοίκηση Επιχειρήσεων", η υπεύθυνη επιτροπή δεν είναι υποχρεώμένη να γνωρίζει πς κυμαίνονται πάνω κάτω οι βαθμοί στο τμήμα μας... :???:
"Αν αυτό που έκανες χτες σου φαίνεται ακόμα μεγάλο, δεν έχεις κάνει αρκετά σήμερα."
User avatar
Proxenos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1095
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:20 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κολωνία, Γερμανία
Contact:

Re: ΒΑΘΜΟΣ ΠΤΥΧΙΟΥ

Post by Proxenos » Fri Apr 11, 2008 11:52 am

Fairy wrote:
redlabel wrote:Βεβαίως, οι κρίνοντες συνήθως το γνωρίζουν και δεν "μασάνε" τα 8άρια και τα 9άρια που βλέπουν...

Δ. Γκρ.
Αυτό είναι πολύ αισιόδοξο αν συμβαίνει, αλλά υποθέτω πως αφορά μόνο τα μεταπτυχιακά πληροφορικής και μάλιστα στην Ελλάδα. Εφόσον επιθυμούμε να κάνουμε μεταπτυχιακό στο εξωτερικό ή να μπούμε σε μεταπτυχιακό "crossover" προς άλλη επιστήμη, π.χ. το συνηθέστερο "Διοίκηση Επιχειρήσεων", η υπεύθυνη επιτροπή δεν είναι υποχρεώμένη να γνωρίζει πς κυμαίνονται πάνω κάτω οι βαθμοί στο τμήμα μας... :???:
Διάνα... Γι αυτό ας κοιτάξουν οι καθηγητές να βάλουν αντιπροσωπευτικούς βαθμούς με άριστα το 10 και βάση το 5. Πολλοί μου φαίνεται αγνοούν ότι η κλίμακα έχει τέτοιο εύρος.
One who pays some attention to history will not be surprised if those who cry most loudly that we must smash and destroy are later found among the administrators of some new system of repression. - Noam Chomsky
User avatar
technics
byte level
byte level
Posts: 70
Joined: Sun Jun 10, 2007 10:17 pm
Location: ένα βήμα μπροστά

Re: ΒΑΘΜΟΣ ΠΤΥΧΙΟΥ

Post by technics » Fri Apr 11, 2008 9:04 pm

ΠΙστύω οτι ο βαθμός στις επιχειρήσεις καθώς και στο μεταπτυχιακό θα έπρεπε να λαμβανεται ελάχιστα υπόψιν.
Και αυτό για τον μόνο λόγο οτι αρκετά μεγάλος αριθμός φοιτητών έχει πάρει καλούς βαθμούς σε μαθήματα απο αντιγραφή και μόνο, χωρίς να αξίζουν καν τα το περάσουν καθώς και με 0 παρακολούθηση. Φαινόμενο που μας κάνει εύκολα να αντιληφθούμε ότι αποτελεί ενα προβληματικό μέσο αξιολόγισης.
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: ΒΑΘΜΟΣ ΠΤΥΧΙΟΥ

Post by redlabel » Sat Apr 12, 2008 9:21 pm

Fairy wrote:
redlabel wrote:Βεβαίως, οι κρίνοντες συνήθως το γνωρίζουν και δεν "μασάνε" τα 8άρια και τα 9άρια που βλέπουν...

Δ. Γκρ.
Αυτό είναι πολύ αισιόδοξο αν συμβαίνει, αλλά υποθέτω πως αφορά μόνο τα μεταπτυχιακά πληροφορικής και μάλιστα στην Ελλάδα. Εφόσον επιθυμούμε να κάνουμε μεταπτυχιακό στο εξωτερικό ή να μπούμε σε μεταπτυχιακό "crossover" προς άλλη επιστήμη, π.χ. το συνηθέστερο "Διοίκηση Επιχειρήσεων", η υπεύθυνη επιτροπή δεν είναι υποχρεώμένη να γνωρίζει πς κυμαίνονται πάνω κάτω οι βαθμοί στο τμήμα μας... :???:
Η διαπίστωσή μου αφορά τις επιτροπές που επιλέγουν φοιτητές για τα ΠΜΣ που γίνονται στην Ελλάδα, αλλά όχι μόνο τους Πληροφορικούς. Πρόκειται για κοινά μυστικά, άλλωστε...

Δ. Γκρ.
User avatar
Fairy
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1733
Joined: Tue Jan 24, 2006 4:48 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Mairyland Park

Re: ΒΑΘΜΟΣ ΠΤΥΧΙΟΥ

Post by Fairy » Sun Apr 13, 2008 3:01 pm

:) Ε τότε εντάξει, σας θεωρώ αξιόπιστη πηγή... Στο ίδιο μήκος κύματος, ο κος Γιακουμάκης μας είχε πει παλαιότερα πως επίσης δίνεται σημασία στο χρόνο που κάνεις για να ολοκληρώσεις τις σπουδές σου. Ισχύει;

Αυτό μου φαίνεται καλύτερος παράγοντας γιατί είναι ενδεικτικό όχι τόσο του πόσο καλός φοιτητής είσαι (μπορεί να είσαι αναγκασμένος να εργάζεσαι για βιοποριστικούς λόγους για παράδειγμα και να μην μπορείς να δίνεις πολλά μαθήματα), αλλά του ποια θέση έχουν οι σπουδές στην καθημερινή σου ζωή, είτε από επιλογή είτε λόγω υποχρεώσεων. Αν βγάλεις για παράδειγμα τη σχολή σε τέσσερα χρόνια (άντε κι ένα εξάμηνο παραπάνω για πτυχιακή) άσχετα με το βαθμό σου δείχνει ότι δεν παίρνεις στο χαλαρό αυτό που κάνεις και πως έχεις έστω ένα μέτριο ταλέντο σε αυτό. :smt017
"Αν αυτό που έκανες χτες σου φαίνεται ακόμα μεγάλο, δεν έχεις κάνει αρκετά σήμερα."
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: ΒΑΘΜΟΣ ΠΤΥΧΙΟΥ

Post by redlabel » Sun Apr 13, 2008 5:22 pm

Fairy wrote::) Ε τότε εντάξει, σας θεωρώ αξιόπιστη πηγή...

Στο ίδιο μήκος κύματος, ο κος Γιακουμάκης μας είχε πει παλαιότερα πως επίσης δίνεται σημασία στο χρόνο που κάνεις για να ολοκληρώσεις τις σπουδές σου. Ισχύει; Αυτό μου φαίνεται καλύτερος παράγοντας γιατί είναι ενδεικτικό όχι τόσο του πόσο καλός φοιτητής είσαι (μπορεί να είσαι αναγκασμένος να εργάζεσαι για βιοποριστικούς λόγους για παράδειγμα και να μην μπορείς να δίνεις πολλά μαθήματα), αλλά του ποια θέση έχουν οι σπουδές στην καθημερινή σου ζωή, είτε από επιλογή είτε λόγω υποχρεώσεων. Αν βγάλεις για παράδειγμα τη σχολή σε τέσσερα χρόνια (άντε κι ένα εξάμηνο παραπάνω για πτυχιακή) άσχετα με το βαθμό σου δείχνει ότι δεν παίρνεις στο χαλαρό αυτό που κάνεις και πως έχεις έστω ένα μέτριο ταλέντο σε αυτό. :smt017
...και αυτό έχει σημασία, αλλά σε συνδυασμό με άλλους παράγοντες (πχ. αν αφορά εργαζόμενο φοιτητή ή όχι).

Δ. Γκρ.
User avatar
adam98
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1078
Joined: Tue May 02, 2006 2:58 pm

Re: ΒΑΘΜΟΣ ΠΤΥΧΙΟΥ

Post by adam98 » Sun Apr 13, 2008 6:41 pm

redlabel wrote:
Fairy wrote::) Ε τότε εντάξει, σας θεωρώ αξιόπιστη πηγή...

Στο ίδιο μήκος κύματος, ο κος Γιακουμάκης μας είχε πει παλαιότερα πως επίσης δίνεται σημασία στο χρόνο που κάνεις για να ολοκληρώσεις τις σπουδές σου. Ισχύει; Αυτό μου φαίνεται καλύτερος παράγοντας γιατί είναι ενδεικτικό όχι τόσο του πόσο καλός φοιτητής είσαι (μπορεί να είσαι αναγκασμένος να εργάζεσαι για βιοποριστικούς λόγους για παράδειγμα και να μην μπορείς να δίνεις πολλά μαθήματα), αλλά του ποια θέση έχουν οι σπουδές στην καθημερινή σου ζωή, είτε από επιλογή είτε λόγω υποχρεώσεων. Αν βγάλεις για παράδειγμα τη σχολή σε τέσσερα χρόνια (άντε κι ένα εξάμηνο παραπάνω για πτυχιακή) άσχετα με το βαθμό σου δείχνει ότι δεν παίρνεις στο χαλαρό αυτό που κάνεις και πως έχεις έστω ένα μέτριο ταλέντο σε αυτό. :smt017
...και αυτό έχει σημασία, αλλά σε συνδυασμό με άλλους παράγοντες (πχ. αν αφορά εργαζόμενο φοιτητή ή όχι).

Δ. Γκρ.
Πάνω σε αυτό το θεμα κ Γκρίτζαλη τι θα προτιμούσατε ενα φοιτητή που πέρασε το μαθημα σας με 8 ενώ δούλευε ή κάποιον που δεν δουλευει και το περασε με 9-10?
H δύναμη της εξαπάτησης και της καταστροφής μπορεί να γοητεύσει μόνο μέτριους και αδύναμους
Τhe lessons we learn from pain are the ones that make us the strongest
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: ΒΑΘΜΟΣ ΠΤΥΧΙΟΥ

Post by Zifnab » Sun Apr 13, 2008 7:48 pm

Μην ξεχνάμε και τις καταλήψεις πχ που μπορούν να σου προσθέσουν 6μήνες 1 χρόνο καθυστέρησης...Κατά τη γνώμη μου, όπως έχει και το σύστημα στην Ελλάδα, δεν θα πρέπει να παίζει ρόλο αν πάρεις πτυχίο στα 4 ή στα 6 χρόνια, γιατί κάποιος μπορεί να κάνει μια φοβερή πτυχιακή ή να κάνει επιπλέον επιλογής για να φτιάξει ακόμα παρα πέρα τον μέσο όρο του... Φυσικά αν μιλάμε για >>6 τότε ίσως κάτι δεν πάει καλά εκτός αν υπάρχουν φυσικά προσωπικοί/εργασιακοί/υγείας λόγοι...
User avatar
madMax
byte level
byte level
Posts: 90
Joined: Thu Jul 05, 2007 2:19 pm

Re: ΒΑΘΜΟΣ ΠΤΥΧΙΟΥ

Post by madMax » Sun Apr 13, 2008 9:50 pm

Στο τμήμα μας ισχύει βέβαια ότι όλα τα μαθήματα είναι ισοδύναμα.Γεγονός που αφήνει ελεύθερο το φοιτητή να επιλέξει μαθήματα για την ολοκλήρωση του πτυχίου.
Ειναι πολυ διαφορετικό όμως αν σε ένα εξάμηνο έχεις 6 επιλογής χωρίς εργασίες ή 4 επιλογής με εργασίες.
Ο βαθμός του πτυχίου σε τέτοια περίπτωση δε μπορεί να συγκριθεί.
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: ΒΑΘΜΟΣ ΠΤΥΧΙΟΥ

Post by redlabel » Sun Apr 13, 2008 10:23 pm

adam98 wrote:
redlabel wrote:
Fairy wrote::) Ε τότε εντάξει, σας θεωρώ αξιόπιστη πηγή...

Στο ίδιο μήκος κύματος, ο κος Γιακουμάκης μας είχε πει παλαιότερα πως επίσης δίνεται σημασία στο χρόνο που κάνεις για να ολοκληρώσεις τις σπουδές σου. Ισχύει; Αυτό μου φαίνεται καλύτερος παράγοντας γιατί είναι ενδεικτικό όχι τόσο του πόσο καλός φοιτητής είσαι (μπορεί να είσαι αναγκασμένος να εργάζεσαι για βιοποριστικούς λόγους για παράδειγμα και να μην μπορείς να δίνεις πολλά μαθήματα), αλλά του ποια θέση έχουν οι σπουδές στην καθημερινή σου ζωή, είτε από επιλογή είτε λόγω υποχρεώσεων. Αν βγάλεις για παράδειγμα τη σχολή σε τέσσερα χρόνια (άντε κι ένα εξάμηνο παραπάνω για πτυχιακή) άσχετα με το βαθμό σου δείχνει ότι δεν παίρνεις στο χαλαρό αυτό που κάνεις και πως έχεις έστω ένα μέτριο ταλέντο σε αυτό. :smt017
...και αυτό έχει σημασία, αλλά σε συνδυασμό με άλλους παράγοντες (πχ. αν αφορά εργαζόμενο φοιτητή ή όχι).

Δ. Γκρ.
Πάνω σε αυτό το θεμα κ Γκρίτζαλη τι θα προτιμούσατε ενα φοιτητή που πέρασε το μαθημα σας με 8 ενώ δούλευε ή κάποιον που δεν δουλευει και το περασε με 9-10?
Για νάμαι ειλικρινής, φίλε adam98, προτιμώ αυτόν που εργαζόταν, που τέλειωσε σε 4 χρόνια και που πέρασε το μάθημά μου με 10... :smt041

Δ. Γκρ.
User avatar
Γιωργος
byte level
byte level
Posts: 116
Joined: Fri Feb 24, 2006 7:32 pm
Location: Περιστερι

Βαθμολογική Κατάταξη

Post by Γιωργος » Tue Sep 14, 2010 2:35 am

Γεια σας, όλοι γνωρίζουμε ότι πλησιάζει η περίοδος έναρξης των αιτήσεων για τα μεταπτυχιακά προγράμματα και
σιγά σιγά προετοιμαζόμαστε ώστε να κάνουμε την αίτηση μας όσο πιο "ενδιαφέρουσα".

Πρόσφατα ζήτησα από την γραμματεία να μου δώσει σε ένα χαρτί την καταταξή μου μεταξύ των αποφοίτων του 2005. Η απάντηση
ήρθε μόλις σήμερα και πραγματικά με εξέπληξε, η απάντηση ακολουθεί :

"Η μηχανογράφηση αδυνατεί να παράγει τέτοιου είδους έγγραφα καθώς μετά την λειτουργία την νέας ηλεκτρονικής γραμματείας
http://e-grammateia.aueb.gr/unistudent/ πολλά πράγματα άλλαξαν."

Υπενθυμίζω πως με την παλιά ηλεκτρονική γραμματεία τέτοια έγγραφα ήταν δυνατόν να παραχθούν.

Έμαθα επίσης πως επανειλημμένα έχουν γίνει αιτήματα από την γραμματεία προς τους "ανώτερους" να επιληφθούν του θέματος αλλά
χωρίς κανένα ουσιαστικό αποτέλεσμα έως τώρα. Η εταιρία Cardisoft Α.Ε υπεύθυνη για την υλοποίηση της νέας ηλεκτρονικής γραμματείας
ζητάει παραπάνω χρήματα ώστε να προσθέσει την δυνατότητα παραγωγής στατιστικών.

Εγώ αναρωτιέμαι τα εξής :

1) Όλα τα δεδομένα αν υποθέσουμε ότι είναι αποθηκευμένα σε μαι σωστή βάση, πόσο δύσκολο είναι να να γράψουν στην μηχανογράφηση
1-2 επερωτήσεις και να κάνουμε την δουλειά μας ?

2) Έστω πως δεν φταίει η άγνοια της μηχανογράφησης, πόσο κλειστό μπορεί να είναι το σύστημα της Cardisoft Α.Ε που να μην μπορούν να
επέμβουν ? Ποια "λαμπρά" μυαλά αποφάσισαν να δώσουν γύρω στα 15000 ευρώ για ένα σύστημα που δεν επεκτάσιμο ? (αν μας ακούσουν
σοβαροί άνθρωποι με λίγες γνώσεις στα πληροφοριακά συστήματα θα μας πάρουν με τις πέτρες που θέλουμε να λεγόμαστε και τμήμα
Πληροφορικής)

3) Στο κάτω κάτω ήταν τόσο δύσκολο ένα τέτοιο σύστημα να ανατεθεί στα πλαίσια μιας απαλλάκτικής εργασίας..έστω να δούλευαν φοιτητές
με καθοδήγηση απο τους καθηγητές...έτσι και χρήματα δεν θα ξοδεύαμε άσκοπα και θα ξέραμε τι μας γίνεται.


Η ουσία είναι μία, τι μπορούμε να κάνουμε τώρα πριν περάσουν οι προθεσμίες υποβολής αιτήσεων. Ξέρω πως τέτοιες αιτήσεις έχουν
κατατεθεί στην γραμματεία από πολλούς σαν και εμένα. Μια λύση θα ήταν να κάνουμε ένα γραπτό αίτημα προς την γενική συνέλευση
του τμήματος..άλλες ιδέες ?
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”