Οδηγός σπουδών

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
?:=2b|~2b
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 164
Joined: Wed Dec 10, 2008 9:17 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Οδηγός σπουδών

Post by ?:=2b|~2b » Tue Oct 02, 2012 4:17 pm

Στο πρώτο.
PASCAL wrote:Το παλιό "Εφαρμοσμένες Πιθανότητες και Στατιστική" αντιστοιχεί/αναγνωρίζεται στο νέο "Εφαρμοσμένες Πιθανότητες και Προσομοίωση" ή στο "Στατιστική και Πληροφορική" ή σε κανένα;
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οδηγός σπουδών

Post by PASCAL » Tue Oct 02, 2012 4:18 pm

?:=2b|~2b wrote:Στο πρώτο.
PASCAL wrote:Το παλιό "Εφαρμοσμένες Πιθανότητες και Στατιστική" αντιστοιχεί/αναγνωρίζεται στο νέο "Εφαρμοσμένες Πιθανότητες και Προσομοίωση" ή στο "Στατιστική και Πληροφορική" ή σε κανένα;
Ευχαριστώ.
?:=2b|~2b
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 164
Joined: Wed Dec 10, 2008 9:17 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Οδηγός σπουδών

Post by ?:=2b|~2b » Tue Oct 02, 2012 4:20 pm

e.zacharopoulos wrote:Μπορεί καποιος να γραψει εδω τους κυκλους με τα μαθηματα τους γι αυτο το εξαμηνο? Η εστω για τα σωστα εξαμηνα?
Ο Οδηγους Σπουδων απο το site τα χει σε αλλα εξαμηνα,το schedule master τα βγαζει σε αλλα,και γινεται ενας χαμος.
Ευχαριστω!
Ο Οδηγός σπουδών είναι το σωστό κείμενο, σε περίπτωση διαφορών από οποιδήποτε άλλο κείμενο. Δείτε όμως και την τελευταία σελίδα με τις έκτακτες αλλαγές.
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οδηγός σπουδών

Post by PASCAL » Tue Oct 02, 2012 11:17 pm

Αν κάποιος περάσει νέα μαθήματα, που δεν υπήρχαν σε παλαιότερους οδηγούς σπουδών, μπορεί να χρησιμοποιήσει αυτά τα νέα μαθήματα ως υποχρεωτικής ή ελεύθερης επιλογής στον παλαιότερο τρόπο υπολογισμού προϋποθέσεων λήψης πτυχίου;
?:=2b|~2b
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 164
Joined: Wed Dec 10, 2008 9:17 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Οδηγός σπουδών

Post by ?:=2b|~2b » Wed Oct 03, 2012 10:09 am

PASCAL wrote:Αν κάποιος περάσει νέα μαθήματα, που δεν υπήρχαν σε παλαιότερους οδηγούς σπουδών, μπορεί να χρησιμοποιήσει αυτά τα νέα μαθήματα ως υποχρεωτικής ή ελεύθερης επιλογής στον παλαιότερο τρόπο υπολογισμού προϋποθέσεων λήψης πτυχίου;
Ναι. Υπάρχουν λεπτομέριες στις τελευταίες σελίδες του νέου οδηγού.
asoee4ever
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 394
Joined: Fri Oct 22, 2010 8:02 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Αμπελόκηποι

Re: Οδηγός σπουδών

Post by asoee4ever » Wed Oct 03, 2012 11:51 am

Αλλαξε κ η ασφάλεια πληροφοριακών συστημάτων,από 5ο εξάμηνο την πήγαν 7ο!
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οδηγός σπουδών

Post by michalis » Wed Oct 03, 2012 6:09 pm

Καλά αυτό είναι σα να μην άλλαξε βασικά. :)
User avatar
kokosteo
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 867
Joined: Wed Oct 08, 2008 5:09 pm
Gender:

Re: Οδηγός σπουδών

Post by kokosteo » Wed Oct 03, 2012 7:59 pm

Καλα είναι δυνατό η τεχνητή και τα Συστήματα Ανάκτησης Πληροφοριών να πέφτουν την ίδια ώρα την Πέμπτη; Δεν λέω το ένα είναι τρίτου έτους κ το άλλο τέταρτου έτους αλλά δεν παύει να είναι υποχρωτικά στον ίδιο κύκλο. Το θεωρώ πολύ fail.
marose
byte level
byte level
Posts: 139
Joined: Thu Nov 03, 2011 2:14 am
Gender:

Re: Οδηγός σπουδών

Post by marose » Thu Oct 04, 2012 6:55 pm

Παιδιά ισχύει αυτό που γράφει ο οδηγός σπουδών...ότι για φοιτητές άνω του 6ου έτους η δήλωση μαθημάτων είναι μέχρι 12 μαθήματα?
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Οδηγός σπουδών

Post by chriskin » Thu Oct 04, 2012 7:47 pm

ε για να το λεει ο οδηγος σπουδων θα ισχυει
User avatar
johnnyextrem
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1090
Joined: Thu Oct 14, 2010 2:27 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: Who knows?

Re: Οδηγός σπουδών

Post by johnnyextrem » Fri Oct 05, 2012 12:59 pm

Κανένα νέο για το μάθημα "Δίκτυα και Συνδυαστική Βελτιστοποίηση"; Πότε θα ξεκινήσει επιτέλους;
Image
User avatar
campbell's
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 459
Joined: Wed Oct 07, 2009 11:40 am
Academic status: Alumnus/a

Re: Οδηγός σπουδών

Post by campbell's » Thu Oct 18, 2012 11:24 am

Stayrakas wrote:
michalis wrote:Το ότι ακολουθούμε τον οδηγό σπουδών του έτους που μπήκαμε είναι σίγουρο ότι ισχύει; Γιατί πχ. εγώ (με σύστημα 3+3, επικαλύψεις και 10 μαθήματα κύκλων συνολικά, για ολοκλήρωση 2 κύκλων), επιλέγω φέτος για πρώτη φορά μαθήματα επιλογής (2 για τον κύκλο Δίκτυα και 2 για Βάσεις γιατί το 3ο και στους δύο καλύπτεται απ'τα υποχρεωτικά, αυτό αλλά και το επόμενο έτος) με βάση τον οδηγό 2011-2012 που ισχύει τώρα...Μπορεί κάποιος υπεύθυνα να μου πει αν είναι έγκυρο αυτό που κάνω;

PS: Μπήκα το 09-10...
Oδηγος σπουδων 12/13 , κατω κατω wrote: Διευκρινίζεται ότι οι νέοι φοιτητές (εισαγωγή από το 2012-2013) υποχρεωτικά εκπληρώνουν τις προϋποθέσεις
απόκτησης πτυχίου με βάση το νέο πρόγραμμα, δηλαδή τις νέες απαιτήσεις κατοχύρωσης κύκλων και τη νέα
κατανομή μαθημάτων σε κύκλους. Οι παλαιότεροι φοιτητές (εισαγωγή σε ακαδημαϊκά έτη πριν το 2012-2013)
έχουν τις ακόλουθες επιλογές:
 Είτε ακολουθούν το νέο πρόγραμμα όπως περιγράφεται παραπάνω,
 είτε ακολουθούν το πρόγραμμα που ίσχυε κατά την εισαγωγή τους, με τις εξής τροποποιήσεις
 το νέο μάθημα «Υπολογιστική Χρηματοοικονομική» μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως μάθημα
επιλογής των κύκλων 5 και 6,
 το νέο μάθημα «Στατιστική στην Πληροφορική» μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως μάθημα επιλογής
των κύκλων 2, 4, 5 και 6
επειδή το έχω διαβάσει κ το εχω ξαναδιαβάσει κ έχω χάσει τα αυγά κ τα πασχάλια, εγώ που μπήκα το 2007 κ θέλω να πάρω πτυχίο με τον οδηγό σπουδών του '07 μπορώ να πάρω Στατιστική ως επιλογής του 2ου κύκλου(Δίκτυα) για να τον κλείσω. σωστά?
Αν δεν μπορείς να βοηθήσεις,ενόχλησε.Το σημαντικό είναι να συμμετέχεις.
?:=2b|~2b
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 164
Joined: Wed Dec 10, 2008 9:17 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Οδηγός σπουδών

Post by ?:=2b|~2b » Thu Oct 18, 2012 12:05 pm

campbell's wrote:
Stayrakas wrote:
michalis wrote:Το ότι ακολουθούμε τον οδηγό σπουδών του έτους που μπήκαμε είναι σίγουρο ότι ισχύει; Γιατί πχ. εγώ (με σύστημα 3+3, επικαλύψεις και 10 μαθήματα κύκλων συνολικά, για ολοκλήρωση 2 κύκλων), επιλέγω φέτος για πρώτη φορά μαθήματα επιλογής (2 για τον κύκλο Δίκτυα και 2 για Βάσεις γιατί το 3ο και στους δύο καλύπτεται απ'τα υποχρεωτικά, αυτό αλλά και το επόμενο έτος) με βάση τον οδηγό 2011-2012 που ισχύει τώρα...Μπορεί κάποιος υπεύθυνα να μου πει αν είναι έγκυρο αυτό που κάνω;

PS: Μπήκα το 09-10...
Oδηγος σπουδων 12/13 , κατω κατω wrote: Διευκρινίζεται ότι οι νέοι φοιτητές (εισαγωγή από το 2012-2013) υποχρεωτικά εκπληρώνουν τις προϋποθέσεις
απόκτησης πτυχίου με βάση το νέο πρόγραμμα, δηλαδή τις νέες απαιτήσεις κατοχύρωσης κύκλων και τη νέα
κατανομή μαθημάτων σε κύκλους. Οι παλαιότεροι φοιτητές (εισαγωγή σε ακαδημαϊκά έτη πριν το 2012-2013)
έχουν τις ακόλουθες επιλογές:
 Είτε ακολουθούν το νέο πρόγραμμα όπως περιγράφεται παραπάνω,
 είτε ακολουθούν το πρόγραμμα που ίσχυε κατά την εισαγωγή τους, με τις εξής τροποποιήσεις
 το νέο μάθημα «Υπολογιστική Χρηματοοικονομική» μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως μάθημα
επιλογής των κύκλων 5 και 6,
 το νέο μάθημα «Στατιστική στην Πληροφορική» μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως μάθημα επιλογής
των κύκλων 2, 4, 5 και 6
επειδή το έχω διαβάσει κ το εχω ξαναδιαβάσει κ έχω χάσει τα αυγά κ τα πασχάλια, εγώ που μπήκα το 2007 κ θέλω να πάρω πτυχίο με τον οδηγό σπουδών του '07 μπορώ να πάρω Στατιστική ως επιλογής του 2ου κύκλου(Δίκτυα) για να τον κλείσω. σωστά?

NAI
User avatar
DrNio
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 750
Joined: Sun May 30, 2010 6:04 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Zion / Closer to 2199

Re: Οδηγός σπουδών

Post by DrNio » Thu Oct 18, 2012 1:38 pm

Αν και μπορεί να έχουν ειπωθεί ξανά και ξανά , θα ήθελα κάποιες διευκρινίσεις για να είμαι σίγουρος. Εφόσον μπήκα το 2008-09 μπορώ να αποφοιτήσω με αυτόν τον οδηγό σπουδών. http://www.cs.aueb.gr/files/%CE%9F%CE%B ... _11_12.pdf Σωστά ?

Έχω επιλέξει τους κύκλους 3,5 . Σύμφωνα με αυτόν τον οδηγό σπουδών με 2 + 2 μαθήματα επιλογής κύκλου καλύπτεσαι εφόσον η εννοιολογική μοντελοποίηση και η επιχειρησιακή έρευνα καλύπτουν σαν 1+1 μάθημα επιλογής ? Όμως το μάθημα εννοιολογική μοντελοποίηση άλλαξε ο τίτλος του έτσι δεν είναι ? Δεν έτυχε να το δηλώσω στο παρελθόν..έχει κάποια 'επίπτωση' αυτό?
Everything that has a beginning has an end
User avatar
Hohenstaufen
bit level
bit level
Posts: 37
Joined: Mon Oct 22, 2007 3:06 pm

Re: Οδηγός σπουδών

Post by Hohenstaufen » Thu Nov 08, 2012 1:34 pm

Συγγνώμη για την ερώτηση είδα οτι άνω του έκτου έτους μπορούμε να δηλώσουμε 12 μαθήματα. Άρα και στο 6ο έτος μέχρι 10 μπορούμε να δηλώσουμε;(11ο εξάμηνο).
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Οδηγός σπουδών

Post by chriskin » Thu Nov 08, 2012 4:43 pm

"6ου και ανω" λεει, οχι ανω του εκτου

αρα 12
dome
byte level
byte level
Posts: 79
Joined: Mon Dec 20, 2010 6:09 pm

Re: Οδηγός σπουδών

Post by dome » Thu Feb 07, 2013 6:04 pm

DrNio wrote:Αν και μπορεί να έχουν ειπωθεί ξανά και ξανά , θα ήθελα κάποιες διευκρινίσεις για να είμαι σίγουρος. Εφόσον μπήκα το 2008-09 μπορώ να αποφοιτήσω με αυτόν τον οδηγό σπουδών. http://www.cs.aueb.gr/files/%CE%9F%CE%B ... _11_12.pdf Σωστά ?

Έχω επιλέξει τους κύκλους 3,5 . Σύμφωνα με αυτόν τον οδηγό σπουδών με 2 + 2 μαθήματα επιλογής κύκλου καλύπτεσαι εφόσον η εννοιολογική μοντελοποίηση και η επιχειρησιακή έρευνα καλύπτουν σαν 1+1 μάθημα επιλογής ? Όμως το μάθημα εννοιολογική μοντελοποίηση άλλαξε ο τίτλος του έτσι δεν είναι ? Δεν έτυχε να το δηλώσω στο παρελθόν..έχει κάποια 'επίπτωση' αυτό?
Εχω επιλέξει και γω αυτούς τους κύκλους και έχω κάποιες απορίες. Μπήκα το '07-'08 και τότε ήταν υποχρεωτικό 5ου κύκλου το στρατηγική και οικονομική των πληροφοριακών συστημάτων, που πλέον όμως έχει καταργηθεί. Άρα αναγκαστικά ακολουθώ τον καινούριο οδηγό για τα υποχρεωτικά του 5ου κύκλου. Γενικά όμως θέλω να ακολουθήσω τον παλιό οδηγό, να γίνετε επικάλυψη μαθημάτων δηλαδή (για την εννοιολογική πχ που ήταν υποχρεωτικό 3ου και επιλογής 5ου - πλέον δεν ειναι επιλογής 5ου-). Τι κάνω;
marose
byte level
byte level
Posts: 139
Joined: Thu Nov 03, 2011 2:14 am
Gender:

Re: Οδηγός σπουδών

Post by marose » Tue Mar 11, 2014 1:01 am

Εχω μπει το ετος 2007-2008...Μπορει καποιος να μου πει αν με τα μαθηματα :
επιχειρησιακη ερευνα,
ειδικα θεματα επιχειρησιακης ερευνας,
αξιολογηση επενδυσεων,
θεωρια παιγνιων,
χρονολογικες σειρες και προβλεψεις,
και
στατιστικη στην πληροφορικη,
εφαρμοσμενες πιθανοτητες,
εφαρμοσμενη αριθμητικη αναλυση,
ασφαλιστικα μαθηματικα,
ειδικα θεματα διακριτων....
αν με αυτα τα μαθηματα ολοκληρωνω 2 κυκλους σπουδων και συγκεκριμμενα τους 5 και 6.....Εχω μπερδευτει λιγο με τους οδηγους και χρειαζομαι μια επιβεβαιωση...
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: Οδηγός σπουδών

Post by XaviannNJ » Tue Mar 11, 2014 12:27 pm

marose wrote:Εχω μπει το ετος 2007-2008...Μπορει καποιος να μου πει αν με τα μαθηματα :
επιχειρησιακη ερευνα,
ειδικα θεματα επιχειρησιακης ερευνας,
αξιολογηση επενδυσεων,
θεωρια παιγνιων,
χρονολογικες σειρες και προβλεψεις,
και
στατιστικη στην πληροφορικη,
εφαρμοσμενες πιθανοτητες,
εφαρμοσμενη αριθμητικη αναλυση,
ασφαλιστικα μαθηματικα,
ειδικα θεματα διακριτων....
αν με αυτα τα μαθηματα ολοκληρωνω 2 κυκλους σπουδων και συγκεκριμμενα τους 5 και 6.....Εχω μπερδευτει λιγο με τους οδηγους και χρειαζομαι μια επιβεβαιωση...

Είμαι 99,9% σιγουρη οτι ολοκληρωνεις κυκλους αλλα με τον καινουργιο οδηγο σπουδων!
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
User avatar
kokosteo
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 867
Joined: Wed Oct 08, 2008 5:09 pm
Gender:

Re: Οδηγός σπουδών

Post by kokosteo » Tue Mar 11, 2014 3:30 pm

2 ερωτήσεις.
1) Το θεωρία παιγνίων και αποφάσεων είναι επιλογής στον 4ο κύκλο; Στο πρόγραμμα διδασκαλίας λέει πως είναι, ενώ στον οδηγό σπουδών δεν είναι.
2) Έχει κανείς τον οδηγό σπουδών 2012-2013; Βασικά θέλω να ρωτήσω αν το ΔΕΠ ήταν ανέκαθεν επιλογής μόνο στον 3ο κύκλο.
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: Οδηγός σπουδών

Post by XaviannNJ » Tue Mar 11, 2014 3:57 pm

kokosteo wrote:2 ερωτήσεις.
1) Το θεωρία παιγνίων και αποφάσεων είναι επιλογής στον 4ο κύκλο; Στο πρόγραμμα διδασκαλίας λέει πως είναι, ενώ στον οδηγό σπουδών δεν είναι.
2) Έχει κανείς τον οδηγό σπουδών 2012-2013; Βασικά θέλω να ρωτήσω αν το ΔΕΠ ήταν ανέκαθεν επιλογής μόνο στον 3ο κύκλο.
Νομιζω οτι τα παιγνια είναι επιλογης στον 4ο μονο αν παρεις πτυχιο με τον παλιο οδηγο σπουδων.
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
User avatar
bandolero
byte level
byte level
Posts: 123
Joined: Wed May 29, 2013 6:55 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Οδηγός σπουδών

Post by bandolero » Tue Mar 11, 2014 7:21 pm

Έχει δει κανένας το Μαθηματικός προγραμματισμος από το ΔΕΤ για να πει καμιά γνώμη?
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”