Οδηγός σπουδών

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
User avatar
spirto82
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 186
Joined: Sat Sep 04, 2010 10:52 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οδηγός σπουδών

Post by spirto82 » Tue Sep 25, 2012 6:12 pm

stoupeace wrote:
spirto82 wrote:Εγώ δε μπορώ να καταλάβω γιατί γίνονται κάθε χρόνο αλλαγές στον οδηγό σπουδών. Αυτο το χάλι με τα μαθήματα που τη μία είναι εαρινό και την άλλη είναι χειμερινό έχει ξεφύγει.....
Προσωπικά μου κάνει ζημιά γιατί : εφόσον η εξεταστική του Σεπττεμβρίου πάει καλά, θα είχα 2 μαθήματα και ήθελα να τελειώσω το Φεβρουάριο. Και συνειδητοποίησα πριν από λίγο ότι το ένα είναι χειμερινό και το άλλο εαρινό.
Ψάξτο με πτυχιακή εξεταστική. Δεν ξέρω τι ισχύει, αλλά πάρε να ρωτήσεις στη γραμματεία. Μίλα και με τον καθηγητή του μαθήματος του εαρινού μπας και γίνει κατι άλλο.

Απλά σκέφτομαι, δεν ξέρω αν γίνεται τίποτα από αυτά.
Βασικά είναι μπέρδεμα.....
Θα πρέπει να περάσω 6/6 σε αυτή την εξεταστική (για να μου μείνουν τα 2)
Θα πρέπει να δεχτεί να βοηθήσει ο καθηγητής
Θα πρέπει να τροποποιηθεί η περσινή μου δήλωση (δεν τα είχα δηλώσει γιατί υπολόγιζα να τα δώσω φέτος!!)
Και βασικά επειδή τώρα μπαίνω τέταρτο, δε θα δεχτεί κανένας να δώσω πτυχιακή εξεταστική......
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Οδηγός σπουδών

Post by stoupeace » Tue Sep 25, 2012 7:03 pm

spirto82 wrote: Βασικά είναι μπέρδεμα.....
Θα πρέπει να περάσω 6/6 σε αυτή την εξεταστική (για να μου μείνουν τα 2)
Ε μην παραπονιέσαι ακόμα τότε :-p
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Οδηγός σπουδών

Post by ultimate_aektzis » Tue Sep 25, 2012 8:06 pm

vasilaros69 wrote:
nookie wrote:
vasilaros69 wrote:Γτ μπορουσες να βγαλεις 2 κυκλους με 6-7 μαθηματα παλιοτερα???Πρεπει να ηταν μεγαλη ταλιμπανια αυτο..
Νομιζω επαιζε σκηνικο με 9-10 μαθηματα να συμπληρωνονται 3 κυκλοι..η κατι τετοιο..
Ναι αυτο νομιζω γινοταν αν επαιρνες τα 3 υποχρεωτικα απο 3 κυκλους (συνολο 9) και αλλο ενα μαθημα επιλογης κυκλου ωστε να συμπληρωσεις 10.
ετσι ωστε 22 υποχρεωτικα+10 των κυκλων + 4 ελευθερης επιλογης =36 για πτυχιο

με τα 6-7 δεν νομιζω να γινοταν, γτ αλλιως δεν συμπληρωνονται τα 36.
Αυτο με τα 6-7 μαθηματα ισχυει. Δεν θυμαμαι ακριβως τους συνδυασμους, αλλα μπορω να σου πω αλλο κοντινο παραδειγμα. Τα 3 υποχρεωτικα του κυκλου Ασφαλειας και ΠΣ ειναι επιλογης στις βασεις και εχουν κοινο το Web programming και την Αναπτυξη εφαρμογων ΠΣ του Κωτιδη.

Τα 36 συμπληρωνονται παντα γιατι πρεπει να εχεις τουλαχιστον 10 κυκλων. Ασχετα με τις επικαλυψεις.
?:=2b|~2b
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 164
Joined: Wed Dec 10, 2008 9:17 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Οδηγός σπουδών

Post by ?:=2b|~2b » Tue Sep 25, 2012 9:12 pm

nks wrote:εγω αναρωτιεμαι,δεν υπαρχει καποιος απο καθε τμημα,που να εχει στο αριστερο του χερι τον οδηγο σπουδων και στο δεξι το προγραμμα?

πως γινεται καθε χρονο να γινονται τετοια λαθη?γιατι δεν γινεται πρωτα 1 προγραμμα,να δινεται στους καθηγητες για επαληθευση και σχολια και διορθωσεις,και μετα να ξαναδινεται στον υπευθυνο προγραμματος ωστε να κανει τις μετατροποιησεις και ΜΕΤΑ να εκδιδεται?
Το ωρολόγιο πρόγραμμα έχει τα μαθήματα, τις ώρες, και τους διδάσκοντες. Ο οδηγός έχει τα εξάμηνα των μαθημάτων. Αν έχετε βρει κάποιο μάθημα στο πρόγραμμα που δεν εμαφνίζεται στον οδηγό σπουδών σε εαρινό εξάμηνο πείτε μου άμεσα. Περιμένετε πρώτα να αναρτηθεί καινούργιο πρόγραμμα. Λυπάμαι για τυχόν λάθη (τι τυχόν δηλαδή...)
nks wrote: προς κ.Τουμπή:
σκεφτεστε καθολου την μειωση της υλης ωστε να γινονται κανονικα 4 ωρες/βδομαδα ή το αλλο 2ωρο ειναι για περαιτερω κατανοηση της ιδιας υλης?
Αυτό κάνω, απλώς δεν υπάρχει θεσμοθετημένο φροντιστήριο, και γίνοντια όλα ανακατεμένα, ανάλογα με την περίσταση. Φέτος έβγαλα λίγη ύλη, πάντως. Δείτε τις νέες σημειώσεις.

Σχετικά με το γιατί αλλάζει συνέχεια ο οδηγός σπουδών: Είναι απλό. Ανά πάσα στιγμή το 1/6 περίπου των διασκόντων λείπει σε εκπαιδευτικές άδειες (οι οποίες δεν είναι ξεκούραση, είναι εξαιρετικά χρήσιμες για να μένουν σε επαφή οι καθηγητές με την έρευνα) και σε άδειες άνευ αποδοχών. Επίσης έχουμε συνταξιοδοτήσεις και προσλήψεις. Βάλτε επιπροσθέτως ότι είναι καλό να γίνεται rotation στα μαθήματα, και κάθε χρόνο πρέπει να γίνουν πολλές αλλαγές. Επίσης, ακόμα και ένας καθηγητής να πρέπει να φύγει, μπορεί να γίνουν καραμπόλες μέχρι να βγει το πρόγραμμα. Το τμήμα προσπαθεί τα βασικά μαθήματα να δίνοντια σε σταθερά εξάμηνα. Ίσως να μπορούσαμε να τα κάνουμε κάπως καλύτερα, αλλά όχι *πολύ* καλύτερα.
User avatar
Spy3
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 346
Joined: Sat Nov 07, 2009 4:18 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Πισω σου...

Re: Οδηγός σπουδών

Post by Spy3 » Tue Sep 25, 2012 9:26 pm

Συμφωνω με τον κ.Τουμπη ομως οι μεγαλες αλλαγες κατα την γνωμη μ θα πρεπει να αποφευγονται. ..
ΠΧ με τον νεο οδηγο σπουδων στον 4ο κυκλο δεν υπαρχει σαν επιλογης πια η Επικοινωνια Ανθρωπου Υπολογιστη οποτε καποιος που θελει να παει συμφωνα με τον νεο κυκλο σπουδων (με τα 3+2 μαθηματα κυκλων) και ηδη εχει περασει το συγκεκριμενο μαθημα απλα θα του ειναι αχρηστο...

Επισης ποιο οδηγο σπουδων θα χρησιμοποιουμε το "δηλωνουμε" οταν παρουμε πτυχιο κατα καποιο τροπο???γτ μεχρι τοτε θα εχουν γινει σιγουρα απειρες αλλαγες...
Και τελος που μπορουμε να βρουμε τους παλιους οδηγους σπουδων για να ξερουμε ποια μαθηματα ηταν που???
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Οδηγός σπουδών

Post by ultimate_aektzis » Wed Sep 26, 2012 1:20 am

Spy3 wrote:Συμφωνω με τον κ.Τουμπη ομως οι μεγαλες αλλαγες κατα την γνωμη μ θα πρεπει να αποφευγονται. ..
ΠΧ με τον νεο οδηγο σπουδων στον 4ο κυκλο δεν υπαρχει σαν επιλογης πια η Επικοινωνια Ανθρωπου Υπολογιστη οποτε καποιος που θελει να παει συμφωνα με τον νεο κυκλο σπουδων (με τα 3+2 μαθηματα κυκλων) και ηδη εχει περασει το συγκεκριμενο μαθημα απλα θα του ειναι αχρηστο...

Επισης ποιο οδηγο σπουδων θα χρησιμοποιουμε το "δηλωνουμε" οταν παρουμε πτυχιο κατα καποιο τροπο???γτ μεχρι τοτε θα εχουν γινει σιγουρα απειρες αλλαγες...
Και τελος που μπορουμε να βρουμε τους παλιους οδηγους σπουδων για να ξερουμε ποια μαθηματα ηταν που???
Παντα αποφοιτεις με τον οδηγο που ισχυει οταν μπηκες. Βεβαια μπορεις να παρακακολουθησεις κανονικα τα νεα μαθηματα που προκυπτουν. Σε πιο σοβαρες αλλαγες, οπως παλια που πηγαμε απο κατευθυνσεις σε κυκλους υπαρχουν μεταβατικες διαταξεις αλλα φανταζομαι δεν σε αγγιζει.
?:=2b|~2b
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 164
Joined: Wed Dec 10, 2008 9:17 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Οδηγός σπουδών

Post by ?:=2b|~2b » Wed Sep 26, 2012 7:49 am

Spy3 wrote:Συμφωνω με τον κ.Τουμπη ομως οι μεγαλες αλλαγες κατα την γνωμη μ θα πρεπει να αποφευγονται. ..
ΠΧ με τον νεο οδηγο σπουδων στον 4ο κυκλο δεν υπαρχει σαν επιλογης πια η Επικοινωνια Ανθρωπου Υπολογιστη οποτε καποιος που θελει να παει συμφωνα με τον νεο κυκλο σπουδων (με τα 3+2 μαθηματα κυκλων) και ηδη εχει περασει το συγκεκριμενο μαθημα απλα θα του ειναι αχρηστο...

Επισης ποιο οδηγο σπουδων θα χρησιμοποιουμε το "δηλωνουμε" οταν παρουμε πτυχιο κατα καποιο τροπο???γτ μεχρι τοτε θα εχουν γινει σιγουρα απειρες αλλαγες...
Και τελος που μπορουμε να βρουμε τους παλιους οδηγους σπουδων για να ξερουμε ποια μαθηματα ηταν που???
Θα ανεβάσουμε και τον παλιό οδηγό.

Σχετικά με το αν πρέπει να είναι μικρές ή μεγάλες οι αλλαγές, αν είναι πολλές κια μικρές θα υπάρχει σύγχυση, και δεν θα συγκλίνουμε και ποτέ.

Σταύρος Τουμπής
User avatar
nks
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 723
Joined: Wed Apr 14, 2010 10:52 am
Academic status: Alumnus/a

Re: Οδηγός σπουδών

Post by nks » Wed Sep 26, 2012 7:15 pm

τελικα το ""Τεχνολογίες εφαρμογων στον Ιστο"

θα γινει στο χειμερινο εξαμηνο.κ.Τουμπη αν θελετε διορθωστε αυτο στον οδηγο σπουδων.
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οδηγός σπουδών

Post by michalis » Wed Sep 26, 2012 10:02 pm

Το ότι ακολουθούμε τον οδηγό σπουδών του έτους που μπήκαμε είναι σίγουρο ότι ισχύει; Γιατί πχ. εγώ (με σύστημα 3+3, επικαλύψεις και 10 μαθήματα κύκλων συνολικά, για ολοκλήρωση 2 κύκλων), επιλέγω φέτος για πρώτη φορά μαθήματα επιλογής (2 για τον κύκλο Δίκτυα και 2 για Βάσεις γιατί το 3ο και στους δύο καλύπτεται απ'τα υποχρεωτικά, αυτό αλλά και το επόμενο έτος) με βάση τον οδηγό 2011-2012 που ισχύει τώρα...Μπορεί κάποιος υπεύθυνα να μου πει αν είναι έγκυρο αυτό που κάνω;

PS: Μπήκα το 09-10...
Last edited by michalis on Wed Sep 26, 2012 10:04 pm, edited 2 times in total.
User avatar
johnnyextrem
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1090
Joined: Thu Oct 14, 2010 2:27 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: Who knows?

Re: Οδηγός σπουδών

Post by johnnyextrem » Wed Sep 26, 2012 10:02 pm

Αναγράφεται στον οδηγό σπουδών, ότι το μάθημα "Δίκτυα και Συνδυαστική Βελτιστοποίηση" θα προσφέρεται ως επιλογής στον 5ο Κύκλο (Επιχειρησιακή Έρευνα και Οικονομικά Πληροφορικής), αλλά στο πρόγραμμα του εξαμήνου δεν αναφέρεται ότι είναι επιλογής 5ου κύκλου και δεν έχει ωράριο. Τι ισχύει;
Image
User avatar
Stayrakas
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 587
Joined: Mon Sep 28, 2009 7:36 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: StoneCity @ Athens

Re: Οδηγός σπουδών

Post by Stayrakas » Thu Sep 27, 2012 12:13 am

michalis wrote:Το ότι ακολουθούμε τον οδηγό σπουδών του έτους που μπήκαμε είναι σίγουρο ότι ισχύει; Γιατί πχ. εγώ (με σύστημα 3+3, επικαλύψεις και 10 μαθήματα κύκλων συνολικά, για ολοκλήρωση 2 κύκλων), επιλέγω φέτος για πρώτη φορά μαθήματα επιλογής (2 για τον κύκλο Δίκτυα και 2 για Βάσεις γιατί το 3ο και στους δύο καλύπτεται απ'τα υποχρεωτικά, αυτό αλλά και το επόμενο έτος) με βάση τον οδηγό 2011-2012 που ισχύει τώρα...Μπορεί κάποιος υπεύθυνα να μου πει αν είναι έγκυρο αυτό που κάνω;

PS: Μπήκα το 09-10...
Oδηγος σπουδων 12/13 , κατω κατω wrote: Διευκρινίζεται ότι οι νέοι φοιτητές (εισαγωγή από το 2012-2013) υποχρεωτικά εκπληρώνουν τις προϋποθέσεις
απόκτησης πτυχίου με βάση το νέο πρόγραμμα, δηλαδή τις νέες απαιτήσεις κατοχύρωσης κύκλων και τη νέα
κατανομή μαθημάτων σε κύκλους. Οι παλαιότεροι φοιτητές (εισαγωγή σε ακαδημαϊκά έτη πριν το 2012-2013)
έχουν τις ακόλουθες επιλογές:
 Είτε ακολουθούν το νέο πρόγραμμα όπως περιγράφεται παραπάνω,
 είτε ακολουθούν το πρόγραμμα που ίσχυε κατά την εισαγωγή τους, με τις εξής τροποποιήσεις
 το νέο μάθημα «Υπολογιστική Χρηματοοικονομική» μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως μάθημα
επιλογής των κύκλων 5 και 6,
 το νέο μάθημα «Στατιστική στην Πληροφορική» μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως μάθημα επιλογής
των κύκλων 2, 4, 5 και 6
Three Rings for the Elven-kings under the sky,Seven for the Dwarf-lords in their halls of stone,Nine for Mortal Men doomed to die,
One for the Dark Lord on his dark throne,In the Land of Mordor where the Shadows lie.
One Ring to rule them all, One Ring to find them,One Ring to bring them all and in the darkness bind them
In the Land of Mordor where the Shadows lie.
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οδηγός σπουδών

Post by michalis » Thu Sep 27, 2012 3:47 am

Ναι αλλά από το 2009 κάθε χρόνο βγαίνει άλλος οδηγός σπουδών που, κατά περίπτωση, μπορεί να έχει αλλαγές στα μαθήματα. Κοινώς εγώ μπορεί να επιλέξω μάθημα που βλέπω στον οδηγό 11-12 (τελευταίος του παλιού συστήματος, με βάση τον οποίο κατοχυρώνονται οι "παλιοί" κύκλοι) που είναι επιλογής του τάδε κύκλου κλπ. Αυτό που ρωτάω είναι το εξής: Μπορεί κάποιος να μου πει "σύμφωνα με τον οδηγό 09-10 του έτους εισαγωγής σας (τον οποίο δεν έχω βρει πουθενά), δε μπορείτε να κατοχυρώσετε κύκλους με αυτό τον τρόπο"; Ο "τρόπος" που σκοπεύω να κατοχυρώσω κύκλους, ξαναλέω βγαίνει με βάση τον οδηγό 11-12 που είναι κι ο πιο πρόσφατος του παλιού συστήματος. Ο 09-10 έτσι κι αλλιώς δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να θεωρηθεί έγκυρος, αφού δεν τον έχω βρει καν στο site του τμήματος, ως επίσημη πληροφόρηση.
?:=2b|~2b
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 164
Joined: Wed Dec 10, 2008 9:17 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Οδηγός σπουδών

Post by ?:=2b|~2b » Thu Sep 27, 2012 9:10 am

nks wrote:τελικα το ""Τεχνολογίες εφαρμογων στον Ιστο"

θα γινει στο χειμερινο εξαμηνο.κ.Τουμπη αν θελετε διορθωστε αυτο στον οδηγο σπουδων.
Θα μάθω τι έγινε και θα το διορθώσω
michalis wrote:Το ότι ακολουθούμε τον οδηγό σπουδών του έτους που μπήκαμε είναι σίγουρο ότι ισχύει; Γιατί πχ. εγώ (με σύστημα 3+3, επικαλύψεις και 10 μαθήματα κύκλων συνολικά, για ολοκλήρωση 2 κύκλων), επιλέγω φέτος για πρώτη φορά μαθήματα επιλογής (2 για τον κύκλο Δίκτυα και 2 για Βάσεις γιατί το 3ο και στους δύο καλύπτεται απ'τα υποχρεωτικά, αυτό αλλά και το επόμενο έτος) με βάση τον οδηγό 2011-2012 που ισχύει τώρα...Μπορεί κάποιος υπεύθυνα να μου πει αν είναι έγκυρο αυτό που κάνω;

PS: Μπήκα το 09-10...
Δεν το κατάλαβα ακριβώς. Γεινκώς ισχύει για σένα ο οδηγός 09-10, αλλά αν θες έχεις την επιλογή να αποφοιτήσεις με τον οδηγό 12-13. Για περισσότερα, μιλάμε από κοντά αν θες (αυτό ισχύει προς όλους, προφανώς)
johnnyextrem wrote:Αναγράφεται στον οδηγό σπουδών, ότι το μάθημα "Δίκτυα και Συνδυαστική Βελτιστοποίηση" θα προσφέρεται ως επιλογής στον 5ο Κύκλο (Επιχειρησιακή Έρευνα και Οικονομικά Πληροφορικής), αλλά στο πρόγραμμα του εξαμήνου δεν αναφέρεται ότι είναι επιλογής 5ου κύκλου και δεν έχει ωράριο. Τι ισχύει;
Το ωρολόγιο πρόγραμμα είναι λάθος. Το μάθημα είναι επιλογής στους 1,2,5. Η ώρα διδασκαλίας θα προστεθεί σύντομα.
michalis wrote:Ναι αλλά από το 2009 κάθε χρόνο βγαίνει άλλος οδηγός σπουδών που, κατά περίπτωση, μπορεί να έχει αλλαγές στα μαθήματα. Κοινώς εγώ μπορεί να επιλέξω μάθημα που βλέπω στον οδηγό 11-12 (τελευταίος του παλιού συστήματος, με βάση τον οποίο κατοχυρώνονται οι "παλιοί" κύκλοι) που είναι επιλογής του τάδε κύκλου κλπ. Αυτό που ρωτάω είναι το εξής: Μπορεί κάποιος να μου πει "σύμφωνα με τον οδηγό 09-10 του έτους εισαγωγής σας (τον οποίο δεν έχω βρει πουθενά), δε μπορείτε να κατοχυρώσετε κύκλους με αυτό τον τρόπο"; Ο "τρόπος" που σκοπεύω να κατοχυρώσω κύκλους, ξαναλέω βγαίνει με βάση τον οδηγό 11-12 που είναι κι ο πιο πρόσφατος του παλιού συστήματος. Ο 09-10 έτσι κι αλλιώς δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να θεωρηθεί έγκυρος, αφού δεν τον έχω βρει καν στο site του τμήματος, ως επίσημη πληροφόρηση.
Ο λόγος που δεν υπάρχει ο 9-10 είναι γιατί είναι ίδιος προς όλα τα ουσιώδη για εσάς με τον 11-12 (Επουσιώδες για εσάς είναι αν άλλαξε ένα μάθημα το εξάμηνο διδασκαλίας, κοκ). Η τελευταία φορά που υπήρχαν μεγάλες αλλαγές ήταν την περίοδο 04-05, για αυτό και υπάρχει online o οδηγός 04-05.
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οδηγός σπουδών

Post by michalis » Thu Sep 27, 2012 1:00 pm

?:=2b|~2b wrote:
Δεν το κατάλαβα ακριβώς. Γεινκώς ισχύει για σένα ο οδηγός 09-10, αλλά αν θες έχεις την επιλογή να αποφοιτήσεις με τον οδηγό 12-13. Για περισσότερα, μιλάμε από κοντά αν θες (αυτό ισχύει προς όλους, προφανώς)
Οκ μου απαντήσατε πιο κάτω ως προς αυτό. Απλά κανονίζω το πως θα τελειώσω τους κύκλους με βάση τον 11-12 που βρίσκω online (ενώ για μένα ισχύει ο 09-10) και δεν ήμουν σίγουρος αν υπάρχουν αλλαγές στα μαθήματα κύκλων μεταξύ των δύο. Αλλά αφού δεν υπάρχουν, όλα οκ.

Δύο ακόμη ερωτήσεις θα ήθελα να κάνω:

-Όσον αφορά τα μαθήματα ελεύθερης επιλογής η λίστα που βγάζει η γραμματεία είναι δεσμευτική ή απλά ενδεικτική; Ως ΕΕ κανονικά δε μπορώ να δηλώσω κατά την αίτηση για το πτυχίο οποιοδήποτε μάθημα του πανεπιστημίου (το οποίο δέχεται φοιτητές Πληροφορικής) ή έστω οποιοδήποτε μάθημα του τμήματος; Δηλαδή μπακαλίστικα, έστω ότι έχω περάσει 22 υποχρεωτικά, 10 κύκλων για να κατοχυρώσω 2 κύκλους, 5 άλλα μαθήματα συν πρακτική και πτυχιακή. Για να συμπληρώσω τα 36 δε μπορώ να επιλέξω οποιαδήποτε 4 (τουλάχιστον) εκ των {5 άλλα, πρακτική, πτυχιακή} ; Ρωτάω με αφορμή αυτό που διαβάζω στον οδηγό σπουδών:
Τα μαθήματα άλλων Τμημάτων τα οποία μπορούν να επιλέξουν οι φοιτητές του Τμήματος Πληροφορικής ως Ελεύθερες Επιλογές ανακοινώνονται στην αρχή κάθε εξαμήνου από τη γραμματεία.
-Η Αρχιτεκτονική Υπολογιστών που αναφέρει το πρόγραμμα θα διδαχτεί φέτος απ'την κ. Καστανιά;
User avatar
nks
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 723
Joined: Wed Apr 14, 2010 10:52 am
Academic status: Alumnus/a

Re: Οδηγός σπουδών

Post by nks » Thu Sep 27, 2012 1:17 pm

-Η Αρχιτεκτονική Υπολογιστών που αναφέρει το πρόγραμμα θα διδαχτεί φέτος απ'την κ. Καστανιά;[/quote]


απ'οσο γνωριζω απο μια συζητηση με την κ.Καστανιά,αν θυμαμια καλα,ναι θα το κανει αυτη γιατι ο κ.Βενερης θα λειπει για 2 χρονια στην Αμερική.
?:=2b|~2b
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 164
Joined: Wed Dec 10, 2008 9:17 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Οδηγός σπουδών

Post by ?:=2b|~2b » Thu Sep 27, 2012 2:55 pm

michalis wrote:
?:=2b|~2b wrote:
Δεν το κατάλαβα ακριβώς. Γεινκώς ισχύει για σένα ο οδηγός 09-10, αλλά αν θες έχεις την επιλογή να αποφοιτήσεις με τον οδηγό 12-13. Για περισσότερα, μιλάμε από κοντά αν θες (αυτό ισχύει προς όλους, προφανώς)
Οκ μου απαντήσατε πιο κάτω ως προς αυτό. Απλά κανονίζω το πως θα τελειώσω τους κύκλους με βάση τον 11-12 που βρίσκω online (ενώ για μένα ισχύει ο 09-10) και δεν ήμουν σίγουρος αν υπάρχουν αλλαγές στα μαθήματα κύκλων μεταξύ των δύο. Αλλά αφού δεν υπάρχουν, όλα οκ.

Δύο ακόμη ερωτήσεις θα ήθελα να κάνω:

-Όσον αφορά τα μαθήματα ελεύθερης επιλογής η λίστα που βγάζει η γραμματεία είναι δεσμευτική ή απλά ενδεικτική; Ως ΕΕ κανονικά δε μπορώ να δηλώσω κατά την αίτηση για το πτυχίο οποιοδήποτε μάθημα του πανεπιστημίου (το οποίο δέχεται φοιτητές Πληροφορικής) ή έστω οποιοδήποτε μάθημα του τμήματος; Δηλαδή μπακαλίστικα, έστω ότι έχω περάσει 22 υποχρεωτικά, 10 κύκλων για να κατοχυρώσω 2 κύκλους, 5 άλλα μαθήματα συν πρακτική και πτυχιακή. Για να συμπληρώσω τα 36 δε μπορώ να επιλέξω οποιαδήποτε 4 (τουλάχιστον) εκ των {5 άλλα, πρακτική, πτυχιακή} ; Ρωτάω με αφορμή αυτό που διαβάζω στον οδηγό σπουδών:
Τα μαθήματα άλλων Τμημάτων τα οποία μπορούν να επιλέξουν οι φοιτητές του Τμήματος Πληροφορικής ως Ελεύθερες Επιλογές ανακοινώνονται στην αρχή κάθε εξαμήνου από τη γραμματεία.
-Η Αρχιτεκτονική Υπολογιστών που αναφέρει το πρόγραμμα θα διδαχτεί φέτος απ'την κ. Καστανιά;
Αν στη λίστα των ελεύθερων επιλογών δεν υπάρχει μάθημα που έχετε πάρει από άλλο τμήμα, κάντε μια αίτηση στο τμήμα να σας αναγνωριστεί σαν ελέυθερη επιλογή. Θα αναγνωριστεί, εκτός αν 'κλεβετε', πχ πείρατε κάποιο μάθημα πληροφορικής σε άλλο τμήμα, που είναι παιχνιδάκια για εσάς. Αν δεν σας αναγνωριστεί, δεν θα μπορείτε να το δηλώσετε στην αίτηση ορκωμοσίας (δεν είμαι σίγουρος, ρωτήστε τη γραμματεία). Αυτά αφορούν ελάχιστους, μια φορά είχε κάνει αίτηση τα τελευταία χρόνια κάποιος φοιτητής μας να του αναγωρίσουμε άλλες ελεύθερες επιλογές.
_______________

Ο Α. Βενέρης είναι σε άδεια άνευ αποδοχών. Την Αρχιτεκτονική Υπολογιστών θα κάνει η κ. Καστανιά
Last edited by MpoMp on Thu Sep 27, 2012 9:01 pm, edited 1 time in total.
Reason: Double post merge
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οδηγός σπουδών

Post by michalis » Thu Sep 27, 2012 3:14 pm

?:=2b|~2b wrote: Αν στη λίστα των ελεύθερων επιλογών δεν υπάρχει μάθημα που έχετε πάρει από άλλο τμήμα, κάντε μια αίτηση στο τμήμα να σας αναγνωριστεί σαν ελέυθερη επιλογή. Θα αναγνωριστεί, εκτός αν 'κλεβετε', πχ πείρατε κάποιο μάθημα πληροφορικής σε άλλο τμήμα, που είναι παιχνιδάκια για εσάς. Αν δεν σας αναγνωριστεί, δεν θα μπορείτε να το δηλώσετε στην αίτηση ορκωμοσίας (δεν είμαι σίγουρος, ρωτήστε τη γραμματεία). Αυτά αφορούν ελάχιστους, μια φορά είχε κάνει αίτηση τα τελευταία χρόνια κάποιος φοιτητής μας να του αναγωρίσουμε άλλες ελεύθερες επιλογές.
Βασικά αυτό που σκέφτομαι είναι να συμπληρώσω τα ΕΕ με Επιχειρησιακά Αγγλικά VI (που φέτος προτεινόταν ως ΕΕ αλλά δεν ξέρω αν θα επαναληφθεί) και μετά με επιλογές κύκλων. Πχ. θα πάρω διάφορα άλλα μαθήματα επιλογής κύκλων τα οποία όμως δεν θα μου είναι απαραίτητα για να συμπληρώσω τους δικούς μου και σκέφτομαι αυτά να τα περάσω ως ελεύθερες επιλογές για να συμπληρώσω τα 36. Αυτό υποθέτω ότι γίνεται χωρίς πρόβλημα;
Όπως και να χει, ευχαριστώ για την πληροφόρηση!
?:=2b|~2b
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 164
Joined: Wed Dec 10, 2008 9:17 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Οδηγός σπουδών

Post by ?:=2b|~2b » Thu Sep 27, 2012 3:42 pm

michalis wrote:
?:=2b|~2b wrote: Αν στη λίστα των ελεύθερων επιλογών δεν υπάρχει μάθημα που έχετε πάρει από άλλο τμήμα, κάντε μια αίτηση στο τμήμα να σας αναγνωριστεί σαν ελέυθερη επιλογή. Θα αναγνωριστεί, εκτός αν 'κλεβετε', πχ πείρατε κάποιο μάθημα πληροφορικής σε άλλο τμήμα, που είναι παιχνιδάκια για εσάς. Αν δεν σας αναγνωριστεί, δεν θα μπορείτε να το δηλώσετε στην αίτηση ορκωμοσίας (δεν είμαι σίγουρος, ρωτήστε τη γραμματεία). Αυτά αφορούν ελάχιστους, μια φορά είχε κάνει αίτηση τα τελευταία χρόνια κάποιος φοιτητής μας να του αναγωρίσουμε άλλες ελεύθερες επιλογές.
Βασικά αυτό που σκέφτομαι είναι να συμπληρώσω τα ΕΕ με Επιχειρησιακά Αγγλικά VI (που φέτος προτεινόταν ως ΕΕ αλλά δεν ξέρω αν θα επαναληφθεί) και μετά με επιλογές κύκλων. Πχ. θα πάρω διάφορα άλλα μαθήματα επιλογής κύκλων τα οποία όμως δεν θα μου είναι απαραίτητα για να συμπληρώσω τους δικούς μου και σκέφτομαι αυτά να τα περάσω ως ελεύθερες επιλογές για να συμπληρώσω τα 36. Αυτό υποθέτω ότι γίνεται χωρίς πρόβλημα;
Όπως και να χει, ευχαριστώ για την πληροφόρηση!
Ναι, μπορείς να το κάνεις χωρίς πρόβλημα. Δεν τους κανόνες, θες το πολύ 4 ελευθερες επιλογές και τουλάχιστον 10 μα΄θηματα κύκλων. Αν έχεις 1 και 13, καλύπτεσαι, χωρίς να χριεάζεται να βαφτίσεις τις επιλογές κύκλων ελεύθερες επιλογές.
User avatar
Spy3
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 346
Joined: Sat Nov 07, 2009 4:18 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Πισω σου...

Re: Οδηγός σπουδών

Post by Spy3 » Thu Sep 27, 2012 3:57 pm

?:=2b|~2b wrote:Ο Α. Βενέρης είναι σε άδεια άνευ αποδοχών. Την Αρχιτεκτονική Υπολογιστών θα κάνει η κ. Καστανιά
Στο χειμερινο εξαμηνο τελικα θα γινει ή στο εαρινο???
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οδηγός σπουδών

Post by michalis » Thu Sep 27, 2012 4:58 pm

Ευχαριστω κ. Τουμπη...οντως δεν ειχα διαβασει ολες τις προυποθεσεις στον οδηγο.
gogo589
bit level
bit level
Posts: 30
Joined: Thu Sep 24, 2009 2:02 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Οδηγός σπουδών

Post by gogo589 » Thu Sep 27, 2012 8:20 pm

"Δεν επιτρέπεται η δήλωση μαθημάτων των οποίων συμπίπτουν οι ώρες διδασκαλίας σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα που εκδίδεται στην αρχή κάθε εξαμήνου."
Αυτό ισχύει;;
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Οδηγός σπουδών

Post by michalis » Thu Sep 27, 2012 8:26 pm

De facto δεν ειχα ποτε προβλημα να δηλωσω δυο μαθηματα με ιδια ωρα κι ουτε το χω ακουσει ποτε απο κανεναν. Και λογικα δεν εχει βαση εφαρμογης δεδομενου οτι πολλες φορες δηλωνουμε μαθημα που εχουμε ηδη παρακολουθησει απλα το περναμε το επομενο ετος...
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”