Δημιουργία σημειώσεων

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Δημιουργία σημειώσεων

Post by Gewitter » Mon Aug 08, 2011 8:54 pm

σκέφτηκα ότι θα ήταν καλό να δημιουργήσουμε ψηφιοποιημένες σημειώσεις σε κάποια μαθήματα στα οποία είτε οι διαφάνειες δεν βοηθούν ,είτε δεν υπάρχουν διαφάνειες , είτε δεν υπάρχει υλικό στο e-class.

Ξεκινάω με τα εξής

Γραμμική Άλγεβρα
Υπολογιστικά Μαθηματικά
Αυτόματα και Πολυπλοκότητα
Θεωρία Παιγνίων

προσθέστε εσείς όποια άλλα θέλετε...

καλοδεχούμενα είναι:
σημειώσεις (οι οποίες είναι κατά προτίμηση καλογραμμένες και σκαναρισμένες)
σκαναρισμένα παλία θέματα,ασκήσεις κτλ

και προφανώς άτομα που έιναι διατεθημένα να πάρουν ένα κομμάτι σημειώσεων και να το μετατρέψουν σε ψηφιοποιημένη μορφή όπως εδώ για παραδείγμα(http://venus.cs.aueb.gr/forum/viewtopic ... 17#p206100)

:) :-D
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Δημιουργία σημειώσεων

Post by cypher » Tue Aug 09, 2011 1:45 am

Εγώ εχω μπολικα παλιά θέματα απο διάφορα μαθήματα (απο 3ο έτος και πάνω οσα μου είχε δωσει η sandra + οσα είχα εγώ). Όποιος θέλει να τα σκανάρει η να τα κάνει εγγραφο κειμένου/pdf τα δίνω. :) Όρεξη να έχετε. :) Και μετά τα βάζουμε στις σημειώσεις να είναι για όλους.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Re: Δημιουργία σημειώσεων

Post by Gewitter » Tue Aug 09, 2011 11:15 am

cypher wrote:Εγώ εχω μπολικα παλιά θέματα απο διάφορα μαθήματα (απο 3ο έτος και πάνω οσα μου είχε δωσει η sandra + οσα είχα εγώ). Όποιος θέλει να τα σκανάρει η να τα κάνει εγγραφο κειμένου/pdf τα δίνω. :) Όρεξη να έχετε. :) Και μετά τα βάζουμε στις σημειώσεις να είναι για όλους.

Φέρτα μου να ξεκινήσω!!!
Θα επωφεληθούν πολλά άτομα από όλο αυτό πιστεύω..
απλά αν μαζευτούμε πολλοί θα μοιραστεί οι δουλεία και θα αντιστοιχούν 2 ώρες στον καθένα αλλιώς θα αργήσουμε πολύυυ... :-p
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Δημιουργία σημειώσεων

Post by cypher » Tue Aug 09, 2011 1:11 pm

Οκ, θα στα φερω μολις μπορέσω.
Εχω (είτε σημειώσεις είτε θέματα) :
Εφαρμοσμένη αριθμητική ανάλυση
Θεωρία παιγνίων και αποφάσεων
Εφαρμοσμένες πιθανότητες και στατιστική
Υπολογιστικά μαθηματικά (λίγα πράγματα)
+ ανάκατα παλιότερα θέματα απο διάφορα μαθήματα + για όποιους γενναίους δικές μου (αρκετά πλήρεις) σημειώσεις σε όλα τα μαθήματα 1ου, 2ου, 3ου έτους γραμμένες σε αρχαία αραμαϊκά. :lol:
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Δημιουργία σημειώσεων

Post by necrofear_13 » Tue Aug 09, 2011 1:28 pm

cypher wrote:Οκ, θα στα φερω μολις μπορέσω.
Εχω (είτε σημειώσεις είτε θέματα) :
Εφαρμοσμένη αριθμητική ανάλυση
Θεωρία παιγνίων και αποφάσεων
Εφαρμοσμένες πιθανότητες και στατιστική
Υπολογιστικά μαθηματικά (λίγα πράγματα)
+ ανάκατα παλιότερα θέματα απο διάφορα μαθήματα + για όποιους γενναίους δικές μου (αρκετά πλήρεις) σημειώσεις σε όλα τα μαθήματα 1ου, 2ου, 3ου έτους γραμμένες σε αρχαία αραμαϊκά. :lol:
Εφαρμοσμένη αριθμητική ανάλυση, έχει αλλάξει το μάθημα από φέτος(in case που έχεις τις σημειώσεις της Sandra το λέω) οπότε παλιότερο υλικό δεν θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο για τους επόμενους. Για να μην κάνετε τσάμπα δουλειά το λέω, επειδή λογικά θα είναι και αρκετούτσικες.
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Δημιουργία σημειώσεων

Post by PASCAL » Sat Aug 13, 2011 12:58 am

Ωραία ιδέα. Έχω κι εγώ πολύ υλικό και από θεωρία και από ασκήσεις. Απλά το συμπλήρωμα των κενών, το καθαρογράψιμο και η ψηφιοποιήση θα πάρουν πολύ χρόνο. Επιπλέον νομίζω προτεραίοτητα πρέπει να δοθεί σε αυτόματα και υπολογιστικά...
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Δημιουργία σημειώσεων

Post by Zifnab » Sat Aug 13, 2011 2:20 pm

necrofear_13 wrote:
cypher wrote:Οκ, θα στα φερω μολις μπορέσω.
Εχω (είτε σημειώσεις είτε θέματα) :
Εφαρμοσμένη αριθμητική ανάλυση
Θεωρία παιγνίων και αποφάσεων
Εφαρμοσμένες πιθανότητες και στατιστική
Υπολογιστικά μαθηματικά (λίγα πράγματα)
+ ανάκατα παλιότερα θέματα απο διάφορα μαθήματα + για όποιους γενναίους δικές μου (αρκετά πλήρεις) σημειώσεις σε όλα τα μαθήματα 1ου, 2ου, 3ου έτους γραμμένες σε αρχαία αραμαϊκά. :lol:
Εφαρμοσμένη αριθμητική ανάλυση, έχει αλλάξει το μάθημα από φέτος(in case που έχεις τις σημειώσεις της Sandra το λέω) οπότε παλιότερο υλικό δεν θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο για τους επόμενους. Για να μην κάνετε τσάμπα δουλειά το λέω, επειδή λογικά θα είναι και αρκετούτσικες.
Πόσο μπορεί να έχει αλλάξει το μάθημα των Υπολογιστικών? Δεν θα έχει κάποια κάλυψη της ύλης έστω 70%?
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Re: Δημιουργία σημειώσεων

Post by Gewitter » Sat Aug 13, 2011 2:39 pm

Κοιτάξτε εγώ μπορώ να φτιάξω όλες τις σημειώσεις των υπολογιστικών εφόσον θα το παρακολουθήσω φέτος...
Άρα θα είναι 100% όλη η ύλη..

Τα αυτόματα δεν πιστεύω να άλλαξα επίσης..για τις γραμμική ούτε λόγος..Για τα άλλα δεν ξέρω!:P
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Δημιουργία σημειώσεων

Post by enum21 » Sun Aug 14, 2011 1:24 am

Zifnab wrote:
necrofear_13 wrote:
cypher wrote:Οκ, θα στα φερω μολις μπορέσω.
Εχω (είτε σημειώσεις είτε θέματα) :
Εφαρμοσμένη αριθμητική ανάλυση
Θεωρία παιγνίων και αποφάσεων
Εφαρμοσμένες πιθανότητες και στατιστική
Υπολογιστικά μαθηματικά (λίγα πράγματα)
+ ανάκατα παλιότερα θέματα απο διάφορα μαθήματα + για όποιους γενναίους δικές μου (αρκετά πλήρεις) σημειώσεις σε όλα τα μαθήματα 1ου, 2ου, 3ου έτους γραμμένες σε αρχαία αραμαϊκά. :lol:
Εφαρμοσμένη αριθμητική ανάλυση, έχει αλλάξει το μάθημα από φέτος(in case που έχεις τις σημειώσεις της Sandra το λέω) οπότε παλιότερο υλικό δεν θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο για τους επόμενους. Για να μην κάνετε τσάμπα δουλειά το λέω, επειδή λογικά θα είναι και αρκετούτσικες.
Πόσο μπορεί να έχει αλλάξει το μάθημα των Υπολογιστικών? Δεν θα έχει κάποια κάλυψη της ύλης έστω 70%?
Για το μάθημα της εφαρμοσμένης αριθμητικής ανάλυσης λέει ο necrofear ότι έχει αλλάξει. Νομίζω πριν το είχε ο Λυπιτάκης και φέτος το πήρε ο Βασσάλος. Κάτι τέτοιο...
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Δημιουργία σημειώσεων

Post by necrofear_13 » Mon Aug 22, 2011 1:22 am

enum21 wrote: Για το μάθημα της εφαρμοσμένης αριθμητικής ανάλυσης λέει ο necrofear ότι έχει αλλάξει. Νομίζω πριν το είχε ο Λυπιτάκης και φέτος το πήρε ο Βασσάλος. Κάτι τέτοιο...
Το μάθημα δεν έχει καμία σχέση. Το είπε και ο ίδιος ο καθηγητής φέτος.
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Δημιουργία σημειώσεων

Post by Zifnab » Thu Oct 27, 2011 2:54 pm

Παιδιά μιας και πολλές σημειώσεις υπάρχουν και είναι καλογραμμένες, ίσως υπάρχουν άτομα που θα μπορούσαν επειδή έχουν ένα scanner να βοηθήσουν στην ψηφιοποίηση τους. Παράδειγμα υπάρχει στο μάθημα Λογικής που υπάρχουν πολλές και καλές σημείωσεις αλλά δεν υπάρχει scanner από κάποιον από εμάς. Όποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει με necrofear_13 (http://venus.cs.aueb.gr/forum/viewtopic ... 51#p286451) με pm ώστε να τις δανείσει σε κάποιον και να μπορέσει να φτιαχτεί ένα pdf σημειώσεων στο μάθημα της Λογικής, που όντως το έχει ανάγκη καθώς κανένα από τα συγγράμματα δεν είναι συμβατό με το μάθημα της κ.Φουστούκου.. Για παρόμοιες προσπάθειες ας χρησιμοποιηθεί αυτό το thread στο εξής :smt023
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Δημιουργία σημειώσεων

Post by cypher » Thu Oct 27, 2011 5:49 pm

Btw να ενημερώσω οτι ένα μερος απο τις σημειώσεις και παλιά θέματα που γράφω παραπάνω θα τα δώσω στον chriskin που προσφέρθηκε να σκανάρει. Όποιος άλλος θέλει μου στέλνει. :)
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
zaveti
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 797
Joined: Wed Oct 07, 2009 8:12 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Δημιουργία σημειώσεων

Post by zaveti » Thu Oct 27, 2011 8:45 pm

γιατι ρε συναδελφοι το κανετε αυτο?την πασπ δεν τη σκεφτεται κανενας?με τι θα εχουν να ασχολουνται μετα?
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Δημιουργία σημειώσεων

Post by chriskin » Thu Oct 27, 2011 8:46 pm

zaveti wrote:γιατι ρε συναδελφοι το κανετε αυτο?την πασπ δεν τη σκεφτεται κανενας?με τι θα εχουν να ασχολουνται μετα?

αποδεδειγμενα - μιας και το εχουν κανει σε παλιοτερη περιπτωση (μπορει να ηταν και η δαπ, δεν ορκιζομαι) - απλα θα μοιρασουν τις δικες μας
χαρη τους κανουμε :lol:
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Δημιουργία σημειώσεων

Post by enum21 » Thu Oct 27, 2011 8:48 pm

zaveti wrote:γιατι ρε συναδελφοι το κανετε αυτο?την πασπ δεν τη σκεφτεται κανενας?με τι θα εχουν να ασχολουνται μετα?
Με το να παίρνουν τις σημειώσεις που ανεβάζουμε εμείς, να κοτσάρουν ένα watermark ΠΑΣΠ η πρώτη μαλ.. εμ δύναμη ήθελα να πω και να τις πλασάρουν για μια ψήφο.

εδιτ: Χρήστο με πρόλαβες :smt016
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Δημιουργία σημειώσεων

Post by chriskin » Thu Oct 27, 2011 8:49 pm

να προτεινω να κοτσαρουμε κι εμεις ενα watermark venus forum να τους χαλασουμε τη δουλεια?
(και να γινεται αυτο σε καθε πακετακι σημειωσεων που ανεβαινουν εδω)
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Δημιουργία σημειώσεων

Post by Zifnab » Thu Oct 27, 2011 8:57 pm

chriskin wrote:να προτεινω να κοτσαρουμε κι εμεις ενα watermark venus forum να τους χαλασουμε τη δουλεια?
(και να γινεται αυτο σε καθε πακετακι σημειωσεων που ανεβαινουν εδω)
Φυσικά no prob - εφόσον είναι δικιά μας δουλειά...
User avatar
toeplitz
bit level
bit level
Posts: 32
Joined: Tue Mar 25, 2008 1:07 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Δημιουργία σημειώσεων

Post by toeplitz » Thu Oct 27, 2011 9:37 pm

Θα ήθελα να δηλώσω και τη δική μου συμμετοχή σε αυτή την προσπάθεια. Αν υπάρχουν καλές σημειώσεις για το μάθημα Υπολογιστικά Μαθηματικά προτίθεμαι πρώτα να τις ελέγξω και να τις διορθώσω αν υπάρχουν μικρολαθάκια -δεν αναφέρομαι σε ορθογραφικά- και έπειτα να σας βρω scanner για την ψηφιοποίηση τους. Αυτό φυσικά μπορεί να γίνει και για τις διαλέξεις της τρέχουσας χρονιάς. Θα είναι επικαιροποιημένες και μπορούν από τώρα οι εθελοντές να ξεκινήσουν την καλή και πλήρη αποτύπωση έκαστου μαθήματος. Δεν χρειάζεται ένας να κάνει την όλη δουλειά. Μπορείτε να φτιάξετε δίκτυο "παρακολούθησης" από εθελοντές. Το προτεινόμενο σχήμα λοιπόν είναι "γράφετε-ελέγχω-ψηφιοποιείτε-δημοσιεύουμε" . Το μόνο που θέλω είναι το προϊόν να ανέβει ΚΑΙ στο eclass του μαθήματος για να είναι γνωστό σε όλους τους ενδιαφερόμενους.

Π. Βασσάλος
Image
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Δημιουργία σημειώσεων

Post by stoupeace » Thu Oct 27, 2011 11:40 pm

Προς αυτή την πλευρά, μπορούμε ως ομάδες φοιτητών να συνεργαστούμε και με άλλους καθηγητές για να ελέγξουν/διορθώσουν τις σημειώσεις μας.

πχ με τον κ.Αποστολόπουλο στα Δίκτυα Επικοινωνιών, που δεν υπάρχουν σημειώσεις ούτε διαφάνειες (τουλάχιστον μέχρι πέρυσι δεν υπήρχαν).
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Re: Δημιουργία σημειώσεων

Post by Gewitter » Thu Oct 27, 2011 11:45 pm

stoupeace wrote:Προς αυτή την πλευρά, μπορούμε ως ομάδες φοιτητών να συνεργαστούμε και με άλλους καθηγητές για να ελέγξουν/διορθώσουν τις σημειώσεις μας.

πχ με τον κ.Αποστολόπουλο στα Δίκτυα Επικοινωνιών, που δεν υπάρχουν σημειώσεις ούτε διαφάνειες (τουλάχιστον μέχρι πέρυσι δεν υπήρχαν).
ούτε φέτος...
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
User avatar
mpatsis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1030
Joined: Mon Nov 03, 2008 8:18 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Riding the train of thought!!!

Re: Δημιουργία σημειώσεων

Post by mpatsis » Fri Oct 28, 2011 3:19 pm

chriskin wrote:να προτεινω να κοτσαρουμε κι εμεις ενα watermark venus forum να τους χαλασουμε τη δουλεια?
(και να γινεται αυτο σε καθε πακετακι σημειωσεων που ανεβαινουν εδω)
++ Το καλύτερο ποστ σου μακράν :!: :!: :!:
Γιατί μου την έχει σπάσει απίστευτα αυτό με την σφραγίδα που έκαναν σε κάθε σελίδα...
I'm Starting With The Man In The Mirror. I'm Asking Him To Change His Ways...
Aueb's NLP Group!
Image
Image May the foss be with you!!!
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Δημιουργία σημειώσεων

Post by chriskin » Fri Oct 28, 2011 3:20 pm

αυτο δεν ξερω αμα θα πρεπει να το παρω ως καλο η κακο σχολιο ομως :smt017
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”