Περι προγράμματος σπουδών

Συζητήσεις σχετικές με την λειτουργία του Πανεπιστημίου και του Τμήματος, νέα, αποφάσεις συγκλήτου, αποφάσεις συνελεύσεων πληροφορικής. Γενικότερα ό,τι έχει σχέση με τον Πανεπιστημιακό χώρο.
Post Reply
kwstas93
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 2
Joined: Thu Sep 22, 2011 2:46 pm
Academic status: 1st year
Gender:

Περι προγράμματος σπουδών

Post by kwstas93 » Thu Sep 22, 2011 3:09 pm

Για σας συμφοιτητές πέρασα φέτος και θα ήθελα άμα μπορείτε να μου λύσετε κάποιες απορίες σχετικά με το πρόγραμμα σπουδών.Στο πρώτο έτος κάνουμε πολλά μαθηματικά μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί?Γενικά χρειάζονται μαθηματικά στην πληροφορική ή τα μαθαίνουμε για να τα μαθαίνουμε (ή και καλά για να αποκτήσουμε αναλυτικό τρόπο σκέψης).Αν χρησιμοποιούνται μπορείτε να μου δώσετε κάποια παραδείγματα?

Υ.Γ Πέρα από τον κύκλο Υπολογιστικά Μαθηματικά και Επιστημονικοί Υπολογισμοί.
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Re: Περι προγράμματος σπουδών

Post by Gewitter » Thu Sep 22, 2011 3:16 pm

Καταρχήν καλωσόρισες και καλή αρχή!!! :-D

θα είμαι σύντομη και περιεκτική.. :)

Μαθηματικά1:Μαθηματικά γενικού περιεχομένου τα οποία είναι βάση για όλα τα άλλα μαθηματικά που θα μάθεις.Κάτι σαν εργαλεία.
Μαθηματικά2:Συνέχεια των μαθηματικών 1 + Γραμμική Άλγεβρα.. Πολύ χρήσιμη για τη πληροφορική.
Διακριτά μαθηματικά:ΠΟΛΥ σημαντικά για το μάθημα των αλγορίθμων και γενικά για το κλάδο της θεωρητικής πληροφορικής.
Πιθανότητες : ΠΟΛΥΥΥΥ σημαντικά για τη πληροφορική πάλι... :-p :-p :-p
Υπολογιστικά μαθηματικά: ο τίτλος μιλάει από μόνος του..

Γενικά η πληροφορική είναι μία επιστήμη που βασίζεται στα μαθηματικά... Δεν σου λέω άλλα..θα τα δεις από μόνος σου :) :)

(αν έκανα κάνα λάθος/ή παρέλειψα κάτι πολύ σημαντικό διορθώστε με οι πιο παλιοί...)
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Περι προγράμματος σπουδών

Post by Zifnab » Thu Sep 22, 2011 4:15 pm

Gewitter wrote:Καταρχήν καλωσόρισες και καλή αρχή!!! :-D

θα είμαι σύντομη και περιεκτική.. :)

Μαθηματικά1:Μαθηματικά γενικού περιεχομένου τα οποία είναι βάση για όλα τα άλλα μαθηματικά που θα μάθεις.Κάτι σαν εργαλεία.
Μαθηματικά2:Συνέχεια των μαθηματικών 1 + Γραμμική Άλγεβρα.. Πολύ χρήσιμη για τη πληροφορική.
Διακριτά μαθηματικά:ΠΟΛΥ σημαντικά για το μάθημα των αλγορίθμων και γενικά για το κλάδο της θεωρητικής πληροφορικής.
Πιθανότητες : ΠΟΛΥΥΥΥ σημαντικά για τη πληροφορική πάλι... :-p :-p :-p
Υπολογιστικά μαθηματικά: ο τίτλος μιλάει από μόνος του..

Γενικά η πληροφορική είναι μία επιστήμη που βασίζεται στα μαθηματικά... Δεν σου λέω άλλα..θα τα δεις από μόνος σου :) :)
(αν έκανα κάνα λάθος/ή παρέλειψα κάτι πολύ σημαντικό διορθώστε με οι πιο παλιοί...)

Καλωσήλθες και από μένα Κώστα :) . Εύχομαι καλή αρχή και καλή σταδιοδρομία ! :smt024

Τα παραδείγματα που είπε η Gewitter είναι τα υποχρεωτικά Μαθηματικά - δεν θέλουν παρά ελάχιστες γνώσεις από το παρελθόν, εφόσον δουλέψεις και κλείσεις τα κενά του παρελθόντος.

Θα ήθελα να προσθέσω και τα Αυτόματα και Πολυπλοκότητα (υποχρεωτικό) που είναι κατά 70%-80% μαθηματικά


Μερικά Παραδείγματα:
-->Γραμμική Άλγεβρα και κάποιες εφαρμογές της χρησιμοποιούνται στα Γραφικά Υπολογιστών
-->Γραμμική Άλγεβρα και Πιθανότητες χρησιμοποιούνται στην Εξόρυξη Γνώσης / Ανάκτηση Δεδομένων
-->Διακριτά Μαθηματικά και Γραμμική Άλγεβρα χρησιμοποιούνται σε Βάσεις Δεδομένων αλλά δεν νομίζω ότι είναι εμφανές στους περισσότερους
-->Πιθανότητες και Στατιστική + Λογική από Διακριτά + κομμάτια από το μάθημα Τεχνητής Νοημοσύνης χρησιμοποιούνται για την λήψη αποφάσεων (πχ πως ένα ρομπότ εκπαιδεύεται/αυτοεκπαιδεύεται στο πώς να περπατάει σε ανώμαλο έδαφος ή πως να κινείται σε έναν λαβύρινθο κτλ)
--> Υπολογιστικά Μαθηματικά : Τεχνικές υπολογισμού ριζών χωρίς την γνώση του τύπου μιας συνάρτησης / προσεγγίσεις και γενικά σε βοηθάει να δεις πως για έναν υπολογιστή (κατα βάθος για κάποιους) υπολογίζεται η ακρίβεια αποθήκευσης πληροφορίας και πως υπάρχουν διάφορες τεχνικές για να προσεγγίσεις δύσκολες/δύσμορφες συναρτήσεις με απλούστερες όπως ευθείες και πολυώνυμα.
Αυτόματα και Πολυπλοκότητα (βασικές αρχές) + (Μεταγλωττιστές) ευρύτερη εικόνα για το πως ένα πρόγραμμα γραμμένο σε ανθρώπινη γλώσσα μεταφέρεται σε γλώσσα μηχανής και σπάει σε μέρη του λόγου --> Compiling / Μεταγλώττιση


Υπάρχουν και προαιρετικά μαθηματικά για αυτούς που ενδιαφέρονται για πιο θεωρητικές πτυχές της πληροφορικής
1) Ειδικά Θέματα Διακριτών Μαθηματικών ( ειδίκευση στους γράφους (γραφήματα) και σε άλλα θεωρήματα των Διακριτών Μαθηματικών)
2) Ειδικά Θέματα Αλγορίθμων
3) Λογική (ειδίκευση σε μέρος των Διακριτών Μαθηματικών)
4) Υπολογισιμότητα (μαθηματικά μοντέλα Turing - Machines)
5) Θεωρία Παιγνίων
6) Θεωρία Πληροφορίας (σχετίζεται με τις Πιθανότητες)



Μην σε φοβίσει τίποτα από αυτά που έγραψα ! :-D
kwstas93
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 2
Joined: Thu Sep 22, 2011 2:46 pm
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Περι προγράμματος σπουδών

Post by kwstas93 » Thu Sep 22, 2011 5:35 pm

Όχι δεν με φοβίζουν ακούγονται αρκετά ενδιαφέροντα καθώς εγώ όπως και οι περισσότεροι πρωτοετείς(νομίζω) βλέπουν την πληροφορική ως ξερό coding και τώρα σιγά σιγά με αυτά που μου λέτε αρχίζω να πιστεύω πως υπάρχουν και αρκετές άλλες πτυχές,βέβαια όλα αυτά ελπίζω πως θα τα διαπιστώσω και από μόνος μου στο μέλλον.
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Περι προγράμματος σπουδών

Post by ja_the_invincible » Thu Sep 22, 2011 5:51 pm

kwstas93 wrote:Όχι δεν με φοβίζουν ακούγονται αρκετά ενδιαφέροντα καθώς εγώ όπως και οι περισσότεροι πρωτοετείς(νομίζω) βλέπουν την πληροφορική ως ξερό coding και τώρα σιγά σιγά με αυτά που μου λέτε αρχίζω να πιστεύω πως υπάρχουν και αρκετές άλλες πτυχές,βέβαια όλα αυτά ελπίζω πως θα τα διαπιστώσω και από μόνος μου στο μέλλον.
Το coding δεν έχει σχέση με μαθηματικά αλλά το χ,ψ project που θα υλοποιήσεις θα έχει μέσα μαθηματικά :-p .Ειδικά αν πάρεις τον κύκλο τον βάσεων θα συναντάς συχνά πράγματα από τις πιθανότητες και την γραμμική άλγεβρα.
Γενικά πάντως είναι όπως τα έχει γράψει ο zifnab δεν γίνεται πιο πλήρες ποστ :-p
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
thefreak
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 720
Joined: Wed Oct 08, 2008 8:40 pm

Re: Περι προγράμματος σπουδών

Post by thefreak » Thu Sep 22, 2011 5:56 pm

Gewitter wrote:Καταρχήν καλωσόρισες και καλή αρχή!!! :-D

θα είμαι σύντομη και περιεκτική.. :)

Μαθηματικά1:Μαθηματικά γενικού περιεχομένου τα οποία είναι βάση για όλα τα άλλα μαθηματικά που θα μάθεις.Κάτι σαν εργαλεία.
Μαθηματικά2:Συνέχεια των μαθηματικών 1 + Γραμμική Άλγεβρα.. Πολύ χρήσιμη για τη πληροφορική.
Διακριτά μαθηματικά:ΠΟΛΥ σημαντικά για το μάθημα των αλγορίθμων και γενικά για το κλάδο της θεωρητικής πληροφορικής.
Πιθανότητες : ΠΟΛΥΥΥΥ σημαντικά για τη πληροφορική πάλι... :-p :-p :-p
Υπολογιστικά μαθηματικά: ο τίτλος μιλάει από μόνος του..

Γενικά η πληροφορική είναι μία επιστήμη που βασίζεται στα μαθηματικά... Δεν σου λέω άλλα..θα τα δεις από μόνος σου :) :)

(αν έκανα κάνα λάθος/ή παρέλειψα κάτι πολύ σημαντικό διορθώστε με οι πιο παλιοί...)
Τα διακριτά και τα πιθανοτητες γιατί τα θεωρείς ΠΟΛΥ σημαντικά στην πληροφορική ? Χωρίς να λέω ότι δεν χρειάζονται δεν τα θεωρώ και ιδιαίτερα σημαντικά για την πληροφορική ως εκ τουτου γνωρίζω αρκετούς καλούς προγραμματιστές που δεν είχαν ασχοληθεί/μάθει ιδιαίτερα μαθηματικά στις σχολές τους.
aquila non captat muscas. numero 5
User avatar
rexes
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 397
Joined: Wed Sep 21, 2011 8:22 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: SomeWhere

Re: Περι προγράμματος σπουδών

Post by rexes » Thu Sep 22, 2011 6:08 pm

Οι καθηγητές των μαθηματικών, στην προκειμένη περίπτωση, αλλά και γενικότερα είναι καλοί;
Εφαρμογή για το Πρόγραμμα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
Image
Δείτε περισσότερα για την εφαρμογή και πείτε την άποψή σας!
User avatar
ala_mages
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1489
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:04 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Περι προγράμματος σπουδών

Post by ala_mages » Thu Sep 22, 2011 6:09 pm

rexes wrote:Οι καθηγητές των μαθηματικών, στην προκειμένη περίπτωση, αλλά και γενικότερα είναι καλοί;
Αν εξαιρέσεις κάτι βοηθούς, οι περισσότεροι είναι πάρα πολύ καλοί καθηγητές ναι.
Mpomp is building an army.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ______☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. _ / \
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Welcome to the [url=http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pAY9CNkKOsg#t=59]ricefields[/url] mathaf*ka [url=http://foss.aueb.gr]Turn on the foss please![/url]
User avatar
rexes
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 397
Joined: Wed Sep 21, 2011 8:22 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: SomeWhere

Re: Περι προγράμματος σπουδών

Post by rexes » Thu Sep 22, 2011 6:10 pm

Αυτό το έχω απορία...η διδασκαλία γίνεται από βοηθούς ή από καθηγητές συνήθως;
Εφαρμογή για το Πρόγραμμα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
Image
Δείτε περισσότερα για την εφαρμογή και πείτε την άποψή σας!
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Περι προγράμματος σπουδών

Post by cypher » Thu Sep 22, 2011 6:12 pm

rexes wrote:Αυτό το έχω απορία...η διδασκαλία γίνεται από βοηθούς ή από καθηγητές συνήθως;
Συνηθως καθηγητές. Οι βοηθοί αναπληρώνουν οταν π.χ. λειπει ο καθηγητής ή κανουν γενικα εργαστήρια/φροντιστήρια.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Περι προγράμματος σπουδών

Post by stoupeace » Thu Sep 22, 2011 6:16 pm

cypher wrote:
rexes wrote:Αυτό το έχω απορία...η διδασκαλία γίνεται από βοηθούς ή από καθηγητές συνήθως;
Συνηθως καθηγητές. Οι βοηθοί αναπληρώνουν οταν π.χ. λειπει ο καθηγητής ή κανουν γενικα εργαστήρια/φροντιστήρια.
Εγω είχα προλάβει αλλά κόλλησε το κλικ. Καθρεφτάκι.

Μερικές φορές θα παρακαλάτε τους καθηγητές να πάρουν τα φροντιστήρια. Soon, you'll see. Soon.
shrinked image
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
rexes
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 397
Joined: Wed Sep 21, 2011 8:22 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: SomeWhere

Re: Περι προγράμματος σπουδών

Post by rexes » Thu Sep 22, 2011 6:16 pm

cypher wrote: Συνηθως καθηγητές. Οι βοηθοί αναπληρώνουν οταν π.χ. λειπει ο καθηγητής ή κανουν γενικα εργαστήρια/φροντιστήρια.
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Εφαρμογή για το Πρόγραμμα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
Image
Δείτε περισσότερα για την εφαρμογή και πείτε την άποψή σας!
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Περι προγράμματος σπουδών

Post by Zifnab » Thu Sep 22, 2011 6:17 pm

ja wrote:Γενικά πάντως είναι όπως τα έχει γράψει ο zifnab δεν γίνεται πιο πλήρες ποστ
Γίνεται αλλά δεν έχω πολύ χρόνο + δεν θέλω να φοβίσω ανθρώπους :cool:
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Re: Περι προγράμματος σπουδών

Post by Gewitter » Fri Sep 23, 2011 1:17 am

thefreak wrote:
Τα διακριτά και τα πιθανοτητες γιατί τα θεωρείς ΠΟΛΥ σημαντικά στην πληροφορική ? Χωρίς να λέω ότι δεν χρειάζονται δεν τα θεωρώ και ιδιαίτερα σημαντικά για την πληροφορική ως εκ τουτου γνωρίζω αρκετούς καλούς προγραμματιστές που δεν είχαν ασχοληθεί/μάθει ιδιαίτερα μαθηματικά στις σχολές τους.

Tα διακριτά-αναφέρομαι ιδιαίτερα στο κομμάτι των γράφων-τα συναντάς σε πολλά μαθήματα(ιδιαίτερα στον κύκλο της θεωρητικής πληρ.) και όσον αφορά τις πιθανότητες με κάλυψαν τα ποστ πιο πάνω.. :)
προφανώς και προχωράς και χωρίς αυτά-αλλά κατά τη γνώμη μου αν θες να κάνεις κάτι 100% σωστά-όχι μόνο ξερό coding-πρέπει να ξέρεις τις βάσεις..(δεν είπαμε να σαι μαθηματικός βέβαια, μην είμαστε και υπερβολικοί :smt016 )
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Περι προγράμματος σπουδών

Post by Zifnab » Fri Sep 23, 2011 8:55 am

thefreak wrote:
Τα διακριτά και τα πιθανοτητες γιατί τα θεωρείς ΠΟΛΥ σημαντικά στην πληροφορική ? Χωρίς να λέω ότι δεν χρειάζονται δεν τα θεωρώ και ιδιαίτερα σημαντικά για την πληροφορική ως εκ τουτου γνωρίζω αρκετούς καλούς προγραμματιστές που δεν είχαν ασχοληθεί/μάθει ιδιαίτερα μαθηματικά στις σχολές τους.
Πληροφορική είναι κάτι πολύ περισσότερο από Προγραμματιστές και Προγραμματισμός...
User avatar
Theofaman
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 984
Joined: Sat Sep 24, 2005 1:07 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Running from the weak side to the low post

Re: Περι προγράμματος σπουδών

Post by Theofaman » Mon Sep 26, 2011 3:02 am

Zifnab wrote:
thefreak wrote:
Τα διακριτά και τα πιθανοτητες γιατί τα θεωρείς ΠΟΛΥ σημαντικά στην πληροφορική ? Χωρίς να λέω ότι δεν χρειάζονται δεν τα θεωρώ και ιδιαίτερα σημαντικά για την πληροφορική ως εκ τουτου γνωρίζω αρκετούς καλούς προγραμματιστές που δεν είχαν ασχοληθεί/μάθει ιδιαίτερα μαθηματικά στις σχολές τους.
Πληροφορική είναι κάτι πολύ περισσότερο από Προγραμματιστές και Προγραμματισμός...
Computer science is no more about computers than astronomy is about telescopes
Theo(pame na)fam(e mprizoles)an!
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: Περι προγράμματος σπουδών

Post by Ισοβίτης » Mon Sep 26, 2011 3:43 am

kwstas93 wrote:Για σας συμφοιτητές πέρασα φέτος και θα ήθελα άμα μπορείτε να μου λύσετε κάποιες απορίες σχετικά με το πρόγραμμα σπουδών.Στο πρώτο έτος κάνουμε πολλά μαθηματικά μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί?Γενικά χρειάζονται μαθηματικά στην πληροφορική ή τα μαθαίνουμε για να τα μαθαίνουμε (ή και καλά για να αποκτήσουμε αναλυτικό τρόπο σκέψης).Αν χρησιμοποιούνται μπορείτε να μου δώσετε κάποια παραδείγματα?

Υ.Γ Πέρα από τον κύκλο Υπολογιστικά Μαθηματικά και Επιστημονικοί Υπολογισμοί.
Αναλόγως τι θες να κάνεις. Μπορεί να μην τα χρησιμοποιήσεις και καθόλου.

Με τα Μαθηματικά μαθαίνεις να σκέφτεσαι. Είναι μια γλώσσα (όχι προγραμματισμού, αλλά) χρήσιμη για να λύνεις προβλήματα.
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
Post Reply

Return to “Τμήμα - Πανεπιστήμιο”