Συλλήψεις για "πειρατεία" μαμούθ

Αναδημοσιεύσεις άρθρων και κειμένων που βρήκατε κάπου αλλού και θέλετε να μοιραστείτε μαζί μας .
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Re: Συλλήψεις για "πειρατεία" μαμούθ

Post by marios » Fri Dec 18, 2009 3:20 pm

abujafar wrote:@ Marios: Καλα ολα αυτα για την μουσικη που λες, μπορεις να μου απαντησεις στο παραδειγμα που αφορα το μελλοντικο επαγγελμα μας? Η δεν απαντησες γιατι σε καλυψε ο Stoupeace? :-p

Επειδη ξεφευγουν τα επιχειρηματα σας και εστιαζουν κυριως στον μουσικο τομεα, να θυμησω οτι η διαμαχη ξεκινησε απο το αν ειναι σωστο ή λαθος να κατεβαζει καποιος.(ασχετο αν το κανουμε ολοι)
Μεχρι στιγμης ολοι συμφωνειτε οτι ειναι σωστο.
Προς το παρόν, ότι γράφω το γράφω με λογική open source. Όποιος θεωρεί ότι αξίζει ότι έχω φτιάξει(λυπάμαι ένα τέτοιο άνθρωπο :-p ) χάρισμα του και του το στέλνω και μόνος μου αν το ζητήσει(αν είναι εργασία όμως μετά το deadline :-p ).
Τώρα εαν θα πάω σε κάποια εταιρία η οποία θα είναι closed source, είναι δουλειά της εταιρίας να προστατεύσει αυτό που θα έχω γράψει και όχι δική μου.
Με άλλα λόγια, δεν έχω πρόβλημα με το να πάρει κάποιος τον κώδικα που γράφω ακόμα και αν αυτός είναι αρκετές χιλιάδες γραμμές.

Btw, το παράδειγμα σου είναι λίγο ατυχές, γιατί το πρόβλημα δεν είναι με τον κώδικα, αφού εμένα θα με πληρώσουν (και) κάποιο fixed ποσό για να γράψω τον κώδικα, δεν θα με πληρώσουν με βάση το πως θα πάει εμπορικά το πρόγραμμα.

Επίσης, κανείς δεν είπε ότι είναι σωστό. Αυτό που λέμε είναι ότι ναι μεν είναι παράνομη πράξη, αλλά από την άλλη, από την στιγμή που πολλοί καλλιτέχνες προτιμάνε να κατεβάσεις τον δίσκο τους από το να μην τον ακούσεις καθόλου(κάτι αναπόφευκτο για πολλές μπάντες λόγω οικονομικών δυνατοτητων, π.χ. δεν θα αγόραζα ποτέ ένα CD των Dark Tranquility αν δεν είχα αγοράσει δισκογραφίες Metallica, Maiden, Savatage κλπ) είναι απλά αποδεκτό.
Άλλωστε ο μεγάλος ντόρος της πειρατείας έγινε από το Napster και μετά και είναι κυρίως θέμα των "εμπορικών" Τεχνών(μουσική, κινηματογράφος). Και είμαι βέβαιος ότι αν ρωτήσεις τον Haneke θα σου πει ότι προτιμάω να δει ο άλλος την ταινία μου και να προβληματιστεί ακόμα και αν είναι παράνομα downloaded, παρά να μην την δεί καθόλου ;)
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
abujafar
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 651
Joined: Wed Dec 03, 2008 2:49 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Marmaras

Re: Συλλήψεις για "πειρατεία" μαμούθ

Post by abujafar » Fri Dec 18, 2009 6:23 pm

marios wrote: Επίσης, κανείς δεν είπε ότι είναι σωστό.
Stoupeace wrote: Sure ειναι παρανομο. Αυτο δε σημαινει οτι ειναι και λαθος.
Απο εκεί ξεκίνησε όλη η διαμάχη ;)

Υ.Σ.A ρε Rose , μονο εσυ με καταλαβαινεις!! :smt016
StormRider
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1040
Joined: Mon Dec 18, 2006 5:34 pm
Gender:

Re: Συλλήψεις για "πειρατεία" μαμούθ

Post by StormRider » Fri Dec 18, 2009 7:12 pm

Ό,τι πωλείται υπάρχει για να κλέβεται. Ό,τι πωλείται έχει πρώτα κλαπεί. Τα υπόλοιπα είναι αχός γύρω από ταξικές τοποθετήσεις. Which side are you on?
Image
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Re: Συλλήψεις για "πειρατεία" μαμούθ

Post by emperormario » Fri Dec 18, 2009 9:30 pm

Αν θέλουν να τονώσουν την αγορά της μουσικής ας προσφέρουν memorabilia με κάθε cd (και ανώτατο χρηματικό όριο τα 15 €/cd). Τώρα, αν θέλουν να μειωσουν την πειρατία στις ταινίες, ας καταλήξουν σε κοινά πρότυπα οι εταιρείες μεταξύ τους, και ας γίνει επιτέλους η μετάβαση στο hd. Ναι είμαι διατεθιμένος να δώσω 15 € για blue-ray δισκάκι, γιατί θέλω άψογη ποιότητα ήχου/εικόνας. Να δώσω 20 € για dvd, το οποίο έχει ελαφρώς καλύτερη ποιότητα απο ένα dvd-rip και ως συνοδευτικά μου "προσφέρει" trailer της εταιρείας παραγωγής/διανομής, sorry, αλλά εκεί δεν τα δίνω. Τέλος, με κάθε cd μουσικής μπορούν να προσφέρουν εκπτωτικά κουπόνια για μελλοντικους δίσκου/συναυλίες κοκ..
Αν δώσουν αξία στα προιόντα που πουλάνε, και ανταμείψουν τον τακτικό πελάτη τους, μπορεί να μειωθεί η πειρατεία
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Συλλήψεις για "πειρατεία" μαμούθ

Post by The Punisher » Sat Dec 19, 2009 2:22 am

StormRider wrote:Ό,τι πωλείται υπάρχει για να κλέβεται. Ό,τι πωλείται έχει πρώτα κλαπεί. Τα υπόλοιπα είναι αχός γύρω από ταξικές τοποθετήσεις. Which side are you on?
Όπα, σε έχασα. Δηλαδή αν κάνεις ένα site και το "πουλήσεις" (δηλαδή πληρωθείς για τη δουλειά σου) έχεις κλέψει πρώτα κάτι? Αν φτιάξεις ένα πρόγραμμα? Αν πουλήσεις έναν πίνακα ή μια φωτογραφία?


Παρεμπιπτόντως (σχετικό άσχετο) είδα μια κίνηση του Ελευθερουδάκη, ο οποίος για να βοηθήσει τον "ερασιτέχνη" συγγραφέα να αναδείξει το έργο του, κλείνει συμφωνίες με κάποια εταιρία για περιορισμένο αριθμό αντιτύπων του έργου (σε χαμηλές τιμές) και μετά το πουλά μέσα από το site του (με μικρό ελπίζω overhead τιμής)
User avatar
maxthebest
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 180
Joined: Fri Dec 02, 2005 5:23 pm
Location: Παράδεισος

Re: Συλλήψεις για "πειρατεία" μαμούθ

Post by maxthebest » Sat Dec 19, 2009 6:28 am

The Punisher wrote: Όπα, σε έχασα. Δηλαδή αν κάνεις ένα site και το "πουλήσεις" (δηλαδή πληρωθείς για τη δουλειά σου) έχεις κλέψει πρώτα κάτι? Αν φτιάξεις ένα πρόγραμμα? Αν πουλήσεις έναν πίνακα ή μια φωτογραφία?
Εδω αναφερεται στη σχεση εργαζομενου και εργοδοτη. Προφανως ο εργοδοτης καρπονεται την υπεραξια του εργαζομενου.

Αρα δεν μπορεις να το συγκρινεις με εργασιες που κανεις μονος σου.

Αν πουλησεις μια φωτογραφια τοτε ναι, συμφωνα με τα τωρινα copyright laws μπορει να θεωρηθει ως κλεψια,
(παραβιαση προσωπικων δεδομενων).
Ούτοι συνέχθειν, αλλά συμφιλείν έφυν (Αντιγόνη στοίχος 523) =
Δεν γεννήθηκα για να συμμερίζομαι το μίσος , αλλά για να αγαπώ και να με αγαπούν.
vasvas
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 198
Joined: Fri Jul 09, 2004 2:31 pm

Re: Συλλήψεις για "πειρατεία" μαμούθ

Post by vasvas » Sat Dec 19, 2009 12:44 pm

maxthebest wrote:Αν πουλησεις μια φωτογραφια τοτε ναι, συμφωνα με τα τωρινα copyright laws μπορει να θεωρηθει ως κλεψια,
(παραβιαση προσωπικων δεδομενων).
Υποθέτω μιλάμε για φωτογραφία που σου ανήκει (δηλαδή την τράβηξες εσύ, πχ). Τότε το ανωτέρω είναι λάθος.
Last edited by Loner on Sat Dec 19, 2009 1:18 pm, edited 1 time in total.
Reason: quote tags added
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Συλλήψεις για "πειρατεία" μαμούθ

Post by ultimate_aektzis » Sat Dec 19, 2009 1:36 pm

Παντως, σιγουρα θα μεινει ενας tracker ανοιχτος οσο και να λυσσαξουν.Εκτος και αν εχουν τα κακαλα να τα βαλουν με τη google. :roll:
User avatar
maxthebest
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 180
Joined: Fri Dec 02, 2005 5:23 pm
Location: Παράδεισος

Re: Συλλήψεις για "πειρατεία" μαμούθ

Post by maxthebest » Sat Dec 19, 2009 1:47 pm

Υποθέτω μιλάμε για φωτογραφία που σου ανήκει (δηλαδή την τράβηξες εσύ, πχ). Τότε το ανωτέρω είναι λάθος.
Μου φαινεται περιεργο αυτο που λες, δηλαδη αν καποιος με φωτογραφισει, χωρις την αδεια μου
δεν θα εχω το δικαιωμα να του κανω μηνυση ?

Αφου τα πνευματικα δικαιωματα του εαυτου μου τα εχω εγω, οχι ο φωτογραφος.
Πως περνανε υπο την ιδιοκτησια του φωτογραφου ? αυτος μονο 1 κουμπι πατα.

Edit : το βρηκα στο ιντερνετ.
Επιτρεπεται να βγαλουν φωτογραφιες εφοσον βρισκονται σε δημοσιο μερος.

Αρα αυτο που κανουν οι δημοσιογραφοι σε δημοφιλεις προσωπα δηλαδη να μαζευονται 10-30 εξω απο το σπιτι τους
και να τους φωτογραφιζουν ειναι νομιμο.
Ούτοι συνέχθειν, αλλά συμφιλείν έφυν (Αντιγόνη στοίχος 523) =
Δεν γεννήθηκα για να συμμερίζομαι το μίσος , αλλά για να αγαπώ και να με αγαπούν.
StormRider
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1040
Joined: Mon Dec 18, 2006 5:34 pm
Gender:

Re: Συλλήψεις για "πειρατεία" μαμούθ

Post by StormRider » Sat Dec 19, 2009 2:17 pm

Το κλειδί (και στο ζήτημα της αυτοαπασχόλησης που τέθηκε) είναι η λέξη ιδιοκτησία. Αν τραβήξω φωτογραφίες (π.χ. τοπίων) και μετά τις πουλήσω, αλλάζει η ιδιοκτησία τους; Μπορεί το χρήμα να υποκαταστήσει τις γνώσεις, το χρόνο, τις δεξιότητές μου, την εμπειρία μου, κτλ; Είναι το χρήμα το ανταλλακτικό μέσο για την εργασία μου; Ο καπιταλισμός απαντά καταφατικά. Αλλά ...όντως ανταλλάσσεται η εργασία μας;

Anyway, κι αν δε βγάζει νόημα για όλες τις περιπτώσεις σήμερα (π.χ. τί παίζει με διάφορα licenses στο open source λογισμικό;), ήταν provoking η πρόταση και είπα να τη γράψω.
Image
User avatar
Michelle
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1168
Joined: Sun Jul 15, 2007 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: MIT
Contact:

Re: Συλλήψεις για "πειρατεία" μαμούθ

Post by Michelle » Sat Dec 19, 2009 4:21 pm

Έχετε συνειδητοποιήσει τι γράφετε ορισμένοι;
Με μερικές μικρές αλλαγές στο context των μηνυμάτων, το θέμα θα μπορούσε να τιτλοφορείται "Ν+1 απόπειρες δικαιολόγησης της κλοπής". Διότι κλοπή είναι, όσο κι αν δεν το συνειδητοποιούμε επειδή είναι πολύ εύκολο και διαδεδομένο. Όσο να πεις, δύο κλικ είναι πολύ ευκολότερα από το να σπάσεις μια βιτρίνα ή να παραβιάσεις μια κλειδαριά.
Και όχι, δεν υπάρχει δικαιολογία. Δεν δικαιούστε τίποτα ώστε να διαμαρτύρεστε ότι κάποιος βγάζει χρήματα "στην πλάτη σας" ή ότι δεν είναι δίκαιο κλπ. Δεν σας υποχρεώνει κανείς να αγοράσετε κάτι (στις ελάχιστες περιπτώσεις που όντως κάποιος (το κράτος συνήθως) σε υποχρεώνει να αγοράσεις κάτι, πρώτη θα συμφωνήσω με όποιον διαμαρτύρεται!). Το εκάστοτε έργο διατίθεται όπως διατίθεται, με το αντίτιμο με το οποίο διατίθεται επειδή ο δημιουργός του (που είναι ο μόνος αρμόδιος) αυτό επέλεξε. Ακόμα και να τον "κλέβουν οι δισκογραφικές", ή να είναι υπερβολική η τιμή ή οτιδήποτε, είναι επιλογή του. Οποιαδήποτε απόπειρα παραβίασης αυτού, για οποιοδήποτε λόγο είναι κοινότατη κλοπή και τίποτα παραπάνω και όσοι προσπαθούν να το παρουσιάσουν ως "επαναστατική πολιτική πράξη" μάλλον πρέπει να τα βρουν με τον εαυτό τους. Όταν ΕΓΩ δημιουργώ κάτι, θα πρέπει να μπορώ να το διαθέσω με ο,τι αντίτιμο θέλω ΕΓΩ και όποιος προσπαθεί να το αποκτήσει χωρίς να το καταβάλλει το είναι κοινός κλέφτης και τίποτα παραπάνω. Η μόνη νόμιμη (και για την προσωπική μου ηθική, η μόνη σωστή) αντίδραση αν θεωρεί κάποιος υπερβολικό το αντίτιμο είναι πολύ απλά ...να μην το αγοράσει, δεν τον υποχρεώνει κανείς.
Παρόμοιου τύπου κλοπή, που ακόμη λιγότεροι την συνειδητοποιούν (διότι δεν έχει ποινικοποιηθεί) είναι και η χρήση Adblock. Οι διαφημίσεις είναι το αντίτιμο που πληρώνεις για να χρησιμοποιήσεις κάποιο site (όσα έχουν), το να προσπαθήσεις να χρησιμοποιήσεις ένα προϊόν χωρίς να καταβάλλεις το αντίτιμο που επέλεξαν οι δημιουργοί του για αυτό είναι ο ορισμός της κλοπής.

Και όχι, δεν πάω να το παίξω οσία με τα παραπάνω. Απεναντίας, έχω αποδεχτεί ότι δεν είμαι αγγελικά πλασμένη, και δεν προσπαθώ να παρουσιάσω κάθε πράξη μου ως ηθικά σωστή, ούτε στον εαυτό μου, ούτε στους άλλους. Όσοι νομίζουν ότι κάθε πράξη τους είναι ηθική, συνήθως μεροληπτούν και δεν καταλήγουν στο σύστημα ηθικής τους με χρήση λογικών συνεπαγωγών.

Τώρα όσον αφορά το greek-fun, το όλο κείμενο μου φαίνεται φαιδρό, ομοίως και οι πομπώδεις κατηγορίες που μοιάζουν γραμμένες από ανθρώπους με καμία επαφή με το διαδίκτυο. Μου θυμίζει έντονα περίπτωση γνωστού ελληνικού φόρουμ, με το οποίο επικοινώνησε η ΑΕΠΙ για τα ...youtube videos με τραγούδια που έβαζαν τα μέλη σε κάποια μηνύματα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος (πολύ πιθανό να κάνω λάθος, δεν είμαι νομικός), αλλά έχω την εντύπωση ότι κανονικά, σε τέτοιες περιπτώσεις αυτόν που οφείλουν να κυνηγήσουν πρώτα για την παρανομία είναι το site που κάνει host τα αρχεία, όχι τον καθένα που δίνει links προς αυτά, σωστά;
Question everything (and first of all, yourself)

w3.org/People/all#lealea.verou.me@leaverou on Twitter
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Re: Συλλήψεις για "πειρατεία" μαμούθ

Post by mikem4600 » Sat Dec 19, 2009 4:32 pm

Michelle wrote:Έχετε συνειδητοποιήσει τι γράφετε ορισμένοι;
Με μερικές μικρές αλλαγές στο context των μηνυμάτων, το θέμα θα μπορούσε να τιτλοφορείται "Ν+1 απόπειρες δικαιολόγησης της κλοπής".
Άστα, την έχουν δει αναρχικοί και δεν αναγνωρίζουν γενικά την ιδιοκτησία... :smt030 :-({|=
Michelle wrote:Διορθώστε με αν κάνω λάθος (πολύ πιθανό να κάνω λάθος, δεν είμαι νομικός), αλλά έχω την εντύπωση ότι κανονικά, σε τέτοιες περιπτώσεις αυτόν που οφείλουν να κυνηγήσουν πρώτα για την παρανομία είναι το site που κάνει host τα αρχεία, όχι τον καθένα που δίνει links προς αυτά, σωστά;
Σωστά. Βέβαια σε ορισμένες juristictions (π.χ. ΗΠΑ λόγω DMCA, ή Ελλάδα επειδή δεν ξέρουμε τι μας γίνεται) δεν είναι ξεκάθαρο και κυνηγάνε και αυτούς που βάζουν links προς τα παράνομα sites.
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Συλλήψεις για "πειρατεία" μαμούθ

Post by stoupeace » Sat Dec 19, 2009 4:39 pm

mikem4600 wrote:
Michelle wrote:Έχετε συνειδητοποιήσει τι γράφετε ορισμένοι;
Με μερικές μικρές αλλαγές στο context των μηνυμάτων, το θέμα θα μπορούσε να τιτλοφορείται "Ν+1 απόπειρες δικαιολόγησης της κλοπής".
Άστα, την έχουν δει αναρχικοί και δεν αναγνωρίζουν την ιδιοκτησία... :smt030 :-({|=
Eπειδή παρατράβηξε το σκηνικό με τους χαρακτηρισμούς, απαντώ για μένα.

Δεν είπα ότι δεν αναγνωρίζω την ιδιοκτησία. Είπα ότι δεν θα σεβαστώ την ιδιοκτησία της εταιρίας που εξευτελίζει έναν καλλιτέχνη κανοντάς τον να δουλέψει σαν το σκυλί, και να καρπώνεται αυτή τη δουλειά του. Οταν αυτη η εταιρία μου πει "Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική", και ο καλλιτέχνης μου πει "Αν δεν το παρετε, κατεβαστε το και ελατε στη συναυλία", σόρρυ θα ακολουθήσω τον 2ο τρόπο.

Επειδη λοιπον ξεφεύγει η συζήτηση απο την πειρατεία και πάει σε κοινωνικά θέματα, δεν χρειάζεται να αναλύσουμε την κοινωνική συνείδηση του καθενός. Στην τελική δεν επέβαλα σε κανέναν την άποψή μου.

Αλί Μπαμπά.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
Michelle
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1168
Joined: Sun Jul 15, 2007 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: MIT
Contact:

Re: Συλλήψεις για "πειρατεία" μαμούθ

Post by Michelle » Sat Dec 19, 2009 8:02 pm

Stoupeace wrote: Δεν είπα ότι δεν αναγνωρίζω την ιδιοκτησία. Είπα ότι δεν θα σεβαστώ την ιδιοκτησία της εταιρίας που εξευτελίζει έναν καλλιτέχνη κανοντάς τον να δουλέψει σαν το σκυλί, και να καρπώνεται αυτή τη δουλειά του. Οταν αυτη η εταιρία μου πει "Η πειρατεία σκοτώνει τη μουσική", και ο καλλιτέχνης μου πει "Αν δεν το παρετε, κατεβαστε το και ελατε στη συναυλία", σόρρυ θα ακολουθήσω τον 2ο τρόπο.
Βασικά αναφερόμουν σε περιπτώσεις όπου ο καλλιτέχνης δεν λέει κάτι τέτοιο και είτε το υποθέτεις επειδή το είπαν άλλοι, είτε το υποθέτεις επειδή θεωρείς ότι η κακιά η εταιρεία τον κάνει να "δουλέψει σαν το σκυλί". Αν ο ίδιος είπε κάτι τέτοιο, αλλάζει το θέμα, ηθικά τουλάχιστον.

@mikem4600: Αν μια άποψη μου φαίνεται βλακώδης, θα μου φαίνεται βλακώδης σε ο,τι σύνολο απόψεων κι αν ανήκει. Η αναρχία πάντως δεν συνεπάγεται απαραιτήτως τη μη αναγνώριση ιδιοκτησίας.
Question everything (and first of all, yourself)

w3.org/People/all#lealea.verou.me@leaverou on Twitter
User avatar
fo@
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 337
Joined: Mon Jun 19, 2006 12:35 pm

Re: Συλλήψεις για "πειρατεία" μαμούθ

Post by fo@ » Sat Dec 19, 2009 10:08 pm

@michelle Το επόμενο βήμα μετά το παράνομο κατέβασμα και το ηθικά μεμπτό adblock είναι κατά πόσο η μη δωρέα της περιουσίας μας στους πλούσιους και μεσάζοντες συνιστά πράξη κλοπής. Μα γιατί όχι άλλωστε; Γιατί δε το γράφουν οι νόμοι. Σωστά. Όταν γραφτεί ως νόμος και με λίγη προπαγάνδα θα το πιστέψει και η michelle.

Εμένα με ενδιαφέρει πόσο είναι το πραγματικό κόστος δημιουργίας. Αν τελικά κάποιος καρπώνεται από ένα μουσικό κομμάτι 1000000χ φορές την πραγματική του αξία τότε υπάρχει συστημική κλοπή. Το να έχει κάποιος δικαίωμα ή οχι να αρνηθεί την αγορά δε μου λέει πολλά. Η κλοπή αυτή συνεχίζει να υφίσταται, είναι πραγματική και τεράστιας κλίμακας. Η λογική πλουτίζω γιατί σας έπιασα κορόιδα είναι ανήθικη για μένα και για πολλούς ανθρώπους.

Και δεν κατάλαβα γιατί τόση ευθιξία για αυτούς που καθορίζουν το mainstream στη μουσική. Γιατί ποιος είναι σίγουρος ότι αν καταρεύσει ότι θα είναι χειρότερα τα πράματα; Επειδή οι μεγάλες καλλιτέχνες όπως η βανδή, βίσση, καλομοίρα, one, going through δε θα μπορούν να εξασφαλίσουν τα εγγόνια τους και δε θα έχουν το κίνητρο να τραγουδούν τα τραγούδια του φοίβου κτλ. Το internet μπορεί να αποτελέσει το νέο τρόπο καλλιτεχνικής έκφρασης χωρίς να δημιουργεί κατευθυνόμενες, τεράστιες και άδικες οικονομικές ανισότητες ανάμεσα στους καλλιτέχνες.

Όπως γιατί δε πρέπει να αντιμετωπίζουμε τη διαφήμιση ως κλοπή. Από τη στιγμή που η χειραγαγώγηση των διαφημίσεων διαστρεβλώνει αποδεδειγμένα και μαζικά τις ανάγκες μας μάλλον θα έπρεπε να μας πληρωνούν για την τηλεόραση και τις ιστοσελίδες που βλέπουμε. Δε ζητήσα από κανένα σταθμό να εκμπέμπει. Τους κάνω τη μεγάλη χάρη να δέχομαι την εκμπομπή διαφημίσεων ως ψυχικό για να μπορούν να επιβιώσουν. Όσο μεγαλώνω νιώθω πιο ηλίθιος για το ψυχικό αυτό.
"With soap, baptism is a good thing"
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Συλλήψεις για "πειρατεία" μαμούθ

Post by PASCAL » Sat Dec 19, 2009 10:14 pm

"Το νόμιμο είναι και ηθικό"
-Γιώργος Βουλγαράκης
*estrngd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 612
Joined: Thu Dec 16, 2004 1:45 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Συλλήψεις για "πειρατεία" μαμούθ

Post by *estrngd » Sat Dec 19, 2009 10:17 pm

Το έχω ξεσκίσει το adblock, του δίνω και καταλαβαίνει. Το έχω ξεσκίσει το adblock, του δίνω και καταλαβαίνει. Το έχω ξεσκίσει το adblock, του δίνω και καταλαβαίνει. Το έχω ξεσκίσει το adblock, του δίνω και καταλαβαίνει. Το έχω ξεσκίσει το adblock, του δίνω και καταλαβαίνει. Το έχω ξεσκίσει το adblock, του δίνω και καταλαβαίνει. Το έχω ξεσκίσει το adblock, του δίνω και καταλαβαίνει. Το έχω ξεσκίσει το adblock, του δίνω και καταλαβαίνει.

Το λέω τώρα ελεύθερα, που ακόμα δεν έχει ποινικοποιηθεί και αυτό, για να το ευχαριστηθώ. Έβαλα και το link χωρίς να με νοιάζει ότι το venus θα κακοχαρακτηρισθεί για παράνομα links.
michailangelo
byte level
byte level
Posts: 95
Joined: Thu Aug 31, 2006 1:38 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Αθήνα
Contact:

Re: Συλλήψεις για "πειρατεία" μαμούθ

Post by michailangelo » Sat Dec 19, 2009 10:46 pm

@Michelle

Αρκετά sites βασίζουν τη λειτουργία τους σε διαφημίσεις. Αυτό όμως δεν υποχρεώνει το χρήστη να κάτσει να τις δει. Και έχει κάθε δικαίωμα να επιλέγει να τις φιλτράρει. Αυτό ακριβώς κάνει και το Adblock.
Αν θέλει κάποιος ας απαγορεύσει την επίσκεψη στην ιστοσελίδα του σε όσους έχουν τέτοια φίλτρα. Αυτό ναι μπορεί να το κάνει, το να ποινικοποιήσεις όμως το Adblock ή να το στιγματίσεις ηθικά είναι τελείως φθηνό.
User avatar
Michelle
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1168
Joined: Sun Jul 15, 2007 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: MIT
Contact:

Re: Συλλήψεις για "πειρατεία" μαμούθ

Post by Michelle » Sat Dec 19, 2009 11:03 pm

fo@ wrote:@michelle Το επόμενο βήμα μετά το παράνομο κατέβασμα και το ηθικά μεμπτό adblock είναι κατά πόσο η μη δωρέα της περιουσίας μας στους πλούσιους και μεσάζοντες συνιστά πράξη κλοπής. Μα γιατί όχι άλλωστε; Γιατί δε το γράφουν οι νόμοι. Σωστά. Όταν γραφτεί ως νόμος και με λίγη προπαγάνδα θα το πιστέψει και η michelle.
Αυτό το παραλήρημα πάλι από που προκύπτει; :roll:
Ναι οκ, και το μεθεπόμενο βήμα είναι να έρθουν τραγοπόδαροι μπλε καλικάντζαροι και να μας βράσουν σε καζάνια τραγουδώντας ή οποιοδήποτε άλλο σουρεαλιστικό random thing μπορεί να φανταστεί κανείς. :???:
fo@ wrote: Εμένα με ενδιαφέρει πόσο είναι το πραγματικό κόστος δημιουργίας. Αν τελικά κάποιος καρπώνεται από ένα μουσικό κομμάτι 1000000χ φορές την πραγματική του αξία τότε υπάρχει συστημική κλοπή. Το να έχει κάποιος δικαίωμα ή οχι να αρνηθεί την αγορά δε μου λέει πολλά. Η κλοπή αυτή συνεχίζει να υφίσταται, είναι πραγματική και τεράστιας κλίμακας. Η λογική πλουτίζω γιατί σας έπιασα κορόιδα είναι ανήθικη για μένα και για πολλούς ανθρώπους.
Και ποιός ορίζει το "πραγματικό κόστος δημιουργίας"; Εσύ; Ένα CD δεν αξίζει όσο τα υλικά που το απαρτίζουν όπως πολλοί χρησιμοποιούν σε σχετικούς (λάθος) συλλογισμούς. Ένα CD έχει και την αξία της πνευματικής δημιουργίας της μουσικής, του εξωφύλλου κλπ η οποία πρέπει να επιμεριστεί σε όσα αντίτυπα πουληθούν και η αξία της οποίας είναι τραγικά δύσκολο να εκτιμηθεί.

Επίσης, προσωπικά σέβομαι το δικαίωμα του καθενός να πιαστεί όσο κορόιδο επιθυμεί. Βρίσκω φασιστικότατη και μισαλλόδοξη τη λογική "επειδή ΕΓΩ και οι φίλοι μου νομίζουμε ότι πιάστηκες κορόιδο, θα κάνουμε ενέργειες to make things right, όπως ΕΜΕΙΣ νομίζουμε ότι πρέπει να είναι."
fo@ wrote: Και δεν κατάλαβα γιατί τόση ευθιξία για αυτούς που καθορίζουν το mainstream στη μουσική. Γιατί ποιος είναι σίγουρος ότι αν καταρεύσει ότι θα είναι χειρότερα τα πράματα; Επειδή οι μεγάλες καλλιτέχνες όπως η βανδή, βίσση, καλομοίρα, one, going through δε θα μπορούν να εξασφαλίσουν τα εγγόνια τους και δε θα έχουν το κίνητρο να τραγουδούν τα τραγούδια του φοίβου κτλ. Το internet μπορεί να αποτελέσει το νέο τρόπο καλλιτεχνικής έκφρασης χωρίς να δημιουργεί κατευθυνόμενες, τεράστιες και άδικες οικονομικές ανισότητες ανάμεσα στους καλλιτέχνες.
You just don't get it, do you? Δεν υπάρχει καμία ευθιξία για τις δισκογραφικές, η όποια ευθιξία αφορά το δικαίωμα του κάθε δημιουργού να διαθέτει τη δουλειά του με όποιο τρόπο και αντίτιμο επιθυμεί. Αν ο δημιουργός επιθυμεί να τον "κλέψει" η δισκογραφική, είναι αναφαίρετο δικαίωμα του και οφείλεις να το σεβαστείς, όσο κι αν διαφωνείς με την επιλογή του.
fo@ wrote: Όπως γιατί δε πρέπει να αντιμετωπίζουμε τη διαφήμιση ως κλοπή. Από τη στιγμή που η χειραγαγώγηση των διαφημίσεων διαστρεβλώνει αποδεδειγμένα και μαζικά τις ανάγκες μας μάλλον θα έπρεπε να μας πληρωνούν για την τηλεόραση και τις ιστοσελίδες που βλέπουμε. Δε ζητήσα από κανένα σταθμό να εκμπέμπει. Τους κάνω τη μεγάλη χάρη να δέχομαι την εκμπομπή διαφημίσεων ως ψυχικό για να μπορούν να επιβιώσουν. Όσο μεγαλώνω νιώθω πιο ηλίθιος για το ψυχικό αυτό.
Μην ακους τότε τους εν λόγω σταθμούς, μην βλέπεις τις εν λόγω ιστοσελίδες, μην παρακολουθείς τα εν λόγω κανάλια. Δεν σε υποχρέωσε κανείς, οπότε μην κλαίγεσαι για τη χειραγώγηση που υφίστασαι.
PASCAL wrote:"Το νόμιμο είναι και ηθικό"
-Γιώργος Βουλγαράκης
Αν κάτι θα μπορούσε να συμπεράνει κανείς από τα όσα έγραψα, θα ήταν το "το παράνομο είναι και ανήθικο" (πράγμα που δεν πιστεύω! Υπάρχουν αρκετοί νόμοι με τους οποίους διαφωνώ), από το οποίο δεν συνεπάγεται ότι το νόμιμο είναι και ηθικό. Απλά η φράση του Βουλγαράκη έχει γίνει της μόδας και την χρησιμοποιούμε ως απάντηση σε ο,τι vaguely μας την θυμίσει, ε;
michailangelo wrote:@Michelle

Αρκετά sites βασίζουν τη λειτουργία τους σε διαφημίσεις. Αυτό όμως δεν υποχρεώνει το χρήστη να κάτσει να τις δει. Και έχει κάθε δικαίωμα να επιλέγει να τις φιλτράρει. Αυτό ακριβώς κάνει και το Adblock.
Αν θέλει κάποιος ας απαγορεύσει την επίσκεψη στην ιστοσελίδα του σε όσους έχουν τέτοια φίλτρα. Αυτό ναι μπορεί να το κάνει, το να ποινικοποιήσεις όμως το Adblock ή να το στιγματίσεις ηθικά είναι τελείως φθηνό.
Δεν το έχω ψάξει ποτέ καθόλου, αλλά έχω την εντύπωση ότι το Adblock δεν εντοπίζεται με βεβαιότητα, τουλάχιστον server-side, δεν νομίζω να στέλνεται κάποιο σχετικό request header. Client-side σίγουρα θα μπορούσε να εντοπιστεί με κάποιο τρόπο, αλλά δεν έχει και τόσο νόημα.
Επίσης, ουσιαστικά μου λες ότι η κλοπή είναι ηθική αν ο ιδιοκτήτης δεν έχει λάβει σχετικά μέτρα; Αν δηλαδή αφήνω το σπίτι μου ξεκλείδωτο, δικαιούσαι να με κλέψεις;
Question everything (and first of all, yourself)

w3.org/People/all#lealea.verou.me@leaverou on Twitter
jimm
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 290
Joined: Sun Nov 16, 2008 11:16 pm
Gender:
Location: Wall St.

Re: Συλλήψεις για "πειρατεία" μαμούθ

Post by jimm » Sat Dec 19, 2009 11:06 pm

Ενα φιλαρακι μου που τραγουδαει σε κεντρα στην αμερικη, μου ελεγε προσφατα:
Γραφω, ηχογραφω, mixαρω κλπ τα τραγουδια μου μονος μου σε ενα studio καπου,και υστερα πηγαινω τα masters μου με τα covers κλπ ετοιμα σε μια εταιρεια στο manhattan και παραγγελνω να μου κοψουν λχ 1000 κομματια (cd+case+covers).
Με χρεωνουν $1 το καθε ενα που κοβουν. Παραγγελνω μια χιλιάρα δισκακια, και τα πουλαω υστερα $10 στην αμερικη και $20 στην ελλαδα.

Καλο κερδος ακουγεται εκ πρωτης, αλλα βαλε και κοστη διανομης, φορους, διαφορα αλλα fees, συν αυτα που ξοδεψε για τις ηχογραφησεις κλπ, δε μενουν και παρα πολλα στο τελος.

Στα κεντρα ομως βγαζει ζεστο χρημα, καυτο, με τις σκουπες τα μαζευουν απο το πατωμα. ;)
michailangelo
byte level
byte level
Posts: 95
Joined: Thu Aug 31, 2006 1:38 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Αθήνα
Contact:

Re: Συλλήψεις για "πειρατεία" μαμούθ

Post by michailangelo » Sat Dec 19, 2009 11:37 pm

@Michelle
Αν δεν έχεις καταστήσει σαφές οτι αυτός ο χώρος είναι ιδιωτική περιουσία τότε δεν αποτρέπεις τον άλλον απτο να το χρησιμοποιήσει.
Στην ασφάλεια πληροφοριακών συστημάτων θυμάμαι ένα παράδειγμα του καθηγητή με το οικόπεδο. Αν έχεις ένα οικόπεδο παρατημένο,χωρίς να το έχεις περιφράξει για παράδειγμα, άνετα μπορεί κάποιος να πάει στήσει μια σκηνή να μείνει. Είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη να κάνει γνωστό οτι πρόκειται για ιδωτικό χώρο.

Γιατί να μην ισχύει και το ίδιο οταν επισκέπτομαι μια ιστοσελίδα;
Δεν ξέρω κάποιον νόμο που να υποχρεώνει το χρήστη να κάτσει να δει τις διαφημίσεις. Ούτε έχω δεχθεί οτι παραχωρώ αυτό το δικαίωμα.

Και για να πάω και ένα βήμα παραπέρα, αν είναι κλοπή το adblock τότε είναι κλοπή και το να μην ρίξω ένα βλέφαρο στις διαφημίσεις ή να μην κάνω κλικ σε αυτές.
Last edited by michailangelo on Sun Dec 20, 2009 12:03 am, edited 1 time in total.
User avatar
Michelle
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1168
Joined: Sun Jul 15, 2007 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: MIT
Contact:

Re: Συλλήψεις για "πειρατεία" μαμούθ

Post by Michelle » Sat Dec 19, 2009 11:50 pm

michailangelo wrote:@Michelle
Αν δεν έχεις καταστήσει σαφές οτι αυτός ο χώρος είναι ιδιωτική ιδιοκτησία τότε δεν αποτρέπεις τον άλλον απτο να το χρησιμοποιήσει.
Στην ασφάλεια πληροφοριακών συστημάτων θυμάμαι ένα παράδειγμα του καθηγητή με το οικόπεδο. Αν έχεις ένα οικόπεδο παρατημένο,χωρίς να το έχεις περιφράξει για παράδειγμα, άνετα μπορεί κάποιος να πάει στήσει μια σκηνή να μείνει. Είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη να κάνει γνωστό οτι πρόκειται για ιδωτικό χώρο.

Γιατί να μην ισχύει και το ίδιο οταν επισκέπτομαι μια ιστοσελίδα;
Δεν ξέρω κάποιον νόμο που να υποχρεώνει το χρήστη να κάτσει να δει τις διαφημίσεις. Ούτε έχω δεχθεί οτι παραχωρώ αυτό το δικαίωμα.

Και για να πάω και ένα βήμα παραπέρα, αν είναι κλοπή το adblock τότε είναι κλοπή και το να μην ρίξω ένα βλέφαρο στις διαφημίσεις ή να μην κάνω κλικ σε αυτές.
Μα ένα site εξ'ορισμού είναι ιδιωτικός χώρος (btw η φράση σου "ιδιωτική ιδιοκτησία" δεν είναι πλεονασμός; )

Good points τα όσα θέτεις, με προβλημάτισες. Έχει να κάνει με το τι προστάζει το convention της τοποθέτησης διαφημίσεων νομίζω. Δηλαδή, θεωρείται conventionally "αντίτιμο" της χρήσης ενός site το να υπάρχουν οι διαφημίσεις. Από εκεί και πέρα, το αν θα τις προσέξεις ή αν θα κάνεις κλικ είναι ευθύνη της διαφήμισης. Έχει την ευκαιρία όμως να σου τραβήξει το ενδιαφέρον από τη στιγμή που υπάρχει, άρα έχεις "πληρώσει" το "αντίτιμο" της χρήσης του site.
Question everything (and first of all, yourself)

w3.org/People/all#lealea.verou.me@leaverou on Twitter
Post Reply

Return to “Αναδημοσιεύσεις”