Αρση ασύλου στη Νομική

Αναδημοσιεύσεις άρθρων και κειμένων που βρήκατε κάπου αλλού και θέλετε να μοιραστείτε μαζί μας .
User avatar
nickpro
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1859
Joined: Fri Apr 18, 2008 10:54 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by nickpro » Wed Feb 02, 2011 8:30 pm

Ισοβίτης wrote: Η Ελλάδα δεν διαθέτει τίποτα από τα δύο. Η Ιστορία λέει ότι σε μια παρηκμασμένη χώρα αμόρφωτων πολιτών, είναι ευκολότερο να ξαναστήσεις κράτος με αυστηρή εφαρμογή νόμου, παρά με εφαρμογή σοασιαλισμού πάντως.
++

Ο σοσιαλισμός είναι ικανός να πάρει κάτι που δεν δουλεύει καλά, και να το κάνει να δουλεύει καλύτερα.Και με μερικές δόσεις καπιταλισμού, να το κάνει και πιο πλούσειο.

Αντίθετα, δεν θα συμβεί αυτό αν το πράγμα δεν δουλεύει καθόλου.Και εδώ δεν δουλεύει.
mirtououou
bit level
bit level
Posts: 34
Joined: Thu Dec 09, 2010 9:15 am

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by mirtououou » Thu Feb 03, 2011 2:15 pm

Τώρα έίδα και τα υπόλοιπα ποστ μετά από αυτό του tzole. Να πω λοιπόν ότι συμφωνω με τα περι υποκρισίας του aguero88. Όλοι περισσότερο ή λιγότερο φταίμε. Ας δούμε λοιπόν τι θα κάνουμε.

Στον Ισοβίτη να πω ότι
1) Αν τελικά ψηφιστεί νόμος που θα δυσχεραίνει ή απαγορεύει την είσοδο οποιόυδήποτε στα πανεπιστήμια αυτόματα το δημόσιο δωρεάν πάει περίπατο. Όταν λέμε δημόσιο και δωρεάν εννοούμε τζάμπα για όλους.
2)Σχετικά με το φοιτητικό σύλλογο δεν το διατύπωσα σωστά. Δεν πιστεύω πως ότι ψηφίζει ο φοιτητικός σύλλογος θα πρέπει να ισχύει αυθαίρετα. Και για να απαντήσω και σε εσένα και στον proskopo σχετικά με τις απόψεις μου περί του φοιτητικού συλλόγου, πιστεύω τα εξής.
Το πανεπιστήμιο ανήκει στους φοιτητές και μόνο. ΄Ωστώσο για να έχουμε αυτό το δικαίωμα να μας ανήκει θα πρέπει να αναλάβουμε τις υποχρεώσεις μας. Άρα κάθε φοιτητής θα πρέπει να συνειδητοποιεί και αναλαμβάνει την ευθύνη αυτή. Έχουμε την ευθύνη του πανεπιστημίου για οτιδήποτε υλικό και άυλο το συνθέτει. Για να μπορούμε να αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας και να απολαμβάνουμε τα δικαιώματα μας θα πρέπει να υπάρχει φοιτητικός σύλλογος που θα αντιπροσωπεύει τους φοιτητές. Αυτός ο φοιτητικός σύλλογος θα πρέπει να είναι ανεξάρτητος από κομματικές παρατάξεις. Η ενασχόληση των ατόμων με τα κόμματα καμμία σχέση δεν πρέπει να έχει με τον φοιτητικό σύλλογο και τα αιτήματα του. Γενικότερα οι κομματικές παρατάξεις καμμία σχέση δεν πρέπει να έχουν με το πανεπιστήμιο. Όλοι μπορούμε να κομματικοποιηθούμε έξω απο αυτό.Ο φοιτητικός σύλλογος θα πρέπει να εκλέγεται από το σύνολο των φοιτητών και να αντιπροσωπεύει αξιοκρατικά και δίκαια τα αιτήματα τους.
Ισοβίτη φυσικά και ο κάθε φοιτητικός σύλλογος δεν θα έχει το δικαίωμα να νομιμοποιεί οτιδήποτε. Ωστώσο ήθελα να πω ότι αν υπήρχε υγιής φοιτητικός σύλλογος οι αποφάσεις θα ήταν και σωστές και δίκαιες και σεβαστές.
Φυσικά και γνωρίζω ότι οι σκέψεις μου ανήκουν λίγο στη σφαίρα της φαντασίας. Ωστώσο νομίζω ότι είναι πολύ απλές και εφικτές αν θα θέλαμε ποτέ τα πράγματα να είναι έτσι.
Επίσης ρίξτε και μια ματιά στο παράδειγμα του Stormrider με το Pittsburgh.
Ελπίζω να απάντησα στις απορίες σας.
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by Ισοβίτης » Thu Feb 03, 2011 5:01 pm

mirtououou wrote:Όταν λέμε δημόσιο και δωρεάν εννοούμε τζάμπα για όλους.
mirtououou wrote:Το πανεπιστήμιο ανήκει στους φοιτητές και μόνο.
Εδώ υπάρχει αντίφαση στα λεγόμενά σου, νομίζω είναι φανερή.

Επίσης, το Πανεπιστήμιο δεν ανήκει στους φοιτητές του. Ανήκει σε όλους τους φορολογούμενους πολίτες, γι' αυτό το λόγο μπορεί να εισέλθει και να παρακολουθήσει μαθήματα ο οποιοσδήποτε. Αν δεν ανήκει σε όλους, τότε δεν είναι και δημόσιο. Επίσης, δεν θυμάμαι ποτέ να είπα κάτι για περιορισμό πρόσβασης. Για κατάργηση του ασύλου μίλησα, όχι για face control...
mirtououou wrote:Αυτός ο φοιτητικός σύλλογος θα πρέπει να είναι ανεξάρτητος από κομματικές παρατάξεις. Η ενασχόληση των ατόμων με τα κόμματα καμμία σχέση δεν πρέπει να έχει με τον φοιτητικό σύλλογο και τα αιτήματα του. Γενικότερα οι κομματικές παρατάξεις καμμία σχέση δεν πρέπει να έχουν με το πανεπιστήμιο.
Εδώ συμφωνούμε και βάζω πολλά ++.
mirtououou wrote:Ωστώσο ήθελα να πω ότι αν υπήρχε υγιής φοιτητικός σύλλογος οι αποφάσεις θα ήταν και σωστές και δίκαιες και σεβαστές.
Υπερβολικά ρομαντικό και ανέφικτο για δύο λόγους:
α) Όπως είπα σε προηγούμενο ποστ, η πολιτική δεν ασκείται με συναίσθημα και ρομαντισμό, αλλά με λογική και συμφέροντα.
β) Καμία απόφαση δεν είναι "δίκαια" και "σεβαστή" αν αντιτίθεται στον νόμο. Και όταν λέω "νόμο" δεν εννοώ τον μπαμπούλα που φαντάζονται οι περισσότεροι. Οι νόμοι δημιουργήθηκαν προκειμένου ένα σύνολο ανθρώπων να συγκροτήσει κοινωνία (παρατήρησε τη διαφορά "συνόλου" και "κοινωνίας"). Ένας φοιτητικός σύλλογος μπορεί να έχει λόγο μόνο σε διατύπωση αιτημάτων και οργάνωση πανεπιστημιακών δραστηριοτήτων. Για όλα τα άλλα υπάρχει η ανεξάρτητη δικαστική εξουσία, όπως χρόνια τώρα ορίζεται από το Σύνταγμα. Κατάλυση των Συνταγματικών εξουσιών ονομάζεται............ δικτατορία (δεν είναι απαραίτητο να περιλαμβάνει τανκς)!
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
mirtououou
bit level
bit level
Posts: 34
Joined: Thu Dec 09, 2010 9:15 am

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by mirtououou » Thu Feb 03, 2011 7:16 pm

Σε αυτό το φόρουμ πρέπει να μετράς τελείως τα λόγια σου για να μην παρεξηγείσαι.

Αναδιατύπωση λοιπόν: Το δικαίωμα στην γνώση που προσφέρει το πανεπιστήμιο πρέπει να είναι δημόσιο. Επίσης όλοι όσοι εισέρχονται στην σχολή θα πρέπει να είναι νοήμονες και να σέβονται ότι τους δίνεται. Την ευθύνη για οτιδήποτε συγκροτεί το πανεπιστήμιο πρέπει να την έχουν οι φοιτητές ώστε να υπάρχει μια στοιχειώδης οργάνωση. Το 'και μόνο' λοιπόν πήγαινε στο δικαίωμα και υποχρέωση των φοιτητών να συγκροτούν το πανεπιστήμιο χωρίς 'εξωτερική βοήθεια ( σεκιούριτι κλπ). Νομίζω τώρα θα συννενοηθήκαμε.

Ξαναλέω ότι αυτό που επισήμανες περί φοιτητικού συλλογου στο προηγουμενο ποστ μου ήταν μια μπαρουφα. Ήθελα να τονίσω την ανάγκη ανάληψης ευθύνης των φοιτητών και σεβασμού των αποφάσεων που παίρνει ο φοιτητικός σύλλογος. Λογικό να μην μπορείτε να διαβάσετε την σκέψη μου και να πρέπει να εξηγηθώ.. Δεν αναγνωρίζω τους φοιτητικούς συλλόγους που υπάρχουν τώρα στις σχολές λόγω της ανάμειξης των μελών τους με κομματικές παρατάξεις και συμφέροντων που τους αποπροσανατολίζουν από να πράττουν για το καλό όντως των φοιτητών. Επίσης δεν συμφωνώ και μου φαίνεται υπερβολικά εώς περίεργα αφελής η απόφαση του φοιτητικού συλλόγου της νομικής να είναι σύμφωνοι με το να μείνουν οι μετανάστες στο κτίριο,γνωρίζωντας τον κίνδυνο που θέτει στο άσυλο μια τέτοια απόφαση. Πιστεύω επίσης ότι αν ο φοιτητικός σύλλογος συγκρότουνταν βάση των αρχών που είπα παραπάνω τα αιτήματα του θα ήταν δίκαια (όσων αφορά το δίκαιο των φοιτητών ) και σεβαστά για τους φοιτητές. Υπερβολικά ρομαντικό ναι. Πρέπει όμως να έχουμε όραμα κ από κάπου να ξεκινήσουμε...
User avatar
nookie
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 863
Joined: Wed Dec 20, 2006 8:29 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Take a look around..
Contact:

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by nookie » Thu Feb 03, 2011 10:38 pm

mirtououou wrote:Σε αυτό το φόρουμ πρέπει να μετράς τελείως τα λόγια σου για να μην παρεξηγείσαι.

Αναδιατύπωση λοιπόν: Το δικαίωμα στην γνώση που προσφέρει το πανεπιστήμιο πρέπει να είναι δημόσιο. Επίσης όλοι όσοι εισέρχονται στην σχολή θα πρέπει να είναι νοήμονες και να σέβονται ότι τους δίνεται. Την ευθύνη για οτιδήποτε συγκροτεί το πανεπιστήμιο πρέπει να την έχουν οι φοιτητές ώστε να υπάρχει μια στοιχειώδης οργάνωση. Το 'και μόνο' λοιπόν πήγαινε στο δικαίωμα και υποχρέωση των φοιτητών να συγκροτούν το πανεπιστήμιο χωρίς 'εξωτερική βοήθεια ( σεκιούριτι κλπ). Νομίζω τώρα θα συννενοηθήκαμε.

Ξαναλέω ότι αυτό που επισήμανες περί φοιτητικού συλλογου στο προηγουμενο ποστ μου ήταν μια μπαρουφα. Ήθελα να τονίσω την ανάγκη ανάληψης ευθύνης των φοιτητών και σεβασμού των αποφάσεων που παίρνει ο φοιτητικός σύλλογος. Λογικό να μην μπορείτε να διαβάσετε την σκέψη μου και να πρέπει να εξηγηθώ.. Δεν αναγνωρίζω τους φοιτητικούς συλλόγους που υπάρχουν τώρα στις σχολές λόγω της ανάμειξης των μελών τους με κομματικές παρατάξεις και συμφέροντων που τους αποπροσανατολίζουν από να πράττουν για το καλό όντως των φοιτητών. Επίσης δεν συμφωνώ και μου φαίνεται υπερβολικά εώς περίεργα αφελής η απόφαση του φοιτητικού συλλόγου της νομικής να είναι σύμφωνοι με το να μείνουν οι μετανάστες στο κτίριο,γνωρίζωντας τον κίνδυνο που θέτει στο άσυλο μια τέτοια απόφαση. Πιστεύω επίσης ότι αν ο φοιτητικός σύλλογος συγκρότουνταν βάση των αρχών που είπα παραπάνω τα αιτήματα του θα ήταν δίκαια (όσων αφορά το δίκαιο των φοιτητών ) και σεβαστά για τους φοιτητές. Υπερβολικά ρομαντικό ναι. Πρέπει όμως να έχουμε όραμα κ από κάπου να ξεκινήσουμε...
Αυτο ηταν και το σημειο κλειδι στην υποθεση για την αφορμη που ζηταει ο καθε τυχαρπαστος(με την εννοια οτι δεν σχετιζεται με πανεπιστημια) για καταργηση του ασυλου..
Δεν νομιζω οτι ειναι ρομαντικο μονο..εχει και τη ρεαλιστικη του πλευρα.."Ουδεις διαφθειρεται αν δεν θελει και ο ιδιος(εστω και λιγο) να διαφθαρει.."..το τελευταιο νομιζω αποτυπωνει την εικονα των σημερινων παραταξιακων νεολαιων και για τον ρολο του..αλλα αποτυπωνει και την συντριπτικη πλειοψηφια της φοιτητικης νεολαιας που ειναι χαμενη στο διαστημα..
Αν εσυ ο ιδιος δεν προσεχεις τα δικαιωματα σου και την ορθη χρηση τους μην περιμενεις τον αλλον να το κανει..
Αυτη λιγο πολυ ειναι η ιστορια με το ασυλο..
Οπως οι φοιτητες ενδιαφερθηκαν για αλλα ζητηματα(απο γκομενες μεχρι καφεδες και σημειωσεις) και αφησαν αλλα πραγματα στην τυχη τους..ετσι και οι υπολοιποι τσιμπησαν την ευκαιρια και περασαν τις γραμμες τους και το παρον status quo..

Το ασυλο για μενα ειναι ο καθρεπτης του ατομου και των ενεργειων του διχως την παρουσια καποιου μπαμπουλα..αυτο και μονο αρκει για να κριθει εκαστος ξεχωριστα απο τις πραξεις/αποφασεις/επιλογες του και μονο..your problem if u wanna destroy..your problem to differ in a respected way..your problem to pay respect to all that contributed to get the present situation..σε καθε περιπτωση καθε πραξη εχει και το αντιτιμο της..το οποιο αργα ή γρηγορα θα πληρωθει..ειτε οικειοθελως ειτε με αλλο τροπο..
Image
Internal Imperfectness makes it sooo trickier than it should be..
http://www.youtube.com/watch?v=VPWi-OrMzV4
http://www.youtube.com/watch?v=ZOgBtI8Q ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=vxtf8ypY ... re=related
Ακομα και στο μεταπτυχιακο...Siranai..
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by Ισοβίτης » Fri Feb 04, 2011 12:30 am

mirtououou wrote:Σε αυτό το φόρουμ πρέπει να μετράς τελείως τα λόγια σου για να μην παρεξηγείσαι.
Όχι, καμία σχέση. Απλώς επειδή δεν έχουμε ικανότητα ανάγνωσης σκέψης, σχολιάζουμε αυτά που γράφονται και όχι αυτά που ίσως εννοεί, αλλά δεν καθιστά σαφή, ο γράφων.
mirtououou wrote:Υπερβολικά ρομαντικό ναι. Πρέπει όμως να έχουμε όραμα κ από κάπου να ξεκινήσουμε...
Κακώς. Ο ρομαντισμός δεν βγάζει κάπου. Βολεύει όταν κάνουμε ποίηση, όμως εδώ λέμε για πολιτική. Και οποιαδήποτε πολιτική (και όχι μόνο) αλλαγή χρειάζεται πλάνο. Πλάνο βάσει λογικής και συμφερόντων. Το όραμα δεν είναι παρά ο μακροπρόθεσμος στόχος του πλάνου.
mirtououou wrote:Την ευθύνη για οτιδήποτε συγκροτεί το πανεπιστήμιο πρέπει να την έχουν οι φοιτητές ώστε να υπάρχει μια στοιχειώδης οργάνωση.
Και ξαναλέω:
α) Οι φοιτητές έχουν αποδείξει εμπράκτως ότι είτε δεν μπορούν είτε δεν θέλουν. Και στην τελική, δεν έχουμε σπουδάσει όλοι management για να ξέρουμε από διαχείριση και οργάνωση (εκτός αν νομίζεις ότι η διαχείριση είναι κάτι τόσο απλό). Φυσικά, από τη στιγμή που οι φοιτητές αναθέτουν την εκπροσώπησή τους σε κομματικά όργανα, το παιχνίδι είναι χαμένο.
β) Από πού και ως πού να έχουν ευθύνη οι φοιτητές για κάτι δημόσιο; Τους διόρισε κανείς προστάτες του πανεπιστημιακού χώρου ή, έστω, θεματοφύλακες της ηθικής; Αλλά και πέρα από αυτό, γιατί να πρέπει ένας φοιτητής να ασχολείται και με ζητήματα τα οποία είναι δουλειά άλλων; Ευθύνη για την προστασία ενός δημόσιου αγαθού έχουν όλοι οι πολίτες. Αυτό το ρόλο (εκπροσωπώντας το κοινωνικό σύνολο) οφείλει να επιτελέσει η αστυνομία.

Το ότι στο παρακμιακό κράτος μας πάσχουν όλοι οι θεσμοί (μαζί και η αστυνομία) δεν συνεπάγεται ότι ο καθένας πρέπει να παίρνει το νόμο στα χέρια του...
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
User avatar
tZoLe
Venus Former Team Member
Posts: 1925
Joined: Wed Feb 22, 2006 12:21 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Lausanne-Pasalimani
Contact:

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by tZoLe » Fri Feb 04, 2011 3:02 am

Τα ερωτήματα σου τα απάντησα 'όσον αφορά την εθελοτυφλία, δεν βλέπω να αναφέρω πουθένα ότι δεν έχουν γίνει μπάχαλα άπο εξωπανεπιστημιακούς ή ότι δεν έχει πέσει ξύλο ανάμεσα στις κομματικές νεολαίες ή ακόμα περισσότερο ότι κάποιος δεν έχει χρησιμοποιήσει το άσυλο για να ακουστεί.' αλλά για να το καταστήσουμε και σαφές: ναι γίνονται μπάχαλα από αναρχικούς ( επιφυλάσσομαι φυσικά για το από ποιους αποτελούνται οι περιβότητοι αναρχικοί ), ναι οι παραταξιακοί έχουν παίξει άπειρες φορές ξύλο και ναι αν έρθει η όποια χούντα δεν θα σεβαστεί το άσυλο αλλά μάλλον τότε θα απασχολούμαστε και με αυτό.
Δηλαδή στο χώρο του πανεπιστημίου, όπου υπάρχει άσυλο, διακρίνεις περισσότερη και ποιοτικότερη δημοκρατία από ότι στη υπόλοιπη κοινωνία? Εγώ προσωπικά, και μιλάω πάντα με βάση τις εμπειρίες μου ως φοιτητής, νιώθω πως υπάρχει λιγότερη δημοκρατία. Οι φασίζουσες και δυναμικές μειοψηφίες υπάρχουν και επιβάλλονται. Δεν είναι υποχρεωμένος κανένας φοιτητής που βρίσκεται στο πανεπιστήμιο για να σπουδάσει, να διεκδικεί τα αυτονόητα για μία χώρα της ΕΕ, όπως το δικαίωμα να μην μπουκάρει ο καθένας την ώρα του μαθήματος και να το διακόπτει επειδή έτσι θέλει. Όπως και πολλά άλλα, που αν θες στα παραθέτω.
Όχι δεν είναι λαικισμός να αναφέρομαι στη ανικανότητα της αστυνομίας να διαχειριστεί καταστάσεις παίρνωντας παράδειγμα από τα πάμπολλα καθημερινά παραδείγματα. Φυσικά εγώ δεν χρησιμοποιώ το όρο κακοί καλοί κλπ αλλά αναφέρομαι σε ανικανότητα για αυτό να μην μου βάζεις λόγια στο στόμα. Όσωνα φορά το πανεπιστημιακό άσυλο στο εξωτερικό, υπάρχουν σεκιούριτι στους χώρους του πανεπιστημίκου και η αστυνομία μπορεί να εισέλθει στο πανεπιστήμιο μετά από κλήση και όταν συντρέχει κάποιος λόγος.
Εσύ μιλάς για ανικανότητα της αστυνομίας. Δε διαφωνώ. Σε αυτή τη χώρα λίγοι είναι οι ικανοί. Θα μιλήσω και για την ανικανότητα μας ως φοιτητικής κοινότητας να προστατεύσουμε το άσυλο και το χώρο του πανεπιστημίου. Δεν με ενδιαφέρει ποιες είναι οι αιτίες για αυτό. Δεν είμαι ρομαντικός, αλλά ρεαλιστής. Δεν μπορούν οι φοιτητές να προστατεύσουν το πανεπιστήμιο. Αυτό δε σημαίνει πως θέλω να γεμίσει η ΑΣΟΕΕ με αστυνομία. Αντίθετα, δεν θέλω να έχουμε ανάγκη από αστυνόμευση, αλλά δεν γουστάρω και να κοροϊδευόμαστε: ποτέ δεν συνεδριάζει το αρμόδιο όργανο για την άρση του ασύλου ή ποτέ δεν καταφέρνει να αποφασίσει ότι και αν γίνεται. Κάποιοι είναι ανίκανοι, κάποιοι άλλοι δεν φοράνε παντελόνια και φοβούνται αν αναλάβουν τις αποφάσεις τους, ενώ κάποιους άλλους τους αρέσει αυτή η κατάσταση.
Ωστέ δεν μιλάς για έγκλημα αλλά φασίζουσες μειοψηφείες που αυτοαποκούνται αριστεροί... Ωστώσο ξεχνάς να μας αναφέρεις πόσες φορές το άσυλο χρησιμοποιήθηκε από τους φοιτητές, που ειρηνικά διαδήλωναν, προκειμένου να γλιτώσουν τους ξυλοδαρμούς, συλληψεις και προσαγωγές απο τις φασιστικές μειοψηφίες της αστυνομίας... Όμως πες το μου ξανά.. Γίνομαι γραφική έτσι???
Ναι, γίνεσαι.
Τώρα για τις γενικές συνελεύσεις και τις εκλογές, αυτές δεν πρόκειται να λειτουργήσουν όταν θα βάλουμε σεκιούριτι στη πόρτα αλλά όταν όλοι οι φοιτητές αρχίζουν να παρίστανται σε αυτές και αντιληφούν ότι έχουν μέρος της ευθύνης όταν αφήνουν τα φερέφωνα των κομματικών παρατάξεων να αποφασίζουν για τις τύχες τους. Τραγικές οι συμμετοχές φοιτητών σε ΓΣ και σε εκλογές, κερδίζει πάντα η αποχή.. Άρα αγαπητέ τις αλλαγές στην συνείδηση δεν θα τις πραγματοποιήσει ούτε ο σεκιούριτι, ούτε η κατάργηση του ασύλου.
Μπορούν όλοι οι φοιτητές της ΑΣΟΕΕ να παρευρεθούν στις ΓΣ? Ας ξεπεράσω το κλίμα και τις συνθήκες διεξαγωγής τους, και ας θεωρήσω ότι είναι όλα τέλεια. Χωράμε όλοι? Τόσοι λίγοι είμαστε? Κακή δημοκρατία μου μυρίζει... Τώρα που το θυμήθηκα ακόμα και στις τριτοκοσμικές χώρες, όπου όταν ψηφίσεις σου βάζουν μία σφραγίδα στο χέρι, έχουν παραβάν....εμείς όχι...Δεν θα αλλάξει κάτι με σεκιουριτάδες και με την άρση του ασύλου, αλλά να που το άσυλο δεν εξασφαλίζει και τη δημοκρατία.
Ώστε νιώθεις απόλυτα ασφαλής μπροστά στα σώματα ασφαλείας γιατί περιέργως ποτέ δεν είχες άδικη αντιμετώπιση... Μάντεψε.. Εμένα με έχει αδικήσει και προσωπικά η αστυνομία.. Και τώρα τι?? Θες μήπως να παίξουμε την κολοκυθιά.. Ακόμα και όταν δεν με είχε αδικήσει είχα τα ματάκια μου ανοιχτα και έβλεπα όταν αδικούσε τους άλλους. Ευτυχώς φυσικά δεν έχουμε φτάσει στο σημείο οπου η αστυνομία έχει αδικήσει όλους τους έλληνες πολίτες ανεξαιρέτως. Μήπως πρέπει να φτάσουμε εκεί για να μην σου φαίνονται περίεργα τα γεγονότα. Και να σου παραθέσω εδώ λίστα με γκάφες και εγκληματα της αστυνομίας και πες μου αν τα θεωρείς περίεργα και αυτά ( Φέι Μάγιερ, Ξυλοδαρμός αμερικανίδας ακτιβίστριας τον Νοέμβρη 2010, Κυπριος φοιτητής και ζαρντινιέρα, και ο τραγικός για μένα (γραφικός για σένα?) θάνατος του γρηγορόπουλου). Γραφικό είναι να ξεχνάς και να αποσιωπάς τέτοια γεγονότα....


Δεν αποσιωπώ τίποτα. Εσύ μάλλον το κάνεις που θεωρείς ότι δεν υπάρχουν αντίστοιχα υπερδιπλάσια περιστατικά αυταρχισμών και φασισμών στα ΑΕΙ. Σου ανέφερε και πριν μερικά, υπάρχουν και άλλα.


Προφανώς, και δεν θα παραθέτω όλο σου το ποστ. Προφανώς, δεν αποσκοπώ να διαστρεβλώσω τα λεγόμενα σου.

Εν κατακλείδι, το άσυλο έχει ξεπεραστεί από την ίδια τη κοινωνία, αργοπεθαίνει. Οι λόγοι είναι πολλοί, μα κυρίως το γεγονός ότι ουδέποτε στα 37 χρόνια του καρκινώματος της μεταπολίτευσης δεν καταφέραμε να του δώσουμε έναν σαφή ρόλο και να τον υπερασπιστούμε. Ένας άλλος λόγος είναι ότι δεν χρειάζεται πια. Ίσως η κεντρική εξουσία(ΝΔ + ΠΑΣΟΚ) έχοντας αντιληφθεί πως η κοινωνία έχει αρχίσει να στρέφεται πλειοψηφικά εναντίον του, επιτρέπει σε κάποια θεαματικά γεγονότα, όπως αυτό της νομικής, να λαμβάνουν χώρα για να δοθεί το τελειωτικό χτύπημα. Πιο ουσιαστικά είναι επικοινωνιακά τα επεισόδια που γίνονται στα αει μετά από μία πορεία, από ότι οι κόκκινοι φασίστες οπου διακόπτουν εξετάσεις ή διαλέξεις. Και τα 2 καταχράζονται και παραβιάζουν το άσυλο. Δεν αυταπατώμαι πιστεύοντας πως με την κατάργηση του ασύλου το ελληνικό πανεπιστήμιο θα αλλάξει. Σε καμία περίπτωση, απλά είναι ένα από μέτρα που χρειάζονται αν θέλουμε το *** να πάψει να είναι ***.
Image
"αν ελευθερία σημαίνει κάτι τελικά , σημαίνει το δικαίωμα να λες στους ανθρώπους αυτό που δεν θέλουν να ακούσουν"
George Orwell (1903 - 1950)

έτσι

Θα μας λείψεις μάγκα Σισσέ...σε ευχαριστούμε για όλα...
mirtououou
bit level
bit level
Posts: 34
Joined: Thu Dec 09, 2010 9:15 am

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by mirtououou » Fri Feb 04, 2011 9:39 am

Ισοβίτη νομίζω ότι τα σαφή είναι σαφή και δεν χρειάζεται να ψάχνεις ψύλλους στα άχυρα απλά για να μου την πεις. Όταν κάνω κάπου λάθος, δεν είμαι εγωίστρια και το διορθώνω. Μην τον κουράζουμε για χαζομάρες.
Ναι συμφωνώ ότι οι φοιτητές ως τώρα δεν έχουνε σταθεί άξιοι του ασύλου και τα για μένα τα αίτια είναι 1ον) η αδιαφορία μας και 2ον) έχουμε αφήσει να μας κάνουνε κουμάντο οι άχρηστοι. Κανείς δεν παίρνει το νόμο στα χέρια του και το άσυλο έχει αρθεί στο παρελ΄θόν σε ακραίες καταστάσεις για αυτό ας μην λέμε ότι θέλουμε. Τουλάχιστον στα πανεπιστήμια δεν θυμάμαι κανένα περιστατικό δολοφονίας που προκλήθηκε λόγω προστασίας ασύλου ενώ η αστυνομία έχει δείξει πολλές φορές ότι και εκεί που δεν υπάρχει άσυλο ότι μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνη. Τώρα για το πως έχουμε φτάσει να μας φαίνεται ρομαντικό το να είμαστε υπεύθυνοι και να διαχειριζόμαστε αυτά που μας ανήκουν και να είναι πραγματικότητα και λογικό να τα αφήνουμε στον κάθε δαπίτη,πασπίτη,κομμουνιστή κλπ αυτό δείχνει και το επίπεδο μας...

Τώρα tzole θα ξαναπούμε τα ίδια, όσο γραφική είμαι εγώ που αναφέρω γεγονότα κατάχρησης εξουσίας και βίας, με αυτή σου την λογική, άλλο τόσο γίνεσαι γραφικός όταν μου λες ότι οι μπάχαλοι μπουκάρουν στην ασοεε και τα κάνουν λίμπα. Το να αναφέρουμε τα γεγονότα δεν είναι γραφικό. Πρέπει και να τα ξέρουμε και να τα ζυγίζουμε όλα για να βγάζουμε σωστή κρίση. Για το κάτα πόσο τα επεισόδια αυταρχισών στα αει είναι υπερδιπλάσια, εδω διαφωνούμε ριζικά. Όταν σε μια πορεία η αστυνομία κάνει προσαγωγές σε 100 άτομα και είναι και τα 100 φοιτητές και όταν οι συλλήψεις που γινόνται είναι μόνο και μόνο ειρηνικών διαδηλωτών είναι αστείο να μου λες για υπερδιπλάσια περιστατικά. Μάλλον δεν γνωρίζεις, δεν ενημερώνεσαι, δεν έχει τύχει σε γνωστούς σου, ούτε και σε εσένα. Και στην τελική προσωπικά προτιμώ να υφίσταμαι φασισμό από κάποιον βλάκα, γιατί ξέρω ότι είναι βλάκας, παρά από το ίδιο το κράτος.
Τώρα αυτό που μου λες με τη χωρητικότητα κλπ... Δηλαδή τι προτείνεις, επιδή δεν χωράμε όλοι να ψηφίζουμε οι μισοί??? Αυτό είναι αστείο. Δεν με απασχολεί αν θα ψηφίζουμε και στο προαύλιο και αν οι εκλογές θα διεξάγονται για 5 μέρες. Όλοι έχουν υποχρέωση και δικαίωμα να ψηφίζουν.

Από ότι βλέπω είμαστε όλοι απελπισμένοι. Και πάνω κάτω συμφωνουμε στο τι δημιουργεί το χάος στα πανεπιστήμια. Στον τρόπο αντιμετώπισης διαφωνούμε. Εγώ πιστεύω ότι πρέπει έστω και τώρα να προσπαθήσουμε μόνοι μας να προστατεύσουμε τα κεκτημένα μας και εσείς ότι η κατάσταση είναι τέτοια που μόνο άλλοι μπορούνε να μας σώσουν. Νομίζω όμως ότι καταλάβενεται ότι σεκιούριτι και η αστυνομία δεν είναι αυτοί οι κατάλληλοι άλλοι. Το έχουμε κάψει λίγο το θέμα.. Ας σκεφτούμε και λίγο και το σχόλιο κάποιου παραπάνω ότι βήμα βήμα οδηγούμαστε στην ιδιωτικοποίηση των πανεπιστήμιων. Αυτά από μένα ελπίζω να μην ξαναχρειαστεί να γράφουμε τα ίδια.
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by nachos » Fri Feb 04, 2011 11:12 am

mirtououou wrote:.Και στην τελική προσωπικά προτιμώ να υφίσταμαι φασισμό από κάποιον βλάκα, γιατί ξέρω ότι είναι βλάκας, παρά από το ίδιο το κράτος.
Αν μπορείς να αναπτύξεις επιχειρηματολογία υπέρ αυτού, μπορείς να την χρησιμοποιείσεις ως μισό επιχείρημα για την διατήρηση του Πανεπιστημιακού ασύλου. Και λέω μισό, γιατί φασισμός όπως τον περιγράφεις (με την αστυνομία - ως εκφραστή του κράτους - να ξημεροβραδιάζεται σκεπτόμενη νέους ευρηματικούς τρόπους για να καταπνίξει την ελευθερία της έκφρασης του φοιτητόκοσμου) δεν υφίσταται.

Κατά τα άλλα, νομίζω ότι το θέμα το έχουν καλύψει εξαιρετικά οι προλαλήσαντες. Τόσο για το άσυλο, όσο και για τα υπόλοιπα θέματα που μας απασχολούν, χρειαζόμαστε επιτέλους πρακτική σκέψη, βασισμένη στη λογική. Οποιουδήποτε τύπου ιδεολογικές φανφάρες απλά δίνουν άλωθι σε μια ολόκληρη κοινωνία , η οποία κατεξακολούθησιν αρνείται να δει "τις πταιει", να λάβει τα απαραίτητα μέτρα αντιμετώπισης, και να προχωρήσει μπροστά.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
mirtououou
bit level
bit level
Posts: 34
Joined: Thu Dec 09, 2010 9:15 am

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by mirtououou » Fri Feb 04, 2011 12:46 pm

Αν θες να δεις αν υφίσταται σου προτείνω να πας μια βόλτα από την ΓΑΔΑ την επόμενη φορά που θα γίνουν προσαγωγές και συλλήψεις και να δεις ποιοι είναι αυτοί που βγαίνουν απο τα κτίρια. Αν φυσικά ψάχνεις όντως την αλήθεια. Διαφορετικά ζήσε στο παραμυθάκι σου.

==
Α και μια απορία nachos??? Έσενα ποια είναι η γνώμη σου στο να φύγουν τα κόμματα από τη σχολή?
User avatar
nookie
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 863
Joined: Wed Dec 20, 2006 8:29 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Take a look around..
Contact:

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by nookie » Fri Feb 04, 2011 1:06 pm

mirtououou wrote:Αν θες να δεις αν υφίσταται σου προτείνω να πας μια βόλτα από την ΓΑΔΑ την επόμενη φορά που θα γίνουν προσαγωγές και συλλήψεις και να δεις ποιοι είναι αυτοί που βγαίνουν απο τα κτίρια. Αν φυσικά ψάχνεις όντως την αλήθεια. Διαφορετικά ζήσε στο παραμυθάκι σου.
Η ΓΑΔΑ ειναι εκει που ειναι και λειτουργει ετσι οπως νομιζει και τα πανεπιστημια ειναι εκει που ειναι και λειτουργουν επισης οπως νομιζουν..
Και οι 2 θεσμοι δεν ανταποκρινονται στις πραγματικες αναγκες του κοσμου..
Το οτι χρειαζεται το πανεπιστημιο να ειναι ανεξαρτητο απο οποιαδηποτε ασχετη/ακυρη πολιτικη βουληση (και αρα να γουσταρει να εφαρμοζει οποια πολιτικη ασυλου θελει,οπως και προστασια αυτου) ειναι κατι που το θελουμε ολοι..cause thats freedom..αλλα για να το κανεις αυτο χρειαζονται τα εξης..

Να μην παρεις λεφτα απο το κρατος και να στηριχτει σε δικους του πορους..
Να ειναι στο φουλ ευαισθητοποιημενοι απαντες εντος πανεπιστημιου για τους ρολους τους..

Προφανως το να μεταπηδησουμε αμεσα σε ενα τετοιο καθεστως σιγουρα δεν ειναι εφαρμοσιμο..κατα παραδοξο τροπο τα διδακτρα επιτελουν προς αυτο το σκοπο(αλλο αν δεν μπορουμε ολοι να τα δωσουμε..) με τα διδακτρα εχεις αμεση και απτη απαιτηση να ειναι ολα στην εντελεια..και αυτο ειναι ο,τι πιο λογικο οταν τα σκας cash για κατι που σε ενδιαφερει οπως η σπουδες σου και η ποιοτητα τους!Και ουτε θα ερθει κανενας περιεργος να σου πει κατι του στυλ ''χεχε,κλεινουμε τη σχολη γιατι οι τυροπιτες ειναι τετραγωνες''..διοτι τοτε θα πρεπει να περιμενει ειτε νααποζημιωσει ολους οσους εχουν πληρωσει..ειτ να φαει φαπες και χλεύη..

Καποτε υπηρχε αλτρουισμος εδω..τον ξεπερασε αρνητικα η διαλυση της κοινωνιας σε ολα τα θεματα σχεδον..
Image
Internal Imperfectness makes it sooo trickier than it should be..
http://www.youtube.com/watch?v=VPWi-OrMzV4
http://www.youtube.com/watch?v=ZOgBtI8Q ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=vxtf8ypY ... re=related
Ακομα και στο μεταπτυχιακο...Siranai..
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by nachos » Fri Feb 04, 2011 1:08 pm

Τελευταία φορά που κοίταξα, δεν έχει γίνει σύληψη σε πανεπιστημιακό χώρο ποτέ όσο ζούμε εσύ κι εγώ. Το επικοινωνιακό νταβαντούρι που γίνεται σε κάθε πορεία από την άλλη, με αφήνει παγερά αδιάφορο.

Προσωπικά θα μου άρεσε πολύ αν απαγορεύονταν οι παρατάξεις στα πανεπιστήμια δια νόμου, δυστυχώς κάτι τέτοιο θα ήταν μάλλον αντισυνταγματικό. Εδώ είναι που αποδεικνύεται πως τα μεγαλύτερα προτερήματα της δημοκρατίας, είναι ταυτόχρονα και οι μεγαλύτερες αδυναμίες της, καθώς (επί του θέματος) οι κομματικές παρατάξεις συνιστούν το υπαριθμόν ένα καρκίνωμα του ελληνικού πανεπιστημίου, λειτουργόντας ως τίποτε περισσότερο από γενήτριες σήψης.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
mirtououou
bit level
bit level
Posts: 34
Joined: Thu Dec 09, 2010 9:15 am

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by mirtououou » Fri Feb 04, 2011 1:34 pm

Στην ελλάδα ούτε εγώ γνωρίζω για συλλήψεις εντός πανεπιστημιακού χώρου (μπορεί να υπάρχουν βέβαι περιστατικά βίας ή άλλα που δεν τα γνωρίζω ) με εξαίρεση τις συλλήψεις σε θεσσαλονίκη σε χώρο που βρισκόταν υπό κατάληψη οπότε ας μην το λάβουμε ύπόψη.Το νταβαντούρι όπως το αποκαλείς έχει θύματα τα περισσότερα εκ των οποίων αθώα, για αυτό να μην σε αφήνει παγερά αδιάφορο η αδικία . Που ξέρεις, μπορεί αύριο μεθαύριο να τύχει και σε σένα (και δεν χρειάζεται να πηγαίνεις στις πορείες για να σου τύχει ). Και επειδή ακρίβως δεν θέλω να υπάρχουν θύματα του 'επικοινωνιακού νταβαντουριού' και μέσα στα πανεπιστήμια και πιστεύω ότι έτσι θα γίνει για αυτό και είμαι αντίθετη στην κατάργηση του ασύλου.
Ρίξε μια ματιά και τι γίνεται στην πολιτισμένη Αγγλία (Pittsburgh) όπου άσυλο δεν υφίσταται.

Χαίρομαι τουλάχιστον για την άποψη που έχεις περι των κομματικών παρατάξεων μέσα στα πανεπιστήμια.
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by nachos » Fri Feb 04, 2011 2:22 pm

Το ότι υπάρχουν περιστατικά άστοχης αστυνομικής βίας είναι αναμφισβήτητο και προφανώς κατακριταίο. Εντούτοις, είναι τελείως άστοχο να συμπεραίνεις εξαυτού κρατική πλεκτάνη για τη φήμωση της ελευθερίας του λόγου. Γενικά, επιφυλάσομαι για το ποιοι είναι αθώοι και ποιοι όχι, χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι από μπλοκ του ΚΚΕ (που είναι πιο στρατικοποιημένα τα μέλη του και δεν προκαλούν συμπλοκές με την αστυνομία) ουδέποτε έχει γίνει κάποια προσαγωγή.

Κι εμένα μου έχει τύχει περιστατικό παρενόχλησης από αστυνομικούς, αλλά για κάποιο λόγο δεν άλλαξε την κοσμοθεωρία μου προς πιο "αγωνιστικές" κατευθύνσεις και τα αντίστοιχα "ντου στους κωλόμπατσους". Εφάμιλα με αυτό, έχει τύχει πολλαπλάσιες φορές να μου την πέσουν άτομα διαφορετικής εθνικότητας. Μηπως θα πρεπε εξαυτών των εμπειριών λοιπόν να γίνω χρυσαυγίτης και να κάνω ντου στην Αγία Παρασκευή; Στην πρώτη περίπτωση θα με έλεγες επαναστάτη, στη δεύτερη φασίστα. Λίγο περίεργο, δε νομίζεις;

Όσο για την Αγγλία που λες, ξέρω οτι διαθέτει τα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου, και πως οι φοιτητές έφτασαν στο σημείο να διαδηλώσουν προ του νομοσχεδίου που αυξάνει τα δίδακτρά τους από 3 χιλιάρικα το χρόνο σε 6 (μπακάλικα τα νούμερα, το ζουμί μετράει). Επίσης ξέρω ότι κατάληψη στην Αγγλία σημαίνει κανονική και εύρυθμη λειτουργία του πανεπιστημίου και όχι η ευκαιρία του μέσου αριστερού να το παίξει new-school hippie και να αναβιώσει το δικό του Woodstock στη σχολή του. Νομίζω λοιπόν, κομματάκι διαφορετική περίπτωση από την Ελλαδάρα.

Τέλος, μια σπαρταριστική αφήγηση για το άσυλο εντώς των τειχών της σχολής μας: Ήταν νομίζω το σωτήριον ακαδημαϊκόν έτος 2005-2006 (δεν θυμάμαι αν ήμουν 2ο ή 3ο έτος, βάλε +-1 στην χρονιά και πέφτεις μέσα), όταν είχε συμβεί το εξής σκηνικό: Παραταξιακά μέλη της ασοεε (κάτι ανάμεσα σε ΕΑΑΚ, ΚΡΑΧ, ΕΝΕΔΡΑ, αυτοδιαχειριζόμενο στέκι κλπ. δεν θυμάμαι ακριβώς), παίρνουν μυρωδιά δυο άνδρες της ασφάλειας στον ιερό χώρο του πεζοδρομίου της Πατησίων (που προφανώς διαθέτει ειδικό καθεστός ελευθερίας ιδεών κλπ). Με μαεστρικές κινήσεις βουτάνε τον ένα, τον βάζουν στον προαύλιο χώρο της σχολής και ξεκινάνε το ντου. Ο δεύτερος, μπαίνει μέσα, τους απωθεί, βουτάει τον συνάδελφο του και την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια. Την επόμενη μέρα, ΓΣ στην ασοεε, με κεντρικό θέμα την "καταφανή και κραυγαλέα παραβίαση του πανεπιστημιακού ασύλου". Γιατί υπάρχει ΚΑΙ αυτή η τηλεόραση.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
mirtououou
bit level
bit level
Posts: 34
Joined: Thu Dec 09, 2010 9:15 am

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by mirtououou » Fri Feb 04, 2011 2:45 pm

Και εσύ, όπως και ο φίλος μου ο tzole βιάζεστε και βγάζετε γενικευμένες απόψεις για το άτομο μου και νομίζετε ότι έχετε καταλάβει όλη μου την κοσμοθεωρία μέσα από τα ποστ μου. Δεν μίλησα για κρατική πλεκτάνη, ούτε και τα περιστατικά που μου έχουν τύχη με έχουν κάνει να τσουβαλίαζω όλη την αστυνομία. Δεν καταλαβαίνω από που βγάζεις τέτοια συμπεράσματα. Θεωρώ το έργο της αστυνομίας γενικότερα μη αποτελεσματικό και την αστυνομία στην πλεοψηφία της ανίκανη να επιτελέσει το έργο της. Το γιατί είναι ανικάνη προφανώς είναι μια μεγάλη ιστορία και σίγουρα δεν έχει να κάνει μόνο με τα σώματα της ασφάλειας που βρίσκονται στους δρόμους αλλά και με πολλά άλλα. Από ένα μεμωνομένο περιστατικό δεν θα μπορούσα να βγάλω συμπεράσματα από πολλά μεμονωμένα μπορώ. Αυτά τα new school hippy Κλπ δεν θα τα σχολιάσω..

Μπορώ και εγώ να σου παραθέσω διάφορα περιστατικά που έχω δει με τα μάτια μου αλλά δεν θα το κάνω γιατί δεν περιμένω να με πιστέψεις, δεδομένου ότι δεν γνωριζόμαστε και δεν υπάρχει λόγος να με εμπιστευτείς. Μην πμπερδευτείς δεν σε βγάζω ψεύτη, απλά δεν έχω κανένα λόγο να σε πιστεύω κιόλας..

Και μιας και οι δύο δεν γνωρίζουμε ιστορία κοίτα τι βρήκα στα γρήγορά όταν πάτησα στο google αρσυ ασύλου στο πολυτεχνείο

http://pithia-gr.blogspot.com/2011/01/b ... t_870.html
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Πότε έγινε άρση του ασύλου 1985 : Mετά τη δολοφονία του μαθητή Mιχάλη Kαλτεζά, το Πολυτεχνείο και το κτήριο του παλιού Xημείου καταλαμβάνονται από αναρχικούς. H Eπιτροπή Πανεπιστημιακού Aσύλου, με πρόεδρο τον πρύτανη Mιχάλη Σταθόπουλο, αποφασίζει να μπει η Aστυνομία στο Xημείο. Συλλαμβάνονται 37 άτομα. 1991 : Mετά τη δολοφονία του καθηγητή Nίκου Tεμπονέρα, ξεσπούν συγκρούσεις. Tο Πολυτεχνείο καταλαμβάνεται, πυρπολείται το ιστορικό κτήριο Aβέρωφ της Πρυτανείας. Mε άδεια της Συγκλήτου, επί πρυτανείας Nίκου Mαρκάτου, γίνεται επέμβαση των MAT. Έγιναν 28 συλλήψεις. 1995 : Λίγο πριν από την έναρξη της πορείας για την επέτειο του Πολυτεχνείου ξεσπούν συγκρούσεις. Πάνω από 2.000 άτομα καταλαμβάνουν το Πολυτεχνείο. H Σύγκλητος, επί πρυτανείας Nίκου Mαρκάτου, αποφασίζει άρση ασύλου. H Aστυνομία εισβάλει και συλλαμβάνει πάνω από 500 άτομα. 2002 : H πιο... ξεχωριστή άρση ασύλου. Kατά τη διάρκεια άτυπης συνόδου των υπουργών Eθνικής Άμυνας της E.E. στην Kρήτη, ελικόπτερο της Aστυνομίας που διενεργούσε περιπολία εντόπισε χασισοφυτεία σε έκταση στο Pέθυμνο, ιδιοκτησίας του Πανεπιστημίου Kρήτης. Oι πρυτανικές αρχές έδωσαν άδεια για άρση ασύλου, προκειμένου άνδρες της Aσφάλειας να εισέλθουν στον χώρο και να ξεριζώσουν τα 620 δενδρύλλια
Μπορείς να ψάξεις και να επιβεβαιώσεις.
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by nachos » Fri Feb 04, 2011 3:18 pm

1985 : Mετά τη δολοφονία του μαθητή Mιχάλη Kαλτεζά, το Πολυτεχνείο και το κτήριο του παλιού Xημείου καταλαμβάνονται από αναρχικούς. H Eπιτροπή Πανεπιστημιακού Aσύλου, με πρόεδρο τον πρύτανη Mιχάλη Σταθόπουλο, αποφασίζει να μπει η Aστυνομία στο Xημείο. Συλλαμβάνονται 37 άτομα.

1991 : Mετά τη δολοφονία του καθηγητή Nίκου Tεμπονέρα, ξεσπούν συγκρούσεις. Tο Πολυτεχνείο καταλαμβάνεται, πυρπολείται το ιστορικό κτήριο Aβέρωφ της Πρυτανείας. Mε άδεια της Συγκλήτου, επί πρυτανείας Nίκου Mαρκάτου, γίνεται επέμβαση των MAT. Έγιναν 28 συλλήψεις.

1995 : Λίγο πριν από την έναρξη της πορείας για την επέτειο του Πολυτεχνείου ξεσπούν συγκρούσεις. Πάνω από 2.000 άτομα καταλαμβάνουν το Πολυτεχνείο. H Σύγκλητος, επί πρυτανείας Nίκου Mαρκάτου, αποφασίζει άρση ασύλου. H Aστυνομία εισβάλει και συλλαμβάνει πάνω από 500 άτομα.

2002 : H πιο... ξεχωριστή άρση ασύλου. Kατά τη διάρκεια άτυπης συνόδου των υπουργών Eθνικής Άμυνας της E.E. στην Kρήτη, ελικόπτερο της Aστυνομίας που διενεργούσε περιπολία εντόπισε χασισοφυτεία σε έκταση στο Pέθυμνο, ιδιοκτησίας του Πανεπιστημίου Kρήτης. Oι πρυτανικές αρχές έδωσαν άδεια για άρση ασύλου, προκειμένου άνδρες της Aσφάλειας να εισέλθουν στον χώρο και να ξεριζώσουν τα 620 δενδρύλλια.
Οι 5 φορές άρσης του ασύλου την τελευταία 20-ετία με συγκλόνισαν είναι η αλήθεια. Καταφανής η καταπάτηση της ελευθερίας της σκέψης, της οποίας γνήσια έκφραση αποτελούν η πυρπόληση του κτηρίου Αβέρωφ και οι χασισοφυτείες στου Πανεπιστημιου Κρήτης.

Για να σοβαρευτούμε όμως λίγο, στα των περιστατικών που αναφέρεις προφανώς είναι πολλά και δεν εχω ιδιαίτερο λόγο να μην σε πιστέψω. Στον αντίποδα, η λογική θα υπαγόρευε να μπορούσες να πιστέψεις και τις δικές μου αφηγήσεις, αν και για κάποιο περίεργο λόγο φαίνεται να είσαι της άποψης πως "μόνο το ανάλγητο κράτος, τα όργανά του και οι υποστηρικτές του παράγουν βία".

Μικρή παρένθεση. Αυτό το "σώματα ασφαλείας στους δρόμους" έχει καταντήσει ασύλληπτα γραφικό πραγματικά. Ούτε κατά τη διάρκεια της χούντας παίζει να είχε ειπωθεί τόσες φορές. Μάλλον όμως ζούμε σε μια αστυνομοκρατούμενη κοινωνία και απλά εγώ κοιμάμαι τον ύπνο του δικαίου, σωστά;

Τέλος, για το new-school hippies, μπορεί να μη θες να το σχολιάσεις, είναι υποχρέωσή σου όμως να το σκεφτείς καλά. Ειδικά από τη στιγμή που κάνεις πομπώδεις ισχυρισμούς περί "διαφύλαξης του πανεπιστημίου από το φοιτητικό κίνημα", όταν αύτο το περίφημο κίνημα, έχει καπηλευτεί πολλάκις το χώρο του πανεπιστημίου για να ζήσει την επαναστατική του ονείρωξη.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
mirtououou
bit level
bit level
Posts: 34
Joined: Thu Dec 09, 2010 9:15 am

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by mirtououou » Fri Feb 04, 2011 3:30 pm

Αν θέλεις να σοβαρευτούμε μπορείς να μη σταθείς στις χασισοφυτείες αλλά στα 500 άτομα που τα δείρανε και τα πήγανε για προσαγωγή. Δεν μπορούμε να συζητήσουμε σοβαρά αν για κάθε τι έχεις και από ενα ειρωνικό σχολιάκι (φυσικά και το σχολιάκι σου βαζίζεται πάντα σε αυτά που μπορείς να σχολιάσεις γιατί αυτά συμβαδίζουν με τα 5 πράματα που έχεις στο μυαλό σου, τα υπόλοιπα 10 τα από τη μια μπαίνουν και από την άλλη βγαίνουν).
Ούτε σε πιστεύω , ούτε δεν σε πιστεύω. Δεν σε ξέρω μιλάμε μέσω διαδυκτίου. Αυτό δεν σημαίνει ότι θεωρω απίθανο να έγινε αυτό που περιγράφεις, το θεωρώ πολύ πιθανό, ωστοσο μιας και μιλάμε από εδώ καλό θα έίναι τα επιχειρήματα μας να μην βασίζονται σε προσωπικές ιστορίες αλλά σε αποδεδειγμένα γεγονότα. Διαφωνείς?
Κακώς σχημάτισες τέτοια εντύπωση για μένα δεν περιμένω μες την σαπίλα που υπάρχει στα πάντα στην Ελλάδα η αστυνομία να είνα άγια. Θα μπορούσε όμως να ήταν καλύτερη. Και ούτε αντιπαθώ κάθε αστυνομικό λόγω αυτής του της ιδιότητας γιατί πάντα προσπαθώ να μην είμαι προκατειλημμένη. Θα προτιμούσα μάλιστα στην αστυνομία να κατάγονται τα καλύτερα παίδια, ίσως έτσι βελιτωνόταν η κατάσταση της.
Αν δεν σου αρέσει το σώματα ασφαλείας πρότεινε μου εσύ παρόμειες λέξεις για να τις χρησιμοποιώ. Το λεξιλόγιο μου δεν είναι και πολύ πλούσιο.
Θα σκεφτώ ότι λες. Δεν θεωρώ ότι επειδή διαφωνούμε είσαι και ηλίθιος.
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by nachos » Fri Feb 04, 2011 4:04 pm

Όταν δε θες να σε δείρουν, δεν πυρπολείς κτήρια. Εκτώς αν εσύ γνωρίζεις τεχνικές καταστολής που αντι για βία, περιλαμβάνουν ανάγνωση αποσπασμάτων από ποίηση Καβάφη. Και μιλάω πολύ σοβαρά διερωτόμενος αυτό.

Όταν μιλάς για αποδεδειγμένα γεγονότα, τότε πρέπει να τα δέχεσαι όλα, είτε σε βολεύουν είτε όχι. Αλλά ακόμα κι έτσι, στα του θέματος μας, δε διαθέτεις καμιά περίπτωση στην οποία το πανεπιστημιακό άσυλο να προστάτευσε κάποιον απο αυθαιρεσίες της αρχής. Εκτώς αν έμπρακτο γεγονός θεωρείς κάτι που περιγράφεται ώς εξής:
Ωστώσο ξεχνάς να μας αναφέρεις πόσες φορές το άσυλο χρησιμοποιήθηκε από τους φοιτητές, που ειρηνικά διαδήλωναν, προκειμένου να γλιτώσουν τους ξυλοδαρμούς, συλληψεις και προσαγωγές απο τις φασιστικές μειοψηφίες της αστυνομίας...
Οπότε απλά επιμένεις να στηρίζεις κάτι δομικά άχρηστο.

Υ.Γ.: Το σώματα ασφαλείας δε με χαλάει καθόλου, οι αγωνιστικοί ισχυρισμοί πως νιώθουμε το άρβυλο στο σβέρκο μας με ξινίζουν λίγο.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
mirtououou
bit level
bit level
Posts: 34
Joined: Thu Dec 09, 2010 9:15 am

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by mirtououou » Fri Feb 04, 2011 4:18 pm

Ρε Nachos έλεος. Νόμιζα ότι μερικά τα είχαμε ήδη λύσει. Η αστυνομία δεν δέρνει μόνο αυτούς που πυρπολούν κτίρια. Δέρνει και όλους (και κυρίως αυτόυς),τους υπόλοιπους.

Το ότι μου είπες μια ιστοριούλα δεν το καθιστά αποδεδειγμένο γεγονός. Εκτός και αν έχεις τράβηξει βίντεο. Ανέβασε το για να υποστηρίξεις τα λεγόμενα σου. Και εγώ έχω ιστορίες. Δεν στις λέω γιατί δεν μπορώ να στις αποδείξω. Αυτό δεν τις καθιστά ψευδείς.
Για αυτό που σου είπα εγώ περί άρσυς ασύλου κυκλοφορούν δημοσιεύματα και βίντεο. Ψάξε και βρές τα. Εγώ σου παρέθεσα ένα εξ αυτών.

Αυτό που είπα ότι το άσυλο έχει προστατεύσει τους φοιτητές από τους αστυνομικούς είναι μια αλήθεια και απλώς σκέψου ότι το άσυλο για αυτό δημιουργήθηκε. Για να προστατεύει τους φοιτητές από τέτοιες καταστάσεις. Και αφού για αυτό δημιουργήθηκε και για αυτό χρησιμοποιείται. Δεν θα κάνω άλλο googlarisma επειδή εσύ βαρίέσαι.

Μπορείς αντί να κράζεις να πεις και μια συγνώμη γιατί κάθεσαι και λες χωρίς να ξέρεις ότι όσο ζούμε εσύ κι εγώ δεν εχουν γίνει συλλήψεις.Μπορούσες πριν πετάξεις την μπαρούφα σου να το ψάξεις λίγο. Αλλά αντ'αυτού και αντί να σκεφτείς την μ****εία που έκανες συνεχίζεις τη ρότα σου. Ε συνέχισε την. Δεν θα σκάσω εγώ για να σου ανοίξω τα μάτια.

Και τελικά πως επιχειρηματολογείς ότι το άσυλο είναι δομικά άχρηστο???
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by stoupeace » Fri Feb 04, 2011 4:22 pm

Image
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
nookie
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 863
Joined: Wed Dec 20, 2006 8:29 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Take a look around..
Contact:

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by nookie » Fri Feb 04, 2011 4:24 pm

nachos wrote:Όταν δε θες να σε δείρουν, δεν πυρπολείς κτήρια. Εκτώς αν εσύ γνωρίζεις τεχνικές καταστολής που αντι για βία, περιλαμβάνουν ανάγνωση αποσπασμάτων από ποίηση Καβάφη. Και μιλάω πολύ σοβαρά διερωτόμενος αυτό.

Όταν μιλάς για αποδεδειγμένα γεγονότα, τότε πρέπει να τα δέχεσαι όλα, είτε σε βολεύουν είτε όχι. Αλλά ακόμα κι έτσι, στα του θέματος μας, δε διαθέτεις καμιά περίπτωση στην οποία το πανεπιστημιακό άσυλο να προστάτευσε κάποιον απο αυθαιρεσίες της αρχής. Εκτώς αν έμπρακτο γεγονός θεωρείς κάτι που περιγράφεται ώς εξής:
Ωστώσο ξεχνάς να μας αναφέρεις πόσες φορές το άσυλο χρησιμοποιήθηκε από τους φοιτητές, που ειρηνικά διαδήλωναν, προκειμένου να γλιτώσουν τους ξυλοδαρμούς, συλληψεις και προσαγωγές απο τις φασιστικές μειοψηφίες της αστυνομίας...
Οπότε απλά επιμένεις να στηρίζεις κάτι δομικά άχρηστο.

Υ.Γ.: Το σώματα ασφαλείας δε με χαλάει καθόλου, οι αγωνιστικοί ισχυρισμοί πως νιώθουμε το άρβυλο στο σβέρκο μας με ξινίζουν λίγο.
Να συμπληρωσω πως ακριβως κατι τετοιες ενεργειες ειναι ο ορισμος καπηλευσης του ασυλου..διοτι ειναι αλλο να προσφερεις ασυλια σε επιστημονες που διωκονται στις χωρες τους(πχ) και αλλιως να το παιζεις καταφυγιο του καθενα που κανει οποιαδηποτε παραβατικη συμπεριφορα..γιατι δηλαδη δεν χτυπησαν πορτες σπιτιων πχ για να ξεφυγουν απο την αστυνομια?

Και στην τελικη μην πας μακρια...δεν δεχομαι την προτομη του Μαρασλή(ο οποιος εδωσε οντοτητα στο πανεπιστημιο που ειμαι εγω κι εσυ τωρα μεσα) να την γαρνιρουν με οποιοδηποτε σπρεϋ οποιοσδηποτε τυχαιος και ο οποιος να μενει ατιμωρητος..φοιτητες δεν προστατευουν τα δικαιωματα τους..η αστυνομια δεν την παλευει..σεκιουριτι επισης ειναι ανεφαρμοστο ως μετρο(μονο ο καθορισμος ικανου αριθμου σεκιουριτι ειναι αρκετο για να καταλαβει κανεις οτι δεν την παλευει το ζητημα)..επομενως εχουμε ενα ρδελομπου που γινεται ο,τι να'ναι..

Επισης δεν δεχομαι οτι η αστυνομια φταιει για την κατασταση..γιατι δηλαδη οταν ο πρυτανης κλεινει το πανεπιστημιο,κατεβαινουν τα ρολλα κι απ'εξω σε ολες τις εισοδους ειναι αστυνομικοι δεν γινεται τιποτα ποτε?
Δεν νομιζω απο την εκθαμβωτικη αποδοση των οργανων της ταξη να γινονται αυτα..

Αρα κατι συμβαινει εντος..και για να συμβαινει αυτο μονο 3 διακριτες ομαδες μοιραζονται την ευθυνη..φοιτητες..παραταξεις..διοικηση πανεπιστημιου..
Image
Internal Imperfectness makes it sooo trickier than it should be..
http://www.youtube.com/watch?v=VPWi-OrMzV4
http://www.youtube.com/watch?v=ZOgBtI8Q ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=vxtf8ypY ... re=related
Ακομα και στο μεταπτυχιακο...Siranai..
mirtououou
bit level
bit level
Posts: 34
Joined: Thu Dec 09, 2010 9:15 am

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by mirtououou » Fri Feb 04, 2011 4:31 pm

nookie συμφωνώ σε όλα αυτά και ιδιαίτερα στην τελευταία σου πρόταση.
Και λυπάμαι που καταλήξαμε να συζητάμε τόσο για την αστυνομία και το ρόλο της. Πρέπει να σταθούμε σε αυτά που μπορούμε να κάνουμε εμείς. Και προφανώς εμείς δεν μπορούμε να αλλάξουμε ούτε την αστυνομία, ούτε τον κάθε κοκορόμυαλο που καταστρέφει χωρίς σκέψη. Ας ανοίξουμε άλλο τοπικ λοιπόν με τίτλο 'τι μπορούμε να κάνουμε εμείς για το πανεπιστήμιο'.
Post Reply

Return to “Αναδημοσιεύσεις”