Αρση ασύλου στη Νομική

Αναδημοσιεύσεις άρθρων και κειμένων που βρήκατε κάπου αλλού και θέλετε να μοιραστείτε μαζί μας .
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by nachos » Fri Feb 04, 2011 4:39 pm

Αυτό που είπα ότι το άσυλο έχει προστατεύσει τους φοιτητές από τους αστυνομικούς είναι μια αλήθεια
Περιμένω τις αποδείξεις σου.
Μπορείς αντί να κράζεις να πεις και μια συγνώμη γιατί κάθεσαι και λες χωρίς να ξέρεις ότι όσο ζούμε εσύ κι εγώ δεν εχουν γίνει συλλήψεις.Μπορούσες πριν πετάξεις την μπαρούφα σου να το ψάξεις λίγο. Αλλά αντ'αυτού και αντί να σκεφτείς την μ****εία που έκανες συνεχίζεις τη ρότα σου
Ο ισχυρισμός μου είναι πως δεν έχουν γίνει αδικαιολόγητες συλλήψεις υπό το πρίσμα της κατάλυσης δημοκρατικών ελευθεριών. Καταλαβαίνω βέβαια πως πιστεύεις πως τίποτα από αυτά που εσύ η ίδια με link μου έστειλες, χρήζουν σύλληψης, αλλά αυτό είναι μάλλον δικό σου θέμα αντίληψης των πραγμάτων. Όπότε: "Συγνώμη παιδάκια που κάψατε το κτήριο Αβέρωφ, γιατί είπα πως δε σας συνέλαβαν!!!"
Και τελικά πως επιχειρηματολογείς ότι το άσυλο είναι δομικά άχρηστο???
Έχεις επιχειρηματολογήσει εσύ η ίδια για μένα:
Τα ερωτήματα σου τα απάντησα 'όσον αφορά την εθελοτυφλία, δεν βλέπω να αναφέρω πουθένα ότι δεν έχουν γίνει μπάχαλα άπο εξωπανεπιστημιακούς ή ότι δεν έχει πέσει ξύλο ανάμεσα στις κομματικές νεολαίες ή ακόμα περισσότερο ότι κάποιος δεν έχει χρησιμοποιήσει το άσυλο για να ακουστεί.' αλλά για να το καταστήσουμε και σαφές: ναι γίνονται μπάχαλα από αναρχικούς ( επιφυλάσσομαι φυσικά για το από ποιους αποτελούνται οι περιβότητοι αναρχικοί ), ναι οι παραταξιακοί έχουν παίξει άπειρες φορές ξύλο και ναι αν έρθει η όποια χούντα δεν θα σεβαστεί το άσυλο αλλά μάλλον τότε θα απασχολούμαστε και με αυτό.
Ειδικά δε η τελευταία πρόταση είναι το ζουμί της υπόθεσης. Επι του πρακτέου δηλαδή, αν η αρχή θελήσει να σου καταλύσει την ελευθερία του λόγου, θα το κάνει και το άσυλο δε την σταματά. Άρα το άσυλο είναι άχρηστο. Το ότι αποτελεί και άλωθι για ένα κάρο άλλες ενέργειες για όλους τους εμπλεκομένους (κυνέρνηση, αντιπολίτευση, καθηγητές, φοιτητές), αποτελεί ένα εξτρά κίνητρο για να καταργηθεί μια και καλή.
Last edited by nachos on Fri Feb 04, 2011 4:46 pm, edited 1 time in total.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by nachos » Fri Feb 04, 2011 4:40 pm

stoupeace wrote:Image
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! Γαμάτο! :-D
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
nickpro
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1859
Joined: Fri Apr 18, 2008 10:54 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by nickpro » Fri Feb 04, 2011 8:57 pm

O nachos τα λέει ωραία.Συμφωνώ σχεδόν σε όλα. Από την άλλη η mirtouuuu απλά φαίνεται να έχει διαφορετική αντίληψη κάποιων πραγμάτων, που φυσικά μια λογική συζήτηση δεν πρόκειται να τα κάνει να αλλάξουν.

Πάντως το θέμα κινείται σε ήπια πλαίσια και δεν βρίσκω λόγο λουκέτου.Αν ξεφύγει, τότε βλέπουμε.
User avatar
tZoLe
Venus Former Team Member
Posts: 1925
Joined: Wed Feb 22, 2006 12:21 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Lausanne-Pasalimani
Contact:

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by tZoLe » Sat Feb 05, 2011 2:01 pm

Ο nachos τα θέτει πολύ σωστά και με καλύπτει πλήρως. mirtououou προφανώς έχεις παρερμηνεύσει ορισμένα πράγματα. Κανείς δεν νομίζω πως σε κατηγορεί για ότι άποψη έχεις. Τα περί γραφικότητας και λαϊκισμού κατά την άποψη μου συνοδεύουν όσους προσπαθούν να υπεραμυνθούν του αλάθητου του ασύλου. Δέχομαι ότι αστυνομία είναι σε μεγάλο βαθμό αναποτελεσματική και κάνει κατάχρηση εξουσίας. Σε μένα προσωπικά δεν μου έχει τύχει αυτό, αλλά ούτε και σε άτομα του κοντινού μου περιβάλλοντος. Από την άλλη ο τρόπος που την περιγράφεις ξέρεις τι μου θυμίζει? Τον Καρατζαφέρη..."Οι μετανάστες έχουν συντελέσει στην αύξηση της εγκληματικότητας, είναι κακοί, να τους διώξουμε κλπ" Για εμένα που δεν πιστεύω πως έχω ακραίες πολιτικές απόψεις και οι δύο επιχειρηματολογίες μου ακούγονται γραφικές, ισοπεδωτικές και θέλουν να προκαλέσουν επικοινωνιακές εντυπώσεις. Για μένα η ελληνική αστυνομία είναι ανίκανη σε ένα βαθμό, ενώ παράλληλα οι κόκκινοι φασίστες είναι υπαρκτοί στο χώρο των ΑΕΙ. Αυτοί οι τελευταίοι καπηλεύονται το άσυλο με την ανοχή και συνενοχή όλων των υπευθύνων, φοιτητών και πρυτανικών αρχών, το άσυλο χάνει τη αξία του και τελικά στρέφεται ενάντια στην κοινωνία. Πιθανότατα, να μην συμφωνείς. Στόχος μου δεν είναι να σε πείσω ότι είμαι σωστός και εσύ λάθος. Σημασία δεν έχει αυτό, σημασία έχει πως πλέον η κοινωνία είναι έτοιμη για κάποιες τομές στο χώρο των ΑΕΙ, όπως η απομάκρυνση των φοιτητοσυνδικαλιστών και η αλλαγή του καθεστώτος του ασύλου. Επειδή, αδιέξοδα δεν υπάρχουν στη δημοκρατία, υπάρχουν και τα δημοψηφίσματα εάν μία κυβέρνηση φοβάται τους κόκκινους φασίστες.
Image
"αν ελευθερία σημαίνει κάτι τελικά , σημαίνει το δικαίωμα να λες στους ανθρώπους αυτό που δεν θέλουν να ακούσουν"
George Orwell (1903 - 1950)

έτσι

Θα μας λείψεις μάγκα Σισσέ...σε ευχαριστούμε για όλα...
mirtououou
bit level
bit level
Posts: 34
Joined: Thu Dec 09, 2010 9:15 am

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by mirtououou » Mon Feb 07, 2011 3:17 pm

Προσπάθησα με πολλά παραδείγματα να σας εξηγήσω ότι αν η αστυνομία, το υπουργείο παιδείας, το κράτος αν δεν θέλει να διορθώσει μια κατάσταση δεν το κάνει. Άνετα θα μπορούσε η αστυνομία, αν το ήθελε, να περιμαζέψει όλους τους 'κόκκινους φασίστες', εκείνους που ' πυρπολούν κτίρια' κλπ κλπ. Αντ'΄αυτού περιμαζεύει τον καθένα που ονειρεύεται και αγωνίζεται για μια καλύτερη μέρα, σπάζοντας με τσαμπουκά το ηθικό και των λίγων που έχουν απομείνει. Η ερώτηση μου σε όσους με κράζετε είναι η εξής: Τι σας κάνει να πιστευέτε ότι, εφόσον η αστυνομία δεν έχει πιάσει ως τωρα όλους αυτούς που ευθύνονται για τις φθορές σε κτίρια, πανεπιστήμια κλπ, αν αρθεί το άσυλο θα τους πιάσει όλους ή θα περιφρουρεί με τρόπο που θα γλιτώσουμε από τις λεηλασίες και τις καταστροφές. (Μήπως επειδή οι σεκιούριτι προστάτεψαν επαρκώς τράπεζες, υπουργεία καταστήματα κλπ??? χαχαχα ας γελάσω )Γιατί πιστεύετε ότι το άσυλο είναι αυτό που προστατεύει τους 'λεηλάτες' από τις κλούβες? Πως τα σεκιούριτι θα βοηθήσουν στο να φύγουν όλα τα κομματικοτραπεζάκια από τους διαδρόμους της σχολής όταν εμείς τόσα χρόνια δεν κούνάμε το δαχτυλάκι μας? Και τεσπα γιατί περιμένετε τους από μηχανής θεούς να έρθουν να σώσουν εσάς και τη σχολή σας όταν εσείς δεν κάνετε τίποτα για αυτό.
Tzole για μια ακόμα φορά με χαρακτηρίζεις και με παρομοιάζεις τώρα με τον καρατζαφέρη. Αν η παρομοίωση στέκει στο ότι εγώ όπως και ο καρατζαφέρης υποστηρίζουμε θερμά τις αποψεις μας, να δεχτω την παρομοίωση. Αν όμως στέκει στο ότι βλέπω τα πράγματα μονόφθαλμα, τότε δεν δέχομαι τον χαρακτηρισμό. Μονόφθαλμοι είστε εσείς, προφανώς λόγω ελλιπής ενημέρωσης και απερισκεψίας. Δεν θα συζητήσω άλλο μαζί σας, είναι φανερό ότι θέλετε μόνο να με εξοργίσετε και όχι να έχουμε ένα αλλισβερίσι γνώσης από τις συζητήσεις μας.
Με έχετε βάλει να επεξηγώ και να αποδυκνείω το κάθε τι που αναφέρω, την στιγμή που εσείς καμιά απόδειξη δεν έχετε ότι τα λεγόμενα σας θα επαληθευτούν ( οποίαδήποτε σύγκριση με το εξωτερικό δεν την μετράω εκτός κι αν πρόκειται για χώρα με τις υποδομές και τις συνθήκες της Ελλάδας). Θα σας παρακαλέσω λοιπόν να αναρωτηθείτε τι είναι αυτό που σας κάνει να ελπίζετε ότι η άρσυ ασύλου θα λύσει τα φοιτητικά προβλήματα. Αν θέλετε δημοσιεύετε κιόλας, εγώ δεν θα απαντήσω πάλι στα ίδια που έχω απαντήσει, τις απόψεις μου όποιος θέλει τις καταλαβαίνει.
User avatar
tZoLe
Venus Former Team Member
Posts: 1925
Joined: Wed Feb 22, 2006 12:21 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Lausanne-Pasalimani
Contact:

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by tZoLe » Mon Feb 07, 2011 3:24 pm

Το άλλο λέει η θεια μου και άλλο ακούν τα αυτιά μου το ξέρεις φαντάζομαι. Ξαναδιάβασε τα ποστ μου και αν δεν καταλαβαίνεις για ποιο λόγο σε συγκρίνω με τον Καρατζαφέρη. Επίσης, οι κόκκινοι φασίστες δεν λεηλατούν μόνο στο πανεπιστήμιο, αλλά αποτελούν μια άτυπη χούντα, είναι τα αφεντικά. Μάλλον διαβάζεις πολύ επιφανειακά όσα γράφουμε και απαντάς σε όσα θες.
Image
"αν ελευθερία σημαίνει κάτι τελικά , σημαίνει το δικαίωμα να λες στους ανθρώπους αυτό που δεν θέλουν να ακούσουν"
George Orwell (1903 - 1950)

έτσι

Θα μας λείψεις μάγκα Σισσέ...σε ευχαριστούμε για όλα...
mirtououou
bit level
bit level
Posts: 34
Joined: Thu Dec 09, 2010 9:15 am

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by mirtououou » Mon Feb 07, 2011 3:43 pm

Αν θέλεις tzole απαντάς και σε όλα τα υπόλοιπα και όχι μόνο στις διαφωνίες με το αν μοιάζω στον καρατζαφέρη ή στην παπαρήγα ή στον γιωργάκη που είναι και άνευ ουσίας. Θα χαρώ πολύ να δω ένα ποστ σου που αφορά τα θέματα που συζητάμε και όχι στο τι είμαι, σε ποιον μοιάζω και σε τι πιστεύω.
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by nachos » Mon Feb 07, 2011 9:55 pm

mirtououou wrote:Τι σας κάνει να πιστευέτε ότι, εφόσον η αστυνομία δεν έχει πιάσει ως τωρα όλους αυτούς που ευθύνονται για τις φθορές σε κτίρια, πανεπιστήμια κλπ, αν αρθεί το άσυλο θα τους πιάσει όλους ή θα περιφρουρεί με τρόπο που θα γλιτώσουμε από τις λεηλασίες και τις καταστροφές
Πρώτο και κυριότερον, οτι τελείωνουν τα επικοινωνιακά άλωθι για όλους. Έτσι το κράτος, η δικαιοσύνη, η αστυνομία και το πανεπιστήμιο θα είναι δεσμευμένοι να επιτελέσουν το έργο τους, χωρίς το γλυκό πέπλο του ασύλου να θωρακίζει την απραξία τους. Φυσικά αυτός είναι και ο βασικότερος λόγος που το άσυλο δεν θα καταργηθεί ποτέ στην Ελλάδα.
mirtououou wrote:Μήπως επειδή οι σεκιούριτι προστάτεψαν επαρκώς τράπεζες, υπουργεία καταστήματα κλπ??? χαχαχα ας γελάσω
Εξαιρετικά καλά θα έλεγα. Τώρα στην περίπτωση αριθμητικού μειονεκτήματος και υποδεέστερου εξοπλισμού, προφανώς υπάρχει θέμα. Οπότε λοιπόν θα μπορούσαμε να θωρακίσουμε σύμφωνα με τη λογική σου τράπεζες, υπουργεία και καταστήματα θέτοντάς τα υπό καθεστώς πανεπιστημιακού ασύλου. Είμαι σίγουρος πως σε αυτή την περίπτωση δεν θα τα ξανάγγιζε κανέις, τιμής ένεκεν.
mirtououou wrote:εμείς τόσα χρόνια δεν κούνάμε το δαχτυλάκι μας
Ορθόν. Φοιτητές σε κάθε γωνιά της Ελλάδας ενωθείτε, για μια εθνικής εμβέλειας μανούρα ενάντια σε όσους καπηλεύονται το άσυλο. Αυτός είναι άλλωστε και ο ρόλος του φοιτητή όπως ορίζεται από το ακαδημαϊκό προβλεπόμενο.
mirtououou wrote:Και τεσπα γιατί περιμένετε τους από μηχανής θεούς να έρθουν να σώσουν εσάς και τη σχολή σας
Είναι ελαφρώς (χονδροειδώς αλλά τεσπα) ανόητο να αναφέρεσαι στο κράτος ώς από μηχανής θεό. Ζεις σε μια οργανωμένη κοινωνία άλλωστε, στην οποία η λήψη αποφάσεων και η ανάληψη δράσεων για κάθε θέμα, αναλαμβάνεται από τον αντίστοιχο αρμόδιο φορέα. Καταλαβαίνω πόσο πιστεύεις (ή θα ήθελες) τα πάντα στη ζωή να επιλύονται πουλώντας λίγο "αριστεριλίκι" και μετά να τρέχουμε όλοι γυμνοί στους αγρούς, αλλά μάλλον χρειάζεσαι ένα reality-check.
mirtououou wrote:όταν εσείς δεν κάνετε τίποτα για αυτό
Εσύ και οι υπόλοιποι "ονειροπόλοι" που προσπαθείτε να το παίξετε παιδιά των λουλουδιών εν έτει 2011, τι κάνετε άραγε γι αυτό; Θα σου δώσω δύο hints:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
1) Το alternative ντύσιμο - lifestyle και η πορεία στα προπύλαια για το ανθρακικό στην coca-cola δεν συνεισφέρουν σε κάτι ιδιαίτερο στην κοινωνία 2) Οι φαντασιώσεις των ιδεολογιών των μεταδικτατορικών καταλoίπων, περί κρατικού φασισμού (π.χ. αστυνομίας που δέρνει όλο το σύμπαν), είναι εφάμιλλες των ανεμομύλων του Δον Κιχώτη
mirtououou wrote:την στιγμή που εσείς καμιά απόδειξη δεν έχετε ότι τα λεγόμενα σας θα επαληθευτούν ( οποίαδήποτε σύγκριση με το εξωτερικό δεν την μετράω
Φοβερός δοκιμιακός ελιγμός. Θα αρχίσω να τον χρησιμοποιώ κι εγώ όποτε οι περιστάσεις δε με βολεύουν ιδιαίτερα. Για το πρώτο σκέλος πάντως, η παταγώδης αποτυχία του θεσμού του ασύλου αποτελεί ισχυρή συνιστώσα ένδειξη πως μια αντίθετη κατεύθυνση μπορεί να οδηγήσει σε κάτι καλό. Στη χειρότερη να παραμείνουμε στο ίδιο σημείο που βρισκόμαστε.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
mirtououou
bit level
bit level
Posts: 34
Joined: Thu Dec 09, 2010 9:15 am

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by mirtououou » Mon Feb 07, 2011 11:36 pm

Αγαπητέ nachos με τυρί. Κάθε φορά σκέφτομαι ότι θα είναι η τελευταία που σου γράφω αλλά άτιμε με αυτά που βρίσκει το μυαλουδάκι σου δεν μπορώ να μείνω μακρυά σου.
Κάθε φορά με εντυπωσιάζεις με τους χαρακτηρισμούς και τις γενικεύσεις που κάνεις για να με προσβάλλεις, αλλά αυτή τη φορά έδωσες ένα πραγματικό ρεσιτάλ. Το ότι μπορείς να κατηγοριοποιείς τους ανθρώπους με βάση τα ποστ τους, ούτε καν με το να τους έχεις δει και να τους έχεις μιλήσει live, είναι ένα μοναδικό προτέρημα και σε κάνει αυτόματα ή ιδιοφυία ή ........(καταλαβαίνεις). Πρέπει να είναι τρομερή η ικανότητα σου να καταλαβαίνεις απο 10 ποστ το στυλ που ντύνομαι, την ψυχοσύνθεση μου, το παρελθόν μου, την δράση μου,τις πολιτικές μου προτιμήσεις (αν έχω) και την ιδεολογία μου. Ίσως όμως να εκπλαγείς αν κάποτε ανακαλύψεις ότι υπάρχουν και άνθρωποι πέρα από αυτούς που φαντάζεται η τετράγωνη λογική σου, οι οποίοι βλέπουν,κρίνουν και πράττουν ανεξαρτήτως από τους άξονες στους οποίους εσύ και οι ομοίοι σου τους έχετε τοποθετήσει.
Μην φοβάσαι να παραδεχτείς ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν σαν στάση ζωής να παλεύουν καθημερινά για αυτά που πιστεύουν ότι αξίζουν, επειδή εσύ δεν είσαι ένας από αυτούς ( και φυσικά οι πορείες είναι ένα ελάχιστος τρόπος, για να μην φτάσει το μυαλό σου μόνο μέχρι εκεί). Δεν θα πω αν εγώ είμαι μία από αυτούς, γιατί ακόμα δεν είμαι, τουλάχιστον όμως προσπαθώ όσο μπορώ και όσο μου επιτρέπεται να έχω αντικειμενική άποψη για αυτά που συμβαίνουν γύρω μου και όχι αυτή που μου σερβίρεται. Και αυτό δεν έχει καμμία σχέση με το αν φοράω σταράκια ή όχι.

Και τέλος αντίθετα με εσένα, εγώ πιστεύω ότι σύντομα θα καταργηθεί το άσυλο. Και ότι αυτό θα είναι για το κακό μας. Για αυτό και δεν συναινώ. Η ιστορία θα μας το δείξει.
Ελπίζω εδώ να τελειώσουμε αυτές τις παρανοικές συζητήσεις όπου τίποτα δεν προσφέρουν σε αυτούς που τις διαβάζουν μιας και κανέναν δεν ενδιαφέρει το ότι σας αρέσει να τσακώνεστε με τα ρούχα σας.
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by PASCAL » Fri Mar 11, 2011 8:58 am

Η νίκη των μεταναστών είναι και νίκη της Ελληνικής εργατικής τάξης.
Τα γελαστά παιδιά
Image
Και ξαφνικά είδαμε χαμογελαστά πρόσωπα - είχαμε ξεχάσει πως είναι να γελάς. Μετά από ένα τουλάχιστον χρόνο εθνικής θλίψης και δυστυχίας, εμφανίστηκαν μπροστά μας άνθρωποι που γελούσαν. Βέβαια, δεν είναι Έλληνες αλλά γελάνε επειδή θα καταφέρουν να ζήσουν στην Ελλάδα. Μα γιατί είναι χαρούμενοι αυτοί οι ξένοι που θα ζήσουν στην Ελλάδα και είμαστε τόσο δυστυχισμένοι εμείς που ζούμε στη χώρα μας;

Οι μετανάστες-απεργοί πείνας της Υπατίας πέτυχαν ό,τι δεν πέτυχε καμία άλλη κοινωνική και επαγγελματική ομάδα στην Ελλάδα του Μνημονίου. Μας έβαλαν τα γυαλιά. Επίσης, μας έδειξαν τον τρόπο να φτάσουμε στη νίκη: αγώνας, αποφασιστικότητα, αλληλεγγύη.

«Ναι, αλλά έκαναν εκβιασμό στην κυβέρνηση και στην κοινωνία με την απεργία πείνας». Δεν είναι εκβιασμός να διεκδικείς ανθρώπινα δικαιώματα, βάζοντας σε κίνδυνο τη ζωή σου. Εκβιασμός είναι να λες «ψήφισέ με για να σου βρω δουλειά» ή «ψήφισέ με για να μη χάσεις τη δουλειά σου». Η απεργία πείνας είναι η έσχατη προσπάθεια ενός ανθρώπου να παραμείνει αξιοπρεπής. «Θέλει νεκροί χιλιάδες να ‘ναι στους τροχούς, θέλει κι οι ζωντανοί να δίνουν το αίμα τους». Το θυμάσαι αυτό;

«Ναι, αλλά καταπατήθηκε η νομιμότητα».Τι μου λες; Σε μια χρεοκοπημένη χώρα η νομιμότητα καταπατήθηκε από μετανάστες εργάτες που έκαναν απεργία πείνας; Πώς έγιναν ξαφνικά όλοι τόσο νομιμόφρονες σε μια χώρα όπου ο καθένας επί δεκαετίες κάνει ό,τι του γουστάρει;

Για να μην κουράζομαι, παραθέτω ξανά ένα απόσπασμα από το κείμενο «Οι μετανάστες είναι πιο έξυπνοι» (27 Ιανουαρίου 2011): «Το έγραψα, το ξαναέγραψα και το ξαναγράφω. Στη χρεοκοπημένη Ελλάδα –όπου κανείς δεν θεωρείται υπεύθυνος για τη χρεοκοπία και όλοι οι υπαίτιοι παραμένουν στις θέσεις τους- δεν μπορεί να καταδικαστεί κανείς. Ο Γιώργος Παπανδρέου και η κυβέρνησή του είναι υπεύθυνοι για την ανομία που κυριαρχεί στη χώρα, αφού κουρέλιασαν την έννοια της δικαιοσύνης. Από την στιγμή που η χρεοκοπία αντιμετωπίζεται ως κακό μάτι ή φυσικό φαινόμενο -και δεν τιμωρείται κανείς γι’ αυτήν-, ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει και να παραμένει ατιμώρητος. Δεν μπορεί να παραμένουν ατιμώρητοι αυτοί που είναι υπεύθυνοι για τη χρεοκοπία της χώρας και να τιμωρείται ο μαγαζάτορας που δεν κόβει απόδειξη. Μου κάνει εντύπωση ότι δεν έχει βρεθεί ούτε ένας “έγκριτος” αρθρογράφος να κάνει αυτήν την τόσο προφανή διαπίστωση».

Ποιοι είναι αυτοί που κόπτονται για τη νομιμότητα και για την εφαρμογή των νόμων; Είναι, κυρίως, οι τηλεδημοσιογράφοι – πάντα με τις εντολές των αφεντικών τους. Οι τηλεδημοσιογράφοι βγήκαν εκτός εαυτού επειδή στο θέμα των μεταναστών της Υπατίας δεν εφαρμόστηκε ο νόμος – δηλαδή, η απέλαση. Αυτό που ξεχνούν οι τηλεδημοσιογράφοι είναι πως οι ίδιοι εργάζονται σε παράνομα τηλεοπτικά κανάλια – εργάζονται σε κανάλια που δεν έχουν άδεια. Επίσης, εργάζονται σε κανάλια που χρωστάνε, δεν πληρώνουν φόρους, επιβίωναν με την κρατική διαφήμιση και παραβιάζουν την εργατική νομοθεσία. Οπότε, την επόμενη φορά που οι τηλεδημοσιογράφοι-παπαγαλάκια θα μιλήσουν για την εφαρμογή των νόμων, ας ξεκινήσουν από το παράνομο κανάλι στο οποίο εργάζονται.

Ακούστηκαν και γράφτηκαν φοβερά πράγματα αυτές τις 44 ημέρες απεργίας πείνας των μεταναστών. Το πιο πετυχημένο ήταν πως οι μετανάστες έκαναν απεργία πείνας επειδή τους υποκίνησαν κάποιοι άλλοι. Είναι πολύ συνηθισμένο να κάνει κάποιος απεργία πείνας –με κίνδυνο να πεθάνει- επειδή τον έχει βάλει κάποιος άλλος. Ό,τι και να πεις για τη βλακεία είναι λίγο – και μάταιο.

Ένα ακόμα καταπληκτικό -που ειπώθηκε και γράφτηκε- ήταν πως οι αλληλέγγυοι δεν άφηναν τους μετανάστες να φάνε αλλά και πως οι μετανάστες δεν έκαναν απεργία πείνας αλλά έτρωγαν κανονικά. Δεν ξέρω πως γίνεται από τη μια να μη σε αφήνουν να φας και από την άλλη να τρως κανονικά, αλλά στα δελτία ειδήσεων και στις ελληνικές εφημερίδες αυτά τα δυο μπορούν να συμβαίνουν μαζί – ταυτόχρονα.

Νομίζω πως κάποιοι ήθελαν έστω έναν νεκρό στην Υπατία και δυσαρεστήθηκαν από την εξέλιξη της υπόθεσης των μεταναστών. Δεν ξέρω αν αυτοί οι άνθρωποι είναι αριστεροί, δεξιοί ή κεντρώοι, αλλά ξέρω σίγουρα πως πρέπει να πάνε στον ψυχίατρο. Αμέσως.

Καταλαβαίνω πως ο αγώνας των μεταναστών-απεργών πείνας πίκρανε πολλούς Έλληνες. Είναι σκληρό εσύ να έχεις παραιτηθεί εντελώς και να βλέπεις τον άλλον να παλεύει με τη ζωή του. Το παίρνεις προσωπικά και νομίζεις πως το κάνει για να σε μειώσει και να σε κάνεις να αισθανθείς χαλβάς.

Οι μετανάστες μας φοβίζουν γιατί βλέπουμε σε αυτούς την πιθανότητα να γίνουμε κι εμείς μετανάστες. Οι εργάτες-μετανάστες μας φοβίζουν διπλά, γιατί μας θυμίζουν πως είμαστε –ή υπάρχει το ενδεχόμενο να γίνουμε- προλετάριοι. Είναι ακριβώς ο ίδιος λόγος για τον οποίο πολλοί αντιπαθούν και αποφεύγουν τα αριστερά κόμματα: επειδή τους θυμίζουν την ταξική τους θέση.

Αγαπάω τους αγώνες όλων των ανθρώπων– Ελλήνων και μεταναστών. Δεν υπάρχει λόγος να αναλύσω το γιατί. Μου αρκεί που στο τέλος χαμογελάνε.

(Και η παρατήρηση μιας καλής αναγνώστριας: "Σε μια χώρα ανομίας, οι μόνοι που ρίσκαραν τη ζωή τους για να είναι νόμιμοι ήταν ξένοι".)
http://pitsirikos.net/2011/03/%CF%84%CE ... %B9%CE%AC/
User avatar
aguero88
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 337
Joined: Mon Oct 15, 2007 8:09 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by aguero88 » Fri Mar 11, 2011 12:52 pm

Ευτυχώς, η απεργία πείνας των µεταναστών στη βίλα Υπατία τελείωσε, χωρίς να επιβεβαιωθούν τα εφιαλτικά σενάρια που κυκλοφορούσαν – έστω και αν χρειάστηκε τέσσερις υπουργοί να διαπραγµατευθούν µε αυτόκλητους προστάτες των απεργών...

Ευτυχώς, οι υποχωρήσεις που έκανε η κυβέρνηση ήταν περισσότερο συµβολικές – και σε καµία περίπτωση η απεργία πείνας δεν οδήγησε σε συλλήβδην αποδοχή από κυβερνητικής πλευράς µιας διακεκριµένης παρανοµίας, έστω λόγω ανωτέρας βίας. ∆υστυχώς, οι ανακοινώσεις που εσπευσµένα εξέδωσαν Ν.∆. και ΛΑΟΣ, χωρίς να γνωρίζουν όλα τα δεδοµένα, είναι ανεύθυνες και, απλώς, αποσκοπούν στη δηµιουργία εντυπώσεων. Τα δυο κόµµατα της «δεξιάς πολυκατοικίας» επιζητούν οφέλη υποδαυλίζοντας τον φόβο έναντι των ξένων – κι αυτό στην εκρηκτική περίοδο που διανύουµε ισοδυναµεί µε διπλή ανευθυνότητα. ∆υστυχώς, ανεύθυνοι αποδείχθηκαν και οι αυτόκλητοι εκπρόσωποι των απεργών. Και οι πανηγυρισµοί τους ήσαν προκλητικοί. Στην πραγµατικότητα, δεν έλυσαν κανένα πρόβληµα των µεταναστών, συνέβαλαν στο φούντωµα µιας υπόγειας οργής γηγενών έναντι των ξένων. Μόνο ως επαγγελµατίες κήρυκες µιας πολιτικής αναταραχής (έστω κι αν οδηγεί στην κοινωνική αποσάθρωση)

µπορούν οι αυτοαποκαλούµενοι «αλληλέγγυοι» να είναι ικανοποιηµένοι. Κατά τα άλλα, η ζωή αυτών που υπερασπίστηκαν δεν θα γίνει καλύτερη – κι αυτό είναι το θλιβερό επιµύθιο.
http://www.tanea.gr/default.asp?pid=12& ... ID=4621764
Όταν η απεργία πείνας 44 ημερών, λήγει με μια ανακοίνωση που εκτός των άλλων αναφέρει ότι ο αγώνας των μεταναστών:

"...έδειξε σε όλους τους εργαζόμενους και τις εργαζόμενες ότι η κυβέρνηση του Μνημονίου δεν είναι ανίκητη."

...μπορεί κανείς να καταλάβει τις σκοπιμότητες της...Αλληλεγγύης. Και εις άλλα με υγεία...

http://www.parapolitiki.com/2011/03/blog-post_2424.html
Και τώρα κάποιοι που είναι ΛΟΓΙΚΟΙ σε αυτή την χώρα.
Από δελτίο Τύπου της Δημοκρατικής Αριστεράς:

Η λύση που δόθηκε - για ανθρωπιστικούς λόγους όπως ειπώθηκε - στο θέμα των απεργών πείνας μεταναστών, δεν σημαίνει ότι αποτελεί λύση και για το συνολικό πρόβλημα που προκύπτει από την έλλειψη μεταναστευτικής πολιτικής στη χώρα μας. Επείγει η ανάγκη να υπάρξει τώρα ένας συντεταγμένος διάλογος για μια συνολική αντιμετώπιση του μεταναστευτικού προβλήματος χωρίς κραυγές που αγνοούν είτε τις συνέπειες από μια άναρχη μεταναστευτική ροή είτε από τις ευθύνες της ελληνικής πολιτείας απέναντι σε όσους μετανάστες επί μακρόν ζουν και εργάζονται στην Ελλάδα.

Σχόλιο Παραπολιτικής: Καθαρές και κατανοητές κουβέντες.

http://www.parapolitiki.com/2011/03/blog-post_6006.html
Το ποσοστό των μη ηλιθίων(βασικά εδώ μπορείς να βάλεις τον δικό σου χαρακτηρισμό) Ελλήνων είναι όσο θα είναι το ποσοστό της Δημοκρατικής Αριστεράς + ένα 3% το πολύ. Οι υπόλοιποι είναι από μαλθακοί(με όλες τις έννοιες της λέξης ) έως αλήτες...
Λεφτά υπάρχουν: Και άξιοι επίσης δείτε αυτή την εκπληκτική ιστορία --------> http://www.youtube.com/watch?v=yraCtUo9N6E Και για όσους βαριούνται εδω ---------> http://blogthea.gr/NextStep/aeeaeidhyo/ ... -ueea.html
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Eytixws den eimai Notios Makedonas na mou leei o Anthimos ti na psifisw...
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by ultimate_aektzis » Fri Mar 11, 2011 2:12 pm

Εγω παντως δεν εχω δει πολλα ατομα 46 μερες νηστικα να χοροπηδανε.Εδω 30-40 ωρες μενεις νηστικος και αισθανεσαι λιωμα.
User avatar
nickpro
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1859
Joined: Fri Apr 18, 2008 10:54 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by nickpro » Fri Mar 11, 2011 2:23 pm

ultimate_aektzis wrote:Εγω παντως δεν εχω δει πολλα ατομα 46 μερες νηστικα να χοροπηδανε.Εδω 30-40 ωρες μενεις νηστικος και αισθανεσαι λιωμα.
++

Επίσης, οκ ήταν απάνθρωπο να σιωπούμε στην απεργία πείνας (αν ήταν τελικώς) 300 μεταναστών. Αλλά πιστεύω ότι αυτό που έγινε ήταν απόλυτα λάθος. Δεν έπρεπε να δικαιωθούν οι μετανάστες. Δεν μπορεί κανείς να εκβιάζει έτσι τους νόμους και την δημοκρατία. Τώρα μην παραξενευτείτε αν 30.000 μετανάστες κάνουν το ίδιο. Αυτούς θα τους νομιμοποιήσεις?? Όχι γιατί είναι 30.000 . Αλλά , κράτος, πως νομιμοποίησες τους 300 στην Υπατία?? Πλέον υπάρχει προηγούμενο και αυτό είναι ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΌ.
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by ultimate_aektzis » Fri Mar 11, 2011 2:37 pm

Εισαι φασιστας με μεζονετα στην Βαρκιζα. :lol: :lol:
User avatar
nickpro
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1859
Joined: Fri Apr 18, 2008 10:54 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by nickpro » Fri Mar 11, 2011 2:38 pm

ultimate_aektzis wrote:Εισαι φασιστας με μεζονετα στην Βαρκιζα. :lol: :lol:
ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!!! ΜΕ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙΣ!!!! Στον Διόνυσο μένω και έχω βίλα όχι μεσονέτα!!!! :-p
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by ultimate_aektzis » Sat Mar 12, 2011 1:43 pm


Link

......
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by PASCAL » Sat Mar 12, 2011 2:03 pm

Σωστά τα λέει ο Μπουμπούκος. Μαζί του.
*estrngd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 612
Joined: Thu Dec 16, 2004 1:45 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by *estrngd » Sat Mar 12, 2011 4:34 pm

Μπουμπούκος wrote:ο ΛΑΟΣ κι ο Γ. Καρατζαφέρης, θα δούμε τι πρωτοβουλίες μπορούμε να κάνουμε για να πολεμήσουμε σφοδρότατα αυτήν την εξευτελιστική...
κανά παρακρατικό μαχαιρωματάκι μήπως; (πλην της επίσημης προπαγάνδας).
User avatar
KMP
byte level
byte level
Posts: 70
Joined: Sat Jul 07, 2007 7:53 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Tomania

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by KMP » Sun Mar 13, 2011 11:04 am

aguero88 wrote:
Από δελτίο Τύπου της Δημοκρατικής Αριστεράς:

Η λύση που δόθηκε - για ανθρωπιστικούς λόγους όπως ειπώθηκε - στο θέμα των απεργών πείνας μεταναστών, δεν σημαίνει ότι αποτελεί λύση και για το συνολικό πρόβλημα που προκύπτει από την έλλειψη μεταναστευτικής πολιτικής στη χώρα μας. Επείγει η ανάγκη να υπάρξει τώρα ένας συντεταγμένος διάλογος για μια συνολική αντιμετώπιση του μεταναστευτικού προβλήματος χωρίς κραυγές που αγνοούν είτε τις συνέπειες από μια άναρχη μεταναστευτική ροή είτε από τις ευθύνες της ελληνικής πολιτείας απέναντι σε όσους μετανάστες επί μακρόν ζουν και εργάζονται στην Ελλάδα.

Σχόλιο Παραπολιτικής: Καθαρές και κατανοητές κουβέντες.

http://www.parapolitiki.com/2011/03/blog-post_6006.html
Το ποσοστό των μη ηλιθίων(βασικά εδώ μπορείς να βάλεις τον δικό σου χαρακτηρισμό) Ελλήνων είναι όσο θα είναι το ποσοστό της Δημοκρατικής Αριστεράς + ένα 3% το πολύ. Οι υπόλοιποι είναι από μαλθακοί(με όλες τις έννοιες της λέξης ) έως αλήτες...
Συμφωνώ με την ουσία αυτών που λες (δηλαδή την τελευταία παράθεσή σου), ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα, μόνο που ο διάλογος πρέπει να γίνει (και) σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Το να λες όμως οτι όσοι δεν ψηφίζουν δημοκρατική αριστερά (ή ότι άλλο υποστηρίζεις εσύ) είναι ηλίθιοι δεν θα μπω καν στον κόπο να το χαρακτηρίσω γιατί είναι λάθος με τόσους τρόπους που δεν ξέρω από που να αρχίσω και που να τελειώσω.
"Side? I am on nobody's side. Because nobody is on my side, little orc."
User avatar
aguero88
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 337
Joined: Mon Oct 15, 2007 8:09 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by aguero88 » Sun Mar 13, 2011 2:47 pm

KMP wrote:
Συμφωνώ με την ουσία αυτών που λες (δηλαδή την τελευταία παράθεσή σου), ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα, μόνο που ο διάλογος πρέπει να γίνει (και) σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Το να λες όμως οτι όσοι δεν ψηφίζουν δημοκρατική αριστερά (ή ότι άλλο υποστηρίζεις εσύ) είναι ηλίθιοι δεν θα μπω καν στον κόπο να το χαρακτηρίσω γιατί είναι λάθος με τόσους τρόπους που δεν ξέρω από που να αρχίσω και που να τελειώσω.
Μιλάω με πολύ κόσμο στα λεωφορεία, στα τρένα, στους δρόμους και σε μια εποχιακή δουλεία που έχει να κάνει πολύ κόσμο. Παρακολουθώ τις απόψεις, τα σχόλια, απλών πολιτών σε ειδησιογραφικά sites, blogs και σε δίκτυα κοινωνικής δικτύωσης.
Πιστεύω ότι το επίπεδο του μέσου Έλληνα είναι εξαιρετικά χαμηλό. Για να ψηφίσεις Ν.Δ στις επόμενες εκλογές μετά από αυτό την καμμένη γη που άφησαν πίσω και το γεγονός ότι διπλασίασαν τα έξοδα του κράτους(αντιγράφω από blog το 2003 οι πρωτογενείς δαπάνες του κρατικού προϋπολογισµού έφταναν στα 31,319 δις και το 2009 είχαν εκτιναχθεί στα 64,429 δις. Στη διάρκεια δηλαδή της καραµανλικής εποποιίας των 5,5 χρόνων, οι δαπάνες του κράτους διπλασιάστηκαν..) από πως να το χαρακτηρίσω;
Το να ψηφίσεις ΛΑΟΣ (που σύμφωνα με πάρα πολλές έρευνες ψηφίζουν άντρες (το ποσοστό γυναικών που πάει στο ΛΑΟΣ ειναι ελάχιστο) με χαμηλό μορφωτικό επίπεδο) νομίζοντας ότι για τα δεινά της Ελλάδας φταίνε οι μετανάστες πως να το χαρακτηρίσω;
Το να ψηφίσεις τον σημερινό ΣΥΡΙΖΑ που ονειρεύεται επαναστάσεις και έχουν βάλει του τυχάρπαστους της ΚΟΕ να κάνουν κουμάντο, χωρίς να προτείνουν τίποτα πως να το χαρακτηρίσω;
Το να ψηφίσεις την κόρη του Αποστάτη, του ανθρώπου που έχει του κόσμου τα λεφτά, την "σιδηρά" κυρία Ντόρα Μπακογιάννη πως να το χαρακτηρίσω;
Το να ψηφίσεις ΚΚΕ θα ήταν μια διέξοδο αν ανήκεις στην εργατική τάξη αλλά πως να πάρεις στα σοβαρά ανθρώπους που ακόμα υμνούν τον Στάλιν και δεν έχουν κάνει ποτέ την αυτοκριτική τους;

Το να ψηφίσεις ΠΑΣΟΚ (πάλι;) τι νόημα θα έχει; Οκ, σου διορίσανε το μισό σόι, έφαγες ψωμάκι, πήρες το ευρώ στα χέρια σου, έχτισες και εξοχικό, ίσως αυθαίρετο, τα έτρωγες με τον Πάγκαλο και ήταν ωραία, ίσως σε σώσουν και από την χρεοκοπία αλλά διάολε δεν μπορεί το καλύτερο να είναι αυτό το ΠΑΣΟΚ!
Άρα τι μένει; Μένει να ψηφίσεις λογικούς ανθρώπους. Που λένε λόγια σταράτα. Που τους εκτιμάει όλος ο πολιτικός κόσμος(τυχαίο;) που στην τελική είναι κάτι το καινούργιο, το άφθαρτο. Ανθρώπους που κάνουν γόνιμη κριτική προτείνουν, και ΛΕΝΕ ΣΟΒΑΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΕΣ κουβέντες.

Εγώ πάντως ο aguero88 θα ψηφίσω δημοκρατική αριστερά και θα προσπαθήσω να πείσω και άλλους να κάνουν το ίδιο. Πρώτα τους γονείς μου και τα αδέρφια μου...

Γιατί ρε π***η μου ποτέ δεν έχει πει κανένα μέσα στην βουλή, "τόσα χρόνια κάναμε μα***ίες" , να έχει δίκιο και να μην το κάνει για λόγους εντυπωσιασμού. Χρεοκοπήσαμε και μας έμεινε ο καθωσπρεπισμός....Άρε...

http://www.youtube.com/watch?v=SyW_MG1K ... r_embedded
Last edited by cypher on Sun Mar 13, 2011 3:03 pm, edited 6 times in total.
Reason: bad language
Λεφτά υπάρχουν: Και άξιοι επίσης δείτε αυτή την εκπληκτική ιστορία --------> http://www.youtube.com/watch?v=yraCtUo9N6E Και για όσους βαριούνται εδω ---------> http://blogthea.gr/NextStep/aeeaeidhyo/ ... -ueea.html
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Eytixws den eimai Notios Makedonas na mou leei o Anthimos ti na psifisw...
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by ja_the_invincible » Sun Mar 13, 2011 3:14 pm

aguero88 wrote: Το να ψηφίσεις ΠΑΣΟΚ (πάλι;) τι νόημα θα έχει; Οκ, σου διορίσανε το μισό σόι, έφαγες ψωμάκι, πήρες το ευρώ στα χέρια σου, έχτισες και εξοχικό, ίσως αυθαίρετο, τα έτρωγες με τον Πάγκαλο και ήταν ωραία,ίσως σε σώσουν και από την χρεοκοπία αλλά διάολε δεν μπορεί το καλύτερο να είναι αυτό το ΠΑΣΟΚ!
οι πολιτικές πεποιθήσεις δεν κρύβονται τελικά.Μήπως λέω γω τώρα ξεχνάμε ότι το πασοκ βύθισε την Ελλάδα στο χρέος που έχει σήμερα?Το Πασοκ του "τσοβόλα δώστα όλα" , του χρηματιστηρίου κλπ , κλπ θα σε σώσει από την χρεοκοπία?Έχεις την πεποίθηση ότι η μαριονέτα γιωργάκης παπανδρέου μπορεί να προσφέρει σε αυτό τον τόπο?Μιλάς για χαμηλό επίπεδο στην πολιτική αντίληψη και μετά υπερασπίζεσαι τον πολιτικό καρκίνο που έχει ζημιώσει την χώρα περισσότερο και από τον ίδιο τον εμφύλιο.Άρα μιλάμε ή για μειωμένη αντίληψη ή για υποκρισία.
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Αρση ασύλου στη Νομική

Post by cypher » Sun Mar 13, 2011 3:19 pm

Παρακαλώ να τελειώνουν οι κομματικές συζητήσεις.
ImageImageImageImageImageImageImage
Post Reply

Return to “Αναδημοσιεύσεις”