Αφαίρεση πινακίδων και πρόστιμο 200 ευρώ.

Αναδημοσιεύσεις άρθρων και κειμένων που βρήκατε κάπου αλλού και θέλετε να μοιραστείτε μαζί μας .
User avatar
miv
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 398
Joined: Mon Jul 06, 2009 6:28 pm
Academic status: 2nd year
Gender:
Location: Athens

Re: Αφαίρεση πινακίδων και πρόστιμο 200 ευρώ.

Post by miv » Wed Feb 16, 2011 7:12 pm

sagwnias wrote:το θεμα με τα διοδια τωρα προεκυψε; θελω να πω οτι μεχρι πριν λιγους μηνες δεν ειχαμε τετοιο θεμα, γιατι τωρα;
καπου ειχε παρει το ματι μου οτι και καλα εχει ληξει ας το πουμε η συμβαση και δεν χρειαζεται να πληρωνουμε...
Οι συμβάσεις αυτές είναι για πολλά χρόνια, τις έκαναν το 2007 και σίγουρα δε γίνεται να έληξαν. Απλά μέχρι πριν το 2007, λόγω κρατικού ελέγχου (με την ανάλογη ποιότητα δρόμων, βέβαια....), χρειαζόσουν πολλά @@ για να πεις ότι ΔΕΝ πληρώνω, γιατί εκεί το πρόστιμο ερχόταν σπίτι σου με την εκκαθάριση της εφορίας. Επίσης, σίγουρα δεν ήταν ούτε τόσα πολλά, ούτε τόσο ακριβά τα διόδια. Και το πιο αστείο είναι ότι προ-συμβάσεων τα διόδια δεν είχαν καν μπάρες.
Εκτός απ'την Αττική Οδό, όλα τα υπόλοιπα διόδια στην Αττική είναι κακώς τοποθετημένα. Στην Αττική Οδό υπάρχουν διόδια για να αποτρέπονται απ΄το να τη χρησιμοποιούν για μικρές αποστάσεις χωρίς λόγο, δεδομένου ότι είναι περιφερειακός δρόμος κι επίσης γιατί χρηματοδοτεί απευθείας το Μετρό. Βέβαια και να μην υπήρχαν όλα αυτά, το επίπεδο υπηρεσιών είναι τέτοιο που δεν έχεις πρόβλημα να τα δώσεις. Γι'αυτό κι αν δεν κάνω λάθος, εκτός από μια συμβολική κατάληψη σε ένα σταθμό, δεν έχει πάει ποτέ κανένας απ'το Δεν Πληρώνω για κινητοποίηση εκεί.
Προτιμήστε ανοιχτές και δωρεάν λύσεις λογισμικού, σε όλα τα λειτουργικά, έναντι τις κλειστές και πειρατικές. Μπορεί να σώζουν προσωρινά την τσέπη σας, είναι εμπόδιο όμως στην ελευθερία της γνώσης.
Βρείτε εδώ με τί μπορείτε να αντικαταστήσετε το πανάκριβο πρόγραμμα το οποίο είστε έτοιμοι να κατεβάσετε παράνομα:
http://www.osalt.com
Εν τέλει θα ανακαλύψετε κάτι καλύτερο, πραγματικά δωρεάν και πραγματικά ελεύθερο
User avatar
miv
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 398
Joined: Mon Jul 06, 2009 6:28 pm
Academic status: 2nd year
Gender:
Location: Athens

Re: Αφαίρεση πινακίδων και πρόστιμο 200 ευρώ.

Post by miv » Thu Feb 17, 2011 1:23 pm

Άσχετο...προσέξατε στα καινούρια εισιτήρια που γράφει από πίσω "η παραχώρηση και η αποδοχή επικυρωμένου εισιτηρίου καθώς και η προτροπή απαγορεύονται από το νόμο" κλπ. Δηλαδή στο κόστος της υπηρεσίας ποια η διαφορά απ'το να χρησιμοποιήσω εγώ τα μέσα για 90 λεπτά με το να τα χρησιμοποιήσω εγώ για 60 και κάποιος άλλος για 30...Δεν υποτίθεται ότι ο προπληρωμένος χρόνος αντιστοιχεί σε 90 λεπτά; Δηλαδή είναι σα να λέει το what's up ότι έχεις 1200 αλλά επιτρέπεται να καλείς μόνο εσύ. :-D
Προτιμήστε ανοιχτές και δωρεάν λύσεις λογισμικού, σε όλα τα λειτουργικά, έναντι τις κλειστές και πειρατικές. Μπορεί να σώζουν προσωρινά την τσέπη σας, είναι εμπόδιο όμως στην ελευθερία της γνώσης.
Βρείτε εδώ με τί μπορείτε να αντικαταστήσετε το πανάκριβο πρόγραμμα το οποίο είστε έτοιμοι να κατεβάσετε παράνομα:
http://www.osalt.com
Εν τέλει θα ανακαλύψετε κάτι καλύτερο, πραγματικά δωρεάν και πραγματικά ελεύθερο
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Re: Αφαίρεση πινακίδων και πρόστιμο 200 ευρώ.

Post by marios » Thu Feb 17, 2011 2:25 pm

miv wrote:Άσχετο...προσέξατε στα καινούρια εισιτήρια που γράφει από πίσω "η παραχώρηση και η αποδοχή επικυρωμένου εισιτηρίου καθώς και η προτροπή απαγορεύονται από το νόμο" κλπ. Δηλαδή στο κόστος της υπηρεσίας ποια η διαφορά απ'το να χρησιμοποιήσω εγώ τα μέσα για 90 λεπτά με το να τα χρησιμοποιήσω εγώ για 60 και κάποιος άλλος για 30...Δεν υποτίθεται ότι ο προπληρωμένος χρόνος αντιστοιχεί σε 90 λεπτά; Δηλαδή είναι σα να λέει το what's up ότι έχεις 1200 αλλά επιτρέπεται να καλείς μόνο εσύ. :-D
Προφανώς το γράφουν ώστε αν σε πιάσουν να αφήνεις το εισιτήριο σου πάνω στο ακυρωτικό, να μπορούν να σου δώσουν πρόστιμο!
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Αφαίρεση πινακίδων και πρόστιμο 200 ευρώ.

Post by ultimate_aektzis » Thu Feb 17, 2011 3:05 pm

Και σττις τελευταιες παρτιδες των παλιων το ελεγε.Προφανως και δεν εχει καμια λογικη, αλλα τι εχει λογικη στο Ελλαντα?
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Αφαίρεση πινακίδων και πρόστιμο 200 ευρώ.

Post by nachos » Thu Feb 17, 2011 3:41 pm

Την ίδια ακριβώς λογική με την οποία η κάρτα απεριορίστων είναι ατομική. Απλά στο εισητήριο δεν είναι πρακτικό να καρφιτσώνεις τη φωτογραφία σου.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Αφαίρεση πινακίδων και πρόστιμο 200 ευρώ.

Post by ultimate_aektzis » Thu Feb 17, 2011 3:46 pm

Δεν ισχυει αυτο που λες.Υπαρχουν πολλα πραματα που μπορουν να χρησιμοποιηθουν απο πολλα ατομα ειτε θεωρουνται προσωπικα ειτε οχι.Πχ προπληρωμενες-χρεωστικες.
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Αφαίρεση πινακίδων και πρόστιμο 200 ευρώ.

Post by nachos » Thu Feb 17, 2011 3:56 pm

Το ότι υπάρχουν άλλου είδους προϊόντα στα οποία μπορεί να ισχύει άλλο καθεστός δε νομίζω ότι λέει κάτι. Μπορείς να πάρεις τη δική μου κάρτα απεριορίστων και να μπεις στα ΜΜΜ αντί εμού; Όχι. Η ίδια λογική ισχύει για τη διαφορετική κατηγορία του ίδιου προϊόντος, που λέγεται εισητήριο.

Όταν αγοράζεις ένα προϊόν αποδέχεσαι αυτόματα και τους όρους χρήσης. Το ότι δεν μας αρέσουν οι όροι χρήσης είναι μια άλλη υποθέση. Πάντως για όσους έχουν στοιχειώδη κατανόηση του πως δουλεύει το pricing, καταλαβαίνουν πως ο ΟΑΣΑ δεν θα παρείχε π.χ. ποτέ το προιόν της απεριόριστης κάρτας, αν ήταν εφικτό ο κάτοχός της να χρησιμοποιεί τα μέσα 24/7.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Αφαίρεση πινακίδων και πρόστιμο 200 ευρώ.

Post by ultimate_aektzis » Thu Feb 17, 2011 4:05 pm

Την καρτα σου οχι γιατι εχει την φατσα μου αλλα το εισιτηριο σου μπορω μια χαρα γιατι αν δεν με πιασουν στα πρασα δεν μπορουν να αποδειξουν τιποτα.Το οτι υπαρχει ενας ορος δεν σημαινει οτι ειναι και σωστος/ορθος.Κατ'αναλογια μπορεις να χρησιμοποιεις την prepaid μου αλλα οχι την πιστωτικη μου.
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Αφαίρεση πινακίδων και πρόστιμο 200 ευρώ.

Post by nachos » Thu Feb 17, 2011 4:07 pm

ultimate_aektzis wrote:Την καρτα σου οχι γιατι εχει την φατσα μου αλλα το εισιτηριο σου μπορω μια χαρα γιατι αν δεν με πιασουν στα πρασα δεν μπορουν να αποδειξουν τιποτα.
Αυτή είναι η "ελληνική απόδοση" του πως λειτουργούν οι όροι χρήσης και στερείται νομικού υποβάθρου.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Αφαίρεση πινακίδων και πρόστιμο 200 ευρώ.

Post by ultimate_aektzis » Thu Feb 17, 2011 4:23 pm

Το "εισιτηριο==καρτα χωρις την φατσα μου" τι σοβαρο υποβαθρο εχει?Σακουλακια ντοριτος?
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Αφαίρεση πινακίδων και πρόστιμο 200 ευρώ.

Post by nachos » Thu Feb 17, 2011 4:37 pm

Παρά το ότι απλά στρουθοκαμηλίζουμε, αντιπαρέρχομαι την ειρωνία και εξηγώ με ένα παράδειγμα, που ελπίζω να είναι κατανοητό:

Όταν αγοράζεις ένα δισκάκι Windows, αυτό είναι ατομικό (και ακόμα πιο συγκεκριμένα για ένα μονο PC), παρά το ότι πάνω του το dvd δεν έχει τυπωμένη τη φάτσα σου. Το να το κάνεις πάσα σε φίλους σου είναι παράνομο, γιατί αντιβαίνει τους όρους χρήσης που η Microsoft έχει ορίσει για το προϊόν της. Το ότι η Canonical από την άλλη δεν θέτει τέτοιο όρο, δε σε νομιμοποιεί να διακινήσεις το dvd των Windows 7, παρά του ότι τόσο αυτά όσο και το Ubuntu ανήκουν στην κατηγορία των λειτουργικών. Επίσης, το ότι μπορεί να μη σε εντοπίσει η Microsoft, πάλι δε σε καθιστά νόμιμο. Τέλος, αν σε εντοπίσει η Microsoft, το ότι "δε γουστάρεις τη φάση" και είσαι open-software-άς, δεν θα σε γλυτώσει από την καμπάνα.

Ομοίως ισχύει και για το εισητήριο. Αυτός που σου το πουλάει, το κάνει με τον όρο να το χρησιμοποιήσεις μόνο εσύ. Αν δε συμφωνείς με τους όρους χρήσης, απλά μην αγοράσεις το προϊόν. Και για να σε προλάβω, προϊόν δεν είναι το χαρτάκι, αλλά το δικαίωμα μετακίνησης με τα ΜΜΜ.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Αφαίρεση πινακίδων και πρόστιμο 200 ευρώ.

Post by ultimate_aektzis » Thu Feb 17, 2011 5:17 pm

Υπαρχει και η αλλη αποψη που λεει οτι απο την στιγμη που πληρωνεις το χρησιμοποιεις με οποιον τροπο θες.Τεσπα δεν θα κατσω να σε πεισω...
User avatar
miv
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 398
Joined: Mon Jul 06, 2009 6:28 pm
Academic status: 2nd year
Gender:
Location: Athens

Re: Αφαίρεση πινακίδων και πρόστιμο 200 ευρώ.

Post by miv » Thu Feb 17, 2011 7:49 pm

nachos wrote:Το ότι υπάρχουν άλλου είδους προϊόντα στα οποία μπορεί να ισχύει άλλο καθεστός δε νομίζω ότι λέει κάτι. Μπορείς να πάρεις τη δική μου κάρτα απεριορίστων και να μπεις στα ΜΜΜ αντί εμού; Όχι. Η ίδια λογική ισχύει για τη διαφορετική κατηγορία του ίδιου προϊόντος, που λέγεται εισητήριο.

Όταν αγοράζεις ένα προϊόν αποδέχεσαι αυτόματα και τους όρους χρήσης. Το ότι δεν μας αρέσουν οι όροι χρήσης είναι μια άλλη υποθέση. Πάντως για όσους έχουν στοιχειώδη κατανόηση του πως δουλεύει το pricing, καταλαβαίνουν πως ο ΟΑΣΑ δεν θα παρείχε π.χ. ποτέ το προιόν της απεριόριστης κάρτας, αν ήταν εφικτό ο κάτοχός της να χρησιμοποιεί τα μέσα 24/7.
Φυσικά, αυτό ισχύει. Για τις κάρτες αν θεωρήσουμε ότι ήταν εφικτό να τις χρησιμοποιούμε όλες τις δυνατές ώρες, έχουμε 19*7*4=532 ώρες το μήνα. Που (ίσως) μπορώ να δεχτώ ότι κοστολογούνται περισσότερο από 45 ευρώ, δηλαδή περισσότερο από 0.08 ώρα την ώρα. Ωστόσο, άσχετα πως δουλεύει το pricing, με καθαρά οικονομικούς όρους θεωρώ ότι πληρώνοντας 1.40 ευρώ (δηλαδή 0.92 ευρώ την ώρα), όχι απλά υπερκαλύπτω το κόστος της υπηρεσίας, αλλά αφήνω κι ένα αρκετά μεγάλο περιθώριο κέρδους στην επιχείρηση. Θα μου πεις, δεν διοικώ εγώ την εταιρεία για να μπορώ να έχω τέτοιες απόψεις, αλλά απ'την άλλη έχω δικαίωμα να διεκδικώ την καλύτερη σχέση υπηρεσίας/τιμής, ειδικά όταν στην πόλη αυτή πρακτικά δεν έχω καμία άλλη επιλογή, δεδομένης της τιμής των καυσίμων και της κατάστασης στους δρόμους. Κι εδώ ακριβώς είναι η διαφορά με το cd των Windows. Ο ΟΑΣΑ δεν είναι εκεί για να παράγει κέρδη, είναι κατ'αρχήν για να καλύπτει ζωτικές ανάγκες της πόλης, χωρίς να αφήνει άλλη επιλογή. Αντίθετα με το cd των Windows, δεν έχω την πολυτέλεια να επιλέξω άλλο μεταφορέα, πρώτον, γιατί δεν υπάρχει και δεύτερον γιατί έτσι κι αλλιώς ορισμένα πράγματα, για λόγους πρακτικότητας και σημασίας, πρέπει να είναι μονοπώλια. Το θέμα είναι ότι δε δικαιούνται να εκμεταλλεύονται τη θέση τους αυτή. Δεν είναι κερδοσκοπική επιχείρηση ο ΟΑΣΑ, πρωτίστως είναι οργανισμός κοινής ωφέλειας.
Προτιμήστε ανοιχτές και δωρεάν λύσεις λογισμικού, σε όλα τα λειτουργικά, έναντι τις κλειστές και πειρατικές. Μπορεί να σώζουν προσωρινά την τσέπη σας, είναι εμπόδιο όμως στην ελευθερία της γνώσης.
Βρείτε εδώ με τί μπορείτε να αντικαταστήσετε το πανάκριβο πρόγραμμα το οποίο είστε έτοιμοι να κατεβάσετε παράνομα:
http://www.osalt.com
Εν τέλει θα ανακαλύψετε κάτι καλύτερο, πραγματικά δωρεάν και πραγματικά ελεύθερο
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Αφαίρεση πινακίδων και πρόστιμο 200 ευρώ.

Post by nachos » Thu Feb 17, 2011 10:52 pm

Miv, δεν διαφωνούμε σε κάτι, άλλωστε δεν εξέφρασα σε κάποιο σημείο θετική άποψη υπέρ των αυξύσεων, μάλλον το αντίθετο πιστεύω. Εντούτοις, δε μπορώ να συμφωνήσω και με τη νοοτροπία της τσάμπα μαγκιάς "Δεν Πληρώνω", καθώς γενικά είμαι της άποψης ότι πρωτου διεκδικήσεις τα δικαιώματά σου, πρέπει να είσαι κύριος απέναντι στις υποχρεώσεις σου. Τις οποίες υποχρεώσεις, γενικά και όχι μόνο στο πλαίσιο των ΜΜΜ, ο συν τις άλλοις θυμόσοφος λαός μας ανέκαθεν έκανε γαργάρα. Και αν υποθέσουμε ότι αυτού του έιδους η αντίδραση είναι μιας μορφής κοινωνική έκφραση απέναντι στην "αδικία που μας καταπνίγει", το επί σειρά ετών τεράστιο ποσοστό λαθρεπιβίβασης στα ΜΜ τι ακριβώς ήταν; Μήπως διαμαρτυρία για τα παιδιά του τρίτου κόσμου;

Κατηγορούμε συνεχώς το κράτος και τους πολιτικούς για διαφθορά, κατασπατάληση δημοσίου χρήματος κλπ. Σαφώς και ισχύει 1000%, αλλά εμείς σε πιο σημείο είμαστε καλύτεροι; Συγκεκριμένα στο θέμα των συγκοινωνιών, ακόμα και να μην υπήρχε ίχνος προβλήματος κρατικής ανυποληψίας, θεωρούμε στα σοβαρά ότι οι συγκοινωνίες θα ήταν εύρωστες, με τα ποσοστά της λαθρεπιβίβασης να αγγίζουν το 30%; Ποιος σοβαρός άνθρωπος μπορεί στ'αλήθεια να ισχυριστεί κάτι τέτοιο;

Αλλά όπως έιπες κι εσύ σε άλλο topic, ο Ελληνάρας είναι μόνο για την πάρτυ του. Και είναι τόσο παρτάλι, που δεν μπορεί να δει καν πέρα από αυτό που βραχυπρόθεσμα και άμεσα επηρεάζει την τσέπη του. Αν είχαμε λίγη τσίπα σαν κοινωνία, θα είχαμε βγει στους δρόμους για τις αποφάσεις στις υποθέσεις του Βατοπεδίου και της Siemens, που ενδεχομένως αποτελούν τα μεγαλύτερα σκάνδαλα της σύγχρονης ελληνικής ιστορίας, και όμως όλα τα λαμόγια την έβγαλαν λάδι. Ανταυτού, πουλάμε ψευτοτσαμπουκά για να υπερασπιστούμε τα επιδόματα αλλαγής κεραίας και μη λήψης επιδόματος, που επηρεάζουν άμεσα το budget του μήνα μας. Τέτοιοι είμαστε, τέτοια σκ@τά μας αξίζουν.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Αφαίρεση πινακίδων και πρόστιμο 200 ευρώ.

Post by Master_ex » Fri Feb 18, 2011 1:18 am

nachos wrote:Εντούτοις, δε μπορώ να συμφωνήσω και με τη νοοτροπία της τσάμπα μαγκιάς "Δεν Πληρώνω", καθώς γενικά είμαι της άποψης ότι πρωτου διεκδικήσεις τα δικαιώματά σου, πρέπει να είσαι κύριος απέναντι στις υποχρεώσεις σου. Τις οποίες υποχρεώσεις, γενικά και όχι μόνο στο πλαίσιο των ΜΜΜ, ο συν τις άλλοις θυμόσοφος λαός μας ανέκαθεν έκανε γαργάρα. Και αν υποθέσουμε ότι αυτού του έιδους η αντίδραση είναι μιας μορφής κοινωνική έκφραση απέναντι στην "αδικία που μας καταπνίγει", το επί σειρά ετών τεράστιο ποσοστό λαθρεπιβίβασης στα ΜΜ τι ακριβώς ήταν; Μήπως διαμαρτυρία για τα παιδιά του τρίτου κόσμου;
Τα λες σχεδόν σωστά γιατί αν και υπάρχουν αυτοί που δε πλήρωναν ποτέ, υπάρχουν και αυτοί που πληρώνουν πάντα. Αυτοί που πληρώνουν θα συνεχίσουνε να πληρώνουν ή δε θα πάρουν τα μέσα ή θα διαμαρτυρηθούν. Οι άλλοι θα συνεχίσουν όπως πριν.

Επίσης σχετικά με τη τιμή των εισιτηρίων βγάλανε και τη καραμέλα για τα πλαστά εισιτήρια... τι φταίνε όμως αυτοί που και τα πληρώσανε τότε και τώρα τα πληρώνουν διπλά?
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[url=http://www.google.gr/search?hl=el&&sa=X&ei=LqtdTbyDEYOr8APnt_mXCw&ved=0CBYQvwUoAQ&q=%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%B1+%CF%80%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1+%CE%9C%CE%9C%CE%9C&spell=1]google[/url] [quote]Συγκεκριμένα, ενώ τον Μάιο του 2008 τα πλαστά εισιτήρια ανέρχονταν σε 1,7 εκατ. εισιτήρια, τον Μάιο του 2010 ανήλθαν σε 5,02 εκατ. εισιτήρια. Το 2009 επικυρώθηκαν συνολικά πάνω από 40 εκατομμύρια πλαστά εισιτήρια με τον ΟΑΣΑ να χάνει έσοδα ύψους 40 εκατ. ευρώ, ενώ το 2010 τα πλαστά εκτιμάται ότι ξεπέρασαν τα 50 εκατ. εισιτήρια, με τις απώλειες εσόδων για τον ελλειμματικό οργανισμό να υπερβαίνουν αντίστοιχα τα 50 εκατ. ευρώ.[/quote] [url=http://prezatv.blogspot.com/2011/02/blog-post_8196.html]link[/url]
Ναι φταίνε όσοι είναι της αρπαχτής αλλά αυτοί που είναι της αρπαχτής και έχουν και έδρα στη βουλή φταίνε άπειρα περισσότερο...
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
User avatar
miv
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 398
Joined: Mon Jul 06, 2009 6:28 pm
Academic status: 2nd year
Gender:
Location: Athens

Re: Αφαίρεση πινακίδων και πρόστιμο 200 ευρώ.

Post by miv » Fri Feb 18, 2011 4:51 pm

Δε διαφωνώ καθόλου, ούτε έχω μπει ποτέ λαθρεπιβάτης ενώ είχα τη δυνατότητα να πληρώσω κι ούτε η λαθρεπιβίβαση είναι κάποια ιδιαίτερη μορφή αγώνα...Απλά πιστεύω ότι η υποχρέωσή μου τελειώνει στο να προπληρώνω την υπηρεσία, όχι στο να προστατεύω την τιμολογιακή πολιτική του ΟΑΣΑ που εκδίδει εισιτήρια 90 λεπτών με το σκεπτικό ότι ο μέσος χρόνος εκμετάλλευσης της υπηρεσίας είναι πάντα λιγότερος. Εκτός, λοιπόν απ'τους όρους που προστατεύουν τις πολιτικές του ΟΑΣΑ, να εισάγουν κι έναν όρο που να προστατεύει εμένα, τον καταναλωτή, από αυξήσεις 75%, χωρίς παράλληλη βελτίωση της συγκοινωνίας, μέσα σε 3 χρόνια.
Προτιμήστε ανοιχτές και δωρεάν λύσεις λογισμικού, σε όλα τα λειτουργικά, έναντι τις κλειστές και πειρατικές. Μπορεί να σώζουν προσωρινά την τσέπη σας, είναι εμπόδιο όμως στην ελευθερία της γνώσης.
Βρείτε εδώ με τί μπορείτε να αντικαταστήσετε το πανάκριβο πρόγραμμα το οποίο είστε έτοιμοι να κατεβάσετε παράνομα:
http://www.osalt.com
Εν τέλει θα ανακαλύψετε κάτι καλύτερο, πραγματικά δωρεάν και πραγματικά ελεύθερο
User avatar
chip
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 187
Joined: Fri Mar 26, 2010 8:17 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Αφαίρεση πινακίδων και πρόστιμο 200 ευρώ.

Post by chip » Wed Feb 23, 2011 7:37 pm

ultimate_aektzis wrote:Και σττις τελευταιες παρτιδες των παλιων το ελεγε.Προφανως και δεν εχει καμια λογικη, αλλα τι εχει λογικη στο Ελλαντα?
:smt023 :smt023 :smt023
"Τα τρία θεμέλια της ευτυχίας σε αυτήν την ζωή είναι:κάτι να κάνεις,κάτι να αγαπάς και κάτι να ελπίζεις." Joseph Addison
mirtououou
bit level
bit level
Posts: 34
Joined: Thu Dec 09, 2010 9:15 am

Re: Αφαίρεση πινακίδων και πρόστιμο 200 ευρώ.

Post by mirtououou » Thu Feb 24, 2011 12:09 pm

Στην Αττική Οδό έχουν γίνει πολλές φορές κινητοποιήσεις από το κίνημα δεν πληρώνω όχι μόνο μια φορά. Η αττική οδός δεν είναι ιδιωτικός δρόμος, είναι δημόσιο έργο με αυτοχρηματοδότηση και το κόστος κατασκευής της ( που προέρχεται από τα έσοδα άπό τα διόδια) έχει ήδη αποπληρωθεί στους εργολάβους. Αρά εφόσον τους έχουμε ξοφλήσει, δεν υπάρχει κανένας λόγος να κερδοσκοπούν για κάτι που πλέον μας ανήκει. Για να ενημερώνεστε σωστά σε σχέση με τα διόδια και γενικά με το 'δεν πληρώνω' κίνημα μπορείτε να μπαίνετε στο http://epitropesdiodiastop.blogspot.com ... results=38.
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: Αφαίρεση πινακίδων και πρόστιμο 200 ευρώ.

Post by XaviannNJ » Sat Mar 05, 2011 5:40 pm

nachos wrote:Εντούτοις, δε μπορώ να συμφωνήσω και με τη νοοτροπία της τσάμπα μαγκιάς "Δεν Πληρώνω", καθώς γενικά είμαι της άποψης ότι πρωτου διεκδικήσεις τα δικαιώματά σου, πρέπει να είσαι κύριος απέναντι στις υποχρεώσεις σου. Τις οποίες υποχρεώσεις, γενικά και όχι μόνο στο πλαίσιο των ΜΜΜ, ο συν τις άλλοις θυμόσοφος λαός μας ανέκαθεν έκανε γαργάρα. Και αν υποθέσουμε ότι αυτού του έιδους η αντίδραση είναι μιας μορφής κοινωνική έκφραση απέναντι στην "αδικία που μας καταπνίγει", το επί σειρά ετών τεράστιο ποσοστό λαθρεπιβίβασης στα ΜΜ τι ακριβώς ήταν; Μήπως διαμαρτυρία για τα παιδιά του τρίτου κόσμου;
Είναι πάντως και μερικές φορές που αναγκάζεσαι να μην πληρώσεις....π.χ. Πλακεντίας μετά από τις 9(νομίζω) τα εκδοτήρια εισιτηρίων του Προαστιακού είναι κλειστά.Αν κάποιος θέλει εκείνη την ώρα να πάει Κιάτο π.χ. από που θα βγάλει εισητήριο? :???:
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Αφαίρεση πινακίδων και πρόστιμο 200 ευρώ.

Post by chriskin » Sun Mar 06, 2011 12:11 am

θεωρητικα ειναι υποχρεωμενος να το ξερει και να εχει εισιτηρια μαζι του . λογικα.
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Re: Αφαίρεση πινακίδων και πρόστιμο 200 ευρώ.

Post by emperormario » Sun Mar 06, 2011 2:07 am

(Διαβάζοντας την προηγούμενη σελίδα)
Ειπώθηκε ότι είναι αδικία να μη μπορείς να πασάρεις το εισητήριο σου σε κάποιον άλλο, αφού έχεις πληρώσει για τα 90 λεπτά..Λίγο λάθος, αφού έχεις πληρώσει ώστε εσύ να δικαιούσαι 90 λεπτά διαδρομών..Και αυτό ισχύει παντού, σε κάθε εταιρεία/οργανισμό που παρέχει υπηρεσίες περιορισμένης διάρκειας (αλλά με unlimited χρήση εντός αυτής της διάρκειας) (π.χ. λογαριασμός rapidshare, συνδρομή σε ιστοσελίδα, κάρτες lift χιονοδρομικών κοκ...)
Δεν είναι μόνο θέμα όρων χρήσης, είναι απλή επιχειρηματική λογική..
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: Αφαίρεση πινακίδων και πρόστιμο 200 ευρώ.

Post by XaviannNJ » Sun Mar 06, 2011 2:16 am

emperormario wrote:(Διαβάζοντας την προηγούμενη σελίδα)
Ειπώθηκε ότι είναι αδικία να μη μπορείς να πασάρεις το εισητήριο σου σε κάποιον άλλο, αφού έχεις πληρώσει για τα 90 λεπτά..Λίγο λάθος, αφού έχεις πληρώσει ώστε εσύ να δικαιούσαι 90 λεπτά διαδρομών..Και αυτό ισχύει παντού, σε κάθε εταιρεία/οργανισμό που παρέχει υπηρεσίες περιορισμένης διάρκειας (αλλά με unlimited χρήση εντός αυτής της διάρκειας) (π.χ. λογαριασμός rapidshare, συνδρομή σε ιστοσελίδα, κάρτες lift χιονοδρομικών κοκ...)
Δεν είναι μόνο θέμα όρων χρήσης, είναι απλή επιχειρηματική λογική..
Αφού όπως λες έχεις πληρώσει εσύ για τα 90 λεπτά δεν είναι δικαιωμα σου να τα διαχειριστεις οπως εσυ επιθυμεις?
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Με επιφύλαξη γιατί λόγω νύστας παίζει να μην έχω καταλάβει τι εννοείς.
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
Post Reply

Return to “Αναδημοσιεύσεις”