Είμαι 19, αγανακτισμένος, αλλά στο Σύνταγμα δεν πάω

Αναδημοσιεύσεις άρθρων και κειμένων που βρήκατε κάπου αλλού και θέλετε να μοιραστείτε μαζί μας .
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: Είμαι 19, αγανακτισμένος, αλλά στο Σύνταγμα δεν πάω

Post by Ισοβίτης » Tue Jun 14, 2011 11:35 am

Συμφωνώ με όσα εξέφρασε ο barbarosa. Το κίνημα είναι καταδικασμένο να αποτύχει από τη στιγμή που δεν έχει σαφή προσανατολισμό.

Με "μαγικά" δεν λύνονται τα προβλήματα. Ωραίοι οι ουτοπισμοί, αλλά δεν κάνουν πολιτική. Ακόμα και να γίνουν εκλογές θα οδηγήσει (όπως σωστά λέει ο chriskin) σε συγκυβέρνηση της Δεξιάς (Σαμαράς - Καρατζαφέρης - Μπακογιάννη). Μόνη λύση είναι η δημιουργία κυβέρνησης ακομμάτιστων προσωπικοτήτων.

Αν ο Παπανδρέου Junior θέλει να κάνει ένα μοναδικό καλό για τη χώρα που ποτέ δεν ένιωσε ως πατρίδα του, ας συστήσει μια ανεξάρτητη κυβέρνηση ορθολογιστών τεχνοκρατών και ας φύγει από την πολιτική σκηνή.
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
User avatar
nookie
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 863
Joined: Wed Dec 20, 2006 8:29 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Take a look around..
Contact:

Re: Είμαι 19, αγανακτισμένος, αλλά στο Σύνταγμα δεν πάω

Post by nookie » Tue Jun 14, 2011 1:23 pm

2 παρατηρησεις..
Ακομα το χοντρο σκηνικο με τις απολυσεις απο το δημοσιο δεν εχει συμβει σε πληρη εκταση..κατι που σημαινει οτι πολλοι απο τους βολεμενους παραμενουν ετσι..δεν ειναι τυχαιο(ω του θαυματος) οτι ολα τα σωματεια αντιδρουν στις ιδιωτικοποιησεις τωρα..διοτι ο ξενος που αγοραζει κ θα δει τα απιστευτα ως προς το ανθρωπινο δυναμικο θα κανει το πλεον απλο..δλδ σουταρισμα οσων περιττευουν κ το ξυνουν εκει μεσα και τρωνε λεφτα αναξιοκρατικα..

Επισης,τοσος ογκος κοσμου κανει λιγο παραπανω απο προφανες οτι προερχεται απο ενα μωσαϊκο της ελληνικης κοινωνιας..καποιοι που ηταν καναπεδατοι οπως σωστα λεει στο κειμενο του και πηραν πρωτοι ποδι..αλλοι που ηταν τα ευκολα θυματα στο να τους παρουν τα λεφτα(υπαλληλοι) και πληρωνουν κερατιατικα των αλλων χωρις να πρεπει..αλλοι που τα εχουν μονο με τους βολεμενους της απεναντι πλευρας/κοματος..αλλοι που τα εχουν μονο με τα λαθη των κυβερνησεων...

Γνωμη μου ειναι πως δικαιως διαμαρτυρονται οι περισσοτεροι απο αυτους..ειδικα οσοι ειχαν καποια ζωη και θεση που απεκτησαν με κοπο και τους την ξεσκισαν γιατι..ετσι..το προβλημα τωρα ειναι οτι οι εκλογες αργουν..οποιοι ειναι ωριμοι να ψηφισουν καποιον που θα καταθεσει ρεαλιστικο και εφαρμοσιμο σχεδιο μηπως και τη βγαλουμε καθαρη θα το κανουν..αλλιως σιγα τα ωα..θα βγει ενας απο οσους ειναι ηδη εντος Βουλης και αυτο θα ειναι ολο..

ΥΓ. ''Ουδεις διαφθειρεται αν ο ιδιος πρωτα δεν θελει να διαφθαρει''..υπο αυτη την ατακα ολοι φταιμε..ομως νομιζω πως ο διαφθορεας(εν προκειμενω οι πολιτικες ηγεσιες και τα συν αυτω στελεχη τους) γερνει την πλαστιγγα κατα πολυ...
Image
Internal Imperfectness makes it sooo trickier than it should be..
http://www.youtube.com/watch?v=VPWi-OrMzV4
http://www.youtube.com/watch?v=ZOgBtI8Q ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=vxtf8ypY ... re=related
Ακομα και στο μεταπτυχιακο...Siranai..
User avatar
proskopos
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2808
Joined: Tue Dec 18, 2007 4:01 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Στα φεγγάρια του Πλάνταρ...
Contact:

Re: Είμαι 19, αγανακτισμένος, αλλά στο Σύνταγμα δεν πάω

Post by proskopos » Tue Jun 14, 2011 1:35 pm

Στις απολύσεις που θα γίνουν στο δημόσιο, θα φύγουν αυτοί που μπήκαν με βύσμα, που δεν έχουν ιδέα της θέσης του, που ξύνονται? Ή αυτοί που κάνουν την δουλειά τους και δεν εχουν μπάρμπα στην κορώνη?
Extreme Makeover... Mind edition...
3,6 μαθήματα/εξεταστική....
Image
User avatar
nookie
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 863
Joined: Wed Dec 20, 2006 8:29 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Take a look around..
Contact:

Re: Είμαι 19, αγανακτισμένος, αλλά στο Σύνταγμα δεν πάω

Post by nookie » Tue Jun 14, 2011 2:45 pm

proskopos wrote:Στις απολύσεις που θα γίνουν στο δημόσιο, θα φύγουν αυτοί που μπήκαν με βύσμα, που δεν έχουν ιδέα της θέσης του, που ξύνονται? Ή αυτοί που κάνουν την δουλειά τους και δεν εχουν μπάρμπα στην κορώνη?
Εαν αγοραζεις μια επιχειρηση και αξιολογησεις το προσωπικο της..εσυ που βαζεις τα λεφτα ποιον πιστευεις οτι θα κρατησεις προκειμενου να μη βαλει on the spot λουκετο η επιχειρηση σου..?Ουδεις αξιος θα παρει ποδι πιστευω..διοτι απλα θα εχει σοβαρο αντικτυπο στον εκαστοτε οργανισμο..αντιθετα τα παρασιτα πρεπει να την κανουν..

Προφανως και δεν ειναι βλακες οσοι βαλουν λεφτα και αγορασουν οσες κρατικες επιχειρησεις ξεπουλιωνται τωρα και σιγουρα θελουν να βγαλουν τα λεφτα τους..και για να συμβει αυτο με μεγαλυτερη πιθανοτητα,σιγουρα θα κρατησουν τα ποιοτικα κομματια του ανθρωπινου δυναμικου του οργανισμου..

Καπου ειχα ακουσει οτι τα κομματα κωλυσιεργουν τις ιδιωτικοποιησεις ακριβως για αυτο το λογο..διοτι θα παρουν αμεσο ποδι ολοι οι χωμενοι(a.k.a κομματοσκυλα κτλ) εκει μεσα..εαν οντως ισχυει και ειναι μαλιστα σε πρωτο πλανο στα μυαλα των κομματων..τοτε για ποια σοβαροτητα στην πολιτικη και σωτηρια της χωρας μπορουμε να μιλαμε αληθεια...?
Image
Internal Imperfectness makes it sooo trickier than it should be..
http://www.youtube.com/watch?v=VPWi-OrMzV4
http://www.youtube.com/watch?v=ZOgBtI8Q ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=vxtf8ypY ... re=related
Ακομα και στο μεταπτυχιακο...Siranai..
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Είμαι 19, αγανακτισμένος, αλλά στο Σύνταγμα δεν πάω

Post by PASCAL » Tue Jun 14, 2011 4:19 pm

proskopos wrote:Η Γενοπ ΔΕΗ? Αυτοί που ανεβάζουν το τιμολόγιο συνεχώς και πληρώνουν μειωμένο? Θα αρχίσουμε να συμφωνούμε και με τέτοιους ανθρώπους?
Ξέρνα το σανό που σε ταϊζουν τα media. Τα τιμολόγια στα ανεβάζει η κυβέρνηση και η διοίκηση της ΔΕΗ όχι οι συνδικαλιστές της. Κι εσύ, κι εγώ, κι αυτοί και όλοι μας βράζουμε στο ίδιο καζάνι. Χωρίς συνδικαλισμό δεν έχεις καμία ελπίδα απέναντι στο αφεντικά. Μην τσιμπάς στη διάσπαση που επιμελώς χτίζουν τα media εδώ κι ένα χρόνο. Η διάσπαση τους βολεύει γιατί καθηλώνει τους εργαζόμενους στα σπίτια και τους βάζει να εξοντώνονται μεταξύ τους. Πολύ ανέξοδη πολιτική, ούτε ΜΑΤ, ούτε δακρυγόνα, ούτε κλούβες, ούτε προσαγωγές, ούτε δικαστήρια. Μόνο ψέματα και συκοφαντίες για δημοσίους υπαλλήλους και προνομιούχους συνδικαλιστές. Μετά το πράμα κυλάει μόνο του αρκεί να χάβει ο λαός το παραμύθι.
User avatar
GeorgeB
byte level
byte level
Posts: 110
Joined: Sat Jan 16, 2010 7:39 pm
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Είμαι 19, αγανακτισμένος, αλλά στο Σύνταγμα δεν πάω

Post by GeorgeB » Tue Jun 14, 2011 5:33 pm

PASCAL wrote:
proskopos wrote:Η Γενοπ ΔΕΗ? Αυτοί που ανεβάζουν το τιμολόγιο συνεχώς και πληρώνουν μειωμένο? Θα αρχίσουμε να συμφωνούμε και με τέτοιους ανθρώπους?
Ξέρνα το σανό που σε ταϊζουν τα media. Τα τιμολόγια στα ανεβάζει η κυβέρνηση και η διοίκηση της ΔΕΗ όχι οι συνδικαλιστές της. Κι εσύ, κι εγώ, κι αυτοί και όλοι μας βράζουμε στο ίδιο καζάνι. Χωρίς συνδικαλισμό δεν έχεις καμία ελπίδα απέναντι στο αφεντικά. Μην τσιμπάς στη διάσπαση που επιμελώς χτίζουν τα media εδώ κι ένα χρόνο. Η διάσπαση τους βολεύει γιατί καθηλώνει τους εργαζόμενους στα σπίτια και τους βάζει να εξοντώνονται μεταξύ τους. Πολύ ανέξοδη πολιτική, ούτε ΜΑΤ, ούτε δακρυγόνα, ούτε κλούβες, ούτε προσαγωγές, ούτε δικαστήρια. Μόνο ψέματα και συκοφαντίες για δημοσίους υπαλλήλους και προνομιούχους συνδικαλιστές. Μετά το πράμα κυλάει μόνο του αρκεί να χάβει ο λαός το παραμύθι.
Καλα, πηγαινε δες τα σπίτια τους και μετα το ξανασυζητάμε
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Είμαι 19, αγανακτισμένος, αλλά στο Σύνταγμα δεν πάω

Post by enum21 » Tue Jun 14, 2011 5:33 pm

PASCAL wrote:
proskopos wrote:Η Γενοπ ΔΕΗ? Αυτοί που ανεβάζουν το τιμολόγιο συνεχώς και πληρώνουν μειωμένο? Θα αρχίσουμε να συμφωνούμε και με τέτοιους ανθρώπους?
Κι εσύ, κι εγώ, κι αυτοί και όλοι μας βράζουμε στο ίδιο καζάνι.
Ε όχι και στο ίδιο καζάνι.. Καζάνι το καζάνι έχει διαφορά. Αυτοί καλά τα τρώγανε (και τρώνε ακόμα) τόσα χρόνια τώρα που θα σφίξει ο κ**ος τους αντιδρούν. Ενώ εμείς...
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Είμαι 19, αγανακτισμένος, αλλά στο Σύνταγμα δεν πάω

Post by necrofear_13 » Tue Jun 14, 2011 5:41 pm

Δυστυχώς στο δημόσιο ακόμα 5 δεν δουλεύουν και πληρώνονται καλά, και ένας δουλεύει και παίρνει @@. Άμα θέλουν να το φτιάξουν το δημόσιο μπορούνε(πώς φτιάξανε τα ΚΕΠ, που κατά τη γνώμη μου είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει από άποψη εξυπηρέτησης κλπκλπ σε επίπεδο δημοσίου). Και προφανώς και φταίνε οι εκάστοτε κυβερνήσεις για τα "δώρα" που δώσανε αλλά φταίμε και εμείς(και όταν λέω εμείς εννοώ μεγάλο ποσοστό των ελλήνων που τα πήραν) που τα πήραμε.
Υ.Σ. Σωστή δεν είναι ούτε η αποποινικοποίηση των ίδιων των πολιτών(που όντως φταίνει πολύ λιγότερο), αλλά φταίνει όλοι σε όλα τα επίπεδα για αυτή την κατάσταση(πάλι για να μην παρεξηγούμε με το όλοι εννοώ μεγάλο ποσοστό πολιτών, υπάρχουν και πολλοί που τόσα χρόνια πληρώνουν τους φόρους τους, δεν παρανομούν και την πληρώνουν τσάμπα).
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
ala_mages
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1489
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:04 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Είμαι 19, αγανακτισμένος, αλλά στο Σύνταγμα δεν πάω

Post by ala_mages » Tue Jun 14, 2011 7:05 pm

necrofear_13 wrote: Υ.Σ. Σωστή δεν είναι ούτε η αποποινικοποίηση των ίδιων των πολιτών
αλλά η αποποινικοποίηση της ίδιας της κάνναβης
Mpomp is building an army.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ______☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. _ / \
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Welcome to the [url=http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pAY9CNkKOsg#t=59]ricefields[/url] mathaf*ka [url=http://foss.aueb.gr]Turn on the foss please![/url]
User avatar
necrofear_13
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2141
Joined: Sun Nov 18, 2007 5:32 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Είμαι 19, αγανακτισμένος, αλλά στο Σύνταγμα δεν πάω

Post by necrofear_13 » Tue Jun 14, 2011 7:14 pm

ala_mages wrote:
necrofear_13 wrote: Υ.Σ. Σωστή δεν είναι ούτε η αποποινικοποίηση των ίδιων των πολιτών
αλλά η αποποινικοποίηση της ίδιας της κάνναβης
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Πάρε κάνα μάθημα οικονομίας εσυ, πούλα και καμία σημείωση και άσε μας στην ησυχία μας :-D
No matter what kind of sadness envelops the darkness of our despair, if you put one foot in front of the other, at some point you will reach a place where you can see the light.

In heaven or earth, no matter to where we progress, no matter where we walk, that becomes our road.
As long as we keep walking the battle will continue.
And that is exactly why this place will always be a paradise
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Είμαι 19, αγανακτισμένος, αλλά στο Σύνταγμα δεν πάω

Post by PASCAL » Tue Jun 14, 2011 7:22 pm

Ραγδαίες εξελίξεις:Ανεξαρτητοποιήθηκε ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Γιώργος Λιάνης + 3-4 που δεν ψηφίζουν μεσοπρόθεσμο όπως φημολογείται(Αθανασιάδης, Λιτζέρης,...) + μεσοπρόθεσμο με εγγραφή/πρόβλεψη για εκλογές = πέφτει η χούντα, πάμε σε εκλογές :)
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Είμαι 19, αγανακτισμένος, αλλά στο Σύνταγμα δεν πάω

Post by chriskin » Tue Jun 14, 2011 7:29 pm

και κατι εγινε
το πασοκ θα εχει ακομα πανω απο 150 και το μεσοπροθεσμο θα ψηφιστει και απο ατομα εκτος πασοκ
η "χουντα" δεν παει πουθενα - οι εκλογες αλλωστε δεν θα εφερναν κατι διαφορετικο απο χειροτερη "χουντα"
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Είμαι 19, αγανακτισμένος, αλλά στο Σύνταγμα δεν πάω

Post by PASCAL » Tue Jun 14, 2011 7:33 pm

Ναι αλλά είναι και αυτό στην εξίσωση: S&P hands Greece world's lowest credit rating
Οι πιέσεις είναι από παντού, και από μέσα και από έξω.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Είμαι 19, αγανακτισμένος, αλλά στο Σύνταγμα δεν πάω

Post by chriskin » Tue Jun 14, 2011 7:37 pm

χαζο παιχνιδι ειναι κι αυτο
αυτοεκπληρουμενη προφητεια ftw ...

γενικοτερα ειναι περιεργο να πιστευουμε τους οικους αξιολογησης μονο οταν μας αρεσει και την υπολοιπη ωρα να κρινουμε τον κακο καπιταλισμο οτι λεει ψεματα
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Είμαι 19, αγανακτισμένος, αλλά στο Σύνταγμα δεν πάω

Post by PASCAL » Tue Jun 14, 2011 7:54 pm

chriskin wrote:χαζο παιχνιδι ειναι κι αυτο
αυτοεκπληρουμενη προφητεια ftw ...

γενικοτερα ειναι περιεργο να πιστευουμε τους οικους αξιολογησης μονο οταν μας αρεσει και την υπολοιπη ωρα να κρινουμε τον κακο καπιταλισμο οτι λεει ψεματα
Δεν είπε κανείς ότι είναι καλοί οι οίκοι αξιολόγησης. Αυτοί τους πιστεύουν, αυτοί δέχονται τις πιέσεις :)
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Είμαι 19, αγανακτισμένος, αλλά στο Σύνταγμα δεν πάω

Post by rose » Tue Jun 14, 2011 8:52 pm

proskopos wrote:Στις απολύσεις που θα γίνουν στο δημόσιο, θα φύγουν αυτοί που μπήκαν με βύσμα, που δεν έχουν ιδέα της θέσης του, που ξύνονται? Ή αυτοί που κάνουν την δουλειά τους και δεν εχουν μπάρμπα στην κορώνη?
Με την σειρα...



Την λογική της ρικαρτιανής ισοδυναμίας την εχει ακουσει κανένας? Γενικά η δωρεά απο την κυβέρνηση - με την μείωση της φορολογίας, δημοσιες δαπάνες κτλ - δεν κάνει τον πολιτη πλουσιότερο επειδή η αξια αντισταθμιζεται απο την αξια της μελλοντικής φορολογικής του υποχρέωση. Αρα ο δανεισμός του δημοσιου, συνεπάγεται χρηματοδότηση του με φορολογία. Το ερώτημα ειναι αν ο Ελληνας εχει χρημα να πληρώσει την κρίση (τουλάχιστον σε ενα σημαντικό ποσοστό). Δυστυχώς η Ελλάδα ειναι πρώτη στη κατανάλωση και τελευταία στην αποταμίευση(%ΑΕΠ) εχει ομως και μικρό ιδιωτικό χρέος...γορδιος δεσμός. Επίσης τώρα που το βλέπω πιο καθαρά η κρίση του 2010 μάλλον ηταν σε μεγάλο βαθμό προβλέψιμη αλλα μη αναμενόμενη, με βάση την θεωρία που μελετώ ειναι black swan, φαινόμενα με ακραίες κερδοσκοπικές απαιτήσεις.
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
nickpro
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1859
Joined: Fri Apr 18, 2008 10:54 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Είμαι 19, αγανακτισμένος, αλλά στο Σύνταγμα δεν πάω

Post by nickpro » Tue Jun 14, 2011 9:45 pm

PASCAL wrote:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Ξέρνα το σανό που σε ταϊζουν τα media. Τα τιμολόγια στα ανεβάζει η κυβέρνηση και η διοίκηση της ΔΕΗ όχι οι συνδικαλιστές της. Κι εσύ, κι εγώ, κι αυτοί και όλοι μας βράζουμε στο ίδιο καζάνι. Χωρίς συνδικαλισμό δεν έχεις καμία ελπίδα απέναντι στο αφεντικά. Μην τσιμπάς στη διάσπαση που επιμελώς χτίζουν τα media εδώ κι ένα χρόνο. Η διάσπαση τους βολεύει γιατί καθηλώνει τους εργαζόμενους στα σπίτια και τους βάζει να εξοντώνονται μεταξύ τους. Πολύ ανέξοδη πολιτική, ούτε ΜΑΤ, ούτε δακρυγόνα, ούτε κλούβες, ούτε προσαγωγές, ούτε δικαστήρια. Μόνο ψέματα και συκοφαντίες για δημοσίους υπαλλήλους και προνομιούχους συνδικαλιστές. Μετά το πράμα κυλάει μόνο του αρκεί να χάβει ο λαός το παραμύθι.
Ξέρνα το σανό της ιδεολογίας των media και των αφεντικών που μάλλον έχεις πιστέψει τυφλά. Τα αφεντικα που λες, είναι αφεντικά, επειδή η ΓΕΝΟΠ-(ΠΑΣΚΕ)-ΔΕΗ το επιτρέπει. Αν για κάποιο λόγο δεν της αρέσουν έχουν τον τρόπο να τους κάνουν ...πάσο.

Για να μην τους κάνουν πάσο λοιπόν, παίρναν (τα μεγάλα κεφάλια) όμορφα δωράκια από τους διευθυντάδες για να την βγάλουν κρουαζιέρα κάπου. Τώρα όμως που αποκαλύφθηκαν, άρχισαν "τα media σας ταίζουν σανό" γιατί ως γνωστόν φωνάζει ο κλέφτης για να φοβηθεί ο νοικοκύρης.

Και τώρα που τρίζει η θεσούλα τους, άρχισαν την απειλή με τους διακόπτες. Ένα χρόνο τώρα που η χώρα μαραζώνει, δεν μιλάγαν. Μόλις τους ξεμπροστιάσαν και κινδυνέυει η βολή τους, τότε μόνο άρχισαν.

Υ.Γ. 1: Για να μην παρεξηγούμαστε όμως, δεν είναι όλοι οι εργαζόμενοι σε αυτή την κατηγορία, ούτε τα απλά μέλη των συνδικάτων. Τα μεγάλα κεφάλια είναι που τα κάνουν αυτά.


Υ.Γ. 2: Χαριστικά τα λέμε πλέον συνδικάτα. Από τότε που ο συνδικαλισμός κομματοποιήθηκε με διάφορα χρώματα θα έπρεπε να κερδίζει απλά μια θέση στο καρναβάλι της Πάτρας και να καίγεται μαζί με τον καρνάβαλο στο τέλος.
mirtououou
bit level
bit level
Posts: 34
Joined: Thu Dec 09, 2010 9:15 am

Re: Είμαι 19, αγανακτισμένος, αλλά στο Σύνταγμα δεν πάω

Post by mirtououou » Wed Jun 15, 2011 1:21 pm

Δεν καταλαβαίνω τη μηδενιστική λογική του κειμένου του 19χρονου και πολλών άλλων εδώ μέσα. Εγω που πήγα στο σύνταγμα γιατί δεν είδα μόνο φασισταριά,δεξιούς, χαζόhippies και χαζοχαρούμενους. Είδα και αυτούς φυσικά, αλλά είδα και άλλους. Παιδία και ανθρώπους που ΚΑΙ με αύτόν τον τρόπο προσπαθούν γία κάτι καλύτερο. Εμένα με χαροποίησε το γεγονός ότι για πρώτη φορά είδα να κατεβαίνει κόσμος στον δρόμο που δεν είχε ξανακατέβει, οικογένειες κλπ κλπ. Δηλαδή τόσο καιρό λέγαμε γιατι δν κατεβαίνουν όλοι στους δρόμους, τώρα που κατεβαίνουν πάλι γκρινιάζουμε. Και αν δεν μας αρέσουν τα κάθε λογής φασισταρια και λαικισμοί τύπου μούντζα και βρισιά γιατί δεν κατεβαίνουμε όλοι εμείς οι πιο 'πολιτισμένοι' να διαδηλώσουμε με τον τρόπο που θέλουμε. Πιστεύω ότι θα είμαστε περισσότεροι....
Όσο για το αν θα πρέπει να οργανωθεί το κίνημα κλπ, ναι κ εγώ πιστεύω ότι πρέπει να τεθούν στόχοι πιο συγκεκριμένοι. αλλά στην παρούσα φάση κάτι τέτοιο είναι αδύνατο. Συγκεντρώμαστε λοιπόν ανεξαρτήτως άλλων παραγόντων για να αποτρέψουμε τα χειρότερα.. κ μετά βλέπουμε. Δηλαδή τι πιο οργανωμένο να γίνει αυτή την στιγμή. Εγώ είμαι σίγουρη ότι αν οργανωθεί το αγανακτισμένο κίνημα θα πέσουν όλοι πάλι να το φάνε κ θα λένε ότι οργανώθηκε από τους 'ταδε' για να καλύψει τα συμφέροντα των 'ταδε' κλπ κλπ. Παλιά μου τέχνη κόσκινο δλδ..
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Είμαι 19, αγανακτισμένος, αλλά στο Σύνταγμα δεν πάω

Post by zweistein » Wed Jun 15, 2011 3:47 pm

Image
Image
User avatar
Loner
Venus Former Team Member
Posts: 4004
Joined: Fri Oct 26, 2007 11:08 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Στη ρωγμή του χρόνου

Re: Είμαι 19, αγανακτισμένος, αλλά στο Σύνταγμα δεν πάω

Post by Loner » Wed Jun 15, 2011 4:19 pm

You either die a Spongebob or live long enough to see yourself become the Squidward.
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Είμαι 19, αγανακτισμένος, αλλά στο Σύνταγμα δεν πάω

Post by stoupeace » Wed Jun 15, 2011 4:23 pm

Εγώ τα'λεγα ότι αυτοί οι αγανακτισμένοι είναι κρυφομπαχαλάκηδες. Τα'χα δει τα 5χρονα να κουβαλάνε τσάντες με στουπιά.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
dexter
Venus Former Team Member
Posts: 2496
Joined: Wed Jan 09, 2008 11:50 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: springfield
Contact:

Re: Είμαι 19, αγανακτισμένος, αλλά στο Σύνταγμα δεν πάω

Post by dexter » Wed Jun 15, 2011 5:26 pm

για την προετοιμασία του πάρκου , βγήκε στο ραδιόφωνο ο εκπρόσωπος της ελ.ασ. και είπε ότι αυτός που κουβάλαγε τα μαδέρια είναι από το μπαγκλαντές :lol: :lol: :lol:
http://foss.aueb.gr
always aim for for the sky for if you fail you can at least reach the clouds..
ALL BLACKS supporter..
http://www.bringthemback.org/
Post Reply

Return to “Αναδημοσιεύσεις”