Δικαστική διαταγή για μπλόκο από τους παρόχους στο παράνομο κατέβασμα

Αναδημοσιεύσεις άρθρων και κειμένων που βρήκατε κάπου αλλού και θέλετε να μοιραστείτε μαζί μας .
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Δικαστική διαταγή για μπλόκο από τους παρόχους στο παράνομο κατέβασμα

Post by MpoMp » Wed May 23, 2012 5:42 pm

Μιλάτε για αυτοματοποιημένα tools και ότι ο κόσμος θα μάθει. Εγώ είπα ότι χιλιάδες άτομα δε ξέρουν να φτιάξουν καν privacy settings με κουμπάκια και αναλυτικές περιγραφές στο facebook. Τους δείχνεις λίγο ubuntu και αντί να ψαχτούν, σε ρωτάνε "πώς κάνω αυτό και πώς κάνω εκείνο" ενώ είναι μπροστά τους manuals, google και ένα βασικό ένστικτο του ανθρώπου: "το δοκιμάζω να δω αν είναι καλό ή κακό".
Είναι πολύ προχωρημένο για πάρα πολλούς να αλλάξουν το φάκελο που αποθηκεύονται οι λήψεις στους (μεταφρασμένους στα ελληνικά!) browsers.
Δεν είναι μόνο το ότι είναι άσχετοι. Μη ξεχνάμε ότι η πλειοψηφία του κόσμου είναι και ηλίθιοι ή δε συλλαμβάνουν με τίποτα το πόσο απλός είναι ο υπολογιστής. Άσχημο αυτό που λέω αλλά true.

Και πες ότι οι 1000 στους 1.000.000 που ξέρουν, δείχνουν και στους υπόλοιπους τη χρήση ενός προγράμματος που προσπερνάει τα φίλτρα που θα έχουν μπει παντού. Φαντάζομαι τα εξής ως εκδοχές:
- Δε ξέρω κατά πόσο θα μπορέσουν και οι 999.000 να μάθουν σωστά και να κάνουν τη δουλειά τους. Αρκετοί άνθρωποι (ειδικά μέσης ηλικίας και άνω) όπως είπα, απλά δε συλλαμβάνουν το πώς δουλεύει το κουτί. Και δε μιλάω για low-level πράγματα αλλά για το πιο-εύκολο-δε-γίνεται GUI.
- Δε ξέρω κατά πόσο θα μπορέσουν να το διαδώσουν όσοι το έμαθαν, ή και όσοι το ήξεραν αρχικά, αν σκεφτεί κανείς το κλίμα φόβου και λογοκρισίας που θα έχει επιβληθεί. Κάποιος, και μόνο στο φόβο ότι μπορεί να τον βρουν και να τον συλλάβουν, μπορεί ακόμα και να μη θελήσει να παραβεί τον παράλογο νόμο.
- Ο Funky ανέφερε την εποχή που όταν απαγορεύτηκαν οι κασέτες, βρέθηκαν πάλι work-arounds. Σε πόσο κόσμο θα έφτασαν τα πειρατικά αντίγραφα όμως? 100 εκ των 100.000, στην καλύτερη? Και εδώ μιλάμε για προγράμματα, όχι για κάτι που το βάζεις σε ένα κουτί και πατάς ένα κουμπί και παίζει μουσική που στην έχει γράψει άλλος.

Ιδέες και τρόποι υπάρχουν, αλλά το ότι θεωρητικά ένα μεγάλο ποσοστό των χρηστών ίντερνετ μπορεί να τους χρησιμοποιήσει, δε σημαίνει ότι και πρακτικά γίνεται και είναι εφικτό. Ή τουλάχιστον εφικτό με δεδομένο συγκεκριμένο αριθμό πόρων (πόσοι έχουν τις απαραίτητες γνώσεις, πόσοι από αυτούς διατίθενται να βοηθήσουν, τι μέτρα παρακολούθησης θα εφαρμόσει το κράτος, κτλ κτλ).
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Re: Δικαστική διαταγή για μπλόκο από τους παρόχους στο παράνομο κατέβασμα

Post by marios » Wed May 23, 2012 6:12 pm

MpoMp wrote:Μιλάτε για αυτοματοποιημένα tools και ότι ο κόσμος θα μάθει. Εγώ είπα ότι χιλιάδες άτομα δε ξέρουν να φτιάξουν καν privacy settings με κουμπάκια και αναλυτικές περιγραφές στο facebook. Τους δείχνεις λίγο ubuntu και αντί να ψαχτούν, σε ρωτάνε "πώς κάνω αυτό και πώς κάνω εκείνο" ενώ είναι μπροστά τους manuals, google και ένα βασικό ένστικτο του ανθρώπου: "το δοκιμάζω να δω αν είναι καλό ή κακό".
Είναι πολύ προχωρημένο για πάρα πολλούς να αλλάξουν το φάκελο που αποθηκεύονται οι λήψεις στους (μεταφρασμένους στα ελληνικά!) browsers.
Δεν είναι μόνο το ότι είναι άσχετοι. Μη ξεχνάμε ότι η πλειοψηφία του κόσμου είναι και ηλίθιοι ή δε συλλαμβάνουν με τίποτα το πόσο απλός είναι ο υπολογιστής. Άσχημο αυτό που λέω αλλά true.
Ακριβώς ο ίδιος κόσμος έμαθε να χρησιμοποιεί τα torrents ή οτιδήποτε άλλο. Ο κόσμος μπορεί να είναι αρνητικός στο να μάθει κάτι εναλλακτικό, αλλά αν δεν έχει επιλογή, μαθαίνει κάποια απλά πράγματα. Το να χρειαστεί να τρέξει π.χ. το Tor πριν μπει στο pirate bay, αν δεν έχει άλλη επιλογή, θα το μάθει.
MpoMp wrote:Δε ξέρω κατά πόσο θα μπορέσουν και οι 999.000 να μάθουν σωστά και να κάνουν τη δουλειά τους. Αρκετοί άνθρωποι (ειδικά μέσης ηλικίας και άνω) όπως είπα, απλά δε συλλαμβάνουν το πώς δουλεύει το κουτί. Και δε μιλάω για low-level πράγματα αλλά για το πιο-εύκολο-δε-γίνεται GUI.
Το ίδιο με πάνω. Αν ο άλλος δεν μπορεί να κατεβάσει την ταινία που θέλει και ακούσει ότι αν χρησιμοποιήσεις το τάδε πρόγραμμα θα την κατεβάσεις, θα μάθει να το χρησιμοποιεί. Ανάγκα και θεοί πείθονται.
MpoMp wrote:Δε ξέρω κατά πόσο θα μπορέσουν να το διαδώσουν όσοι το έμαθαν, ή και όσοι το ήξεραν αρχικά, αν σκεφτεί κανείς το κλίμα φόβου και λογοκρισίας που θα έχει επιβληθεί. Κάποιος, και μόνο στο φόβο ότι μπορεί να τον βρουν και να τον συλλάβουν, μπορεί ακόμα και να μη θελήσει να παραβεί τον παράλογο νόμο.
Νομίζω το πας πολύ μακριά. Κάτι τέτοιες συζητήσεις έκανα και όταν άρχισα να κατεβάζω. Από την στιγμή που μπορούμε να ανταλλάξουμε δεδομένα μεταξύ μας, τα DHTs ζουν και είναι νόμιμα. Και από την στιγμή που δεν ζούμε στην Β. Κορέα ώστε να επιτρέπεται οι ISPs να κρατάνε αντίγραφα από τα αρχεία που κατέβασες, η πειρατεία ζει.
MpoMp wrote:Ο Funky ανέφερε την εποχή που όταν απαγορεύτηκαν οι κασέτες, βρέθηκαν πάλι work-arounds. Σε πόσο κόσμο θα έφτασαν τα πειρατικά αντίγραφα όμως? 100 εκ των 100.000, στην καλύτερη? Και εδώ μιλάμε για προγράμματα, όχι για κάτι που το βάζεις σε ένα κουτί και πατάς ένα κουμπί και παίζει μουσική που στην έχει γράψει άλλος.
Μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι άτομα 10 χρόνια μεγαλύτερα από εμένα, αντάλλασαν άφθονες κασετες. Τουλάχιστον από τα χέρια του αδερφού μου πέρασαν αρκετές δεκάδες, αν όχι εκατοντάδες.


P.S.: Το internet (και ως αποτέλεσμα η πειρατεία) έχει ένα τεράστιο πλεονέκτημα σε σχέση με οτιδήποτε άλλο χρησιμοποιήθηκε στο παρελθόν. Αποτελεί ένα από τα hot πράγματα για research παγκοσμίως. Και καλώς ή κακώς, όπου υπάρχει research, υπάρχουν πολλές και διαφορετικές ιδέες που είναι απίθανο να σταματήσουν λόγω νόμων. Ξαναλέω, αυτό που είπα και πριν. Ακόμα και τον Chuck Norris να φέρουν ώστε να μην μπεις σε pirate bay/torrentz κλπ, θα βγει ένα DHT που θα κάνει distribute τις πληροφορίες για τα αρχεία ανάμεσα στους χρήστες. Και τότε θα πάρει πολύ χρόνο για να αναγκάσουν οι εταιρίες κάποιον δικαστή να τα βάλει με τα DHTs.
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Δικαστική διαταγή για μπλόκο από τους παρόχους στο παράνομο κατέβασμα

Post by chriskin » Wed May 23, 2012 6:14 pm

marios++
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Δικαστική διαταγή για μπλόκο από τους παρόχους στο παράνομο κατέβασμα

Post by ja_the_invincible » Wed May 23, 2012 8:55 pm

Marios και Netharis ++ .
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Δικαστική διαταγή για μπλόκο από τους παρόχους στο παράνομο κατέβασμα

Post by MpoMp » Wed May 23, 2012 9:21 pm

marios wrote: Ακριβώς ο ίδιος κόσμος έμαθε να χρησιμοποιεί τα torrents ή οτιδήποτε άλλο. Ο κόσμος μπορεί να είναι αρνητικός στο να μάθει κάτι εναλλακτικό, αλλά αν δεν έχει επιλογή, μαθαίνει κάποια απλά πράγματα. Το να χρειαστεί να τρέξει π.χ. το Tor πριν μπει στο pirate bay, αν δεν έχει άλλη επιλογή, θα το μάθει.
[...]
Το ίδιο με πάνω. Αν ο άλλος δεν μπορεί να κατεβάσει την ταινία που θέλει και ακούσει ότι αν χρησιμοποιήσεις το τάδε πρόγραμμα θα την κατεβάσεις, θα μάθει να το χρησιμοποιεί. Ανάγκα και θεοί πείθονται.
Συμφωνώ αλλά και με τα torrents το μόνο που κάνουν είναι να πατάνε "κατέβασμα" και εκκίνηση. Καμία άλλη ρύθμιση.
Δε ξέρω κατά πόσο αυτό είναι πραγματικά χρήσιμο, το να κάνεις κάτι μηχανικά, γιατί μπορεί και το κράτος και κακόβουλοι hackers να το εκμεταλλευτούν.
Νομίζω το πας πολύ μακριά. Κάτι τέτοιες συζητήσεις έκανα και όταν άρχισα να κατεβάζω. Από την στιγμή που μπορούμε να ανταλλάξουμε δεδομένα μεταξύ μας, τα DHTs ζουν και είναι νόμιμα. Και από την στιγμή που δεν ζούμε στην Β. Κορέα ώστε να επιτρέπεται οι ISPs να κρατάνε αντίγραφα από τα αρχεία που κατέβασες, η πειρατεία ζει.
Το πάω μακριά αλλά δεν είναι κι αυτό ένα αόριστο σενάριο? Και πριν 5 χρόνια αν σου λεγα "χρυσαυγίτες στη βουλή" δε θα το πίστευες. Never say never...
Μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι άτομα 10 χρόνια μεγαλύτερα από εμένα, αντάλλασαν άφθονες κασετες. Τουλάχιστον από τα χέρια του αδερφού μου πέρασαν αρκετές δεκάδες, αν όχι εκατοντάδες.
Ωραία. :-p Αλλά αυτό που έθιξα πάλι είναι το ότι δεν τις έγραφαν αυτά τα άτομα. Τις έπαιρναν έτοιμες και τις έβαζαν στο κασετόφωνο κι έπαιζαν. Δηλαδή ότι 1 στους 100 ξέρει πώς να γράφει και να αντιγράφει κασέτες.
P.S.: Το internet (και ως αποτέλεσμα η πειρατεία) έχει ένα τεράστιο πλεονέκτημα σε σχέση με οτιδήποτε άλλο χρησιμοποιήθηκε στο παρελθόν. Αποτελεί ένα από τα hot πράγματα για research παγκοσμίως. Και καλώς ή κακώς, όπου υπάρχει research, υπάρχουν πολλές και διαφορετικές ιδέες που είναι απίθανο να σταματήσουν λόγω νόμων. Ξαναλέω, αυτό που είπα και πριν. Ακόμα και τον Chuck Norris να φέρουν ώστε να μην μπεις σε pirate bay/torrentz κλπ, θα βγει ένα DHT που θα κάνει distribute τις πληροφορίες για τα αρχεία ανάμεσα στους χρήστες. Και τότε θα πάρει πολύ χρόνο για να αναγκάσουν οι εταιρίες κάποιον δικαστή να τα βάλει με τα DHTs.
Σύμφωνοι. Δε ξέρω όμως πότε και πώς μπορεί να φτάσουμε στο ακραίο σημείο. Και γίνομαι πολύ απαισιόδοξος και δίνω έμφαση στις χειρότερες περιπτώσεις γιατί έχει αποδειχθεί ως τώρα πως η παράνοια των λίγων που θέλουν να πλουτίσουν, υπερισχύει του αισθήματος δικαίου των πολλών που θέλουν να μοιράζονται...
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
+++ala_mages
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
ala_mages
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1489
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:04 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Δικαστική διαταγή για μπλόκο από τους παρόχους στο παράνομο κατέβασμα

Post by ala_mages » Wed May 23, 2012 9:26 pm

MpoMp wrote: Never say never...
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=_Z5-P9v3F8w&ob=av2e[/youtube]
Mpomp is building an army.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ______☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. _ / \
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Welcome to the [url=http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pAY9CNkKOsg#t=59]ricefields[/url] mathaf*ka [url=http://foss.aueb.gr]Turn on the foss please![/url]
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Re: Δικαστική διαταγή για μπλόκο από τους παρόχους στο παράνομο κατέβασμα

Post by marios » Wed May 23, 2012 10:57 pm

MpoMp wrote:Συμφωνώ αλλά και με τα torrents το μόνο που κάνουν είναι να πατάνε "κατέβασμα" και εκκίνηση. Καμία άλλη ρύθμιση.
Δε ξέρω κατά πόσο αυτό είναι πραγματικά χρήσιμο, το να κάνεις κάτι μηχανικά, γιατί μπορεί και το κράτος και κακόβουλοι hackers να το εκμεταλλευτούν.
Μα το θέμα είναι το αν με αυτή την απόφαση ο κόσμος θα αποκτήσει παιδεία για τον υπολογιστή;
Προφανώς και θα συνεχίσουν να το κάνουν μηχανικά, όπως έκαναν μέχρι τώρα.
Και προφανώς αυτό έχει μεγάλα αρνητικά, τα οποία όμως δεν είναι αποτέλεσμα της απόφασης αυτής, υπάρχουν και υπήρχαν.
Δεν ξέρω αν κατάλαβα το point σου εδώ :smt017
MpoMp wrote:Το πάω μακριά αλλά δεν είναι κι αυτό ένα αόριστο σενάριο? Και πριν 5 χρόνια αν σου λεγα "χρυσαυγίτες στη βουλή" δε θα το πίστευες. Never say never...
Σενάριο είναι και το ότι θα γίνει ένας σεισμός και θα βουλιάξει η Ελλάδα :-p
Συμφωνώ ότι είναι πιθανό, αλλά για να φτάσουμε στο σημείο να υπάρχει λογοκρισία στο Internet από το κράτος, απέχουμε κάποια (αρκετά) άλματα. Τα οποία αν συμβούν, η πειρατεία θα είναι το τελευταίο που θα μας ενδιαφέρει...
MpoMp wrote:Ωραία. Αλλά αυτό που έθιξα πάλι είναι το ότι δεν τις έγραφαν αυτά τα άτομα. Τις έπαιρναν έτοιμες και τις έβαζαν στο κασετόφωνο κι έπαιζαν. Δηλαδή ότι 1 στους 100 ξέρει πώς να γράφει και να αντιγράφει κασέτες.
Δική μου λάθος διατύπωση. Από τους φίλους/ες του αδερφού μου, δεν υπήρχε κανείς που να μην αντιγράφει κασέτες και γι'αυτό πέρασαν από το σπίτι μου αρκετές δεκάδες ή εκατοντάδες κασέτες :-p
MpoMp wrote:Σύμφωνοι. Δε ξέρω όμως πότε και πώς μπορεί να φτάσουμε στο ακραίο σημείο. Και γίνομαι πολύ απαισιόδοξος και δίνω έμφαση στις χειρότερες περιπτώσεις γιατί έχει αποδειχθεί ως τώρα πως η παράνοια των λίγων που θέλουν να πλουτίσουν, υπερισχύει του αισθήματος δικαίου των πολλών που θέλουν να μοιράζονται...
Και πάλι προτρέχεις. Το να την πέσει κάποιο δικαστήριο σε DHTs είναι πολύ χοντρό πράγμα. Ουσιαστικά είναι σαν να καταργεί την δυνατότητα να ανταλλάξεις δεδομένα με κάποιον άλλο => το τέλος του internet. Και αμφιβάλλω αν μπορεί να γίνει σε κάποια δημοκρατική χώρα τέτοιο πράγμα.
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Δικαστική διαταγή για μπλόκο από τους παρόχους στο παράνομο κατέβασμα

Post by MpoMp » Wed May 23, 2012 11:07 pm

marios wrote: Μα το θέμα είναι το αν με αυτή την απόφαση ο κόσμος θα αποκτήσει παιδεία για τον υπολογιστή;
Προφανώς και θα συνεχίσουν να το κάνουν μηχανικά, όπως έκαναν μέχρι τώρα.
Και προφανώς αυτό έχει μεγάλα αρνητικά, τα οποία όμως δεν είναι αποτέλεσμα της απόφασης αυτής, υπάρχουν και υπήρχαν.
Δεν ξέρω αν κατάλαβα το point σου εδώ :smt017
Αυτό θέλω να πω, ότι υπάρχουν και υπήρχαν και θα υπάρχουν. Το αναφέρω γιατί βλέπω ότι οι πολύ πιο προχωρημένοι σε θέματα ασφαλείας και networking γράφουν με ευκολία περί των εναλλακτικών οδών στο ίντερνετ. Και το point μου είναι ότι δεν έχουμε όλοι την ίδια ευκολία. Χρειάζεται χρόνος και διάβασμα!
Σενάριο είναι και το ότι θα γίνει ένας σεισμός και θα βουλιάξει η Ελλάδα :-p
Συμφωνώ ότι είναι πιθανό, αλλά για να φτάσουμε στο σημείο να υπάρχει λογοκρισία στο Internet από το κράτος, απέχουμε κάποια (αρκετά) άλματα. Τα οποία αν συμβούν, η πειρατεία θα είναι το τελευταίο που θα μας ενδιαφέρει...
Σύμφωνοι!
Δική μου λάθος διατύπωση. Από τους φίλους/ες του αδερφού μου, δεν υπήρχε κανείς που να μην αντιγράφει κασέτες και γι'αυτό πέρασαν από το σπίτι μου αρκετές δεκάδες ή εκατοντάδες κασέτες :-p
Ελπίζω να γίνει και η εκμάθηση της χρήσης των εν λόγω προγραμμάτων στο θέμα μας, το ίδιο διαδεδομένη... Αλλά παραμένω απαισιόδοξος. :-p
Και πάλι προτρέχεις. Το να την πέσει κάποιο δικαστήριο σε DHTs είναι πολύ χοντρό πράγμα. Ουσιαστικά είναι σαν να καταργεί την δυνατότητα να ανταλλάξεις δεδομένα με κάποιον άλλο => το τέλος του internet. Και αμφιβάλλω αν μπορεί να γίνει σε κάποια δημοκρατική χώρα τέτοιο πράγμα.
Σύμφωνοι εκτός από το τελευταίο σου point. Είπα και παραπάνω ότι λέγαμε ότι αποκλείεται να μπουν φασίστες στη βουλή, αλλά μπήκαν. :-p ΤΟ πόσο δημοκρατική είναι η χώρα ανήκει σε άλλο thread αλλά νομίζω ότι κι εσύ ξέρεις ότι (οκ σύμφωνοι ότι δε θα γίνουμε Κορέα) αλλά πιο ήπια λογοκρισία μπορούμε άνετα να υποστούμε στο όχι και τόσο μακρύ μέλλον.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
marios
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2810
Joined: Wed Sep 26, 2007 3:44 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας

Re: Δικαστική διαταγή για μπλόκο από τους παρόχους στο παράνομο κατέβασμα

Post by marios » Wed May 23, 2012 11:52 pm

MpoMp wrote:Αυτό θέλω να πω, ότι υπάρχουν και υπήρχαν και θα υπάρχουν. Το αναφέρω γιατί βλέπω ότι οι πολύ πιο προχωρημένοι σε θέματα ασφαλείας και networking γράφουν με ευκολία περί των εναλλακτικών οδών στο ίντερνετ. Και το point μου είναι ότι δεν έχουμε όλοι την ίδια ευκολία. Χρειάζεται χρόνος και διάβασμα!
Για να γράψεις το πρόγραμμα ή να το κάνεις ατομικά/χειροκίνητα ισχύει. Για να χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα όχι.
Το αν αυτό σε κάνει έρμαιο επιθέσεων είναι άλλο πράγμα. Η ουσία είναι ότι θα υπάρχει ένα πρόγραμμα προς χρήση π.χ. για να μην πέσεις στο black hole του BGP που είπε και ο netharis από πάνω.
MpoMp wrote:Σύμφωνοι εκτός από το τελευταίο σου point. Είπα και παραπάνω ότι λέγαμε ότι αποκλείεται να μπουν φασίστες στη βουλή, αλλά μπήκαν. ΤΟ πόσο δημοκρατική είναι η χώρα ανήκει σε άλλο thread αλλά νομίζω ότι κι εσύ ξέρεις ότι (οκ σύμφωνοι ότι δε θα γίνουμε Κορέα) αλλά πιο ήπια λογοκρισία μπορούμε άνετα να υποστούμε στο όχι και τόσο μακρύ μέλλον.
Καταλαβαίνω το νόημα αυτού που λες, αλλά έχω αμφιβολίες για το πώς (τεχνικά) μπορείς να κάνεις ήπια λογοκρισία, ειδικά σε DHTs.

Anyway, we'll see... Η επόμενη περίοδος, σε παγκόσμιο επίπεδο, είναι πολύ κρίσιμη για το πως θα εξελιχθεί το internet.
Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη- G.G.M.
Η μεγαλύτερη ευτυχία είναι να ξέρεις την πηγή της δυστυχίας-F.D.
Η μουσική εκφράζει αυτά που δεν μπορούν να ειπωθούν και που είναι αδύνατο να μείνουν στη σιωπή-V.H.
Πίστη στην πρόοδο, δεν σημαίνει και πίστη στο ότι έχει συμβεί κάποια πρόοδος-F.K.
Χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος-F.N
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Δικαστική διαταγή για μπλόκο από τους παρόχους στο παράνομο κατέβασμα

Post by Funk » Thu May 24, 2012 12:10 am

Image
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Δικαστική διαταγή για μπλόκο από τους παρόχους στο παράνομο κατέβασμα

Post by MpoMp » Thu May 24, 2012 5:26 pm

marios wrote:Καταλαβαίνω το νόημα αυτού που λες, αλλά έχω αμφιβολίες για το πώς (τεχνικά) μπορείς να κάνεις ήπια λογοκρισία, ειδικά σε DHTs.
Όχι απαραίτητα στα DHT, αρχικά με μπλοκαρίσματα IPs και προχωρώντας σταδιακά (όπως επιβάλει η προπαγάνδα).

Για όλα τα υπόλοιπα +++
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Re: Δικαστική διαταγή για μπλόκο από τους παρόχους στο παράνομο κατέβασμα

Post by netharis » Wed May 30, 2012 8:05 pm

MpoMp wrote:
marios wrote:Καταλαβαίνω το νόημα αυτού που λες, αλλά έχω αμφιβολίες για το πώς (τεχνικά) μπορείς να κάνεις ήπια λογοκρισία, ειδικά σε DHTs.
Όχι απαραίτητα στα DHT, αρχικά με μπλοκαρίσματα IPs και προχωρώντας σταδιακά (όπως επιβάλει η προπαγάνδα).

Για όλα τα υπόλοιπα +++
Για τα full DHT είναι σχεδόν αδύνατο. Χρειάζονται traffic analysis, deep packet inspection για φιλτράρουν τα "malicious" πακέτα, etc.
Θεωρώ οτι το κόστος για να γίνει κάτι τέτοιο είναι πρακτικά ασύμφορο για οποιονδήποτε ISP (ειδικά εδώ, στο Shitfuckistan).

Have no fear, DHT is here
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Δικαστική διαταγή για μπλόκο από τους παρόχους στο παράνομο κατέβασμα

Post by MpoMp » Wed May 30, 2012 9:14 pm

netharis wrote: (ειδικά εδώ, στο Shitfuckistan).
:lol: :lol: :lol:
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
fo@
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 337
Joined: Mon Jun 19, 2006 12:35 pm

Re: Δικαστική διαταγή για μπλόκο από τους παρόχους στο παράνομο κατέβασμα

Post by fo@ » Wed May 30, 2012 10:02 pm

Πριν λίγο καιρό είχε μια πολύ ενδιαφέρουσα σχετική εκπομπή στο κόντρα channel, με τη συμμετοχή ενός δικού μας από ΟΠΑ ως εκπρόσωπου του κόμματος πειρατών. Γενικά έχει ανοίξει πλήρως η πόρτα για πλήρη παρακολούθηση σε χαμηλό επίπεδο και το κόστος θα μεταφερθεί στους καταναλωτές. Χωρίς κρυπτογραφημένα κατανεμημένα περιβάλλοντα κατεβάσματος και αναζήτησης δε βλέπω άκρη.
"With soap, baptism is a good thing"
User avatar
nookie
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 863
Joined: Wed Dec 20, 2006 8:29 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Take a look around..
Contact:

Re: Δικαστική διαταγή για μπλόκο από τους παρόχους στο παράνομο κατέβασμα

Post by nookie » Fri Jun 01, 2012 10:38 pm

Εξελίξεις στο θέμα του συμφωνητικού κατά της πειρατείας ACTA έχουμε σήμερα στην Ευρώπη αφού τρεις από τις τέσσερις επιτροπές που επικεντρώνονται σε νομικά ζητήματα, πολιτική ελευθερία, την ανάπτυξη και τη βιομηχανία αντίστοιχα αρνήθηκαν να επικυρώσουν την συμφωνία. Η απόφαση αυτή είναι ιδιαίτερα σημαντική αφού από αυτήν εξαρτάται και η τελική απόφαση της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς από την οποία θα εξαρτηθεί, επίσης, και η απόφαση των μελών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.

Η Επιτροπή Κεφαλαιαγοράς θα λάβει την απόφασή της μεταξύ 20 και 21 Ιουνίου και η απόφαση θα μετατεθεί αργότερα στο Κοινοβούλιο για τις 3 και 5 Ιουλίου. Ρεαλιστικά, πάντως, είναι αρκετά δύσκολο να περάσει το ACTA ως νόμος, κάτι που είχε ξεκαθαρίσει και η ευρωπαία επίτροπος Neelie Kroes πριν λίγες βδομάδες.

[via TheVerge]
Πηγη
Image
Internal Imperfectness makes it sooo trickier than it should be..
http://www.youtube.com/watch?v=VPWi-OrMzV4
http://www.youtube.com/watch?v=ZOgBtI8Q ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=vxtf8ypY ... re=related
Ακομα και στο μεταπτυχιακο...Siranai..
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Δικαστική διαταγή για μπλόκο από τους παρόχους στο παράνομο κατέβασμα

Post by MpoMp » Sat Jun 02, 2012 5:09 pm

Άλλη μια απόδειξη ότι κανείς δε διαβάζει το portal μας... (https://venus.cs.aueb.gr/portal/9974/%c ... %84%cf%81/) :cry:
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
Post Reply

Return to “Αναδημοσιεύσεις”