Ιδού τα 2059 ονόματα της "Λίστας Λαγκάρντ"

Αναδημοσιεύσεις άρθρων και κειμένων που βρήκατε κάπου αλλού και θέλετε να μοιραστείτε μαζί μας .
User avatar
gasparosoft
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1920
Joined: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm

Re: Ιδού τα 2059 ονόματα της "Λίστας Λαγκάρντ"

Post by gasparosoft » Sun Oct 28, 2012 10:09 pm

PASCAL wrote:Και είναι νορμάλ φοιτήτης να έχει καταθέσεις στην Ελβετία?
Εγώ έχω στην Bank of America. Αυτό σημαίνει ότι έχω κάνει κάτι μαύρες δοσοληψίες με κάτι offshore εταιρίες από Μπαγκλαντές και Ταιβάν, τα παίρνω από τους πολιτικούς και ότι ο πατέρας μου είναι μεγαλοεπιχειρηματίας που κλέβει την εφορία και είναι και μαφιόζος συγχρόνως. Ε ρε τι άλλο θα διαβάσουμε.

ΥΓ: Βαρέθηκα. Πάω να επενδύσω κανά εκατομμύριο δολάρια στην apple.
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Ιδού τα 2059 ονόματα της "Λίστας Λαγκάρντ"

Post by ja_the_invincible » Sun Oct 28, 2012 11:16 pm

PASCAL wrote:Και είναι νορμάλ φοιτήτης να έχει καταθέσεις στην Ελβετία?
Είναι νορμαλ ένας φοιτητής να έχει καταθέσεις εκεί που σπουδάζει , γενικά.Δεν ξέρω που σκαλωνεις...
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
mosquito110
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 551
Joined: Tue Oct 25, 2011 9:32 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Ιδού τα 2059 ονόματα της "Λίστας Λαγκάρντ"

Post by mosquito110 » Sun Oct 28, 2012 11:42 pm

Το δικό μου συμπέρασμα με ένα γρήγορο search είναι ότι γίναμε πάλι ξεφτίλα!
Αυτό που λένε ουτοπία εμείς το λέμε απλά ζωή
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Ιδού τα 2059 ονόματα της "Λίστας Λαγκάρντ"

Post by zweistein » Mon Oct 29, 2012 1:18 am

Image
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Ιδού τα 2059 ονόματα της "Λίστας Λαγκάρντ"

Post by PASCAL » Mon Oct 29, 2012 1:35 am

ja_the_invincible wrote:
PASCAL wrote:Και είναι νορμάλ φοιτήτης να έχει καταθέσεις στην Ελβετία?
Είναι νορμαλ ένας φοιτητής να έχει καταθέσεις εκεί που σπουδάζει , γενικά.Δεν ξέρω που σκαλωνεις...
gasparosoft wrote:
PASCAL wrote:Και είναι νορμάλ φοιτήτης να έχει καταθέσεις στην Ελβετία?
Εγώ έχω στην Bank of America. Αυτό σημαίνει ότι έχω κάνει κάτι μαύρες δοσοληψίες με κάτι offshore εταιρίες από Μπαγκλαντές και Ταιβάν, τα παίρνω από τους πολιτικούς και ότι ο πατέρας μου είναι μεγαλοεπιχειρηματίας που κλέβει την εφορία και είναι και μαφιόζος συγχρόνως. Ε ρε τι άλλο θα διαβάσουμε.

ΥΓ: Βαρέθηκα. Πάω να επενδύσω κανά εκατομμύριο δολάρια στην apple.
Υποτίθεται στη λίστα Λαγκάρντ δεν είναι απλά κατεθέσεις. Είναι παράνομες καταθέσεις. Έχει μια μικρή διαφορά.
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Ιδού τα 2059 ονόματα της "Λίστας Λαγκάρντ"

Post by nachos » Mon Oct 29, 2012 1:38 am

Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
Zarat
byte level
byte level
Posts: 69
Joined: Mon Jun 15, 2009 1:14 pm
Gender:

Re: Ιδού τα 2059 ονόματα της "Λίστας Λαγκάρντ"

Post by Zarat » Mon Oct 29, 2012 1:41 am

Το παλικαρι πρεπει να'χει τρελα προβληματα.
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Ιδού τα 2059 ονόματα της "Λίστας Λαγκάρντ"

Post by michalis » Mon Oct 29, 2012 1:55 am

Γενικά, πάντως, δεν καταλαβαίνω που σκαλώνετε με το θέμα των καταθέσεων. Προφανώς και δε σημαίνει ότι όλοι οι καταθέτες της HSBC στην Ελβετία είναι φοροκλέφτες. Υπάρχουν εκείνοι που φορολογήθηκε το εισόδημά τους στην Ελλάδα, πληρώθηκε ο φόρος και τα χρήματα έφυγαν νομιμότατα χωρίς να χρωστάνε σε κανέναν, ακόμη κι αν μιλάμε για λογαριασμούς private banking. Δεν ξέρω που ακριβώς προέκυψε ο όρος "κόκκινη κατηγορία HSBC"....Απο πότε ενδιαφέρει τις τράπεζες η πηγή των καταθέσεων και ειδικά τις ελβετικές τράπεζες;
Το θέμα δεν είναι αν κάποιος έχει καταθέσεις στην Ελβετία. Το θέμα είναι ότι υπάρχει η σχετική πληροφόρηση εδώ και χρόνια που βοηθάει στη δικαιότερη φορολόγηση Ελλήνων πολιτών, όπως ακριβώς από φέτος θα ελέγχονται και όσοι έχουν καταθέσεις σε ελληνικές τράπεζες και παρ'όλα αυτά δεν αξιοποιήθηκε όπως θα έπρεπε, δεδομένου ότι μέσα σ'αυτά τα 2 χιλιάδες άτομα (που δεν είναι σε καμία περίπτωση συνολικά "ύποπτοι") πιθανότατα υπάρχουν κάποιοι που χρησιμοποίησαν τους λογαριασμούς για να φοροδιαφύγουν, αν λάβουμε υπ'όψιν κι άλλες παραμέτρους*, όπως το κοινωνικό και οικονομικό προφίλ μερικών ονομάτων που υπάρχουν στη λίστα.

Το objective της λίστας δεν είναι ο διασυρμός των ανθρώπων που περιέχονται, είναι ο διαφανής φορολογικός έλεγχός τους ακριβώς όπως ελέγχονται και όλοι οι υπόλοιποι πολίτες με καταθέσεις σε ελληνικές τράπεζες. Και είναι 2 χρόνια τώρα, που εν γνώση 2 υπουργών, αυτό δεν συμβαίνει.


*Όπως πχ. το γιατί ένας άνθρωπος του οποίου όλη η οικονομική δραστηριότητα και η κατοικία είναι στην Ελλάδα, όπως ο Γ. Τράγκας, έχει λόγους να έχει καταθέσεις στην Ελβετία, συγκεκριμένα, και όχι κάπου αλλού. Χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα κάτι για τον Τράγκα. Σημαίνει, όμως, πάρα πολλά για εκείνους που δε μπήκαν καν στον κόπο να το ελέγξουν, ενώ πληρώνονται ακριβώς γι'αυτό.

Υποτίθεται στη λίστα Λαγκάρντ δεν είναι απλά κατεθέσεις. Είναι παράνομες καταθέσεις. Έχει μια μικρή διαφορά.
Δεν υπάρχει αυτό που λες. Τις λίστες με τους καταθέτες διαφόρων εθνικοτήτων τις πούλησε υπάλληλος της τράπεζας στις αντίστοιχες χώρες και στην πορεία αυτές έψαξαν το αν τα λεφτά ήταν παράνομα ή αν δεν είχαν δηλωθεί ως φορολογητέα ύλη. Όταν πας στην τράπεζα να καταθέσεις ένα ποσό δε σε ρωτάνε που το βρήκες, ούτε και κάθονται να το ψάξουν. Υπάρχει νομίζω στην Ελλάδα μία διάταξη που αν πας να καταθέσεις πάνω από 1 εκ. ευρώ σε μία συναλλαγή, ειδοποιείται η εφορία για να σε ψάξει. Στην Ελβετία έχω την εντύπωση ότι δεν επιτρέπεται στις τράπεζες να κάνουν κάτι αντίστοιχο, ούτε καν με τις ελβετικές αρχές.
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Ιδού τα 2059 ονόματα της "Λίστας Λαγκάρντ"

Post by zweistein » Mon Oct 29, 2012 10:57 am

Zarat wrote:
Το παλικαρι πρεπει να'χει τρελα προβληματα.
ΘΕΙΑ ΔΙΚΗ, ΚΩΣΤΑ ΒΑΞΕΒΑΝΗ! ΑΣ ΜΗΝ ΕΠΙΑΝΕΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΤΟΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑΪΣΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Image
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Ιδού τα 2059 ονόματα της "Λίστας Λαγκάρντ"

Post by michalis » Mon Oct 29, 2012 11:12 am

"Έστι δίκης οφθαλμός, ος τα πάνθ’ ορά", έλεγε ο Μένανδρος...Μήπως το ξέχασες;
Είναι κι αυτή η ανατριχίλα στην καρδιά που δε φεύγει με τίποτα...κάγκελο η τρίχα!
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Ιδού τα 2059 ονόματα της "Λίστας Λαγκάρντ"

Post by MpoMp » Tue Nov 06, 2012 3:40 pm

Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Ιδού τα 2059 ονόματα της "Λίστας Λαγκάρντ"

Post by MpoMp » Fri Nov 23, 2012 2:27 pm


Link

Θα βγάλει πουθενά αυτή η ιστορία όμως ή ξαφνικά θα χαθεί ο Βαξεβάνης από προσώπου γης?
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
m4ver1ck
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 295
Joined: Fri Apr 01, 2011 4:31 pm
Gender:

Re: Ιδού τα 2059 ονόματα της "Λίστας Λαγκάρντ"

Post by m4ver1ck » Sun Nov 25, 2012 4:39 pm

Θα βγάλει! Ο Βαξεβάνης όταν κλείσει αυλαία αυτό το θεατρικό, θα γίνει σύμβολο "αντιστασιακής" δημοσιογραφίας και το πόπολο θα τρέχει να προμηθεύεται τα έντυπα του για να μαθαίνει τις τελευταίες "επαναστατικές αποκαλύψεις"! Ο "περφόρμερ" ήδη κάηκε, και κάποιος πρέπει να πάρει το "δαχτυλίδι" της "αντισυστημικής" μας ενημέρωσης!

Είστε πολυ μωροί, αν νομίζετε οτι οι δικαστικές περιπέτειες βγάζουν εκτός παιχνιδιού δημοσιογράφους. Ίσα ίσα τους μπάζουν ακόμα περισσότερο στο παιχνίδι. Αν κάποιος δημοσιογράφος είναι όντως επικίνδυνος για το Σύστημα και τους μεγαλοσχήμονες, τότε το στόμα του θα κλείσει, όχι...με το σφυρι του δικαστή, αλλα με την σφαίρα ενός αγνώστου! ;)
Kommt Zeit, kommt Rat, kommt Attentat!
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Ιδού τα 2059 ονόματα της "Λίστας Λαγκάρντ"

Post by MpoMp » Sun Nov 25, 2012 4:46 pm

m4ver1ck wrote: Είστε πολυ μωροί, αν νομίζετε οτι οι δικαστικές περιπέτειες βγάζουν εκτός παιχνιδιού δημοσιογράφους. Ίσα ίσα τους μπάζουν ακόμα περισσότερο στο παιχνίδι. Αν κάποιος δημοσιογράφος είναι όντως επικίνδυνος για το Σύστημα και τους μεγαλοσχήμονες, τότε το στόμα του θα κλείσει, όχι...με το σφυρι του δικαστή, αλλα με την σφαίρα ενός αγνώστου! ;)
Άσε τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Γι' αυτό ακριβώς ρώτησα τι θα παιχτεί με το Βαξεβάνη, αν όντως θέλει να πετύχει κάτι ή αν θα στηθούν όλα πίσω από τις κουρτίνες.
Το τελευταίο είναι μάλλον σκηνή από το CSI.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
m4ver1ck
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 295
Joined: Fri Apr 01, 2011 4:31 pm
Gender:

Re: Ιδού τα 2059 ονόματα της "Λίστας Λαγκάρντ"

Post by m4ver1ck » Mon Nov 26, 2012 12:56 pm

Θα εξαρτηθεί απο τον Βαξεβάνη, πόσο θα θέλει να χωθεί. Αλλα εγω προσωπικά, ξέροντας απο προσωπική εμπειρία ,λόγω συγγενικού προσώπου, πως λειτουργούν οι δημοσιογραφικές κλίκες, δεν μπορώ να φανταστώ άλλη εξέλιξη για τον Κωστή πέραν απο τα να πάρει τα ηνία της "αντισυστημικής" ενημέρωσης. Αλλα για να είμαι και δίκαιος ας δώσω και κάποιες πιθανότητες να μην εξελιχτούν έτσι τα πράγματα!

Όσο για το άλλο που έθιξα, μην το βλέπεις και τοσο φανταστικό σενάριο. Έχει ξαναπαιχτεί και στο πρόσφατο Ελλαδικό παρελθόν, καθώς και στο πιο περασμένο, καθώς και στο παρελθόν το Δυτικό. Αλλα για να σε βοηθήσω, θα σου δώσω ένα παράδειγμα,που πιστεύω μερικοί "σοσιαλίζοντες" απο δω μέσα πρέπει να το ξέρουν. Την περίπτωση του Γιάννη Κουτσάκη και το παρασκηνιο της. ;)
Kommt Zeit, kommt Rat, kommt Attentat!
Post Reply

Return to “Αναδημοσιεύσεις”