Βρήκαν βόμβα σε βαγόνι στον σταθμό του μετρό στο Αιγάλεω

Αναδημοσιεύσεις άρθρων και κειμένων που βρήκατε κάπου αλλού και θέλετε να μοιραστείτε μαζί μας .
User avatar
smile
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 454
Joined: Tue Feb 07, 2012 2:11 pm
Gender:

Βρήκαν βόμβα σε βαγόνι στον σταθμό του μετρό στο Αιγάλεω

Post by smile » Mon Feb 27, 2012 11:28 am

Προχτές έγινε αλλά είναι σοβαρό:


Βρήκαν βόμβα σε βαγόνι στον σταθμό του μετρό στο Αιγάλεω

Τις καταγραφές από τις κάμερες του Μετρό εξετάζει τις τελευταίες ώρες η ΕΛΑΣ προκειμένου να εντοπίσει τον μεταφορέα της εμπρηστικής βόμβας που εντοπίσθηκε το βράδυ του Σαββάτου, στο σταθμό του μετρό του Αιγάλεω.

Ο εμπρηστικός μηχανισμός εντοπίσθηκε από τον μηχανοδηγό στο τελευταίο βαγόνι του συρμού που μόλις είχε εκτελέσει το δρομολόγιο Εινική Αμυνα-Αιγάλεω κι ετοιμαζόταν ν αναχωρήσει για το αεροδρόμιο "Ελευθέριος Βενιζέλος" . Η βόμβα αποτελείτο από ένα τετράμετρο μπιτόνι βενζίνης , ρολόι, οκτώ μπαταρίες , διακόπτη . Το ηλεκτρικό μέρος της βόμβας βρισκόταν σε ένα τάπερ , ενώ όλος ο εμπρηστικός μηχανισμός είχε τοποθετηθεί σε μια νάιλον σακούλα.

Οι αξιωματικοί της Αντιτρομοκρατικής Υπηρεσίας περιμένουν το πόρισμα των Εγκληματολογικών Εργαστηρίων προκειμένου να διαπιστωθεί αν είχε ενεργοποιηθεί ο εμπρηστικός μηχανισμός και ποια ώρα είχε προγραμματισθεί η πυροδότηση του.

Όπως ανέφερε προς "Το Βήμα" υψηλόβαθμος αξιωματικός της ΕΛΑΣ "έχουμε καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η βόμβα μεταφέρθηκε από τον άγνωστο που κατέβηκε στον σταθμό του Αιγάλεω ή σε έναν -δύο σταθμούς νωρίτερα.Πάντως το γεγονός ότι την βόμβα την ανακάλυψε οι εργοδηγός και όχι κάποιος από τους επιβάτες μας οδηγεί να θεωρούμε πιθανότερο ότι ο μεταφορέας της αποβιβάσθηκε στο Αιγάλεω Είναι προφανές ότι η βόμβα προοριζόταν για το μετρό. Κι αυτό γιατί αν είχε στόχο να μεταφέρει την βόμβα με το μετρό για κάποιον άλλο στόχο , εκτιμούμε ότι θα είχε διαφορετική συσκευασία αλλά και γιατί απ ότι έχουμε ερευνήσει δεν συνέβη οτιδήποτε απρόοπτο μέσα στον συρμό που να τον ..αναγκασε ν αφήσει την βόμβα.

Οι αξιωματικοί της ΕΛΑΣ υπενθύμιζαν ότι σε μια περίπτωση , εκείνη της βομβιστικής επίθεσης της οργάνωσης "Συνωμοσία των Πυρήνων της Φωτιάς" -τον Σεπτέμβριο του 2009- στην προεκλογική συγκέντρωση της ΝΔ στο Πεδίων του Αραιός είχε διαπιστωθεί ότι οι δράστες την είχαν μεταφέρει με συρμό του ηλεκτρικού κι είχαν αποβιβασθεί στον σταθμό της πλατείας Βικτωρίας. Όμως τότε ο εκρηκτικός μηχανισμός ήταν σε μια αθλητική πράσινη τσάντα κι όχι σε μία ..νάυλον σακούλα.

Σημειώνεται ότι τελευταίες ημέρες υπάρχει σειρά εμπρηστικών επιθέσεων σε πολιτικά γραφεία, τράπεζες κλπ.που έχουν αναλάβει 3-4 διαφορετικές οργανώσεις Η ΕΛΑΣ αναμένει και την ανάληψη ευθύνης για την τοποθέτηση του εμπρηστικού μηχανισμού.

Στην ΕΛΑΣ επικρατεί μεγάλη ανησυχία γιατί είναι η πρώτη φορά που επιδιώκεται βομβιστική επίθεση σε συρμό του Μετρό! Σημειώνεται ότι προ τετραετίας είχαν υπάρξει εμπρηστική επίθεση σε ακινητοποιημένους συρμούς σε σταθμό του ΗΣΑΠ στην Κηφισιά.

Μετά τις 20:25 άνοιξε για το κοινό ο σταθμός του Αιγάλεω.


http://www.tovima.gr/society/article/?aid=445792


-------------------

Ζητούν τη βοήθεια... των επιβατών για τη βόμβα στο Μετρό

Έκκληση για την παροχή πληροφοριών σχετικά με τον εμπρηστικό μηχανισμό, που βρέθηκε χθες στο σταθμό μετρό του Αιγάλεω, απηύθυνε το Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη.

Συγκεκριμένα, με ανακοίνωσή του παρακαλεί όποιος από τους επιβάτες του μετρό αντελήφθη οτιδήποτε σχετικά με το θέμα αυτό, να επικοινωνήσει με τα τηλέφωνα 170, 1014 και 1964 της Αντιτρομοκρατικής Υπηρεσίας.


http://www.imerisia.gr/article.asp?cati ... =112826392
Last edited by Gewitter on Mon Feb 27, 2012 12:02 pm, edited 2 times in total.
Reason: double post merge
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Re: Βρήκαν βόμβα σε βαγόνι στον σταθμό του μετρό στο Αιγάλεω

Post by Gewitter » Mon Feb 27, 2012 12:03 pm

Απλά έχω φρικάρει καθώς χρησιμοποιώ μετρό(ξεκινώντας από το Αιγάλεω) κάθε μέρα..και εκείνη την μέρα ήμουν πάλι εκεί..
Ευτυχισμένες μέρες.. :smt009
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
User avatar
barbarosa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1033
Joined: Thu Dec 21, 2006 10:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Βρήκαν βόμβα σε βαγόνι στον σταθμό του μετρό στο Αιγάλεω

Post by barbarosa » Mon Feb 27, 2012 12:17 pm

Εγώ την φοβάμαι καιρό τώρα μια τέτοιου είδους τρομοκρατική ενέργεια.

Στην κατάσταση που είναι η χώρα μια εθνική τραγωδία θα βολέψει πολλούς να απαλαχθούν για αρκετό καιρό από την καθημερινή οργή του κόσμου.
Απλά έχω φρικάρει καθώς χρησιμοποιώ μετρό(ξεκινώντας από το Αιγάλεω) κάθε μέρα..και εκείνη την μέρα ήμουν πάλι εκεί..
Ευτυχισμένες μέρες.. :smt009
Εντάξει κοίτα δες το πιθανοτικά. Οι πιθανότητες να είσαι στο μέρος και τη στιγμή της βόμβας αν πραγματοποιηθεί τελικά βομβιστική επίθεση είναι πολύ λίγες. Απόλυτα ασφαλής δεν μπορεί να είναι ποτέ άλλωστε κάποιος. Δεν θα φοβόμαστε να βγούμε κι απ το σπίτι μας κιόλας με τους μα λά κες.
User avatar
smile
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 454
Joined: Tue Feb 07, 2012 2:11 pm
Gender:

Re: Βρήκαν βόμβα σε βαγόνι στον σταθμό του μετρό στο Αιγάλεω

Post by smile » Mon Feb 27, 2012 3:51 pm

Ανάληψη ευθύνης για την βόμβα στο Μετρό από το «Αντάρτικο Πόλεων»

Με τηλεφωνήματα προς τους τηλεοπτικούς σταθμούς Mega και Σκάι, άγνωστος ανέλαβε την ευθύνη για την τοποθέτηση του αυτοσχέδιο εμπρηστικού μηχανισμού στο Μετρό του Αιγάλεω, για εκ μέρους της οργάνωσης «Αντάρτικο Πόλεων». Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει προκήρυξη για την ενέργεια, ενώ οι έρευνες από την αντιτρομοκρατική υπηρεσία βρίσκομνται σε εξέλιξη.

[...]


http://www.ethnos.gr/article.asp?catid= ... d=63622424
User avatar
The Heart Collector
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 187
Joined: Mon Nov 21, 2005 11:58 am

Re: Βρήκαν βόμβα σε βαγόνι στον σταθμό του μετρό στο Αιγάλεω

Post by The Heart Collector » Mon Feb 27, 2012 4:10 pm

Ρε παιδιά λογικά δε θα έσκαγε η βόμβα όταν θα χε κόσμο. Θα γινόταν μετά. Τώρα αν είναι αλλιώς τα πράγματα τότε δεν παίζει να είναι η βόμβα από αναρχικούς ή αριστερούς ανταρτες πόλης ή αμ είναι κάτι δεν πάει καλά. Εγώ πάντως αναμένω προκήρυξη για το πως και το γιατί.
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Βρήκαν βόμβα σε βαγόνι στον σταθμό του μετρό στο Αιγάλεω

Post by MpoMp » Mon Feb 27, 2012 4:16 pm

Και που θα βγει προκήρυξη? Και που ανέλαβε κάποια "οργάνωση" την ευθύνη? Ποιος μας εγγυάται ότι δεν είναι στημένο το σκηνικό? Ειδικά αν σκεφτείς αυτό που είπε ο barbarosa:
Στην κατάσταση που είναι η χώρα μια εθνική τραγωδία θα βολέψει πολλούς να απαλαχθούν για αρκετό καιρό από την καθημερινή οργή του κόσμου.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
WoLfeN Ilic
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 527
Joined: Sun Jun 14, 2009 10:44 pm
Gender:
Location: Lat. 51°29'31.14"N Lon. 0° 7'33.27"W

Re: Βρήκαν βόμβα σε βαγόνι στον σταθμό του μετρό στο Αιγάλεω

Post by WoLfeN Ilic » Mon Feb 27, 2012 4:17 pm

smile wrote:Ανάληψη ευθύνης για την βόμβα στο Μετρό από το «Αντάρτικο Πόλεων»

Με τηλεφωνήματα προς τους τηλεοπτικούς σταθμούς Mega και Σκάι, άγνωστος ανέλαβε την ευθύνη για την τοποθέτηση του αυτοσχέδιο εμπρηστικού μηχανισμού στο Μετρό του Αιγάλεω, για εκ μέρους της οργάνωσης «Αντάρτικο Πόλεων». Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει προκήρυξη για την ενέργεια, ενώ οι έρευνες από την αντιτρομοκρατική υπηρεσία βρίσκομνται σε εξέλιξη.

[...]


http://www.ethnos.gr/article.asp?catid= ... d=63622424
Φανταζομαι ειναι κατι σαν τις εγκυρες συνομιλιες των μελων του Ε.Α που γελαγανε και καλα μετα τον θανατο του αφγανου και σχολιαζανε στο τηλεφωνο. Βεβαια οταν βγηκε οτι τιποτα απο ολα αυτα δεν ισχυει, κανεις δεν βγηκε να πει οτι τοσες μερες λεγανε μ***ιες και μας ειχαν πρηξει οτι 10000% η βομβα εκεινη ηταν τυφλο χτυπημα αντιεξουσιαστων. Και φυσικα κανεις δεν ξεχναει χτυπηματα τυπου πλατεια Φοντανα που δεκαετιες το χρεωνανε σε αριστερους μεχρι που αποκαλυφθηκε οτι το ειχαν κανει οι ιταλικες μυστικες υπηρεσιες. Για να μην εχουμε κοντη μνημη
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Βρήκαν βόμβα σε βαγόνι στον σταθμό του μετρό στο Αιγάλεω

Post by ja_the_invincible » Mon Feb 27, 2012 5:29 pm

Στημένο μυρίζει όντως.Η διαρκής τρομοκρατία είναι η καλύτερη καταστολή και επειδή μάλλον ο εκφοβισμός της χρεοκοπίας και της εξόδου από το ευρω δεν πιάνει αρκετά προστίθεται στην εξίσωση και ένας "αόρατος" εχθρός.'Η απλά η αφορμή για να παρθούν ακόμα πιο αυστηροί τρομονόμοι.Κανείς δεν ξέρει , πάντως αυτός δεν είναι ο τρόπος που ενεργούν οι "τρομοκρατικές" ομάδες όσες τουλάχιστον έχουμε δει στην Ελλάδα.
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
smile
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 454
Joined: Tue Feb 07, 2012 2:11 pm
Gender:

Re: Βρήκαν βόμβα σε βαγόνι στον σταθμό του μετρό στο Αιγάλεω

Post by smile » Mon Feb 27, 2012 5:40 pm

Το όλο σκηνικό αρχίζει και μου θυμίζει κάπως αυτό:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
V for vendetta http://www.youtube.com/watch?v=bEVNzlvJLEQ
User avatar
photisd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 875
Joined: Tue Nov 20, 2007 9:13 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Βρήκαν βόμβα σε βαγόνι στον σταθμό του μετρό στο Αιγάλεω

Post by photisd » Mon Feb 27, 2012 7:50 pm

Καλά που μπήκα στο μετρό εκείνη τη μέρα κατά τις 10 το βράδυ... :smt017
‎...Τα μεγαλύτερα όνειρα δεν βγαίνουν ποτέ έξω απ' το κουτί. Χρειάζεται μεγάλο θάρρος για να τα βγάλεις στο φως, να τα κρατήσεις ψηλά και να δεις τον πραγματικό σου εαυτό να αντικατοπτρίζεται μέσα τους...
thefreak
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 720
Joined: Wed Oct 08, 2008 8:40 pm

Re: Βρήκαν βόμβα σε βαγόνι στον σταθμό του μετρό στο Αιγάλεω

Post by thefreak » Mon Feb 27, 2012 8:08 pm

Γελάω μερικές φορές με μερικούς conspiracy theorists συμφορίτες μου..
aquila non captat muscas. numero 5
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Βρήκαν βόμβα σε βαγόνι στον σταθμό του μετρό στο Αιγάλεω

Post by ja_the_invincible » Mon Feb 27, 2012 8:46 pm

Χαρακτηριστικό δείγμα βλακείας το να γελάς με πράγματα που δεν αντιλαμβάνεσαι λες και προπαγανδιστικές τρομοκρατικές επιθέσεις δεν έχουν ξανα-υπάρξει στην ανθρώπινη ιστορία.Αλλά δεν περιμένει κανείς κάτι περισσότερο από άτομα χωμένα στον μικρόκοσμο της Δαπ και του Σταρ.
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
thefreak
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 720
Joined: Wed Oct 08, 2008 8:40 pm

Re: Βρήκαν βόμβα σε βαγόνι στον σταθμό του μετρό στο Αιγάλεω

Post by thefreak » Mon Feb 27, 2012 9:34 pm

Και εγώ μπορώ να αερολογώ για συνομωσίες/προπαγανδιστικές επιθέσεις/κοκ αλλά απο την στιγμή που δεν υπάρχουν στοιχεία και υπάρχει ανάληψη ευθύνης από το «Αντάρτικο Πόλεων» τότε τα υπόλοιπα είναι αερολογίες. Δεν βλέπω και πολύ τηλεόραση αλλά θα προτιμούσα το Σταρ απο τον Λιακόπουλο.
aquila non captat muscas. numero 5
User avatar
Stayrakas
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 587
Joined: Mon Sep 28, 2009 7:36 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: StoneCity @ Athens

Re: Βρήκαν βόμβα σε βαγόνι στον σταθμό του μετρό στο Αιγάλεω

Post by Stayrakas » Mon Feb 27, 2012 9:41 pm

Κατηγορεις τον ja για ελλειψη στοιχειων, δεκτο (αν και οπως ειπε υπαρχουν απειρα παραδειγματα "προπαγανδιστικων τρομοκρατικων επιθέσεων έχουν ξανα-υπάρξει στην ανθρώπινη ιστορία" (βλεπε διδυμοι πυργοι)). Εσυ με τι στοιχεια τα λες αυτα? "Το ειπε το μεγκα και η αστυνομια" ?
Three Rings for the Elven-kings under the sky,Seven for the Dwarf-lords in their halls of stone,Nine for Mortal Men doomed to die,
One for the Dark Lord on his dark throne,In the Land of Mordor where the Shadows lie.
One Ring to rule them all, One Ring to find them,One Ring to bring them all and in the darkness bind them
In the Land of Mordor where the Shadows lie.
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Βρήκαν βόμβα σε βαγόνι στον σταθμό του μετρό στο Αιγάλεω

Post by MpoMp » Mon Feb 27, 2012 9:42 pm

thefreak wrote:Και εγώ μπορώ να αερολογώ για συνομωσίες/προπαγανδιστικές επιθέσεις/κοκ αλλά απο την στιγμή που δεν υπάρχουν στοιχεία και υπάρχει ανάληψη ευθύνης από το «Αντάρτικο Πόλεων» τότε τα υπόλοιπα είναι αερολογίες. Δεν βλέπω και πολύ τηλεόραση αλλά θα προτιμούσα το Σταρ απο τον Λιακόπουλο.
Υποπτεύομαι και αμφιβάλλω != αερολογώ και συνομωσιολογώ

Edit:
Και εγώ μπορώ με μια τηλεκάρτα να πάρω στην αστυνομία και τα κανάλια και πω ότι είμαι από το Αντάρτικο Πόλεων και αναλαμβάνω την ευθύνη. Θα με πιστέψεις?
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
WoLfeN Ilic
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 527
Joined: Sun Jun 14, 2009 10:44 pm
Gender:
Location: Lat. 51°29'31.14"N Lon. 0° 7'33.27"W

Re: Βρήκαν βόμβα σε βαγόνι στον σταθμό του μετρό στο Αιγάλεω

Post by WoLfeN Ilic » Mon Feb 27, 2012 9:50 pm

Εγω εμπιστευομαι mega.
http://www.zougla.gr/greece/article/ta- ... mokratikis
Ηταν το μονο καναλι που 2 μερες μετα την παραπανω αποκαλυψη συνεχιζε να παραπληροφορει παρουσιαζοντας ως εγκυρη το παραπανω ψεμα
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Βρήκαν βόμβα σε βαγόνι στον σταθμό του μετρό στο Αιγάλεω

Post by enum21 » Mon Feb 27, 2012 10:09 pm

MpoMp wrote:
thefreak wrote:Και εγώ μπορώ να αερολογώ για συνομωσίες/προπαγανδιστικές επιθέσεις/κοκ αλλά απο την στιγμή που δεν υπάρχουν στοιχεία και υπάρχει ανάληψη ευθύνης από το «Αντάρτικο Πόλεων» τότε τα υπόλοιπα είναι αερολογίες. Δεν βλέπω και πολύ τηλεόραση αλλά θα προτιμούσα το Σταρ απο τον Λιακόπουλο.
Υποπτεύομαι και αμφιβάλλω != αερολογώ και συνομωσιολογώ

Edit:
Και εγώ μπορώ με μια τηλεκάρτα να πάρω στην αστυνομία και τα κανάλια και πω ότι είμαι από το Αντάρτικο Πόλεων και αναλαμβάνω την ευθύνη. Θα με πιστέψεις?
Ασφαλώς και όχι. Ποιο Αντάρτικο? Είσαι από το Venus. :smt066
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Βρήκαν βόμβα σε βαγόνι στον σταθμό του μετρό στο Αιγάλεω

Post by ja_the_invincible » Mon Feb 27, 2012 10:29 pm

Καμία τρομοκρατική οργάνωση στην Ελλάδα δεν έχει προσπαθήσει ποτέ να χτυπήσει τυφλά.Ακόμα και οι πιο βίαιες στην δράση τους (βλ Σέχτα Επαναστατών , 17Ν ) χτυπάνε συγκεκριμένους στόχους οι οποίοι πάντα ακολουθούν το μανιφέστο τους.Γεγονός επίσης ότι οι μυστικές υπηρεσίες ανά την ευρώπη έχουν κατά καιρούς συντονίσει "τρομοκρατικά" χτυπήματα για λόγους που ποικίλουν.Οπότε σόρρυ που δεν διαμορφώνω άποψη από το δελτίο του Μέγκα.Τώρα αν οτιδήποτε που μπορεί να ειπωθεί απλά με βάση την λογική χωρίς την χρήση αποδεικτικών στοιχείων απαραίτητα θεωρείται θεωρία συνομωσίας τότε συνομωσιολάγνος είναι όποιος επίσης υποστηρίζει ότι οι πολιτικοί κλέβουν το δημόσιο χρήμα , γιατί αποδείξεις δεν υπάρχουν το ΔΕ ΜΕΓΚΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ( η τουλάχιστον ισχύει μόνο για αυτούς της ΝΔ ).
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
thefreak
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 720
Joined: Wed Oct 08, 2008 8:40 pm

Re: Βρήκαν βόμβα σε βαγόνι στον σταθμό του μετρό στο Αιγάλεω

Post by thefreak » Mon Feb 27, 2012 10:40 pm

Λοιπόν επειδή δεν μου το επιτρέπει ο χρόνος μου να απαντήσω όπως θα ήθελα, περιληπτικά ο μόνος λόγος που πιστεύω ότι το συγκεκριμένο δεν είναι προπαγανδιστική επίθεση είναι ότι υπάρχουν πολύ "ισχυρότεροι" τρόποι να τρομοκρατήσουν το κόσμο απο το να "βρούν" μια βόμβα σε ένα βαγόνι(που θα ξεχαστεί σε μια βδομάδα όπως και αυτο το thread) αυτά απο εμένα, καληνύχτα.
aquila non captat muscas. numero 5
User avatar
WoLfeN Ilic
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 527
Joined: Sun Jun 14, 2009 10:44 pm
Gender:
Location: Lat. 51°29'31.14"N Lon. 0° 7'33.27"W

Re: Βρήκαν βόμβα σε βαγόνι στον σταθμό του μετρό στο Αιγάλεω

Post by WoLfeN Ilic » Mon Feb 27, 2012 10:43 pm

Ναι αμα εσκαγε θα σου ελεγα εγω αν υπηρχαν αλλοι τροποι.
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Βρήκαν βόμβα σε βαγόνι στον σταθμό του μετρό στο Αιγάλεω

Post by enum21 » Mon Feb 27, 2012 10:55 pm

thefreak wrote:Λοιπόν επειδή δεν μου το επιτρέπει ο χρόνος μου να απαντήσω όπως θα ήθελα, περιληπτικά ο μόνος λόγος που πιστεύω ότι το συγκεκριμένο δεν είναι προπαγανδιστική επίθεση είναι ότι υπάρχουν πολύ "ισχυρότεροι" τρόποι να τρομοκρατήσουν το κόσμο απο το να "βρούν" μια βόμβα σε ένα βαγόνι(που θα ξεχαστεί σε μια βδομάδα όπως και αυτο το thread) αυτά απο εμένα, καληνύχτα.
WoLfeN Ilic wrote:Ναι αμα εσκαγε θα σου ελεγα εγω αν υπηρχαν αλλοι τροποι.
++;

Πες ότι ο οδηγός δεν έκανε τη δουλειά του και δεν την έβρισκε.. Υπάρχει και αυτή η πιθανότητα. Και από τη στιγμή που βρέθηκε σε δημόσιο χώρο θεωρείται τρομοκρατία. O ισχυρότερος τρόπος θα ήταν το μπαμ.

επίσης ja++;
michalis
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1061
Joined: Mon Dec 12, 2011 8:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Βρήκαν βόμβα σε βαγόνι στον σταθμό του μετρό στο Αιγάλεω

Post by michalis » Mon Feb 27, 2012 11:59 pm

Δεν αποκλείω καθόλου την περίπτωση προβοκάτσιας αλλά συγγνώμη κιόλας, όποιος νομίζει ότι χρειάζεται μία βόμβα για να περάσουν όποιο νόμο γουστάρουν και να εφαρμόσουν τα αντίστοιχα, μάλλον δεν έχει καταλάβει που ζει τα τελευταία 2 χρόνια. Έχουν περάσει νόμοι που, καλώς ή κακώς, αυτό είναι άλλη κουβέντα, δεν κατάφεραν να περάσουν επί 15 χρόνια, ο νόμος για τα πανεπιστήμια που πέρασε με 250 ψήφους είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα. Έχουν ανατραπεί τόσα πράγματα χωρίς καμία ουσιαστική ανατροπή στο πολιτικό σκηνικό κι επίσης κανένας δεν έχει κουβεντιάσει σοβαρά το ενδεχόμενο εκλογών. Ωραίες οι κουβεντούλες και τα σενάρια, αλλά μάλλον είναι καλά μόνο για διασκέδαση. Απ'τη στιγμή που υπάρχει ανάληψη ευθύνης από γνωστή ομάδα, δε νομίζω ότι χρειάζεται καμία περαιτέρω συζήτηση. Εκτός κι αν μπορεί κάποιος να αποδείξει ότι η συγκεκριμένη ομάδα πληρώνεται από παρακρατικούς μηχανισμούς. Το ότι μπορεί ένας κρατικός μηχανισμός να εκμεταλλευτεί μία κατάσταση με κάποιο τρόπο είναι δεκτό κι αναμενόμενο, το ποιος την ενορχήστρωσε είναι άλλη υπόθεση και βασικά δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία.

Πέρα απ'όλα αυτά πάντως, σε μία κατάσταση που πριν 2 βδομάδες εργαζόμενοι του ΟΕΚ ήταν έτοιμοι να αυτοκτονήσουν απ'το μπαλκόνι του οργανισμού στην είδηση ότι θα απολυθούν, νομίζω κανένας δε μπορεί να λέει "οι τρομοκράτες στην Ελλάδα δε χτυπάνε τυφλά". Ο καθένας είναι πλέον ικανός για τα πάντα, είτε λόγω επιβίωσης, είτε λόγω απόγνωσης, είτε επειδή έχει εντυπωθεί σε ορισμένους η άποψη ότι επειδή τα πάντα είναι σε αποδόμηση, ο καθένας έχει το δικαίωμα να κάνει αυτό που θεωρεί ο ίδιος σωστό.
Post Reply

Return to “Αναδημοσιεύσεις”