"Κλειστή" η ΔΙΟΔΟΣ, λόγω περιορισμένου ενδιαφέροντ

Αναδημοσιεύσεις άρθρων και κειμένων που βρήκατε κάπου αλλού και θέλετε να μοιραστείτε μαζί μας .
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

"Κλειστή" η ΔΙΟΔΟΣ, λόγω περιορισμένου ενδιαφέροντ

Post by xrokos » Wed Jul 12, 2006 7:51 pm

Μόλις 8.000 φοιτητές σε ΑΕΙ και ΤΕΙ έχουν ενδιαφερθεί μέχρι στιγμής για το πρόγραμμα ΔΙΟΔΟΣ, που τους προσφέρει μόνιμη ευρυζωνική πρόσβαση στο Διαδίκτυο από τιμές που ξεκινούν στα 10 ευρώ το μήνα. Το πρόγραμμα απευθύνεται σε 600.000 νέους, ενώ οι προβλέψεις υπερέβαιναν τους 200.000 συνδεδεμένους φοιτητές.


Με ευκαιρία την δημοσίευση του νόμου με τον οποίο καθιερώνεται και νομοθετικά το ΔΙΟΔΟΣ (Ν.3468/2006), τα υπουργεία Παιδείας, Ανάπτυξης και Μεταφορών-Επικοινωνιών υπενθυμίζουν ότι από τις 27 Μαρτίου 2006 έχει τεθεί σε λειτουργία η δικτυακή πύλη μέσω της οποίας οι φοιτητές μπορούν να ενημερώνονται και να συμπληρώνουν την αίτηση σύνδεσης στο πακέτο της επιλογής τους.

Μέχρι στιγμής έχουν δηλώσει συμμετοχή στο πρόγραμμα έξι επιχειρήσεις ηλεκτρονικών επικοινωνιών με δέκα εναλλακτικές φοιτητικές προσφορές ADSL. Οι τιμές που εμφανίστηκαν είναι πολύ χαμηλότερες από τις αντίστοιχες τιμές της ελεύθερης αγοράς.

news.in.gr
in.gr
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
Theofaman
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 984
Joined: Sat Sep 24, 2005 1:07 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Running from the weak side to the low post

Post by Theofaman » Wed Jul 12, 2006 10:42 pm

Εγω σκοπεύω τώρα που έληξε η 6μηνη συνδρομή μου με την Forthnet να βάλω Διοδος απο τον Σεπτέμβριο, μόλις δω τι θα γίνει και με τον διπλασιασμό των ταχυτητων απο τον ΟΤΕ.
Theo(pame na)fam(e mprizoles)an!
User avatar
sudtuwup
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 707
Joined: Fri May 14, 2004 6:46 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Xavier Institute for Higher Learning

Post by sudtuwup » Thu Jul 13, 2006 1:28 am

Εγω εβαλα διοδος οτενετ 384. Μεχρι στιγμης ειμαι ικανοποιημενος.
Image
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Thu Jul 13, 2006 7:29 am

Είναι περιορισμένο το ενδιαφέρον, άραγε, ή περιορισμένη η ενημέρωση των φοιτητών; :roll: :roll:
Σκοπεύω να ενημερώσω κάτι φίλους πάντως.
Δηλ. να ξάνα-ενημερώσω...

Υ.Γ. Όταν λέει "Κλειστή η ΔΙΟΔΟΣ" ελπίζω να μιλάει μεταφορικά, ε;
Last edited by AnINffected on Thu Jul 13, 2006 10:56 am, edited 1 time in total.
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
alexo
Venus Former Team Member
Posts: 1305
Joined: Wed Apr 21, 2004 7:00 pm

Post by alexo » Thu Jul 13, 2006 10:19 am

AnINffected wrote:Είναι περιορισμένο το ενδιαφέρον, άραγε, ή περιορισμένη η ενημέρωση των φοιτητών; :roll: :roll:
Θα σου πώ τη γνώμη μου γι' αυτό:
Το είχαν εξαγγείλει πολύ νωρίτερα από τη στιγμή που υλοποιήθηκε και η καθυστέρηση ήταν τοοοοοόσο μεγάλη που οι περισσότεροι πήγαν και βάλανε κανονικές συνδέσεις . ;)
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Thu Jul 13, 2006 10:40 am

Το ξέρω αυτό που λές και συμφωνώ, αλλά οι φοιτητές που έχουν τον υπολογιστή μόνο σαν εργαλείο (δεν αγοράζουν σχετικά περιοδικά κλπ) πώς να το πληροφορηθούν αυτό;Ούτε την παραμικρή ενημέρωση δεν είδα στην τηλεόραση ούτε άκουσα στο ράδιο, τίποτα.
Για να μην πω για όσους δεν έχουν υπολογιστή καθόλου.

Υπάρχει επαρκής ενημέρωση από τις σχολές;
Όι σχολές/τα τμήματα που δεν έχουν σχέση με την τεχνολογία, αμφιβάλλω οτί έβγαλαν ανακοινώσεις.
Για παράδειγμα, ούτε ένας από τους φίλους μου (εκτός Πληρ/κης) δεν ήξερε τίποτα, εγώ τους είχα ενημερώσει όλους.

Και κάτι άλλο σχετικό: στις διαφημίσεις που λένε π.χ. "DSL στα 384Kbps", πώς γίνεται να καταλάβουν οι χριστιανοί υποψήφιοι καταναλωτές το παραμικρό;
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
vangos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 571
Joined: Tue Mar 16, 2004 3:14 pm
Location: Heracleia@UTA

Post by vangos » Thu Jul 13, 2006 11:14 am

Εγώ πιστεύω πως πολλοί από αυτούς που θα ενδιαφρόταν για το πρόγραμμα (συμπεριλαμβανομένου και εμού) είχαν ήδη κάποιο πακέτο σύνδεσης όταν επιτέλους άρχισε να λειτουργεί το μέτρο οπότε δεν βιάστηκαν να κάνουν αίτηση περιμένοντας να τελείωσει η προηγούμενη σύνδεση τους. Οι περισσότεροι περιμένουν τις εξελίξεις και από Σεπτέμβρη μάλλον θα κινηθούν οπότε θα αυξηθεί και η ζήτηση σημαντικά.
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Post by Zifnab » Thu Jul 13, 2006 11:58 am

Το πρόβλημα με το δίοδος πιστεύω ότι οφείλεται στο γεγονός ότι μόνο η Vivodi το Τεχνικό Επιμελητήριο και η Altec δίνουν 512. Η μεν πρώτη με το δίκτυο της δεν καλύπτει τους περισσότερους από εμάς ειδικά όταν δεν κατοικούμε στο κέντρο της Αθήνας, η δε δεύτερη είναι μόνο για αυτούς του Πολυτεχνείου (αν δεν κάνω λάθος). Τέλος η Altec ξεκίνησε με πολύ ακριβές τιμές που μόλις τον Μάιο έπεσαν σε χαμηλά επίπεδα.
Το άλλο πρόβλημα είναι η αρκετά μεγάλη δέσμευση π.χ 12 μήνες, όπου εσύ μένεις με το δίοδος, ενώ οι τιμές κατρακυλούν και τείνουν να διπλασιαστούν στο κοντινό μέλλον, μέσω του πιλοτικού προγράμματος του ΟΤΕ.
Τέλος, πολλές φορές ο φοιτητής μπορεί να θέλει καλύτερο εξοπλισμό από ένα απλό modem (π.χ Ασύρματο Rooter).
Για τους παραπάνω λόγους δεν επέλεξα το δίοδος, αλλά ένα πακέτο. Κρίμα επίσης που η Forthnet δεν περιλαμβάνεται στους παρόχους. :roll:

Edit: Τώρα είδα οτι και η HOL και η Tellas έχει προσφορά 512, και μάλιστα η πρώτη με πολύ καλή τιμή! :razz:
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Post by The Punisher » Thu Jul 13, 2006 12:09 pm

Εγώ πιστεύω πως πολλοί από αυτούς που θα ενδιαφρόταν για το πρόγραμμα (συμπεριλαμβανομένου και εμού) είχαν ήδη κάποιο πακέτο σύνδεσης όταν επιτέλους άρχισε να λειτουργεί το μέτρο οπότε δεν βιάστηκαν να κάνουν αίτηση περιμένοντας να τελείωσει η προηγούμενη σύνδεση τους. Οι περισσότεροι περιμένουν τις εξελίξεις και από Σεπτέμβρη μάλλον θα κινηθούν οπότε θα αυξηθεί και η ζήτηση σημαντικά .
same for me...
οπότε θα αυξηθεί και η ζήτηση σημαντικά
...αλλά και η προσφορά συμπληρώνω εγώ ! :-D
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Thu Jul 13, 2006 1:45 pm

Το πρόγραμμα ΔΙΟΔΟΣ ήταν μια αρχή αλλά ανεπαρκής δυστυχώς!Έπειτα δεν υπάρχει ενημέρωση, η συντριπτική πλειοψηφία δεν ξέρει τι εστι ΔΙΟΔΟΣ και κάμποσοι λιγότεροι πώς δουλεύει το ADSL και το νομίζουν πανάκριβο και άπιαστο όνειρο με συνέπεια να χρησιμοποιούν ακόμη narrowband.
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Thu Jul 13, 2006 7:27 pm

Zifnab, δε νομίζω οτί η ταχύτητα είναι σημαντικό ζήτημα για τον περισσότερο κόσμο που κάνει περισσότερο αναζήτηση/surfing παρά downloads.
Δε γίνεται αντιληπτή η διαφορά στην ταχύτητα.

Το πιο σημαντικό είναι η δέσμευση και συμφωνώ σε αυτό.
Από την άλλη υπάρχουν άτομα που μπορεί να τους βολεύουν οι μακροχρόνιες συνδέσεις απλά και μόνο για να μη μπαίνουν στη διαδικασία να κάνουν έρευνα αγοράς κάθε 3μηνο.

xrokos++
vangos, Punisher έχουν γερή βάση τα όσα λέτε, και ελπίζω να βγείτε αληθινοί!
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
tZoLe
Venus Former Team Member
Posts: 1925
Joined: Wed Feb 22, 2006 12:21 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Lausanne-Pasalimani
Contact:

Post by tZoLe » Fri Jul 14, 2006 12:40 am

AnINffected wrote: Από την άλλη υπάρχουν άτομα που μπορεί να τους βολεύουν οι μακροχρόνιες συνδέσεις απλά και μόνο για να μη μπαίνουν στη διαδικασία να κάνουν έρευνα αγοράς κάθε 3μηνο.
Αυτός είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας για όσους είχαν από πριν dsl. Στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον ισχύει σε μεγάλο βαθμό.
Image
"αν ελευθερία σημαίνει κάτι τελικά , σημαίνει το δικαίωμα να λες στους ανθρώπους αυτό που δεν θέλουν να ακούσουν"
George Orwell (1903 - 1950)

έτσι

Θα μας λείψεις μάγκα Σισσέ...σε ευχαριστούμε για όλα...
User avatar
fotisaueb
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 230
Joined: Fri Apr 30, 2004 8:25 pm

Post by fotisaueb » Fri Jul 14, 2006 7:46 pm

Κατά την γνώμη μου το κυρίως πρόβλημα είναι ότι αν έχεις dsl για να μπεις στο Δίοδος πρέπει να ακυρώσεις την ήδη υπάρχουσα γραμμή. Διαδικασία που διαρκεί τουλάχιστον 20 μέρες. Έγω δεν ήμουν διατεθημένος να μείνω offline για 20 μέρες όπως και πολλοί γνωστοί μου οπότε είπαμε bye.

Επιπλέον το Δίοδος ενεργοποιήθηκε την εποχή που ήδη είχαν ανακοινωθεί οι διπλασιασμοί το παραπάνω σε συνδιασμό με αυτό οδήγησαν πολλούς να πουν ότι δεν συμφέρει, ειδικά Αθηναίους φοιτητές
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Mon Jul 17, 2006 2:13 pm

Επίσης με την έλλειψη που υπάρχει στις γραμμές του οτε, αν διακόψεις, μετά δε θα είσαι σίγουρος ότι θα μπορείς να έχεις ξανά dsl (σε εύλογο χρονικό διάστημα τουλάχιστον)
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
sudtuwup
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 707
Joined: Fri May 14, 2004 6:46 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Xavier Institute for Higher Learning

Post by sudtuwup » Mon Jul 17, 2006 2:37 pm

Ενταξει για αρχη νομιζω καλα ειναι.
Image
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Mon Jul 17, 2006 9:15 pm

alexo, στην περίπτωση ενός φίλου μου βγήκες αληθινός!
Τον πήρα τηλ. και μου κάνει "έβαλα ήδη από μόνος μου!" ;)
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
krisiun82
byte level
byte level
Posts: 65
Joined: Sun May 16, 2004 4:20 pm

Post by krisiun82 » Tue Jul 18, 2006 12:26 pm

Εγλω πιστευω οτι οι φοιτητες αποφευγουν το διοδος λογω της αυξημένης γραφειοκρατίας / ταλαιπωρίας που εμπεριέχει για να κινησει και διεκπερεωσεί κανεις την διαδικασια..Ενώ απλα πάς και πέρνεις ενα πακετάκι με 2 κινήσεις ή το παραγγέλνεις και τηλεφωνικα και στο φερνει ο κουριερ σπιτι...

Απο την αλλη οι τιμές είναι χάλια ...Η 4νετ τον προηγουμενο μήνα "επιασε" και τους τεέυταιους απιστους για DSL με την προσφορα της ημερας 117ε τελικη τιμη για 512 ενα ολόκληρο χρονο...Γιατι να παει ο αλλος στο διοδος???
User avatar
vangos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 571
Joined: Tue Mar 16, 2004 3:14 pm
Location: Heracleia@UTA

Post by vangos » Tue Jul 18, 2006 6:05 pm

krisiun82 wrote:...Η 4νετ τον προηγουμενο μήνα "επιασε" και τους τεέυταιους απιστους για DSL με την προσφορα της ημερας 117ε τελικη τιμη για 512 ενα ολόκληρο χρονο...
Αχ, αυτή η προσφορά δεν έπρεπε να μου ξεφύγει. Αν πέσει στην αντίληψη κανενός καμία παρόμια προσφορά ας τη μοιραστεί μαζί μας.
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Post by AnINffected » Tue Jul 18, 2006 7:19 pm

Η κατάσταση με τις τιμές έχει γίνει γελοία... :lol:
Άν δεν ανανεωθούν πολύ σύντομα οι προσφορές ΔΙΟΔΟΣ, σε λίγο θα συμφέρει περισσότερο το "κανονικό" παρά το "φθηνό" φοιτητικό Internet!
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Tue Jul 18, 2006 11:27 pm

AnINffected wrote:Η κατάσταση με τις τιμές έχει γίνει γελοία... :lol:
Άν δεν ανανεωθούν πολύ σύντομα οι προσφορές ΔΙΟΔΟΣ, σε λίγο θα συμφέρει περισσότερο το "κανονικό" παρά το "φθηνό" φοιτητικό Internet!
Εγώ έλεγα από την αρχή ότι το ΔΙΟΔΟΣ ήταν γελοίο αλλά μου λέγανε πως ήμουν καχύποπτος. Είμαστε φοιτητές Πληροφορικής και νομίζω ότι πρέπει να κάνουν μια ουσιαστική δουλειά για να μας θαμπώσουν. Και λέγανε μάλιστα ότι την προσφορά θα την πέρνανε 200000 φοιτητές. Μα τόσο έξω έπεσαν ρε παιδί μου. Πού πας ρε καραμήτρο με 384? Αν προσφέρεις στο αφαν γκατέ της χώρας σου τέτοια σύνδεση και με 2 μήνες αναμονή στην ενεργοποίηση πώς θες να κάνουμε ψηφιακό άλμα;
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
tZoLe
Venus Former Team Member
Posts: 1925
Joined: Wed Feb 22, 2006 12:21 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Lausanne-Pasalimani
Contact:

Post by tZoLe » Wed Jul 19, 2006 12:19 am

xrokos wrote:Πού πας ρε καραμήτρο με 384? Αν προσφέρεις στο αφαν γκατέ της χώρας σου τέτοια σύνδεση και με 2 μήνες αναμονή στην ενεργοποίηση πώς θες να κάνουμε ψηφιακό άλμα;
Μην ανησυχείς ρε χρόκο πλησιάζουν εκλογές και κάτι καλύτερο θα προτείνουν...
Image
"αν ελευθερία σημαίνει κάτι τελικά , σημαίνει το δικαίωμα να λες στους ανθρώπους αυτό που δεν θέλουν να ακούσουν"
George Orwell (1903 - 1950)

έτσι

Θα μας λείψεις μάγκα Σισσέ...σε ευχαριστούμε για όλα...
User avatar
krisiun82
byte level
byte level
Posts: 65
Joined: Sun May 16, 2004 4:20 pm

Post by krisiun82 » Wed Jul 19, 2006 2:43 pm

Ας βγουμε να διαδηλώσουμε και εμεις οπως οι Σουηδοι για δωρεάν συνδέσεις των 100Mbps
Post Reply

Return to “Αναδημοσιεύσεις”