Επικίνδυνη για πρόωρο θάνατο αποδεικνύεται η έλλειψη ύπνου

Αναδημοσιεύσεις άρθρων και κειμένων που βρήκατε κάπου αλλού και θέλετε να μοιραστείτε μαζί μας .
Post Reply
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Επικίνδυνη για πρόωρο θάνατο αποδεικνύεται η έλλειψη ύπνου

Post by PASCAL » Tue Sep 25, 2007 1:45 pm

Επικίνδυνη για πρόωρο θάνατο αποδεικνύεται η έλλειψη ύπνου

Κέμπριτζ, Βρετανία
Στείλε το άρθρο με emailΤύπωσε το άρθρο
Οι άνθρωποι που κοιμούνται πέντε ώρες την ημέρα ή λιγότερο αντιμετωπίζουν υπερδιπλάσιο κίνδυνο θανάτου από καρδιαγγειακά νοσήματα, δείχνει μεγάλη έρευνα στη Βρετανία.

Ανάλυση στοιχείων που αφορούν 10.000 δημόσιους υπαλλήλους στη Βρετανία και καλύπτουν διάστημα 17 ετών δείχνουν ότι όσοι μειώνουν τις ώρες ύπνου από τις επτά στις πέντε ή λιγότερες αντιμετωπίζουν 1,7 φορές υψηλότερο κίνδυνο θανάτου από οποιαδήποτε αιτία και υπερδιπλάσιο κίνδυνο θανάτου από καρδιαγγειακά επεισόδια.

Τα αίτια παραμένουν ασαφή, ωστόσο η έλλειψη ύπνου φαίνεται να συνδέεται με την υπέρταση, η οποία με τη σειρά της αυξάνει τον κίνδυνο εμφράγματος και εγκεφαλικού επεισοδίου.

«Το ένα τρίτο του πληθυσμού στη Βρετανία και το πάνω από το 40% του πληθυσμού στις ΗΠΑ κοιμούνται συστηματικά λιγότερες από πέντε ώρες κάθε νύχτα, επομένως δεν πρόκειται για ασήμαντο πρόβλημα» δήλωσε στο Reuters ο Δρ Φρανσέσκο Καπούτσιο, επικεφαλής της μελέτης στο Πανεπιστήμιο του Ουόργουικ.

Η μελέτη, που χρηματοδοτήθηκε από τη βρετανική και την αμερικανική κυβέρνηση, παρουσιάστηκε τη Δευτέρα στο συνέδριο της Βρετανικής Εταιρείας Ύπνου στο Κέμπριτζ.

Οι ερευνητές εξέτασαν τις συνήθειες ύπνου 10.000 ατόμων 35-55 ετών σε δύο περιόδους της ζωής τους, το διάστημα 1985-1988 και το διάστημα 1992-1993. Η θνησιμότητα μετρήθηκε έως το 2004.

Η αύξηση του κινδύνου ήταν ξεκάθαρη σε όσους κοιμούνταν λιγότερο τη δεκαετία του 1990 από ό,τι την δεκαετία του 1980.

Περιέργως, τα ποσοστά θανάτου ήταν επίσης υψηλότερα για όσους κοιμούνταν πάνω από εννέα ώρες. Σε αυτή την περίπτωση, ωστόσο, δεν υπήρχε συσχέτιση με τα καρδιαγγειακά νοσήματα και οι ερευνητές θεωρούν ότι ο αυξημένος ύπνος οφείλεται συχνά σε προϋπάρχοντα προβλήματα υγείας, όπως η κατάθλιψη και η εξάντληση λόγω καρκίνου.

Newsroom ΔΟΛ


http://www.in.gr/news/article.asp?lngEn ... gDtrID=252
User avatar
para
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3648
Joined: Sat Nov 04, 2006 2:59 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by para » Tue Sep 25, 2007 2:05 pm

:smt103 :smt103 :smt103 :smt103
Πάει.... θα σας αφήσω νωρίς.. το είχα δει το όνειρο!!

Σύμφωνα με το δικό μου σκεπτικό:
Ο άνθρωπος όσο περνάει ο καιρός γερνάει.
Όταν κοιμάται, όμως, ο οργανισμός αναπτύσσεται σε χαλαρότερους ρυθμούς.
Οπότε γερνάει πιο αργά κι έτσι ζει περισσότερο. (Απ' την άλλη αν κοιμάται πολύ τότε δεν αναπτύσσεται και καθόλου οπότε πάλι κακό κάνει.)
Όσοι κοιμούνται λίγο γερνάνε πιο γρήγορα.
Το θέμα όμως είναι... θες να ζεις κάθε μέρα 3-4 ώρες παραπάνω και να τις χάσεις μαζεμένες απ' τα 80 σου ή θες να ζεις όσο ζεις και να έχεις μερικά χρόνια παραπάνω στην ηλικία των 80?
Γύρνα είμαι ένα άψυχο κορμί που σ' αγαπάει, αισθάνομαι στον άνεμο φτερό
Σαν μέσα σε όνειρο η ζωή με προσπερνάει, δείξε μου οίκτο μια στιγμή παρακαλώ...
#!
Κοίτα πως με κατάντησε η δική σου η αγάπη, να μη γνωρίζω από που να κρατηθώ
Στο τελευταίο της ζωής το σκαλοπάτι, Γύρνα, είμαι ένα βήμα απ' το γκρεμό...
User avatar
Serendipity
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1977
Joined: Tue Sep 19, 2006 11:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Sweden
Contact:

Post by Serendipity » Tue Sep 25, 2007 2:15 pm

xμμμ,πρεπει να πεσουμε ολοι γρηγορα για νανακια..μου φενεται..
-Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
--Albert Einstein--


ImageImage

My new blog Serendipity's thoughts!
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Tue Sep 25, 2007 2:29 pm

Εγω ας γράψω τώρα που προλαβαίνω στο forum...λίγα τα ψωμιά μου!
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Tue Sep 25, 2007 2:30 pm

para wrote: Το θέμα όμως είναι... θες να ζεις κάθε μέρα 3-4 ώρες παραπάνω και να τις χάσεις μαζεμένες απ' τα 80 σου ή θες να ζεις όσο ζεις και να έχεις μερικά χρόνια παραπάνω στην ηλικία των 80?
Μου θυμίζεις την γειτόνισσα της amelie που έπεσε για ύπνο με το σκεπτικό να κοιμηθεί 20 χρόνια και μετά να συνεχίσει χωρίς διακοπές τη ζωή της :lol:
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
DeusEx
byte level
byte level
Posts: 51
Joined: Mon Sep 10, 2007 5:11 pm
Location: Κελί 33 , κορυδαλλός

Post by DeusEx » Tue Sep 25, 2007 3:47 pm

Καλύτερα λίγα και καλά !!!
Τι να τα κάνω τα χρόνια στα 70-80 μου? Βάρος στην κοινωνία θα είμαι και στους συνανθρωπους μου ...
Ασε που οσο γερνάς γίνεσαι και περίεργος!

Κάτσε να φτάσουμε μέχρι εκεί ( μην ξεχνάμε την αναστροφή των πόλων το 2012 ! )
User avatar
para
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3648
Joined: Sat Nov 04, 2006 2:59 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by para » Tue Sep 25, 2007 3:53 pm

DeusEx wrote:Καλύτερα λίγα και καλά !!!
Τι να τα κάνω τα χρόνια στα 70-80 μου? Βάρος στην κοινωνία θα είμαι και στους συνανθρωπους μου ...
Ασε που οσο γερνάς γίνεσαι και περίεργος!

Κάτσε να φτάσουμε μέχρι εκεί ( μην ξεχνάμε την αναστροφή των πόλων το 2012 ! )
Έτσι μπράβο! Λίγα και καλά! (τι λίγα δηλαδή ..μια μικρή μείωση είναι)

Τό 'χει πειιιιι ο Λιακόπουλος για το τέλος του κόσμου!! :lol: :lol: :lol:
Γύρνα είμαι ένα άψυχο κορμί που σ' αγαπάει, αισθάνομαι στον άνεμο φτερό
Σαν μέσα σε όνειρο η ζωή με προσπερνάει, δείξε μου οίκτο μια στιγμή παρακαλώ...
#!
Κοίτα πως με κατάντησε η δική σου η αγάπη, να μη γνωρίζω από που να κρατηθώ
Στο τελευταίο της ζωής το σκαλοπάτι, Γύρνα, είμαι ένα βήμα απ' το γκρεμό...
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Post by Zifnab » Tue Sep 25, 2007 4:28 pm

Είχα πάντα κάποιες ερωτήσεις σε σχέση με τον ύπνο και τις παραθέτω μήπως γνωρίζει κάποιος... Ο βραδυνός ύπνος λένε ότι δεν αναπληρώνεται - γιατί?...
Δηλαδή ένας άνθρωπος που δεν κοιμάται καθόλου το βράδυ και κοιμάται όλο το πρωί/μεσημέρι δημιουργεί προβλήματα στον εαυτό? Οι ώρες που χάνονται από τον βραδυνό ύπνο συσσωρεύονται και δεν μπορεί ποτέ κανείς να τις συμπληρώσει?
User avatar
ciao
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2371
Joined: Mon May 03, 2004 1:15 am
Academic status: PhD
Gender:
Location: πίσω από την μπάλα

Post by ciao » Tue Sep 25, 2007 4:49 pm

Έχω την εντύπωση ότι έχει να κάνει με το βιολογικό μας ρολόι.
Όπως έχουμε συνηθίσει λόγω περιβάλλοντος και συνηθειών είναι λίγο δύσκολο να αλλάξει...
Εκτός και αν αλλάξεις το βιολογικό σου ρολόι και καταφέρεις να αντιστρέψεις ή να "μεταλλάξεις" λίγο τα πράγματα...
Τώρα για το αν κάνεις κακό στον εαυτό σου δεν ξέρω αλλά αν κάποια στιγμή το αλλάξεις πάλι...μπορεί και να το ξεκουρδίσεις...
Όσον αφορά τις χαμένες ώρες νομίζω ότι αυτές τρόπον τινά συσσωρεύονται σε κάποια μορφή κούρασης-καταπόνησης του οργανισμού και κάποια στιγμή εκδηλώνονται με κάποιο τρόπο, άλλοτε καταληπτό, άλλο ακατάληπτο.
Όποιος άλλος ξέρει κάτι θα είχε ενδιάφερον να το μοιραστεί. ;)

Κατόπιν βρήκα και αυτά τα δύο...
Focus
Κυβερνογράφοι
Last edited by ciao on Tue Sep 25, 2007 5:12 pm, edited 1 time in total.
S.S.D.D.
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Tue Sep 25, 2007 5:09 pm

para wrote:
DeusEx wrote:Καλύτερα λίγα και καλά !!!
Τι να τα κάνω τα χρόνια στα 70-80 μου? Βάρος στην κοινωνία θα είμαι και στους συνανθρωπους μου ...
Ασε που οσο γερνάς γίνεσαι και περίεργος!

Κάτσε να φτάσουμε μέχρι εκεί ( μην ξεχνάμε την αναστροφή των πόλων το 2012 ! )
Έτσι μπράβο! Λίγα και καλά! (τι λίγα δηλαδή ..μια μικρή μείωση είναι)

Τό 'χει πειιιιι ο Λιακόπουλος για το τέλος του κόσμου!! :lol: :lol: :lol:
χαζομάρες, το τέλος του κόσμου θα έρθει το 2037. Έχω έγκυρες πηγές :!:
debbie
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1268
Joined: Sat Dec 23, 2006 2:06 am

Post by debbie » Tue Sep 25, 2007 5:27 pm

Zifnab wrote:Είχα πάντα κάποιες ερωτήσεις σε σχέση με τον ύπνο και τις παραθέτω μήπως γνωρίζει κάποιος...
Ξέρω κάποια πράγματα που μου τα είχαν πει όταν δεν ακολουθούσα το φυσιολογικό ωράριο ύπνου... :???: :roll:

Ο βραδυνός ύπνος πολύ σωστά λένε ότι δεν αναπληρώνεται.
Αν δεν κοιμάται κάποιος τις κανονικές ώρες (δλδ 7 ώρες το βράδυ) η επίδραση που έχει αυτό στον οργανισμό του είναι η ίδια με την επίδραση που έχει το κάπνισμα αρκετών πακέτων τσιγάρα την ημέρα.(!!)

Ο 7ωρος βραδυνός ύπνος είναι το ιδανικό.
Αυτό έχει σχέση με τη λειτουργία του ύπνου.
Αφορά ορισμένες ορμονικές λειτουργίες οι οποίες είναι σε καταστολή όσο δεν κοιμόμαστε(δέσμευση εγκεφαλικών υποδοχέων από ντοπαμίνες...)

Επίσης ο βραδυνός ύπνος βοηθά και στη μνήμη, αν δεν τηρεί το φυσιολογικό ωράριο ύπνου είναι πολύ πιθανό να αντιμετωπίζει προβλήματα με τη μνήμη του...όπως αδυναμία απομνημόνευσης ή συγκράτησης ονομάτων κτλ...

Και μία σχετική παράθεση:
Από την άποψη της υλικής φθοράς, ο ύπνος φαίνεται να σχετίζεται με την ξεκούραση και την αποκατάσταση του σώματος. Το αξιοπερίεργο όμως είναι ότι η διάρκεια του ύπνου δεν αυξάνεται ανάλογα με τη σωματική ή πνευματική κούραση. Σίγουρα όμως συντελείται κάποια αποκατάσταση του σώματος διότι κατά τις πρώτες ώρες του ύπνου απελευθερώνονται μεγάλες ποσότητες αυξητικής ορμόνης στο ανθρώπινο σώμα (κάτι που δε συμβαίνει αν δεν κομηθούμε). Ο κύριος ρόλος αυτής της ορμόνης είναι να προάγει την ανάπτυξη στα παιδιά και να διεγείρει το σχηματισμό νέων κυττάρων και να αυξήσει το μεταβολισμό των πρωτεϊνών στους ενήλικες. Η έκκριση της αυξητικής ορμόνης ενισχύεται κατά κύριο λόγο από την παρουσία μελατονίνης στον οργανισμό τη νύχτα. Η ορμόνη μελατονίνη εμπλέκεται σε πολλές λειτουργίες, μεταξύ άλλων και στην αντίδραση του σώματος στο φως. Σε έναν άνθρωπο, κατά τη διάρκεια της μέρας παράγεται ελάχιστη ποσότητα μελατονίνης, όμως η παραγωγή της αυξάνεται δραματικά καθώς αρχίζει να σουρουπώνει και διατηρείται σε υψηλά επίπεδα καθ' όλη τη διάρκεια της νύχτας. Η μελατονίνη προκαλεί υπνηλία, μάλλον επειδή ρίχνει τη θερμοκρασία του σώματος, μειώνοντας έτσι την εγρήγορση του. Είναι ενδιαφέρον ότι σε μεγάλες ηλικίες η παραγωγή μελατονίνης μειώνεται - ίσως είναι ένας από τους λόγους που οι άνθρωποι της τρίτης ηλικίας κοιμούνται όλο και λιγότερες ώρες και είναι πιο επιρρεπής στην αυπνία.

Μια άποψη, που όπως και οι προηγούμενες δεν είναι καθολικά αποδεκτή, είναι η αναγκαιότητα του ύπνου για τη σωστή λειτουργία της μνήμης. Σύμφωνα με το τρέχον θεωρητικό μοντέλο (βασιζόμενο σε κλινικές έρευνες), οι πληροφορίες αποθηκεύονται πρώτα σε μια προσωρινή μνήμη και μετά κωδικοποιούνται κατάλληλα και μεταφέρονται στη "μεγάλης διάρκειας" (long-term) μνήμη κατά τη διάρκεια του ύπνου (Zhang, 2004).
και
Ο ύπνος είναι μία από τις βασικότερες και πιο απαραίτητες λειτουργίες του οργανισμού μας. Κατά τη διάρκεια του ύπνου δίνεται η ευκαιρία στο σώμα μας να αναπαυθεί και στον οργανισμό μας να αναπληρώσει την ενέργεια που χάνεται με τις δραστηριότητες της ημέρας και να αποκαταστήσει τυχόν βλάβες των οργάνων του.
Άλλωστε κατά τη διάρκεια του ύπνου εκκρίνεται από τον οργανισμό μας μία σπουδαία ορμόνη, η αυξητική ορμόνη, η οποία είναι υπεύθυνης για την ανάπτυξη των απιδιών (ο ύπνος τρέφει τα παιδιά) αλλά και για την ανανέωση των ιστών. Κακός ύπνος το βράδυ συνήθως συνοδεύεται και από κακή απόδοση και κακή διάθεση την επόμενη ημέρα.
User avatar
para
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3648
Joined: Sat Nov 04, 2006 2:59 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by para » Tue Sep 25, 2007 5:38 pm

Εντάξει, δεν είπαμε να πάρεις και τηλέφωνο τους γιατρούς για να μάθουμε! :lol:

ΥΓ: Δε με πείθεις, δε με πείθεις :-p
Γύρνα είμαι ένα άψυχο κορμί που σ' αγαπάει, αισθάνομαι στον άνεμο φτερό
Σαν μέσα σε όνειρο η ζωή με προσπερνάει, δείξε μου οίκτο μια στιγμή παρακαλώ...
#!
Κοίτα πως με κατάντησε η δική σου η αγάπη, να μη γνωρίζω από που να κρατηθώ
Στο τελευταίο της ζωής το σκαλοπάτι, Γύρνα, είμαι ένα βήμα απ' το γκρεμό...
User avatar
Serendipity
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1977
Joined: Tue Sep 19, 2006 11:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Sweden
Contact:

Post by Serendipity » Tue Sep 25, 2007 7:01 pm

απο οτι ξερω και εγω οτι ολα τα κυτταρα μας ανανεωνονται 1-3 τα ξημερωματα.οποτε αμα περασουν αυτες οι ωρες τα κυτταρα μας δν ανανεωνονται.επισης,εχω διαβασει πως η αυξητικη ορμονη που οφειλεται το υψος μας παραγεται μονο κατα την διαρκεια του υπνου,οποτε οσο λιγοτερο κοιμασαι τοσο περισσοτερο κοντος εισαι :-p :-p
Επίσης ο βραδυνός ύπνος βοηθά και στη μνήμη, αν δεν τηρεί το φυσιολογικό ωράριο ύπνου είναι πολύ πιθανό να αντιμετωπίζει προβλήματα με τη μνήμη του...όπως αδυναμία απομνημόνευσης ή συγκράτησης ονομάτων κτλ...
αχααα!λες για αυτο τα αγορια να ξεχνουν ονοματα επετειους ,γενεθλια κλπ?επειδη κοιμουνται λιγο? :???: :-p
-Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
--Albert Einstein--


ImageImage

My new blog Serendipity's thoughts!
*estrngd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 612
Joined: Thu Dec 16, 2004 1:45 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Post by *estrngd » Tue Sep 25, 2007 9:32 pm

Serendipity wrote:απο οτι ξερω και εγω οτι ολα τα κυτταρα μας ανανεωνονται 1-3 τα ξημερωματα.
Ενδιαφέρον αυτό, είναι άραγε σίγουρο; Ας πούμε αν συμπληρώνω 8ωρο ύπνο αλλά αυτό γίνεται πχ 4πμ-12μμ, υπάρχει πρόβλημα;
User avatar
SeniorCarbone
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 396
Joined: Fri Feb 24, 2006 1:57 pm
Gender:
Contact:

Post by SeniorCarbone » Tue Sep 25, 2007 10:06 pm

Serendipity wrote:απο οτι ξερω και εγω οτι ολα τα κυτταρα μας ανανεωνονται 1-3 τα ξημερωματα.οποτε αμα περασουν αυτες οι ωρες τα κυτταρα μας δν ανανεωνονται.επισης,εχω διαβασει πως η αυξητικη ορμονη που οφειλεται το υψος μας παραγεται μονο κατα την διαρκεια του υπνου,οποτε οσο λιγοτερο κοιμασαι τοσο περισσοτερο κοντος εισαι :-p :-p
Δυστυχώς όχι όλα..
Τα εγκεφαλικά κύτταρα δεν ανανεώνονται ποτέ.
Οπότε όσο και να κοιμόμαστε… ότι κάψαμε δεν έρχεται πίσω. :cry:
(προσοχή που τα καίμε :-p )
*--Common sense is not so common--*
User avatar
Serendipity
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1977
Joined: Tue Sep 19, 2006 11:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Sweden
Contact:

Post by Serendipity » Tue Sep 25, 2007 10:17 pm

SeniorCarbone wrote:
Serendipity wrote:απο οτι ξερω και εγω οτι ολα τα κυτταρα μας ανανεωνονται 1-3 τα ξημερωματα.οποτε αμα περασουν αυτες οι ωρες τα κυτταρα μας δν ανανεωνονται.επισης,εχω διαβασει πως η αυξητικη ορμονη που οφειλεται το υψος μας παραγεται μονο κατα την διαρκεια του υπνου,οποτε οσο λιγοτερο κοιμασαι τοσο περισσοτερο κοντος εισαι :-p :-p
Δυστυχώς όχι όλα..
Τα εγκεφαλικά κύτταρα δεν ανανεώνονται ποτέ.
Οπότε όσο και να κοιμόμαστε… ότι κάψαμε δεν έρχεται πίσω. :cry:
(προσοχή που τα καίμε :-p )
μεχρι τα 30 ολα τα κυτταρα που εχουν υποστει φθορες ανανεωνονται,συνεπως και τα εγκεφαλικα ,μετα απο αυτην την ηλικια αρχιζει η φθορα(ορκο δν παιρνω βεβαια ,απλα αυτο ειχα διαβασει σε 1 ερευνα ενος πανεπιστημιου).οποτε δικαιουλογια ουκ εχεις..αμα ξεχασεις τπτ ;) :smt075 :-p [/b]
-Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
--Albert Einstein--


ImageImage

My new blog Serendipity's thoughts!
User avatar
para
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3648
Joined: Sat Nov 04, 2006 2:59 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by para » Tue Sep 25, 2007 10:50 pm

Serendipity wrote:απο οτι ξερω και εγω οτι ολα τα κυτταρα μας ανανεωνονται 1-3 τα ξημερωματα.
Αρχίζει και βραδιάζει δηλαδή κι ετοιμάζεται ο οργανισμός μας. Όσο περνάει η ώρα κοιτάει όλο και πιο συχνά το ρολόι. Όταν πάει 1 ξέρει ότι πρέπει να κάνει την ανανέωση των κυττάρων!!

Πώς μπορεί ο οργανισμός να ξέρει τι ώρα είναι; Και τώρα θα μου πείτε δεν την κάνει ακριβώς στη μία την ανανέωση αλλά και πάλι πως ξέρει ότι είναι περίπου εκεί η ώρα; Απ' τον ήλιο;

Κι αν εμείς είμαστε κλεισμένοι στο σπίτι με κλεισμένα όλα τα παράθυρα ο οργανισμός μας θα κάνει την ανανέωση συνέχεια;;
*estrngd wrote:Ας πούμε αν συμπληρώνω 8ωρο ύπνο αλλά αυτό γίνεται πχ 4πμ-12μμ, υπάρχει πρόβλημα;
Ε μα πες τα!!! ++
Γύρνα είμαι ένα άψυχο κορμί που σ' αγαπάει, αισθάνομαι στον άνεμο φτερό
Σαν μέσα σε όνειρο η ζωή με προσπερνάει, δείξε μου οίκτο μια στιγμή παρακαλώ...
#!
Κοίτα πως με κατάντησε η δική σου η αγάπη, να μη γνωρίζω από που να κρατηθώ
Στο τελευταίο της ζωής το σκαλοπάτι, Γύρνα, είμαι ένα βήμα απ' το γκρεμό...
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Post by Zifnab » Tue Sep 25, 2007 10:54 pm

Το βιολογικό ρολόι είναι πολύ πιο σύνθετο απ' αυτά - είναι το ίδιο που θα ορίσει ορμονικά την έναρξη αύξησης του ύψους στην εφηβεία και το σταμάτημά της ;)
User avatar
jimmyD
Venus Former Team Member
Posts: 946
Joined: Wed Apr 21, 2004 6:33 pm
Academic status: MSc
Location: στην κοσμάρα μου

Post by jimmyD » Tue Sep 25, 2007 11:28 pm

Μια νέα "θεωρία" είναι και ο πολυφασικός ύπνος. Βασικό του χαραρακτηριστικό είναι η μέιωση του ύπνου μέχρι και τις 2 ώρες ημερησίως. (οχι να μειωθεί απο 8 κατά δύο και να γίνει 6 να κοιμάται κανείς συνολικά 2 ώρες την ημέρα σε μόνιμη βάση) Με λίγα λόγια κάποιος που εφαρμόζει την πρακτική αυτη κοιμάται πολλές φορές την ημέρα για πολύ λίγο (πχ 20 λεπτά) ή και αρχικά προσθέτει και κάποια μεγαλύτερα διαστήματα (πχ1:30 ώρα). Γενικά το έχουν δοκιμάσει μερικοί από οσο διάβασα και μετά το πρώτο διάστημα συνήθισαν και νιώθουν ιδιαίτερα φρέσκοι σαν να κοιμούνται κανονικά. Προσωπικά δε θα πειραματιζόμουν. Περισσότερα εδώ
Since I was born I started to decay
now nothing ever ever goes my way...
Image
*estrngd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 612
Joined: Thu Dec 16, 2004 1:45 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Post by *estrngd » Tue Sep 25, 2007 11:54 pm

σχετικά με τον πολυφασικό ύπνο κάτι έχω ακούσει πριν πολλά χρόνια (ας πούμε περίπου 10-15) κι εγώ ή μάλλον διαβάσει.

Σε ένα λογοτεχνικό βιβλίο, ο συγγραφέας που έγραφε την πραγματική του ιστορία, είχε πάει για παρατήρηση των λύκων κάπου προς Καναδά, παρατήρησε ότι κοιμόντουσαν έτσι (πολυφασικά). Δηλαδή ξυπνούσαν κάθε τόσο στο βράδυ κανά μισάωρο - δεν θυμάμαι ακριβώς - και ξανακοιμόντουσαν. Γύρω στις 8 φορές από όσο θυμάμαι.

Φυσικά δεν έλεγε την λέξη αυτή (πολυφασικά) πουθενά. Ο ίδιος δοκίμασε αυτόν τον τρόπο ύπνου για ένα βράδυ, Προς έκπληξή του, ένιωθε πολύ καλά, αν όχι καλύτερα. Απλά έλεγε ότι για να το κάνει θα πρέπει να το συνηθήσει, πράγμα που δεν ήταν διατεθημένος.

Εγώ δεν έχω δοκιμάσει κάτι τέτοιο, κι ούτε διατίθεμαι για την ώρα.

Και τώρα νυστάζω, αλλά έχω δουλίτσα ... Ας μπορούσα να πάω για ύπνο τώρα .... :smt015
Post Reply

Return to “Αναδημοσιεύσεις”