Νομοσχέδιο: Υποχρεωτική Δωρεά Οργάνων

Αναδημοσιεύσεις άρθρων και κειμένων που βρήκατε κάπου αλλού και θέλετε να μοιραστείτε μαζί μας .
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Νομοσχέδιο: Υποχρεωτική Δωρεά Οργάνων

Post by emperormario » Thu Mar 31, 2011 2:48 am

Ελεεινό, και πάνε να το περάσουν στα μουλωχτά :smt013
Μόνο όσοι από εμάς θα έχουν εκφράσει την αντίθεσή τους, όσο ζουν, με δήλωση στον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων, δεν θα είναι εν δυνάμει δότες.

Εν δυνάμει δότες οργάνων για να χρησιμοποιηθούν σε μεταμόσχευση θα είμαστε όλοι στο εξής, σύμφωνα με όσα προβλέπει το νέο προσχέδιο νόμου για τις μεταμοσχεύσεις που δόθηκε στη δημοσιότητα.

Συγκεκριμένα, το προσχέδιο νόμου αναφέρει ότι η αφαίρεση ενός ή περισσοτέρων οργάνων από ενήλικο, θανόν πρόσωπο, πραγματοποιείται εφόσον δεν είχε εκφράσει την αντίθεσή του (εικαζόμενη συναίνεση).

Όπως αναφέρεται στο προσχέδιο κάθε πολίτης που έχει ενηλικιωθεί, μπορεί να δηλώνει την αντίθεσή του στην αφαίρεση οργάνων του μετά θάνατον, σε ειδικό αρχείο που θα τηρείται στον ΕΟΜ. Η σχετική δήλωσή του θα πρέπει να φέρει βεβαιωμένο το γνήσιο της υπογραφής.

Σε ό,τι αφορά τις τράπεζες βλαστοκυττάρων (αιμοποιητικών κυττάρων) θα ιδρύονται στο εξής με απόφαση του υπουργού Υγείας και σύμφωνη γνώμη του ΕΟΜ και θα λειτουργούν αποκλειστικά μόνο σε νοσηλευτικά ιδρύματα, στον Δημόκριτο και στο Ίδρυμα Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών.

Link
Last edited by emperormario on Mon Apr 04, 2011 2:21 pm, edited 1 time in total.
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Νομοσχέδιο: Υποχρεωτική Δωρεά Οργάνων

Post by stoupeace » Thu Mar 31, 2011 2:53 am

Δε βρίσκω το κακό σε αυτό... Είτε τα όργανα πάνε σε μεταμοσχεύσεις είτε για μάθημα σε ιατρικές σχολές, ειλικρινά δε βρίσκω κάτι κακό.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Re: Νομοσχέδιο: Υποχρεωτική Δωρεά Οργάνων

Post by emperormario » Thu Mar 31, 2011 3:14 am

Όντως, θα ήταν τέλεια να υπήρχε αφθονεία οργάνων,ώστε να σώζονταν συνάνθρωποι που τα έχουν ανάγκη, αλλά επειδή εμείς θέλουμε να δωρίσουμε, όχι επειδή μας υποχρεώνει το κράτος ντε και καλά. Το ζήτημα είναι πολύ προσωπικό, μπλέκονται μέσα θρησκείες, πεποιθήσεις κλπ., κάτι για το οποίο δε θα δίναμε σημασία (ως τώρα), μόνο που μιλάμε πλέον για προσχέδιο ΝΟΜΟΥ. Η δήλωση άρνησης δεν αποτελεί ελαφρυντικό, αφού άμα την υπογράψεις θα είσαι δακλυλοδεικτούμενος, μισάνθρωπος, και θα μπεις στη blacklist κάθε ιατρικού ιδρύματος. Και αυτή είναι η bright side..Ενδιαφέρον θα ήταν να σκεφτούμε το εξής σενάριο..Είσαι σε κώμα, έχεις ιστοσυμβατότητα με κάποιον πλούσιο/ισχυρό πολιτικό πρόσωπο/whatever (και μη μου πει κανένας πρώτα πεθαίνεις και μετά τσεκάρουν τα όργανά σου..Σε περιπτώσεις που οι πιθανότητες να επανέλθει ο ασθενής είναι μικρές είναι σίγουρο ότι τσεκάρουν πλήρως τις λειτουργίες σου, και ποιες απο αυτες είναι οκ, ώστε να εκκινησούν-άμμεσα αν χρειαστεί- τη διαδικασία της μεταμόσχευσης)..Δεν είναι δύσκολο να φανταστούμε πόσο μικρή προσπάθεια θα καταβάλουν οι γιατροί να σε κρατήσουν στη ζωή. Τι να λέμε τώρα, το tradeoff είναι μεγάλο. Το καλύτερο θα ήταν να ενημερώνανε τον κόσμο για τα οφέλη της δωρεάς οργάνων, παρά να εφαρμόζουν αυταρχικά μέτρα (δε μας φτάνουν τα υπάρχοντα). Αλλά βέβαια, πάντα η εύκολη λύση, πονάει χέρι, κόβει χέρι.. :!:
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Νομοσχέδιο: Υποχρεωτική Δωρεά Οργάνων

Post by stoupeace » Thu Mar 31, 2011 3:24 am

Το θεωρώ ηθική υποχρέωση ενός ανθρώπου να γίνει δωρητής οργάνων, ξεπερνώντας θρησκευτικές αηδίες (δε τολμώ να τις πω πεποιθήσεις, όταν πρόκειται να σώσεις τη ζωή ενός άλλου ανθρώπου).

Ναι, είναι αυταρχικό σα μέτρο, αλλά στην τελική το να δηλώσεις ότι δε θες να δωρίσεις, δε νομίζω να'χει και τρελό impact στη ζωή σου, σιγά πια.

Την περίπτωση αμέλειας γιατρών, προκειμένου τα οργανά σου να πάνε σε κάποιον VIP δε την είχα σκεφτεί να σου πω την αλήθεια. Και ίσως ως ένα σημείο να ισχύει, παρόλα αυτά πιστεύω ότι οι περιπτώσεις που θα βοηθήσει εκεί που χρειάζεται θα είναι περισσότερες. Οι "κοινοί θνητοί" είναι πολύ περισσότεροι από τους VIP.

Στην τελική, βοηθάει και στην οικονομία. Πρόσφατα άκουσα ότι κάνουμε εισαγωγή πτωμάτων για να προμηθεύσουμε ιατρικές σχολές :-p
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
gasparosoft
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1920
Joined: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm

Re: Νομοσχέδιο: Υποχρεωτική Δωρεά Οργάνων

Post by gasparosoft » Thu Mar 31, 2011 3:32 am

2 ερώτησεις:
α) Σε ποιο δημόσιο νοσοκομείο θα γίνει σωστά μια μεταμόσχευση αφού ούτε χατζαπλαστ δεν έχουν :-p
β) Έστω ότι υπάρχει δημόσιο νοσοκομείο που κάνει μεταμοσχεύσεις (πολύ πιθανό), υπάρχει περίπτωση να πάρει σειρά προτεραιότητας ένας κοινός θνητός χωρίς να λαδώσει/μέσο κτλ; Εδώ για να βρεις εντατική σε δημόσιο νοσοκομείο πρέπει να έχεις απίστευτο κονέ (είχαμε περάσει μια τέτοια κατάσταση με τον παππού μου).

ΥΓ: Όσο για το νομοσχέδιο. Δεν με νοιάζει καν τι θα κάνουν το σώμα μου, αρκεί να μην γίνω τροφή για τα σκουλήκια :-p
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: Νομοσχέδιο: Υποχρεωτική Δωρεά Οργάνων

Post by XaviannNJ » Thu Mar 31, 2011 9:23 am

emperormario wrote:Όντως, θα ήταν τέλεια να υπήρχε αφθονεία οργάνων,ώστε να σώζονταν συνάνθρωποι που τα έχουν ανάγκη, αλλά επειδή εμείς θέλουμε να δωρίσουμε, όχι επειδή μας υποχρεώνει το κράτος ντε και καλά. Το ζήτημα είναι πολύ προσωπικό, μπλέκονται μέσα θρησκείες, πεποιθήσεις κλπ., κάτι για το οποίο δε θα δίναμε σημασία (ως τώρα), μόνο που μιλάμε πλέον για προσχέδιο ΝΟΜΟΥ. Η δήλωση άρνησης δεν αποτελεί ελαφρυντικό, αφού άμα την υπογράψεις θα είσαι δακλυλοδεικτούμενος, μισάνθρωπος, και θα μπεις στη blacklist κάθε ιατρικού ιδρύματος. Και αυτή είναι η bright side..Ενδιαφέρον θα ήταν να σκεφτούμε το εξής σενάριο..Είσαι σε κώμα, έχεις ιστοσυμβατότητα με κάποιον πλούσιο/ισχυρό πολιτικό πρόσωπο/whatever (και μη μου πει κανένας πρώτα πεθαίνεις και μετά τσεκάρουν τα όργανά σου..Σε περιπτώσεις που οι πιθανότητες να επανέλθει ο ασθενής είναι μικρές είναι σίγουρο ότι τσεκάρουν πλήρως τις λειτουργίες σου, και ποιες απο αυτες είναι οκ, ώστε να εκκινησούν-άμμεσα αν χρειαστεί- τη διαδικασία της μεταμόσχευσης)..Δεν είναι δύσκολο να φανταστούμε πόσο μικρή προσπάθεια θα καταβάλουν οι γιατροί να σε κρατήσουν στη ζωή. Τι να λέμε τώρα, το tradeoff είναι μεγάλο. Το καλύτερο θα ήταν να ενημερώνανε τον κόσμο για τα οφέλη της δωρεάς οργάνων, παρά να εφαρμόζουν αυταρχικά μέτρα (δε μας φτάνουν τα υπάρχοντα). Αλλά βέβαια, πάντα η εύκολη λύση, πονάει χέρι, κόβει χέρι.. :!:

Επίσης, ακούγεται ότι όταν υπογράψεις για δωρητής οργάνων κατά κάποιο τρόπο "επισπεύδουν" τον θάνατο σου... :???: :???:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
πολύ ράδιο αρβύλα αυτό που είπα αλλά το έχω ακούσει αρκετές φορές.... :oops:
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Νομοσχέδιο: Υποχρεωτική Δωρεά Οργάνων

Post by nachos » Thu Mar 31, 2011 9:35 am

Συμφωνώ με stoupeace και για να το πάω ένα βήμα παραπέρα, θεωρώ πέρα για πέρα ΑΝΗΘΙΚΟ το να στερούμε το δικαίωμα στη ζωή από χιλιάδες συνανθρώπους μας που βρίσκονται σε ανάγκη, όταν για εμάς η δώρηση δεν έχει κανένα ουσιαστικό κόστος. Πιστεύω πως σαν μέτρο είναι πολύ καλό, μιας που πολύς κόσμος (μαζί και εγώ) δεν είναι ενάντια στη δώριση οργάνων, απλά αμελεί να δηλώσει τον εαυτό του ως δωρητή. Έτσι στο τέλος (κούφια η ώρα :-p ) την επιλογή αναλλαμβάνουν οι συγγενείς του, που αντικειμενικά λόγω ψυχικής φόρτισης, δεν είναι και οι καταλληλότεροι άνθρωποι για να κάνουν την επιλογή. Για να το θέσω και πιο ωμά, αν ω μη γένειτο έχανα τη ζωή μου, και οι γονείς μου αποφάσιζαν να μη δωρηθούν τα όργανά μου, θα ήθελα να σηκωθώ από τον τάφο έστω για 2-3 λεπτά, μόνο και μόνο για να τους τα χώσω.

@emporioarmanio
Νομίζω πως συνομοσιολογείς χωρίς ιδιαίτερο λόγο, και δυστυχώς αυτό είναι γενικά ένα συνήθειό μας εδώ στην Ελλάδα. Κι αν το ενδεχόμενο μιας τέτοιας κίνησης σου φαίνεται επικίνδυνο, θα ήθελα τη γνώμη σου για την τρέχουσα κατάσταση, όπου το παρεμπόριο οργάνων είναι από τις πιο επικερδείς business ανά την υφήλιο (και μάντεψε πως έχουν βρεθεί αυτά τα όργανα...)

@XaviannNJ
Ακούγεται. Είναι σίγουρο πάντως ότι με το σημερινό καθεστός, επισπεύδουν το θάνατό σου κατά πολύ αν είσαι 12-χρονος σε χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ και του τρίτου κόσμου και σε κάνουν τσακ μπαμ "ανταλλακτικά".
Last edited by nachos on Thu Mar 31, 2011 5:18 pm, edited 2 times in total.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
KMP
byte level
byte level
Posts: 70
Joined: Sat Jul 07, 2007 7:53 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Tomania

Re: Νομοσχέδιο: Υποχρεωτική Δωρεά Οργάνων

Post by KMP » Thu Mar 31, 2011 10:31 am

Η συγκεκριμένη νομοθετική ρύθμιση ισχύει στα περισσότερα (σε όλα απ' όσο γνωρίζω βασικά) ανεπτυγμένα κράτη. Η Ελλάδα έχει τραγικά ποσοστά σε μεταμοσχεύσεις από πτωματικούς δότες ενώ έχει πάρα πολύ καλά ποσοστά σε μεταμοσχεύσεις από ζωντανούς. Αυτό έχει να κάνει με την νομοθεσία αλλά και με κοινωνικά στοιχεία. Από την μια οι ισχυροί οικογενειακοί δεσμοί και από την άλλη η εκκλησία (που ανεπίσημα πολλές φορές είναι κατά των μεταμοσχεύσεων από πτωματικούς δότες), καθώς και διάφορες άλλες κοινωνικές ιδιαιτερότητες. Παράλληλα, πολλοί λίγοι θα χάσουν μερικές μέρες απο την ζωή τους και θα ρίξουν το σχετικό τρέξιμο και θα υποστούν την γραφειοκρατία που χρειάζεται για να γίνουν δότες. Οι περισσότεροι επίσης φοβούνται οτι θα κινδυνεύσει η ζωή τους.

Θεωρώ απόλυτα τραγικό το πόσο μακριά έχουμε πάει ως λαός την κάθε θεωρία συνωμοσίας και το πόσο ανίκανοι είμαστε για ορθολογική σκέψη. Σε κάθε σχεδόν προσπάθεια που γίνεται κάποιος "υποψιασμένος" θα έχει έτοιμη μια τέτοια θεωρία. Είμαστε τόσο "μπροστά" ως λαός που ο μπακάλης της γειτονιάς θα σου αναλύσει με λεπτομέρεια για τα σχέδια των Αμερικάνων, των Εβραίων, των πάσης φύσης σκοτεινών δυνάμεων, μυστικών υπηρεσιών, ετερειών κλπ. Η λογική του ότι "θα με σκοτώσουν για να μου πάρουν τα όργανα" ανήκει καθαρά στην παραπάνω κατηγορία. Όμως, όσο περισσότεροι οι δότες, τόσο μικρότερη η πιθανότητα να γίνει κάτι τέτοιο. Εξάλλου, είναι πολύ πιο εύκολο σήμερα να βρεις μόσχευμα που είναι ανοσολογικά επαρκώς συμβατό (ξέρουν τι ακριβώς να ψάξουν αντί να κοιτάνε μόνο την ομάδα αίματος πχ, υπάρχουν πολύ καλύτερα ανοσοκατασταλτικά φάρμακα και διάφοροι άλλοι τεχνικοί λόγοι στους οποίους δεν θα επεκταθώ).

Μιας και έχουμε συνηθίσει να βγαίνουμε στους δρόμους για κάθε νομοθετική ρύθμιση, μήπως αυτή την φορά ήρθε επιτέλους η στιγμή να το ψάξουμε λίγο παραπάνω πρώτα και να πούμε όχι στον σκοταδισμό;
"Side? I am on nobody's side. Because nobody is on my side, little orc."
User avatar
zaveti
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 797
Joined: Wed Oct 07, 2009 8:12 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Νομοσχέδιο: Υποχρεωτική Δωρεά Οργάνων

Post by zaveti » Thu Mar 31, 2011 10:49 am

τον εγκεφαλο του παπανδρεου ας παρουν.θα κανουν ενα μεγαλο δωρο στην επιστημη και στην ανθρωποτητα γενικοτερα
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Re: Νομοσχέδιο: Υποχρεωτική Δωρεά Οργάνων

Post by emperormario » Thu Mar 31, 2011 7:52 pm

nachos wrote:θεωρώ πέρα για πέρα ΑΝΗΘΙΚΟ το να στερούμε το δικαίωμα στη ζωή από χιλιάδες συνανθρώπους μας που βρίσκονται σε ανάγκη
Και έρχεσαι στα λόγια μου, περί χαρακτηρισμών..Αυτός που δε δωρίζει τα όργανά του είναι "ανήθικος", "απάνθρωπος", "μισαλλόδοξος", "παρτάκιας", (+οποιαδήποτε πομπώδη φράση μπορείς να σκεφτείς) :roll:
Όχι φίλε μου, τα μέλη του σώματος σου, σου ανήκουν δικαιωματικά, ακόμα και μετά το θάνατο. Ανήθικο είναι λοιπόν να σου τα αφαιρεί κάποιος με το έτσι θέλω. Και δεν στερώ απο κάποιον το δικαίωμα απο τη ζωή. Απλά δεν το βοηθάω κιόλας.
nachos wrote:μιας που πολύς κόσμος (μαζί και εγώ) δεν είναι ενάντια στη δώριση οργάνων, απλά αμελεί να δηλώσει τον εαυτό του ως δωρητή
Δεν έχω να σχολιάσω κάτι για το παρεμπόριο οργάνων. Το λόγο που συντηρείται τόσα χρόνια, τον έδωσες στο παραπάνω σου quote (δεν εξαιρώ τον εαυτό μου, ανήκω και γω στην παραπάνω κατηγορία)
KMP wrote:Θεωρώ απόλυτα τραγικό το πόσο μακριά έχουμε πάει ως λαός την κάθε θεωρία συνωμοσίας και το πόσο ανίκανοι είμαστε για ορθολογική σκέψη. Σε κάθε σχεδόν προσπάθεια που γίνεται κάποιος "υποψιασμένος" θα έχει έτοιμη μια τέτοια θεωρία. Είμαστε τόσο "μπροστά" ως λαός που ο μπακάλης της γειτονιάς θα σου αναλύσει με λεπτομέρεια για τα σχέδια των Αμερικάνων, των Εβραίων, των πάσης φύσης σκοτεινών δυνάμεων, μυστικών υπηρεσιών, ετερειών κλπ. Η λογική του ότι "θα με σκοτώσουν για να μου πάρουν τα όργανα" ανήκει καθαρά στην παραπάνω κατηγορία. Όμως, όσο περισσότεροι οι δότες, τόσο μικρότερη η πιθανότητα να γίνει κάτι τέτοιο. Εξάλλου, είναι πολύ πιο εύκολο σήμερα να βρεις μόσχευμα που είναι ανοσολογικά επαρκώς συμβατό (ξέρουν τι ακριβώς να ψάξουν αντί να κοιτάνε μόνο την ομάδα αίματος πχ, υπάρχουν πολύ καλύτερα ανοσοκατασταλτικά φάρμακα και διάφοροι άλλοι τεχνικοί λόγοι στους οποίους δεν θα επεκταθώ).
Μα, μίλησα για ένα υποθετικό σενάριο, ούτε συνωμοσίες αποκάλυψα, ούτε σκοτεινές πλεκτάνες. Το οποίο μάλιστα δεν απέχει πολύ απο τη σημερινή πραγματικότητα με τους γιατρούς που χρηματίζονται. Τα βλέπεις καθημερινά, είτε απο τα ΜΜΕ, είτε απο συγγενείς/φίλους. Όλοι έχουν να πουν μια ιστορία τρέλας απο τα νοσοκομεία. Τι σε κάνει να πιστευεις στην έκρυθμη λειτουργία των μεταμοσχέυσεων?
KMP wrote:Μιας και έχουμε συνηθίσει να βγαίνουμε στους δρόμους για κάθε νομοθετική ρύθμιση, μήπως αυτή την φορά ήρθε επιτέλους η στιγμή να το ψάξουμε λίγο παραπάνω πρώτα και να πούμε όχι στον σκοταδισμό;
Μαζί σου! Όχι στον σκοταδισμό, ναι στην ενημέρωση και ευαισθητοποίηση του πολίτη. Εκτός αν ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, και το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι η αυξηση των δοτών, οπότε πάω πάσο..
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
nookie
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 863
Joined: Wed Dec 20, 2006 8:29 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Take a look around..
Contact:

Re: Νομοσχέδιο: Υποχρεωτική Δωρεά Οργάνων

Post by nookie » Thu Mar 31, 2011 8:10 pm

Μπορω να εχω και δυνατοτητα αποκλεισμου συγκεκριμενων ομαδων απο το να παρουν τα οργανα μου :?:
Πχ..δεν θα ηθελα να χρειαζεται ανταλλακτικο στην καρδια ο...Παγκαλος(πχ..τυχαια αναφορα του ονοματος και υπαρχουν παμπολλα αλλα να το ακολουθουν) και να πρεπει εγω να του το δωσω επειδη την ιδια χρονικη περιοδο θα τυγχανει να χαροπαλευω κι εγω?

Ειναι εντελως διαφορετικο να δημιουργηθει σταδιακα μια οικογενειακη δεξαμενη οργανων και εντελως διαφορετικο το νομιμο trafficking οργανων χωρις να εχω κανεναν ελεγχο οσο ζω στο πως μπορουν να χρησιμοποιηθουν τα οργανα μου..προφανως ειμαι υπερ του να τα δωσω σε αγαπημενα μου προσωπα..στα μη-αγαπημενα ωστοσο δεν βλεπω(σοβαρο λογο) γιατι να πρεπει να ειμαι ανοιχτος..

Αν ολα ειναι δουνε και λαβειν,τοτε σαφως και ειναι επιλογη μου και να επιλεξω απο ποιον θελω να παρω και σε ποιον θελω να δωσω..
Image
Internal Imperfectness makes it sooo trickier than it should be..
http://www.youtube.com/watch?v=VPWi-OrMzV4
http://www.youtube.com/watch?v=ZOgBtI8Q ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=vxtf8ypY ... re=related
Ακομα και στο μεταπτυχιακο...Siranai..
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Νομοσχέδιο: Υποχρεωτική Δωρεά Οργάνων

Post by nachos » Thu Mar 31, 2011 8:15 pm

Μετά το θάνατο καθετί το οποίο υφίστατο την κυριότητά σου παύει να την υφίσταται. Αν έχεις ορίσει διαδόχους, αναλαμβάνουν αυτοί την κυριότητα, ειδάλως αυτή περνά στα χέρια του κράτους. Εκτώς λοιπόν από την περίπτωση που ενδιαφέρεται κανείς να κρατήσουν οι απόγονοί του τα όργανά του σε πλήρη αποστειρωμένα βάζα για decoration πάνω από το τζάκι τους, δε βλέπω κάποιο λόγο αυτά να γίνουν τροφή για τα σκουλίκια, στην περίπτωση που κάποιος τα έχει ανάγκη. Αν βέβαια ο δικαιούχος επιθυμεί τόσο πολύ και δια καώς να συμβεί κάτι τέτοιο, τότε το προτινόμενο νομικό πλαίσιο του το επιτρέπει.
Και δεν στερώ απο κάποιον το δικαίωμα απο τη ζωή. Απλά δεν το βοηθάω κιόλας.
Από τη στιγμη που το να παρασχεθεί η βοήθεια δεν κοστίζει κάτι, τότε η πράξη είναι ανήθικη. Δικαίωμα του καθενός, άλλωστε η έλλειψης ηθικής δεν είναι αυτή καθεαυτή ποινικά κολάσιμη. Μετά όμως, δεν γίνεται να μας κακοφαίνονται οι "χαρακτηρισμοί". Καθένας πρέπει να ζει με το βάρος των επιλογών του. Ως εκ τούτου, μου αρέσει αυτή η πρόταση νόμου, γιατί πριμοδοτεί την κοινωνική ευαισθησία. Δεν βλέπω το λόγο για τον οποίο πρέπει αυτός που θέλει να προσφέρει να πρέπει να υποστεί τη χαρταδούρα και τα 40 κύματα του δημοσίου. Ας τα υποστεί όποιος θέλει να παράσχει το μέγιστο δυναντόν μπολ τροφής στους αποικοδομητές.

@nookie
χωρις να εχω κανεναν ελεγχο οσο ζω στο πως μπορουν να χρησιμοποιηθουν τα οργανα μου
Όσο ζείς τα κάνεις ότι θες. Αφού τα κακαρώσεις είναι το θεμα :-D
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
nookie
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 863
Joined: Wed Dec 20, 2006 8:29 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Take a look around..
Contact:

Re: Νομοσχέδιο: Υποχρεωτική Δωρεά Οργάνων

Post by nookie » Thu Mar 31, 2011 8:34 pm

nachos wrote: Όσο ζείς τα κάνεις ότι θες. Αφού τα κακαρώσεις είναι το θεμα :-D
Ε αφου ολοι κοπτονται και τρεχουν να προλαβουν για ενα κομματι μου..πολυ ευχαριστως να προτρεξω και ο ιδιος και να ορισω τι και ποιος ειναι δικαιουχος επι του πτωματος μου!

Ε ρε τι γινεται τη σημερον ημερα..
Image
Internal Imperfectness makes it sooo trickier than it should be..
http://www.youtube.com/watch?v=VPWi-OrMzV4
http://www.youtube.com/watch?v=ZOgBtI8Q ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=vxtf8ypY ... re=related
Ακομα και στο μεταπτυχιακο...Siranai..
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Re: Νομοσχέδιο: Υποχρεωτική Δωρεά Οργάνων

Post by emperormario » Thu Mar 31, 2011 8:40 pm

Μετά το θάνατο καθετί το οποίο υφίστατο την κυριότητά σου παύει να την υφίσταται.
Αυτό που λες ισχύει μόνο σε πράγματα που κατείχε ο εκλιπών (περιουσιακά, αντικείμενα συναισθηματικής αξίας,κλπ...). Ανέκαθεν, το άτομο είχε και έχει το δικαίωμα να κάνει ό,τι θέλει με το σώμα του. Θέλεις να το δωρίσεις στην ιατρική? Σε συνανθρώπους μέσω της μεταμόσχευσης? Θέλεις να καεί? Να σε ρίξουν απο το γκρεμό? Και για όλα αυτά καλύπτεσαι και νομικά, δηλαδή δε μπορούν να δώσουν τα όργανά σου οι διάδοχοι, αμά εσύ έχεις ορίσει κάτι άλλο..
nachos wrote:γιατί πριμοδοτεί την κοινωνική ευαισθησία
H κοινωνική ευαισθησία καλλιεργείται, δε δημιουργείται απο το 0 με μπακάλικους τρόπους. Αυτοί που δε γνωρίζουν ή δεν έχουν καταπιαστεί ποτέ με το θέμα, θα παραμείνουν στην άγνοια. No big deal, άμα (ξαναλέω) μας νοιάζει ο αριθμός των οργάνων και κοιτάμε το θέμα ψυχρά και με στατιστικούς όρους, τότε συμφωνώ ότι θα έρθουν καλύτερες μέρες.
Όχι όμως ότι ξαφνικά αποκτήσαμε κοινωνική συνείδηση και νοιαζόμαστε περισσότερο για το συνάνθρωπο
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
Master_ex
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 991
Joined: Tue Nov 06, 2007 11:11 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Νομοσχέδιο: Υποχρεωτική Δωρεά Οργάνων

Post by Master_ex » Thu Mar 31, 2011 9:20 pm

Χωρίς να έχω διαβάσει όλα όσα γράψατε αλλά τα περισσότερα νομίζω ότι είναι λάθος να θεωρούν ότι όλοι οι άνθρωποι θέλουν να γίνουν δωρητές οργάνων.

Γενικά για τα πάντα, δεν πρέπει να θεωρείται η γνώμη σου σύμφωνη μέχρι να ερωτηθείς. Αν σκεφτούμε μάλιστα περιπτώσεις στο χώρο μας αυτή είναι η σωστή πολιτική που ακολουθείται, π.χ. σε όποιο site γραφτούμε δεν έχει τικαρισμένο από την αρχή ότι συμφωνούμε με τους όρους χρήσης.

Αυτά τα λέω όχι γιατί είμαι κατά της δωρεάς οργάνων (αν και έχω ακούσει και εγώ αυτό που λέει η XaviannNJ). Αν θέλουν να βοηθήσουν να προσφέρουν καλύτερη ενημέρωση σε σχολεία , τηλεοράσεις κ.τ.λ. Επίσης αν η διαδικασία είναι πολύπλοκη να την απλοποιήσουν.

Τέλος, εδώ στα νοσοκομεία δεν έχουν κρεβάτια και γιατρούς , θα μπορούν να κάνουν και εξτρα εγχειρήσεις?

Και ένα bug του συστήματος που μόλις σκέφτηκα! Ο Α δε θέλει να γίνει δωρητής και στη χ μέρα που γίνεται 18 παθαίνει ατύχημα και δεν έχει προλάβει να κάνει την αίτηση. Τί γίνεται?
Προφανώς και πιστεύω ότι οι νομοθέτες θα προλέψουν τη περίπτωση αυτή αλλά μιας και το σκέφτηκα ας το μοιραστώ :)
http://foss.aueb.gr the penguin strikes back <(' ) | channel #foss-aueb @ irc.freenode.net
Image Play and help!
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Νομοσχέδιο: Υποχρεωτική Δωρεά Οργάνων

Post by nachos » Thu Mar 31, 2011 9:40 pm

Αυτό που λες ισχύει μόνο σε πράγματα που κατείχε ο εκλιπών (περιουσιακά, αντικείμενα συναισθηματικής αξίας,κλπ...)
Δεν βλέπω το διαχωρισμό που υπονοείς. Μπορείς να δωρίσεις τόσο την αμύθητη περιουσία σου όσο και τη σπλήνα σου σε συγγενείς σου, ή την ανθρωπότητα. Ομοίως μπορείς να ζητήσεις να τα ανατινάξουν με αντιαρματική ρουκέτα. Σαφώς και είναι θέμα επιλογής και στις δυο κατηγορίες αντικειμένων.
Και για όλα αυτά καλύπτεσαι και νομικά, δηλαδή δε μπορούν να δώσουν τα όργανά σου οι διάδοχοι, αμά εσύ έχεις ορίσει κάτι άλλο..
Άρα πιο είναι το πρόβλημα; Θες να κάψεις τα όργανά σου; Δήλωσέ το στο πλησιέστερο ΚΕΠ. Αν όχι και θες να δωρηθούν δεν χρειάζεται να κουνήσεις δακτυλάκι.
H κοινωνική ευαισθησία καλλιεργείται, δε δημιουργείται απο το 0 με μπακάλικους τρόπους. Αυτοί που δε γνωρίζουν ή δεν έχουν καταπιαστεί ποτέ με το θέμα, θα παραμείνουν στην άγνοια.
Παράλληλα λοιπόν με το νόμο, προωθήσουμε και καμπάνιες ευαισθητοποίησης των πολιτών. Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι πρόβλημα δημιουργεί αυτό το νομικό πλαίσιο.
No big deal, άμα (ξαναλέω) μας νοιάζει ο αριθμός των οργάνων και κοιτάμε το θέμα ψυχρά και με στατιστικούς όρους, τότε συμφωνώ ότι θα έρθουν καλύτερες μέρες.
Όχι όμως ότι ξαφνικά αποκτήσαμε κοινωνική συνείδηση και νοιαζόμαστε περισσότερο για το συνάνθρωπο
Φυσικά και μας νοιάζει ο αριθμός. Πρωταρχικός σκοπός είναι η προσφορά σε αυτούς που έχουν ανάγκη και αυτό σαφώς μετριέται πρώτα απ' όλα σε νούμερα. Προσωπικά, αδιαφορώ αν ο Έλληνας εξακολουθήσει να είναι παρτάλι. Για την ακρίβεια, είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι θα παραμείνει ως έχει. Ακριβώς γι αυτό το λόγο λοιπόν, πιστεύω πως αυτό το μέτρο είναι ό,τι πρέπει για τα δεδομένα της ελληνικής κοινωνίας.

@Master_Ex
Γενικά για τα πάντα, δεν πρέπει να θεωρείται η γνώμη σου σύμφωνη μέχρι να ερωτηθείς.
Η μπορεί να θεωρείται σύμφωνη, μέχρι να διαφωνήσεις :-D
Ο Α δε θέλει να γίνει δωρητής και στη χ μέρα που γίνεται 18 παθαίνει ατύχημα και δεν έχει προλάβει να κάνει την αίτηση. Τί γίνεται?
Είναι απλό: Αν πεθάνει λόγω του ατυχήματος, θα αφαιρεθούν τα όργανά του. Θα τσαντιστεί αφενώς για όλη την υπόλοιπη αιωνιότητα αν υπάρχει μετά θάνατον ζωή, αλλά θα αποκτήσει υστεροφημία από τους ανθρώπους που θα σωθούν χάρη σε αυτά, και οι οποίοι δε θα γνωρίζουν πως λίγες στιγμές πριν πεθάνει, ο ευεργέτης τους θα προτιμούσε να είναι ένα εγωκεντρικό πλάσμα. Νομίζω μόλις ορίσαμε την τραγική ειρωνία :)
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
*estrngd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 612
Joined: Thu Dec 16, 2004 1:45 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Νομοσχέδιο: Υποχρεωτική Δωρεά Οργάνων

Post by *estrngd » Fri Apr 01, 2011 2:16 am

Υπάρχει και η περίπτωση απλά κάποιος να μην συμφωνεί με την δωρεά οργάνων, είτε αυτή είναι από αυτόν σε κάποιον άλλον, είτε από κάποιον άλλον σε αυτόν.

Τι σύμπτωση, εκείνη η διαφήμιση που πρόσφατα κυκλοφόρησε και του λέει ο γιατρός περί δωρεάς, και λέει αυτός "ντάξει δεν είμαι αντίθετος, αλλά τώρα δεν το σκέφτομαι κλπ" και του λέει όλο χαρά ο γιατρός "ναι αλλά ξέρετε χρειάζεστε δωρεά οργάνου" και ο τύπος τα παίζει (τον τάπωσε ο προφέσορας). Από όλο αυτό το κλιπάκι φυσικά, υποννοείται ότι η δωρεά οργάνου είναι κάτι το δεδομένο. Κι όμως, τουλάχιστον εμένα, επιτρέψτε μου να είμαι αντίθετος με κάθε δωρεά οργάνου. Κι αν αρρωστήσω, ας πεθάνω παρά να μου δωρίσουν.

Από κει και πέρα, ο φτωχομπινές δεν παίζει με την καμία να του δώσουν όργανο (γιατί το φακελάκι στο ανύπαρκτο ΕΣΥ ποιός θα το πληρώσει; ), αντίθετα όλα τα όργανα πάνε στους πλουσίους. Μεγάλη, τεράστια μπίζνα η βιοτεχνολογία κλπ, και δεν υπάρχει υπόθεση, αλλά απόλυτη βεβαιότητα ότι σκοτώνουν τον κόσμο για να έχουν τα όργανα οι ματσωμένοι.

Όσοι επιθυμούν να τα δώσουν μετά θάνατον ας το δηλώνουν, οι υπόλοιποι να μην κουνήσουν το δαχτυλάκι. Γιατί δηλαδή, αυτό δεν είναι το φυσιολογικό;
---------
(Κάποιοι σε μεγάλη ένδοια υποβάλλονται σε εγχείριση αφαίρεσης οργάνου, εν ζωή, εν πλήρη υγία, για να πάρουν χρήματα)
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Νομοσχέδιο: Υποχρεωτική Δωρεά Οργάνων

Post by ja_the_invincible » Fri Apr 01, 2011 2:29 am

Το τι θα κάνει κάθε άνθρωπος με το σώμα του είναι δικαίωμά του τελεία και παύλα.Να θυμίσω στον στου και λοιπούς προχωρημένους ότι είναι τσάμπα μάγκες γιατί μία πρώτης τάξεως δωρεά είναι και η αιμοδοσία αλλά όταν οργανώνεται στην ασοεε δεν συμμετέχουμε..Μόνο από το φόρουμ ξέρουμε να το παίζουμε φιλάνθρωποι.
Από εκεί και πέρα είμαι φανατικά υπέρ της δωρεάς οργάνων ειδικά των εσωτερικών(καρδιά,ήπαρ κλπ) αλλά αν είναι δυνατόν να σε υποχρεώνουν να το κάνεις...
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Νομοσχέδιο: Υποχρεωτική Δωρεά Οργάνων

Post by nachos » Fri Apr 01, 2011 9:13 am

Το τι θα κάνει κάθε άνθρωπος με το σώμα του είναι δικαίωμά του τελεία και παύλα.Να θυμίσω στον στου και λοιπούς προχωρημένους ότι είναι τσάμπα μάγκες γιατί μία πρώτης τάξεως δωρεά είναι και η αιμοδοσία αλλά όταν οργανώνεται στην ασοεε δεν συμμετέχουμε..
Άρα βάση του ορισμού σου, από τη στιγμή που έχω παραστεί στις περισσότερες αιθελοντικές αιμοδοσίες κατα τη φοιτητική μου σταδιοδρομία, είμαι μάγκας με τιμή. Ευχαριστώ για το κοπλιμέντο. Νιώθω τρόπον τινά μια δικαίωση απέναντι στη γιατρό που κάθε χρόνο με δουλεύει σχετικά με το ότι "δε συμμετέχουν πολλά αγόρια", δείχνοντας εμέσως την κλασσική γυναικεία ρήση "δεν υπάρχουν αντρες πια" κλπ κλπ. One small step for me, a giand step for men λοιπόν.

Ακούω από τους πάντες ξανά και ξανά τις λέξεις "αναγκάσουν", "υποχρεώσουν". Είτε δεν ξέρουμε να διαβάζουμε, είτε δε μας αρέσει να διαβάζουμε σωστά μου φαίνεται. Κανείς δεν είναι αναγκάσμένος να δωρίσει τα όργανά του από τη στιγμή που του δίνεται η δυνατότητα να δηλώσει το αντίθετο. Αλλά μάλλον η δήλωση άρνησης ισοδυναμεί με την αναγραφή "ΠΑΡΤΑΛΟΣ" με κεφαλαία γράμματα πάνω στο κούτελο μας, κι αυτό μας ξινίζει. Θέλουμε να είμαστε παρτάκηδες, αλλά όχι και να μας το λένε ρε γαμώτο!
Από κει και πέρα, ο φτωχομπινές δεν παίζει με την καμία να του δώσουν όργανο (γιατί το φακελάκι στο ανύπαρκτο ΕΣΥ ποιός θα το πληρώσει; ), αντίθετα όλα τα όργανα πάνε στους πλουσίους
Δεν υπάρχουν τόσο πολοί πλούσιοι. Εκτώς αν εννοείς ότι τα κρατάνε και κάβα.
Όσοι επιθυμούν να τα δώσουν μετά θάνατον ας το δηλώνουν, οι υπόλοιποι να μην κουνήσουν το δαχτυλάκι. Γιατί δηλαδή, αυτό δεν είναι το φυσιολογικό;
Σε μια οργανωμένη - πολιτισμένη κοινωνία όχι.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
*estrngd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 612
Joined: Thu Dec 16, 2004 1:45 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Νομοσχέδιο: Υποχρεωτική Δωρεά Οργάνων

Post by *estrngd » Mon Apr 04, 2011 4:08 am

User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Νομοσχέδιο: Υποχρεωτική Δωρεά Οργάνων

Post by nachos » Mon Apr 04, 2011 9:53 am

Ενδιαφέρουσα γιατί το link ξεκινάει από anarchy φαντάζομαι.

Χαίρομαι πάντως που αναρχική ιδεολογία επιβεβαιώνει σε κάθε ευκαιρία πως είναι επανάσταση της πλάκας και του χαβαλέ, βασισμένη σε δυνητικές θυσίες και παραχωρήσεις άλλων, ποτέ του εαυτού μας. Πίσω από κάθε δική μας παραχώρηση, καλοστημένες πλεκτάνες του συστήματος για την υποδούλωση των λαών.

+1 λοιπόν για την κοινωνική συνοχή που προωθεί η αναρχική νόρμα. Πάντως, μια απορία που μου άφησε η ακατάσχετη φανφαρλογία του μανιφέστου, είναι πως σκατ* μπορεί να σε υποδουλώσει κάποιος ΑΦΟΥ έχεις πεθάνει. Ο άνθρωπος είναι τελικά εξωφρενικά εγωπαθές πλάσμα και η ελληνική version ακόμα περισσότερο.

Ο ΚPM μίλησε για σκοταδισμό. Ανέκαθεν εκφραστές του σε αυτή τη χώρα αυτοί που φέρονται ως πολέμιοί του.

ΥΓ: Το να μη θέλει κάποιος να γίνει δωρητής είναι δικαίωμά του. Το να κατασκευάζει θεωρίες συνομωσίας και να προπαγανδίζει για να καλύψει την απόφασή του είναι επίσης δικαίωμά του. Η διαφορά μεταξύ των δυο είναι πως το δεύτερο είναι παντελώς ελεϊνό και τρισάθλιο.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
shodanjr_gr
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 810
Joined: Mon Mar 21, 2005 2:45 am
Academic status: Alumnus/a
Location: Stony Brook, NY

Re: Νομοσχέδιο: Υποχρεωτική Δωρεά Οργάνων

Post by shodanjr_gr » Mon Apr 04, 2011 12:19 pm

nachos wrote:Ενδιαφέρουσα γιατί το link ξεκινάει από anarchy φαντάζομαι.

Χαίρομαι πάντως που αναρχική ιδεολογία επιβεβαιώνει σε κάθε ευκαιρία πως είναι επανάσταση της πλάκας και του χαβαλέ, βασισμένη σε δυνητικές θυσίες και παραχωρήσεις άλλων, ποτέ του εαυτού μας. Πίσω από κάθε δική μας παραχώρηση, καλοστημένες πλεκτάνες του συστήματος για την υποδούλωση των λαών.

+1 λοιπόν για την κοινωνική συνοχή που προωθεί η αναρχική νόρμα. Πάντως, μια απορία που μου άφησε η ακατάσχετη φανφαρλογία του μανιφέστου, είναι πως σκατ* μπορεί να σε υποδουλώσει κάποιος ΑΦΟΥ έχεις πεθάνει. Ο άνθρωπος είναι τελικά εξωφρενικά εγωπαθές πλάσμα και η ελληνική version ακόμα περισσότερο.

Ο ΚPM μίλησε για σκοταδισμό. Ανέκαθεν εκφραστές του σε αυτή τη χώρα αυτοί που φέρονται ως πολέμιοί του.

ΥΓ: Το να μη θέλει κάποιος να γίνει δωρητής είναι δικαίωμά του. Το να κατασκευάζει θεωρίες συνομωσίας και να προπαγανδίζει για να καλύψει την απόφασή του είναι επίσης δικαίωμά του. Η διαφορά μεταξύ των δυο είναι πως το δεύτερο είναι παντελώς ελεϊνό και τρισάθλιο.
while(true)
{
nachos++
}
"Liberal" isn't a dirty word Blackadder!
Post Reply

Return to “Αναδημοσιεύσεις”