World domination by Google

Αναδημοσιεύσεις άρθρων και συζητήσεις με θέμα την τεχνολογία.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: World domination by Google

Post by chriskin » Fri Dec 11, 2009 4:08 pm

το να βαλει κανεις το Bing αντι για το Google ειναι Χαζη κινηση
απλα ψαξτε για το ιδιο πραγμα και στα δυο και θα καταλαβετε γιατι

λογικα απλα το λενε για να αναγκασουν τη google να αλλαζει της αποψεις της
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: World domination by Google

Post by The Punisher » Fri Dec 11, 2009 4:15 pm

Απλά μου έκανε εντύπωση πως το είπε υψηλό στέλεχος της Mozilla, λαμβάνοντας υπόψιν ότι ο Firefox έχει ως default search το Google από την αρχή του.
User avatar
gasparosoft
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1920
Joined: Fri Oct 19, 2007 8:03 pm

Re: World domination by Google

Post by gasparosoft » Fri Dec 11, 2009 4:29 pm

Επίσης νομίζω η Google δίνει κάθε χρόνο αρκετά εκατομμύρια δολάρια στην mozilla για να έχει σαν default search engine το google.

Λέτε να έγινε καμιά συνεργασία Mozilla - Microsoft ?
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: World domination by Google

Post by chriskin » Fri Dec 11, 2009 4:31 pm

αυτο φοβαμαι αλλα δεν μπορουμε να ξερουμε αμα δεν γινει κατι επισημο

αμα ο mozilla χασει και την υποστηριξη της google , θα εχει Πολυ μικρη περιοδο ζωης μπροστα του.
ηδη εχει χασει οσους απο εμας χαιρονται με την ταχυτητα του chrome
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: World domination by Google

Post by The Punisher » Fri Dec 11, 2009 4:36 pm

βασικά νομίζω ότι ήταν προσωπικό "καυστικό" σχόλιο κάποιου. Δηλαδή δεν το έκανε εκ μέρους της Mozilla αλλά στο προσωπικό του blog
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: World domination by Google

Post by ultimate_aektzis » Fri Dec 11, 2009 5:53 pm

The Punisher wrote:Απλά μου έκανε εντύπωση πως το είπε υψηλό στέλεχος της Mozilla, λαμβάνοντας υπόψιν ότι ο Firefox έχει ως default search το Google από την αρχή του.
Νομζω δεν εχουν και τις καλυτερες σχεσεις τον τελευταιο καιρο και το συμβολαιο δεν θα ανανεωθει.Ηδη ο ρωσικος firefox, εχει υπογραψει συμφωνια για μετα το 2011 με μια ρωσικη S.E.
User avatar
nickpro
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1859
Joined: Fri Apr 18, 2008 10:54 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: World domination by Google

Post by nickpro » Fri Dec 11, 2009 9:34 pm

chriskin wrote:αμα ο mozilla χασει και την υποστηριξη της google , θα εχει Πολυ μικρη περιοδο ζωης μπροστα του.
ηδη εχει χασει οσους απο εμας χαιρονται με την ταχυτητα του chrome
Δεν είναι απόλυτο αυτό που λες. Ο Μοzilla παραμένει ακόμα στο πακέτο των linx. Άμα φύγει και απο εκεί τότε ναι. Να αρχίσει να φοβάται. Επίσης συνεργασία με Microsoft φαντάζει χαζή. Είναι σαν να λέει ότι "σαμποτάρουμε τον ΙΕ" .
Επίσης συμπαθητικός ο Chrome, αλλά δεν τον έχω χρησιμοποιήσει τόσο πολύ ώστε να παρατηρήσω αν είναι πιο γρήγορος από FF. Συμβουλεύετε να τον προτιμίσω?
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: World domination by Google

Post by ultimate_aektzis » Fri Dec 11, 2009 9:37 pm

Χμμ ναι, αν συνεχισει αυτη την αθλια διαχειριση μνημης ο ff, ο chrome θα τον φαει λαχανο.Εξαλλου(οπως παραδεχεται και η google) optimized κωδικας του ff ειναι.Ηδη σε "σβηστα" εχω περασει εξ'ολοκληρου σε chrome.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: World domination by Google

Post by chriskin » Fri Dec 11, 2009 9:44 pm

nickpro wrote:
chriskin wrote:αμα ο mozilla χασει και την υποστηριξη της google , θα εχει Πολυ μικρη περιοδο ζωης μπροστα του.
ηδη εχει χασει οσους απο εμας χαιρονται με την ταχυτητα του chrome
Δεν είναι απόλυτο αυτό που λες. Ο Μοzilla παραμένει ακόμα στο πακέτο των linx. Άμα φύγει και απο εκεί τότε ναι. Να αρχίσει να φοβάται. Επίσης συνεργασία με Microsoft φαντάζει χαζή. Είναι σαν να λέει ότι "σαμποτάρουμε τον ΙΕ" .
Επίσης συμπαθητικός ο Chrome, αλλά δεν τον έχω χρησιμοποιήσει τόσο πολύ ώστε να παρατηρήσω αν είναι πιο γρήγορος από FF. Συμβουλεύετε να τον προτιμίσω?
παραμενει στο πακετο των διανομων linux γιατι ο chrome ειναι ακομα σε beta (μαλιστα μολις μπηκε στο beta, μεχρι τωρα ηταν alpha)
ο Chrome εχει αρκετα θετικα, χαρακτηριστικα ειναι :
*αρκετα πιο γρηγορος απο τα υπολοιπα (γρηγοροτερο απο τα αλλα που χρησιμοποιουν webkit κατα λιγο, τραγικα πιο γρηγορο απο τα κοινα)
*ανοιγει/κλεινει τραγικα γρηγορα, στα linux δεν προλαβαινω να δω πως ανοιξε, στα windows κανει το πολυ μισο δευτερολεπτο, αντιθετα με firefox που δεν βιαζεται ιδιαιτερα, ειδικα την πρωτη φορα που ανοιγει
*μικροτερο στο ματι, αρα περισσοτερος χωρος για πραγματικες σελιδες (οπως και καποια αλλα μικροτερης κλιμακας (midori πχ)

εγω ειμαι με το chrome/chromium απο οταν ηταν σε pre-alpha εκδοση. τοτε ηταν λογικο καποιος να μην το προτιμησει, γιατι ειχε Πολλες ελλειψεις
τωρα πια ομως εχει (σχεδον) ολα οσα εχουν οι αλλοι, και κανει ο,τι κανει αρκετα πιο γρηγορα
το μονο προβλημα που βρισκω με τον chrome ειναι οτι δεν μπορω να μπω στην ηλεκτρονικη γραμματεια γιατι δεν μπορω να κανω import το certificate - κατι που νομιζω οτι γινεται στην windows εκδοση ομως (χωρις να εχω στοιχεια γι αυτο, δεν μπαινω ποτε απο εκει)


Εδιτ : για να δεις τη διαφορα στην ταχυτητα, δοκιμασε αυτο εδω http://www2.webkit.org/perf/sunspider-0 ... pider.html
User avatar
abujafar
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 651
Joined: Wed Dec 03, 2008 2:49 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Marmaras

Re: World domination by Google

Post by abujafar » Fri Dec 11, 2009 11:22 pm

-> Ειναι γρηγοροτερος απο τ αλλα που χρησιμοποιουν webkit γιατι δεν χρησιμοποιει την μηχανη javascript που εχει το webkit μεσα (JavascriptCore) αλλα του βαλανε μια δικια τους (V8) .
-> Νεο tab -> new Thread();
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: World domination by Google

Post by chriskin » Fri Dec 11, 2009 11:36 pm

ναι το ξερω, απλα αμφιβαλω αμα το χρηστη τον ενδιαφερει γιατι ειναι πιο γρηγορο. να κανει τη δουλεια του γρηγορα και σωστα θελει

βασικα μια απορια πανω σε αυτο, με αυτες τις ρυθμισεις δεν θα επρεπε να ηταν ιδιαιτερα βαρυτερος απο οτι ειναι;
User avatar
abujafar
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 651
Joined: Wed Dec 03, 2008 2:49 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Marmaras

Re: World domination by Google

Post by abujafar » Sat Dec 12, 2009 12:25 am

chriskin wrote:ναι το ξερω, απλα αμφιβαλω αμα το χρηστη τον ενδιαφερει γιατι ειναι πιο γρηγορο. να κανει τη δουλεια του γρηγορα και σωστα θελει

βασικα μια απορια πανω σε αυτο, με αυτες τις ρυθμισεις δεν θα επρεπε να ηταν ιδιαιτερα βαρυτερος απο οτι ειναι;
Γιατι?
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: World domination by Google

Post by chriskin » Sat Dec 12, 2009 12:29 am

δεν μπορω να πω οτι εχω καταλαβει πληρως το θεμα με τα threads (η μαλλον , δεν εχω καταλαβει σχεδον καθολου) αλλα αμα καθε πραγματακι εκει μεσα τρεχει ξεχωριστα, κατι μ κανει πως θα πηγαινει πιο αργα
η πιθανοτητα να ειπα μια ιδιαιτερα μεγαλη κοτσανα τεινει στο 1, δεν το εχω κοιταξει καθολου το θεμα
User avatar
abujafar
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 651
Joined: Wed Dec 03, 2008 2:49 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Marmaras

Re: World domination by Google

Post by abujafar » Sat Dec 12, 2009 1:11 am

chriskin wrote:δεν μπορω να πω οτι εχω καταλαβει πληρως το θεμα με τα threads (η μαλλον , δεν εχω καταλαβει σχεδον καθολου) αλλα αμα καθε πραγματακι εκει μεσα τρεχει ξεχωριστα, κατι μ κανει πως θα πηγαινει πιο αργα
η πιθανοτητα να ειπα μια ιδιαιτερα μεγαλη κοτσανα τεινει στο 1, δεν το εχω κοιταξει καθολου το θεμα
Στην ουσια καθε tab ειναι ενα νεο process.Το νεο Thread που ειπα ισχυει οτι μπορεις να τρεξεις javascript σε πολλα Threads.Κατι που παλια δεν γινοταν.Η Javascript ετρεχε μονο σ ενα Thread.
Στην ουσια η Google εκμεταλλευτηκε το γεγονος οτι πλεον οι περισσοτεροι απο εμας εχουμε υπολογιστες που μπορουν ν' αντεξουν μερικα processes παραπανω (ή και πολλα παραπανω :-p ).Ειδικα αμα εχεις επεξεργαστη με 4 πυρηνες ας πουμε τελειωσε :lol: . Δεν ειπες κοτσανα, πιο παλια δεν θα γινοταν να τρεξεις το Chrome και να σου πηγαινει σφαιρα οπως τωρα.
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: World domination by Google

Post by sandra » Sat Jan 09, 2010 10:27 am

Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
dexter
Venus Former Team Member
Posts: 2496
Joined: Wed Jan 09, 2008 11:50 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: springfield
Contact:

Re: World domination by Google

Post by dexter » Sat Jan 09, 2010 2:11 pm

sandra wrote:Google Seeks License to Buy and Sell Energy
Μας δουλεύουν :roll:
μπορεί να είναι επειδή οι servers τους και τα υπολογιτικά κέντρα τους καταναλώνουν το 1% όλης της ενέργειας του πλανήτη..
προφανώς και θα τους συμφέρει αυτή η κίνηση..
http://foss.aueb.gr
always aim for for the sky for if you fail you can at least reach the clouds..
ALL BLACKS supporter..
http://www.bringthemback.org/
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: World domination by Google

Post by sandra » Wed Feb 10, 2010 9:20 pm

Σε ένα μήνα Nexus One, Buzz, ISP. Και μετά λέμε για τη μαμά MS.
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: World domination by Google

Post by AmmarkoV » Wed Feb 10, 2010 9:50 pm

Image
Linus Torvalds, the inventor of the Linux kernel, has an absolute disdain for mobile phones. All of the ones he has purchased in the past, the man writes on his personal blog, ended up being “mostly used for playing Galaga and Solitaire on long flights” even though they were naturally all phones run on open source operating systems.

Things have changed now, he adds, now that he has caved and bought Google’s Nexus One a couple of days ago.

Torvalds has owned a number of phones before, including Google’s G1 device and ‘one of the early China-only Motorola Linux phones’, but it took for Google to add multi-touch capabilities to the Nexus One before he finally broke down and bought one from the company’s web store.

And he’s loving it:

But I have to admit, the Nexus One is a winner. I wasn’t enthusiastic about buying a phone on the internet sight unseen, but the day it was reported that it finally had the pinch-to-zoom thing enabled, I decided to take the plunge. I’ve wanted to have a GPS unit for my car anyway, and I thought that google navigation might finally make a phone useful.

And it does. What a difference! I no longer feel like I’m dragging a phone with me “just in case” I would need to get in touch with somebody – now I’m having a useful (and admittedly pretty good-looking) gadget instead. The fact that you can use it as a phone too is kind of secondary.

While Google hasn’t disclosed how many phones it’s sold so far, the company is believed to have sold closer to 100,000 than 1 million devices. But at least one of them made one of the most famous software engineers in the world one happy camper.

http://techcrunch.com/2010/02/07/linus- ... -nexus-one
:smt023

Έχει ακόμα δρόμο για να φτάσει την M$ η Google!
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: World domination by Google

Post by The Punisher » Wed Feb 10, 2010 9:57 pm

λίγο too much δε μας τα λέει? μήπως επειδή είναι linux-based ? :roll:
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: World domination by Google

Post by AmmarkoV » Wed Feb 10, 2010 10:06 pm

Θα είναι πολύ καλή φάση να μπορείς να πειράξεις τα βασικά modules του κινητού σου αν τελικά επικρατήσει το open source μοντέλο στα κινητά.. Και υποθέτω θα υπάρχει και μεγάλη αντιστοιχία στα προγράμματα.. και άρα ευκολία στον developer..

Μέχρι τώρα τα Api`s είτε του Symbian είτε του Windows Mobile ( του Windows Mobile βέβαια είναι το WinAPi λίγο πετσοκομμένο αλλά βγάζεις άκρη ) , με Iphone δεν έχω παίξει.. είναι αρκετά περιοριστικά..

Κατα τα άλλα GPS έχει τηλέφωνα παίρνει , wifi, bluetooth , usb , multitouch είναι , internet έχει , σαν modem θα παίζει , αν μπορείς να του βάλεις και ότι σου κατέβει gg ,

http://www.google.com/phone/static/en_U ... specs.html


Link
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: World domination by Google

Post by The Punisher » Wed Feb 10, 2010 10:18 pm

μη φανταστείς ότι μπορείς να παίζεις έτσι εύκολα με τον πυρήνα. Τουλάχιστον η επαφή μου με το Android αυτό έδειξε. Ίσως οι πιο gurus να μας πουν τι ξέρουν .. αλλά νομίζω ότι πέφτει πολύ παραμετροποίηση (κάθε συσκευή είναι εντελώς διαφορετική, δεν είναι σαν τα PC) οπότε σαν developer πειράζεις από το API και πάνω ( = Delvik Virtual machine )
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: World domination by Google

Post by AmmarkoV » Wed Feb 10, 2010 10:31 pm

Η αλήθεια είναι ότι όταν ήταν να πάρω εργασία στα κατανεμημένα δεν είχα διαλέξει να κάνω android ( έτσι ώστε να έχω από πρώτο χέρι εμπειρία ) γιατί σκεφτόμουν οτι λόγω του ότι μόλις είχε αρχήσει να σταθεροποιείται θα ήταν πολύ ρευστό , απλά αυτό που θέλω να πώ είναι οτι για παράδειγμα , υποθέτω , θα είναι πολύ πιο εύκολο από το αν έχεις ένα Iphone πχ το να πειράξεις το /dev/graphics/fb0 και να τρέξεις ένα "native" ammargui πχ ( http://groups.google.com/group/android- ... 4e0baae1f0 bug δεν ισχύει.. :-p :-p :-p ) :-p αντί για το built in gui..

( Γελοίο παράδειγμα , αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ anyways :) )

Γενικά θα είναι πιο ανοιχτό σε τροποποιήσεις για να το θέσω έτσι..!
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
Post Reply

Return to “Τεχνολογικά Νέα”