Το Facebook γίνεται εργαλείο των spammers

Αναδημοσιεύσεις άρθρων και συζητήσεις με θέμα την τεχνολογία.
Post Reply
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Το Facebook γίνεται εργαλείο των spammers

Post by enum21 » Sun May 10, 2009 8:28 pm

Οι hackers που έστειλαν την περασμένη εβδομάδα ψεύτικα e-mails στο Facebook με στόχο την υποκλοπή προσωπικών στοιχείων των χρηστών, άρχισαν να επιτίθενται με spam μηνύματα.

Πιο συγκεκριμένα, ο Barry Schnitt, εκπρόσωπος τύπου του Facebook δήλωσε ότι ορισμένα από τα μηνύματα που αποστέλλονται είναι εύκολο να εντοπιστούν αφού είναι κάπως εξεζητημένα, άλλα όμως είναι πολύ πιο επικίνδυνα. Όπως τόνισε «κάποια από αυτά οδηγούν σε ένα site όπου αυτόματα γίνεται download adware χωρίς οι χρήστες να έχουν γνώση αυτού. Ξεκινήσαμε, σήμερα το πρωί, να μπλοκάρουμε όλα αυτά τα spam, να τα διαγράφουμε και να ρυθμίζουμε εκ νέου τα passwords των λογαριασμών από τους οποίους εστάλησαν».

Ένα από αυτά τα sites, mygener.im (ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΗΝ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE. ΘΑ ΕΠΙΤΕΘΕΙ ΣΤΟ PC ΣΑΣ) είναι γεμάτο με κώδικα επίθεσης που χρησιμοποιείται για να εγκαταστήσει κακόβουλα προγράμματα στους υπολογιστές των χρηστών.

Οι hackers έχουν χρησιμοποιήσει επίσης το fbaction.net και το fbstarter.com για τις κομπίνες τους.

Το Facebook απενεργοποιεί τους λογαριασμούς που συνδέονται με τις επιθέσεις spam, αλλά η εταιρεία δεν αποκαλύπτει τον αριθμό των χρηστών που έχουν επηρεαστεί αφού αυτό θα επέτρεπε στους hackers να γνωρίζουν πόσο αποτελεσματική είναι η τακτική τους.
more
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Το Facebook γίνεται εργαλείο των spammers

Post by redlabel » Sun May 10, 2009 10:06 pm

"Δεν ήξερες, δεν ρώταγες;"

Δ. Γκρ. (για την αντιγραφή)
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Το Facebook γίνεται εργαλείο των spammers

Post by PASCAL » Mon May 11, 2009 12:04 am

Αν συνεχιστούν κάποιες απερίσκεπτες συμπεριφορές χρηστών σχετικά με ορισμένα quiz, τότε το facebook θα γίνει "εργαλείο" και για πολλούς άλλους καλοθελητές.
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Το Facebook γίνεται εργαλείο των spammers

Post by stoupeace » Mon May 11, 2009 11:43 am

Bασικά ο μέσος χρήστης που προωθεί private messages του τύπου "Το Facebook κλείνει accounts, και αποφάσισε να το διαδώσει μέσω pm", αποκλείεται να έχει ανοίξει ποτέ τη σελίδα "privacy" του facebook.
Απο κει μπορείς να σβήσεις ό,τι application έχεις χρησιμοποιήσει, να τα περιορίσεις, να αποκλείσεις τον εαυτό σου από τα αποτελέσματα του search κλπ.

Αυτό σε συνδυασμό με ελάχιστο μυαλό κρατάει ασφαλές το pc.

Είναι το ίδιο χαζό (σορρυ σε όσους το'χουν κάνει) με το να πατήσεις στο link που σου στέλνουν offline contacts στο msn με τίτλο "funny haha pics". Who talks like that? :-p
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Το Facebook γίνεται εργαλείο των spammers

Post by redlabel » Mon May 11, 2009 11:48 am

Θα εκπλαγείς, φίλε συνforumίτη, να μάθεις πόσοι πολλοί ανταποκρίνονται σε (ακόμη και χαζά) μηνύματα-προσκλήσεις...

Δ. Γκρ.
User avatar
proskopos
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2808
Joined: Tue Dec 18, 2007 4:01 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Στα φεγγάρια του Πλάνταρ...
Contact:

Re: Το Facebook γίνεται εργαλείο των spammers

Post by proskopos » Mon May 11, 2009 11:51 am

redlabel wrote:Θα εκπλαγείς, φίλε συνforumίτη, να μάθεις πόσοι πολλοί ανταποκρίνονται σε (ακόμη και χαζά) μηνύματα-προσκλήσεις...

Δ. Γκρ.
x0x0.. Και εγώ έχω πατήσει.. Ήθελα να δω αν θα με βάλει να κατεβάσω κάτι ή θα με στείλει σε σελίδα...
Βέβαια δεν κατέβασα τίποτα, αλλα η περιέργεια...
Πάντως αυτο το πράγμα με τις φωτό έχει παραγίνει... Την τελευταία βδομάδα στέλνουν συνέχεια...
Αλλάξτε τον κωδικό σας και τέλος το θεματάκι...
Extreme Makeover... Mind edition...
3,6 μαθήματα/εξεταστική....
Image
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Το Facebook γίνεται εργαλείο των spammers

Post by stoupeace » Mon May 11, 2009 11:55 am

proskopos wrote: x0x0.. Και εγώ έχω πατήσει.. Ήθελα να δω αν θα με βάλει να κατεβάσω κάτι ή θα με στείλει σε σελίδα...
Βέβαια δεν κατέβασα τίποτα, αλλα η περιέργεια...
Πάντως αυτο το πράγμα με τις φωτό έχει παραγίνει... Την τελευταία βδομάδα στέλνουν συνέχεια...
Αλλάξτε τον κωδικό σας και τέλος το θεματάκι...
Μονο με Kaspersky τα κάνεις αυτά :-p
Από το να μου έρχονται κάθε μέρα 100 links από τα ίδια άτομα με τίτλους ασύντακτους και λοιπές αηδίες, προτιμώ το block.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Από pidgin πάντως όσες φορές έχω μπει, δεν μου'χει έρθει κανένα οffline link τέτοιου τύπου.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
Post Reply

Return to “Τεχνολογικά Νέα”