Amazon Kindle Fire

Αναδημοσιεύσεις άρθρων και συζητήσεις με θέμα την τεχνολογία.
Post Reply
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Amazon Kindle Fire

Post by Zifnab » Sat Oct 15, 2011 3:39 pm

User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Amazon Kindle Fire

Post by chriskin » Sat Oct 15, 2011 3:47 pm

αμα δεν βγει η μεγαλη εκδοση του το χειμωνα δεν παιζει να το παρω εγω - 8(αμα θυμαμαι καλα) ιντσες ειναι υπερβολικα μικρο

edit : 7 ειναι (!)
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: Amazon Kindle Fire

Post by stranger » Sat Oct 15, 2011 3:49 pm

chriskin wrote:αμα δεν βγει η μεγαλη εκδοση του το χειμωνα δεν παιζει να το παρω εγω - 8(αμα θυμαμαι καλα) ιντσες ειναι υπερβολικα μικρο

edit : 7 ειναι (!)
Γενικά δεν παίζει να το πάρεις εσύ. Απ'ότι έχω ακούσει θα κυκλοφορήσει μόνο στην Αμερική...
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Amazon Kindle Fire

Post by chriskin » Sat Oct 15, 2011 3:50 pm

το ebay σταματησε να λειτουργει; :cool:
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: Amazon Kindle Fire

Post by stranger » Sat Oct 15, 2011 3:57 pm

chriskin wrote:το ebay σταματησε να λειτουργει; :cool:
Όχι, αλλά δεν νομίζω ότι θα μπορείς να κάνεις register μέσω του Kindle στις υπηρεσίες της Amazon, οπότε χάνει την αξία του. Και ακόμα κι αν μπορείς το free3G δεν ξέρω αν θα έιναι διαθέσιμο κι εκτός Αμερικής, οπότε άλλο ένα μείον.
Μακάρι να κάνω λάθος, γιατί το ψήνω σοβαρά να το πάρω αν κυκλοφορήσει και στα μέρη μας...
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Amazon Kindle Fire

Post by chriskin » Sat Oct 15, 2011 4:00 pm

δεν εχει το kindle fire 3g - ποσο μαλλον free - μονο τα παλιοτερα ειχαν

αμα καταληξω να παρω τη μεγαλη εκδοση (ειμαι αναμεσα σε εκεινη και στο archos g9 10.1 turbo) θα περασω πανω κανονικο android ετσι κι αλλιως
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: Amazon Kindle Fire

Post by stranger » Sat Oct 15, 2011 4:09 pm

chriskin wrote:δεν εχει το kindle fire 3g - ποσο μαλλον free - μονο τα παλιοτερα ειχαν

αμα καταληξω να παρω τη μεγαλη εκδοση (ειμαι αναμεσα σε εκεινη και στο archos g9 10.1 turbo) θα περασω πανω κανονικο android ετσι κι αλλιως
Ένα tablet είναι στα άμεσα σχέδιά μου για φέτος αλλά ψάχνω για κάτι το πολύ 250€. Όλα τα καλά tablets αυτή τη στιγμή έιναι από 300€ και πάνω.
Δεν θυμάμαι πού το είχα διαβάσει (ίσως και στο venus) αλλά υπολογίζεται ότι γύρω στο καλοκαίρι θα πέσουν οι τιμές σ'αυτήν την αγορά. Καλά κρασιά δηλαδή!

Edit: Παρεπιπτόντως αν έχετε να μου προτείνετε κανένα καλό tablet μέσα σ'αυτό το όριο you are so welcome!
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Amazon Kindle Fire

Post by chriskin » Sat Oct 15, 2011 10:52 pm

ειναι φθηνοτερο και οι οθονες e-ink ειναι - συμφωνα με πολλους - αρκετα πιο ξεκουραστες στα ματια απ'οτι οι κανονικες οθονες
επισης φαινεται πως δεν εχουν τοσο μεγαλο προβλημα με το φως που σημαινει οτι μπορεις να διαβαζεις σε μερη με ηλιο - κατι που ειναι σχεδον αδυνατο με ενα , ας πουμε, ipad



Link




Link
User avatar
Gewitter
Venus Former Team Member
Posts: 1609
Joined: Mon Jan 19, 2009 11:42 am
Academic status: PhD
Gender:

Re: Amazon Kindle Fire

Post by Gewitter » Sat Oct 15, 2011 10:55 pm

Η συζήτηση για τα readers μπορεί να συνεχιστεί εδώ-->http://venus.cs.aueb.gr/forum/viewtopic ... 6&start=80
;)
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[i][b][color=#004080]No,no...Listen...He said that if they dug his father's body up, it would be gone. They planted a seed over his grave. The seed became a tree. Moses said his father became a part of that tree. He grew into the wood, into the bloom. And when a sparrow ate the tree's fruit, his father flew with the birds. He said... death was his father's road to awe!.[/color][/i][/b]
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Amazon Kindle Fire

Post by chriskin » Sat Oct 15, 2011 10:59 pm

δεν σβηνεις μια και το παραπανω μηνυμα μου γιατι ηταν απαντηση σε εκεινα που μετεφερες;
το εβαλα ηδη στο αλλο

(εκτος αμα εχει να το σβησω κι εγω και δεν το βρισκω - παλια ειχε ενα Χ αλλα τωρα δεν το βλεπω πουθενα)
Post Reply

Return to “Τεχνολογικά Νέα”