Μεταπτυχιακό σε Management of Information Systems

Συζητήσεις και ενημέρωση σχετικά με μεταπτυχιακές σπουδές σε Ελληνικά και ξένα πανεπιστήμια.
Post Reply
n.p.
byte level
byte level
Posts: 94
Joined: Tue Nov 02, 2010 10:55 pm
Academic status: N>4
Gender:

Μεταπτυχιακό σε Management of Information Systems

Post by n.p. » Sun Feb 12, 2012 11:56 am

Στα πλαίσια του σιγά σιγά(σε ένα χρόνο)τελειώνω με σχολή κοιτάω τι θα μπορούσα να κάνω μετά και βρίσκω τον τομέα οικονομικά-μάνατζμεντ και πληροφοριακά συστήματα ενδιαφέρον....Βαθμό στη σχολή δεν έχω κανένα τρελό και σκέφτομαι από ποιους θα μπορούσα να πάρω συστατικές...ένα 7 έχω στον κωνσταντόπουλο που πιστεύω-ελπίζω θα μπορούσε να βοηθήσει..και σκοπεύω να πάρω κ ένα μάθημα δετ(επιλογής κύκλου) που αν έγραφα καλά...ίσως να βοηθούσε κ αυτό...έχετε καμιά ιδέα τι παίζει με τον συγκεκριμένο τομέα και ποια είναι ας πούμε σχετικά καλά(είπαμε δεν έχω βαθμό δεν ελπίζω οτι θα με πάρουν στο cambridge) πανεπιστήμια του εξωτερικού για αυτό..??όποια βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτη.... :smt004
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Μεταπτυχιακό σε Management of Information Systems

Post by enum21 » Sun Feb 12, 2012 12:26 pm

Δεν νομίζω το 7 στον Κωνσταντόπουλο να σου εξασφάλιζε συστατική.. Υπάρχουν και άλλοι καθηγητές που ο τομέας τους είναι τα πληροφοριακά συστήματα και η οικονομία. Ρίξε μια ματιά στον οδηγό σπουδών σελ.19-20
Ίσως σε κάποιο μάθημα που έχεις καλύτερο βαθμό να έπαιρνες συστατική.
Ποια χώρα θα σε ενδιέφερε για μεταπτυχιακό?
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Μεταπτυχιακό σε Management of Information Systems

Post by ja_the_invincible » Sun Feb 12, 2012 12:30 pm

Μία καλή πτυχιακή με καθηγητή του κύκλου που σε ενδιαφέρει σίγουρα θα σου εξασφάλιζε συστατική πάντως.
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
n.p.
byte level
byte level
Posts: 94
Joined: Tue Nov 02, 2010 10:55 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό σε Management of Information Systems

Post by n.p. » Sun Feb 12, 2012 1:07 pm

enum21 wrote:Δεν νομίζω το 7 στον Κωνσταντόπουλο να σου εξασφάλιζε συστατική.. Υπάρχουν και άλλοι καθηγητές που ο τομέας τους είναι τα πληροφοριακά συστήματα και η οικονομία. Ρίξε μια ματιά στον οδηγό σπουδών σελ.19-20
Ίσως σε κάποιο μάθημα που έχεις καλύτερο βαθμό να έπαιρνες συστατική.
Ποια χώρα θα σε ενδιέφερε για μεταπτυχιακό?
Οποιαδήποτε χώρα(της ευρώπης πάντα)....απλά να'ναι το πρόγραμμα στα αγγλικά...τώρα για κωνσταντόπουλο...πληροφοριακά συστήματα και ο μεγαλύτερος βαθμός ήταν 8....γιατί όχι?!?! :???: βαθμούς από μένα μην ψάχνεις δυστυχώς...άντε να πάρω συστατική και από καμιά πρακτική ή φάση δουλειά...ας πούμε κωνσταντόπουλο πτυχιακή...θα βοηθούσε???(btw πότε και πού ανακοινώνουν τα θέματα πτυχιακής???και παίρνει 1 χρόνο αυτή έτσι...??)
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Μεταπτυχιακό σε Management of Information Systems

Post by nachos » Sun Feb 12, 2012 1:30 pm

n.p. wrote:τομέα οικονομικά-μάνατζμεντ και πληροφοριακά συστήματα
Αν και νιώθω μια έμφυτη ανάγκη να σας αποτρέψω από αυτό, θα ήθελα πρώτα να ρωτήσω το εξής: που φαντάζεστε τον εαυτό σας σε 3 χρόνια από τώρα;
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Μεταπτυχιακό σε Management of Information Systems

Post by enum21 » Sun Feb 12, 2012 1:30 pm

Άμα θες τόσο πτυχιακή με Κωνσταντόπουλο στείλε του mail από τώρα για να κανονίσεις.

Από Ευρώπη (και οικονομικά) γιατί δε βλέπεις καμιά Σουηδία, Ολλανδία, Νορβηγία..
n.p.
byte level
byte level
Posts: 94
Joined: Tue Nov 02, 2010 10:55 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό σε Management of Information Systems

Post by n.p. » Sun Feb 12, 2012 1:47 pm

nachos wrote:
n.p. wrote:τομέα οικονομικά-μάνατζμεντ και πληροφοριακά συστήματα
Αν και νιώθω μια έμφυτη ανάγκη να σας αποτρέψω από αυτό, θα ήθελα πρώτα να ρωτήσω το εξής: που φαντάζεστε τον εαυτό σας σε 3 χρόνια από τώρα;
σε 3 χρόνια?!?!!?κάπου στο εξωτερικό.....μακάρι να σε ήξερα 6 χρόνια πριν να με αποτρέψεις απ'την πληροφορική ασοεε.....δεν θέλω να κάνω τπτ που να χει σχέση με προγραμματισμό...όσο για κωνσταντόπουλο δεν έχω τόσο θέμα με το συγκεκριμένο απλά...ποιον άλλο έχεις στο νου σου?!?!...
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Μεταπτυχιακό σε Management of Information Systems

Post by nachos » Sun Feb 12, 2012 1:53 pm

Μάλλον το 'πού' ήταν λίγο παραπλανητικό... Δεν εννούσα σε ποιο μέρος του κόσμου θα θέλατε να είστε, εννούσα με τι φαντάζεστε τον εαυτό σας να ασχολείται, και ως φυσική προέκταση του ερωτήματος, πως πιστευέτε ότι θα το πετύχετε αυτό. Θα ήθελα την απάντησή σας σε αυτό, είναι αρκετά σημαντική.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
n.p.
byte level
byte level
Posts: 94
Joined: Tue Nov 02, 2010 10:55 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό σε Management of Information Systems

Post by n.p. » Sun Feb 12, 2012 1:58 pm

Βασικά με φαντάζομαι μετά από 6 χρόνια που διαβάζω πράγματα που δεν με ενδιαφέρουν καθόλου,να κάνω πάλι κάτι που μου αρέσει....σκεφτόμουν ασφάλεια αλλά...έχει προγραμματισμό....η άλλη μου επιλογή ήταν αυτή....οικονομικά με πληροφορική....αν η ερώτησή σας είναι στα πλαίσια του τι κάνουν αυτοί που τελειώνουν το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό...δεν ξέρω ακριβώς απλά είδα μερικά μαθήματα και τα βρήκα ενδιαφέροντα...άμα μπορείτε να με κατατοπίσετε εσείς θα το εκτιμούσα...γενικά λέτε όχι σε οικονομικά με πληροφορική?
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Μεταπτυχιακό σε Management of Information Systems

Post by enum21 » Sun Feb 12, 2012 2:07 pm

Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Γιατί μιλάμε στον πληθυντικό? Τόση ευγένεια? :-p
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Μεταπτυχιακό σε Management of Information Systems

Post by nachos » Sun Feb 12, 2012 3:10 pm

n.p. wrote:αν η ερώτησή σας είναι στα πλαίσια του τι κάνουν αυτοί που τελειώνουν το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό...δεν ξέρω ακριβώς απλά είδα μερικά μαθήματα και τα βρήκα ενδιαφέροντα...
Θα σας παραθέσω τις σκέψεις μου, με βάση την ουσία της απάντησή σας, καθώς και τις δικές μου εμπειρίες, μέσω των βιωμάτων μου, αλλά και γνωστών/φίλων/συμφοιτητών που μπήκαν στη διαδικασία να ξεκινήσουν & να ολοκληρώσουν ένα MSc. Ενδέχεται σε κάποια σημεία ο τόνος μου να σας ενοχλήσει, εντούτοις θέλω να ξεκαθαρίσω από τώρα πως σε καμία περίπτωση δε θέλω να γίνω επικριτικός ή οτιδήποτε, προσπαθώ να απαντήσω με τις καλύτερες των προθέσεων.

Θα ξεκινήσω παρατηρώντας το λάθος του συλλογισμού σας. Για την ακρίβεια, είναι ένα λάθος που κάνει πολύς κόσμος, ειδικά εντός των ελλαδικών τειχών.

Από τη στιγμή που θα τελειώσετε το προπτυχιακό σας πρόγραμμα, ο αντικειμενικός σκοπός σας (θα πρέπει να) είναι η αναζήτηση εργασίας. Για να συμβεί αυτό, θα πρέπει αφενός μεν να έχετε κατασταλάξει στο ποιο είναι το εργασιακό αντικείμενο, ή (για να μην είμαστε και απόλυτοι) η γκάμα εργασιακών αντικειμένων που σας ενδιαφέρει, αφετέρου δε να διαθέτετε - ή αν δε διαθέτετε, να γνωρίζετε πως να αποκτήσετε - τα skills που απαιτούνται για να μπορείτε να ξεκινήσετε τον εργασιακό σας "στίβο".

Αν ξανακοιτάξετε την απάντησή σας, θα παρατηρήσετε πως πουθενά δεν αναφέρατε ως τι θέλετε να εργαστείτε, ποιο είναι το επάγγελμα το οποίο θα θέλατε να ασκήσετε. Κοινώς, όπως πολλοί συνάδελφοί σας πριν από εσάς, δεν πληρείτε το πρώτο κριτήριο που ανέφερα παραπάνω. Σίγουρα έχετε ξεκαθαρίσει αυτό που δεν θέλετε να κάνετε (software development), αλλά δε φαίνεται να έχετε οριοθετήσει το αντίθετο. Θα κάνω επίσης το βήμα να υποθέσω (και εμπειρικά πιστεύω πως έχω δίκιο, αν όχι διαψεύστε με), πως θεωρείτε ότι μέσα από ένα "ενδιαφέρον" θεματολογικά μεταπτυχιακό πρόγραμμα, θα κατασταλλάξετε στα "θέλω" σας αλλά και θα αποκτήσετε τα skills που τα αφορούν. Συνήθως αυτό δε συμβαίνει. Γιατί όμως;

Αυτό που πολλοί "καλοθελητές" δεν πρόκειται να σας πουν στη διάρκεια της αναζήτησής σας για ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα, είναι πως αυτό καταρχάς δεν είναι ζητούμενο (στη σύνηθη των περιπτώσεων) από την αγορά εργασίας. Από μόνο του σαν χαρτί δηλαδή, το μόνο που μπορεί να κάνει, είναι να σας παρουσιάσει ως λίγο πιο ελκυστική σε ένα job interview, αλλά επουδενί να σας εξασφαλίσει την επιτυχία σε αυτό.

Ένα άλλο πράγμα που επίσης δε θα σας πουν, είναι πως το ίδιο το περιεχόμενο σπουδών του master που ενδεχομένως παρακολουθήσετε, δεν εγγυάται πως θα σας εξοπλίσει με πρακτικά αξιοποιήσιμα skills για την αγορά εργασίας. Αυτό ειδικά είναι πολύ πιθανό να συμβεί στην περίπτωση που δεν στοχεύετε σε κάτι συγκεκριμένο εργασιακά. Γιατι; Γιατί πολύ απλά (και αυτό είναι ο μεγαλύτερος μύθος γύρω από το master), δεν υπάρχουν πουθενά στον κόσμο κανενός είδους σπουδές που να μπορούν generically να καλύψουν με το περιεχόμενό τους αυστηρά τις ανάγκες της αγοράς. Αυτό που χρειάζεται, είναι πρώτα εσείς να έχετε αφουγκραστεί αυτές τις ανάγκες - είτε ψάχνοντας το τι παίζει στο εργασιακό αντικείμενο της αρεσκείας σας (και άρα να έχετε πρώτα καθορίσει ποιο είναι αυτό! :-D ), είτε ακόμα καλύτερα έχοντας ήδη ξεκινήσει να εργάζεστε, όποτε και θα εντοπίσετε αυτές τις ανάγκες στην καθημερινότητά σας. Αφού έχετε προσδιορίσει αυτές τις ανάγκες, θα μπορέσετε να διαλλέξετε, αλλά και να αξιοποιήσετε με τον κατάλληλο τρόπο και τις μελλοντικές σπουδές σας (αν και εφόσον αυτές χρειαστούν σε τελική ανάλυση).

Οι λόγοι για τους οποίους θεωρώ πως έχει νόημα κάποιος να κάνει master, είναι οι εξής:
  • Εξειδίκευση-εμβάθυνση στον εργασιακό αντικείμενο με το οποίο ήδη ενασχολείται
  • Ερευνητικό ενδιαφέρον, επέκταση των γνωστικών του αντικειμένων (στην οποία περίπτωση όμως δεν υπάρχουν άμεσα επαγγελματικά οφέλη)
  • Αξιοποίηση του master ως προστάδιο για διδακτορικές σπουδές - ακαδημαική πορεία
Καταλαβαίνετε λοιπόν πως είναι κρίσιμο να καθορίσετε πρωτίστως με τι θέλετε να καταπιαστείτε στη ζωή σας. Αυτό είναι που θα καθοδηγήσει και τα επόμενα βήματά σας στοχευμένα ως προς αυτό που θέλετε να πετύχετε. Πιστεύω πως στο στάδιο που βρίσκεστε αυτή τη στιγμή, μια καλή επιλογή θα ήταν να διαλλέξετε τόσο μια πτυχιακή εργασία, όπως επίσης (και ακόμα καλύτερα) να ψάξετε για πρακτική άσκηση, καθώς μέσα από την τριβή που θα σας παράσχουν αυτές οι δραστηριότητες, θα μπορέσετε ευκολότερα ίσως να προσδιορίσετε τα ζητούμενά σας.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
n.p.
byte level
byte level
Posts: 94
Joined: Tue Nov 02, 2010 10:55 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό σε Management of Information Systems

Post by n.p. » Sun Feb 12, 2012 3:42 pm

nachos wrote:
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[quote="n.p."]αν η ερώτησή σας είναι στα πλαίσια του τι κάνουν αυτοί που τελειώνουν το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό...δεν ξέρω ακριβώς απλά είδα μερικά μαθήματα και τα βρήκα ενδιαφέροντα...
Θα σας παραθέσω τις σκέψεις μου, με βάση την ουσία της απάντησή σας, καθώς και τις δικές μου εμπειρίες, μέσω των βιωμάτων μου, αλλά και γνωστών/φίλων/συμφοιτητών που μπήκαν στη διαδικασία να ξεκινήσουν & να ολοκληρώσουν ένα MSc. Ενδέχεται σε κάποια σημεία ο τόνος μου να σας ενοχλήσει, εντούτοις θέλω να ξεκαθαρίσω από τώρα πως σε καμία περίπτωση δε θέλω να γίνω επικριτικός ή οτιδήποτε, προσπαθώ να απαντήσω με τις καλύτερες των προθέσεων.

Θα ξεκινήσω παρατηρώντας το λάθος του συλλογισμού σας. Για την ακρίβεια, είναι ένα λάθος που κάνει πολύς κόσμος, ειδικά εντός των ελλαδικών τειχών.

Από τη στιγμή που θα τελειώσετε το προπτυχιακό σας πρόγραμμα, ο αντικειμενικός σκοπός σας (θα πρέπει να) είναι η αναζήτηση εργασίας. Για να συμβεί αυτό, θα πρέπει αφενός μεν να έχετε κατασταλάξει στο ποιο είναι το εργασιακό αντικείμενο, ή (για να μην είμαστε και απόλυτοι) η γκάμα εργασιακών αντικειμένων που σας ενδιαφέρει, αφετέρου δε να διαθέτετε - ή αν δε διαθέτετε, να γνωρίζετε πως να αποκτήσετε - τα skills που απαιτούνται για να μπορείτε να ξεκινήσετε τον εργασιακό σας "στίβο".

Αν ξανακοιτάξετε την απάντησή σας, θα παρατηρήσετε πως πουθενά δεν αναφέρατε ως τι θέλετε να εργαστείτε, ποιο είναι το επάγγελμα το οποίο θα θέλατε να ασκήσετε. Κοινώς, όπως πολλοί συνάδελφοί σας πριν από εσάς, δεν πληρείτε το πρώτο κριτήριο που ανέφερα παραπάνω. Σίγουρα έχετε ξεκαθαρίσει αυτό που δεν θέλετε να κάνετε (software development), αλλά δε φαίνεται να έχετε οριοθετήσει το αντίθετο. Θα κάνω επίσης το βήμα να υποθέσω (και εμπειρικά πιστεύω πως έχω δίκιο, αν όχι διαψεύστε με), πως θεωρείτε ότι μέσα από ένα "ενδιαφέρον" θεματολογικά μεταπτυχιακό πρόγραμμα, θα κατασταλλάξετε στα "θέλω" σας αλλά και θα αποκτήσετε τα skills που τα αφορούν. Συνήθως αυτό δε συμβαίνει. Γιατί όμως;

Αυτό που πολλοί "καλοθελητές" δεν πρόκειται να σας πουν στη διάρκεια της αναζήτησής σας για ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα, είναι πως αυτό καταρχάς δεν είναι ζητούμενο (στη σύνηθη των περιπτώσεων) από την αγορά εργασίας. Από μόνο του σαν χαρτί δηλαδή, το μόνο που μπορεί να κάνει, είναι να σας παρουσιάσει ως λίγο πιο ελκυστική σε ένα job interview, αλλά επουδενί να σας εξασφαλίσει την επιτυχία σε αυτό.

Ένα άλλο πράγμα που επίσης δε θα σας πουν, είναι πως το ίδιο το περιεχόμενο σπουδών του master που ενδεχομένως παρακολουθήσετε, δεν εγγυάται πως θα σας εξοπλίσει με πρακτικά αξιοποιήσιμα skills για την αγορά εργασίας. Αυτό ειδικά είναι πολύ πιθανό να συμβεί στην περίπτωση που δεν στοχεύετε σε κάτι συγκεκριμένο εργασιακά. Γιατι; Γιατί πολύ απλά (και αυτό είναι ο μεγαλύτερος μύθος γύρω από το master), δεν υπάρχουν πουθενά στον κόσμο κανενός είδους σπουδές που να μπορούν generically να καλύψουν με το περιεχόμενό τους αυστηρά τις ανάγκες της αγοράς. Αυτό που χρειάζεται, είναι πρώτα εσείς να έχετε αφουγκραστεί αυτές τις ανάγκες - είτε ψάχνοντας το τι παίζει στο εργασιακό αντικείμενο της αρεσκείας σας (και άρα να έχετε πρώτα καθορίσει ποιο είναι αυτό! :-D ), είτε ακόμα καλύτερα έχοντας ήδη ξεκινήσει να εργάζεστε, όποτε και θα εντοπίσετε αυτές τις ανάγκες στην καθημερινότητά σας. Αφού έχετε προσδιορίσει αυτές τις ανάγκες, θα μπορέσετε να διαλλέξετε, αλλά και να αξιοποιήσετε με τον κατάλληλο τρόπο και τις μελλοντικές σπουδές σας (αν και εφόσον αυτές χρειαστούν σε τελική ανάλυση).

Οι λόγοι για τους οποίους θεωρώ πως έχει νόημα κάποιος να κάνει master, είναι οι εξής:
  • Εξειδίκευση-εμβάθυνση στον εργασιακό αντικείμενο με το οποίο ήδη ενασχολείται
  • Ερευνητικό ενδιαφέρον, επέκταση των γνωστικών του αντικειμένων (στην οποία περίπτωση όμως δεν υπάρχουν άμεσα επαγγελματικά οφέλη)
  • Αξιοποίηση του master ως προστάδιο για διδακτορικές σπουδές - ακαδημαική πορεία
Καταλαβαίνετε λοιπόν πως είναι κρίσιμο να καθορίσετε πρωτίστως με τι θέλετε να καταπιαστείτε στη ζωή σας. Αυτό είναι που θα καθοδηγήσει και τα επόμενα βήματά σας στοχευμένα ως προς αυτό που θέλετε να πετύχετε. Πιστεύω πως στο στάδιο που βρίσκεστε αυτή τη στιγμή, μια καλή επιλογή θα ήταν να διαλλέξετε τόσο μια πτυχιακή εργασία, όπως επίσης (και ακόμα καλύτερα) να ψάξετε για πρακτική άσκηση, καθώς μέσα από την τριβή που θα σας παράσχουν αυτές οι δραστηριότητες, θα μπορέσετε ευκολότερα ίσως να προσδιορίσετε τα ζητούμενά σας.[/spoiler][/quote]

ευχαριστώ πάρα πολύ...τίποτα δεν παρεξήγησα...ίσα ίσα θέλω κάποιον που να γνωρίζει τα πράγματα για να με βοηθήσει....πρακτική είναι στα άμεσα σχέδια μου,καθώς και κάποια σεμινάρια κτλ..πτυχιακή επίσης το σκέφτομαι,κυρίως για να έχω πιο σίγουρη την πρόσβαση μου σε κάποιο master...
εσείς τι θα μου προτείνατε σαν καλό master με βάση την αγορά εργασίας όμως που βέβαια δεν θα περιέχει προγραμματισμό?
Last edited by Loner on Sun Feb 12, 2012 3:50 pm, edited 1 time in total.
Reason: spoiler added because of too large quote
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό σε Management of Information Systems

Post by PASCAL » Sat Feb 18, 2012 10:33 pm

Μια φίλη μου είναι εδώ:
http://www.kingston.ac.uk/postgraduate- ... ement-msc/
Νομίζω έχει σχέση με αυτό που ζητάς. Και απ' όσο ξέρω προγραμματισμό κάνει κυρίως σε μάθημα Βάσεων.
Δες εδώ: http://www.kingston.ac.uk/postgraduate- ... modulelist
το Course structure όπου φαντάζομαι με τις κατάλληλες επιλογές θα αποφύγεις τον πολύ προγραμματισμό.
Επίσης πρέπει να σου πω ότι συστατική παίρνεις και από τη δουλειά σου όχι μόνο από τη σχολή.
Και φυσικά Αγγλία -επειδή έχω αρκετούς πρώην συμφοιτητές εκεί- δεν μετράει απαραίτητα η συστατική επιστολή αλλά το χρήμα. Δυστυχώς.
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Μεταπτυχιακό σε Management of Information Systems

Post by nachos » Sun Feb 19, 2012 12:04 pm

PASCAL wrote:όπου φαντάζομαι με τις κατάλληλες επιλογές θα αποφύγεις τον πολύ προγραμματισμό
Αυτή είναι ακριβώς η λάθος φιλοσοφία που σας εξήγησα σε νωρίτερο post μου. Από τη στιγμή που δε σας ενδιαφέρει το software development, καλύτερα θα είναι, αν επιλέξετε να παρακολουθήσετε κάποιο πρόγραμμα, αυτό να μην έχει ιδιαίτερη σχέση με πληροφορική. Με το να αποφεύγετε "στρατηγικά" τα core informatics ενός τέτοιου προγράμματος, θα καταλήξετε απλά με το να πάρετε ένα πτυχίο, το οποίο δε σας έχει εφοδιάσει με κανένα ουσιαστικό skill, και πρακτικά, με τίποτα περισσότερο από το προπτυχιακό σας.

Προσωπικά θεωρώ πως θα μπορούσατε να κάνετε ένα άνοιγμα προς business, πιθανότατα με κάποιο MBA, τα οποία γενικά είναι πολύ δημοφιλή. Προσέξτε όμως την εξής σημαντική λεπτομέρεια (η οποία πάλι σχετίζεται άμεσα με όσα σας ανέφερα σε προηγούμενο post): Τα (σοβάρα) ΜΒΑs έχουν πάντα προαπαιτούμενη προυπηρεσία μερικών ετών σε εργασιακό αντικείμενο συναφούς περιεχομένου. Άρα λοιπόν για άλλη μια φορά, καταδεικνύεται η ανάγκη να προσδιορίσετε με τι θέλετε να ασχοληθείτε επαγγελματικά, να το ακολουθήσετε, κι έπειτα να επιλέξετε το είδος των σπουδών που θα σας βοηθήσει σε αυτό (επαναλαμβάνω, αν αυτές είναι τελικά όντως απαραίτητες). Πιστέψτε με πως ο χρόνος και η προσπάθεια που θα δαπανήσετε σε αυτή τη διαδικασία, είναι πολύ πολυτιμότερος από οποιουδήποτε είδους χαρτί.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
jhyper
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 2
Joined: Sun Feb 26, 2012 2:41 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό σε Management of Information Systems

Post by jhyper » Sun Feb 26, 2012 2:47 pm

Αν είναι να κάνεις κατι σε business IS θα σου πρότεινα να περιείχε και ολιγον απο SAP.Άλλιως μετα πας καθαρα για managerial θεση γενικου περιοχομενου.Κάνεις ενα international business and management και τελειωσες.
Πάντως γενικοτερα παιζει πολυ SAP για δουλειές.
http://www.lums.lancs.ac.uk/masters/itmoc/content/

http://www.shu.ac.uk/prospectus/course/211/
http://www.shu.ac.uk/prospectus/course/895/
Post Reply

Return to “Μεταπτυχιακά”