Μεταπτυχιακά, πόρτες και λεφτά

Συζητήσεις και ενημέρωση σχετικά με μεταπτυχιακές σπουδές σε Ελληνικά και ξένα πανεπιστήμια.
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Μεταπτυχιακά, πόρτες και λεφτά

Post by ultimate_aektzis » Wed Jun 25, 2008 12:27 pm

Γιατί ακόμη δεν έχεις βγει
Δευτερο πτυχιο κανει δεν ειναι "κανονικος" πρωτοετης.Αρα μαλλον εχει βγει
User avatar
Fairy
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1733
Joined: Tue Jan 24, 2006 4:48 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Mairyland Park

Re: Μεταπτυχιακά, πόρτες και λεφτά

Post by Fairy » Wed Jun 25, 2008 1:24 pm

Proxenos wrote:Ναι, μου φαίνεται. Προσωπικά δεν μπορώ να συντηρούμαι χρόνια και χρόνια από τους γονείς μου για να βγω μετά με 2 πτυχία και να παίρνω 3,60... Ποιος θα εκτιμήσει το γεγονός ότι έχεις δύο πτυχία και πως θα ανταμειφθεί ο κόπος σου; Ξέρω-ξέρω, σε βάθος χρόνου... Πιστεύεις ότι όταν βγαίνουμε από το τμήμα μας είμαστε Πληροφορικάριοι;
Στο θέμα της συντήρησης έχω κι εγώ ευαισθησία, αν και πιστεύω - χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τη σχολή (ΟΔΕ) - πως μπορείς να την τελειώσεις δουλεύοντας παράλληλα, πόσο μάλλον όταν δεν έχεις πια το άγχος του πρώτου χαρτιού. Δεν είναι ακριβώς σαν και τη δική μας με τις πέντε εργασίες ανά μάθημα.

Γενικά δεν κρύβω ουτοπικές φιλοδοξίες πως θα εκτιμήσει κανείς τίποτα χάρτινο πέρα από αυτό που θα του δείξω ενώ δουλεύω. Η ερώτησή μου αφορούσε αν το μεταπτυχιακό και το προπτυχιακό της Οργάνωσης και Διοίκησης μπορούν να θεωρηθούν (έστω εκπαιδευτικά) ένα και το αυτό, και είτε αφιερώσεις 18 μήνες είτε 4 χρόνια το αποτέλεσμα είναι ένα και το αυτό...

Επίσης αυτό που συμβαίνει και δεν μπορώ να καταλάβω και πολύ, είναι γιατί δεν αναγνωρίζονται τόσο το δύο πτυχία ( 8 χρόνια μίνιμουμ ) και χαίρει τέτοιας εκτίμησης (λέμε τώρα) το προπτυχιακό + μεταπτυχιακό ( 5,5 χρόνια ).

Και μια φιλοσοφική ερώτηση: τελικά το πόσα χρόνια σπουδάζεις και το πού σπουδάζεις πόσο σε χαρακτηρίζουν σαν επιστήμονα ή εργαζόμενο; Εγώ πιστεύω (τουλάχιαστον στην Πληροφορική και τα Οικονομικά) ελάχιστα ως καθόλου, αν δεν συνοδεύεται από κάποιο ενδιαφέρον και κάποια εξωσχολική ενασχόληση / ενδιαφέρον / μελέτη... Και το λέω εγώ που παρόλο που μου αρέσει γενικά το αντικείμενο σπουδών μου δεν είμαι ο τύπους που θα κοιμάται με το RAM στο προσκεφάλι. Θεωρώ πως υπάρχουν παιδιά που έχουν απλά τελειώσει λύκειο κι επειδή ασχολούνται από χόμπυ ξέρουν (και πράττουν) πολύ περισσότερα από μένα. Ακριβώς γι ΄αυτό έχω πάψει να πιστεύω στην ρομαντική ουτοπία του (διπλού και τρίδιπλου) χαρτιού.

Προσωπική μου πολιτική είναι να βάλω έναν πολύ συγκεκριμένο επαγγελματικό στόχο και να μαζέψω όσα περισσότερα εφόδια μπορώ από όπου κι αν προέρχονται χωρίς να σκάω με προγράμματα του τύπου "τόσα χρόνια πτυχίο + τόσα χρόνια μεταπτυχιακό = σίγουρη πρόσληψη γιατί θα εκτιμηθούνε σίγουρα".
"Αν αυτό που έκανες χτες σου φαίνεται ακόμα μεγάλο, δεν έχεις κάνει αρκετά σήμερα."
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1897
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Μεταπτυχιακά, πόρτες και λεφτά

Post by rapadder » Wed Jun 25, 2008 1:47 pm

Δεν αξίζει να κάνεις 2ο πτυχίο. Το μεταπτυχιακό το κάνεις για να εξειδικευτείς σε μια γνωστική περιοχή. Οι γνώσεις προπτυχιακού επιπέδου είναι πολύ γενικές, δεν είναι καλή επένδυση χρόνου. Σκοπός δεν είναι να γνωρίζεις τα πάντα. Σκοπός είναι να έχεις μια άποψη για πολλά πράγματα και μια εξειδίκευση σε ένα γνωστικό αντικείμενο.
Θα συνιστούσα σε έναν φοιτητή/ φοιτήτρια:

- Να δηλώνει (σοβαρά) μαθήματα. Μαθήματα που έχουν τρέξιμο και εργασίες. Αυτές θα δείχνει μόλις τελειώσει. Καλύτερα μέσος όρος 7,2 με σοβαρά μαθήματα παρά 7,8 με μπούρδες.
- Να κάνει πτυχιακή.
- Να κάνει μεταπτυχιακό (αφού βρεί τι του αρέσει, τον τομέα). Γενικά ένας επιμελής φοιτητής είναι πιο πιθανό να έχει βρεί τι του αρέσει και να μην χάνει τον χρόνο του, αφού θα έχει ασχοληθεί περισσότερο με κάποια πράγματα.
- Να κάνει μια αξιόλογη διπλωματική εργασία στα πλαίσια του μεταπτυχιακού του.
- Να εκμεταλλευτεί οποιαδήποτε ερευνητική εμπειρία μπορεί να αποκομίσει κατά την διάρκεια ή μετά το πέρας των σπουδών του.

Νομίζω ότι όποιος κάνει τα παραπάνω δεν θα αργήσει καθόλου να βγάλει χρήματα και το πιο σημαντικό είναι ότι θα κάνει μια εργασία που θα τον ενδιαφέρει.
... Γράφτε κώδικα όσο είναι καιρός ...
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Μεταπτυχιακά, πόρτες και λεφτά

Post by rose » Wed Jun 25, 2008 2:12 pm

ultimate_aektzis wrote:
Γιατί ακόμη δεν έχεις βγει
Δευτερο πτυχιο κανει δεν ειναι "κανονικος" πρωτοετης.Αρα μαλλον εχει βγει
Σε μένα αναφέρεσαι?Ναι κάνω δεύτερο πτυχίο.Ο ultimate_aektzis μας έχει φακελομένους :)
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
Proxenos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1095
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:20 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κολωνία, Γερμανία
Contact:

Re: Μεταπτυχιακά, πόρτες και λεφτά

Post by Proxenos » Wed Jun 25, 2008 2:46 pm

Fairy wrote: Επίσης αυτό που συμβαίνει και δεν μπορώ να καταλάβω και πολύ, είναι γιατί δεν αναγνωρίζονται τόσο το δύο πτυχία ( 8 χρόνια μίνιμουμ ) και χαίρει τέτοιας εκτίμησης (λέμε τώρα) το προπτυχιακό + μεταπτυχιακό ( 5,5 χρόνια ).
Δεν είναι τόσο ότι δεν αναγνωρίζονται τα δυο πτυχία όσο το ότι δεν αναγνωρίζεται ούτε εκτιμάται από την αγορά εργασίας η διαφορά ανάμεσα στο δύο καθώς και ο κόπος για την απόκτηση του ενός και του άλλου.

Ουσιαστικά:
1. Το μεταπτυχιακό έχει από μόνο του για την αγορά εργασίας άλλη αίγλη από ακόμη ένα πτυχίο
2. Η αγορά δεν είναι ιδιαίτερα εξειδικευμένη αλλά υπάρχει κορεσμός πτυχιούχων, οπότε:
α. Πολλές εταιρείες παίρνουν απλά τον φθηνότερο (=λιγότερες απαιτήσεις) εργαζόμενο με τα απαιτούμενα προσόντα (αρχή της ελαχιστοποίησης)
β. Άλλες εταιρείες παίρνουν για μια απλή μη εξειδικευμένη θέση τον υποψήφιο με τη μεγαλύτερη εκπαίδευση, δίνοντάς του τον μισθό που θα έδιναν και σε έναν απλό πτυχιούχο. Ο υποψήφιος απλά δεν έχει πολλές εναλλακτικές.

Μέσα σε αυτόν τον χαμό δε νομίζω ότι μπορεί να εκτιμηθεί διαφορετικά το γεγονός των δύο πτυχίων απ ό,τι εκείνο του μεταπτυχιακού.

Ένα άλλο μειονέκτημα του δεύτερου πτυχίου είναι ότι δεν σου επιτρέπει να κάνεις άμεσα διδακτορικό ή είναι δύσκολο να δουλέψεις σαν βοηθός σε εκπαιδευτικό ίδρυμα.
Fairy wrote: Και μια φιλοσοφική ερώτηση: τελικά το πόσα χρόνια σπουδάζεις και το πού σπουδάζεις πόσο σε χαρακτηρίζουν σαν επιστήμονα ή εργαζόμενο; Εγώ πιστεύω (τουλάχιαστον στην Πληροφορική και τα Οικονομικά) ελάχιστα ως καθόλου, αν δεν συνοδεύεται από κάποιο ενδιαφέρον και κάποια εξωσχολική ενασχόληση / ενδιαφέρον / μελέτη... Και το λέω εγώ που παρόλο που μου αρέσει γενικά το αντικείμενο σπουδών μου δεν είμαι ο τύπους που θα κοιμάται με το RAM στο προσκεφάλι. Θεωρώ πως υπάρχουν παιδιά που έχουν απλά τελειώσει λύκειο κι επειδή ασχολούνται από χόμπυ ξέρουν (και πράττουν) πολύ περισσότερα από μένα. Ακριβώς γι ΄αυτό έχω πάψει να πιστεύω στην ρομαντική ουτοπία του (διπλού και τρίδιπλου) χαρτιού.

Προσωπική μου πολιτική είναι να βάλω έναν πολύ συγκεκριμένο επαγγελματικό στόχο και να μαζέψω όσα περισσότερα εφόδια μπορώ από όπου κι αν προέρχονται χωρίς να σκάω με προγράμματα του τύπου "τόσα χρόνια πτυχίο + τόσα χρόνια μεταπτυχιακό = σίγουρη πρόσληψη γιατί θα εκτιμηθούνε σίγουρα".
Fairy++
One who pays some attention to history will not be surprised if those who cry most loudly that we must smash and destroy are later found among the administrators of some new system of repression. - Noam Chomsky
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Μεταπτυχιακά, πόρτες και λεφτά

Post by rose » Wed Jun 25, 2008 3:17 pm

Δεν είναι τόσο ότι δεν αναγνωρίζονται τα δυο πτυχία όσο το ότι δεν αναγνωρίζεται ούτε εκτιμάται από την αγορά εργασίας η διαφορά ανάμεσα στο δύο
καθώς και ο κόπος για την απόκτηση του ενός και του άλλου.
Αρχικά θα το εκτιμήσουν αν τους ενδιαφέρει η οταν θα τους ενδιαφέρει.
Το μεταπτυχιακό έχει από μόνο του για την αγορά εργασίας άλλη αίγλη από ακόμη ένα πτυχίο
Οχι απαραίτητα.Αυτο είναι σίγουρο.
Πολλές εταιρείες παίρνουν απλά τον φθηνότερο (=λιγότερες απαιτήσεις) εργαζόμενο με τα απαιτούμενα προσόντα (αρχή της ελαχιστοποίησης)
Αν τα απαιτούμενα προσόντα είναι λίγα γιατί να ενδιαφερθείς?
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
ailouros
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1041
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:36 pm
Academic status: Alumnus/a
Contact:

Re: Μεταπτυχιακά, πόρτες και λεφτά

Post by ailouros » Wed Jun 25, 2008 5:30 pm

Άν όμως σκεφτόμαστε ανάποδα με βάση το τι θα εκτιμήσουν τότε χάνουμε χρόνια από την ζωή μας. Άνθρωποι που έχουν ως στρατηγική την μεγιστοποίηση της ικανοποίησης που λαμβάνουν από ότι κάνουν, δεν βγαίνουν ποτέ χαμένοι. Αν πιστεύει κάποιος ότι ένα δεύτερο πτυχίο θα του δώσει κάποιες γνώσεις που θέλει να αποκτήσει γιατί να μην το κάνει. 'Αλλη η ωριμότητα όμως του 18 χρονου και άλλη του 22+, οπότε γιατί να χάνεις χρόνο ξεκινώντας ουσιαστικά από το λυκειακό επίπεδο (πρώτο-δεύτερο έτος) και να μην πείς κατευθείαν στο ψητό του να αποκτήσεις, ως απόφοιτος πλέον τις περαιτέρω γνώσεις που θες μέσα από δουλειά, σεμινάρια, μεταπτυχιακό, μόνος σου;
Αν πάλι η απόκτηση χαρτιών αποσκοπεί στην επαγγελματική αποκατάσταση και μόνο τότε αυτό εξορισμού είναι λάθος δρόμος. Το τι ζητάει και τι δεν ζητάει η αγορά είναι πολύ ρευστό και εν πάσει περιπτώση τα Πανεπιστήμια δεν υπάρχουν μόνο για να σου δώσουν αυτά που ζητάει η αγορά. Αλλιώς θα υπήρχαν μόνο Οικονομικά και Πληροφορική ως αντικείμενα. Αν κάποιος θέλει να αποκτήσει το πακέτο που ζητάει η αγορά για να γίνει "περιζήτητος" (καταζητούμενος) τότε ο μόνος δρόμος είναι να χωθεί σε αυτήν το συντομότερο.
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Μεταπτυχιακά, πόρτες και λεφτά

Post by ultimate_aektzis » Wed Jun 25, 2008 7:16 pm

rose wrote:
ultimate_aektzis wrote:
Γιατί ακόμη δεν έχεις βγει
Δευτερο πτυχιο κανει δεν ειναι "κανονικος" πρωτοετης.Αρα μαλλον εχει βγει
Σε μένα αναφέρεσαι?Ναι κάνω δεύτερο πτυχίο.Ο ultimate_aektzis μας έχει φακελομένους :)
Η αληθεια ειναι οτι ειμαι aueb[bot] :lol:
User avatar
Proxenos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1095
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:20 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κολωνία, Γερμανία
Contact:

Re: Μεταπτυχιακά, πόρτες και λεφτά

Post by Proxenos » Wed Jun 25, 2008 8:21 pm

ailouros wrote:Άν όμως σκεφτόμαστε ανάποδα με βάση το τι θα εκτιμήσουν τότε χάνουμε χρόνια από την ζωή μας. Άνθρωποι που έχουν ως στρατηγική την μεγιστοποίηση της ικανοποίησης που λαμβάνουν από ότι κάνουν, δεν βγαίνουν ποτέ χαμένοι. Αν πιστεύει κάποιος ότι ένα δεύτερο πτυχίο θα του δώσει κάποιες γνώσεις που θέλει να αποκτήσει γιατί να μην το κάνει. 'Αλλη η ωριμότητα όμως του 18 χρονου και άλλη του 22+, οπότε γιατί να χάνεις χρόνο ξεκινώντας ουσιαστικά από το λυκειακό επίπεδο (πρώτο-δεύτερο έτος) και να μην πείς κατευθείαν στο ψητό του να αποκτήσεις, ως απόφοιτος πλέον τις περαιτέρω γνώσεις που θες μέσα από δουλειά, σεμινάρια, μεταπτυχιακό, μόνος σου;
Αν πάλι η απόκτηση χαρτιών αποσκοπεί στην επαγγελματική αποκατάσταση και μόνο τότε αυτό εξορισμού είναι λάθος δρόμος. Το τι ζητάει και τι δεν ζητάει η αγορά είναι πολύ ρευστό και εν πάσει περιπτώση τα Πανεπιστήμια δεν υπάρχουν μόνο για να σου δώσουν αυτά που ζητάει η αγορά. Αλλιώς θα υπήρχαν μόνο Οικονομικά και Πληροφορική ως αντικείμενα. Αν κάποιος θέλει να αποκτήσει το πακέτο που ζητάει η αγορά για να γίνει "περιζήτητος" (καταζητούμενος) τότε ο μόνος δρόμος είναι να χωθεί σε αυτήν το συντομότερο.
Μα, μεγιστοποίηση της ικανοποίησης είναι και να ξέρεις ότι ο κόπος σου (είτε μεταπτυχιακό είτε δεύτερο πτυχίο) θα έχει αντίκρυσμα. :smt001 Δεδομένου ενός παράγοντα παρσγωγής (κόπος) θέλεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Για κάποιους είναι ενα ενδιαφέρον μεταπτυχιακό και μόνο, για άλλους επαγγελματική αποκατάσταση και γι άλλους και τα δύο.
One who pays some attention to history will not be surprised if those who cry most loudly that we must smash and destroy are later found among the administrators of some new system of repression. - Noam Chomsky
User avatar
nookie
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 863
Joined: Wed Dec 20, 2006 8:29 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Take a look around..
Contact:

Re: Μεταπτυχιακά, πόρτες και λεφτά

Post by nookie » Tue Feb 10, 2009 10:36 pm

Ladies..Gentlemen...

Οσο περισσοτερα εφοδια εχεις..οσο περισσοτερες εμπειριες εχεις..τοσο πιο ολοκληρωμενος για την αγορα εισαι..
Ο τροπος για να αποκτησεις τα παραπανω ειναι παραπανω απο ενας(ειτε μεταπτυχιακο,ειτε 2ο πτυχιο,ειτε απ'ευθειας δουλεια..)

Περισσοτερο ομως ρε παιδια δεν ειναι κρισιμο η σωστη κατανομη του χρονου μεταξυ του χρονικου διαστηματος σπουδων και της οριστικης μεταβασης στο επαγγελματικο στιβο??

Π.χ.μου ειναι υπερβολικο να αφιερωσω 8-9 χρονια σε σπουδες σε βαρος της επαγγελματικης εμπειριας..
Οπως επισης δεν με καλυπτει το απ'ευθειας βουτηγμα χωρις πληρεις γνωσεις στην αγορα εργασιας..

Καπου εκει υιοθετω την αποψη της αναγκης ενος μεταπτυχιακου.. :idea:

Χωρια του οτι μετα την ολοκληρωση του μεταπτυχιακου..μπορει να σου την βαρεσει και να γινεις μονιμος ερευνητης ;)
Image
Internal Imperfectness makes it sooo trickier than it should be..
http://www.youtube.com/watch?v=VPWi-OrMzV4
http://www.youtube.com/watch?v=ZOgBtI8Q ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=vxtf8ypY ... re=related
Ακομα και στο μεταπτυχιακο...Siranai..
The Punisher
Venus Former Team Member
Posts: 7561
Joined: Thu Oct 27, 2005 1:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Boston, MA

Re: Μεταπτυχιακά, πόρτες και λεφτά

Post by The Punisher » Tue Feb 10, 2009 10:41 pm

nookie wrote:μπορει να σου την βαρεσει και να γινεις μονιμος ερευνητης
οπότε δε θα αγχώνεσαι και για την
nookie wrote:σωστη κατανομη του χρονου μεταξυ του χρονικου διαστηματος σπουδων και της οριστικης μεταβασης στο επαγγελματικο στιβο??
:lol:

συμφωνώ μαζί σου. για κάποιον που θέλει να βγει στο επάγγελμα, ίσως τα μακρόχρονα πτυχία να μην είναι και τόσο μεγάλο προσόν. Βέβαια πρέπει να δούμε και για τι θέσεις μιλάμε πάλι
User avatar
Ισοβίτης
Venus Former Team Member
Posts: 1262
Joined: Sat Apr 21, 2007 5:45 pm
Gender:
Location: Πίσω από τα σίδερα
Contact:

Re: Μεταπτυχιακά, πόρτες και λεφτά

Post by Ισοβίτης » Tue Feb 10, 2009 11:02 pm

Πόση σημασία έχει ένα μεταπτυχιακό (καλό ή κακό) για μία σταθερή πορεία στην αγορά εργασίας;
Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...

Image

Find me: Image Image Image Image Image
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Re: Μεταπτυχιακά, πόρτες και λεφτά

Post by mikem4600 » Tue Feb 10, 2009 11:20 pm

Ισοβίτης wrote:Πόση σημασία έχει ένα μεταπτυχιακό (καλό ή κακό) για μία σταθερή πορεία στην αγορά εργασίας;
Έχει αρκετή κυρίως στην αρχή της σταδιοδρομίας ή άμα είναι κάτι πολύ εξειδικευμένο που απαιτεί μια θέση. Απέχει πολύ πάντως από το να είναι το Α και το Ω, και μετά από λίγα χρόνια θα έχει περισσότερη σημασία η εργασιακή σου εμπειρία απ'ότι η εκπαίδευση. Συνήθως μάλιστα ένα μεταπτυχιακό δεν αποτιμάται με την έννοια ότι σου δίνει πολλές επιπλέον γνώσεις (άλλωστε λίγες από αυτές έχουν άμεση εφαρμογή στη δουλειά) αλλά περισσότερο ως "στοιχείο του χαρακτήρα σου".
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1897
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Μεταπτυχιακά, πόρτες και λεφτά

Post by rapadder » Wed Feb 11, 2009 12:16 am

mikem4600++
... Γράφτε κώδικα όσο είναι καιρός ...
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Μεταπτυχιακά, πόρτες και λεφτά

Post by rose » Wed Feb 11, 2009 10:23 am

Ισοβίτης wrote:Πόση σημασία έχει ένα μεταπτυχιακό (καλό ή κακό) για μία σταθερή πορεία στην αγορά εργασίας;
Η εικόνα σου, για να "πουλάς" τον εαυτό σου καλύτερα - απλά τα πράγματα. Φυσικά δεν ειναι μονο αυτό, αλλα μάλλον εκεί δείχνει να καταλήγει. Εμένα αυτό που με απασχολεί σαν σκέψη ειναι ο κορεσμός. Τι κάνεις αν βαρεθείς την φάση στα 40; Πώς εχεις φροντίσει να το χειριστείς; Κάνεις δεύτερο πτυχιο νομικής??? :lol:
που θα πάει θα το δουμε...
*estrngd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 612
Joined: Thu Dec 16, 2004 1:45 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Μεταπτυχιακά, πόρτες και λεφτά

Post by *estrngd » Wed Feb 11, 2009 2:28 pm

Σχετικά με το ερώτημα της Fairy:
Αν θέλεις να εντρυφήσεις σε κάποια επιστήμη, κάτι που σου αρέσει πολύ, εγώ δεν θα έλεγα όχι για το 2ο πτυχίο, με την προϋπόθεση ότι εκεί θα βρεις πολλά σχετικά πράγματα.
Επειδή όμως δεν θεωρώ επιστήμη την ΟΔΕ αλλά καθαρά τμήμα για να γίνεις εργαζόμενος, καλύτερα να κάνεις ένα μεταπτυχιακό από το να
πας στο ΟΔΕ για κάποιους λόγους που άλλοι ανέφεραν υπέρ του μεταπτυχιακού.
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Μεταπτυχιακά, πόρτες και λεφτά

Post by redlabel » Wed Feb 11, 2009 2:31 pm

Εκτός από τη "μούρη", τις "πόρτες" και τα "φράγκα", οι μεταπτυχιακές σπουδές μπορούν να οδηγήσουν - εντατικότερα - στη δημιουργική γνώση, στην όξυνση της κρίσης, στη συνεισφορά σε εύλογες ανθρώπινες προσδοκίες (πχ. εξειδικευμένες υπηρεσίες υγείας σε απρόσιτες και υποανάπτυκτες περιοχές), στην τεχνολογική πρόοδο στην υπηρεσία της πλατειάς ευημερίας (πχ. μαζικά διαθέσιμες και οικονομικά προσιτές ευρυζωνικές επικοινωνίες), στη συνεισφορά σε πανανθρώπινες αξίες (πχ. οι ΤΠΕ στην υπηρεσία των ανθρώπινων δικαιωμάτων και στην προάσπιση των ατομικών ελευθεριών), καθώς και σε άλλα τινά (πχ. στην ασφαλή χρήση των ΤΠΕ, στην προστασία της ιδιωτικότητας), που ίσως είναι - κατά τη γνώμη μου ΕΙΝΑΙ - η ουσία...

Δ. Γκρ.
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Μεταπτυχιακά, πόρτες και λεφτά

Post by sandra » Wed Feb 11, 2009 2:44 pm

Καλά όλα αυτά αλλά όταν σε πιέζει ο χρόνος να πιάσεις μια δουλειά, και δεν έχεις και μεγάλη οικονομική άνεση, τότε πέρα από το παιδευτικό κομμάτι, πρέπει να κοιτάξεις αν τα 2 χρόνια, τα δίδακτρα(αν είναι απαραίτητα) και γενικά όσα χρήματα ξόδεψες θα αποσβεστούν στη συνέχεια, γρηγορότερα από το αν έβγαινες κατευθείαν στην παραγωγή...
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Μεταπτυχιακά, πόρτες και λεφτά

Post by Zifnab » Wed Feb 11, 2009 3:36 pm

Εδώ στην ελλάδα πολλές φορές δεν έχει σημασία - γίνεσαι υδραυλικός,πλακατζής,ψυκτικός,κομμώτης και βγάζεις 2πλάσια από έναν πληροφορικάριο :smt025
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: Μεταπτυχιακά, πόρτες και λεφτά

Post by ~~Wind~~ » Wed Feb 11, 2009 4:20 pm

Μεταπτυχιακό + Δουλειά μαζί γίνεται ?
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Μεταπτυχιακά, πόρτες και λεφτά

Post by Zifnab » Wed Feb 11, 2009 4:30 pm

σιγά μην προλάβει κανείς ... Έτσι πιστεύω... Να μας πούν οι μεταπτυχιακοί ...
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Μεταπτυχιακά, πόρτες και λεφτά

Post by redlabel » Wed Feb 11, 2009 4:38 pm

~~Wind~~ wrote:Μεταπτυχιακό + Δουλειά μαζί γίνεται ?
Πολύ δύσκολα - ειδικά αν θέλεις νάσαι σοβαρός και στα δύο...

Δ. Γκρ.

ΥΔ. Δεν είμαι μεταπτυχιακός, αλλά τους διδάσκω εδώ και 14 χρόνια...
Post Reply

Return to “Μεταπτυχιακά”