Μεταπτυχιακό στην Αγγλία

Συζητήσεις και ενημέρωση σχετικά με μεταπτυχιακές σπουδές σε Ελληνικά και ξένα πανεπιστήμια.
Post Reply
NikosMtz
bit level
bit level
Posts: 49
Joined: Tue Feb 17, 2009 11:43 am
Academic status: N>4
Gender:

Μεταπτυχιακό στην Αγγλία

Post by NikosMtz » Mon Jan 23, 2012 7:38 pm

Ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό πάνω στην πληροφορική στην Αγγλία (πιο πολύ ενδιαφέρομαι για πληροφοριακά συστήματα, Ιnformation Technology,Δίκτυα,Τεχνητή Νοημοσύνη και συνδυασμός με οικονομικά στοιχεία. Δεν με ελκύει και τόσο ο προγραμματισμός). Έχω τελειώσει το τμήμα μας με κακό Μ.Ο. (6) και δεν ξέρω και πολλά για το θέμα. Έχετε να μου προτείνετε πανεπιστήμια, sites και γενικά πού μπορώ να απευθυνθώ για να βρω πληροφορίες.
User avatar
ala_mages
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1489
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:04 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό στην Αγγλία

Post by ala_mages » Mon Jan 23, 2012 8:49 pm

Για πληροφορίες γενικά τσέκαρε την τελαυταία(και όχι μόνο) διαλέξεις που έγιναν για μεταπτυχιακά να πάρεις μια ιδέα:
http://venus.cs.aueb.gr/forum/viewtopic ... 00#p294429

Τώρα αυτά που γράφεις είναι αρκετά γενικά και καλύπτουν όλη σχεδόν την πληροφορική.
πχ Δίκτυα,Τεχνητή Νοημοσύνη (δεν έχουν σχέση μεταξύ τους) απαιτούν σίγουρα καλό προγραμματισμό (σε διαφορετικά πράγματα εντελώς το καθένα)και δεν έχουν καμία σχέση με τα οικονομικά

τώρα το μόνο που να μπορεί να συνδιαστεί ίσως με οικονομία είναι τα πληροφοριακά συστήματα, που και πάλι θέλει προγραμματισμό ανάλογα το αντικείμενο που θες.
Πληροφορική και οικονομικά για να μην μπερδευόμαστε είναι: πληροφορική με εφαρμογές σε οικονομικά ζητήματα(πχ σχεδίαση-υπολοποίηση λογισμικού που θα εκτελεί κάποιους υπολογισμούς που σχετίζονται με οικονομικά ζητήματα)οπότε πάλι προγραμματισμός απαιτείται εκτός αν το κάνεις καθαρά "manager φάση" που απλά θα "σχεδιάζεις" την δομή του εκάστοτε λογισμικού και θα δίνεις οδηγίες στους "coders", δεν είναι: έχω πτυχίο πληροφορικής και κάνω τον λογιστή(γίνεται και αυτό αλλά δεν είναι πληροφορική με οικονομικά αλλά σκέτο οικονομικά).Όπου πληροφορική βλέπε προγραμματισμός(είτε ελαφρύς είτε βαρύς) εκτός αν πας σε κάποιο τομέα πιο πολύ μαθηματικο-θεωρεία-οικονομία που "ξεφεύγει" λίγο μετά απο τον κλάδο.

Γενικά άμα θες καποιο μεταπτυχιακό στον τομέα(πληροφορική) γενικά δεν τον γλυτώνεις πιστεύω τον προγραμματισμό, βέβαια δεν είναι απόλυτο αυτό. Καλύτερη κίνηση είναι να πας και να μιλήσεις με κάποιον καθηγητή από την σχολή να του πεις τι θέλεις και αντίστοιχα να σου προτείνει αυτός-αυτή.
Στο εξωτερικό για μεταπτυχιακό σε καλό πανεπιστήμιο θέλουν συνήθως καλό μέσο όρο(>7.5), αλλα και αυτό πάλι εξαρτάται από το ίδιο το πανεπιστήμιο από την επιλογή σου σε τι πανεπιστήμιο θέλεις να πας.
Mpomp is building an army.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ______☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. _ / \
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Welcome to the [url=http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pAY9CNkKOsg#t=59]ricefields[/url] mathaf*ka [url=http://foss.aueb.gr]Turn on the foss please![/url]
User avatar
netharis
Venus Former Team Member
Posts: 1845
Joined: Sun Jul 15, 2007 2:37 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Seattle, Washington
Contact:

Re: Μεταπτυχιακό στην Αγγλία

Post by netharis » Tue Jan 24, 2012 12:09 am

NikosMtz wrote:Ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό πάνω στην πληροφορική στην Αγγλία (πιο πολύ ενδιαφέρομαι για πληροφοριακά συστήματα, Ιnformation Technology,Δίκτυα,Τεχνητή Νοημοσύνη και συνδυασμός με οικονομικά στοιχεία. Δεν με ελκύει και τόσο ο προγραμματισμός). Έχω τελειώσει το τμήμα μας με κακό Μ.Ο. (6) και δεν ξέρω και πολλά για το θέμα. Έχετε να μου προτείνετε πανεπιστήμια, sites και γενικά πού μπορώ να απευθυνθώ για να βρω πληροφορίες.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[img]http://i.imgur.com/wwi9J.jpg[/img]
Image
Resistance is futile. Join the foss-side now!
"UNIX is very simple, it just needs a genius to understand its simplicity." - Dennis Ritchie
"The things that I want, by Max Payne. A smoke. A whiskey. For the sun to shine. I want to sleep, to forget. To change the past. Unlimited ammo and a license to kill. But right then, more than anything, I wanted her."
User avatar
Cookie
byte level
byte level
Posts: 74
Joined: Wed Jun 24, 2009 10:24 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό στην Αγγλία

Post by Cookie » Tue Jan 24, 2012 12:15 am

NikosMtz wrote:Ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό πάνω στην πληροφορική στην Αγγλία (πιο πολύ ενδιαφέρομαι για πληροφοριακά συστήματα, Ιnformation Technology,Δίκτυα,Τεχνητή Νοημοσύνη και συνδυασμός με οικονομικά στοιχεία. Δεν με ελκύει και τόσο ο προγραμματισμός). Έχω τελειώσει το τμήμα μας με κακό Μ.Ο. (6) και δεν ξέρω και πολλά για το θέμα. Έχετε να μου προτείνετε πανεπιστήμια, sites και γενικά πού μπορώ να απευθυνθώ για να βρω πληροφορίες.
Πού δεν θα βρεις προγραμματισμό απο Δικύα ,Τεχνητή και information technology? κάνε information management που δεν έχει προγραμματισμό. Βλέπε Southampton , Royal Holloway ( information security {έχει και θεωριτική ροή αν δεν θες τόσο την πρακτική} ) , και γενικά κάτσε ψάξε ένα ένα τα πανεπιστημία καθώς και τα μαθημάτα που γίνονται σε κάθε course.
User avatar
proskopos
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2808
Joined: Tue Dec 18, 2007 4:01 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Στα φεγγάρια του Πλάνταρ...
Contact:

Re: Μεταπτυχιακό στην Αγγλία

Post by proskopos » Tue Jan 24, 2012 1:49 am

προγραμματισμός παντού υπάρχει αφου θες πληροφορική... Αλλιώς πας σε οικονομικά και απλά χρησιμοποιείς κανενα προγραμματάκι... Αυτό όμως δεν είναι πληροφορική...

Επειδή και εγώ στην ίδια φάση ήμουν με τον προγραμματισμό, σου προτίνω να δοκιμασεις ξανα.. Εγώ το είδα αλλιώς στο ΜΠΣ και γούσταρα αρκετά...
Extreme Makeover... Mind edition...
3,6 μαθήματα/εξεταστική....
Image
NikosMtz
bit level
bit level
Posts: 49
Joined: Tue Feb 17, 2009 11:43 am
Academic status: N>4
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό στην Αγγλία

Post by NikosMtz » Tue Jan 24, 2012 10:40 am

Ξέρω πολύ καλά ότι παντού χρειάζεται προγραμματισμό... Πληροφορική είμαστε. Απλά έχω βρει κάποια μεταπτυχιακά που ασχολούνται σχεδόν μόνο με αυτόν. Εγώ θέλω κάτι που να μην είναι αμιγώς προγραμματισμός. Όσο για τα διαφορετικά πεδία που ανέφερα απλά είπα κάποιους τομείς που με ενδιαφέρουν περισσότερο από τους άλλους,το γνωρίζω ότι δεν έχουν άμεση σχέση μεταξύ τους. Όπως και να έχει σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
User avatar
ja_the_invincible
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2414
Joined: Tue Dec 01, 2009 12:33 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Κάπου στο matrix...

Re: Μεταπτυχιακό στην Αγγλία

Post by ja_the_invincible » Tue Jan 24, 2012 10:55 am

Αγγλία ε?Bad choice από ότι ακούω από διάφορους γνωστούς.Παρακάμπτοντας το επίπεδο αρκετών μεταπτυχιακών εκεί ( πολλά απλά πουλάνε χαρτιά ) υπάρχει ένα μεγαλύτερο πρόβλημα.Τα περισσότερα μεταπτυχιακά είναι ακριβώς αντίθετα από την υπογραφή σου - δηλαδή απόλυτα εξειδικευμένα σε ΕΝΑ και μόνο τομέα σε σημείο που καταντάει ανούσιο.Με βάση πάντως αυτό που λες ότι ψάχνεις ( οικονομικά πάνω στην πληροφορική ) θα σου πρότεινα να ψαχτείς για Ελβετία.
f**k robin and batman i'm robbin with a bat man
User avatar
Lifer
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 576
Joined: Fri Sep 18, 2009 10:52 pm
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό στην Αγγλία

Post by Lifer » Tue Jan 24, 2012 4:15 pm

Λεγοντας οικονομικα υποθετω οτι εννοεις business - πληροφορικη .Ο ορος economics ιδιως εξω ειναι πολυ συγκεκριμενος και επιστημονικος και ειναι η οικονομικη επιστημη.Business information systems πιστευω οτι ειναι πολυ αντιπροσοπευτικο σε αυτο που θες.
Στην αγγλια γενικα υπαρχουν πολλες επιλογες για το αν ειναι καλα τα πανεπιστημια ειναι λιγο σχετικο , δες τα rankings (TIMES ,financial times ,guardian ) . Προφανως και με τον μεσω ορο σου δεν πας και στο MIT (oυτε εγω δλδ :lol: )
liam
byte level
byte level
Posts: 65
Joined: Wed Feb 11, 2009 11:54 am

Re: Μεταπτυχιακό στην Αγγλία

Post by liam » Tue Jan 24, 2012 7:52 pm

Νίκο, αν θες την γνώμη μου για την Αγγλία ξανα σκέψου το... Δυστυχως δεν εχω χρονο να σου γραψω πολλα (θα μπορουσα να γραψω ενα κατεβατο) αλλα η ποιοτητα των σπουδων εχει μειωθει σε μεγαλο βαθμο τα τελευταια χρονια επειδη οι ανθρωποι εκει εχουν εξισωσει την εννοια του πανεπιστημιου και της εκπαιδευσης σε λιρες. Συμβουλεψου και καποιον καθηγητη που εχει τελειωσει προσφατα απο Αγγλια και θα παρεις πιστευω μια καλυτερη εικονα για το τι εννοω.
NikosMtz
bit level
bit level
Posts: 49
Joined: Tue Feb 17, 2009 11:43 am
Academic status: N>4
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό στην Αγγλία

Post by NikosMtz » Tue Jan 24, 2012 10:24 pm

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Δεν έχω πρόβλημα να πάω σε οπιαδήποτε ευρωπαϊκή χώρα αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω καμία άλλη γλώσσα πέρα από τα αγγλικά. Σίγουρα υπάρχουν πολλά μεταπτυχιακά και σε άλλες χώρες στα αγγλικά αλλά κατά πόσο θα είναι εύκολη η διαμονή μου αν δεν ξέρω καθόλου την καθομιλουμένη γλώσσα;Σε λίγο καιρό θα συναντηθώ με κάποιο καθηγητή τμήματος πληροφορικής και μακάρι να με καθοδηγήσει κάπως. Πάντως οποιαδήποτε πρόταση ευρωπαϊκου πανεπιστημίου είναι ευπρόσδεκτη. Με τόσο χαμηλό Μ.Ο. πτυχίου έχω καμία πιθανότητα για μεταπτυχιακό σε πανεπιστήμιο της Αθήνας;Και πάλι σας ευχαριστώ για την βοηθειά σας.
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Μεταπτυχιακό στην Αγγλία

Post by enum21 » Tue Jan 24, 2012 11:14 pm

NikosMtz wrote:Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Δεν έχω πρόβλημα να πάω σε οπιαδήποτε ευρωπαϊκή χώρα αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω καμία άλλη γλώσσα πέρα από τα αγγλικά. Σίγουρα υπάρχουν πολλά μεταπτυχιακά και σε άλλες χώρες στα αγγλικά αλλά κατά πόσο θα είναι εύκολη η διαμονή μου αν δεν ξέρω καθόλου την καθομιλουμένη γλώσσα;Σε λίγο καιρό θα συναντηθώ με κάποιο καθηγητή τμήματος πληροφορικής και μακάρι να με καθοδηγήσει κάπως. Πάντως οποιαδήποτε πρόταση ευρωπαϊκου πανεπιστημίου είναι ευπρόσδεκτη. Με τόσο χαμηλό Μ.Ο. πτυχίου έχω καμία πιθανότητα για μεταπτυχιακό σε πανεπιστήμιο της Αθήνας;Και πάλι σας ευχαριστώ για την βοηθειά σας.
Σε πανεπιστήμιο της Αθήνας έχεις πιθανότητα αλλά να ξέρεις ότι δε μετράει μόνο ο μέσος όρος.
Γιατί να σε προβληματίζει η γλώσσα? Αφού οι περισσότεροι μιλάνε αγγλικά και θα μπορείς να συνεννοείσαι.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Αν θες να κάνεις τη διαμονή σου πιο εύκολη σε μια χώρα που δε γνωρίζεις τη γλώσσα, θα σου πρότεινα να μάθεις αρχικά τις βρισιές για να μη σε βρίζουν και εσύ γελάς, συμφωνείς, κουνάς το κεφάλι κλπ. :-p
Post Reply

Return to “Μεταπτυχιακά”