Τεχνολογίες Πληροφορικής στην Ιατρική και τη Βιολογία

Συζητήσεις και ενημέρωση σχετικά με μεταπτυχιακές σπουδές σε Ελληνικά και ξένα πανεπιστήμια.
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Re: Τεχνολογίες Πληροφορικής στην Ιατρική και τη Βιολογία

Post by Ethel » Sun Oct 12, 2008 10:08 pm

Serendipity wrote:αμα θελει καποιος μετα να ασχοληθει με βιοπληροφορικη η με Ιατρικη πληροφορικη,ποιους κυκλους 8α επρεπε να ακολουθησει τωρα?η δεν εχει και πολυ σημασια τι θα ακολουθησει τωρα?
P@radox wrote:Σχετικά με την Βιοπληροφορική η Ethel μπορεί να σε κατατοπίσει περισσότερο.
Επειδή έχω χάσει την επαφή με τους κύκλους κλπ που έχουν διαμορφωθεί στο τμήμα μας, θα σας πω μαθήματα ή μάλλον ούτε μαθήματα. Θα σας πω γενικά κατευθύνσεις της Πληροφορικής ή πείτε το όπως θέλετε, που χρησιμοποιούνται όμως πάρα πολύ συνδυαστικά με προβήματα Βιολογίας αλλά και Ιατρικής:
Λοιπόν must είναι γνώσεις πάνω σε Pattern Matching/Recognition, Machine Learning, Artificial Intelligence, Data Mining, Statistics (e.g., SVMs, Clustering/Classification, HMMs, Neural Networks, PCA κλπ κλπ) καθώς και Databases, Ontologies, Graph theory....
Μπορώ να πω πολλά ακόμα και στη Βιοπληροφορική αν έχεις φαντασία και γνώσεις σίγουρα θα βρείς αρκετά προβλήματα να περιμένουν πρωτότυπες και effective λύσεις. Αλλά τα πρώτα ειδικά που ανέφερα χαρακτηρίζουν περίπου το 60% (ίσως και περισσότερο) της Βιοπληροφορικής που έχω δει εγώ τουλάχιστον (από papers/conferences/research που κάνουν groups κλπ.)
Ελπίζω να βοήθησα λίγο!

ps. To programming δεν το αναφέρω καν γιατί είναι παραπάνω από δεδομένο αν έχεις background CS ότι θα (πρέπει να) ξέρεις να προγραμματίζεις πάαααρα πολύ καλά σε ό,τι χρειαστεί.... :)
Last edited by Ethel on Mon Oct 13, 2008 12:56 am, edited 1 time in total.
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Re: Τεχνολογίες Πληροφορικής στην Ιατρική και τη Βιολογία

Post by Ethel » Sun Oct 12, 2008 10:19 pm

Μπορείτε όσοι ενδιαφέρεστε να διαβάσετε το paper Βioinformatics - Αn Ιntroduction for Computer Scientists είναι πολύ καλό και κυρίως introductory όπως λέει και ο τίτλος του

edit

A, να μοιραστώ μαζί σας και κάτι που διάβασα σε μια συνέντευξη που έδωσε ο Donald Knuth το 1993, ο οποίος εμφανίζεται να είναι πολύ προφητικός για την εξέλιξη της Βιοπληροφορικής
Knuth: There's millions and millions of unsolved problems. Biology is so digital, and incredibly complicated, but incredibly useful. The trouble with biology is that, if you have to work as a biologist, it's boring. Your experiments take you three years and then, one night, the electricity goes off and all the things die! You start over. In computers we can create our own worlds. Biologists deserve a lot of credit for being able to slug it through.

It is hard for me to say confidently that, after fifty more years of explosive growth of computer science, there will still be a lot of fascinating unsolved problems at peoples' fingertips, that it won't be pretty much working on refinements of well-explored things. Maybe all of the simple stuff and the really great stuff has been discovered. It may not be true, but I can't predict an unending growth. I can't be as confident about computer science as I can about biology. Biology easily has 500 years of exciting problems to work on, it's at that level.
There's no place like 127.0.0.1
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Τεχνολογίες Πληροφορικής στην Ιατρική και τη Βιολογία

Post by redlabel » Mon Oct 13, 2008 8:40 pm

Ethel, μας έλειψες! Γιατί, όμως, γράφεις (σχεδόν) μόνο γιαυτό το θέμα; Σε ...απορρόφησε η ειδικότητα; ;)

Δ. Γκρ.
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Re: Τεχνολογίες Πληροφορικής στην Ιατρική και τη Βιολογία

Post by Ethel » Tue Oct 14, 2008 1:01 am

Nαι δάσκαλε, και μάλιστα έχω πέσει στην εξής αντίφαση: έχω τάση εξειδίκευσης σε ένα interdisciplinary domain! Καλό ε? :)
Και κάπου μεταξύ της έρευνας, της συγγραφής, του submission κλπ κλπ προσπαθώ να δίνω πού κ πού τα φώτα μου και το παρόν στο αγαπημένο μου venus!
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
AnINffected
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1935
Joined: Fri Jul 30, 2004 7:12 am
Location: There and Back Again

Re: Τεχνολογίες Πληροφορικής στην Ιατρική και τη Βιολογία

Post by AnINffected » Wed Oct 15, 2008 4:50 pm

Εγώ σας έλειψα; :)
Σχετικά με τα λεγόμενα του Knuth:
Είμαστε σίγουροι οτί γνωρίζουμε όλες τις ερωτήσεις, ωστέ να είμαστε σίγουροι και ότι γνωρίζουμε και όλες τις απαντήσεις;
The Analytical Engine has no pretensions to originate anything. It can do whatever we know how to order it to perform (...)
Ada Lovelace


Θέλω και εγώ να παίξω D&D λέμε!!! :-( :-(
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Τεχνολογίες Πληροφορικής στην Ιατρική και τη Βιολογία

Post by redlabel » Wed Oct 15, 2008 6:41 pm

Ούτε στο μάθημα δεν σε έβλεπα... Ετοιμάσου να "φας κράξιμο"! :smt021

Δ. Γκρ.
terens
byte level
byte level
Posts: 71
Joined: Mon Jun 16, 2008 8:51 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Τεχνολογίες Πληροφορικής στην Ιατρική και τη Βιολογία

Post by terens » Sun Sep 20, 2009 12:53 pm

Καλησπέρα παιδιά!Τον ιούνιο τελείωσα με τα μαθήματα και από αύγουστο είμαι φαντάρος.Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα ο τομέας της ιατρική πληροφορικής και νευροπληροφορικής και σκέφτομαι να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό πάνω σε αυτό τον τομέα.Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν ο συγκεκριμένος τομέας έχει ανταπόκριση στην αγορά εργασίας ή δεν είναι και τόσο ανεπτυγμένος ακόμη στην ελλάδα;
Αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία από κάποια καλά πανεπιστήμια στο εξωτερικό(αγγλία,ολλανδία,σκανδιναβία ή κάπου αλλού) και μπορούσε να με ενημερώσει,θα με βοηθούσε πολύ,διότι τώρα βρίσκομαι μακριά από αθήνα και δεν μπορώ να ενημερωθώ όπως θα ήθελα.


Ευχαριστώ
terens
byte level
byte level
Posts: 71
Joined: Mon Jun 16, 2008 8:51 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Τεχνολογίες Πληροφορικής στην Ιατρική και τη Βιολογία

Post by terens » Sun Nov 08, 2009 1:05 pm

Συγνώμη που ξαναποστάρω,απλά θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος/α έχει άποψη για το MSc in Health Informatics του πανεπιστημίου Leeds το οποίο από ότι είδα απευθύνεται περισσότερο σε αποφοίτους σχολών σαν τη δική μας,σε σχέση με αποφοίτους ιατρικής,βιολογίας..Επίσης και για το MSc in Medical Informatics του πανεπιστημίου του Exeter.
Έχω ξεχωρίσει αυτά τα δύο,και θα ήθελα την άποψη κάποιων πιο "έμπειρων" για τα δυο μεταπτυχιακά.
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Τεχνολογίες Πληροφορικής στην Ιατρική και τη Βιολογία

Post by redlabel » Sun Nov 08, 2009 10:47 pm

:thumbdown2:

Δ. Γκρ.
Felicita
bit level
bit level
Posts: 8
Joined: Mon Feb 08, 2010 1:53 pm
Gender:

Re: Τεχνολογίες Πληροφορικής στην Ιατρική και τη Βιολογία

Post by Felicita » Mon Feb 08, 2010 2:04 pm

Καλημέρα σας,
θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τον τομέα της ιατρικής πληροφορικής γενικά. Έχω πτυχίο Εφαρμοσμένης Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας και ενδιαφέρομαι πολύ να κάνω μεταπτυχιακό στον τομέα της Ιατρικής, είτε ιατρική πληροφορική, είτε βιοπληροφορική, είτε εφαρμογών πληροφορικής στην ιατρική ή οτιδήποτε άλλο σχετικό. Μπορείτε να μου πείτε παρακαλώ ποιο από αυτά έχει μεγαλύτερη ζήτηση στην αγορά εργασίας, σε ποιες πόλεις υπάρχει το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό και ποια είναι η αποκατάσταση δηλαδή που μπορώ να δουλέψω μετα????
Ευχαριστώ εκ των προτέρων....και συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις...αλλα είμαι στο ψάξιμο............

Felicita
User avatar
P@radox
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 486
Joined: Tue Nov 09, 2004 4:50 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Among The Few..
Contact:

Re: Τεχνολογίες Πληροφορικής στην Ιατρική και τη Βιολογία

Post by P@radox » Mon Feb 08, 2010 4:06 pm

Μετά απο πολύ καιρό και thnx 2 Sandra ξαναγράφω στο θρυλικό venus..

Felicita θα σου απαντήσω σε ότι μπορώ απ' τις ερωτήσεις σου..
Felicita wrote:... μεταπτυχιακό στον τομέα της Ιατρικής, είτε ιατρική πληροφορική, είτε βιοπληροφορική, είτε εφαρμογών πληροφορικής στην ιατρική ή οτιδήποτε άλλο σχετικό.
Δυστυχώς όσα ανέφερες παραπάνω απέχουν μακράς σε ότι αφορά εξειδίκευση μεταπτυχιακού.
Συνοπτικά σου λεω οτι η Ιατρική Πληροφορική (σαν πιο εξειδικευμένος όρος) αναφέρεται σε Πληροφορικάριους που αναπτύσσουν συστήματα και εφαρμογές Ιατρικης Πληροφορικής. Προγραμματισμος και εφαρμογή των γνώσεων που αποκόμισες απο το ΟΠΑ για τις ανάγκες της Ιατρικής και της πρακτικής αυτής.
Η Βιοπληροφορική είναι αντίστοιχης σημασίας αλλά αφορά εφαρμογές για το γονιδίωμα και τις πρωτεϊνες (Ethel.. παίξε μπαλα!).
Η εφαρμογή της Πληροφορικής (επιστήμης των υπολογιστών) στην Ιατρική .. είναι ως επι το πλείστον .. επεξεργασία σήματος (δεν ειναι το δικό μας στοιχειο)!

Ψάξου λίγο παραπάνω στο τι πραγματικά θέλεις για να κάνεις την αντίστοιχη επιλογή..
Felicita wrote: Μπορείτε να μου πείτε παρακαλώ ποιο από αυτά έχει μεγαλύτερη ζήτηση στην αγορά εργασίας,
.. :( ..κανένα.. Δεν υπάρχει ακόμα αγορά εργασίας για τα παραπάνω. Πραγματική εφαρμογή θα βρείς σε ακαδημαϊκό και ερευνητικό επιπεδο. Απο κει και περα αν βρείς καποια δουλεια που αγγιζει τα ορια της Πληροφορικης Υγειας σίγουρα θα μπορεσεις να ανταπεξέλθεις με τις γνωσεις που έχεις τωρα (με την έννοια του developer .. για analyst.. καλό θα ήταν να αγγιξεις το θεμα πιο πολυ).
Felicita wrote: σε ποιες πόλεις υπάρχει το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό
- Αθηνα : (ΕΚΠΑ- Τμ. Πληροφορικης (διατμηματικό- Τίτλος thread) & ΕΚΠΑ- Τμ. Νοσηλευτικής (διατμηματικό))
- Πάτρα
- Θεσσαλονικη
(λυπάπαι που δεν παραθέτω link και τίτλους.. αλλα γραφω το post βιαστικα (αν τα θελεις μπορω να τα ψαξω)

Felicita wrote: και ποια είναι η αποκατάσταση δηλαδή που μπορώ να δουλέψω μετα????
Όπως σου ανέφερα.. δεν υπαρχει αναγνωρισμένη αγορά εργασιας.. σίγουρα στο τμημα βιοτεχνολογιας καποιου νοσοκομειου (αν τελικα στελεχωθει όπως πρεπει αυτος ο χωρος)
Felicita wrote: αλλα είμαι στο ψάξιμο............
Επικέντρωσε το ψάξιμο σου σε τι πραγματικά θελεις. πχ Εγω ειχα παει στο MSc του ΕΚΠΑ (Τμ. Πληροφορικης) αλλα δεν συνέχισα γιατι ήταν 95% επεξεργασια σήματος και matlab.. και δεν με ενδιέφερε..

Φ
Image
P@radox's Space - Ελληνικότατο..!
User avatar
Serendipity
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1977
Joined: Tue Sep 19, 2006 11:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Sweden
Contact:

Re: Τεχνολογίες Πληροφορικής στην Ιατρική και τη Βιολογία

Post by Serendipity » Mon Feb 08, 2010 4:39 pm

Hi και απο μένα.επειδή είμαι κ εγώ στο ψάξιμο σε αυτους τους τομείς.έχω να σου αναφέρω για το πολυτεχνείο πάτρας το οποιο έχει 2 μεταπτυχιακουλια πολύ καλά (όπως τα είδα) σε αυτους τους τομείς.Ρίξε μια ματιά και εκεί είναι διατμηματικά με την ιατρική κιόλας.
-Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.
--Albert Einstein--


ImageImage

My new blog Serendipity's thoughts!
Felicita
bit level
bit level
Posts: 8
Joined: Mon Feb 08, 2010 1:53 pm
Gender:

Re: Τεχνολογίες Πληροφορικής στην Ιατρική και τη Βιολογία

Post by Felicita » Tue Feb 09, 2010 8:42 am

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας, με βοηθήσατε αρκετά....αλλα απογοητεύτηκα λιγάκι να πω την αλήθεια όσον αφορά την αποκατάσταση. Δηλαδή αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αφού δεν υπάρχει αποκατάσταση...γιατί υπάρχουν τα συγκεκριμένα μεταπτυχιακά??? Και το λέω γιατί πιστέυω ότι είναι σαφώς πολυ δύσκολο να τα τελειώσεις αν μπεις....οπότε τόσος κόπος τζάμπα?????
Και όσον αφορά αυτό που είπατε ότι ίσως μπορώ να εργαστώ στον τομέα της βιοτεχνολογίας σε κάποιο νοσοκομείο..στην ουσία ποια θα είναι η δουλειά μου πρακτικά?? Με τι θα ασχολούμαι?????????
Και αν μπορείτε να μου κάνετε λίγο πιο ξεκάθαρο ποιες είναι πρακτικά οι επαγγελματικές διέξοδοι από οποιοδήποτε μεταπτυχιακό που σχετίζεται με την ιατρική???? Γιατί μάλλον αυτό είναι που θα με οδηγήσει στην απόφαση να διαλέξω επειδή ότι έχει να κάνει με ιατρική μου αρέσει πολύ......
Τέλος...γιατί σίγουρα έγινα κουραστική....γνωρίζετε αν υπάρχει στη Λάρισα κάποιο τέτοιο μεταπτυχιακο????

Ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων.............

Felicita
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Re: Τεχνολογίες Πληροφορικής στην Ιατρική και τη Βιολογία

Post by Erevodifwntas » Tue Feb 09, 2010 9:29 am

Το MSc -κανονικά- δεν το κάνεις για την επαγγελματική αποκατάσταση, αλλά για να γίνει καλύτερος επιστήμονας...
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
Felicita
bit level
bit level
Posts: 8
Joined: Mon Feb 08, 2010 1:53 pm
Gender:

Re: Τεχνολογίες Πληροφορικής στην Ιατρική και τη Βιολογία

Post by Felicita » Tue Feb 09, 2010 9:39 am

Μπορείς να μου πεις τα αρχικά Msc τι σημαίνουν????
Και δεν καταλαβάινω τι εννοείς για να γίνεις απλά καλύτερος επιστήμονας...και αυτή την επιστήμη σου δεν πρέπει να την εξασκήσεις κάπως?? Την κρατάς για τον εαυτό σου????????
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Τεχνολογίες Πληροφορικής στην Ιατρική και τη Βιολογία

Post by enum21 » Tue Feb 09, 2010 10:44 am

Felicita wrote:Μπορείς να μου πεις τα αρχικά Msc τι σημαίνουν????
Και δεν καταλαβάινω τι εννοείς για να γίνεις απλά καλύτερος επιστήμονας...και αυτή την επιστήμη σου δεν πρέπει να την εξασκήσεις κάπως?? Την κρατάς για τον εαυτό σου????????
Master of Science :-)
Όσον αφορά το καλύτερος επιστήμονας από τη στιγμή που ειδικεύεσαι στο γνωστικό αντικείμενο που σε ενδιαφέρει και το μελετάς όλο και περισσότερο μέσα από τις σπουδές σου γίνεσαι ολοένα καλύτερος. Και βέβαια την επιστήμη την εξασκείς στο χώρο που θα επιλέξεις να εργαστείς. ;)
Απλώς,όπως και σε όλες τις περιπτώσεις, θα πρέπει να το κυνηγήσεις αν θες να ασχοληθείς πραγματικά!
Felicita
bit level
bit level
Posts: 8
Joined: Mon Feb 08, 2010 1:53 pm
Gender:

Re: Τεχνολογίες Πληροφορικής στην Ιατρική και τη Βιολογία

Post by Felicita » Tue Feb 09, 2010 11:12 am

Ναι αυτό φαντάζομαι και εγώ.....
αυτό που ρώτησα είναι ποιες είναι οι επαγγελματικές διέξοδοι των μεταπτυχιακών των πληροφορικάριων σε ότι αφορά την ιατρική. Και πήρα την απάντηση ότι γίνεσαι καλύτερος επιστήμονας....
Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι που μπορείς να εργαστείς στην πράξη μετά από κάποιο τέτοιο μεταπτυχιακό σε οποιοδήποτε τομέα της ιατρικής, γιατί όπως είπα και πιο πάνω κάποιος μου απάντησε ότι μπορείς να εργαστείς στο τομέα της βιοτεχνολογίας σε νοσοκομείο...
Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει παρακαλώ.
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Τεχνολογίες Πληροφορικής στην Ιατρική και τη Βιολογία

Post by enum21 » Tue Feb 09, 2010 11:24 am

Felicita wrote:Ναι αυτό φαντάζομαι και εγώ.....
αυτό που ρώτησα είναι ποιες είναι οι επαγγελματικές διέξοδοι των μεταπτυχιακών των πληροφορικάριων σε ότι αφορά την ιατρική. Και πήρα την απάντηση ότι γίνεσαι καλύτερος επιστήμονας....
Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι που μπορείς να εργαστείς στην πράξη μετά από κάποιο τέτοιο μεταπτυχιακό σε οποιοδήποτε τομέα της ιατρικής, γιατί όπως είπα και πιο πάνω κάποιος μου απάντησε ότι μπορείς να εργαστείς στο τομέα της βιοτεχνολογίας σε νοσοκομείο...
Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει παρακαλώ.
στα γρήγορα με googling βρήκα αυτό
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Re: Τεχνολογίες Πληροφορικής στην Ιατρική και τη Βιολογία

Post by Erevodifwntas » Tue Feb 09, 2010 11:25 am

Felicita wrote: αυτό που ρώτησα είναι ποιες είναι οι επαγγελματικές διέξοδοι των μεταπτυχιακών των πληροφορικάριων σε ότι αφορά την ιατρική. Και πήρα την απάντηση ότι γίνεσαι καλύτερος επιστήμονας....
Αυτό ρώτησες:
Felicita wrote: αλλα απογοητεύτηκα λιγάκι να πω την αλήθεια όσον αφορά την αποκατάσταση. Δηλαδή αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αφού δεν υπάρχει αποκατάσταση...γιατί υπάρχουν τα συγκεκριμένα μεταπτυχιακά??? Και το λέω γιατί πιστέυω ότι είναι σαφώς πολυ δύσκολο να τα τελειώσεις αν μπεις....οπότε τόσος κόπος τζάμπα?????
Η απάντηση είναι ότι το MSc δεν το κάνεις για να σου αυξηθούν οι επαγγελματικές διέξοδοι. Το κάνεις για να εμβαθύνεις σε κάτι που σου αρέσει (και για να το συνεχίσεις αργότερα σε ερευνητικό επίπεδο ίσως. Γι'αυτό υπάρχουν τα μεταπτυχιακά). Αν θέλεις επαγγελματική αποκατάσταση δε θες MSc, αλλά προϋπηρεσία.
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
Felicita
bit level
bit level
Posts: 8
Joined: Mon Feb 08, 2010 1:53 pm
Gender:

Re: Τεχνολογίες Πληροφορικής στην Ιατρική και τη Βιολογία

Post by Felicita » Tue Feb 09, 2010 12:10 pm

Μάλιστα....ευχαριστώ πολύ...
Μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάτι σχετικό στη Λάρισα???

Και από όσο ξέρω για τη Θεσσαλονίκη μπαίνεις με εξετάσεις σωστα???
Στις άλλες πόλεις είναι με δίδακτρα ή εξετάσεις???
Ευχαριστώ......

-------
Παιδία από ότι έψαξα στο google....το πιο ενδιαφέρον μεταπτυχιακό στην ιατρική πληροφορική είναι αυτό του ΑΠΘ. Είδα τα μαθήματα και φαίνονται εξαιρετικά ενδιαφέροντα. Μήπως υπάρχει κανείς που κάνει αυτό το μεταπτυχιακό ή γνωρίζει αν αξίζει ή οποιεσδήποτε άλλες πληροφορίες σχετικές????
Ευχαριστώ..........

Felicita
Last edited by enum21 on Tue Feb 09, 2010 4:50 pm, edited 1 time in total.
Reason: posts merged
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Re: Τεχνολογίες Πληροφορικής στην Ιατρική και τη Βιολογία

Post by Ethel » Fri Feb 19, 2010 7:37 pm

Felicita, η γνώμη μου είναι να σπαταλήσεις χρόνο/χρήμα σε κάτι που θα αξίζει τον κόπο, θα γίνει με σωστές βάσεις/εξοπλισμό, από ανθρώπους που είναι μέσα στα πράγματα. Κοινώς ψάξε για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό για αυτούς τους κλάδους. Εκεί τα άτομα που θα έρθεις σε επαφή θα είναι αυτοί που είναι committee στα μεγάλα συνέδρια, που δημοσιεύουν στα πιο hot journals και λοιπά και λοιπά...
Στην Ελλάδα τώρα -και μάλλον για πολύ καιρό ακόμα- τα πράγματα είναι αρκετά ψόφια, κυρίως στην ποιότητα. Αυτό που κυριαρχεί -οκ, υπάρχουν μεμονομένες εξαιρέσεις σε επίπεδο 1-3 ατόμων ίσως- είναι προχειροδουλειές, προχειρομεταπτυχιακά, προχειροέρευνα...
Ξανατονίζω, για αυτά τα fields μιλάω..
Κατά τα άλλα ο p@radox με καλυψε.

My two cents.
There's no place like 127.0.0.1
Felicita
bit level
bit level
Posts: 8
Joined: Mon Feb 08, 2010 1:53 pm
Gender:

Re: Τεχνολογίες Πληροφορικής στην Ιατρική και τη Βιολογία

Post by Felicita » Mon May 03, 2010 8:28 am

Καλημέρα παιδιά.....

επειδή ακόμα είμαι στο ψάξιμο.....μπορείτε να μου πείτε κάποιο καλό μεταπτυχιακό που συνδυάζει ιατρική με πληροφορική???? Αν το έχει παρακολουθήσει κάποιος απο εσάς και μπορεί να μου πει λεπτομέρειες για το αν αξίζει???? Και για τον τομέα της Ιατρικής τηλεματικής γνωρίζει κάποιος να με πληροφορήσει???????????

Ευχαριστώ εκ των προτέρων........

----
Sorry που ξαναποστάρω...
αλλα μπορεί να μου πει κάποιος που μπορώ να βρω την ύλη για τις εισαγωγικές εξετάσεις στο μεταπτυχιακό ιατρικής πληροφορικής του ΑΠΘ????

Ευχαριστώ.....
Post Reply

Return to “Μεταπτυχιακά”