Απορίες για διδακτορικό

Συζητήσεις και ενημέρωση σχετικά με μεταπτυχιακές σπουδές σε Ελληνικά και ξένα πανεπιστήμια.
Post Reply
JK_input
bit level
bit level
Posts: 24
Joined: Fri Apr 11, 2008 4:06 pm
Academic status: N>4

Απορίες για διδακτορικό

Post by JK_input » Tue May 20, 2008 9:01 pm

Παιδιά δεν έχω καταλάβει τι παίζει με το διδακτορικό.
Πρέπει απαιραίτητα να τελειώσεις το Msc και μετά πας για διδακτορικό; ή μπορείς με την μία μετά το πτυχίο;
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Απορίες για διδακτορικό

Post by tsilochr » Tue May 20, 2008 11:20 pm

Αν ρωτάς για την ΑΣΟΕΕ, τότε ναι. Σε άλλα πανεπιστημιακά ιδρύματα, μέχρι 2-3 χρόνια υπήρχαν περιθώρια να ξεκινήσεις διδακτορικό χωρίς μεταπτυχιακό τίτλο αλλά τώρα πλέον νομίζω όχι.

Στα πολυτεχνεία είναι αλλιώς το καθεστώς γιατί θεωρούν ότι τα 5ετή τους διπλώματα είναι ισάξια με 4ετές πτυχίο+μεταπτυχιακό, οπότε οι απόφοιτοι τους πάνε κατευθείαν για διδακτορικό. Βέβαια δεν ξέρω κάποιο με πτυχίο πανεπιστημίου να κάνει διδακτορικό σε Πολυτεχνείο. Αντίθετα, ξέρω αρκετούς μηχανικούς που κάνανε μεταπτυχιακό σε πανεπιστήμιο και μετά ξεκίνησαν το διδακτορικό.
User avatar
ailouros
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1041
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:36 pm
Academic status: Alumnus/a
Contact:

Re: Απορίες για διδακτορικό

Post by ailouros » Wed May 21, 2008 2:09 am

Είναι τυπικό προαπαιτούμενο; Γενικά δεν θα το έλεγα (στο εξωτερικό δεν είναι αρκεί θεωρητικά 2:1 πτυχίο) αλλά οπωσδήποτε έτσι που έχει καταντήσει το μεταπτυχιακό θεωρείται απαραίτητο. Από την άλλη αν το proposal σου μπορεί να στηριχθεί στην εως τώρα πορεία σου η οποία μπορεί να δείξει ότι είσαι ικανός να διεξάγεις έρευνα στο συγκεκριμένο αντικείμενο οκ. Όταν παίζεται υποτροφία υπάρχει σχετικός ανταγωνισμός και ένα μεταπτυχιακό, συμπεριλαμβανομένων και των επιδόσεων εκεί, θα είναι συγκριτικό πλεονέκτημα για όποιον το έχει +περισσότερες πληροφορίες για τους κριτές.

Όπως και να χει σε κάθε προκήρυξη περιλαμβάνονται οι ελάχιστες προυποθέσεις. Θα είχε ενδιαφέρον να ακούσουμε τι ισχύει στο ΟΠΑ από κάποιον καθηγητή (φωτογραφικό)..
User avatar
spiretos
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 270
Joined: Thu Mar 03, 2005 10:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Απορίες για διδακτορικό

Post by spiretos » Wed May 21, 2008 2:24 am

Ψιλο-off και ενημερωτικά:
Μια συνάδελφός μας (4ετής) έχει γίνει δεκτή από το Stanford για διδακτορικό (χωρίς να έχει κάνει μεταπτυχιακό εννοείται)!
Αυτά είναι! :cool:
User avatar
HdkiLLeR
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 4356
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:41 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York, NY
Contact:

Re: Απορίες για διδακτορικό

Post by HdkiLLeR » Wed May 21, 2008 2:35 am

Στο αμερικάνικο σύστημα αυτό είναι το norm. Μετά το B.Sc εάν έχεις σκοπό να συνεχίζεις για Ph.D. τότε κάνεις κατευθείαν apply για Ph.D. Κατά την διάρκεια του οποίο παίρνεις και το Μ.Sc σου.
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.12
GCS d-->--- s+:+ a- C++(+++) BILS++++$ P--- L++++>+++++ E--- W+++ N+ o+ K w--
O M+ V-- PS++>+++ PE- Y++ PGP++ t+ 5+ X+ R* tv b++ DI- D+ G+++ e+++>++++ h r++ y++
------END GEEK CODE BLOCK------

"UNIX is basically a simple operating system, but you have to be a genius to understand the simplicity." -- Dennis Ritchie
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Re: Απορίες για διδακτορικό

Post by Ethel » Wed May 21, 2008 12:38 pm

Και ένας συνάδελφός μας και συμφορουμίτης έχει γίνει δεκτός από το Columbia για διδακτορικό αλλά να μην το κάνουμε θέμα.... :)
Stanford? puke Θα προτιμούσα Berkeley
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Re: Απορίες για διδακτορικό

Post by P3 » Wed May 21, 2008 1:48 pm

και αυτός χωρίς να έχει κανει μεταπτυχιακό εννοείται!
Κι άλλη μια συνάδελφος και συμφορουμίτισσα ( :smt002 )επίσης κοντεύει να τελειώσει το Phd της από ελληνικό πανεπιστήμιο σε μια πολλά υποσχόμενη περιοχή, τη Βιοπληροφορική! Και εννοείται ότι και αυτή δεν είχε κάνει μεταπτυχιακό όταν έγινε δεκτή για Phd!
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1897
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Απορίες για διδακτορικό

Post by rapadder » Wed May 21, 2008 3:17 pm

Βέβαια να σημειώσουμε ότι οι συνάδελφοι αυτοί δεν είναι τυχαίοι. Πρόκειτε για άτομα που είχαν εξαιρετικές ακαδημαϊκές επιδόσεις. Δεν είχαν απλά καλό μέσο όρο, είχαν δηλώσει αξιόλογα μαθήματα, είχαν κάνει πολλές εργασίες κλπ. Γενικά το έψαχναν το θέμα. Επιπλέον έχουν εξετασθεί σε αρκετά μαθήματα μεταπτυχιακού επιπέδου στα πλαίσια του διδακτορικού τους.
... Γράφτε κώδικα όσο είναι καιρός ...
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Απορίες για διδακτορικό

Post by tsilochr » Wed May 21, 2008 3:26 pm

Παιδιά, για να μην μπερδευτούν τα παιδιά που ρωτάνε, πλέον νομίζω ότι και με επίσημο κανονισμό τα ελληνικά ΑΕΙ δεν σου απονείμουν διδακτορικό αν δεν έχεις μεταπτυχιακό τίτλο. Για τις 2-3 περιπτώσεις εντός Ελλάδας( που ανέφερα κι εγώ κι εσείς), νομίζω ήταν οι τελευταίοι που ξεκίνησαν phd κατευθείαν χωρίς μεταπτυχιακό και χωρίς να προβλέπεται να αποκτήσουν αντίστοιχο τίτλο στο ενδιάμεσο.

Επίσης, όσοι την κάνουν προς USA μεριά, κάνουν το Msc ως μέρος του 5ετές τους Phd. Έχουνε δε και την επιλογή να αποσυρθούν από το Phd και να κρατήσουν το MSc μετά τα 2 πρώτα χρόνια

ΥΓ Στο Columbia πήγε νομίζω μόνο για MSc
User avatar
Ethel
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2395
Joined: Fri Mar 19, 2004 10:41 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: New York City, NY
Contact:

Re: Απορίες για διδακτορικό

Post by Ethel » Wed May 21, 2008 3:36 pm

tsilochr wrote:ΥΓ Στο Columbia πήγε νομίζω μόνο για MSc
Προφανώς και δεν μιλάω γι'αυτόν!

For the rest :roll: :oops:
There's no place like 127.0.0.1
User avatar
koki
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 403
Joined: Fri Apr 30, 2004 5:19 pm
Academic status: N>4
Location: Αργυρούπολη
Contact:

Re: Απορίες για διδακτορικό

Post by koki » Wed May 21, 2008 4:30 pm

Και στην Ελλάδα, μπορείς να δεις ότι σε μερικά τμήματα παρουσιάζεται κάπως έτσι:

Διδακτορικό : 2-3 χρόνια για κατόχους MSc, 4-5 χρόνια μαζί με τα απαραίτητα για την απόκτηση Msc, για κατόχους Bsc.

Κοινώς, είτε ρητά το γράφουν είτε εννοείται, το διδακτορικό είναι ~5 χρόνια μετά το πρώτο πτυχίο, και μέσα σε αυτά με τον ένα ή τον άλλο τρόπο περιλαμβάνεται και ένα μεταπτυχιακό (Msc)


Επίσης αυτό που κάνουν τα πολυτεχνεία, με την απευθείας συνέχιση σε διδακτορικό, είναι λίγο στα όρια, για αυτό και σπάνια το κάνεις σε άλλο ίδρυμα, απλά κάποιος καθηγητής μπορεί να σε κρατήσει για διδακτορικό στο τμήμα σου. Δεν νοείται να πας αλλού (σε άλλο Πανεπιστήμιο ή και Πολυτεχνείο) και να σε πάρουν απ'ευθείας για διδακτορικό, από όσο γνωρίζω.
``Άναρθρες κραυγές τύπου απόλυσης από στρατό' ' + ``'Άναρθρες κραυγές τύπου θα πάω στο Παρίσι' ' + ``Άναρθρες κραυγές τύπου μαμά μου φοβάμαι' '

Τα βλογς είναι σαν τις ********, όλοι έχουν από μία ;)

Death By Popcorn : Η απάντηση σε κάθε εσωτερική και εξωτερική σινε/σειρο-αναζήτηση. :D
JK_input
bit level
bit level
Posts: 24
Joined: Fri Apr 11, 2008 4:06 pm
Academic status: N>4

Re: Απορίες για διδακτορικό

Post by JK_input » Wed May 21, 2008 7:14 pm

Ευχαριστώ πολύ όλους τους συμφορουμίτες που απάντησαν :smt023
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Απορίες για διδακτορικό

Post by redlabel » Wed May 21, 2008 8:04 pm

ailouros wrote:Είναι τυπικό προαπαιτούμενο; Γενικά δεν θα το έλεγα (στο εξωτερικό δεν είναι αρκεί θεωρητικά 2:1 πτυχίο) αλλά οπωσδήποτε έτσι που έχει καταντήσει το μεταπτυχιακό θεωρείται απαραίτητο. Από την άλλη αν το proposal σου μπορεί να στηριχθεί στην εως τώρα πορεία σου η οποία μπορεί να δείξει ότι είσαι ικανός να διεξάγεις έρευνα στο συγκεκριμένο αντικείμενο οκ. Όταν παίζεται υποτροφία υπάρχει σχετικός ανταγωνισμός και ένα μεταπτυχιακό, συμπεριλαμβανομένων και των επιδόσεων εκεί, θα είναι συγκριτικό πλεονέκτημα για όποιον το έχει +περισσότερες πληροφορίες για τους κριτές.

Όπως και να χει σε κάθε προκήρυξη περιλαμβάνονται οι ελάχιστες προυποθέσεις. Θα είχε ενδιαφέρον να ακούσουμε τι ισχύει στο ΟΠΑ από κάποιον καθηγητή (φωτογραφικό)..
Σύμφωνα με τα ισχύοντα σήμερα στο Τμήμα μας, οι υποψήφιοι διδάκτορες θα πρέπει να διαθέτουν (αναγνωρισμένο) μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών. Θυμάμαι ότι παλαιότερα έγιναν κάποιες συζητήσεις για πτυχιούχους 5χρονων σπουδών και αν θα μπορούσαμε να τους δεχτούμε κατευθείαν στο διδακτορικό πρόγραμμα, αλλά δεν τελεσφόρησαν ουσιαστικά.

Στο εξωτερικό, ανάλογα με τη χώρα και το πανεπιστήμιο, ισχύουν όλοι οι δυνατοί συνδυασμοί και δεν υπάρχουν απόλυτες νόρμες. Στο εσωτερικό υπάρχουν, επίσης, αρκετές διαφοροποιήσεις και παραλλαγές - ειδικά στα Τμήματα που δεν έχουν οργανωμένα ΜΠΣ ή είναι 5χρονης φοίτησης ή αφορούν Καλές Τέχνες.

Δ. Γκρ.
JK_input
bit level
bit level
Posts: 24
Joined: Fri Apr 11, 2008 4:06 pm
Academic status: N>4

Re: Απορίες για διδακτορικό

Post by JK_input » Wed May 21, 2008 10:12 pm

Φίλτατε κ.redlabel :smt024 μήπως θα μπορούσατε να απαντήσετε στην ερώτηση που έθεσα στο παρακάτω link;
http://venus.cslab.aueb.gr/forum/viewto ... =90&t=5845
Προσπάθησα να μάθω γενικά στο net αλλα δεν κατάφερα τελικά να πάρω απάντηση στην ερώτηση μου...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Εννοείται όποιος συμφορουμίτης γνωρίζει κάτι ας κάνει ενα reply.
Sorry για το offtopic guys. :!:
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Απορίες για διδακτορικό

Post by redlabel » Thu May 22, 2008 12:47 am

JK_input wrote:Φίλτατε κ.redlabel :smt024 μήπως θα μπορούσατε να απαντήσετε στην ερώτηση που έθεσα στο παρακάτω link;
http://venus.cslab.aueb.gr/forum/viewto ... =90&t=5845
Προσπάθησα να μάθω γενικά στο net αλλα δεν κατάφερα τελικά να πάρω απάντηση στην ερώτηση μου...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Εννοείται όποιος συμφορουμίτης γνωρίζει κάτι ας κάνει ενα reply.
Sorry για το offtopic guys. :!:
Ευχαρίστως, αλλά θα μπορούσες να με βοηθήσεις λίγο να καταλάβω περί τίνος πρόκειται;

Δ. Γκρ.
User avatar
Sreak
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 956
Joined: Fri Apr 02, 2004 9:56 am
Academic status: PhD
Location: eltrun.gr

Re: Απορίες για διδακτορικό

Post by Sreak » Thu May 22, 2008 9:50 am

JK_input wrote:Φίλτατε κ.redlabel :smt024 μήπως θα μπορούσατε να απαντήσετε στην ερώτηση που έθεσα στο παρακάτω link;
http://venus.cslab.aueb.gr/forum/viewto ... =90&t=5845
Προσπάθησα να μάθω γενικά στο net αλλα δεν κατάφερα τελικά να πάρω απάντηση στην ερώτηση μου...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Εννοείται όποιος συμφορουμίτης γνωρίζει κάτι ας κάνει ενα reply.
Sorry για το offtopic guys. :!:
Σου απάντησα στο http://venus.cslab.aueb.gr/forum/viewto ... =90&t=5845
JK_input
bit level
bit level
Posts: 24
Joined: Fri Apr 11, 2008 4:06 pm
Academic status: N>4

Re: Απορίες για διδακτορικό

Post by JK_input » Thu May 22, 2008 12:09 pm

Sreak σε ευχαριστώ πάρα πολύ :)
Κάνένα πρόβλημα κ.redlabel λύθηκε η απορία μου :smt002 ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Απορίες για διδακτορικό

Post by redlabel » Thu May 22, 2008 11:49 pm

JK_input wrote:Sreak σε ευχαριστώ πάρα πολύ :)
Κάνένα πρόβλημα κ.redlabel λύθηκε η απορία μου :smt002 ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!
Με πρόλαβε ο αγαπητός (προπτυχιακός και μεταπτυχιακός) μαθητής μου... :smt023

Δ. Γκρ.
User avatar
Sreak
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 956
Joined: Fri Apr 02, 2004 9:56 am
Academic status: PhD
Location: eltrun.gr

Re: Απορίες για διδακτορικό

Post by Sreak » Fri May 23, 2008 12:02 am

redlabel wrote: Με πρόλαβε ο αγαπητός (προπτυχιακός και μεταπτυχιακός) μαθητής μου... :smt023

Δ. Γκρ.
αιώνιος μαθητής ;)
mouiskh
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 2
Joined: Sun Oct 17, 2010 4:27 pm

Re: Απορίες για διδακτορικό

Post by mouiskh » Sun Oct 17, 2010 4:38 pm

παιδια καλησπέρα!να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικά με διδακτορικό στα οικονομικά στην ελλάδα!ξέρετε αν υπάρχει κάποιο οικονομικό πανεπιστήμιο στην ελλάδα που να προσφέρει μισθό δηλ αμοιβή στους διδακτορικούς φοιτητές? και γι αυτούς που το έχουν ψάξει το θέμα κανένα καλό πανεπιστήμιο στο εξωτερικό για μακροοικονομία?
σας ευχαριστώ πολύ
User avatar
Proxenos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1095
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:20 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κολωνία, Γερμανία
Contact:

Re: Απορίες για διδακτορικό

Post by Proxenos » Thu Nov 11, 2010 3:15 pm

mouiskh wrote:παιδια καλησπέρα!να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικά με διδακτορικό στα οικονομικά στην ελλάδα!ξέρετε αν υπάρχει κάποιο οικονομικό πανεπιστήμιο στην ελλάδα που να προσφέρει μισθό δηλ αμοιβή στους διδακτορικούς φοιτητές? και γι αυτούς που το έχουν ψάξει το θέμα κανένα καλό πανεπιστήμιο στο εξωτερικό για μακροοικονομία?
σας ευχαριστώ πολύ
Στη Γερμανία αυτός είναι ο κανόνας για όσους κανουν διδακτορικό. Αυτό δε σημαίνει ότι ειναι εύκολο να βρεις μια θέση επιστημονικού συνεργάτη (Wissenschaftlicher Mitarbeiter) στον τομέα που θέλεις.

Πανεπιστήμια για Οικονομικά που θα σου πρότεινα σε Γερμανία, Ελβετία και Αυστρία (δεν τρελαίνομαι για rankings αλλά αυτό ήταν σε γενικές γραμμές κοντά σε αυτά που θα σου πρότεινα):

http://www.handelsblatt.com/_t=dgtool,i ... singleclip

Στην Ολλανδία θα βρεις και άλλα.
One who pays some attention to history will not be surprised if those who cry most loudly that we must smash and destroy are later found among the administrators of some new system of repression. - Noam Chomsky
mouiskh
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 2
Joined: Sun Oct 17, 2010 4:27 pm

Re: Απορίες για διδακτορικό

Post by mouiskh » Sun Nov 21, 2010 9:46 am

σε ευχαριστω πολυ!
Post Reply

Return to “Μεταπτυχιακά”