Ρομποτική

Συζητήσεις και ενημέρωση σχετικά με μεταπτυχιακές σπουδές σε Ελληνικά και ξένα πανεπιστήμια.
Post Reply
User avatar
Phoenix!
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 238
Joined: Wed Oct 07, 2009 9:38 am
Academic status: 4th year
Gender:

Ρομποτική

Post by Phoenix! » Fri Jun 04, 2010 7:54 pm

Καλησπέρα,
Έχω την εξής ερώτηση (για το μακρυνό μέλλον...)
Αν θες μεταπτυχιακό στην Ρομποτική (Ελλάδα ή εξωτερικό) πρέπει να έχεις τελειώσει το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του ΕΜΠ ή παρεμφερείς σχολές? Από το Τμήμα μας γίνεται? :smt017
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Ρομποτική

Post by AmmarkoV » Fri Jun 04, 2010 8:18 pm

Έχεις κάποια συγκεκριμένα μεταπτυχιακά προγράμματα υπ`όψην σου ?
Γενικά με ενδιαφέρει πολύ το συγκεκριμένο πεδίο ( http://ammarkov.ath.cx/~ammar/guard_dog ... php?blog=1 ) αυτό είναι το pet project μου :) ..
αλλά έχω την εντύπωση οτι αφενός δεν θα δεχθούν κάποιον από την σχολή μας τόσο εύκολα και αφετέρου οτι τελικά δεν έχει τοσο μεγάλη σημασία γιατί στην πραγματικότητα το μεγαλύτερο βάρος της πολυπλοκότητας του να φτιάξεις κάτι τέτοιο τελικά είναι προγραμματιστικό ( περιέργως ) ..

:smt023 :)
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
Phoenix!
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 238
Joined: Wed Oct 07, 2009 9:38 am
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Ρομποτική

Post by Phoenix! » Fri Jun 04, 2010 8:31 pm

Ακόμα είναι νωρίς αλλά κοίταγα τα εξής:
Stamford, MIT, CalTech, Carnegie Mellon - Robotics Institute
Επίσης έχει και Μεταπτυχιακό στο Πολυτεχνείο "Συστημάτων Αυτομάτου Ελέγχου και Ρομποτικής"
Όχι ότι έχω πιθανότητες αλλά λέέέέμε τώρα... :roll: Απλά να ξέρω να μην ελπίζω...
Το έχω δει το project , το παρακολουθώ κατά καιρούς :)
Καταπληκτική δουλειά!!! Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα π.χ. πώς ξεκίνησες κλπ.
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Re: Ρομποτική

Post by AmmarkoV » Fri Jun 04, 2010 8:39 pm

Για Stanford MIT κτλ νομίζω πολύ δύσκολα τα πράγματα ιδιαίτερα αν θές να σε υποστηρίξουν κ οικονομικά ( υποτροφίες κτλ ) αλλά το Μεταπτυχιακό "Συστημάτων Αυτομάτου Ελέγχου και Ρομποτικής" ακούγεται εφικτό!

Επίσης , κατα την ταπεινή μου γνώμη , δεν είναι καθόλου δύσκολο να ασχοληθείς και απο μόνη σου σαν hobby και να βρείς βιβλιογραφία.. Κάπως έτσι έχω κινηθεί προσωπικά και παρότι έχω πολλά κενά ( ηλεκτρονικής κυρίως ) ωστόσο αναγνωρίζω οτι έχω φτάσει σε κάποιο επίπεδο !

Γενικά αν θες κάποια kick-start directions pm me :D
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
Phoenix!
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 238
Joined: Wed Oct 07, 2009 9:38 am
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Ρομποτική

Post by Phoenix! » Fri Jun 04, 2010 8:42 pm

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια, στέλνω pm :smt006
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Ρομποτική

Post by rose » Mon Jun 07, 2010 12:27 pm

Να μην ελπίζεις.
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
Zifnab
Venus Former Team Member
Posts: 7581
Joined: Tue Nov 15, 2005 2:42 am
Academic status: MSc
Gender:
Location: Connecticut
Contact:

Re: Ρομποτική

Post by Zifnab » Mon Jun 07, 2010 12:33 pm

rose wrote:Να μην ελπίζεις.
Που ξέρεις τί μπορεί να κάνει η Phoenix σε 3-4 χρόνια ώστε να την δεχτεί κάποιο από αυτά τα τρία πανεπιστήμια ή κάποιο λίγο χειρότερο??? Μπορεί να σκάσει με 4-5 projects ρομποτικής και 3-4 καλές δημοσιεύσεις... και αν έχει και βαθμό και ένα καλό GRE γιατί όχι (για phd μιλάω) :smt023
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Ρομποτική

Post by rose » Mon Jun 07, 2010 12:38 pm

Εχεις δικαιο, τοτε κοιτα και το ΕΜΠ δεν ειναι τοσο καλο οσο το Stanford MIT αλλα θα κάνεις την δουλειά σου. φιλικά.
που θα πάει θα το δουμε...
User avatar
Phoenix!
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 238
Joined: Wed Oct 07, 2009 9:38 am
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Ρομποτική

Post by Phoenix! » Mon Jun 07, 2010 1:08 pm

rose wrote:Εχεις δικαιο, τοτε κοιτα και το ΕΜΠ δεν ειναι τοσο καλο οσο το Stanford MIT αλλα θα κάνεις την δουλειά σου. φιλικά.
Και την δουλειά μου την κάνω και δεν ξενιτεύομαι... Τώρα μόνο ο καιρός θα δείξει που θα καταλήξω...
Έχω πολλά ακόμα να μάθω και μπορεί να αλλάξουν και οι προτιμήσεις μου, οπότε ποτέ δεν ξέρεις... :)
Post Reply

Return to “Μεταπτυχιακά”