Μεταπτυχιακό έξω και διδακτικές μοναδες

Συζητήσεις και ενημέρωση σχετικά με μεταπτυχιακές σπουδές σε Ελληνικά και ξένα πανεπιστήμια.
Post Reply
gosom
bit level
bit level
Posts: 13
Joined: Mon Jun 07, 2010 9:40 am
Academic status: N>4

Μεταπτυχιακό έξω και διδακτικές μοναδες

Post by gosom » Mon Oct 25, 2010 11:01 am

Καλημέρες,

δεν γράφω συχνά στο φόρουμ παρα μονω αν χρειαζομαι τη βοηθεια καποιου :oops:

Ψάχνομαι για μεταπτυχιακό εξω αυτο τον καιρό.

Επειδή ειμαι 26 και τα χρονια περνανε θα προτιμουσα κατι σε 1 χρονο. Ξερετε τιποτα?
Για να ειναι αναγνωρισμενο στην Ελλαδα ποιες ειναι οι προυποθεσεις ? Πρέπει να έχει κάποιες διδακτικές μονάδες?

Επειδή δεν θα έχω σπόνσορα και θα προσπαθήσω να σπουδάσω με δικές μου οικονομίες με ενδιαφέρει να μην έχει
δίδακτρα ή να έχει χαμηλά π.χ 1500 ευρώ.
ΜΑθήματα ενοείτε στα αγγλικά.
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Μεταπτυχιακό έξω και διδακτικές μοναδες

Post by sandra » Mon Oct 25, 2010 2:30 pm

Σε τι ψαχνεις ομως; Ολλανδια ισως βρεις κατι οικονομικο και στα αγγλικα. Η Αγγλια γενικα τσουζει απο τιμες. Σκανδιναβια δεν ξερω. Ισως σε Γερμανια/Αυστρια να βρεις επισης στα αγγλικα και οικονομικο
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό έξω και διδακτικές μοναδες

Post by Ganther » Mon Oct 25, 2010 2:49 pm

gosom wrote:Καλημέρες,

δεν γράφω συχνά στο φόρουμ παρα μονω αν χρειαζομαι τη βοηθεια καποιου :oops:

Ψάχνομαι για μεταπτυχιακό εξω αυτο τον καιρό.

Επειδή ειμαι 26 και τα χρονια περνανε θα προτιμουσα κατι σε 1 χρονο. Ξερετε τιποτα?
Για να ειναι αναγνωρισμενο στην Ελλαδα ποιες ειναι οι προυποθεσεις ? Πρέπει να έχει κάποιες διδακτικές μονάδες?

Επειδή δεν θα έχω σπόνσορα και θα προσπαθήσω να σπουδάσω με δικές μου οικονομίες με ενδιαφέρει να μην έχει
δίδακτρα ή να έχει χαμηλά π.χ 1500 ευρώ.
ΜΑθήματα ενοείτε στα αγγλικά.
Υπαρχουν οι προυποθεσεις στο Δικατσα. Ψαξε και θα το βρεις. Νομιζω για Ελλαδα πρεπει να ειναι 1χρονο και 60ECTS το μεταπτυχιακο. Αλλα ακομα και να πληρουν τις προυποθεσεις τυποις, ειναι μερικα ιδρυματα που δεν αναγνωριζονται. Οποτε κοιτα τη λιστα. Δε θυμαμαι τωρα που την ειχα δει, αλλα υπηρχε ονλινε.
nkk
bit level
bit level
Posts: 31
Joined: Sun Sep 05, 2010 1:26 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό έξω και διδακτικές μοναδες

Post by nkk » Wed Oct 27, 2010 3:45 pm

Φίλε πέρα από την Ολλανδία που τα δίδακτρα είναι σταθερά (στα περισσότερα μεταπτυχιακά που προσφέρουν) και κυμαίνονται στο περίπου στα 1700 ευρώ, υπάρχουν απειροελάχιστα μεταπτυχιακά στις Σκανδιναβικές χώρες που είναι 1 έτος. Γενικά να ξέρεις ότι στις Σκανδιναβικές χώρες είναι δωρεάν οι σπουδές αλλά στην πλειοψηφία 95% τα masters είναι διετή. Ένα παράδειγμα που μπορώ να σου δώσω για μονοετές masters είναι στο KTH Royal Institute of Technology in Stockholm, όπου υπάρχουν 2-3 μονοετή στα Αγγλικά. Τέλος, στην Ισπανία παίζουν μονοετή μεταπτυχιακά, τα οποία κυμάινονται στα 2250 περίπου, και πάλι στα Αγγλικά.
User avatar
zoubb
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 172
Joined: Wed Jan 27, 2010 2:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό έξω και διδακτικές μοναδες

Post by zoubb » Fri Oct 29, 2010 3:48 pm

Πάντως εγώ σου προτείνω Ολλανδία πολύ καλά πανεπιστήμια ,κάποια μεσα στα καλύτερα 20 παγκοσμίως ,υπάρχουν μεταπτυχιακά ενός χρόνου και αρκετές προοπτικές για δουλειά εκεί!!τα διδακτρα όπως είπαν και τα παιδιά 1600-1700Ε :-)
User avatar
DrNio
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 750
Joined: Sun May 30, 2010 6:04 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Zion / Closer to 2199

Re: Μεταπτυχιακό έξω και διδακτικές μοναδες

Post by DrNio » Fri Jun 17, 2011 12:53 am

zoubb wrote:Πάντως εγώ σου προτείνω Ολλανδία πολύ καλά πανεπιστήμια ,κάποια μεσα στα καλύτερα 20 παγκοσμίως ,υπάρχουν μεταπτυχιακά ενός χρόνου και αρκετές προοπτικές για δουλειά εκεί!!τα διδακτρα όπως είπαν και τα παιδιά 1600-1700Ε :-)
Λίγο άκυρο χρονικά,αλλά επειδή τριγυρνούσε στο μυαλό μου,ξέρουμε τι βαθμό πρέπει να έχεις για να μπεις στα καλά πανεπιστήμια της Ολλανδίας?Λογικά δεν είναι πολλά και επειδή αναφέρθηκε η συγκεκριμένη χώρα,είπα να ρωτήσω.

Πιο συγκεκριμένα για το Free University,Delt U.,Netherlands ξέρουμε κάτι?Στην παρουσίαση του Βενέρη,Β.Βασσάλου,Πολύζου αναφέρεται μέσα στα κορυφαία :!: πανεπιστήμια της Ευρώπης. (τελευταίο βέβαια στην λίστα :-p ) Μετά δουλειά παίζει?
Everything that has a beginning has an end
User avatar
zoubb
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 172
Joined: Wed Jan 27, 2010 2:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό έξω και διδακτικές μοναδες

Post by zoubb » Sun Jun 19, 2011 8:20 pm

DrNio wrote:
zoubb wrote:Πάντως εγώ σου προτείνω Ολλανδία πολύ καλά πανεπιστήμια ,κάποια μεσα στα καλύτερα 20 παγκοσμίως ,υπάρχουν μεταπτυχιακά ενός χρόνου και αρκετές προοπτικές για δουλειά εκεί!!τα διδακτρα όπως είπαν και τα παιδιά 1600-1700Ε :-)
Λίγο άκυρο χρονικά,αλλά επειδή τριγυρνούσε στο μυαλό μου,ξέρουμε τι βαθμό πρέπει να έχεις για να μπεις στα καλά πανεπιστήμια της Ολλανδίας?Λογικά δεν είναι πολλά και επειδή αναφέρθηκε η συγκεκριμένη χώρα,είπα να ρωτήσω.

Πιο συγκεκριμένα για το Free University,Delt U.,Netherlands ξέρουμε κάτι?Στην παρουσίαση του Βενέρη,Β.Βασσάλου,Πολύζου αναφέρεται μέσα στα κορυφαία :!: πανεπιστήμια της Ευρώπης. (τελευταίο βέβαια στην λίστα :-p ) Μετά δουλειά παίζει?
Κοίτα εγώ ξέρω 2 άτομα που κάνουν μεταπτυχιακό Ολλανδία (University of Twente και Vrije ) και μπήκαν και οι 2 με πάνω από 7...αλλά επίσης παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες πέρα από το βαθμό πτυχίου όπως η πτυχιακή,η συνέντευξη κ.α....ας προσθέσει και κάποιος μεταπτυχιακός τη γνώμη του να μας ενημερώσει :-)
User avatar
kwnccc
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 994
Joined: Tue Jan 19, 2010 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό έξω και διδακτικές μοναδες

Post by kwnccc » Sun Jun 19, 2011 11:12 pm

zoubb wrote:
DrNio wrote:
zoubb wrote:Πάντως εγώ σου προτείνω Ολλανδία πολύ καλά πανεπιστήμια ,κάποια μεσα στα καλύτερα 20 παγκοσμίως ,υπάρχουν μεταπτυχιακά ενός χρόνου και αρκετές προοπτικές για δουλειά εκεί!!τα διδακτρα όπως είπαν και τα παιδιά 1600-1700Ε :-)
Λίγο άκυρο χρονικά,αλλά επειδή τριγυρνούσε στο μυαλό μου,ξέρουμε τι βαθμό πρέπει να έχεις για να μπεις στα καλά πανεπιστήμια της Ολλανδίας?Λογικά δεν είναι πολλά και επειδή αναφέρθηκε η συγκεκριμένη χώρα,είπα να ρωτήσω.

Πιο συγκεκριμένα για το Free University,Delt U.,Netherlands ξέρουμε κάτι?Στην παρουσίαση του Βενέρη,Β.Βασσάλου,Πολύζου αναφέρεται μέσα στα κορυφαία :!: πανεπιστήμια της Ευρώπης. (τελευταίο βέβαια στην λίστα :-p ) Μετά δουλειά παίζει?
Κοίτα εγώ ξέρω 2 άτομα που κάνουν μεταπτυχιακό Ολλανδία (University of Twente και Vrije ) και μπήκαν και οι 2 με πάνω από 7...αλλά επίσης παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες πέρα από το βαθμό πτυχίου όπως η πτυχιακή,η συνέντευξη κ.α....ας προσθέσει και κάποιος μεταπτυχιακός τη γνώμη του να μας ενημερώσει :-)
Υπάρχει κάπου ανεβασμένη αυτή η παρουσίαση?
User avatar
DrNio
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 750
Joined: Sun May 30, 2010 6:04 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Zion / Closer to 2199

Re: Μεταπτυχιακό έξω και διδακτικές μοναδες

Post by DrNio » Mon Jun 20, 2011 9:09 pm

Αυτό το pdf έχω εγώ.Δεν θυμάμαι απο που το κατέβασα,πάει αρκετός καιρός. :razz:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Everything that has a beginning has an end
User avatar
photisd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 875
Joined: Tue Nov 20, 2007 9:13 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό έξω και διδακτικές μοναδες

Post by photisd » Tue Jun 21, 2011 9:22 pm

Και επίσης να ψαχτείτε και με Ελβετία, Αυστρία, Γαλλία και Γερμανία... Ειδικά στην πρώτη, το EPFL, που είναι στην 3άδα των κορυφαίων, ζητά 1200 για 3 εξάμηνα και μετά σε στέλνουν για δουλειά (αλλά θέλει ψηλό μ.ό το συγκεκριμένο). Γενικά όμως και στην Ελβετία δηλαδή και Αυστρία και Ολλανδία και λίγο Γερμανία έχουν πολλά με κάτω από 2 χιλιάρικα.
‎...Τα μεγαλύτερα όνειρα δεν βγαίνουν ποτέ έξω απ' το κουτί. Χρειάζεται μεγάλο θάρρος για να τα βγάλεις στο φως, να τα κρατήσεις ψηλά και να δεις τον πραγματικό σου εαυτό να αντικατοπτρίζεται μέσα τους...
User avatar
rigo
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1160
Joined: Wed Nov 02, 2005 10:54 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Amsterdam

Re: Μεταπτυχιακό έξω και διδακτικές μοναδες

Post by rigo » Thu Jul 21, 2011 12:49 pm

DrNio wrote:
zoubb wrote:Πάντως εγώ σου προτείνω Ολλανδία πολύ καλά πανεπιστήμια ,κάποια μεσα στα καλύτερα 20 παγκοσμίως ,υπάρχουν μεταπτυχιακά ενός χρόνου και αρκετές προοπτικές για δουλειά εκεί!!τα διδακτρα όπως είπαν και τα παιδιά 1600-1700Ε :-)
Λίγο άκυρο χρονικά,αλλά επειδή τριγυρνούσε στο μυαλό μου,ξέρουμε τι βαθμό πρέπει να έχεις για να μπεις στα καλά πανεπιστήμια της Ολλανδίας?Λογικά δεν είναι πολλά και επειδή αναφέρθηκε η συγκεκριμένη χώρα,είπα να ρωτήσω.

Πιο συγκεκριμένα για το Free University,Delt U.,Netherlands ξέρουμε κάτι?Στην παρουσίαση του Βενέρη,Β.Βασσάλου,Πολύζου αναφέρεται μέσα στα κορυφαία :!: πανεπιστήμια της Ευρώπης. (τελευταίο βέβαια στην λίστα :-p ) Μετά δουλειά παίζει?
Γειά σου DrNio! Αυτή τη στιγμή είμαι στο δεύτερο έτος του cs master στο TU Delft και δουλεύω part-time σαν developer (μιλάω ελάχιστα Ολλανδικά). Εδώ είναι αρκετά εύκολο να βρεις δουλειά αν είσαι ΙΤ (πάρα πολλοί φοιτητές μάλιστα ξεκινάνε πρίν καν αποφοιτήσουν όπως εγώ), και συνήθως αρκούν τα Αγγλικά, τουλάχιστον στην αρχή. Θεωρώ την Ολλανδία στις top 3 χώρες με τις περισσότερες ευκαιρίες εργασίας σε πληροφορική για internationals αυτή τη στιγμή στην Ευρώπη, οπότε αν ψάχνεις κάτι τέτοιο είναι πολύ καλή επιλογή. Επίσης οι περισσότερες εταιρίες είναι πολύ ελαστικές με τις ώρες εργασίας σου: συνήθως αφήνουν τους φοιτητές να δουλεύουν 1 ή 2 μέρες την εβδομάδα και γενικώς πληρώνουν πολύ καλά. Έχε υπόψην σου επίσης οτι για όσο θα δουλεύεις ενώ είσαι φοιτητής δικαιούσαι από το υπουργείο επίδομα 250 EUR το μήνα και δωρεάν μετακινήσεις με τα τρένα. To TU Delft έχει δίδακτρα γύρω στα 1.700 το χρόνο, έχει μόνο 2 χρονα προγράμματα και ένας ΜΟ πάνω από 7 είναι καλός! Αν θές παραπάνω πληροφορίες pm me! ;)
"Αλλού κοιμάται το κορμί, και αλλού η ψυχή ξυπνάει"
Post Reply

Return to “Μεταπτυχιακά”