Συστατικές

Συζητήσεις και ενημέρωση σχετικά με μεταπτυχιακές σπουδές σε Ελληνικά και ξένα πανεπιστήμια.
gosom
bit level
bit level
Posts: 13
Joined: Mon Jun 07, 2010 9:40 am
Academic status: N>4

Συστατικές

Post by gosom » Wed Dec 08, 2010 3:14 pm

Ποια είναι η διαδικασία εύρεσης συστατικών?
Δεν ξέρω κανένα καθηγητή και δεν έχω παρακολουθήσει μαθήματα (εκτός καποιες ώρες μετρημένες στα δάχτυλα)

Πως τωρα ενας καθηγητης θα μου δωσει συστατική?

Και γενικά οι συστατικές τι βαρύτητα έχουν?
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Συστατικές

Post by sandra » Wed Dec 08, 2010 4:44 pm

Συστατική για μεταπτυχιακό ή δουλειά; Νομίζω στο 1ο εχουν πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα. Αν ενδιαφέρεσαι να συνεχίσεις τις σπουδές σου σε μεταπτυχιακό επίπεδο, η ιδανική διαδικασία περιλαμβάνει την εύρεση 2-3 καθηγητών οι οποίοι σε γνωρίζουν και σε ξεχωρίζουν από τη μάζα των φοιτητών, έχεις γράψει καλά στα μαθήματα τους και ακόμα καλύτερα έχετε κάνει μαζί κάποιο project ή την πτυχιακή σου. Για τη δουλειά φαντάζομαι πως θα πρέπει να βρεις άτομα που είναι σε πιο εφαρμοσμένα μαθήματα και έχεις κάνει βαρβάτα και καλά projects.
Πάντως να ξέρεις πως μια συστατική θα λέει αρκετά στοιχεία για την προσωπικότητά σου, την εργατικότητα, τη συνέπεια, την ωριμότητα στη σκέψη σου και τις δυνατότητες που έχεις. Αν δεν σε ξέρει κάποιος καλά ακόμα κι αν δεχθεί να σου δώσει συστατική (δίολου απίθανο να σου πει όχι), το πιο πιθανό είναι να γράψει απλά facts. Είναι άριστος/καλός/μέτριος φοιτητής από ότι θα δείτε και απο την αναλυτική του και σε μένα έχει πάρει σε αυτά και σε αυτά τα μαθήματα τους τάδε βαθμούς. Δε θες κάτι τέτοιο, μπορεί να σε βλάψει. Αν δεχθεί κάποιος καθηγητής συζήτησε ανοιχτά μαζί του και εξήγησε τους λόγους που οδηγησαν στην ελλειπη παρουσία σου στο μάθημά του, προσπάθησε να τους ανεβασεις το ενδιαφέρον με τυχόν δουλειά που έχεις κάνει εκτός πανεπιστημίου, γενικά δωσε τους εσύ το feedback που τους λείπει. Επισης αν είχες εργασιακή εμπειρία και πιστεύεις πως το αφεντικό μπορεί να γράψει κάτι καλό για σένα ζήτησε του το. Αν ενδιαφέρεσαι για εργασία θα μετρήσει πολύ, σε ακαδημαϊκό περιβάλλον γενικά προτιμούν των καθηγητών τις συστατικές.
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
gosom
bit level
bit level
Posts: 13
Joined: Mon Jun 07, 2010 9:40 am
Academic status: N>4

Re: Συστατικές

Post by gosom » Mon Dec 13, 2010 5:20 pm

sandra τι μου λες? ολοι αυτοι που εχουν συστατικες τους ξερουν οι καθηγητες??
Δηλαδη εγω που δεν με ξερει κανενας δεν μπορω να κανω μεταπτυχιακό?
Ξεκαθαρα ρωταω πως θα παρω μια συστατικη να κανω τι δουλεια μου.
Δεν μπορουν να με κρινουν αν ειμαι ουτε καλος ουτε κακος γιατι δεν με ξερουν
Το μονο που θελω ειναι να κανω μεταπτυχιακο ...υπαρχει λοιπον περιπτωση να παρω συστατική?
Αν ναι πως ? Τι πρεπει να του πω του καθηγητη και γιατι να μου δωσει αφου δεν με ξερει...δεν εχει λογικη να με συστησει
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Συστατικές

Post by sandra » Mon Dec 13, 2010 5:27 pm

Η λογικη της συστατικης αυτη ειναι, να σε ξερει αυτος που σε συστηνει. :???: Τωρα αν δε σε ξερει ανθρωπος υπαρχει προβλημα. Σου ειπα. Πηγαινε και βρες τους καθηγητες που εχεις γραψει καλους βαθμους (οσο πιο καλους γινεται) και που ειναι σχετικοι με τον τομεα που θες να κανεις μεταπτυχιακο. Πες τους οτι ναι μεν δεν παρακολουθουσες αλλα σε ενδιαφερει πολυ να φυγεις και θα το εκτιμουσες πολυ αν εγραφαν καποιον καλο λογο για σενα. Μην περιμενεις θαυματα, απο τη στιγμη που θυμηθηκες ξαφνικα να ενδιαφερθεις, δε μπορει να σε περιμενουν με δαφνες. Τουλαχιστον δειξε τους απο κοντα ωριμοτητα και ορεξη να ασχοληθεις με το μεταπτυχιακο, μιλησε τους λιγο για τα σχεδια σου και δωσε τους εσυ ολο το υλικο για τον χαρακτηρα σου και το τι εχεις καταφερει μεχρι τωρα αφου αυτοι δεν τα ξερουν.
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
gosom
bit level
bit level
Posts: 13
Joined: Mon Jun 07, 2010 9:40 am
Academic status: N>4

Re: Συστατικές

Post by gosom » Wed Dec 15, 2010 2:08 pm

Ευχαριστώ για τη απάντηση .... αλλά αυτό το τώρα θυμήθηκα να ενδιαφερθώ δεν μου κάθεται και πολύ καλά.
Για να μην πηγαινα στ σχολή προφανως ειχα αλλες προτεραιοτητες ή δεν το είχα ανάγκη.
Πάντως όταν έχεις πολλά πράγματα να κάνεις δεν σκέφτεσαι να πας να γλύψεις για να πάρεις μια συστατική , γιατί περι γλυψίματος πρόκειται.
Τελοσπάντων θα προσπαθήσω μπας και φιλοτιμηθεί κανενας και μου δωσει αλλιως θα στειλω αιτηση χωρις συστατικές...
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Re: Συστατικές

Post by crash_override » Wed Dec 15, 2010 2:58 pm

Δεν είναι θέμα γλυψίματος. Απλά, για να μην σου δώσει ο καθηγητής μία τυπική συστατική που λέει ότι απλά έγραψες καλά στο μάθημα αλλά δεν σε έχει ξαναδεί, πρέπει να πεις και δυο λογάκια παραπάνω.

Φιλικά πάντα, μην πας με αυτό το ύφος σε καθηγητή να του ζητήσεις συστατική γιατί το πιο πιθανό είναι να πιαστείτε στα χέρια στο τέλος.

Νομίζω ότι έχεις παρεξηγήσει λιγάκι τον ρόλο της συστατικής. Υπάρχουν πολλοί καθηγητές που δίνουν συστατικές σε όποιον τους τις ζητήσει, χωρίς να τους ξέρουν. Φυσικά, απαραίτητη προυπόθεση είναι να έχεις γράψει έναν ικανοποιητικό βαθμό.


Εγώ θα σου πρότεινα να μην κολάς σε μικροπράγματα, πήγαινε σε όποιον καθηγητή θες και πες του για το μεταπτυχιακό σου. Λίγοι θα αρνηθούν να σε βοηθήσουν.

Υ.Γ. Μην στείλεις αίτηση για μεταπτυχιακό χωρίς συστατικές (εφόσον στο ζητάνε βέβαια). Είναι 100% σίγουρο ότι δεν θα ανοίξουν καν την αίτησή σου, αφού είναι ελλειπής.
What to say man...what to say....
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Συστατικές

Post by sandra » Wed Dec 15, 2010 3:29 pm

Μα συγγνωμη κατι παρερμηνευεις ή απλά μπήκες τεντωμένος για να διαφωνήσεις. Σου εγραψα στο πρωτο ποστ μου να τους εξηγησεις τους λογους που δε μπορουσες να παρακολουθεις ή όχι; Απο τη στιγμη που δεν το σχολιασες που θες να ξερω και γιατι πρεπει να με αφορα το αν δουλευες ή ξυνοσουν, δικαιωμα σου ειναι να τα κανεις και τα δυο. Τα γεγονοτα ειναι γεγονοτα, στο εγραψα ποσες φορες παραπανω, προσπαθησε να αμβλυνεις οποιαδηποτε κακη εικονα μπορει να δειχνεις στα χαρτια με την προσωπικοτητα σου. Μιλα τους, εξηγησε τους, δειξε τους πως ενδιαφερεσαι πραγματικα. Απο εκει και περα αλλα λογια να αγαπιομαστε, δε θα σου δωσω εγω τη συστατικη, τους καθηγητες που σε ενδιαφερουν πρεπει να πεισεις.
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
gosom
bit level
bit level
Posts: 13
Joined: Mon Jun 07, 2010 9:40 am
Academic status: N>4

Re: Συστατικές

Post by gosom » Wed Dec 15, 2010 4:20 pm

Μου τη σπαει που θεωρουν προαπαιτουμενο την συστατικη για αυτο ειμαι τσαντισμενος. Προφανως δεν εχω προβλημα με τη sandra.
Θεωρώ βλακεια να εχεις προαπαιτουμενο για το μεταπτυχιακο μια συστατικη , δηλαδη αν παω στον Καβουρα που εχω 9 java και λειτουργικα
θα πρεπει να μου δωσει? Για εμενα αυτο το 9 δεν λεει τιποτα. Αυτο προσπαθω να δωσω να καταλαβεται, ότι είναι υποκρισία.

Συστατική θα πρέπει να παίρνουν μόνο κάπιοοι ξεχωριστοί φοιτητές και τα βύσματα(για να συμπεριλαβω και την Ελλαδα μας) .
Εγω δεν εχει νοημα να παρω συστατικη θα ειναι τελειως τυπικο. Ειναι για το πως φαινεται...δεν αξιζω συστατική απλά.

Και ναι αν τα πω αυτα σε καθηγητες θα με πεταξουν κλωτσιδον εξω γιατι αμφισβητω το συστημα τους...
Δεν ειναι ψεμματα βεβαια αλλα δεν μας αρεσει να μας το λενε κιολας.

Τελοσπαντων θα κανω και εγω οτι κανουν ολοι και θα την βρω την ακρη μου...

Φιλικα παντα και δεν ειναι προσωπικο
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Συστατικές

Post by enum21 » Wed Dec 15, 2010 4:23 pm

Πάρε και από τη δουλειά σου συστατική (αν ήταν σε αντικείμενο που σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς) ;)
gosom
bit level
bit level
Posts: 13
Joined: Mon Jun 07, 2010 9:40 am
Academic status: N>4

Re: Συστατικές

Post by gosom » Wed Dec 15, 2010 4:47 pm

enum21 έχουν βαρύτητα? Γιατί από δουλειά μπορώ να βρω (πιστεύω)...

Για έξω με ενδιαφέρει πρωτιστως
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Συστατικές

Post by enum21 » Wed Dec 15, 2010 5:05 pm

gosom wrote:enum21 έχουν βαρύτητα? Γιατί από δουλειά μπορώ να βρω (πιστεύω)...

Για έξω με ενδιαφέρει πρωτιστως
με μια πρώτη ματιά κατέληξα εδώ http://www.cso.auth.gr/Greek/Sustatiki01.gr.htm
Φυσικά και έχουν βαρύτητα αν είναι συναφή με αυτά που σπουδάζεις. Και είναι (κατ' εμέ) μια πολύ καλή απόδειξη ότι σπούδαζες και δούλευες (άλλο να το λες-γράφεις και άλλο να το δείχνεις και μάλιστα με μια καλή συστατική). :-)
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Re: Συστατικές

Post by crash_override » Thu Dec 16, 2010 9:43 am

Φυσικά και έχουν βαρύτητα οι συστατικές από δουλειά. Κατά την γνώμη μου, ίσως να είναι καλύτερη και από καθηγητή. Όλοι μπορούν να βρουν συστατικές από καθηγητές, αλλά από την εργασία σου θεωρείται κάτι επιπλέον... :smt023 :smt023
What to say man...what to say....
User avatar
theo
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 187
Joined: Tue Sep 11, 2007 2:52 am
Gender:

Re: Συστατικές

Post by theo » Tue Dec 21, 2010 2:42 pm

Εγώ κάνω μεταπτυχιακό και μεγάλο ρόλο έπαιξε και η συστατική από τη δουλειά μου. Επίσης βάρος είχε και μία συστατική καθηγητή που ήταν γραμμένη στο χέρι σαν γράμμα, δηλαδή κάτι έξω από τις στανταρ φόρμες.
Αν θες για έξω, να κοιτάξεις να είναι στα αγγλικά γραμμένες.

Επίσης, για συστατική από τη δουλειά σου, μην του ζητήσεις φυσικά να σου τη γράψει ο προϊστάμενος, μέσα σε όλες τις δουλειές που σίγουρα θα έχει, γράψε την εσύ και δώστη του για υπογραφή. Αφού θα υπογράψει, προφανώς και συμφωνεί με ό,τι γράφει μέσα!

Σε έναν καθηγητή που πήγα και δεν με ήξερε, μου έδωσε μια τυπωμένη από μία λίστα που είχε και μου είπε ότι "αυτήν την συστατική τη δίνω σε αυτούς που μου έγραψαν 8." Ούτε που διαβάστηκε...
"Ζητείτε πρώτον την βασιλεία των ουρανών, και ταύτα πάντα προστεθήσεται υμίν..."
gosom
bit level
bit level
Posts: 13
Joined: Mon Jun 07, 2010 9:40 am
Academic status: N>4

Re: Συστατικές

Post by gosom » Mon Dec 27, 2010 12:17 pm

theo ευχαριστω για την ενημερωση.

Σε επικοινωνια με καθηγητη με γειωσε κανονικα....

Τι να πω ... Ο επιμενων νικα πιστευω ,
για να δουμε.
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Συστατικές

Post by ultimate_aektzis » Mon Dec 27, 2010 1:04 pm

Τι σου ειπε δηλαδη?
gosom
bit level
bit level
Posts: 13
Joined: Mon Jun 07, 2010 9:40 am
Academic status: N>4

Re: Συστατικές

Post by gosom » Mon Dec 27, 2010 1:21 pm

ότι δεν δινει συστατικη για υποχρεωτικα μαθηματα αλλα για πιο προχωρημενα (εχω 7 και 7.5 στα μαθηματα που μου εκανε) και σε αλλα 2 που διδασκε κατα καιρους 7 (εγω ειχα αλλο καθηγητη) . Ακομα μου ειπε οτι η συστατικη σε υποχρεωτικα μαθηματα δεν εχει θετικο αντικτυπο!!!!

Σεβαστη η αποψη του αλλα παλι βγαινω σωστος...μαλλον θελουν πολυ γλυψιμο και παρακαλια.
Γιατι ξερω ατομο που κανει μεταπτυχιακο και εχει συστατικες απο καθηγητες μας και δεν ξερει να γραψει hello world σε java χωρις υπερβολη


Υ.Γ. Παντως μπραβο στον συγκεκριμενο καθηγητη γιατι μου απαντησε πολυ ευγενικα και μου εδωσε συμβουλες.
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Συστατικές

Post by sandra » Mon Dec 27, 2010 1:26 pm

Πραγματικά προσβάλεις πολύ κόσμο. Γιατί δε δέχεσαι απλά πως κάποιοι ξέρουν καλύτερα τη δουλειά τους; Ναι, έχει δίκιο ο καθηγητής που στο είπε. Συστατικές από μαθήματα των δύο πρώτων ετών δεν είναι δυνατές. Δεν ξέρω σε ποια πανεπιστήμια κάνεις αίτηση, σε πολλά όμως που έχω κάνει έχουν σαφείς οδηγίες και το γράφουν καθαρά. Συστατικές από καθηγητές που σου έκανα στο τελευταίο έτος advanced μαθήματα και σε ξέρουν καλά. Αν το μεταπτυχιακό που σε ενδιαφέρει είναι προσανατολισμένο γύρω από οικονομικά και γενικά industry πάρε συστατικές από το χωρο εργασίας σου. Αλλά δε μπορείς να κατηγορείς καθηγητές επειδη απλα δε σου δινουν συστατικη. Δεν ειναι θεμα γλειψιματος αλλα πραγματικοτητας.
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
gosom
bit level
bit level
Posts: 13
Joined: Mon Jun 07, 2010 9:40 am
Academic status: N>4

Re: Συστατικές

Post by gosom » Mon Dec 27, 2010 1:32 pm

sandra νομιζω δεν κατηγορησα τον συγκεκριμενο καθηγητη.
Ισα ισα τον εκτιμω πιο πολυ απο ολους.

Δεν νομιζω να προσβαλλα κανεναν με το post μου. Δυστυχως αυτο που λεω ειναι μια πραγματικοτητα.
Βεβαια δεν ειναι στο μεταπτυχιακο του ΟΠΑ...ειναι σε αλλο Πανεπιστημιο.

Αν ομως πιστευεις οτι το Post μου ειναι ακαταλληλο μπορεις να το σβησεις .

Πιο θεωρεις προχωρημενο μαθημα?
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Συστατικές

Post by sandra » Mon Dec 27, 2010 1:41 pm

Δεν ειμαι mod για να το σβησω, και προφανως κανενας mod δε θα εσβηνε ποστ σου απλα επειδη διαφωνουσε ;)
Ποιους κυκλους εχεις; Στους δικους μου κυκλους θα εβαζα τα μαθηματα που θεωρω πιο δυσκολα π.χ. Ε.Θ. Αλγοριθμων. Γενικα το Ειδικα Θεματα δειχνει πως ειναι advanced. Απλα δες το και με την προσελευση που εχει το μαθημα. π.χ. μπορεί να ειναι μαθημα υποχρεωτικο κατευθυνσης και να εχει 5-6 ατομα μονο επειδη ειναι παλουκι μπορει και να εχει 500. Προφανως στο 1ο εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες αν εχεις παει καλα να παρεις συστατικη. Στο ξανακανω σουμα γιατι αργοτερα μπορει και αλλοι φοιτητες να ενδιαφερθουν.
Συστατικές από:
α) καθηγητή που έκανες πτυχιακή μαζί του
β) καθηγητή που έκανες ερευνητικο προτζεκτ
γ) καθηγητή που σε γνωρίζει καλά και που έγραψες από τους καλύτερους βαθμους σου σε αυτόν
δ) καθηγητή που είναι γνωστός στον χωρο του και τα ερευνητικα του ενδιαφεροντα ταιριαζουν με τα δικα σου
ε) καθηγητή που σε εχει δει σε ενα από τα τελευταια σου μαθηματα και ξερει τι σοι φοιτητής εισαι ΤΩΡΑ
στ) καθηγητή που ακομα κι αν δεν εγραψες καλά έκανες κατι εξαιρετικο, που αξιζει να το γραψει στη συστατικη του.
ζ) εργοδότη, σε περιπτωση που εισαι προσανατολισμενος σε εφαρμοσμενο και οικονομικο μεταπτυχιακο και ο οποιος μπορει να εξαρει τη συνεργασια σου, την εφευρετικοτητα σου, την ικανοτητα σου να αναλαμβανεις δυσκολες αποφασεις σε προτζεκτς, τα ηγετικα σου χαρακτηριστικα, το ταλεντο σου σε κατι συγκεκριμενο
Απλα σκεψου πως καποιος πρεπει να σε συστησει, αρα να σε ξερει καλα, αρα να εχει να γραψει κατι που το πανεπιστημιο που θα το διαβασει θα σε θυμαται. Δε θες απλα να παρεις συστατικες. Θες τις καλυτερες δυνατες ωστε να κανεις maximize την πιθανοτητα του να σε παρουν γιατι καποιος σοβαρος ανθρωπος σε συστηνει για ιδανικη επιλογη.
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
GeorgeB
byte level
byte level
Posts: 110
Joined: Sat Jan 16, 2010 7:39 pm
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Συστατικές

Post by GeorgeB » Mon Dec 27, 2010 1:43 pm

gosom wrote:Σεβαστη η αποψη του αλλα παλι βγαινω σωστος...μαλλον θελουν πολυ γλυψιμο και παρακαλια.
:-D :-D Φαντάσου να ήταν τόσο εύκολα και τυχαία τα πραγματα :-D :-D
gosom
bit level
bit level
Posts: 13
Joined: Mon Jun 07, 2010 9:40 am
Academic status: N>4

Re: Συστατικές

Post by gosom » Mon Dec 27, 2010 2:39 pm

georgeB δεν το πιασα τι εννοεις....

sandra σε αυτα που λες εισαι σωστη, αλλα ετσι λειτουργει το συστημα?

Η ευρεση συστατικων ειναι μια διαδικασια η οποια με κουραζει γιατι εχω περιορισμενο χρονο αλλα και γιατι δεν την θεωρω αντικειμενικη.
Δεν εκανα ποστ για αντιπαραθεση απλα μονο για να δω τι αποψη εχουν και αλλοι φοιτητες.
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Συστατικές

Post by ultimate_aektzis » Mon Dec 27, 2010 3:18 pm

sandra σε αυτα που λες εισαι σωστη, αλλα ετσι λειτουργει το συστημα?
Ε ναι, λες ολοι οσοι κανουν μεταπτυχιακο να γλυφουν?
Post Reply

Return to “Μεταπτυχιακά”