Συστατικές

Συζητήσεις και ενημέρωση σχετικά με μεταπτυχιακές σπουδές σε Ελληνικά και ξένα πανεπιστήμια.
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Re: Συστατικές

Post by sandra » Mon Dec 27, 2010 3:19 pm

Κοιτα πηρες μια αρνητικη απαντηση απο εναν καθηγητη, αυτο δε θα πρεπει να σε πτωει και δεδομενων οσων σου ειπα ηταν σχετικα αναμενο. Προσωπικα πηρα αρκετες αρνητικες απαντησεις απο ατομα τα οποια μου ειπαν πως η συστατικη απο αυτους δε θα ειναι δυνατη και εδειξαν πως ενδιαφερονται, αλλα ακομα και απο ατομο που εθεσε ωμα και ψυχρα πως δεν κανω κατα τη γνωμη του για διδακτορικο και με γειωσε εντελως, οχι οπως το εθεσες εσυ. Προφανως και δε θα σε περιμενουν με ροδοπεταλα, μην απελπιζεσαι απο το πρωτο οχι.
Η διαδικασια ειναι σχεδον παντα αυτη, τωρα αυτο ποικιλει και με το που θες να πας. Αν σε ενδιαφερει το μεταπτυχιακο της επιστημης υπολογιστων (γιαυτο το ποσταρες εδω; ) φανταζομαι πως απο οποιον και να παρεις δε θα εχει μεγαλη σημασια. Αν ειναι για εξω οι αιτησεις σου ανεβαζεις και εσυ τον πηχη οσον αφορα το τι ζητας απο τον καθηγητή, αλλα να περιμενεις πως και αυτος θα θελει να δει εναν πολυ καλο φοιτητη απεναντι του.
Θεωρω παντως πως τα παρατραγουδα στη διαδικασια παντα θα υπαρχουν. Ελλαδα ζουμε και καθημερινα ακουμε για ρουσφετια, δε θα ταν παραλογο να ακουστει κατι και για αυτη τη διαδικασια. Αλλα δοξα το Θεο εχουμε καλους καθηγητές και οι περισσοτεροι δειχνουν ντομπρα ατομα και σκεψου πως κανενας δε θελει να στειλει οποιονδηποτε ασχετο εξω. Συντομα θα τον εκθεσει και δε θα εκπληρωσει οσα γραφτηκαν στις συστατικες γιαυτον.
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
gosom
bit level
bit level
Posts: 13
Joined: Mon Jun 07, 2010 9:40 am
Academic status: N>4

Re: Συστατικές

Post by gosom » Mon Dec 27, 2010 4:03 pm

ultimate_aektzis wrote:
sandra σε αυτα που λες εισαι σωστη, αλλα ετσι λειτουργει το συστημα?
Ε ναι, λες ολοι οσοι κανουν μεταπτυχιακο να γλυφουν?
Προς θεου δεν ισχυει αυτο το πραγμα....Δεν ειπα αυτο.

Ομως θελει και λιγο μεσο αν δεν εισαι και αστερι... αυτο δεν αμφισβητειται.

Sandra, παντως νομιζω οτι δεν εκτιθεται να σου δωσει ενας καθηγητης μια συστατικη...Δεν θελω να γραψει οτι ειμαι θεος και μυλαο και θα παω μπροστα τη επιστημη . Σκεψου οτι δεω μπορω να κανω αιτηση καν χωρις συστατικη. Δεν εχω τη δυνατοτητα ουτε να διεκδικησω μια θεση για τη συνεντευξη και ας με κοψουν εκει.
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Συστατικές

Post by nachos » Mon Jan 17, 2011 7:57 pm

gosom wrote:Πιο θεωρεις προχωρημενο μαθημα?
Λογική
Υπολογισιμότητα
Τεχνητή Νοημοσύνη
Κατανεμημένα Συστήματα
Γραφικά Υπολογιστών
Επικοινωνία Ανθρώπου - Υπολογιστή
Ειδικά Θέματα Αλγορίθμων
Ασύρματα Δίκτυα & Κινητές Επικοινωνίες
Συστήματα Ανάκτησης Πληροφορίας
Εξόρυξη Γνώσης από Β.Δ. και τον Παγκόσμιο Ιστό
κλπ.

Νομίζω πιάνεις το νόημα
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
sinner
bit level
bit level
Posts: 21
Joined: Thu Sep 02, 2010 1:37 pm

Re: Συστατικές

Post by sinner » Tue Jan 25, 2011 3:54 pm

Αυτό νομίζω θα σε βοηιήσει αρκετά..http://www.cso.auth.gr/Greek/Sustatiki01.gr.htm
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Συστατικές

Post by enum21 » Tue Mar 15, 2011 3:53 pm

Μια απορία που μου ήρθε τώρα... τις συστατικές μπορείς να τις διαβάσεις ή δεν επιτρέπεται?
liam
byte level
byte level
Posts: 65
Joined: Wed Feb 11, 2009 11:54 am

Re: Συστατικές

Post by liam » Tue Mar 15, 2011 4:51 pm

Κανονικα στις δινουν με σφραγισμενο φακελο ή τις στελνουν κατευθειαν ηλεκτρονικα οι καθηγητες στο πανεπιστημιο. Βεβαια δεν αποκλειεται να τις παρεις εσυ σφραγισμενες να τις ανοιξεις και να τις στειλεις ηλεκτρονικα οποτε και θα δεις τι λενε. Καλυτερα βεβαια, σε αυτην την περιπτωση να παρεις και μια επιβεβαιωση απο το πανεπιστημιο γιατι καποια μπορει να μην θελουν να τις ανοιξεις.
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Re: Συστατικές

Post by crash_override » Tue Mar 15, 2011 7:11 pm

enum21 wrote:Μια απορία που μου ήρθε τώρα... τις συστατικές μπορείς να τις διαβάσεις ή δεν επιτρέπεται?
Είναι ανάλογα με τον καθηγητή. Κανονικά στις δίνουν σφραγισμένες και μπορεί και να τις στείλουν οι ίδιοι στο πανεπιστήμιο αν χρειάζεται ηλεκτρονική εγγραφή. Αλλιώς, μπορεί να σου δώσει μία σφραγισμένη για να την στείλεις και μία ανοικτή για να την σκανάρεις και να την στείλεις.
Υπάρχουν βέβαια και πανεπιστήμια που απλώς βάζεις το mail του καθηγητή και εκείνοι του στέλνουν μία έτοιμη φόρμα για να συμπληρώσει.
What to say man...what to say....
jimakos
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 1
Joined: Wed Nov 02, 2011 2:16 pm

Re: Συστατικές

Post by jimakos » Wed Nov 02, 2011 2:34 pm

Επειδή έχω ξεκινήσει και εγώ την διαδικασία εύρεσης πρόθυμου καθηγητή για συστατική έχω συναντήσει αρκετές δυσκολίες και όχι. Με βαθμό 7 είναι πολύ αυτοί που δεν δείχνουν και ιδιαίτερη προθυμία .. Ξέρει κανένας ποιοι είναι οι "καλοί" και ποιοι οι "κακοί" καθηγητές σχετικά με τις συστατικές;;;; Χωρίς αυτό να σημαίνει θάψιμο και ρουφιάνεμα αλλά βασισμένο σε πραγματικά γεγονότα...
User avatar
DrNio
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 750
Joined: Sun May 30, 2010 6:04 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Zion / Closer to 2199

Re: Συστατικές

Post by DrNio » Wed Nov 02, 2011 5:57 pm

Δεν έχω προσωπική εμπειρία , είμαι μικρός ακόμα ( :smt016 ), αλλά θα σου πω ενός γνωστού μου.
Βέβαια αυτός αποφοίτησε πριν 4-5 χρόνια περίπου.

Πήρε συστατική απο τον Κωνσταντόπουλο και Δημέλη.
Με τον πρώτο έκανε πτυχιακή και είχε 6.5 στο υποχρεωτικό του 3ου έτους.
Στην Δημέλη μετά απο άπειρες προσπάθειες να περάσει την Οικ.Επιστήμη,τελικά πήρε 8.5 .

Απο κύκλους είχε επιλέξει Πληροφοριακά/Οικονομικά.

Για γράψε και ένα review για τους καθηγητές, όταν ξεμπερδέψεις. :-p
Πες μας και τους κύκλους που έχεις επιλέξει.
Everything that has a beginning has an end
User avatar
ala_mages
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1489
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:04 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Συστατικές

Post by ala_mages » Wed Nov 02, 2011 6:10 pm

jimakos wrote:Επειδή έχω ξεκινήσει και εγώ την διαδικασία εύρεσης πρόθυμου καθηγητή για συστατική έχω συναντήσει αρκετές δυσκολίες και όχι. Με βαθμό 7 είναι πολύ αυτοί που δεν δείχνουν και ιδιαίτερη προθυμία .. Ξέρει κανένας ποιοι είναι οι "καλοί" και ποιοι οι "κακοί" καθηγητές σχετικά με τις συστατικές;;;; Χωρίς αυτό να σημαίνει θάψιμο και ρουφιάνεμα αλλά βασισμένο σε πραγματικά γεγονότα...
Κοίτα, γενικά για να πάρεις συσταστική θα πρέπει ή να σε ξέρει κάποιος καθηγητής(να έχεις ασχοληθεί με το μάθημά του,παρακολουθείς,ασχολήσε με εργασίες κτλ, ή να έχεις κάνει πτυχιακή σε αυτόν) ή να έχεις γράψει 9+ ή να έχεις κάνει κάποιο project τούμπανο σε κάποιο μάθημα του.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση είναι κάπως ψιλοδύσκολο να πάρεις, και είναι λίγο λογικό εφόσον την συστατική την γράφεις για κάποιον που γνωρίζεις(με τόσα άτομα δύσκολα να σε γνωρίζει καθηγητής βέβαια εκτός άμα είσαι κλασσικός στις διαλέξεις και συμμετέχεις) , όταν ο άλλος δεν σε γνωρίζει θέλει κάποιο αντίκρυσμα ότι αξίζει να στην δώσει(βαθμοί και projects που προανέφερα), σε άλλη περίπτωση απλά θα κάνει καθαρά αγγαρεία να στην δώσει.

Επίσης να προσέξεις γιατί μια συστατική δεν σημαίνει ότι είναι και θετική, δηλαδή μπορεί άμα πιέσεις κάποιον να σου δώσει να γράφει πράγματα που δεν είναι υπέρ σου(παύει έτσι να είναι συστατική βέβαια και πρέπει να είναι κουφάλα ο άλλος να το κάνει αλλά έχουν υπάρξει και τέτοιες περιπτώσεις).

Βρες σε πιο μάθημα είχες κάνει καλή εργασία και είχες γράψει τουλάχιστον 7 και πες του καθηγητή ότι την έχεις ανάγκη για δουλειά κτλ(με το καλύτερο δυνατό τρόπο), δεν νομίζω να μην σου δώσουν απλά να ξέρεις ότι θέλουν όπως σου είπαν κάποιο αντίκρυσμα, αν δεν το έχεις αυτό τότε δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση να σου δώσουν εφόσον υπογράφουν για σένα, και αν πας με στυλ "οφείλεις να μου δώσεις" τότε σίγουρα δεν θα πάρεις και ας έχεις γράψει καλά.

Τώρα για καθηγητές πρόθυμους να βοηθήσουν χωρίς κάποιο ιδιαίτερο αντίκρυσμα ας σου προτείνει κάποιος πιο παλιός αν γνωρίζει.
Mpomp is building an army.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ______☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. _ / \
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Welcome to the [url=http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pAY9CNkKOsg#t=59]ricefields[/url] mathaf*ka [url=http://foss.aueb.gr]Turn on the foss please![/url]
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Συστατικές

Post by enum21 » Wed Nov 02, 2011 6:46 pm

ala_mages wrote: Τώρα για καθηγητές πρόθυμους να βοηθήσουν χωρίς κάποιο ιδιαίτερο αντίκρυσμα ας σου προτείνει κάποιος πιο παλιός αν γνωρίζει.
Καλά κι εσύ δεν είσαι και κανας νέος πια. Ν=4 έφτασες. :smt016
User avatar
ala_mages
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1489
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:04 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Συστατικές

Post by ala_mages » Wed Nov 02, 2011 11:53 pm

enum21 wrote: Καλά κι εσύ δεν είσαι και κανας νέος πια. Ν=4 έφτασες. :smt016
Ναι το ξέρω, αλλά δεν έχω μπει σε κανένα μάθημα μέχρι να παρακολουθήσω, μόνο Τεχνητή :-D ,
οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για καθηγητές αφου δεν ξέρω καλά καλά ποιος είναι ποιος
Mpomp is building an army.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ______☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. _ / \
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Welcome to the [url=http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pAY9CNkKOsg#t=59]ricefields[/url] mathaf*ka [url=http://foss.aueb.gr]Turn on the foss please![/url]
User avatar
nik_sak
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 220
Joined: Mon Jun 30, 2008 12:38 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Συστατικές

Post by nik_sak » Mon Nov 21, 2011 12:27 am

πιστευετε πως ειναι προτιμοτερη μια συστατικη επιστολη απο εναν καθηγητη που ειναι πολυ γνωστος στον τομεα του, αλλα η σχεση μου μαζι του περιοριζεται σε ανελλιπη παρακολουθηση μαθηματων κυκλων και βαθμολογια 8+
ή απο εναν καθηγητη που ειναι λιγοτερο γνωστος αλλα εχω 10αρι στο μαθημα κυκλου του και με γνωριζει προσωπικα απο πτυχιακη κλπ ?
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Συστατικές

Post by enum21 » Mon Nov 21, 2011 8:19 am

nik_sak wrote:πιστευετε πως ειναι προτιμοτερη μια συστατικη επιστολη απο εναν καθηγητη που ειναι πολυ γνωστος στον τομεα του, αλλα η σχεση μου μαζι του περιοριζεται σε ανελλιπη παρακολουθηση μαθηματων κυκλων και βαθμολογια 8+
ή απο εναν καθηγητη που ειναι λιγοτερο γνωστος αλλα εχω 10αρι στο μαθημα κυκλου του και με γνωριζει προσωπικα απο πτυχιακη κλπ ?
Γιατί δεν παίρνεις και από τους δύο?
User avatar
nik_sak
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 220
Joined: Mon Jun 30, 2008 12:38 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Συστατικές

Post by nik_sak » Mon Nov 21, 2011 1:30 pm

enum21 wrote:
nik_sak wrote:πιστευετε πως ειναι προτιμοτερη μια συστατικη επιστολη απο εναν καθηγητη που ειναι πολυ γνωστος στον τομεα του, αλλα η σχεση μου μαζι του περιοριζεται σε ανελλιπη παρακολουθηση μαθηματων κυκλων και βαθμολογια 8+
ή απο εναν καθηγητη που ειναι λιγοτερο γνωστος αλλα εχω 10αρι στο μαθημα κυκλου του και με γνωριζει προσωπικα απο πτυχιακη κλπ ?
Γιατί δεν παίρνεις και από τους δύο?
γιατι για εκει που τη χρειαζομαι απαιτειται μια μονο
User avatar
Stayrakas
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 587
Joined: Mon Sep 28, 2009 7:36 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: StoneCity @ Athens

Re: Συστατικές

Post by Stayrakas » Mon Nov 21, 2011 1:55 pm

Δεν τα ξερω πολυ καλα με τις συστατικες..αλλα γιατι δεν προσπαθεις και τις 2, και απλα παρουσιαζεις μια... :-p
Three Rings for the Elven-kings under the sky,Seven for the Dwarf-lords in their halls of stone,Nine for Mortal Men doomed to die,
One for the Dark Lord on his dark throne,In the Land of Mordor where the Shadows lie.
One Ring to rule them all, One Ring to find them,One Ring to bring them all and in the darkness bind them
In the Land of Mordor where the Shadows lie.
User avatar
ala_mages
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1489
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:04 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Συστατικές

Post by ala_mages » Mon Nov 21, 2011 8:55 pm

nik_sak wrote:πιστευετε πως ειναι προτιμοτερη μια συστατικη επιστολη απο εναν καθηγητη που ειναι πολυ γνωστος στον τομεα του, αλλα η σχεση μου μαζι του περιοριζεται σε ανελλιπη παρακολουθηση μαθηματων κυκλων και βαθμολογια 8+
ή απο εναν καθηγητη που ειναι λιγοτερο γνωστος αλλα εχω 10αρι στο μαθημα κυκλου του και με γνωριζει προσωπικα απο πτυχιακη κλπ ?
Να πάρεις απ το μάθημα που έχεις δουλέψει περισσότερο , πχ πτυχιακή , δεν έχει να κάνει απαραίτητα ο καθηγητής (να είναι τόσο γνωστός ή όχι) αλλά η δουλειά που έχεις κάνει με ένα καθηγητή. Θα φανεί πολύ καλύτερα μια συστατική που έρχεται από μια πτυχιακή και όντως σε ξέρει ο καθηγητής που σε προτείνει παρά μια τυπική από κάποιον που θα στην δώσει επειδή απέδωσες άριστα (10) στο μάθημά του
Last edited by dexter on Sun Jan 15, 2012 9:01 pm, edited 1 time in total.
Reason: όντος->όντως
Mpomp is building an army.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ______☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. _ / \
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Welcome to the [url=http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pAY9CNkKOsg#t=59]ricefields[/url] mathaf*ka [url=http://foss.aueb.gr]Turn on the foss please![/url]
n.p.
byte level
byte level
Posts: 94
Joined: Tue Nov 02, 2010 10:55 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Συστατικές

Post by n.p. » Fri Sep 07, 2012 8:39 pm

Θα ήθελα να ρωτήσω,συστατική πρέπει να πάρουμε υποχρεωτικά από καθηγητή του τμήματός μας ή μπορεί να είναι και ένας καθηγητής πχ του ΔΕΤ που πήραμε μάθημά του?
User avatar
DrNio
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 750
Joined: Sun May 30, 2010 6:04 pm
Academic status: N>4
Gender:
Location: Zion / Closer to 2199

Re: Συστατικές

Post by DrNio » Mon Apr 15, 2013 9:35 pm

Συστατικές για μεταπτυχιακό πότε λέτε είναι καλό να ξεκινάμε να ψάχνουμε?
Ειδικά αν δεν έχει γίνει πτυχιακή κλπ...

Ευχαριστώ! :smt006
Everything that has a beginning has an end
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Συστατικές

Post by enum21 » Mon Apr 15, 2013 11:37 pm

DrNio wrote:Συστατικές για μεταπτυχιακό πότε λέτε είναι καλό να ξεκινάμε να ψάχνουμε?
Ειδικά αν δεν έχει γίνει πτυχιακή κλπ...

Ευχαριστώ! :smt006
Όσο πιο νωρίς, τόσο πιο καλά για να μην τρέχεις τελευταία στιγμή. ;)
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Συστατικές

Post by vasilaros69 » Mon Apr 15, 2013 11:48 pm

Οι συστατικες ομως δεν εχουν ημερομηνια πανω 'η και παραληπτη για το που τη στελνεις??
Με αλλα λογια μπορω να ζητησω συστατικη τωρα και να κανω αιτησεις σε 6 μηνες 'η 1 χρονο??
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
crash_override
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2908
Joined: Tue Oct 31, 2006 7:24 pm
Gender:
Location: Αθήνα

Re: Συστατικές

Post by crash_override » Tue Apr 16, 2013 12:57 am

Η συστατική είναι προσωπική για το κάθε πανεπιστήμιο. Δηλαδή αν κάνεις αίτηση σε 3 πανεπιστήμια, θα πρέπει να πάρεις 3 διαφορετικές συστατικές από τον κάθε καθηγητή.

Σχετικά με το πότε πρέπει να αρχίσεις να τις ζητάς -> as soon as you decide...
Βέβαια, υπάρχουν πανεπιστήμια όπου έχουν ηλεκτρονική πλατφόρμα, όπου εσύ συμπληρώνεις στην αίτησή σου το όνομα και το email του καθηγητή σου (που θα σου δώσει την συστατική) και έπειτα το πανεπιστήμιο του στέλνει ένα link για να μπει και να την καταθέσει. Οπότε, το μόνο που πρέπει να κάνεις εσύ θα είναι αφενός να πάρεις την άδεια του (δηλαδή να επιβεβαιώσεις ότι θα σου δώσει) και αφετέρου απλά να τον ενημερώσεις ότι έκανες την αίτηση και ότι μέσα στις επόμενες ημέρες θα λάβει σχετικό email.
What to say man...what to say....
Post Reply

Return to “Μεταπτυχιακά”