Πες το "ΝΑΙ"!

Άσχετα μηνύματα και λοιπές παρεκτροπές.
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Wed Apr 11, 2007 6:47 pm

Να πω οτι δε χρειάζεται να γράφεις εαν κάτι σου φαίνεται αδιάφορο. Αν σου φαίνεται μην το λες, κανείς δε σε ρώτησε. Απλώς είναι κάτι που το βλέπω σε πολλά φόρουμς και με ενοχλεί.
Έπειτα επεκτάθηκες πολύ.Η θέση του ανθρώπου ήταν κάποιος νόμος για να δέχεται το κράτος και τα ζευγάρια ομοφυλοφίλων. Το θεωρώ πολύ φυσιολογικό να το ζητάνε και όσον αφορά σε μένα θα είμαι στο μέρος της κοινωνίας που θα λέω ναι. Δε νομίζω να έχει κανείς ομοφυλόφιλος την απαίτηση να κατέβεις μαζί του και να το βροντοφωνάξεις για να σε ακούσει η κοινωνία.
Δεν είναι ουτοπικό αυτό που ζητάνε, εγώ το βλέπω απόλυτα φυσιολογικό και από ότι παρατηρώ οι περισσότεροι από εδώ μέσα έτσι το βλέπουν.
Και μια παράκληση: Μην επεκταθούμε στην ομοφυλοφιλία γιατί δεν έχουμε ούτε τις γνώσεις ούτε την ελευθερία πνεύματος για να συζητήσουμε γι'αυτό το θέμα.
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
iSpace
bit level
bit level
Posts: 49
Joined: Thu Feb 03, 2005 6:50 pm
Location: Athina

Post by iSpace » Wed Apr 11, 2007 6:58 pm

xrokos++
Φωτογραφίζω άρα υπάρχω
User avatar
PASCAL
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3587
Joined: Wed Nov 23, 2005 10:58 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by PASCAL » Wed Apr 11, 2007 7:59 pm

User avatar
tZoLe
Venus Former Team Member
Posts: 1925
Joined: Wed Feb 22, 2006 12:21 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Lausanne-Pasalimani
Contact:

Post by tZoLe » Wed Apr 11, 2007 10:36 pm

xrokos wrote:Να πω οτι δε χρειάζεται να γράφεις εαν κάτι σου φαίνεται αδιάφορο. Αν σου φαίνεται μην το λες, κανείς δε σε ρώτησε.
Tο "δεν ξέρω/δεν απαντώ/δεν με νοιάζει/καρφί δεν μου καίγεται" δεν το έχεις ακουστά(χωρίς παρεξήγηση). Είναι και αυτό θέση τί να κάνουμε. Όπως εσύ θεωρείς φυσιολογικό να στηρίζεις την προσπάθεια αυτή, εγώ θεωρώ φυσιολογικό να μη με νοιάζει αν θα αποκτήσουν αυτό το δικαίωμα, τί να κάνουμε κάποιοι είμαστε παρτάκηδες. Δεν νομίζω ότι σε αυτό το τόπικ γράφουνε μόνο όσοι στηρίζουν την πρωτοβουλία, αυτό μπορούν να το κάνουν στο αντίστοιχο blog.
Image
"αν ελευθερία σημαίνει κάτι τελικά , σημαίνει το δικαίωμα να λες στους ανθρώπους αυτό που δεν θέλουν να ακούσουν"
George Orwell (1903 - 1950)

έτσι

Θα μας λείψεις μάγκα Σισσέ...σε ευχαριστούμε για όλα...
User avatar
Proxenos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1095
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:20 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κολωνία, Γερμανία
Contact:

Post by Proxenos » Tue Apr 17, 2007 12:20 pm

nancyk wrote:Και εγώ είμαι κατά της υιοθέτησης παιδιών από ομοφυλόφυλο ζευγάρι.Γιατί απλούστατα ενά παιδί για να μεγαλώσει σωστά πιστεύω πως πρέπει να έχει ένα γυναικείο και ένα ανδρικό πρότυπο.Ενά παιδί μεγαλωμένο κατά διαφορετικό τρόπο θα συναντήσει πολλά προβλήματα στη συνέχεια.
Έχεις εμπειρία στο θέμα ή απλά δεν ταιριάζει στην κοσμοθεωρία σου; Εάν πιστεύεις ότι ένα παιδί θα έχει προβλήματα στην ελληνική (α)κοινωνία, τότε θα συμφωνήσω μαζί σου. Διαφορετικά, το μόνο που χρειάζεται ένα παιδί, είναι αγάπη και στοργή. Και σίγουρα δεν τη βρίσκει εξ ορισμού σε οικογένεια με γυναικεία και ανδρικά πρότυπα (για να μη μιλήσουμε για το τι σημαίνει πρότυπο και τι κακέκτυπο). Αυτό που θα έπρεπε να γίνει, είναι να γίνει πιο προσβάσιμη η υιοθεσία σε ζευγάρια που θέλουν να αποκτήσουν παιδί και δεν μπορούν. Θεωρώ αφύσικη και ανώμαλη τη διαδικασία της τεχνητής γονιμοποίησης, η οποία κοστίζει πολύ σε νεύρα, κόπο και χρήμα, όταν υπάρχουν τόσα παιδιά στα ορφανοτροφεία. Σε μια οικογένεια (όποιοι κι αν την απαρτίζουν) μεγαλώνεις με καλύτερες προϋποθέσεις. Και άλλωστε, σημασία έχει να σε μεγαλώνουν άνθρωποι και όχι ένας άνδρας και μια γυναίκα...
One who pays some attention to history will not be surprised if those who cry most loudly that we must smash and destroy are later found among the administrators of some new system of repression. - Noam Chomsky
User avatar
Swtos
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 309
Joined: Mon Apr 18, 2005 4:52 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Δ.Π

Post by Swtos » Tue Apr 17, 2007 12:56 pm

Proxenos wrote: το μόνο που χρειάζεται ένα παιδί, είναι αγάπη και στοργή.
Proxenos wrote: Και άλλωστε, σημασία έχει να σε μεγαλώνουν άνθρωποι και όχι ένας άνδρας και μια γυναίκα...
Είσαι σίγουρος οτι μονο αυτά χρειάζεται ενα παιδί? Χρειάζεται και υγιή πρότυπα τα οποία πρώτα θα τα αναζητήσει αναπόφευκτα στην οικογένεια του. Το οτι ενα παιδί πρέπει να μεγαλώνει και με εναν αντρα και με μια γυναικα δεν το λεμε εμείς, το λενε και οι ειδικοι(Θ.Ασκητής για παραδειγμα). Σίγουρα πανω απο όλα πρέπει να σε μεγαλώνουν Ανθρωποι. Αλλα πιστεύω πως αν είναι να γίνουμε κατι παραπάνω από αυτό, αντρες ή γυναικες, πρεπει να μεγαλώσεις με Αντρες και Γυναικες...
-My father made him an offer he couldnt refuse
-What was that?
-Luca Brasi held a gun to his head and my father assured him that either his brain or his signature would be on the contract

-The Godfather
User avatar
iSpace
bit level
bit level
Posts: 49
Joined: Thu Feb 03, 2005 6:50 pm
Location: Athina

Post by iSpace » Tue Apr 17, 2007 2:31 pm

Swtos wrote:πρεπει να μεγαλώσεις με Αντρες και Γυναικες...
Σ'αυτό θα συμφωνήσω αλλά αυτό δεν περιορίζεται αποκλειστικά σε μια ετεροφυλική οικογένεια με την μικρή έννοια του πυρήνα αυτής. Σαν έλληνες δόξα ο Θεός μεγαλώνουμε με όλο μας το σόϊ, δηλαδή δεν πιστεύω ότι θα ήμουν διαφορετικό άτομο σήμερα αν έλειπε ένας απ'τους γονείς μου ή αν οι γονείς μου ήταν του ίδιου φύλου.

Εξάλλου πρότυπα δεν υιοθετείς μόνο απο τους γονείς σου και δεν παίζουν και κανένα ρόλο στην σεξουαλικότητα σου μετέπειτα γιατί η ομοφυλοφιλία δεν είναι κάτι που μαθαίνεις ή στάση που αποκτάς!

Σε ερώτηση ως τι θα μεγάλωνε ένα παιδί με 2 ομοφυλόφυλους γονείς : gay, lesbian , transexual!?
Η απάντηση είναι θα μεγάλωνε με την ίδια σεξουαλικότητα που θα μεγάλωνε σε οποίαδηποτε οικογένεια, με αυτήν που γεννήθηκε δηλαδή.

Ας μην ξεχνάμε ότι όλοι οι ομοφυλόφιλοι που είμαστε σήμερα μεγαλώσαμε με straight γονείς σε ετεροφυλική οικογένεια.

Προσωπικά με πρότυπα "ομοφυλοφιλία = αμαρτία, ανωμαλία κλπ κλπ"
χωρίς να κατηγορώ τους γονείς μου, ό,τι ξέρανε με μάθανε οι ανθρώποι, αυτά που μάθανε κι απ'τους δικούς τους γονείς.

Σημασία έχει αν εμείς σαν νέοι άνθρωποι θα συνεχίσουμε τις απόψεις που μάθαμε απ'τους γονείς μας ή αν θα δεχτούμε και κάτι διαφορετικό ως ίσο.

Το ετεροφυλικό πρότυπο της οικογένειας είναι το σωστό ή απλά το γενικό; Η μελέτες τον ειδικών βασίζονται μόνο σε αυτό γιατι υπάρχει η απόλυτη έλλειψη δείγματος πληθυσμού που μεγάλωσε με άλλες μορφές οικογένειας.
Άντε να δούμε τι θα κάνουν αυτοί οι Ισπανοί μπας και μάθουμε κι εμείς τίποτα.
Φωτογραφίζω άρα υπάρχω
User avatar
salo
byte level
byte level
Posts: 125
Joined: Wed May 05, 2004 4:12 pm
Location: ΚΟΛΩΝΟΣ city και...

Post by salo » Tue Apr 17, 2007 2:47 pm

Εγώ λέω να αφήνουμε τα παιδιά από δω και πέρα να μεγαλώνουν μόνα τους ώστε να μην επηρεάζονται από τα στερεότυπα.
Ας τα αμολήσουμε στη ζούγκλα σαν το Μόγλη καθώς παλαιολιθικές έννοιες όπως οικογένεια, άντρας και γυναίκα διαταράσσουν την ελευθερία της σκέψης του.
Αυτό έχω να προτείνω σαν "νέος" άνθρωπος που είμαι ...

Δείτε κι αυτό ...
<<Τας λεωφόρους μή βαδίζειν>>
User avatar
iSpace
bit level
bit level
Posts: 49
Joined: Thu Feb 03, 2005 6:50 pm
Location: Athina

Post by iSpace » Tue Apr 17, 2007 3:10 pm

Οι πάραπανω σκέψεις φυσικά είναι αόριστες και γενικές.

Προσωπικά κι εγώ πιστεύω ότι ένα παιδί είναι δύσκολο έως ανέφικτο να μεγαλώσει με ομοφυλόφιλους γονείς στην Ελλάδα όχι όμως λόγο έλλειψης ανδρικού και γυναικείου πρωτύπου αλλά λόγο της αδυναμίας της κοινωνίας να το δεχθεί.
Εδώ χρειάζεται ωρίμανση των ανθρώπων για κάτι τέτοιο.

Για το θέμα της κατοχύρωσης όμως ίσων νομικών δικαιωμάτων είναι αδιανόητο καν να το συζητάμε. Το βλέπω σαν κάτι αυτονόητο.

Και για να δώσω ένα υποθετικό απλό καθημερινό παράδειγμα:
Ζω με τον σύντροφο μου σε ένα διαμέρισμα, στο ακριβώς δίπλα μένουν οι κολλητοί μας Μαίρη και Σταύρος (παντρεμένο ζευγάρι χωρίς παιδιά). Αυτοί παίρνουν και οι 2 αύξηση 10% στο μισθό τους επειδή είναι παντρεμένοι, ακόμη παίρνουν κάποιες φοροαπαλλαγές επειδή είναι παντρεμένοι. Και το ερώτημα μένει: τα 2 ζευγάρια δεν κάνουμε τα ίδια έξοδα; δεν δουλεύουμε το ίδιο σκληρά;

Παραθέτω και ένα ενδιαφέρον χάρτη των gay δικαιωμάτων ανα τον κόσμο
αν και δεν είναι εντελώς ενημερωμένος ενδεικτικά αναφέρω ότι κάποιες ακόμη χώρες της Λατινικής Αμερικής θεσπίσανε νόμιμη συμβίωση ή γάμο.
Γενικά παρατηρούμε στον δυτικό κόσμο θέσπιση των ίσων δικαιωμάτων και θλιβερή την κατάσταση στη μέση ανατολή και στην αφρική.
Θλιβερή όμως και η εικόνα της Ελλάδας που αν και μέλος της ΕΕ τόσα χρόνια θα περίμενε κανείς να είχε ήδη εναρμονιστεί με τις αρχές ισότητας που διέπουν την ένωση αντ'αυτό όμως βρίσκεται στα ίδια επίπεδα με τις χώρες του ανατολικού μπλοκ. Στα ίδια ή και χειρότερα επίπεδα με τις 10+2 καινούριες χώρες μέλη της ένωσης. (καλύτερα τα πράγματα στη Σλοβενία)

Image
Φωτογραφίζω άρα υπάρχω
User avatar
Proxenos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1095
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:20 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κολωνία, Γερμανία
Contact:

Post by Proxenos » Tue Apr 17, 2007 5:06 pm

iSpace wrote: Το ετεροφυλικό πρότυπο της οικογένειας είναι το σωστό ή απλά το γενικό; Η μελέτες τον ειδικών βασίζονται μόνο σε αυτό γιατι υπάρχει η απόλυτη έλλειψη δείγματος πληθυσμού που μεγάλωσε με άλλες μορφές οικογένειας.
Άντε να δούμε τι θα κάνουν αυτοί οι Ισπανοί μπας και μάθουμε κι εμείς τίποτα.
Και όμως, υπάρχει δείγμα πληθυσμού, έστω και μικρό, που μεγάλωσε με άλλες μορφές οικογένειας. Στη συνοικία Castro του San Fransisco υπάρχουν αρκετά "παιδιά" (λίγο-πολύ στην ηλικία μας) που μεγάλωσαν με ομοφυλόφιλους γονείς. Φυσικά δε σε κάνει αυτόματα ομοφυλόφιλο η οικειότητα με ομοφυλόφιλους. Ίσως όμως σε κάνει πιο ανοιχτόμυαλο...
One who pays some attention to history will not be surprised if those who cry most loudly that we must smash and destroy are later found among the administrators of some new system of repression. - Noam Chomsky
Post Reply

Return to “off-topic”