Νέος ΚΟΚ

Άσχετα μηνύματα και λοιπές παρεκτροπές.
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Mon Jun 04, 2007 11:04 pm

1) Αφού η αύξηση των προστίμων έχει στόχο την ασφάλεια μας..
Γιατί αν δώσεις τα χρήματα σε 10 μέρες από την παράβαση πληρώνεις τα μισά..
Τι σχέση έχει ?

2) Τα χρήματα από τις κλήσεις που πάνε ? Υπάρχει περίπτωση να κλείσουν οι λακούβες και να βελτιωθούν οι κατσικόδρομοι τελικά ?

3) Όταν ο "μάγκας" αποφασήσει να τα τσούξει θα σκεφτεί την κλήση ?

4) Αυτοί που τελικά θα πληρώσουν γιατί δεν έχουν γνωστούς με ποιά λογική καλούνται να καταβάλουν έστω και ένα 30% ενός μέσου μηνιαίου μισθού? Τι αντίκτυπο έχει αυτό σε κάποιον πιο πλούσιο (ffs δηλαδή) ? Τι σχέση έχουν τα χρήματα με την οδική ασφάλεια.!

5) Αυξάνονται οι έλεγχοι ΚΤΕΟ κτλ..
Όταν ο έλεγχος για ΚΤΕΟ κοστίζει 150 με το λάδι ( προσωπική εμπειρία ) τι νόημα έχει ?
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
xrokos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1072
Joined: Fri Nov 04, 2005 12:59 pm

Post by xrokos » Tue Jun 05, 2007 12:20 am

Σκέφτομαι να συμμετάσχω στο http://www.streetpanthers.gr/ Για ρίξτε μια ματιά, αξίζει!
Horrific, deplorable violence is okay, as long as people don't say any naughty words!
User avatar
Proxenos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1095
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:20 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κολωνία, Γερμανία
Contact:

Post by Proxenos » Tue Jun 05, 2007 12:55 am

Τα ίδια και τα ίδια... Συζητήσεις που δε βγάζουν πουθενά και νοοτροπία που δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ...
One who pays some attention to history will not be surprised if those who cry most loudly that we must smash and destroy are later found among the administrators of some new system of repression. - Noam Chomsky
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Tue Jun 05, 2007 9:04 am

Πάντως και δίκιο να χουν και άδικο να έχουν, είναι ληπυρό να μην μπορεί 1 στους 4 που βγαίνουν έξω τα βράδια να μην μπορεί να πει: "Όχι ρε παιδια εγώ σημερα δε θα πιω γουλιά!" Το πρόστιμο είναι αυτό που θα τον κάνει να μην πιει ή η υπευθυνότητα του ότι αν πιει γίνεται επικίνδυνος όχι μόνο για τον εαυτό του και αυτούς που κουβάλάει αλλά και για όλους όσους οδηγούν γύρω του?
Όπως πολύ καλά είπε ο πρόξενος είναι θέμα νοοτροπίας! Ας βάλουν και 5000 ευρώ πρόστιμο! Τι νόημα θα έχει αν όλοι μας συνειδοιποιήσουμε ότι ποτό και οδήγηση δεν πάνε μαζί! Το πρόστιμο θα υπάρχει απλά για να υπάρχει!
Είναι όλα θέμα νοοτροπίας και υπευθυνότητας!

(σα διαφήμιση με τον τσαλίκη ακούγομαι!)
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Post by redlabel » Tue Jun 05, 2007 5:19 pm

Θα πρέπει να αντιληφθούν κάποτε ότι αυτό στο οποίο αξίζει και πρέπει να επενδύσει κανείς είναι η συστηματική εκπαίδευση που αποβλέπει στη βελτίωση της κυκλοφοριακής αγωγής του πολίτη :mad:

Δεν είμαι απαισιόδοξος, πιστεύω ότι αν κάτι τέτοιο υπάρξει, τότε θα αποδώσει πολύ περισσότερο από την εισπρακτική μηχανή του ΚΟΚ.

Δ. Γκρ.
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Tue Jun 05, 2007 5:21 pm

Ανάγωντας το θέμα, πρέπει οι κυβερνήσεις αυτού του τόπου να σταματήσουν να είναι τόσο κοντόφθαλμες.
Από εκεί πηγάζουν όλα μας τα προβλήματα!
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
Proxenos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1095
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:20 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Κολωνία, Γερμανία
Contact:

Post by Proxenos » Tue Jun 05, 2007 6:04 pm

Einherjar wrote:Ανάγωντας το θέμα, πρέπει οι κυβερνήσεις αυτού του τόπου να σταματήσουν να είναι τόσο κοντόφθαλμες.
Από εκεί πηγάζουν όλα μας τα προβλήματα!
Όταν σταματήσουμε να πηγαίνουμε σε γραφεία βουλευτών για να βρούμε δουλειά στα παιδιά μας (τα οποία στραβάδια τα μεγαλώσαμε, στραβάδια θα μείνουν, "τα σπουδάσαμε" ενώ δεν ήθελαν, ή "τα σπουδάσαμε" κάτι που δεν ήθελαν και δε μπορούν μόνα τους ούτε για δουλειά να ψάξουν) με τη λογική "το σπίτι μου, το παιδί μου, η αυλή μου", τότε ίσως κάτι να γίνει.

Όταν σταματήσουμε να σκεφτόμαστε κοντόφθαλμα για μερικά ευρώ πως δε θα μας ξεβολέψει κάθε πολιτικός που επιθυμεί να αλλάξει μια οποιαδήποτε μίζερη, παράνομη, απαράδεκτη κατάσταση, γιατί έτσι έχουμε βολευτεί βρε αδερφέ, τότε ίσως κάτι να γίνει.

Γιατί, ας μη γελιόμαστε, υπάρχουν πολλών ειδών συντεχνίες στην Ελλάδα και καθεμιά έχει αποκτήσει πολλά προνόμια. Και φυσικά κανείς δεν παραιτείται των προνομίων του οικειοθελώς... στις υγείες μας, λοιπόν.
One who pays some attention to history will not be surprised if those who cry most loudly that we must smash and destroy are later found among the administrators of some new system of repression. - Noam Chomsky
Costantine
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 203
Joined: Sun Sep 17, 2006 12:41 am

Post by Costantine » Tue Jun 05, 2007 7:48 pm

.
Last edited by Costantine on Fri Nov 14, 2008 1:40 am, edited 1 time in total.
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Tue Jun 05, 2007 8:53 pm

Το θέμα είναι να μη σου δίνεται η δυνατότητα να την σβήσεις την κλήση γιατί διαφορετικά (αν μπορείς και δε το κάνεις) θα ήσουν σαδομαζοχιστής ;)
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Wed Jun 06, 2007 1:07 am

το θέμα είναι και να έχει νόημα το μέρος, η ώρα και ο λόγος που σου κόβουν την κλήση...όχι να κυνηγάμε απλά για να γράψουμε όταν θέλουμε λεφτά επειγόντως...από φίλο μου στην τροχαία κάπου στην κορινθία έμαθα ότι υπήρχαν μέρες που έπαιζαν "στόχοι" παραγωγικότητας!
User avatar
ciao
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2371
Joined: Mon May 03, 2004 1:15 am
Academic status: PhD
Gender:
Location: πίσω από την μπάλα

Post by ciao » Wed Jun 06, 2007 4:28 am

Επίσης θέμα είναι ότι έχουν/με παρερμηνεύσει την έννοια του σωφρονισμού...

(αυτό που λες στάνταρ ισχύει, από μέσα ξέρω ότι κάποιες μέρες πρέπει να κόψουν συγκεκριμένο αριθμό...τι να λέμε...)
S.S.D.D.
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Tue Jun 12, 2007 6:59 pm

Λοιπόν δεν ξέρω για το αν έχει νόημα η όλη φάση αλλά προχθές που βρέθηκα στην Πλατεία Αμερικής και είδα έναν τύπο σε ένα καινούργιο Audi, να κρατάει στην αγκαλιά του ένα ξανθούλικο αγοράκι 2-3 χρονών, ανάμεσα σε ώμο και αυτί το κινητό του, και με το ένα χέρι να προσπαθεί να στρίψει για να βγει από ένα στενό στην Πατησίων, μου ήρθε να βαράω το κεφάλι μου. ](*,) ](*,) Τέτοιους εγκληματίες δεν τους λυπάμαι καθόλου όποιο κι αν είναι το κόστος του προστίμου. Την κηδεμονία του παιδιού καλά καλά δεν θα θεωρήσω υπερβολική αν του πάρουν. Τι άχρηστοι άνθρωποι! :smt021 :smt070 :smt068 :smt067 :smt075 :smt075 :smt076 :smt076 :smt076
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Tue Jun 12, 2007 10:33 pm

εγώ πόσες φορές έχω δει "κυρίες" να οδηγάνε με τον σκύλο αγκαλιά...έλεος!
User avatar
sandra
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4917
Joined: Mon Oct 02, 2006 11:37 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: στη φωλιά μου κοιτώντας ένα χωράφι με στάρι...

Post by sandra » Tue Jun 12, 2007 10:36 pm

Αλλο να πας να σκοτωθείς με τον σκύλο σου κι άλλο να έχεις μωρό και κινητό στα χέρια. Αυτοί οι άνθρωποι θέλουν κρέμασμα. Η ανευθυνότητα στο ζενίθ. Θες να σκοτωθείς? Μαγκιά σου. Το μωρό τι σου φταίει να το πάρεις μαζί σου?
Από εδώ κι εμπρός θα είσαι για πάντα υπεύθυνος για εκείνο που έχεις ημερώσει.
Είσαι υπεύθυνος για το τριαντάφυλλο σου...
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Tue Jun 12, 2007 10:53 pm

αυτό πες το στον Κωστέτσο και θα σου πω εγώ ξεμάλιασμα που θα πέσει... :-)
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Wed Jun 13, 2007 3:05 am

Σκηνικά του στυλ "Πήγαινες με 63Km/h, ενώ το όριο είναι 60", μόνο στην Ελλαδίτσα και από το φουκαρά τον Έλληνα μπορείς να δεις. Ο υπερβάλων ζήλος φτάνει σε σημεία αηδίας. Αυτό που ανέφερα είναι πραγματικό συμβάν από τότε που ίσχυσε ο νέος Κ.Ο.Κ.
silegav wrote:αυτό πες το στον Κωστέτσο και θα σου πω εγώ ξεμάλιασμα που θα πέσει... :-)
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Άμα σας σταματήσουν σε μπλόκο, να πώς μπορείτε να αποφύγετε την κλήση (και να επισπεύσετε το αυτόφωρο! :lol: ):

01. Όταν σε σταματήσει για αλκοτέστ. Τι συμβαίνει τροχονόμε ; Δεν υπάρχει αίμα στο αλκοόλ μου!

02. Όταν σε ρωτήσει γιατί υπερέβεις το όριο ταχύτητος. Ήθελα να κάνω τον ραλίστα.

03. Όταν σου μιλάει, προσποιήσου τον κωφάλαλο.

04. Αν σε ρωτήσει αν ήξερες με πόσο πήγαινες. Όχι το κοντέρ μου φτάνει μόνο μέχρι τα 180.

05. Ρώτα τον αν μπορείς να επεξεργαστείς για λίγο το όπλο του.

06. Αν σου πει δεν επιτρέπεται, πες του ότι ήθελες να δεις αν είναι μικρότερο από το δικό σου.

07. Πιάστον φιλικά στα πισινά του.

08. Ρώτα τον πώς είναι το μικρό του όνομα. και φωναζέ τον μ’ αυτό.

09. Ρώτα τον απο που αγόρασε μια τόσο όμορφη στολή.

10. Προσποιήσου την αδερφή και ζήτησέ του να βγείτε έξω.

11. Αν πεί όχι, βάλε τα κλάματα.

12. Αν πεί ναί, μήνυσέ τον για κατάχρηση εξουσίας.

13. Αν είναι γυναίκα πές της με ωραίο τρόπο το πόσο άσχημη είναι.

14. Αν σου ζητήσει να βγεις απ το αυτοκίνητο, βγες και πέτα το σώμα σου πάνω στο καπό.

15. Αν σου ζητήσει να ανοίξεις τα πόδια, πες ότι δεν σου αρέσει να το κάνεις έτσι.

16. Αν σου περάσει χειροπέδες, πες του ότι συνήθως πριν τα βίτσια υπάρχει δείπνο.

17. Ρώτα τον αν μπορεί να σου δανείσει την στολή του για τις απόκριες.

18. Πές του οτι σ αρέσουν οι άντρες με στολή.

19. Αν τραβήξει γκλοπ, ρώτα τι πρόκειται να σου κάνει μ αυτό.

20. Αν είσαι γυναίκα πες του ότι δεν το κάνεις αυτό με το πρώτο ραντεβού.

21. Μόλις έρθει στο αυτοκίνητο πες του άδεια και δίπλωμα παρακαλώ.

22. Πριν υπογράψεις την κλήση, φύσα την μύτη σου και μετά ζήτα τον στυλό του.

23. Άρχισε να δαγκώνεις νευρικά τον στυλό και μετά καθάρισε τ αυτιά σου.

24. Αν είναι parker διάλυσε τον και παίζε με το ελατήριο.

25. Ρώτα τον αν έχει κόρη. Αν πει ναι, πες του γι αυτό μου φαίνεται γνωστό το όνομά σου.

26. Αν κάνει έρευνα στο αυτοκίνητο πες του δεν υπάρχουν όπλα, τα πήρε ο προηγούμενος.

27. Προσπάθησε να του πουλήσεις τ αυτοκίνητό σου.

28. Ρώτα τον αν μπορείς να αγοράσεις το περιπολικό του.

29. Αν σε πάει στο τμήμα ζήτα του να καθίσεις μπρος. Αν σε βάλει άρχισε να παίζεις με την σειρήνα.

30. Ζήτα του να σου περιγράψει πως κάνει έρωτα με την γυναίκα του
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
AmmarkoV
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2838
Joined: Thu Nov 04, 2004 2:55 pm
Gender:
Location: Reloaded @ Santa Friday
Contact:

Post by AmmarkoV » Wed Jun 13, 2007 3:26 am

TaRaNTuLa wrote: 15. Αν σου ζητήσει να ανοίξεις τα πόδια, πες ότι δεν σου αρέσει να το κάνεις έτσι.
21. Μόλις έρθει στο αυτοκίνητο πες του άδεια και δίπλωμα παρακαλώ.
Χαχαχαχα (πάτωμα) :smt042
TaRaNTuLa++ :smt043

Ωραία ατάκα (την έχει πεί ο θείος μου :lol: ) όταν σου κάνουν αλκοτέστ είναι "βγάζει και χοληστερίνη?" :lol: :lol: :-D
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
I would love to change the world, but they won't give me the source code. Οι καθηγητές πληρώνονται από το δημόσιο αρα από όλους τους Έλληνες για να κάνουν τα μαθήματα. Όλοι οι Έλληνες θα έπρεπε να μπορούν να δουν τα μαθήματα τα οποία πληρώνουν! Tο πνευματικό έργο που επιτελείται με τα χρήματα του δημοσίου ΔΕΝ είναι μόνο δικό σας Όποιος δεν δίνει πανελλήνιες έχει δικαίωμα στην γνώση που πληρώνει [url=http://ammar.gr/gddg]gddg blog[/url]
Image
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Wed Jun 13, 2007 9:51 am

sandra wrote:Αλλο να πας να σκοτωθείς με τον σκύλο σου κι άλλο να έχεις μωρό και κινητό στα χέρια. Αυτοί οι άνθρωποι θέλουν κρέμασμα. Η ανευθυνότητα στο ζενίθ. Θες να σκοτωθείς? Μαγκιά σου. Το μωρό τι σου φταίει να το πάρεις μαζί σου?
Βασικά το πρόβλημα με αυτή που έχει το σκύλο δεν είναι αν θα σκοτωθεί αυτή και το σκυλί της αλλά το πόσους θα πάρει παραμάζωμα όταν το σκυλί της φύγει και πάει και μπερδευτεί στα πόδια της!!!!

Τrantulla +++++++

Μια φορά με σταματήσανε για αλκοτέστ! Δεν είχα πιει στάλα!!(γενικά θεωρώ ότι έιμαι σόφρων άνθρωπος σε αυτό το θέμα και δεν πίνω όταν είναι να πιάσω τιμόνι) Η βλακεία ήταν ότι όταν με είχαν σταματήσει, μόλις είχε βγει στην τηλ η διαφήμιση με το παλικάρι που έλεγε : "Εδώ υογράψτε, εδώ... Ε φανταστικέ τροχονόμε!". Ε, λοιπόν βγαίνω από το αμάξι και με το που βλέπω τον τροχονόμο να με πλησιάζει με πιάνουν κάτι γέλια (γιατί μου ήρθε στο μυαλό η διαφήμιση)!!!!!! Άντε τώρα να τον πείσεις ότι δεν έχεις πιεί μία!!! LOL Πολύ φάση η όλη φάση σας λέω! Πολύ κυριλέ το παλικάρι όμως! Αφού σταμάτησα μου έκανε το τέστ είδε ότι δεν είχα πιει και με ρώτησε γιατί έχω ψοφήσει στα γέλια! Του εξήγησα και τελικά καταλήξαμε να μιλάμε για κανα 15΄! Eπικό σκηνικό που λέει και ο Hd!
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
vangos
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 571
Joined: Tue Mar 16, 2004 3:14 pm
Location: Heracleia@UTA

Post by vangos » Wed Jun 13, 2007 10:35 am

TaRaNTuLa++
P3++
:smt043 =D>
User avatar
Bloody Mary
Venus Former Team Member
Posts: 1230
Joined: Thu May 10, 2007 6:52 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by Bloody Mary » Wed Jun 13, 2007 12:04 pm

Tarantoula +++++++++++++++++
P3 +++++++++++++++

:-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D
Στείλε μας το άρθρο σου, βοήθησε να αναπτυχθεί
το portal με θέματα που σε ενδιαφέρουν!
Υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων: Αυτοί που ξέρουν δυαδικό σύστημα και αυτοί που δεν ξέρουν.
User avatar
komatoskilo
byte level
byte level
Posts: 65
Joined: Thu Dec 21, 2006 5:50 pm
Location: Κάπου Μαγικά

Post by komatoskilo » Wed Jun 13, 2007 9:27 pm

Τελικά με hands free παίρνεις κλήση ενώ με Bluetooth όχι; Κάτι τέτοιο μου είπε ένας φίλος πρόσφατα!
User avatar
nap
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 239
Joined: Tue Nov 23, 2004 5:25 pm
Location: In da ghetto
Contact:

Post by nap » Wed Jun 13, 2007 10:55 pm

komatoskilo wrote:Τελικά με hands free παίρνεις κλήση ενώ με Bluetooth όχι; Κάτι τέτοιο μου είπε ένας φίλος πρόσφατα!
Ναι.

ΚΟΚ, άρθρο 13, παράγραφος 2
...Ο oδηγός κάθε oχήματoς υπoχρεoύται να έχει πλήρη ελευθερία των κινήσεών τoυ, για να ενεργεί ελεύθερα τoυς αναγκαίoυς χειρισμoύς. Ιδιαίτερα,
απαγορεύεται να χρησιμοποιεί εν κινήσει ακουστικά που έχουν συνδεθεί με φορητά ραδιόφωνα, μαγνητόφωνα και άλλες παρεμφερείς ηχητικές συσκευές, καθώς και τηλεόραση. Η εν κινήσει χρήση κινητού τηλεφώνου επιτρέπεται μόνο όταν αυτό είναι τοποθετημένο σε ειδική θέση για ανοικτή ακρόαση ή όταν χρησιμοποιείται με ακουστικό ασύρματης επικοινωνίας.
It is by will alone I set my mind in motion...
Post Reply

Return to “off-topic”