Internet Piracy

Άσχετα μηνύματα και λοιπές παρεκτροπές.
Post Reply
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Internet Piracy

Post by ThOdOr1s » Thu May 15, 2014 1:26 am

Ποια είναι η γνώμη του Venus περί Internet Piracy?

Do you guys pirate stuff? And if so, how do you justify yourelf?

Για εμένα είναι καθαρά θέμα platform. Platforms όπως το Steam και το Spotify κάνουν την πειρατεία λίγο irrelevant, και ειλικρινά για έμενα είναι ο no1 λόγος που θα σκεφτώ να κατεβάσω κάτι από torrent. Όταν κάτι δεν είναι available η δεν είναι availabe άπλα και γρήγορα, η είναι criminally overpriced :Photoshop γκουχου γκουχου:, τότε και μόνο τότε θα ανοίξω το bittorrent. Αν είσαι εταιρία η πάροχος και προσπαθείς να μου πουλήσεις προϊόν, που ξέρεις ότι είναι απλά πιο γρήγορο να το κατεβάσω από torrent, sort your shit out...

Από αυτή την άποψη θεωρώ ότι η πειρατεία είναι κάτι σωστό, γιατί μέσα από αυτή φαίνεται ποιοι έχουν πάρει το distribution σοβαρά, και ποιοι όχι...

/discuss...

Προσπάθησε να αποφύγετε specifics και παρακαλώ μην postάρετε torrent links...
Elementary OS
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: Internet Piracy

Post by stranger » Thu May 15, 2014 3:18 am

Ποτέ δεν κάνω pirate software, γιατί σχεδόν πάντα υπάρχει free alternative έστω κι αν κάποιες φορές είναι χειρότερο. Κι αν δεν υπάρχει απλά αγοράζω αν το θέλω πολύ.

Μουσική κατέβαζα κι αν μ'άρεσε αγόραζα το CD, αλλά πλέον απλά αγοράζω ψηφιακή μουσική ή καθόλου λόγω Spotify, κτλ.

Βιβλία κατεβάζω, διαβάζω κι αν μ'αρέσουν τ'αγοράζω. (Τι ποιητής είμαι ο κερατάς!)
Τελευταία βέβαια στρέφομαι προς τα e-books, γιατί το έχω γαμ*σει με τα βιβλία και δεν έχω χώρο + είναι βαριά να τα μεταφέρω.

Ταινίες, σειρές, κτλ. μόνο κατεβάζω, γιατί δεν έχουμε Netflix στην Ελλάδα και imo δεν αξίζει να δώσω λεφτά για κάτι που θα δω μια φορά. Επίσης, πολλά απ'όσα βλέπω δεν υπάρχουν στην Ελλάδα και πρέπει να παραγγείλω από το εξωτερικό, οπότε εκεί κι αν δεν αξίζουν τα λεφτά.
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: Internet Piracy

Post by pgetsos » Thu May 15, 2014 3:22 am

Το 98% που κατεβαζω ειναι η παιχνιδια, η ταινιες σειρες:

1) Τα παιχνιδια κατεβαινουν σχεδον μονο με σκοπο την δοκιμη τους, κατι που εχει σωσει αρκετα ευρω απο την τσεπη μου... Μαλιστα παλευω να περασω τα saves απο το pirated Reus στο original αγορασμενο Reus αυτες τις μερες :-p BRING BACK THE DEMOS ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!

2) Σειρες γιατι καποια καναλια (BBC, FOX...) ειτε δεν εχουν Online player ειτε δεν τον εχουν ελευθερο για αλλες χωρες και βαριεμαι με τα proxy κτλ + ταινιες κυριως παλιοτερες και 2€ στο videoclub για ταινια των 80's-90's τα θεωρω πολλα....

Και εννοειται portable MS Office-PS+2-3 αλλα :-p παρ'ολο που εχω παραλληλα GIMP-Audacity-OpenOffice....

Μουσικη δε βαζω καν γιατι εχω ενα σκληρο μονο δισκογραφιες :smt020 ασχετα αν εχω και τα CD αρκετων (καμια 50ρια)

E-books μονο για κατι κουλα θεματα, προτιμω το χαρτι στο χερι μου
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Internet Piracy

Post by cypher » Thu May 15, 2014 9:54 am

Software ποτέ γιατί εχω linux. Για όλα τα υπόλοιπα.

Link
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
DrTemna
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 184
Joined: Thu Sep 19, 2013 7:37 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Internet Piracy

Post by DrTemna » Thu May 15, 2014 10:29 am

Από παιχνίδια σπάνια θα αγοράσω και μόνο αν έχει online.:\

Όλα τα άλλα tpb.
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Internet Piracy

Post by ThOdOr1s » Thu May 15, 2014 3:58 pm

stranger wrote:Ποτέ δεν κάνω pirate software, γιατί σχεδόν πάντα υπάρχει free alternative έστω κι αν κάποιες φορές είναι χειρότερο. Κι αν δεν υπάρχει απλά αγοράζω αν το θέλω πολύ.
:smt018
There is no such thing as PS alternative. Only substitutes... Γενικα αυτο που λες ειναι σωστο αλλα οχι καθολικο. Το PS συγκεκριμενα θα επρεπε να ειχε κατι σαν ερασιτεχνικο license 50€ ξερω γω... Δεν ειμαστε ολοι γραφιστικες εταιριες... Αυτο εννοω criminally overpriced...
stranger wrote:Ταινίες, σειρές, κτλ. μόνο κατεβάζω, γιατί δεν έχουμε Netflix στην Ελλάδα και imo δεν αξίζει να δώσω λεφτά για κάτι που θα δω μια φορά. Επίσης, πολλά απ'όσα βλέπω δεν υπάρχουν στην Ελλάδα και πρέπει να παραγγείλω από το εξωτερικό, οπότε εκεί κι αν δεν αξίζουν τα λεφτά.
++
pgetsos wrote:1) Τα παιχνιδια κατεβαινουν σχεδον μονο με σκοπο την δοκιμη τους, κατι που εχει σωσει αρκετα ευρω απο την τσεπη μου... Μαλιστα παλευω να περασω τα saves απο το pirated Reus στο original αγορασμενο Reus αυτες τις μερες :-p BRING BACK THE DEMOS ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!
++ http://uk.ign.com/articles/2011/07/27/is-piracy-good :related somewhat:
Elementary OS
User avatar
pgetsos
Venus Former Team Member
Posts: 1192
Joined: Sun Oct 13, 2013 1:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Re: Internet Piracy

Post by pgetsos » Thu May 15, 2014 4:22 pm

Σιγουρα ισχυει κατι τετοιο, καθως μου εχει δωθει η ευκαιρια να παιξω παιχνιδια που δεν εχω παιξει ποτε και δε θα τα επαιζα χωρις τον κολπο ;)
Όταν μια μαύρη γάτα περάσει από μπροστά σου, σημαίνει ότι το ζώο πάει κάπου.

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.
User avatar
stranger
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 512
Joined: Fri Nov 26, 2010 3:14 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: Athens, Greece

Re: Internet Piracy

Post by stranger » Thu May 15, 2014 10:15 pm

ThOdOr1s wrote: :smt018
There is no such thing as PS alternative. Only substitutes... Γενικα αυτο που λες ειναι σωστο αλλα οχι καθολικο. Το PS συγκεκριμενα θα επρεπε να ειχε κατι σαν ερασιτεχνικο license 50€ ξερω γω... Δεν ειμαστε ολοι γραφιστικες εταιριες... Αυτο εννοω criminally overpriced...
Συμφωνώ ότι είναι υπερβολικά ακριβό το PS, αλλά δεν νομίζω ότι η Adobe απευθύνεται σε ερασιτέχνες καλλιτέχνες παρόλο που απ'ότι φαίνεται ένα τεράστιο μέρος των χρηστών του PS είναι ερασιτέχνες.

Απλά σε τέτοιες περιπτώσεις προσωπικά επιλέγω να χρησιμοποιήσω free software, γιατί συνήθως είναι open source και θέλω να το στηρίξω, αντί να σαμποτάρω το αντίστοιχο κλειστό + proprietary (που στην ουσία είναι κλέψιμο, όχι σαμποτάζ).

Να πώ την αλήθεια, δεν ξέρω γιατί έχω double standards όσον αφορά την πειρατεία. Το να κατεβάσω παράνομα το 3ds Max επειδή είναι πανάκριβο και το Blender είναι γτπ μου φαίνεται κάπως. Αντιθέτως, κλέβω ολόκληρη τη βιομηχανία ταινιών όταν κατεβάζω παράνομα ταινίες και δεν νοιώθω ούτε μια στάλα τύψης!
User avatar
vasilaros69
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1299
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:07 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Internet Piracy

Post by vasilaros69 » Thu May 15, 2014 10:52 pm

Κρυφος σκοπος του θεματος αυτου ειναι να βρει ποιοι κατεβαζουν παρανομα πειρατικο περιεχομενο και να τους δωσει στεγνα στις αρχες.:-p
"Sometimes questions are more powerful than answers,..."
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Internet Piracy

Post by MpoMp » Thu May 15, 2014 10:55 pm

vasilaros69 wrote:Κρυφος σκοπος του θεματος αυτου ειναι να βρει ποιοι κατεβαζουν παρανομα πειρατικο περιεχομενο και να τους δωσει στεγνα στις αρχες.:-p
Περίμενα να δω πότε θα το καταλάβει κάποιος.

Βασικά ο OP δουλεύει...

http://www.cyberkid.gov.gr/
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Internet Piracy

Post by chriskin » Fri May 16, 2014 12:33 am

stranger wrote:Ποτέ δεν κάνω pirate software, γιατί σχεδόν πάντα υπάρχει free alternative έστω κι αν κάποιες φορές είναι χειρότερο. Κι αν δεν υπάρχει απλά αγοράζω αν το θέλω πολύ.

Μουσική κατέβαζα κι αν μ'άρεσε αγόραζα το CD, αλλά πλέον απλά αγοράζω ψηφιακή μουσική ή καθόλου λόγω Spotify, κτλ.

Βιβλία κατεβάζω, διαβάζω κι αν μ'αρέσουν τ'αγοράζω. (Τι ποιητής είμαι ο κερατάς!)
Τελευταία βέβαια στρέφομαι προς τα e-books, γιατί το έχω γαμ*σει με τα βιβλία και δεν έχω χώρο + είναι βαριά να τα μεταφέρω.

Ταινίες, σειρές, κτλ. μόνο κατεβάζω, γιατί δεν έχουμε Netflix στην Ελλάδα και imo δεν αξίζει να δώσω λεφτά για κάτι που θα δω μια φορά. Επίσης, πολλά απ'όσα βλέπω δεν υπάρχουν στην Ελλάδα και πρέπει να παραγγείλω από το εξωτερικό, οπότε εκεί κι αν δεν αξίζουν τα λεφτά.

Αυτο - αν και καμια φορα παιζει να κατεβασω και κανα παιχνιδι.


fun fact: το 2013 δεν κατεβαζα βιβλια και αγορασα μονο 4. φετος τα κατεβαζω πριν τα διαβασω και εχω ηδη αγορασει 6
Post Reply

Return to “off-topic”