Είναι εύκολα τα τμήματα Μάρκετινγκ και ΟΔΕ του ΟΠΑ??

Άσχετα μηνύματα και λοιπές παρεκτροπές.
Post Reply
dimitsos
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 1
Joined: Tue Jul 08, 2014 10:47 pm
Academic status: N>4
Gender:

Είναι εύκολα τα τμήματα Μάρκετινγκ και ΟΔΕ του ΟΠΑ??

Post by dimitsos » Tue Jul 08, 2014 10:50 pm

Καλησπέρα σας.

Είμαι 24 ετών και μετά από 4 χρόνια παραμονής στη σχολή του χημικού Αθήνας, αποφάσισα να πάρω διαγραφή. Ο λόγος είναι ότι δε μου άρεσε καθόλου τελικά το τμήμα και οι καθηγητές ήταν μερικώς έως παντελώς αδιάφοροι. Έτσι, μετά από τόσα χρόνια, αποφάσισα να ξαναδώσω πανελλαδικές για να περάσω σε ένα άλλο τμήμα, έτσι ώστε να μπορέσω να σπουδάσω κάτι.

Αποφάσισα να μπω στο τμήμα Μάρκετινγκ της ΑΣΟΕΕ ή στο τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων επίσης της ΑΣΟΕΕ.
Παρότι μπήκα στο site της σχολής, μου έχουν μείνει μερικές απορίες.

Θα ήθελα, αν έχετε φυσικά κι εσείς χρόνο και προθυμία, να μου απαντήσετε σε μερικές κρίσιμες για μένα ερωτήσεις, ώστε να μην κάνω πάλι το ίδιο λάθος:

1.Είναι εύκολο τα 2 αυτά τμήματα?? Ποιο είναι το πιο εύκολο από αυτά τα 2?? Πώς είναι τα μαθήματα?? Εύκολα?? Δύσκολα?? Μπορώ να τα περάσω με κανονικό διάβασμα?? Για κάποιον που δουλεύει, είναι εύκολο να περνάει τα μαθήματα χωρίς συχνή παρακολούθηση??
2.Με όλο το θάρρος, πώς είναι οι καθηγητές εκεί μέσα?? Γιατί στο χημικό ήταν τελείως για τα πανηγύρια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Δημήτρης Παπαδημητρίου
User avatar
ala_mages
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1489
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:04 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Είναι εύκολα τα τμήματα Μάρκετινγκ και ΟΔΕ του ΟΠΑ??

Post by ala_mages » Tue Jul 08, 2014 11:09 pm

dimitsos wrote: 1.Είναι εύκολο τα 2 αυτά τμήματα?? Ποιο είναι το πιο εύκολο από αυτά τα 2?? Πώς είναι τα μαθήματα?? Εύκολα?? Δύσκολα?? Μπορώ να τα περάσω με κανονικό διάβασμα?? Για κάποιον που δουλεύει, είναι εύκολο να περνάει τα μαθήματα χωρίς συχνή παρακολούθηση??
2.Με όλο το θάρρος, πώς είναι οι καθηγητές εκεί μέσα?? Γιατί στο χημικό ήταν τελείως για τα πανηγύρια.
Καλησπέρα Δημήτρη,

Αυτό ειναι το forum Πληροφορικής οπότε δεν έχουμε εμπειρία για από τα άλλα τμήματα.

Γενικά και τα δύο τμήματα που αναφέρεις από όσο έχω ακούσει δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα. Το βασικότερο θέμα πιστεύω δεν είναι το ποιο είναι πιο εύκολο κτλ αλλά ποιο σου αρέσει πραγματικά. Το να σπουδάσεις κάτι απλά για το πτυχίο δεν έχει και πολύ νόημα πλέον (εφόσον η πλειοψηφία αυτό κάνει) γιατί απλά θα έχεις ένα χαρτί που δεν θα σε αντιπροσωπεύει. Αφού επιλέγεις να σπουδάσεις, σπούδασε κάτι που να σου αρέσει. Έτσι και θα βγάλεις σχετικά εύκολα την σχολή (με την απαραίτητη δουλειά φυσικά) και θα είσαι ανταγωνιστικός εάν πραγματικά έχεις τις γνωσεις που προσφέρει η εκάστοτε σχολή.

Για αρχή λοιπόν θα σου πρότεινα να τσεκάρεις στο site της σχολής το πρόγραμμα σπουδών κάθε τμήματος και γενικά σε κάθε σχολή να έχεις αυτό σαν οδηγό σου.

Όσον αφορά τους καθηγητές/μαθημα κτλ ισχύει πάνω κάτω το ίδιο για όλες τις σχολές:
1) παντου υπάρχουν κακοί καθηγητές
2) κάθε σχολή έχει και μερικούς φοβερούς καθηγητές
3) στα πρώτα έτη γίνεται μπάχαλο/φασαρία ένα τσίρκο γενικότερα
4) σε μαθήματα μετά τους 1ου έτους κάπως ηρεμούν τα πράγματα
5) σε μαθηματά 3-4 έτους/ επιλογής κτλ γίνεται συνήθως σοβαρό και ωραίο μάθημα

Εύχομαι να πάνε όλα καλά :-)
Mpomp is building an army.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ______☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. _ / \
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Welcome to the [url=http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pAY9CNkKOsg#t=59]ricefields[/url] mathaf*ka [url=http://foss.aueb.gr]Turn on the foss please![/url]
Post Reply

Return to “off-topic”