Πελαγωμενος...

Άσχετα μηνύματα και λοιπές παρεκτροπές.
Post Reply
Χρήστος Μ.
bit level
bit level
Posts: 9
Joined: Mon Oct 21, 2013 7:39 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Πελαγωμενος...

Post by Χρήστος Μ. » Mon Sep 08, 2014 11:09 am

Γεια σας!

Φετος μπαινω στο 5ο ετος κ εχω περασει μολις 8 μαθηματα. Προφανως δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με τη σχολη. Επελεξα την πληροφορικη χωρις να μ αρεσει πραγματικα, με την ελπιδα οτι θα βρω ενδιαφερον στο αντικειμενο εφοσον θα πρεπει να ασχοληθω. Αλλα οταν ξεκινησα μου φανηκε δυσκολη. Συν οτι ηθελα μετα το λυκειο να πιασω δουλεια και να ασχοληθω με τα χομπυ μου.

Ετσι, βρεθηκα σε μια κατασταση οπου η δουλειες του ποδαριου ηταν η προτεραιοτητα μου ωστε να βγαζω λεφτα και να περναω οσο καλυτερα μπορω. Η σχολη περασε σε δευτερη μοιρα. Και ετσι περνουσαν τα χρονια! Και φτανω τωρα σε ενα σημειο που δεν εχω καταφερει κατι ουσιαστικο και βλεπω οτι χωρις καποιο "χαρτι" στα χερια μου θα δυσκολευτω πολυ στο μελλον.

Τωρα συνειδητοποιησα ποσο πολυτιμο χρονο εχω χασει παραμελωντας τη σχολη. Ειναι σαν να προσγειωθηκα αποτομα στην πραγματικοτητα. Βλεπω τα μαθηματα που χρωσταω(σχεδον ολη τη σχολη!) κ εχω πελαγωσει. Αν περνουσα εστω κ 2 μαθηματα την εξεταστικη μεσα σ αυτα τα 4 χρονια θα ημουν σε πολυ καλυτερο επιπεδο.

Αλλα δεν γινεται να γυρισουμε το χρονο πισω. Οποτε το μονο που μπορω να κανω ειναι να το παλεψω, οσο δυσκολο και αν μου φαινεται γιατι πιστευω οτι αξιζει τον κοπο.

Θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για το αν ειναι εφικτο να βγει η σχολη σε 2 χρονια.
Ευχαριστω πολυ!
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Πελαγωμενος...

Post by nachos » Mon Sep 08, 2014 11:19 am

Η σχολή γενικά είναι απίθανο να βγει σε 2 χρόνια, βέβαια μπορεί να υπάρχουν και εξαιρέσεις. Το μόνο σίγουρο είναι ότι ακόμα και αν τύχει και τα καταφέρεις, δεν νομίζω ότι με τις μεθόδους που θα το πετύχεις θα έχεις αποκομίσει τίποτα ουσιαστικό, και αυτό είναι το ζουμί της υπόθεσης: από τη στιγμή που ούτε σου αρέσει, αλλά και ούτε σε ενδιαφέρει να μάθεις, να έχεις υπόψιν σου ότι και το χαρτί να πάρεις, θα σου είναι άχρηστο. Αντί λοιπόν να δαπανήσεις 2 χρόνια από τη ζωή σου για το τιποτα, θα σου συνιστούσα να εστιάσεις στο τι ακριβώς θες να κάνεις, και να το επιδιώξεις.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
Χρήστος Μ.
bit level
bit level
Posts: 9
Joined: Mon Oct 21, 2013 7:39 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Πελαγωμενος...

Post by Χρήστος Μ. » Mon Sep 08, 2014 11:34 am

Κοιτα δεν ειμαι στο μηδεν. Ειμαι περιπου στο 1/4 του συνολου των μαθηματων κ σκοπευω να περασω κ τωρα καποια. Δηλαδη ουσιαστικα να βγαλω τα 3 ετη της σχολης σε 2.
Κ οσο για το ενδιαφερον πιστευω πως θα το βρω αν ασχοληθω σοβαρα.
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Πελαγωμενος...

Post by nachos » Mon Sep 08, 2014 11:46 am

Ούτως ή άλλως είναι δική σου επιλογή. Εγώ θα σου ξανατονίσω ότι το χαρτί από μόνο του δε μετράει τίποτα στην αγορά. Συγκεκριμένα για να έχεις υπόψιν σου, απόφοιτος πληροφορικής χωρίς δυνατό background σε programming (τουλάχιστον), είχει την ιδια αντιμετώπιση με ανειδίκευτο εργάτη. Οπότε διαμόρφωσε τον τρόπο ενασχόλησής σου με τη σχολή ανάλογα.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
XaviannNJ
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1413
Joined: Wed Oct 14, 2009 11:59 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: city of insanity....

Re: Πελαγωμενος...

Post by XaviannNJ » Mon Sep 08, 2014 1:50 pm

Χρήστο,μπήκες στη σχολή το 2010,σωστά; Αν ναι,νομίζω ότι και για την χρονιά σου ισχύει το 2ν και οχι το ν+2. Αν εχω δικιο εχεις αλλα 4 χρονια για να τελειωσεις,απλα τα 2 τελευταια δεν θα ισχυει το πάσο σου.
Cause we all live under the same sun......

http://www.youtube.com/watch?v=MwyXnft6ZVk
Χρήστος Μ.
bit level
bit level
Posts: 9
Joined: Mon Oct 21, 2013 7:39 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Πελαγωμενος...

Post by Χρήστος Μ. » Mon Sep 08, 2014 3:47 pm

Ναι, το '10 μπηκα. Μπορω οντως να κατσω αλλα 4 χρονια, αλλα δεν θελω να το κανω τοσο πολυ, γιατι δεν ξερω αν θα μπορουν να με συντηρουν οι δικοι μου.
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Πελαγωμενος...

Post by MpoMp » Mon Sep 08, 2014 3:58 pm

XaviannNJ wrote:Χρήστο,μπήκες στη σχολή το 2010,σωστά; Αν ναι,νομίζω ότι και για την χρονιά σου ισχύει το 2ν και οχι το ν+2. Αν εχω δικιο εχεις αλλα 4 χρονια για να τελειωσεις,απλα τα 2 τελευταια δεν θα ισχυει το πάσο σου.
Ναι ισχύει, τελευταία χρονιά ήταν.

Αλλά και στο προβλεπόμενο να μην τελειώσεις, υπάρχουν ρυθμίσεις σε κάθε σχολή που αν σου μένουν πολύ λίγα μαθήματα και περάσεις από κάποιου είδους "αξιολόγηση" σου δίνεται μια παράταση 1-2 εξαμήνων νομίζω (μπορεί και παραπάνω).
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
Χρήστος Μ.
bit level
bit level
Posts: 9
Joined: Mon Oct 21, 2013 7:39 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Πελαγωμενος...

Post by Χρήστος Μ. » Mon Sep 08, 2014 4:04 pm

Θελω να ελπιζω οτι δεν θα φτασω σ αυτο το σημειο! Το ερωτημα ειναι αν ειναι εφικτο να βγαλω 26 περιπου μαθηματα σε 2 χρονια (με στρωσιμο εννοειται).
User avatar
kokosteo
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 867
Joined: Wed Oct 08, 2008 5:09 pm
Gender:

Re: Πελαγωμενος...

Post by kokosteo » Mon Sep 08, 2014 4:07 pm

Μια χαρά εφικτό είναι Χρήστο. Κάνε τις εργασίες, διάβαζε τα παλιά θέματα και είσαι κομπλέ.
User avatar
Αριωνας
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 352
Joined: Wed Jul 17, 2013 8:24 pm
Gender:
Location: Χαμένος σε έναν κόσμο δίχως αύριο...

Re: Πελαγωμενος...

Post by Αριωνας » Mon Sep 08, 2014 4:48 pm

Δεν μας έχεις πει όμως κάτι. Ποια μαθήματα έχεις περάσει; Έχεις δώσει τα 4 μαθήματα ελεύθερης επιλογής; Και τι κατεύθυνση έχεις επιλέξει αν έχεις επιλέξει;
ImageImage
Χρήστος Μ.
bit level
bit level
Posts: 9
Joined: Mon Oct 21, 2013 7:39 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Πελαγωμενος...

Post by Χρήστος Μ. » Mon Sep 08, 2014 4:59 pm

Εχω περασει java1,επιστημη,διακριτα,οικονομια,λογιστικη,ΟΣΥ,ΑΣΠΣ κ διεθνεις οικ σχεσεις(επιλογης). Τις φορες που ασχοληθηκα (για μικρο διαστημα) με τη σχολη εδειχνα προοδο. Αλλα ποτε δεν το επαιρνα αποφαση οτι θα αφοσιωθω σ αυτο. Κυκλους λεω να επιλεξω οικονομικα και ασφαλεια.
User avatar
Αριωνας
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 352
Joined: Wed Jul 17, 2013 8:24 pm
Gender:
Location: Χαμένος σε έναν κόσμο δίχως αύριο...

Re: Πελαγωμενος...

Post by Αριωνας » Mon Sep 08, 2014 5:03 pm

Σου μένουν δηλαδή 3 Ε.Ε. Και η κατεύθυνση που θες να διαλέξεις, είναι σχετικά βατή και εύκολη. Θεωρώ πως με λίγο σοβαρό διάβασμα, μπορείς να καταφέρεις αυτό που θες. Καλό κουράγιο!
ImageImage
Χρήστος Μ.
bit level
bit level
Posts: 9
Joined: Mon Oct 21, 2013 7:39 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Πελαγωμενος...

Post by Χρήστος Μ. » Mon Sep 08, 2014 5:08 pm

Σ' ευχαριστώ πολύ!
User avatar
flea
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 205
Joined: Tue Jan 07, 2014 8:16 pm
Gender:

Re: Πελαγωμενος...

Post by flea » Tue Sep 09, 2014 11:19 am

καλημέρα και από εμένα...Μόλις διάβασα το Post σου,νόμιζα ότι το είχα γράψει εγώ!!!!!!!! :shock: :shock: Είμαστε ΑΚΡΙΒΩΣ στην ίδια κατάσταση απλά εγώ έχω περάσει 7 μαθήματα τα 2 διαφορετικά από τα δικά σου..και μέσα σε αυτά 1 επιλογής..ούτε εμένα μου αρέσει καθόλου το αντικείμενο της σχολής και έφαγα το χρόνο μου με δουλειές του ποδαριού όπως κι εσύ..Και έχω περάσει από όλες τις ψυχολογικές μεταπτώσεις που μπορείς να σκεφτείς και να φανταστείς.Τα παιδιά από πάνω έχουν δίκιο σε αυτά που σου λένε,όμως επειδή δυστυχώς-όπως κι εγω- δεν είσαι πρώτο ή δευτερο έτος ώστε να έχεις την χρονική πολυτέλεια να ξαναδώσεις εξετάσεις ή να κάνεις κάτι άλλο,θα σε συμβούλευα να προσπαθήσεις να τελείωσεις τη σχολή με πολλή προσπάθεια και θυσίες και με αυτούς τους κύκλους σπουδών που σκέφτεσαι.Ακόμα κι αν δεν ασχοληθείς με το αντικείμενο,θα έχεις ένα υπόβαθρο και δεν πιστευω ότι θα αντιμετωπιστείς ως ανειδικευτος εργάτης παρά μόνο σε δουλειές που θα θέλουν κάποιον καλό προγραμματιστή.Και μόνο η διαδικασία του διαβάσματος μαθημάτων ανωτάτης σχολής μέσα από την οποία περνάει κάποιος για να πάρει πτυχίο απο την ΑΣΟΕΕ που δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο, σου δίνει πολλά + , και εσύ ο ίδιος θα αισθανεσαι μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση έχοντας κάτι στα χέρια σου!
Εγώ για παράδειγμα,ήθελα να περάσω marketing αυτό μου άρεσε πάντα,αλλά λόγω κακού επαγγελμ.προσανατολιγμού δεν έδωσα αρχές οικον.θεωρίας στις Πανελλήνιες και δεν είχα πολλές επιλογές.Από πέρσι έχω πχ καταλάβει ότι θα ήθελα να ασχοληθώ με τα συμβουλευτικά επιχειρήσεων.Όμως πρώτα θα παλέψω με πείσμα να πάρω το πτυχίο μου να μην είμαι και να μην αισθάνομαι μετέωρη!μετά αν έχεις όρεξη να μάθεις μια δουλειά που θα σου αρέσει,ακόμα κι αν δεν πληρώνεσαι στην αρχή,θα τη μάθεις!ή μπορείς να κάνεις ένα μεταπτυχιακό σε αυτό που θες,

Αυτή είναι η δική μου γνωμη,μη το βάζεις κάτω αλλά τέρμα οι δικαιολογίες και η φυγοπονία από φέτος στρωνόμαστε σοβαρά...όσο για το πόσο θα σου πάρει..Πιστευω άλλα 3 χρόνια σίγουρα δηλαδή θα τελειώσεις στα 7 αλλά αυτό να μη σε ανησυχεί ουτε να σε στενοχωρεί...άλλοι δεν τελειώνουν ποτέ.Μην αφήνεις τις απερισκεψίες του παρελθόντος να σου χαλάσουν το μέλλον.Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται!Εξήγησε στους δικούς σου την κατάσταση και ζήτησε τους να σε στηρίξουν λίγο ακόμα.
Do it with passion or not at all
User avatar
DrTemna
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 184
Joined: Thu Sep 19, 2013 7:37 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Πελαγωμενος...

Post by DrTemna » Tue Sep 09, 2014 4:28 pm

Έχω μόνο 1 χρόνο στη σχολή, αλλά νομίζω πως το να πάρεις πτυχίο είναι βασικά χαζό. Όπως προαναφέρθηκε το πτυχίο δε θα σου δώσει δουλειά καθώς απαιτείται δουλειά σοβαρή έξω από τη σχολή(η δουλειά εντός εννοείται ότι θα ναι σοβαρή). Ένα πτυχίο σκέτο δεν έχει αξία καθώς θα δυσκολευτείς πολύ να βρεις δουλειά και το πιθανότερο είναι να κάνεις κάτι άσχετο πάλι(καθώς χρειάζεται σοβαρή δουλειά εντός και εκτός σχολής όπως προαναφέρθηκε). Επομένως αν κάτσεις, καλύτερα να το πάρεις στα σοβαρά και όχι κουτσά στραβά και ανάκατα περνάω μαθήματα. Να σημειωθεί πως το "να μάθεις να διαβάζεις" που είπε πάνω η κοπέλα αμφιβάλλω πολύ να συμβεί όταν ακολουθείς το μοτίβο της προηγούμενης πρότασης.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βρεις τι σου αρέσει και τι θες να κάνεις. Αργά δεν είναι για δεύτερες σπουδές και δεν είναι ντροπή να αποφασίσεις πως τα γράμματα δεν είναι για σένα. Γενικά μπορείς να δουλεύεις part time και να ασχολείσαι με κάτι που σου αρέσει, ακόμα και από online μαθήματα! Η (παγκόσμια) κοινωνία πιστεύω γίνεται όλο και πιο φιλική σε αυτά.

Αν τώρα επιλέξεις να ασχοληθείς με τη σχολή και δεις ότι σ'αρέσει, εσύ καθορίζεις σε πόσο καιρό θα τη βγάλεις. Προσωπιά δε θα βιαζόμουν να τη βγάλω σε 2 χρόνια καθώς το πιθανότερο είναι πως και θα κουραστείς και θα τη βγάλεις κουτσά στραβά όπως ανέφερα ή (πολύ σπάνιο) θα τη βγάλεις καλά και θα κουραστείς πολύ. Γενικά σ'αυτή την περίπτωση θα πρέπει να δουλέψεις στην πειθαρχία στο διάβασμα σου και στην αποτελεσματικότητα, πράγματα που έχεις ξεχάσει και ένα ποοολύ μεγάλο ποσοστό που τα χασε, δεν τα ξαναβρίσκει ποτέ.

Καλή τύχη σε ό,τι επιλέξεις. :-)
*estrngd
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 612
Joined: Thu Dec 16, 2004 1:45 pm
Academic status: N>4
Gender:
Contact:

Re: Πελαγωμενος...

Post by *estrngd » Wed Sep 10, 2014 12:25 am

Αν θέλεις πολύ το πτυχίο απλά το παίρνεις στα 2 χρόνια με πολύ προσπάθεια. Απλά πράγματα.
Το τι μένει στον καθένα μετά το πτυχίο, είναι ένα εντελώς προσωπικό θέμα. Μάλιστα υπάρχουν πολλοί που παίρνουν το πτυχίο, έχουν βρει δουλειά αλλά δεν ξέρουν που παν τα 4 από προγραμματισμό.
User avatar
chriskin
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5316
Joined: Tue Sep 08, 2009 1:04 am
Gender:

Re: Πελαγωμενος...

Post by chriskin » Wed Sep 10, 2014 1:17 am

Μπορεις να το παρεις αλλα προσπαθησε σε τουλαχιστον 3-4 μαθηματα να εχεις 9-10 η εστω καποιες πολυ καλες εργασιες. (και για το μερος της γνωσης και για το μερος του "εχω να δειξω κατι σε πιθανους εργοδοτες")

Εκτος αμα απλα θελεις το χαρτι, τοτε πηγαινε για 5αρια και βγαινει ανετα - αν και πιστευω οτι θα το μετανιωσεις. Σε ενα μερος του πτυχιου μου επαιρνα μονο 5αρια και τωρα δυσκολευομαι αρκετα να ανεβασω το μεσο ορο αρκετα ψηλα ωστε να εχω ελπιδα για μεταπτυχιακο μολις τελειωσω
Post Reply

Return to “off-topic”