To stackoverflow or not to?

Άσχετα μηνύματα και λοιπές παρεκτροπές.
Post Reply
User avatar
frouk
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 338
Joined: Wed Oct 16, 2013 6:39 pm
Academic status: 4th year
Gender:

To stackoverflow or not to?

Post by frouk » Wed Nov 12, 2014 8:05 pm

Θέλω να ρωτήσω τους πιο παλιούς αν ένα account στο stackoverflow μπορεί να έχει κάποια επίπτωση στην αγορά εργασίας.

Έχω παρατηρήσει ότι οι τύποι εκεί σκοτώνονται για το ποιος θα απαντήσει πρώτος "σωστά" στις ερωτήσεις,όσο απλές ή και χαζές αν είναι,για να πάρουν μερικά upvotes ή correct answers.
Γιατί τέτοια μανία?Τους βοηθάει όντως στο βιογραφικό τους?

Οκ,καταλαβαίνω ότι αν έχεις ένα από τα top accounts κάπως θα σε βοηθήσει αλλά έχει κάποια διάφορα να έχεις ένα μικρό-μεσαίο account (σε score) από το να μην έχεις καθόλου?

Ευχαριστώ.
HAVE I ANSWERED YOUR QUESTIONS SATISFACTORILY AND OFFERED GOOD CUSTOMER SERVICE?!
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: To stackoverflow or not to?

Post by Eldebryn » Wed Nov 12, 2014 8:28 pm

Πιστεύω πως όχι. Γενικά το να φτάσεις μεγάλο σκορ δεν σημαίνει απαραίτητα οτι είσαι και τόσο καλός, αρκεί να ξέρεις κάποιες τακτικές για να το ανεβάζεις και φυσικά να λιώνεις.
Έχω καταλήξει οτι η μανία που έχουν πολλοί εκεί με ορθότητα/απαντήσεις είναι λόγο απλής όρεξης ή του τυπικού ελιτιστή προγραμματιστή που πιστεύει οτι μπορεί να κάνει τα πάντα τέλεια και το ίδιο οφείλεις να κάνεις κι εσύ. Οπότε έχω καιρό να ποστάρω γιατί μου την δίνει να μου την λένε για εύλογες ερωτήσεις όταν έχουν πέσει 100+ πόντοι σε άλλες πολύ πιο ηλίθιες/googleable. Γενικά δεν είναι τέλειο αλλά η χρησιμότητα του είναι στο οτι καλύπτει όπως φαντάζεσαι πολλά θέματα του αντικείμενου μας και βρίσκεις γρήγορα λύσεις που έχουν ήδη ψάξει άλλοι ή ρωτάς δικές σου.
Γενικά καλό είναι να έχεις acc και να είσαι ενεργός, για δικό σου όφελος κυρίως γιατί μπορείς να μάθεις πολλά, να κάνεις bookmark χρήσιμες απαντήσεις/infos και γενικά για να *δείξεις*οτι είσαι ενεργός σε έναν οποιοδήποτε βαθμό, ασχέτως score.
Image<-- My profile playlists
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: To stackoverflow or not to?

Post by cypher » Wed Nov 12, 2014 8:45 pm

Μερικές εταιρίες οταν κάνεις αίτηση για δουλειά εχουν στα πεδία αν θες να βάλεις το SO account σου και το κοιτάνε για να δούνε το level σου αλλα και την αλληλεπίδραση σου με αλλους προγραμματιστές. Δεν ειναι καθοριστικός παράγωντας αλλα είναι ενα ακόμα metric στο πως θα σε δούνε. Δεν εγγυάται τίποτα προφανώς και πιο πολύ μετράει π.χ. μια πολύ καλή συστατική η οι διασυνδέσεις αλλά τέσπα.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
Eldebryn
Venus Former Team Member
Posts: 1116
Joined: Sat Sep 18, 2010 8:43 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Somewhere in the Forgotten Realms...

Re: To stackoverflow or not to?

Post by Eldebryn » Wed Nov 12, 2014 10:30 pm

cypher wrote:Μερικές εταιρίες οταν κάνεις αίτηση για δουλειά εχουν στα πεδία αν θες να βάλεις το SO account σου
Αυτό δεν το περίμενα με τίποτα ομολογώ, πολύ χρήσιμο Info.
Image<-- My profile playlists
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: To stackoverflow or not to?

Post by cypher » Thu Nov 13, 2014 12:44 am

Δεν καθορίζει τίποτα όμως. Το βλέπουν σαν side-hobby or something. Πιο πολύ μετράει το να εχεις προηγούμενη εμπειρία σε αυτό που θέλουν και καλές συστατικές.
Εκτός προφανώς αν είσαι στους top που απαντάνε. Που και εκεί πάλι θα εχεις σίγουρα χρόνια εμπειρίας οπότε τσάμπα το μιλάμε. :p
Να δουλέψετε σε πρακτικές οσο μπορείτε να βρείτε εύκολα σαν φοιτητές και να κάνετε contribute σε open source stuff.
ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: To stackoverflow or not to?

Post by stoupeace » Thu Nov 13, 2014 12:03 pm

cypher wrote:Να δουλέψετε σε πρακτικές οσο μπορείτε να βρείτε εύκολα σαν φοιτητές και να κάνετε contribute σε open source stuff.
Ισχύει, ρωτάνε και για github username καμιά φορά.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
Post Reply

Return to “off-topic”