Πρόταση για νέο λάπτοπ

Άσχετα μηνύματα και λοιπές παρεκτροπές.
Post Reply
User avatar
DrTemna
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 184
Joined: Thu Sep 19, 2013 7:37 pm
Academic status: 2nd year
Gender:

Re: Πρόταση για νέο λάπτοπ

Post by DrTemna » Tue Nov 18, 2014 11:54 pm

FreeDos αν βρεις είναι καλή περίπτωση. Με σσδ απ' όσο ξέρω λίγα είναι έτσι και αλλιώς επομένως μάλλον θα χρειαστείς. Εγώ θα κοιτούσα δελλ 15αρι ασυζητητι, με ή χωρίς κάρτα γραφικών. Επισης καλα κανεις και παιρνεις λαπτοπ.
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Πρόταση για νέο λάπτοπ

Post by nachos » Wed Nov 19, 2014 9:52 am

http://www.skroutz.gr/s/5014289/Dell-In ... Linux.html

Το laptop έχει Linux pre-installed, από τη στιγμή που θες Windows μπορείς να τα κατεβάσεις από το Dreamspark και να του κάνεις format.

Αν μπορέσεις να μαζέψεις λίγα λεφτά παραπάνω από τα 500, μπορείς να του προσθέσεις και αυτό:

http://www.skroutz.gr/s/5097572/Crucial ... B-SSD.html

και να το κάνεις πύραυλο.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Πρόταση για νέο λάπτοπ

Post by ThOdOr1s » Wed Nov 19, 2014 10:14 am

nachos wrote:http://www.skroutz.gr/s/5014289/Dell-In ... Linux.html

Το laptop έχει Linux pre-installed, από τη στιγμή που θες Windows μπορείς να τα κατεβάσεις από το Dreamspark και να του κάνεις format.

Αν μπορέσεις να μαζέψεις λίγα λεφτά παραπάνω από τα 500, μπορείς να του προσθέσεις και αυτό:

http://www.skroutz.gr/s/5097572/Crucial ... B-SSD.html

και να το κάνεις πύραυλο.
++

Aslo:
Eπειδη και εγώ πήρα λάπτοπ στο πρώτο έτος χωρίς λόγο, θα σου πρότεινα να φτιάξεις ενα κάλο desktop, δε νομίζω οτι η σχολή χρειάζεται ντε και καλά λάπτοπ, ίσως να σου βγει overall φθηνότερο, και καλύτερο ένα dekstop, μιας και το 99% της δουλειάς θα το κάνεις σπίτι anyway...
Consider it.
Elementary OS
User avatar
ala_mages
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1489
Joined: Sun Jun 06, 2010 7:04 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Πρόταση για νέο λάπτοπ

Post by ala_mages » Wed Nov 19, 2014 10:45 am

ThOdOr1s wrote: ++

Aslo:
Eπειδη και εγώ πήρα λάπτοπ στο πρώτο έτος χωρίς λόγο, θα σου πρότεινα να φτιάξεις ενα κάλο desktop, δε νομίζω οτι η σχολή χρειάζεται ντε και καλά λάπτοπ, ίσως να σου βγει overall φθηνότερο, και καλύτερο ένα dekstop, μιας και το 99% της δουλειάς θα το κάνεις σπίτι anyway...
Consider it.
Ναι αλλά άμα χρειαστεί να δουλέψει εκτός σπιτιού (και εκτός των labs στην σχολή) τι γίνεται? Στην αρχή ναι θα δουλεύει από το σπίτι αλλά αργότερα μπορεί να αλλάξει αυτό.

Επίσης μπορεί να πάρει και ένα monitor να το έχει σπίτι κάαποια στιγμή άμα δεν του κάνει η 15 οθόνη του laptop.
Mpomp is building an army.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ______☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. _ / \
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Welcome to the [url=http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=pAY9CNkKOsg#t=59]ricefields[/url] mathaf*ka [url=http://foss.aueb.gr]Turn on the foss please![/url]
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Πρόταση για νέο λάπτοπ

Post by stoupeace » Wed Nov 19, 2014 12:10 pm

Προσωπικά όλη τη σχολή σε ντεσκτοπ την έβγαλα, αλλά περιορίστηκα κάποιες φορές, λόγω ομαδικών εργασιών κλπ. Λαπτοπ ολ δε γουέη. Και γκέημινγκ ντεσκτοπ με τον καιρό.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Πρόταση για νέο λάπτοπ

Post by nachos » Wed Nov 19, 2014 12:17 pm

Ναι κι εγώ ψηφίζω laptop, σου δίνει την ευελιξία να δουλέψεις οπουδήποτε. Σπιτι, σχολή, σε σπίτι συμφοιτητή κλπ.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
ThOdOr1s
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 964
Joined: Thu Oct 25, 2012 5:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: 36.86588,25.51602

Re: Πρόταση για νέο λάπτοπ

Post by ThOdOr1s » Wed Nov 19, 2014 12:23 pm

ala_mages wrote:
ThOdOr1s wrote: ++

Aslo:
Eπειδη και εγώ πήρα λάπτοπ στο πρώτο έτος χωρίς λόγο, θα σου πρότεινα να φτιάξεις ενα κάλο desktop, δε νομίζω οτι η σχολή χρειάζεται ντε και καλά λάπτοπ, ίσως να σου βγει overall φθηνότερο, και καλύτερο ένα dekstop, μιας και το 99% της δουλειάς θα το κάνεις σπίτι anyway...
Consider it.
Ναι αλλά άμα χρειαστεί να δουλέψει εκτός σπιτιού (και εκτός των labs στην σχολή) τι γίνεται? Στην αρχή ναι θα δουλεύει από το σπίτι αλλά αργότερα μπορεί να αλλάξει αυτό.

Επίσης μπορεί να πάρει και ένα monitor να το έχει σπίτι κάποια στιγμή άμα δεν του κάνει η 15 οθόνη του laptop.
True, νομίζω ότι έχει να κάνει με τον καθένα.

Αν θες λαπτοπ γενικά η αν το θες για τη σχολή. Για τη σχολή δε χρειάζεται, τουλάχιστον στα πρώτα 2 χρόνια. Αν έχει ήδη dekstop + monitor ίσως μπορεί με λιγότερα λεφτά να κάνει κάτι καλύτερο προς εκείνη την κατεύθυνση, για έμενα αυτό είναι πιο meaningful...

Then again, I am the kind of guy who likes desktops, So I biased as f*ck.
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[img]http://new4.fjcdn.com/comments/+yes+linus+_fcc5662793cd36e83928ad348238373c.jpg[/img]
Laptop is good. Just get a good one if you're sticking with it...
Elementary OS
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Πρόταση για νέο λάπτοπ

Post by Funk » Wed Nov 19, 2014 11:13 pm

Δεν είναι "ξεπερασμένοι" ή "ντεμοντέ" οι desktop υπολογιστές. Πάει ακόμα, και πάντα, ανάλογα με τις απαιτήσεις του κάθε χρήστη.
Κράτα το αρχαίο desktop που έχεις, κάντου ένα format και χρησιμοποίησέ το για δικά σου projects. Συμφωνώ με stoup και nachos - laptop is the way to go για τη σχολή.
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Πρόταση για νέο λάπτοπ

Post by MpoMp » Wed Nov 19, 2014 11:30 pm

++ Funk
NickosMark wrote:Οποτε το λαπτοπ το οποιο θα πιανει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ λιγοτερο χωρο θα ειναι φορητο και αρκετα δυνατο ωστε να ικανοποιησει τις καθημερινες απιτησεις μου αλλα και αυτες τις σχολης μου σιγουρα συμφερει απο μια αναβαθμιση desktop.
Μόνο εδώ έχεις point αλλά το ότι για τις δικές σου ανάγκες θα είναι άχρηστο το desktop δε σημαίνει ότι γενικώς δεν είναι προτιμότερα τα desktop. ;)
NickosMark wrote:Εξαλλου με το ρυθμο που εξελίσσετε η τεχνολογια καταρριπτεται το επιχειρημα οτι ενα desktop ειναι ευκολο να το αναβαθμισεις ! Συνηθως οταν αγοραζουμε ενα ακριβο μηχανημα το κραταμε αρκετα χρονια. Οποτε η μονη λυση που επιβαλλει η τεχνολογικη φρενιτιδα ειναι να πεταξουμε οτι παλιο (δυστυχως) .Νομιζω οτι ολοι βλεπεται ηδη με τα νεα tablet-hybrids πχ asus transformer book , microsoft surface(Πολυ ακριβα για αυτα που δινουν) οτι γινονται δειλα δειλα και τα λαπτοπ ειδη ρετρο !
Καθόλου δε καταρρίπτεται. Αν εξαιρέσεις το project ara που δε ξέρω κατά πόσο θα καταφέρει να γίνει mainstream τρόπος πώλησης smartphones, τα desktop είναι μακράν πιο εύκολα στην αναβάθμιση και πολύ πιο δυνατά από laptops όταν μιλάμε για όμοιο budget.

Κράτα κατά νου ότι δεν αναπτύσσονται μόνο τα laptops όσο περνάνε τα χρόνια. Ενδεικτικά, δες μόνο πόσο πιο εύκολο είναι πλέον να συναρμολογήσεις μόνος έναν επιτραπέζιο Η/Υ, απ' ό,τι πριν 10 χρόνια. Τα laptops το μόνο μεγάλο πλεονέκτημα που έχουν απέναντι στα επιτραπέζια μηχανήματα είναι η φορητότητα και ίσως περισσότερες δυνατότητες χαμηλής κατανάλωσης ενέργειας (που τους είναι και απαραίτητες άλλωστε).

Δεν επιβάλλει τίποτα η "τεχνολογική φρενίτιδα" αν δεν είσαι fanboy ή τρελαμένος gadget-άκιας με χρήμα. Μπορείς πάντα να βρίσκεις κάτι που θα προσαρμόσεις στις ανάγκες σου χωρίς να κοιτάς αν το κουτί θα λέει πάνω Μήλο ή Ανδροειδές.

Εγώ προσωπικά δε θα έπαιρνα ποτέ υβριδικό tablet/laptop. Επειδή η MS (και η κάθε εταιρεία βέβαια) φαίνεται να έχει κάποια ανωμαλία και να θέλει να κάνει κοινό λειτουργικό για touch screen και classic screen, δε σημαίνει ότι όλοι θα το χρησιμοποιούν ή ότι είναι το πιο σύγχρονο/εύχρηστο πράγμα.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Πρόταση για νέο λάπτοπ

Post by Funk » Thu Nov 20, 2014 1:22 am

Μιλάς σαν προφήτης λίγο :lol:
Όσο εύκολα μαζεύει σκόνη το desktop, τόσο εύκολα μαζεύει και το laptop και imho το desktop το καθαρίζεις πιο εύκολα. Επίσης, αν θες να "κάνεις την ποθητή αναβάθμιση" στο laptop τι θα γίνει;
Αν καταλήξεις σε 2-3 επιλογές στείλε :)
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Πρόταση για νέο λάπτοπ

Post by MpoMp » Thu Nov 20, 2014 11:43 am

NickosMark wrote: Εστω οτι σκας 500 ευρω και φτιαχνεις ενα καλο desktop πριν 5 περιπου χρονια . Εστω οτι πριν 5 χρονια η αιχμη της τεχνολογιας ηταν 2πυρηνος επεξεργαστης ..μνημες ddr2 και hdd . Εφοσον λοιπον δεν εισαι οπως λες και εσυ fanboy τρελαμενος γκατζετακιας τοτε χρησιμοποεις το pc σου μεχρι τις μερες μας αφου το μαchινι δεν εχει κανενα προβλημα .Αν θες τωρα λοιπον να κανεις την ποθυτη αναβαθμιση πρεπει αναγκαστικα να ξυλωσεις ολο το desktop απο την μητρικη μεχρι τους ανεμιστηρες και τον σκληρο που θα κανουν απο την σκονη και την πολυχρησια ,θορυβο λες και ανοιξαν οι ουρανοι ...Αντε γεια..με λιγα λογια
Όχι απαραίτητα. Αν το συντηρείς σωστά (καθαρισμός, σωστό airflow και έλεγχος θερμοκρασιών) και φυσικά αν έχεις πάρει ποιοτικά κομμάτια, δε πρόκειται να έχεις τέτοιο πρόβλημα. Συνήθως αυτό που χαλάει είναι ένα ανεμιστηράκι ή ένας HDD. Τα οποία έχουν σχετικά χαμηλό κόστος να θες απλά να αναβαθμίσεις. Από 'κει και πέρα αν πριν τα 5 χρόνια είχες πάρει μια σχετικά καινούργιο μητρική, σε καλύπτει για αρκετό καιρό από άποψη αναβαθμίσεων.
Επίσης, ποιο είναι το point σου εδώ κατά των desktop? :-p Για ένα laptop, με ακριβώς την ίδια ιστορία, δε θα μπορείς να αναβαθμίσεις σχεδόν τίποτα και πάει για πέταμα ή για πολύ απλές χρήσεις. Συν το ότι το πιο πιθανό είναι (αν δεν το προσέξεις και αφήσεις να ανεβάσει θερμοκρασίες) να είναι σε πολύ χειρότερη κατάσταση μηχανικά και να είναι έτοιμο για κάψιμο. Άσε που είναι πολύ πιο εύθραυστα από ένα κουτί, εμένα δε μου έπαιζε ο HDD στο laptop γιατί (χωρίς να το έχω ανοίξει ποτέ) είχε κουνηθεί λίγο το καλώδιο SATA και δεν έκανε καλή επαφή. :-p
NickosMark wrote: ΜΗΝ ξεχνιομαστε..προτεινετε κανα λαπτοπ..
Αυτά που σου πρότειναν παραπάνω πώς τα βλέπεις? Πες μας τι σου αρέσει και τι δεν σου κάνει σε αυτά για να σου προτείνουμε και κάτι παραπάνω. ;)
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Πρόταση για νέο λάπτοπ

Post by MpoMp » Mon Nov 24, 2014 11:09 pm

Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα Windows εγώ θα πρότεινα να διαλέξεις την πρόταση του nachos μιας και έχει εμπειρία σε αυτά. :)

Αλλιώς από αυτά που πρότεινες και πάλι το Dell.
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Πρόταση για νέο λάπτοπ

Post by nachos » Fri Dec 12, 2014 11:12 pm

Άμα παίξεις με Windows, πάρε 256 GB ssd, o 128 θα είναι τσίμα τσίμα. Ο crucial είναι πολύ καλος και η διαφορά τιμής νομίζω είναι μικρή. Αξίζει την επένδυση:

http://www.skroutz.gr/s/5097572/Crucial ... B-SSD.html
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
MpoMp
Venus Former Team Member
Posts: 6620
Joined: Mon Oct 04, 2010 9:31 pm
Gender:
Contact:

Re: Πρόταση για νέο λάπτοπ

Post by MpoMp » Fri Dec 12, 2014 11:16 pm

Καλορίζικο το μηχανάκι! :)
Any fool can make something complicated. It takes a genius to make it simple.
MpoMp @ Discord
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Πρόταση για νέο λάπτοπ

Post by stoupeace » Sun Dec 14, 2014 12:08 am

HP 15-R031
Ρε παιδιά γιατί μου τρέχει το σαλάκι, πότε φθηνέψανε έτσι τα λάπτοπ
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Πρόταση για νέο λάπτοπ

Post by nachos » Sun Dec 14, 2014 12:48 pm

stoupeace wrote:HP 15-R031
Ρε παιδιά γιατί μου τρέχει το σαλάκι, πότε φθηνέψανε έτσι τα λάπτοπ
Θελκτικό, αλλά αν την ψάχνεις σοβαρά, θα σου πρότεινα να παίξεις σε αντίστοιχο Dell ή Lenovo. Παίζουν σε ίδιες τιμές (τσέκαρε skroutz) και είναι είναι πολύ πιο εύκολα αναβαθμίσιμα (η HP συνηθίζει να φτιάχνει πολύ στριφνά σασί)
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Πρόταση για νέο λάπτοπ

Post by stoupeace » Sun Dec 14, 2014 3:42 pm

nachos wrote:
stoupeace wrote:HP 15-R031
Ρε παιδιά γιατί μου τρέχει το σαλάκι, πότε φθηνέψανε έτσι τα λάπτοπ
Θελκτικό, αλλά αν την ψάχνεις σοβαρά, θα σου πρότεινα να παίξεις σε αντίστοιχο Dell ή Lenovo. Παίζουν σε ίδιες τιμές (τσέκαρε skroutz) και είναι είναι πολύ πιο εύκολα αναβαθμίσιμα (η HP συνηθίζει να φτιάχνει πολύ στριφνά σασί)
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Εχω προσπαθήσει να ανοίξω HP των 500€, ένα Compaq και ρε φίλε ήταν κολλημένο. Σε φάση με κόλλα. Όχι βίδες. Κόλλα.
Η αλήθεια είναι ότι σε αυτό το λαπτοπ με έψησε ο i7 σε συνδυασμό με τα 4GB ddr3. Αλλά δεν έχει SSD.
Χωρίς SSD ο i7 κάνει διαφορά σε σχέση με τους i5 ή i3 ξέρω γω; Ή μόνο στα μπεντσμαρκς;

Ουσιαστικά θέλω ένα ψιλοτουμπανάκι laptop στα <600€ για τη δουλειά. Για games έχω το πισί. Οπότε θέλω να ρίξω τα λεφτά σε καλη CPU, RAM και αν αντέχει η τσέπη, SSD.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Πρόταση για νέο λάπτοπ

Post by nachos » Sun Dec 14, 2014 6:27 pm

Σε σχέση με i5 ο i7 κάνει μικρή διαφορά οπότε clein. Πάντως και παραπάνω από 4 GB ram και ssd με <= 600 χλωμό...
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
Jami
Venus Former Team Member
Posts: 1065
Joined: Mon Nov 01, 2010 7:17 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πρόταση για νέο λάπτοπ

Post by Jami » Sun Dec 14, 2014 9:31 pm

Ριξτε και μια ματια σε αυτο το τουμπανακι
Ερχεται με linux και ΑMD γιαυτο και η χαμηλη τιμη νομιζω.
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Πρόταση για νέο λάπτοπ

Post by nachos » Sun Dec 14, 2014 11:38 pm

Προσοχή στα Α-something CPUs της AMD για laptops, έχω ακούσει άσχημες κριτικές. Εγώ θα έπαιζα με αυτό:

http://www.skroutz.gr/s/5061393/Dell-In ... B-1TB.html

και θα του φόραγα και αυτό το μωρό:

http://www.skroutz.gr/s/5097572/Crucial ... B-SSD.html

το μόνο που επιφυλάσσομαι είναι τα 4 gb ram. Γενικά για dev μηχάνημα δε φτάνουν. Με αυτά τα 2 πάντως είσαι σε budget 600 euro, νομίζω δεν είναι εξωφρενικό να δώσεις κάτι ψιλά ακόμα για να επεκτείνεις τη ram :-D
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Πρόταση για νέο λάπτοπ

Post by stoupeace » Sun Dec 14, 2014 11:52 pm

Θενξ γκάηζ, τροφή για σέρτσινγκ με δώκατε. Θα μου πάρω χριστουγεννιάτικο δώρο.
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
cypher
Venus Former Team Member
Posts: 6207
Joined: Mon Sep 29, 2008 9:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Πρόταση για νέο λάπτοπ

Post by cypher » Mon Dec 15, 2014 12:30 am

Με ~50-60 ευρώ παίρνεις στικάκι 8GB ram απο skroutz και πας στα 12 σύνολο. Δεν είναι κάτι να το βάλεις μόνος σου. Βάζεις και τα temp directories του λειτουργικού στην ram μετά και μαζι με τον ssd εχεις τεράστια βελτίωση. Η cpu στο laptop ειναι τρίτη σε προτεραιότητα σε τέτοια θέματα.
ImageImageImageImageImageImageImage
Post Reply

Return to “off-topic”