Help me pls =(

Άσχετα μηνύματα και λοιπές παρεκτροπές.
Post Reply
Sylleth
bit level
bit level
Posts: 34
Joined: Mon Sep 26, 2016 4:47 am
Academic status: 1st year
Gender:

Help me pls =(

Post by Sylleth » Wed Sep 28, 2016 3:06 am

Βασικα πραγματικα δεν ξερω αν το venus εχει χωρο για κλαψομουνιες οπως αυτη που ακολουθει ουτε ξερω και που ειναι το σωστο section για να γραψω αυτα που θελω να γραψω αλλα το πολυ να φαει delete/move το thread οποτε here goes nothing..

Περασα στο τμημα πληροφορικης το ετος 2013-2014 και απο τοτε μεχρι και σημερα ημουν και ειμαι ο απολυτος τουριστας. Ανεκαθεν βασιζομουν στην αντιληψη μου για να καταφερω οτιδηποτε στη ζωη μου και ειμαι χαλαρα το καλυτερο παραδειγμα procrastinator. Επισης ειμαι σε πολυ ικανοποιητικο επιπεδο στο image/video editting (photoshop, premiere, after effects) και θα γουσταρα παρα πολυ να τα ταιριαξω ολα αυτα με τον προγραμματισμο οπως και οσο γινεται. Καποιοι γνωστοι μου προτειναν το web design γιαυτο το λογο και οντως μου κινησε αρκετα το ενδιαφερον για αρκετο καιρο αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος αν ειναι αυτο που ψαχνω και δεν με παιρνει στα 21 μου να κυνηγησω κατι απτο 0 χωρις καν ενα πτυχιο.

Η αληθεια ειναι οτι απτις ελαχιστες εμπειριες μου στη σχολη αλλα και απο ο,τι προσπαθεια εκανα με online courses σε coding κλπ αυτο που εχω συμπερανει ειναι οτι ο προγραμματισμος δεν ειναι ακριβως οπως τον φανταζομουν. Δεν ειναι οτι το βρισκω ιδιαιτερα δυσκολο σαν αντικειμενο καθως μου αρεσει πολυ το ολο mindset αλλα ειλικρινα, δεν μπορω να πισω τον εαυτο μου πως μπορω/αξιζω να βγαλω αυτη τη σχολη το ιδιο με ενα παιδι που ειναι πολυ πιο ενθουσιασμενος αποτι εγω με τον προγραμματισμο.

Το θεμα μου ειναι λοιπον, οτι η σχολη μου φαινεται πολυ "βαρβατη" για καποιον σαν εμενα που δεν θελει απλα να γινει ενας καλος software engineer η ενας κοινος "πληροφορικαριος". Εχω περασει καποια μαθηματα ηδη αλλα δεν τα υπολογιζω καν σαν "προοδο" καθως παραηταν ευκολα και τα περασα με διαβασμα μιας νυχτας. Το πλανο μου ειναι την επομενη βδομαδα να "start fresh" και να παρακολουθησω κανονικα τα μαθηματα σαν πρωτοετης. Στη συνεχεια θα δω που θα με βγαλει.

PS; Συγνωμη για το walltext
Θα με βοηθουσε οποιαδηποτε διορθωση/προταση πανω σε αυτα που εγραψα.
User avatar
Funk
Venus Former Team Member
Posts: 1834
Joined: Wed Oct 06, 2010 10:29 pm
Gender:
Location: Korriban

Re: Help me pls =(

Post by Funk » Wed Sep 28, 2016 9:37 am

Ούτε ο πρώτος είσαι, ούτε ο τελευταίος - αν ψάξεις στο forum θα βρεις πολλά παρόμοια posts που και άλλοι ζητούσαν συμβουλές για παρόμοιες καταστάσεις.

...Οπότε, πρώτα απ'όλα μην αγχώνεσαι. Γράψε τα μαθήματα που σου μένουν (μαζί με όποια διαλέξεις από τους κύκλους και τα ελ. επιλογής) και χώρισέ τα σε εξάμηνα ανάλογα με το φόρτο εργασίας και τη δυσκολία τους - ώστε να μην έχεις 30 εργασίες σε ένα εξάμηνο :-D . Η παρακολούθηση των διαλέξεων και των φροντιστηρίων σίγουρα θα βοηθήσει στο να έχεις λιγότερο διάβασμα για το τέλος, οπότε πάλεψε το procrastination όσο μπορείς. Έπειτα χώρισε τα μαθήματα σε εξεταστικές - αποφάσισε πόσα και ποια θα δώσεις σε κάθε εξεταστική. Δε χρειάζεται να τα δίνεις δέκα-δέκα. Πλέον, είναι όλες οι εξεταστικές διπλές, οπότε έχεις μεγάλη άνεση στο πότε θα δώσεις ένα μάθημα.
Αυτά αν θες να ασχοληθείς με τη σχολή.

Γενικότερα, δε βγαίνουν όλοι προγραμματιστές από το τμήμα, και αυτό είναι καλό. Ούτε βγαίνουν όλοι ως "κοινοί πληροφορικάριοι". Νομίζω οι περισσότεροι ίσως ασχολούνται με κάτι αρκετά απομακρυσμένο από τον πυρήνα της πληροφορικής. Αν γουστάρεις imade/video editing θα σου πρότεινα να κοιτάξεις 3D modelling ή Virtual Reality.
Educate yourself. In time· share what you have learned.
shrinked imageshrinked image
Sylleth
bit level
bit level
Posts: 34
Joined: Mon Sep 26, 2016 4:47 am
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Help me pls =(

Post by Sylleth » Wed Sep 28, 2016 11:16 am

Ευχαριστω για τα λογια συμπαραστασης αδερφε :-D

Πριν απο λιγα λεπτα εκατσα να φτιαξω ενα προγραμμα για την εβδομαδα μου κυριως με βαση τις ωρες των διαλεξεων. Γενικα επειδη ημουν εντελως τουριστας μεχρι τωρα, θα ηθελα να μπορω να ξεμπερδεψω με 1ο+3ο εξαμηνο στην ιδια εξεταστικη. Βεβαια, σκοπευω να παρακολουθησω και τα μαθηματα που εχω ηδη περασει στις διαλεξεις προκειμενου να τα εχω φρεσκα και να ειμαι πιο ετοιμος για τα πιο δυσκολα. Υπαρχει καποιος τροπος να συνδιασω μαθηματα 1ου και 3ου εξαμηνου efficiently (και αντιστοιχα 2ου και 4ου) η μηπως ειναι καλυτερη επιλογη να αντιμετωπισω τη σχολη απτην δευτερα λες και ερχομαι για πρωτη φορα? (δηλαδη να δινω 1-εξαμηνο-worth απο μαθηματα σε καθε εξεταστικη)

Επισης με τα μαθηματα επιλογης δεν ξερω ακριβως τι παιζει οποτε λεω να ξεμπερδεψω με τα πιο βασικα μαθηματα πρωτα και να διαβασω κανα καλο guide πανω στο ολο θεμα αργοτερα (νομιζω ειχα σποτταρει ενα ωραιο thread καπου εδω μεσα). btw με τα αγγλικα τι παιζει? ειναι +1 τσαμπε μαθημα που φευγει ezpz η ειναι χασιμο χρονου? Εχω proficiency του cambridge απο 1η λυκειου και ξερω οτι δικαιουμαι απαλλαγη αλλα αν μετραει ως ενα παραπανω μαθημα προς το πτυχιο δεν με χαλαει καθολου :-p
User avatar
Alive
Venus Former Team Member
Posts: 457
Joined: Fri May 31, 2013 1:24 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Help me pls =(

Post by Alive » Wed Sep 28, 2016 2:19 pm

Σχετικά με τα αγγλικά δεν μετράει ως μάθημα παραπάνω από την στιγμή που έχεις proficiency δεν χρειάζεται να τα δώσεις. Για αρχή επικεντρώσου στα βασικά μαθήματα και τα επιλογής τα βλέπεις μετά ανάλογα με το τι σου αρέσει επιλέγεις. Όσον αφορά τα μαθήματα 1ου+3ου εξαρτάται σε τι επίπεδο είναι οι προγραμματιστικές σου γνώσεις πχ αν δεν έχεις περάσει Java 1 & Java 2 μην πάρεις Δομές Δεδομένων και C++ γιατί έχουν προγραμματιστικές εργασίες και θα δυσκολευτείς, ΟΣΥ μπορείς να πάρεις δεν έχει άμεση σύνδεση με κάποιο από τα μαθήματα του 1ου έτους. Στα Υπολογιστικά χρειάζεσαι γνώσεις από Μαθηματικά 1 & 2 οπότε αν δεν έχεις περάσει τα αντίστοιχα μαθήματα μην τα πάρεις. Γενικά όπως θα καταλάβεις αν διαβάσεις και τον οδηγό σπουδών τα μαθήματα είναι έτσι τοποθετημένα ώστε οι γνώσεις που θα πάρεις σε κάποιο προηγούμενο θα σου χρειαστούν σε κάποιο επόμενο οπότε είναι καλό να τα παίρνεις με την σειρά.
Sylleth
bit level
bit level
Posts: 34
Joined: Mon Sep 26, 2016 4:47 am
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Help me pls =(

Post by Sylleth » Wed Sep 28, 2016 2:46 pm

Σε προγραμματιστικες γνωσεις μπορω να πω οτι ειμαι ενα 0 περα απο ελαχιστες γνωσεις πανω σε html/css που δε νομιζω οτι βοηθανε σε καποιο μαθημα 3ου εξαμηνου. Γενικα το εχω διαβασει και ειναι κατανοητο οτι τα μαθηματα δεν ειναι σε τυχαια σειρα. Απλα θεωρω την περιπτωση μου "ειδικη" επειδη θελω να περασω οσα περισσοτερα μαθηματα γινεται σε οσο λιγοτερο χρονο γινεται. Γιαυτο το λογο κοιτουσα να μαζεψω οσα παραπανω μαθηματα αντεχω κι εχει νοημα να μαζεψω. :P btw ενδιαφερον μαθημα φαινεται η ΟΣΥ αλλα προλαβαινω να το δηλωσω εστω εκτακτα η ρεστ ιν πισιζ?
User avatar
Alive
Venus Former Team Member
Posts: 457
Joined: Fri May 31, 2013 1:24 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Help me pls =(

Post by Alive » Wed Sep 28, 2016 2:52 pm

Οι δηλώσεις μαθημάτων δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα.
Sylleth
bit level
bit level
Posts: 34
Joined: Mon Sep 26, 2016 4:47 am
Academic status: 1st year
Gender:

Re: Help me pls =(

Post by Sylleth » Wed Sep 28, 2016 3:06 pm

Α καλα...κι εγω ημουν σιγουρος οχι μονο οτι εχω κανει ηδη δηλωση, αλλα οτι εχω δηλωσει και ολο το 1ο εξαμηνο απο μαθηματα, τοσο αλλου..
Αν τα μαθηματα ξεκινουν σε 5 μερες οι δηλωσεις ποτε να περιμενω να ξεκινησουν? Αποτι φαινεται παιζει να ειμαι αρκετα στοκος για να τις χασω κιολας οχι τιποτα αλλο..
User avatar
Alive
Venus Former Team Member
Posts: 457
Joined: Fri May 31, 2013 1:24 pm
Academic status: N>4
Gender:

Re: Help me pls =(

Post by Alive » Wed Sep 28, 2016 3:12 pm

Θα βγει ανακοίνωση στο aueb.gr κρατάνε για μεγάλο χρονικό διάστημα μην ανησυχείς.
Post Reply

Return to “off-topic”