GRE vs Proficiency

Άσχετα μηνύματα και λοιπές παρεκτροπές.
User avatar
weird_13
byte level
byte level
Posts: 112
Joined: Wed Jun 10, 2009 8:41 pm
Academic status: N>4

Re: GRE vs Proficiency

Post by weird_13 » Fri Oct 02, 2009 6:16 pm

ultimate_aektzis wrote:
tZoLe wrote:Αυτή την περίοδο το ψάχνω λίγο το ζήτημα με την επάρκεια των αγγλικών και απ' όσο γνωρίζω αρκεί είτε το proficiency, είτε το toefl, αρκεί να μην έχουν περάσει περισσότερα από 2 χρόνια από την απόκτηση του πτυχίου. Φυσικά η προετοιμασία για το toefl ουδεμία σχέση έχει με αυτή του proficiency.
Το toefl τι λεει σαν πτυχιο?Αξιζει τον κοπο ή ειναι πιο δυσκολο(και με περιορισμενη διαρκεια ισχυος) και πας σε proficiency καλυτερα?
Το toefl το δέχονται παντού. Εγώ ξεκίνησα να διαβάζω τώρα και θα δώσε σε ένα μήνα περίπου (θα μπορώ να σου πω σίγουρα, πόσο εύκολο ή δυσκολο ειναι! :lol: )
Η δυσκολία που νομίζω θα έχω είναι το γεγονός ότι είναι όλη η εξέταση στον υπολογιστή με ακουστικά (και το speaking :-( Το οποίο είναι του στυλ, έχεις 10 δευτερόλεπτα να σκεφτείς κάτι που σε ρωτάει, και 30 δευτερόλεπτα για να απαντήσεις! )
Εάν δεν κάνω λάθος η διάρκεια ισχύος είναι 2 χρόνια.
Το proficiency θέλει μεγαλύτερη προετοιμασία.
Φυσικά παίζει ρόλο και το επίπεδο των Αγγλικών σου.
Don't Settle!
Expecting the world to treat you fairly because you are a good person is a little like expecting the bull not to attack you because you are a vegetarian...
The greatest sin of all is risking nothing.
A question that sometimes drives me hazy: am I or are the others crazy? Albert Einstein
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: GRE vs Proficiency

Post by ultimate_aektzis » Fri Oct 02, 2009 6:20 pm

Το TOEFL ειναι στην ιδια φαση με το prof ομως?Ισοδυναμα στην αγορα?Μετα απο 2 χρονια θεωρειται ως "μη γενομενο" και το prof οχι? :smt017

Ισως ειμαι διστακτικος επειδη δεν ακουγεται και πολυ....τουλαχιστον οσο το αλλο.
User avatar
tZoLe
Venus Former Team Member
Posts: 1925
Joined: Wed Feb 22, 2006 12:21 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Lausanne-Pasalimani
Contact:

Re: GRE vs Proficiency

Post by tZoLe » Fri Oct 02, 2009 6:40 pm

Το toefl θα έλεγα πως είναι επιπέδου lower. Αυτό αρκεί για τα αγγλικά προγράμματα σπουδών κατά κανόνα. Και τα 2 έχουν διάρκεια "ισχύος" 2 χρόνια.
Image
"αν ελευθερία σημαίνει κάτι τελικά , σημαίνει το δικαίωμα να λες στους ανθρώπους αυτό που δεν θέλουν να ακούσουν"
George Orwell (1903 - 1950)

έτσι

Θα μας λείψεις μάγκα Σισσέ...σε ευχαριστούμε για όλα...
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: GRE vs Proficiency

Post by ultimate_aektzis » Fri Oct 02, 2009 7:08 pm

Δηλαδη αν δεν σκοπευεις να κανεις μεταπτυχιακο τσαμπα κοπος μου φαινεται. :smt021
User avatar
weird_13
byte level
byte level
Posts: 112
Joined: Wed Jun 10, 2009 8:41 pm
Academic status: N>4

Re: GRE vs Proficiency

Post by weird_13 » Fri Oct 02, 2009 7:11 pm

ultimate_aektzis wrote:Δηλαδη αν δεν σκοπευεις να κανεις μεταπτυχιακο τσαμπα κοπος μου φαινεται. :smt021
Τις πλείστες φορές (εάν όχι και όλες) το δίνεις εάν θες να κάνεις μεταπτυχιακό.
Don't Settle!
Expecting the world to treat you fairly because you are a good person is a little like expecting the bull not to attack you because you are a vegetarian...
The greatest sin of all is risking nothing.
A question that sometimes drives me hazy: am I or are the others crazy? Albert Einstein
User avatar
tZoLe
Venus Former Team Member
Posts: 1925
Joined: Wed Feb 22, 2006 12:21 am
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Lausanne-Pasalimani
Contact:

Re: GRE vs Proficiency

Post by tZoLe » Fri Oct 02, 2009 7:50 pm

για το toefl νομίζω δεν αξίζει να το δώσεις αν δεν ενδιαφέρεσαι για μεταπτυχιακό. Καλύτερα να στρωθείς για proficiency ;)
Image
"αν ελευθερία σημαίνει κάτι τελικά , σημαίνει το δικαίωμα να λες στους ανθρώπους αυτό που δεν θέλουν να ακούσουν"
George Orwell (1903 - 1950)

έτσι

Θα μας λείψεις μάγκα Σισσέ...σε ευχαριστούμε για όλα...
Post Reply

Return to “off-topic”