Αγορές on-line

Άσχετα μηνύματα και λοιπές παρεκτροπές.
Post Reply
rainman
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 1
Joined: Fri Dec 11, 2009 3:45 pm

Αγορές on-line

Post by rainman » Fri Dec 11, 2009 4:18 pm

Μέχρι τώρα, μετά από συζητήσεις για τιμές κτλ με συμφοιτητές έχω ψωνίσει από δύο-τρεις πηγές on-line
Πολλά κομμάτια hardware από http://www.e-gate.gr/ και
φθηνά αναλώσιμα dvd κτλ από http://www.letsbuy.gr/
καθώς και από το e-shop.gr μια φορά.

όλες τις φορές με αντικαταβολή διότι δεν έχω πιστωτική. δεν είχα κάποιο πρόβλημα και επειδή παίρνω από ένα ποσό και πάνω δεν είχα μεταφορικά.
Τις προάλλες έκανα μια παραγγελία από ένα άλλο κατάστημα και με χρεώσανε 10 ευρώ λέει την αντικαταβολή... :smt011
Άντε μετά να βάλω και την πιστωτική μου και να με χρεώνουν αδιακρίτως...

Είστε ευχαριστημένοι με τις on-line αγορές, ή τελικά το μέλλον είναι να είναι το internet μόνο για ενημέρωση?
αξίζει να ασχοληθεί κανείς επαγγελματικά με e-commerce?
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Re: Αγορές on-line

Post by emperormario » Fri Dec 11, 2009 4:39 pm

Άμα πληρώσεις με πιστωτική, δε θα σου κρατήσουν καμία προμήθεια! :-)
Όσες φορές έχω αγοράσει online (κυρίως απο εξωτερικό) έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος και απο άποψη τιμών και απο εξυπηρέτηση..Ναι, για μένα το μέλλον στις αγορές βρίσκεται στο ecommerce..Τώρα, οκ, κάποιοι τομείς δύσκολα θα αντικατασταθούν απο το ηλεκτρονικο εμπόριο (π.χ. αγορά ρούχων) αλλά για είδη στα οποία ξέρεις ακριβώς τι παίρνεις (ηλεκτρονικά, βιβλία), τα eshops πρέπει να είναι η 1η σου επιλογή!
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Αγορές on-line

Post by enum21 » Fri Dec 11, 2009 4:47 pm

Όντως και εγώ έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένη από τις on-line αγορές γιατί σχεδόν πάντα συμφέρουν οικονομικά και η εξυπηρέτηση είναι καλύτερη. Βέβαια τα τελευταία χρόνια έχουν αυξηθεί οι αγορές μέσω Internet οπότε πιστεύω ότι όσο περνούν τα χρόνια ο συγκεκριμένος κλαδος (όπως και πολλοί ηλεκτρονικοί πχ. internet banking) θα γνωρίσουν μεγαλύτερη άνθηση! ;)
User avatar
Ganther
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2273
Joined: Fri Jun 18, 2004 9:31 am
Academic status: 3rd year
Gender:

Re: Αγορές on-line

Post by Ganther » Fri Dec 11, 2009 5:19 pm

Πετιεμαι σαν την τσουτσου επειδη βλεπω εναν urband legend και εδω τον οποιον εχω βαλθει να καταπολεμω οπου διαβαζω :-D

Το να βαλεις πιστωτικη στο Ιντερνετ (τζιζ κακο) με το να την δωσεις στον υπαλληλο στο καταστημα που ψωνισες λαχανικα, η ρουχα, ειναι ενα και το αυτο. Και στις 2 περιπτωσεις μπορουν να σε "χρεωσουν αδιακριτως" μην φοβαστε να χρησιμοποιειτε τις καρτες, αρκει να μην τις δινετε σε υποπτα καταστηματα Online οπως δεν θα τη δινατε πιθανοτατα στο μαγαζακι-τρουμπα-υπογα απο το οποιο αγορασατε καπνο για τον Ναργιλε σας!

ΥΓ. Η visa μου εχει γινει κοσκινο απο τη χρηση online και "offline" και κακοβουλη χρεωση ακομα δεν ειχα...

Bazinga!!
User avatar
emperormario
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2569
Joined: Fri Jun 15, 2007 12:30 pm
Gender:
Location: Over the hills and far away..

Re: Αγορές on-line

Post by emperormario » Fri Dec 11, 2009 8:38 pm

Και επίσης όταν γράφουμε τα στοιχεία της πιστωτικής χρησιμοποιούμε πάντα virtual keyboard για να αποφύγουμε τους keyloggers (σε περίπτωση που έχουμε μολυνθεί και δεν το ξέρουμε)..H απλά χρησιμοποιούμε paypal :) (αν υποστηρίζεται απο το eshop)
Don't drink and drive. You might spill your drink :b-The Snake
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
Giggity giggity goo! [img]http://www.eternalduel.com/forums/images/smiles/quag.gif[/img]
Spoiler: εμφάνιση/απόκρυψη
[color=#800000][size=85]1) You are on the internet 2) You are visiting Venus forum 3) You are reading my signature 5) You didn't notice that point 4 is missing 6) You just checked for point 4 7) You are smiling [/size][/color]
User avatar
enum21
Venus Former Team Member
Posts: 5436
Joined: Mon Feb 16, 2009 9:06 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Underworld

Re: Αγορές on-line

Post by enum21 » Fri Dec 11, 2009 9:39 pm

Μια ερωτησούλα.. Έχει ψάξει,βγάλει,χρησιμοποιήσει :roll: κανείς τις κάρτες που προτείνει πχ η amazon? Συμφέρουν? Κάποιο feedback? :?:
User avatar
ultimate_aektzis
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 6373
Joined: Tue Nov 13, 2007 10:11 pm
Gender:

Re: Αγορές on-line

Post by ultimate_aektzis » Fri Dec 11, 2009 10:04 pm

Αν δεν αγοραζεις πολλααααα πραματα δεν νομιζω οτι γενικα αξιζει να βγαζεις τετοιες καρτες.
User avatar
vincent
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 438
Joined: Wed Oct 24, 2007 5:25 pm
Academic status: 4th year
Gender:
Location: L.A. (Lekanopedio Attikis)

Re: Αγορές on-line

Post by vincent » Thu Apr 01, 2010 5:18 pm

Μήπως έχει ψωνίσει κάποιος από Αμερική να μου εξηγήσει λίγο τα APO, FPO και τα ΑΑ, ΑΕ, ΑP. Το έψαξα στο νετ και βρήκα κάτι για στρατό και δεν συμαζεύετε... 1 ζευγάρι παπούτσια θέλω να πάρω μην αναστατώσω τα παιδιά στην CIA... έχουν και δουλειές... Επίσης αν έχετε να προτείνετε κάποιο Ευρωπαικό site για αγορά παπουτσιών είναι ευπρόσδεκτος....???
Image
User avatar
~~Wind~~
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1747
Joined: Thu Nov 30, 2006 1:07 am
Academic status: N>4
Gender:
Location: *void

Re: Αγορές on-line

Post by ~~Wind~~ » Thu Apr 01, 2010 5:24 pm

eBay
ImageImage
Come to foss-aueb ...we have cookies.. yamyam~nomnomnomnomnomnomnomnom
a cookie ~ I will do science to it
User avatar
zweistein
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 4537
Joined: Sun Oct 15, 2006 10:49 pm
Gender:
Location: in your computer
Contact:

Re: Αγορές on-line

Post by zweistein » Fri Apr 02, 2010 4:34 am

όσες φορες έχω πάρει κάτι από internet (ελλάδα ή έξω) δεν είχα πρόβλημα. το μονο που με απασχολούσε ήταν το τελωνείο για εκτος ευρώπης πράγματα. τώρα η αξιοπιστία είναι ανάλογα με το τι παίρνεις από που..
Image
User avatar
stoupeace
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 5372
Joined: Tue Aug 26, 2008 4:08 pm
Academic status: High school
Gender:

Re: Αγορές on-line

Post by stoupeace » Fri Apr 02, 2010 6:12 am

vincent wrote:Μήπως έχει ψωνίσει κάποιος από Αμερική να μου εξηγήσει λίγο τα APO, FPO και τα ΑΑ, ΑΕ, ΑP. Το έψαξα στο νετ και βρήκα κάτι για στρατό και δεν συμαζεύετε... 1 ζευγάρι παπούτσια θέλω να πάρω μην αναστατώσω τα παιδιά στην CIA... έχουν και δουλειές... Επίσης αν έχετε να προτείνετε κάποιο Ευρωπαικό site για αγορά παπουτσιών είναι ευπρόσδεκτος....???
Βρήκα παντόφλες αμα θες απο Αγγλία, no shipping :lol: :

http://www.play.com/Clothing/Accessorie ... type=genre
Η καλύτερη μπάντα όλου του κόσμου: Sonata Antartika
Mpomp is building an army army. And I got my head back.
░░░░░███████ ]▄▄▄▄▄▄▄▄
▂▄▅█████████▅▄▃▂ ____☻/︻╦╤─
Il███████████████████]. /▌
_◥⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙▲⊙◤.. . / \
User avatar
kwnccc
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 994
Joined: Tue Jan 19, 2010 8:05 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Αγορές on-line

Post by kwnccc » Fri Apr 02, 2010 10:45 am

Πάντως αν κάποιος δεν θέλει να δίνει την πιστωτική του κάρτα για αγορές μέσω ιντερνετ, κυκλοφορούν κάποιες προπληρωμένες κάρτες τις οποίες φορτώνεις με ποσό που επιθυμείς οπότε δεν μπορούν να σε χρεώσουν μέχρι κάποιο πιστωτικό όριο της κάρτας!
Επίσης προσοχή πααααρα πολύ σε αγορές από Αμερική! Την έχω πατήσει και εγώ! Επιλέξτε να συνεργάζεστε με εταιρείες όπως USPS που είναι το αντίστοιχο αμερικάνικο ΕΛΤΑ και πάντα με την υπόδειξη "gift", γιατί πολλές άλλες εταιρίες π.χ. FedEx (που μου έχει τύχει εμένα), περνάνε τα προϊόντα που εισάγονται επίτηδες από τελωνείο για να πληρώνονται οι τελωνειακοί τους!
Άντε καλό e-shopping! :-p
User avatar
vincent
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 438
Joined: Wed Oct 24, 2007 5:25 pm
Academic status: 4th year
Gender:
Location: L.A. (Lekanopedio Attikis)

Re: Αγορές on-line

Post by vincent » Fri Apr 02, 2010 5:09 pm

Stoupeace wrote:
vincent wrote:Μήπως έχει ψωνίσει κάποιος από Αμερική να μου εξηγήσει λίγο τα APO, FPO και τα ΑΑ, ΑΕ, ΑP. Το έψαξα στο νετ και βρήκα κάτι για στρατό και δεν συμαζεύετε... 1 ζευγάρι παπούτσια θέλω να πάρω μην αναστατώσω τα παιδιά στην CIA... έχουν και δουλειές... Επίσης αν έχετε να προτείνετε κάποιο Ευρωπαικό site για αγορά παπουτσιών είναι ευπρόσδεκτος....???
Βρήκα παντόφλες αμα θες απο Αγγλία, no shipping :lol: :

http://www.play.com/Clothing/Accessorie ... type=genre

Μπήκες play και δεν χτύπησες μπλουζάκι family guy???? :) :) :)


Πολύ καλή για games είναι η play και δεν σε δυσκολεύει καθόλου...
Image
Post Reply

Return to “off-topic”