Δίκτυα Υπολογιστών - Εξετάσεις

Συζητήσεις σχετικά με τα μαθήματα του μεταπτυχιακού προγράμματος Επιστήμης Υπολογιστών.
Post Reply
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1896
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Δίκτυα Υπολογιστών - Εξετάσεις

Post by rapadder » Sat Jan 21, 2006 6:08 pm

Αυτά που λέει το Βιβλίο για το ΑΤΜ και οι αντίστοιχες διαφάνειες του (chapter5_2002.pdf) είναι αρκετά; Θυμάται κανείς ποιές διαφάνειες άνοιξε ο Σταμούλης σ' εκείνο το μάθημα; Εμένα αρκετά μου φαίνονται, αλλά επειδή λένε ότι είναι SOS, είπα να ρωτήσω καλού - κακού.
... αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά...
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Post by mikem4600 » Sat Jan 21, 2006 7:16 pm

Ποιες ακριβώς διαφάνειες έκανε ο καθηγητής σε κάθε διάλεξη αναφέρονται στο site του μαθήματος. Νομίζω ότι πρέπει πάντως να ξέρουμε και τα extra πράγματα που έχουμε πει από διαφάνειες που δεν είναι του βιβλίου.
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1896
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by rapadder » Sat Jan 21, 2006 11:05 pm

Εννοείς προφανώς το "περιεχόμενο:". Μάλλον έχεις δίκιο για τις λεπτομέρειες στα ΑΤΜ. Σε κάθε περίπτωση, δεν θα το ρισκάρω. Επ' ευκαιρίας, με γειά η αλλαγή στην εικονίτσα :) .
... αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά...
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Post by mikem4600 » Sat Jan 21, 2006 11:24 pm

Thanks! :) Ναι, λέω για το "περιεχόμενα διαλέξεων".
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1896
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Δίκτυα Υπολογιστών - Εξετάσεις

Post by rapadder » Sun Jan 22, 2006 9:41 am

rapadder wrote:Αυτά που λέει το Βιβλίο για το ΑΤΜ και οι αντίστοιχες διαφάνειες του (chapter5_2002.pdf) είναι αρκετά;
Σε καμιά περίπτωση δεν είναι αρκετά (δεν αναφέρεται π.χ. πουθενά ο αλγόριθμος GRCA). Επίσης αυτά που αναφέρει το Βιβλίο για τεχνολογίες X.25 και Frame Relay είναι πολύ λίγα (αν και το ερώτημα που προκύπτει είναι σε πόσο βάθος πρέπει να διαβάσεις...).
Από την δική μου ερμηνεία του «Περιεχόμενο:» των διαλέξεων προκύπτει ότι στο Κεφάλαιο 5 οι παράγραφοι :

5.8.2 Multiprotocol Label Switching (MPLS)
5.6 Interconnections: Hubs and Switches
5.2 Error-Detection and –Correction Techniques (αν και το διάβασα τελικά...)

είναι «εκτός ύλης». Τώρα βέβαια η 5.2 λέει βασικά πράγματα που ήδη τα ξέρουμε και τα έχουμε κάνει σε άλλα 2 μαθήματα. Την 5.8.2 πάντως (μιάμιση σελίδα είναι), δεν θυμάμαι να την έχουμε αναφέρει καν (ούτε υπάρχει τίποτα στις αναφορές για MPLS).

Θα ήθελα τέλος να ρωτήσω τους περσυνούς (ακούει κανείς; :-) ) αν έβαλε κάποια σχεδιαστική άσκηση (με δοσμένες IP addresses να κάνεις διευθυνσιοδότηση). Το σχηματάκι για το ARP (Figure 5.19) στην σελίδα 450 φαίνεται να του άρεσε αρκετά... Κάτι είχα ακούσει αλλά δεν είμαι σίγουρος.
... αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά...
Post Reply

Return to “Μεταπτυχιακό Επιστήμης Υπολογιστών”