Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Συζητήσεις σχετικά με τα μαθήματα του μεταπτυχιακού προγράμματος Επιστήμης Υπολογιστών.
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Re: Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by TaRaNTuLa » Mon Aug 04, 2008 2:50 pm

Ξεχωριστή είναι ακόμη η γραμματεία της Ε.Υ. απο των Π.Σ. Απλά το εργαστήριο έγινε κοινό και για τα 2 μεταπτυχιακά... ;)
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
User avatar
Manousos
byte level
byte level
Posts: 119
Joined: Thu May 20, 2004 12:01 pm
Location: Athina
Contact:

Re: Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by Manousos » Thu Aug 07, 2008 12:10 pm

tsilochr wrote:Προσωπικά, επειδή το έχασα το 500άρι, στη γραμματεία των ΠΣ (τότε ήταν ξεχωριστή γραμματεία γιατί τώρα νομίζω ενώθηκε με την ΕΥ) ήταν πολύ εχθρικοί. Έστειλα και ένα εξώδικο και πήρα την ίδια απάντηση: "ΧΡΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΜΕ"
Ρε παιδία συγνώμη κιόλας. Όταν πας και κάνεις μια αίτηση για κάτι και συμφωνείς με όλους τους όρους που υπάρχουν γιατί πας μετά και λες ξέρεις εγώ θέλω τα λεφτά μου πίσω γιατί αυτό που κάνατε που μου πήρατε τα 500 ευρώ είναι παράνομο, αφού πριν λίγες ημέρες υπέγραψες ότι τα λεφτά που έδωσες δεν θα τα ξαναπάρεις πίσω. Στην τελική πες το από την αρχή ότι δεν συμφωνείς με αυτό , όχι ότι πρόκειται να κάνουν εξαίρεση, αλλά τουλάχιστον δείχνεις από την αρχή την δυσαρέσκεια σου. Επίσης λες ότι έστειλες εξώδικο. Γιατί δεν κίνησες νομικές διαδικασίες πριν υπογράψεις το χαρτάκι που έλεγε ότι τα λεφτα δεν επιστρέφονται αφού θεωρείς ότι είναι παράνομο.
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by tsilochr » Thu Aug 07, 2008 2:45 pm

Manousos wrote:Ρε παιδία συγνώμη κιόλας. Όταν πας και κάνεις μια αίτηση για κάτι και συμφωνείς με όλους τους όρους που υπάρχουν γιατί πας μετά και λες ξέρεις εγώ θέλω τα λεφτά μου πίσω γιατί αυτό που κάνατε που μου πήρατε τα 500 ευρώ είναι παράνομο, αφού πριν λίγες ημέρες υπέγραψες ότι τα λεφτά που έδωσες δεν θα τα ξαναπάρεις πίσω. Στην τελική πες το από την αρχή ότι δεν συμφωνείς με αυτό , όχι ότι πρόκειται να κάνουν εξαίρεση, αλλά τουλάχιστον δείχνεις από την αρχή την δυσαρέσκεια σου. Επίσης λες ότι έστειλες εξώδικο. Γιατί δεν κίνησες νομικές διαδικασίες πριν υπογράψεις το χαρτάκι που έλεγε ότι τα λεφτα δεν επιστρέφονται αφού θεωρείς ότι είναι παράνομο.
Όταν έγινε το δικό μου περιστατικό (2 χρόνια πίσω), δεν υπήρχε χαρτάκι που να υπογράφεις. Απλά έστελνες την απόδειξη κατάθεσης. Και το ότι τα λεφτά δεν επιστρέφονται δεν ήταν πολύ ρητό από την αρχή. Επειδή εκείνη τη χρονιά έιχαν γίνει αρκετές καταλήψεις, η όλη κατάσταση με την επιλογή μεταπτυχιακού στην Ελλάδα ήταν μπάχαλο. Η ΑΣΟΕΕ (κυρίως γιατί τα ΠΜΣ είναι στο κτίριο της Ευελπίδων) έβγαλε αποτελέσματα 1 μήνα πριν πολλά άλλα ιδρύματα και ζητούσε να κλείσει τις θέσεις εγκαίρως. Κι εγώ αλλά και άλλα παιδιά δεν μπορούσαμε να περιμένουμε το ενεδεχόμενο αν μας επιλέξουν σε άλλο ΠΜΣ και δώσαμε την προκαταβολή. Όταν τελικά πήγαμε αλλού, ζητήσαμε τα χρήματα - γιατί να μην τα ζητήσω δλδ, έχω τίποτα να χάσω?

Από εκείνη τη χρονιά και έπειτα (που έγιναν κι άλλα παρόμοια σκηνικά), είπαν να το λένε δημόσια και να το τονίζουν ότι δεν επιστρέφουν τα λεφτά
User avatar
Manousos
byte level
byte level
Posts: 119
Joined: Thu May 20, 2004 12:01 pm
Location: Athina
Contact:

Re: Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by Manousos » Thu Aug 07, 2008 2:53 pm

tsilochr wrote:
Manousos wrote:Ρε παιδία συγνώμη κιόλας. Όταν πας και κάνεις μια αίτηση για κάτι και συμφωνείς με όλους τους όρους που υπάρχουν γιατί πας μετά και λες ξέρεις εγώ θέλω τα λεφτά μου πίσω γιατί αυτό που κάνατε που μου πήρατε τα 500 ευρώ είναι παράνομο, αφού πριν λίγες ημέρες υπέγραψες ότι τα λεφτά που έδωσες δεν θα τα ξαναπάρεις πίσω. Στην τελική πες το από την αρχή ότι δεν συμφωνείς με αυτό , όχι ότι πρόκειται να κάνουν εξαίρεση, αλλά τουλάχιστον δείχνεις από την αρχή την δυσαρέσκεια σου. Επίσης λες ότι έστειλες εξώδικο. Γιατί δεν κίνησες νομικές διαδικασίες πριν υπογράψεις το χαρτάκι που έλεγε ότι τα λεφτα δεν επιστρέφονται αφού θεωρείς ότι είναι παράνομο.
Όταν έγινε το δικό μου περιστατικό (2 χρόνια πίσω), δεν υπήρχε χαρτάκι που να υπογράφεις. Απλά έστελνες την απόδειξη κατάθεσης. Και το ότι τα λεφτά δεν επιστρέφονται δεν ήταν πολύ ρητό από την αρχή. Επειδή εκείνη τη χρονιά έιχαν γίνει αρκετές καταλήψεις, η όλη κατάσταση με την επιλογή μεταπτυχιακού στην Ελλάδα ήταν μπάχαλο. Η ΑΣΟΕΕ (κυρίως γιατί τα ΠΜΣ είναι στο κτίριο της Ευελπίδων) έβγαλε αποτελέσματα 1 μήνα πριν πολλά άλλα ιδρύματα και ζητούσε να κλείσει τις θέσεις εγκαίρως. Κι εγώ αλλά και άλλα παιδιά δεν μπορούσαμε να περιμένουμε το ενεδεχόμενο αν μας επιλέξουν σε άλλο ΠΜΣ και δώσαμε την προκαταβολή. Όταν τελικά πήγαμε αλλού, ζητήσαμε τα χρήματα - γιατί να μην τα ζητήσω δλδ, έχω τίποτα να χάσω?

Από εκείνη τη χρονιά και έπειτα (που έγιναν κι άλλα παρόμοια σκηνικά), είπαν να το λένε δημόσια και να το τονίζουν ότι δεν επιστρέφουν τα λεφτά
Έχεις δίκιο, αυτά που είπα στην περίπτωση σου δεν ισχύουν. Απλά θεώρησα ότι σας είχε γίνει γνωστό ότι δεν επιστρέφονταν τα χρήματα όπως μας είχε γίνει εμάς.
Costantine
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 203
Joined: Sun Sep 17, 2006 12:41 am

Re: Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by Costantine » Fri Aug 08, 2008 8:07 pm

.
Last edited by Costantine on Fri Nov 14, 2008 2:15 am, edited 3 times in total.
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by redlabel » Fri Aug 08, 2008 8:56 pm

Η γνώμη μου είναι (και η σχετική εμπειρία λέει) ότι δεν θα του επιστραφεί τίποτα και θα επιβαρυνθεί με τα δικαστικά έξοδα.

Δ. Γκρ.
Costantine
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 203
Joined: Sun Sep 17, 2006 12:41 am

Re: Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by Costantine » Sat Aug 09, 2008 3:19 am

.
Last edited by Costantine on Fri Nov 14, 2008 2:15 am, edited 1 time in total.
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by redlabel » Sat Aug 09, 2008 10:15 am

Με δεδομένη τη διαδικασία που ακολουθείται, την τρέχουσα θέση του ΜΠΣ σε Πληροφοριακά Συστήματα, καθώς και τη γνώμη Νομικών, χρήματα δεν είναι υποχρεωτικό να επιστραφούν. Αναφορά σε συγκεκριμένες περιπτώσεις φοιτητών που έθεσαν (χωρίς αποτέλεσμα) τέτοιο ζήτημα, κατά το παρελθόν, δεν δικαιούμαι να κάνω, σεβόμενος τα προσωπικά δεδομένα τους.

Δ. Γκρ.
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by redlabel » Tue Nov 25, 2008 5:31 pm

Η - εκ των υστέρων - (αυτο)διαγραφή των μηνυμάτων του χρήστη constantine καθιστά την ανταλλαγή απόψεων άγονη...

Δ. Γκρ.
Post Reply

Return to “Μεταπτυχιακό Επιστήμης Υπολογιστών”