Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Συζητήσεις σχετικά με τα μαθήματα του μεταπτυχιακού προγράμματος Επιστήμης Υπολογιστών.
nacho
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Tue Jul 22, 2008 1:21 pm

Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by nacho » Tue Jul 22, 2008 1:30 pm

Αρχικά να σας αναφέρω πως ειμαι πολύ μπερδεμένος και θα πρέπει να απντήσω μέχρι την Παρασκευή αν αποδέχομαι την θέση.
Έχω γίνει δεκτος στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό. Γενικότερα θέλω να ασχοληθώ με τηλεπικοινωνίες (όχι τόσο physical layer), δουλέυοντας σε κάποιον τηλεπικοινωνιακό πάροχο σε κάποια θέση σχετική με network layer. Δηλαδή σχεδιασμό, βελτιστοποίηση, διαχείριση δικτύων...
Θεωρείται πως ταιριάζει το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό με αυτά που θέλω?
Επίσης, αν ξέρει κάποιος θα ήθελα να μάθω αν απόφοιτοι του προγράμματος δουλέυουν στις παραπάνω θέσεις που ανέφερα.
Τέλος, αν έχει κάποιος σημειώσεις - διαφάνειες του μαθήματος "Ασύρματες και κινητές επικοινωνίες" ας μου στέιλει pm για να μου στείλει κάποια δειγματα για να δω περίπου τι κάνουν.


Σας Ευχαριστώ θερμά
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by tsilochr » Tue Jul 22, 2008 2:16 pm

Όχι, αν θες να χωθείς σε δικτυακές καταστάσεις, αυτό το ΠΜΣ δεν σε καλύπτει. Υπάρχουν παιδιά που δουλεύουν σε ανάπτυξη εφαρμογών που θα παίξουν πάνω από 3G κλπ αλλά δεν ασχολούνται με τις δικτυακές υποδομές, ούτε δουλεύουν σε ΝΟC.

Αν κοιτάς αποκλειστικά για ΠΜΣ στην Αθήνα, καλύτερα στο ΕΚΠΑ
User avatar
spiretos
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 270
Joined: Thu Mar 03, 2005 10:16 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by spiretos » Tue Jul 22, 2008 8:43 pm

Συμφωνώ.
Δες όμως αυτό.
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Re: Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by Erevodifwntas » Tue Jul 22, 2008 10:16 pm

spiretos wrote:Συμφωνώ.
Δες όμως αυτό.
Είναι λίγο για αυτό που ζητά ο φίλος (1 κούκος δε φέρνει την άνοιξη)
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
mikem4600
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1363
Joined: Fri Mar 12, 2004 2:00 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: A Galaxy Far, Far Away
Contact:

Re: Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by mikem4600 » Tue Jul 22, 2008 10:46 pm

Erevodifwntas wrote:1 κούκος δε φέρνει την άνοιξη
Για τα χελιδόνια λένε συνήθως... :smt016 :lol:
Autocracy hates questions. Anarchy hates answers.
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Re: Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by Erevodifwntas » Wed Jul 23, 2008 8:44 am

mikem4600 wrote:
Erevodifwntas wrote:1 κούκος δε φέρνει την άνοιξη
Για τα χελιδόνια λένε συνήθως... :smt016 :lol:
σωστός :-) είδες τι μου κάνει η έρευνα? (για τον κούκο δεν υπάρχει κάτι?)
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
rose
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1921
Joined: Sun May 20, 2007 8:59 pm
Academic status: 4th year
Gender:

Re: Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by rose » Wed Jul 23, 2008 10:34 am

Δες και αυτο http://www.csd.uoc.gr/index.jsp?tID=studies&sub=3&aid=B.
και αν πας σίγουρα θα περάσεις και μια βόλτα απο εδώ: http://www.forth.gr/index_main.php?c=23&l=e
και συγκεκριμένα http://www.ics.forth.gr/netlab/index.html

Η επιλογή μου - αν έπρεπε να διαλέξω: http://dcs.ics.forth.gr/
Απλα απίστευτη τρέλα το τμήμα!
Last edited by rose on Wed Jul 23, 2008 10:48 am, edited 1 time in total.
που θα πάει θα το δουμε...
nacho
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Tue Jul 22, 2008 1:21 pm

Re: Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by nacho » Wed Jul 23, 2008 10:46 am

Σχετικά με διαχείριση δικτύων βλέπω δύο μαθήματα που ίσως να είναι χρήσιμα για αυτό που θέλω.
Ανάλυση Επίδοσης Συστημάτων και Δικτύων
και Βελτιστοποίηση.
Στρέφονται αυτά προς τα δίκτυα?

Και κάτι τελευταίο. Με ενημέρωσαν πως μέχρι την Παρασκευή θα πρέπει να δώσω τα χρήματα.
Όμως περιμένω απαντήσεις από 2 μεταπτυχιακα ακόμη.
Ποιόν πρέπει να ρωτήσω αν μπορώ να πάρω κάποια παράταση? Γενικά, ξέρετε αν γίνεται?
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by tsilochr » Wed Jul 23, 2008 4:53 pm

Μην ψάχνεις άδικα, αυτό το ΠΜΣ δεν βγάζει δικτυάδες για ΝΟC. Στην αγορά βγάζει developers κυρίως και όχι ανθρώπους που ξέρουν δικτυακές υποδομές.
nacho wrote:Και κάτι τελευταίο. Με ενημέρωσαν πως μέχρι την Παρασκευή θα πρέπει να δώσω τα χρήματα.
Όμως περιμένω απαντήσεις από 2 μεταπτυχιακα ακόμη.
Ποιόν πρέπει να ρωτήσω αν μπορώ να πάρω κάποια παράταση? Γενικά, ξέρετε αν γίνεται?
Χα, μεγάλο αστείο το συγκεκριμένο θέμα. Και τα θέλουν και αν πας σε άλλο ΠΜΣ δεν στα δίνουν πίσω!
nacho
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Tue Jul 22, 2008 1:21 pm

Re: Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by nacho » Thu Jul 24, 2008 12:18 pm

Σε ευχαριστώ πολύ!
Ήσουν πολύ κατατοπιστικός.
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1896
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by rapadder » Thu Jul 24, 2008 1:08 pm

Η ερώτηση σου είναι λίγο άκυρη γιατί για να γίνεις δικτυάς για NOC δεν χρειάζεται να κάνεις ένα μεταπτυχιακό (είτε στο ΕΚΠΑ είτε αλλού). Αρκεί να ασχολείσαι από μόνος σου και να δίνεις εξετάσεις για CCNA, CCNP κλπ. Από εκεί και πέρα γνωρίζω απόφοιτη που εργάζεται στην On Telecoms και ασχολείται με δίκτυα, αν θέλεις περισσότερα με pm.
Είναι απόλυτα λογικό να θέλουν να δώσεις μια προκαταβολή. Έτσι συμβαίνει παντού ;).
... αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά...
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Re: Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by silegav » Thu Jul 24, 2008 3:01 pm

Σωστή και η πλευρά του rappader, αλλά ποιός θα τα πληρώσει τα CCNA και τα CCNP. Πήγαινε κάνε το μεταπτυχιακό σου, συγκεκριμένα κι εξειδικευμένα σε τηλεπικοινωνίες (μάλλον ΕΚΠΑ) και μετά πιάσε δουλειά και θα στα πληρώσει η εταιρεία τα CCNA και CCNP και ότι άλλο απαιτείται.

Πάντως και το μεταπτυχιακό δεν είναι πανάκεια ή requirement. Δεν είμαι και ειδικός σε τηλεπικοινωνίες, αλλά οι περισσότεροι engineers που έχω δει και γνωρίσει, έχω την αίσθηση ότι έχουν κυρίως εμπειρία και λιγότερο χαρτιά. Βέβαια, το μεταπτυχιακό θα σε κάνει περισσότερο κατατοπισμένο και θα κάνει ευκολότερη την προσαρμογή σου στη δουλειά.

Αυτά. Ελπίζω να μην μπερδεύω περισσότερο.
nacho
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 4
Joined: Tue Jul 22, 2008 1:21 pm

Re: Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by nacho » Thu Jul 24, 2008 3:53 pm

Δεν με μπερδεύεις...
άλλωστε είμαι ήδη αρκετά μπερδεμένος...λεγοντάς μου αυτά συμπεραίνω πως ίσως είναι καλύτερα να κάνω το μεταπτυχιακό στον Πειραία (2 χρόνια, 6-9 οι ώρες των μαθημάτων) και παράλληλα κάποια σχετική δουλεία. Βγαίνει το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό παράλληλα με δουλειά.
Άλλωστε είμαι 24 μισό τώρα...επιλέγοντας ΑΣΟΕΕ...2+1 ο στρατός...φτάνουμε στα 27μισό που δεν είναι κ λίγο!
User avatar
vicky
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 228
Joined: Thu Oct 06, 2005 3:49 pm
Academic status: N>4
Contact:

Re: Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by vicky » Wed Jul 30, 2008 12:06 am

Ποιο θα κάνεις στον Πειραιά? Μπορείς να δώσεις πληροφορίες; Γιατί με ενδιαφέρει κάποια στιγμή να κάνω και γω ένα part time msc.
Costantine
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 203
Joined: Sun Sep 17, 2006 12:41 am

Re: Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by Costantine » Wed Jul 30, 2008 2:49 am

.
Last edited by Costantine on Fri Nov 14, 2008 2:16 am, edited 1 time in total.
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Re: Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by Erevodifwntas » Wed Jul 30, 2008 9:26 am

Costantine wrote:
Δεν είναι απόλυτα λογικό να μη στα επιστρέφουν αν δεν πας όμως. ;)
Υποτίθεται πως τα χρήματα αυτά είναι για λειτουργικές ανάγκες, και πιο συγκεκριμένα για τη θέση που θα καλύπτεις. Τουλάχιστον αυτό αναφέρεται σαν σκοπός της χρηματοδότησης αν δεν κάνω λάθος.
Εαν δεν πας τελικά, θα πάει κάποιος άλλος (από τους επιλαχόντες ή μη) στη θέση σου. Ο οποίος θα πληρώσει εννοείται για τον εαυτό του.
Οπότε τα λεφτά που έδωσες εσύ και δεν σου επιστραφήκαν, για ποιού τις λειτουργικές ανάγκες χρειάζονται?

Έχω την εντύπωση -χωρίς να είμαι νομικός- ότι εαν κάποιος καταφύγει σε δικαστήριο για αυτό το θέμα, μάλλον θα δικαιωθεί.
Αν κλείσεις εισιτήρια με πλοίο και το ακυρώσεις, θα σου επιστρέψουν τα χρήματα? Κανείς δεν τους εξασφαλίζει ότι θα βρουν κάποιον άλλον να καλύψει τη θέση σου, αφού για να έχεις πληρώσει και να το ακυρώσεις αργότερα σημαίνει ότι θα έχει περάσει αρκετός χρόνος και ενδεχομένως οι υπόλοιποι υποψήφιοι θα έχουν πάει ήδη αλλού ή έχουν κανονίσει άλλες υποχρεώσεις (δε θα περιμένουν το ΟΠΑ πότε θα τους θυμηθεί. Τέλος το μεταπτυχιακό θα έχει κόστος και στο όνομά του, αφού θα κυνηγά τέλευταια στιγμή τους υποψήφιους για να καλύψουν τη θέση.
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
Costantine
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 203
Joined: Sun Sep 17, 2006 12:41 am

Re: Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by Costantine » Wed Jul 30, 2008 8:20 pm

.
Last edited by Costantine on Fri Nov 14, 2008 2:16 am, edited 1 time in total.
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Re: Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by Erevodifwntas » Thu Jul 31, 2008 10:10 am

Costantine wrote:Βασικά γι'αυτό το λόγο επιλέγουν άλλους τόσους επιλαχόντες, ίσους σχεδόν σε αριθμό με αυτούς που δεχθήκαν εξαρχής. Οπότε στην πράξη όσοι δεν πηγαίνουν, οι θέσεις τους συνήθως καλύπτονται.
Οι επιλαχόντες ενδέχεται να έχουν γίνει δεχτοί και σε άλλα πανεπιστήμια. Δε θα περιμένουν να δουν αν κάποια στιγμή κάποιος που πλήρωσε (και έκλεισε τη θέση) θα φύγει αργότερα. θα συνεχίσουν τη ζωή τους κανονικά.
Costantine wrote: Αλλά εκτός αυτού ο σκοπός δεν είναι γενικά να καλυφθούν οι θέσεις "με το ζόρι" αλλά να καλυφθούν όσες καλυφθούν με βάση κάποια κριτήρια.
Και επιπλέον μιλάμε για ελληνικό παν/μιο, άρα όχι ακόμα ιδιωτικό ίδρυμα ώστε να λειτουργεί με τακτική ανάλογη μιας ιδιωτικής επιχείρησης στο "κλείσιμο εισητηρίων".
(Που κι εκεί ακόμα αν το ακυρώσεις νωρίς, πιθανότατα να πάρεις τουλάχιστον κάποιο μέρος του εισητηρίου πίσω).

Γιατί στην ιδιωτική επιχείρηση, η μη επιστροφή των χρημάτων σε περίπτωση που ακυρώσεις το εισητήριό σου, έχει να κάνει με πιθανή μείωση του κέρδους της εταιρείας.
Ενώ τα χρήματα που δίνεις στο μεταπτυχιακό δεν αποσκοπούν στο κέρδος (εφόσον μιλάμε για κρατικό σχολείο) αλλά στην κάλυψη λειτουργικών αναγκών (όπως εξάλλου αναφέρεται).
Επομένως αν δεν πας, ποιες λειτουργικές ανάγκες καλύπτουν τα λεφτά που έδωσες?
Το κόστος των λειτουργικών αναγκών δεν εξαρτάται τόσο από το πλήθος των φοιτητών. Υπάρχουν πάγια κόστη που πρέπει να καλυφθούν και που το ύψος τους είναι ανεξάρτητο από το πλήθος των φοιτητών. Όταν το μεταπτυχιακό υπολογίζει ότι θα υπάρχουν 30 φοιτητές διαιρεί αυτό το κόστος με το 30. αν ξαφνικά εμφανιστούν μόνο 20, πώς θα καλύψει το κενό των υπόλοιπων 10?
Costantine wrote: Ακόμα και αν δεχθούμε ότι το σχολείο θα τρέχει τελευταία στιγμή να βρει άτομα για το μεταπτυχιακό (κάτι που στην πράξη συνήθως δεν γίνεται νομίζω, αφού αρκετοί επιλαχόντες υπάρχουν "έτοιμοι"), μου λες ότι κρατάει τα λεφτά σαν "αποζημίωση" επειδή θα έχει τυχόν κόστος στο όνομά του? :-k
Και ακόμα κι έτσι, πως ακριβώς βοηθούν τα χρήματα αυτά να αποκατασταθεί το όνομα του?
Δεν είπα ότι είναι αποζημίωση, αλλά αποτρεπτικός μηχανισμός. κάποιος που έχει πληρώσει σημαίνει ότι το σκέφτηκε καλά και είδε ότι αυτό το μεταπτυχιακό είναι γι'αυτόν και ότι θα το ακολουθήσει. Θα το ξεκινήσει και θα το τελειώσει και δε θα χρειαστεί το ΜΠΣ να κυνηγά νέους φοιτητές (και να ρίχνει τα standards του).
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1896
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by rapadder » Thu Jul 31, 2008 11:07 am

Erevodifwntas++
Αυτό το τελευταίο είναι και το πιο σημαντικό. Ο φοιτητής που θέλει πραγματικά να κάνει ένα μεταπτυχιακό, θα είναι διατεθειμένος να υποστεί και κάποιο (οικονομικό) αντίτιμο. Το οικονομικό αντίτιμο δεν είναι απαγορευτικό, είναι όμως αρκετά υψηλό για να αποθαρρύνει κάποιον που θα εγκαταλείψει το μεταπτυχιακό για κάποιο άλλο. Έτσι και το μεταπτυχιακό συνεργάζεται με φοιτητές που τους ενδιαφέρει πραγματικά αλλά και οι φοιτητές αποφεύγουν να χάσουν τον χρόνο τους με κάτι που δεν τους ενδιαφέρει τόσο πολύ σε σχέση με κάποιο άλλο πρόγραμμα.
... αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά...
Costantine
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 203
Joined: Sun Sep 17, 2006 12:41 am

Re: Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by Costantine » Thu Jul 31, 2008 8:45 pm

.
Last edited by Costantine on Fri Nov 14, 2008 2:15 am, edited 1 time in total.
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Re: Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by Erevodifwntas » Fri Aug 01, 2008 9:21 am

Costantine wrote: Μου δίνετε δικές σας εξηγήσεις "υποθετικές" σχετικά με τα αίτια της μη-επιστροφής
και αυθαίρετες να προσθέσω. Ένα απλό τηλεφώνημα στη γραμματεία θα σου λύσει την απορία (φαντάζομαι ότι ακόμα θα είναι ανοιχτή -αλλά δεν είμαι και σίγουρος).
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Re: Είναι ιδανικό για τηλεπικοινωνίες???

Post by tsilochr » Mon Aug 04, 2008 2:36 pm

Προσωπικά, επειδή το έχασα το 500άρι, στη γραμματεία των ΠΣ (τότε ήταν ξεχωριστή γραμματεία γιατί τώρα νομίζω ενώθηκε με την ΕΥ) ήταν πολύ εχθρικοί. Έστειλα και ένα εξώδικο και πήρα την ίδια απάντηση: "ΧΡΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΜΕ"
Post Reply

Return to “Μεταπτυχιακό Επιστήμης Υπολογιστών”