Μεταπτυχιακό που συνδυάζει Διοικητικά/Οικονομικά

Συζητήσεις σχετικά με τα μαθήματα του μεταπτυχιακού προγράμματος Πληροφοριακά Συστήματα.
Post Reply
mixalplir
bit level
bit level
Posts: 21
Joined: Thu Feb 02, 2012 8:14 pm
Academic status: Alumnus/a

Μεταπτυχιακό που συνδυάζει Διοικητικά/Οικονομικά

Post by mixalplir » Wed Oct 10, 2012 1:50 pm

Καλησπέρα,
Είμαι απόφοιτος του τμήματος πληροφορικής της ΑΣΟΕΕ και ενδιαφέρομαι να κάνω ένα μεταπτυχιακό και έχω ένα πρόβλημα που με προβληματίζει. :smt024 Έβλεπα το πρόγραμμα σπουδών του μεταπτυχιακού των Πληροφοριακών Συστημάτων, το οποίο μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον.
Θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε μια γνώμη του κατά πόσο συνδυάζεται με διοικητικά και οικονομικά. Φαντάζομαι ότι οι παλιότεροι φοιτητές θα μπορούν να έχουν μια καλύτερη εικόνα πάνω σε αυτό. Ήθελα να μάθω αν καλύπτει επαγγελματικές προοπτικές σε εταιρείες ή τράπεζες σε οργανωτικό τμήμα. Θα με ενδιέφερε να συνδυάσω το πτυχίο μου με διοικητικά και οικονομικά και έτσι ψάχνω για μια καλή επιλογή σε μεταπτυχιακό.

Θα χαιρόμουν πολύ να ακούσω τις απόψεις σας! :-)
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Μεταπτυχιακό που συνδυάζει Διοικητικά/Οικονομικά

Post by nachos » Sat Oct 13, 2012 2:52 pm

Αυτό που ψάχνεις είναι ένα MBA..
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
mixalplir
bit level
bit level
Posts: 21
Joined: Thu Feb 02, 2012 8:14 pm
Academic status: Alumnus/a

Re: Μεταπτυχιακό που συνδυάζει Διοικητικά/Οικονομικά

Post by mixalplir » Sun Oct 14, 2012 2:08 pm

Και το μεταπτυχιακό των Πληροφοριακών Συστημάτων όπως είδα έχει μαθήματα όπως "Ανάλυση επιχειρησιακών συστημάτων", "Επιχειρησιακά πληροφοριακά συστήματα" τα οποία δεν θα κάλυπταν μία τέτοια κατεύθυνση? Σε περίπτωση του MBA σε συνδυασμό με το πτυχίο της Πληροφορικής σε ποιες θέσεις εργασίας θα μπορούσε να με βγάλει? Πιο συγκεκριμένα παραδείγματα θα με βοηθούσαν να γίνει πιο κατανοητό :-)
User avatar
Clouseau
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 272
Joined: Mon May 11, 2009 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Re: Μεταπτυχιακό που συνδυάζει Διοικητικά/Οικονομικά

Post by Clouseau » Sun Oct 14, 2012 2:18 pm

Δύο βασικά πράγματα που πρέπει να ξέρεις για το MBA είναι:
1. Κοστίζει.
2. Συνήθως είναι απαραίτητη εργασιακή εμπειρία (>2-3 χρόνια).

Εσύ μάλλον χρειάζεσαι διοικητικοοικονομικά με βάση την πληροφορική όμως, οπότε τα πληροφοριακά συστήματα που είπες είναι μια καλή επιλογή.
Exceptions, gotta catch 'em all!
User avatar
nachos
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1252
Joined: Mon Aug 21, 2006 4:28 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Brachamee City

Re: Μεταπτυχιακό που συνδυάζει Διοικητικά/Οικονομικά

Post by nachos » Sun Oct 14, 2012 9:47 pm

Γενικότερα με το όλο θέμα των πληροφοριακών συστημάτων, υπάρχει πάντα η παραπάνω παρανόηση,η οποία φαντάζομαι ότι οφείλεται στο ότι διάφοροι τίτλοι σχετικών μαθημάτων περιέχουν την έννοια "επιχειρησιακός".

Τα πληροφοριακά συστήματα δεν έχουν απολύτως καμία σχέση, ούτε με business administration, ούτε με financials. Είναι μια κατεύθυνση που (θα έπρεπε να) απευθύνεται αμιγώς σε ανθρώπους που ενδιαφέρονται να εργασθούν ώς software engineers, developers ή software consultants, αφού άλλωστε αυτές είναι και οι ειδικότητες των ανθρώπων που αναλύουν και σχεδιάζουν πληροφοριακά συστήματα. Χαρακτηριστικά άλλωστε, τα μαθήματα που αναφέρατε, στοχεύουν ακριβώς εκεί, δηλαδή στην ανάλυση και το σχεδιασμό πληροφοριακών συστημάτων εμπορικού/επιχειρησιακού τύπου (για να το θέσω και λίγο πιο "μπακάλικα" αν μου επιτρέπετε, αμιγώς για εφαρμογές που χρησιμοποιούνται για τη μηχανοργάνωση επιχειρήσεων, και όχι άλλου είδους software όπως π.χ. λειτουργικά συστήματα, graphics drivers κλπ.)

Επειδή από το αρχικό σας post, είναι ξεκάθαρο πως δεν στοχεύετε στο να εργασθείτε στη βιομηχανία παραγωγής software, θα σας πρότεινα να μη χάσετε το χρόνο σας με αυτό το πρόγραμμα. Τσεκάρετε καλύτερα τo MBA της ασοεε, όπως επίσης και τα μεταπτυχιακά διοίκησης ή/και finance. Νομίζω ότι από το www.aueb.gr θα βρείτε hyperlinks προς όλα τα MSc του πανεπιστημίου.
Nothing is impossible for the man who doesn't have to do it himself
Post Reply

Return to “Μεταπτυχιακό Πληροφοριακών Συστημάτων”