εντυπώσεις και συμβουλές για τους επόμενους υποψήφιους

Συζητήσεις σχετικά με τα μαθήματα του μεταπτυχιακού προγράμματος Πληροφοριακά Συστήματα.
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

εντυπώσεις και συμβουλές για τους επόμενους υποψήφιους

Post by tsilochr » Mon Feb 13, 2006 5:31 pm

Γεια χαρά παιδιά, τι κάνετε; Με μερικούς έχουμε να τα πούμε πολύ καιρό.

Λοιπόν επειδή ήρθε (επιτέλους!) και η δική μου ώρα να προχωρήσω στο επόμενο βήμα, προσπαθώ να συλλέξω πληροφορίες για τα μεταπτυχιακά προγράμματα. Αν γίνετε, δώστε κάποιες εντυπώσεις μεχρι στιγμής από το πρόγραμμα, δυσκολία, ενδιαφέρον μαθημάτων and stuff like that.

Ευχαριστώ... και περιμένω απαντήσεις
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Mon Feb 13, 2006 7:22 pm

Απο το ΠΜΣ στα ΠΣ είμαι αρκετά ευχαριστημένος αλλά πολύ κουρασμένος!!! Μόλις σήμερα τελείωσε η εξεταστική και νιώθω σαν να κράτησε 50 χρόνια αυτό το εξάμηνο!!! Αυτό που είνια σίγουρο είνια ότι θέλει να αφοσιωθείς σε αυτό και να μην έχεις την εντύπωση ότι θα μπορείς να ασχοληθείς και με πολλά αλλα πράγματα. έχει τρελές απαιτήσεις σε εργατοώρες διαβάσματος και εργασιών!!!
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Mon Feb 13, 2006 9:13 pm

Άλλος ένας πολύ ευχαριστημένος και κουρασμένος φοιτητής εδώ :-D
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
lumenintervalum
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2377
Joined: Thu May 06, 2004 7:06 pm
Location: somewhere far beyond..
Contact:

Post by lumenintervalum » Mon Feb 13, 2006 11:29 pm

ρε παιδιά τόσο πολύ??να μην το τολμίσουμε??
We are just a moment in time
A blink of an eye
A dream for the blind
Visions from a dying brain
I hope you don't understand
_______________________
scraps& photo gallery στο deviantart- last update 25/08/06
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Tue Feb 14, 2006 10:13 am

Βασικά δεν ξέρω αν γνωρίζετε τους εκφράζοντες τις παραπάνω απόψεις, αλλά εγώ τους ήξερα από το προπτυχιακό και ήξερα και την δουλεία που είχαμε ρίξει για το πρώτο χαρτί που πήραμε από την ΑΣΟΕΕ.
Επειδή έτυχε να τους βλέπω κατά καιρούς στην διάρκεια του περασμένου εξαμήνου, αντιλήφθηκα ότι το διάβασμα που έχουν ρίξει ήταν πολλαπλάσιο και δυσκολότερο από αυτό που είχαμε ρίξει μαζί σαν προπτυχιακοί. Το καλό είναι ότι αυτά που έκαναν σε εργασίες και αυτά που διάβασαν εγώ τα βρίσκω ενδιαφέροντα και όσο κι αν κοουραστικά κι αν είναι εγώ θα τολμήσω να τα κάνω ή τον ερχόμενο ή τον επόμενο χρόνο...θα σας πω κι εγώ εντυπώσεις μέχρι τώρα.

Υ.Γ. Ένα είναι σίγουρο όμως...το συγκεκριμένο MSc θέλει άντερα, αν βέβαια θες να πεις ότι έκανες κάτι καλό.
User avatar
tsilochr
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 3246
Joined: Tue Mar 16, 2004 2:47 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: mm.aueb.gr
Contact:

Post by tsilochr » Tue Feb 14, 2006 10:38 am

Καλά δεν περίμενα να ακούσω ότι είναι εύκολο και ξεκούραστο αλλά είναι πολύ καλό που είστε ευχαριστημένοι με το αντικέιμενο. (Για παράδειγμα στο ΠΜΣ στην ΕΥ δεν είναι όλοι και τόσο ικανοποιημένοι. )

Υποθέτω λοιπόν ότι θα το προτείνατε ανεπιφύλακτα, σωστά? Αλήθεια, ποιο είναι το επίπεδο των φοιτητών που έγιναν δεκτοί? Μπορείτε να δώσετε ένα κάτω όριο?

ΥΓ Silegav, που βρίσκεσαι τώρα ρε ψυχή?
User avatar
P3
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2722
Joined: Mon Mar 22, 2004 4:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: !! El Paso !!

Post by P3 » Tue Feb 14, 2006 11:21 am

Το επίπεδο των φοιτητών είναι αρκετά υψηλό. Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά μέσο όρο, αλλά σίγουρα τώρα που έχουμε γνωριστεί με όλους, αναγνωρίζω ότι όλοι είνια το ίδιο "άρρωστοι" με εμάς και θέλουν να τα κάνου όλα κοι να τα κάνουν και όσο καλύτερα γίνεται, έστω και αν αυτό έχει επιπτώσεις και στην ψυχική μας υγεία!! :smt030 :smt100 ](*,) :drunken:
"Το δικό μου το ποίημα δεν έχει ομοιοκαταληξία.", ο υπογράφων
User avatar
Swtos
Kilobyte level
Kilobyte level
Posts: 309
Joined: Mon Apr 18, 2005 4:52 pm
Academic status: MSc
Gender:
Location: Δ.Π

Post by Swtos » Wed Feb 15, 2006 3:22 pm

Παιδια να ρωτησω και εγω καποια πραγματα:

1)Υπαρχει επικαλυψη και ποση σε μαθηματα οπως του κ.Αποστολοπουλου και του κ.Βαζιργιάννη με την ύλη που διδασκεται στα αντιστοιχα μαθηματα του προπτυχιακου. Θελω να πω, σε αυτα τα μαθηματα μαθατε τιποτα καινουργιο ή απλα κανατε μια καλη επαναληψη;

2)Για την οργανωση των μαθηματων τι γνωμη εχετε; Εκπαιδευτικο υλικο, διαφανειες, τροπος διεξαγωγης διαλεξεων, εργασίες...

Ευχαριστώ
-My father made him an offer he couldnt refuse
-What was that?
-Luca Brasi held a gun to his head and my father assured him that either his brain or his signature would be on the contract

-The Godfather
User avatar
nantia
bit level
bit level
Posts: 14
Joined: Wed Jan 25, 2006 1:58 pm

Post by nantia » Wed Feb 15, 2006 7:07 pm

Παιδιά το αν θα σας αρέσει το μεταπτυχιακό εξαρτάται από τις απαιτήσεις που έχετε... Εάν θέλετε ένα μεταπτυχιακό χωρίς μπλα μπλά, για εξειδίκευση και με πολύ προγραμματισμό τότε σίγουρα αυτό δεν είναι το μεταπτυχιακό σας!
Εγώ σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένη γιατί όταν διάλεξα αυτό το μεταπτυχιακό είχα διαβάσει τον οδηγό σπουδών (έστω αυτό τον παλιό) πολλές φορές και δεν περίμενα πολύ διαφορετικά πράγματα από αυτά που είδα... από εκεί και πέρα κάποια κομμάτια από τα μαθήματα που ήταν λίγο δύσκολα δε μου φάνηκαν και τόσο ενδιαφέροντα, π.χ. clustering, κτλ., αλλά δε νομίζω να έχετε πρόβλημα εσείς του Ο.Π.Α. γιατί τα έχετε ξαναδεί πάνω κάτω...
Σε γενικές γραμμές δε χρειάζεται να είναι κανείς διάνοια για
να το παρακολουθήσει αλλά πρέπει να διαβάζει συνέχεια (ειδικά το πρώτο εξάμηνο έχει πολλές εργασίες και τρέξιμο).
User avatar
dimitra
Mbyte level
Mbyte level
Posts: 591
Joined: Sat May 01, 2004 11:29 am
Academic status: MSc
Gender:

Post by dimitra » Thu Feb 16, 2006 2:43 pm

Έχετε μάθει καθόλου ημερομηνίες για τις αιτήσεις;;;
Η τιμωρία του ψεύτη δεν είναι ότι δεν τον πιστεύουν, αλλά ότι αυτός δεν μπορεί να πιστέψει.

Σω, Τζορτζ Μπέρναρντ
User avatar
krou
byte level
byte level
Posts: 56
Joined: Mon Jun 14, 2004 12:12 am

Post by krou » Fri Feb 17, 2006 4:00 pm

Swtos wrote:Παιδια να ρωτησω και εγω καποια πραγματα:

1)Υπαρχει επικαλυψη και ποση σε μαθηματα οπως του κ.Αποστολοπουλου και του κ.Βαζιργιάννη με την ύλη που διδασκεται στα αντιστοιχα μαθηματα του προπτυχιακου. Θελω να πω, σε αυτα τα μαθηματα μαθατε τιποτα καινουργιο ή απλα κανατε μια καλη επαναληψη;

2)Για την οργανωση των μαθηματων τι γνωμη εχετε; Εκπαιδευτικο υλικο, διαφανειες, τροπος διεξαγωγης διαλεξεων, εργασίες...

Ευχαριστώ
θα ηταν καλο αν μπορει να μας απαντησει κ καποιο απο τα παιδια του μεταπτυχιακου Επιστημης Υπολογιστων ωστε να εχουμε σφαιρικη ενημερωση :-)
The greater danger for most of us lies not in setting our aim too high and falling short but in setting our aim too low, and achieving our mark - Michelangelo
User avatar
Sreak
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 956
Joined: Fri Apr 02, 2004 9:56 am
Academic status: PhD
Location: eltrun.gr

Post by Sreak » Fri Feb 17, 2006 4:24 pm

1) Για τα δύο αυτά μαθήματα υπάρχει σχετική επικάλυψη. Τα δίκτυα έχουν αρκετά κομμάτια ίδια με τα δίκτυα του προπτυχιακού και οι Βάσεις δεδομένων του μεταπτυχιακού με την εξόρυξη γνώσης από μεγάλες βάσεις δεδομένων του προπτυχιακού.

2)Όλα καλά είναι. Δεν αντιμετώπισα κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα. Βέβαια σε κάποια μαθήματα είχαμε ύλη τις εργασίες συμφοιτητών μας με αποτέλεσμα τα δημιουργούνται κάποια προβλήματα.

Σε γενικές γραμμές πάντως είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Τώρα ειδικά που τελείωσα την εξεταστική τα βλέπω όλα ΡΟΔΙΝΑ :)
cs_georgia
bit level
bit level
Posts: 20
Joined: Fri Apr 21, 2006 12:02 pm

Post by cs_georgia » Sat Jul 29, 2006 1:16 pm

Καλησπέρα,
για να μπορέσει κάποιος να πάρει μέρος στη συνέντευξη και να έχει ελπίδες να τον πάρουν στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό εάν εχει κάτω από 6.5 πρέπει να δώσει γραπτές εξετάσεις.Γνωρίζει κανείς αν κάποιος με βαθμό π.χ. 6.7 (γενικώς λίγο πάνω από 6.5)μπορει κι αυτός να δώσει εξετάσεις?
Last edited by cs_georgia on Sat Jul 29, 2006 1:45 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Einherjar
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 3751
Joined: Tue Jan 27, 2004 4:42 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: Washington DC, USA
Contact:

Post by Einherjar » Sat Jul 29, 2006 1:52 pm

Εξετάσεις δίνουν όσοι έχουν κάτω από 6,5. Δεν έχεις δικαίωμα επιλογής απ'όσο ξέρω. Δε θα κερδίσεις κάτι αν δώσεις εξετάσεις, απλά σου δίνει το δικαίωμα για συνέντευξη
[Better to understand a little than to misunderstand a lot]
User avatar
TaRaNTuLa
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1598
Joined: Fri Apr 30, 2004 4:54 pm
Academic status: PhD
Gender:
Location: MMLab

Post by TaRaNTuLa » Sat Jul 29, 2006 1:59 pm

Συνέντευξη δίνουν όλοι, ανεξάρτητα αν έχουν δώσει γραπτές εξετάσεις ή όχι...Από τα γραπτά μην περιμένεις να κερδίσεις τον άλλον...Μεγάλο κομμάτι στο θέμα της επιλογής σου ή όχι θα παίξει η συνολική παρουσία σου στη συνέντευξη...
Tamiya rulezZz....

TL-01 Full Carbon, TL-01 Upgraded, FF-01 Upgraded, M03, CC-01, ΤΤ-01 TypeE, Volvo και Scania Trucks και η λίστα συνεχίζεται...
cs_georgia
bit level
bit level
Posts: 20
Joined: Fri Apr 21, 2006 12:02 pm

Post by cs_georgia » Sat Aug 05, 2006 8:06 pm

Αν κοιτάξετε στα φετινά αποτελέσματα των επιτυχόντων θα δείτε ότι εξετάσεις έδωσαν μόνο 10 άτομα. Από τα 10 τους 2 τους πήρανε κανονικά και έναν τρίτο σαν επιλαχόντα. 3 στους 10 δεν ξέρω μου φαίνεται πόλύ καλό ποσοστό.Και υπέθεσα ότι αν κάποιος γράψει πολύ καλά ακόμη κι αν δεν έχει το βαθμό τον παίρνουν...
Erevodifwntas
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1098
Joined: Thu Apr 22, 2004 2:18 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:
Location: In a Long Time Ago in A Galaxy far far away
Contact:

Post by Erevodifwntas » Sat Aug 05, 2006 9:27 pm

3/10 δεν είναι καλό ποσοστό? οι υπόλοιποι 7 τι βαθμό πήραν? Πώς πήγαν και στα προφορικά. πάντως 30% μου φαίνεται πολύ καλό νούμερο.
Go To Statement Considered Harmful (Τιτλος δημοσίευσης του Edsger Dijkstra).

my personal site
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1896
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by rapadder » Sat Aug 05, 2006 9:47 pm

Είναι πολύ καλό νούμερο για όσους έχουν βαθμό κάτω από 6,50. Η εξέταση (απ' όσο γνωρίζω) είναι 3 ώρες και αποτελείται από ερωτήματα πολλαπλής επιλογής. Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη απ' ότι μου έχουν σχολιάσει άτομα (από τμήμα μη Πληροφορικής) που της έχουν δώσει.
... αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά...
User avatar
nocturna_gr
byte level
byte level
Posts: 122
Joined: Tue Sep 27, 2005 2:20 pm

Post by nocturna_gr » Wed Aug 09, 2006 12:15 pm

Να κανω και μια πιο γενικη ερωτηση; Απο οτι καταλαβα, πρεπει στο μεταπτυχιακο -το συγκεκριμενο- να δουλεψεις πολυ, αλλα σου δινεται η δυνατοτητα και να εμβαθυνεις μονος σου; Η' ειναι οπως στο προπτυχιακο, συνεχες διαβασμα με παρωπιδες; Θα πιστευα και γενικοτερα οτι στα μεταπτυχιακα οι καθηγητες πρεπει να εχουν και λιγο χαρακτηριστικα μεντορα. Αλλωστε τα μεταπτυχιακα δεν ειναι τοσο "μαζικη παραγωγη" οπως τα προπτυχιακα
User avatar
silegav
Venus Project Founder
Venus Project Founder
Posts: 2098
Joined: Tue Mar 09, 2004 4:03 pm
Academic status: Alumnus/a
Location: The Center of the World -> Piraeus

Post by silegav » Wed Aug 09, 2006 3:45 pm

Απ'ότι έχω καταλάβει το μεταπτυχιακό αυτό έχει πάρα πολύ δουλειά. Τώρα είμαι σίγουρος το πόσο εμβαθύνεις σε ότι κάνεις μόνος σου είναι δικό σου θέμα και αυτό είναι που κάνει πιο εύκολο ή πιο δύσκολο ότι κάνεις.
User avatar
nocturna_gr
byte level
byte level
Posts: 122
Joined: Tue Sep 27, 2005 2:20 pm

Post by nocturna_gr » Wed Aug 09, 2006 5:52 pm

silegav wrote: Τώρα είμαι σίγουρος το πόσο εμβαθύνεις σε ότι κάνεις μόνος σου είναι δικό σου θέμα και αυτό είναι που κάνει πιο εύκολο ή πιο δύσκολο ότι κάνεις.
Αυτο το γνωριζω. Το θεμα ειναι κατα ποσο το "καταπνιγουν" ή το προωθουν αυτο.
User avatar
rapadder
Gbyte level
Gbyte level
Posts: 1896
Joined: Thu Jun 17, 2004 7:12 pm
Academic status: Alumnus/a
Gender:

Post by rapadder » Wed Aug 09, 2006 7:19 pm

Γενικά το προωθούν. Το μεταπτυχιακό προάγει και την έρευνα όπου η δημιουργική φαντασία και οι νέες προσεγγίσεις έχουν θέση. Αυτό φαίνεται και από το γεγονός ότι η ύλη των μαθημάτων αλλάζει από χρόνο σε χρόνο σε κάποιο βαθμό.
... αντάρτες της πορδής με τα λεφτά του μπαμπά...
Post Reply

Return to “Μεταπτυχιακό Πληροφοριακών Συστημάτων”