Βαθμός εισαγωγής μεταπτυχιακού..

Συζητήσεις σχετικά με τα μαθήματα του μεταπτυχιακού προγράμματος Πληροφοριακά Συστήματα.
Post Reply
billbill
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 1
Joined: Wed Apr 16, 2008 3:33 pm
Academic status: N>4
Gender:

Βαθμός εισαγωγής μεταπτυχιακού..

Post by billbill » Wed Apr 16, 2008 3:44 pm

Καλησπέρα,
με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό και ήθελα να ρωτήσω με τι βαθμό πτυχίου μπορεί κάποιος να γίνει δεκτός
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Βαθμός εισαγωγής μεταπτυχιακού..

Post by redlabel » Wed Apr 16, 2008 5:56 pm

Δεν υπάρχει (κάτω) όριο βαθμού πτυχίου, προκειμένου να μπορεί να υποβληθεί αίτηση εκδήλωσης ενδιαφέροντος.

Δ. Γκρ.
thanosk13
bit level
bit level
Posts: 43
Joined: Fri Feb 03, 2006 2:23 am

Re: Βαθμός εισαγωγής μεταπτυχιακού..

Post by thanosk13 » Mon Apr 21, 2008 1:45 pm

Απο οτι εχω δει στο site του μεταπτυχιακού νομίζω ότι οι υποψήφιοι με μεσο όρο κατω του 6.5 υποβάλλονται σε γραπτη δοκιμασία σε κάποια μαθήματα και μετά απο την αξιολόγηση τους καλούνται σε συνέντευξη οι επιτυγχόντες.
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Βαθμός εισαγωγής μεταπτυχιακού..

Post by redlabel » Mon Apr 21, 2008 3:14 pm

Από φέτος θα ισχύσει μια ελαφρώς διαφοροποιημένη διαδικασία επιλογής. Παρακαλώ ενημερωθείτε σχετικά από το site του ΜΠΣ στα Πληροφοριακά Συστήματα.

Δ. Γκρ.
zoo
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 2
Joined: Thu Nov 13, 2008 12:18 am
Academic status: N>4

Re: Βαθμός εισαγωγής μεταπτυχιακού..

Post by zoo » Thu Mar 12, 2009 10:41 pm

Καλησπέρα,

Μιας και με ενδιαφέρει πάρα πολύ το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό και το άνγχος της επιλογής είναι έκδηλο θα ήθελα να ρωτήσω για τις βαθμολογικές απαιτήσεις.

Υπάρχουν στατιστικά επιτυχόντων των προηγούμενων ετών σχετικά με την βαθμολογία τους;

Εχω δεί την σειρά των κριτηρίων επιλογής και καταλαβαίνω ότι η επιλογή δεν εξαρτάται μόνο από τον βαθμό του πτυχίου, καθώς επίσης και ότι κάθε χρονιά έχει διαφορετικούς υποψήφιους, αλλά αποτελεί ένα κύριο κριτήριο για φιλτράρισμα αιτήσεων και σε γενικό βαθμό ,οι βαθμοί των αποφοίτων δεν παρουσιάζουν τεράστιες διαφοροποιήσεις από χρονιά σε χρονιά(μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια).

επί παραδείγματι, ένας πτυχιούχος πληροφορικής με βαθμό μεγαλύτερο του 7 , για παράδειγμα 7.3-7.4 και χωρίς εργασιακή/ερευνητική εμπειρία το πιο πιθανό είναι να γίνει αποδεκτός;

Ενας πτυχιούχος πληροφορικής με βαθμό 7 μπορεί να μην γίνει αποδεκτός λόγω του ότι ο βαθμός του το πιο λογικό είναι να είναι μικρότερος των άλλων συν-υποψηφίων;

Επίσης, η αγγλική γλώσσα μετράει αρκετά σαν κριτήριο επιλογής; Δηλαδή ένας υποψήφιος αν όταν κάνει δήλωση έχει μόνο lower ,παρόλο που έχει καλή επίγνωση της αγγλικής γλώσσας, και δεν έχει τελειώσει την προετοιμασία για Proficiency πχ, μπορεί να εκτιμηθεί αρνητικά ακόμα και αν έχει καλό βαθμό πτυχίου;

Επίσης οι πτυχιακές εργασίες μετράνε σαν κριτήριο επιλογής σε σχέση με κάποιον που δεν είχε πτυχιακή εργασία στο προπτυχιακό του;

Αυτά προς το παρόν και συγγνώμη για την ενόχληση!

Περιμένω τις απαντήσεις σας,

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Βαθμός εισαγωγής μεταπτυχιακού..

Post by redlabel » Thu Mar 12, 2009 11:06 pm

Δεν υπάρχουν τέτοιου είδους νόρμες. Σε (πολύ) αδρές γραμμές ένας βαθμός >7.5 είναι χρήσιμος, αλλά έχουν απορριφθεί και αριστούχοι και έχουν γίνει δεκτά παιδιά με <7.0 (όχι πολλά...). Η πολύ καλή γνώση των αγγλικών είναι ουσιαστικά χρήσιμη, αλλά όχι αποφασιστική για την εισαγωγή κάποιου. Η συνέντευξη έχει σοβαρή σημασία, αλλά από μόνη της δεν μπορεί να εξασφαλίσει τίποτα. Δυο πολύ καλές συστατικές επιστολές βοηθάνε, αλλά δεν αποτελούν εγγύηση.

Γιαυτό, μην ψάχνεις συνταγές και "θέματα SOS". Δεν υπάρχουν. Επίσης, είναι ακόμη πολύ νωρίς και το άγχος δεν βοηθάει κάνεναν. Αν δεν το ξεπεράσεις, δεν βλέπω νάχεις τύχη. Θέλουμε νέους με προσωπικότητες ικανές να τους προστατεύσουν από το να γίνουν έρμαια του άγχους τους.

Δ. Γκρ.
User avatar
Sakis
byte level
byte level
Posts: 59
Joined: Tue Jan 06, 2009 4:21 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: Athens

Re: Βαθμός εισαγωγής μεταπτυχιακού..

Post by Sakis » Wed May 27, 2009 11:36 pm

Για εμένα που θα ήθελα να ασχοληθώ με την ασφάλεια αυτό το μεταπτυχιακό είναι καλή επιλογή; Και αν ναι τι περίπου μαθήματα θα ήταν καλό να έχω απο το προπτυχιακό επίπεδο;
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Βαθμός εισαγωγής μεταπτυχιακού..

Post by redlabel » Wed May 27, 2009 11:39 pm

Είσαι φοιτητής του ΟΠΑ;

Δ. Γκρ.
User avatar
Sakis
byte level
byte level
Posts: 59
Joined: Tue Jan 06, 2009 4:21 pm
Academic status: 3rd year
Gender:
Location: Athens

Re: Βαθμός εισαγωγής μεταπτυχιακού..

Post by Sakis » Thu May 28, 2009 8:18 am

Ναι.Και είμαι ακριβώς στο σημείο που από Σεπτέμβρη θα πρέπει να έχω ξεκαθαρίσει τέτοια θέματα αλλά πραγματικά ακόμα βρίσκομαι σε κάποια σύγχυση με τους κύκλους και τι ακριβώς μαθήματα να πάρω.Τώρα η ασφάλεια είναι όντως ένα από 2-3 πράγματα που μου κινούν πραγματικά το ενδιαφέρον γι αυτό και έκανα το ποστ μπας και βγάλουμε καμιά άκρη...
redlabel
Wow! Terabyte level
Wow! Terabyte level
Posts: 2057
Joined: Tue Jun 27, 2006 12:32 pm
Academic status: Professor
Gender:

Re: Βαθμός εισαγωγής μεταπτυχιακού..

Post by redlabel » Thu May 28, 2009 9:40 am

Sakis wrote:Ναι.Και είμαι ακριβώς στο σημείο που από Σεπτέμβρη θα πρέπει να έχω ξεκαθαρίσει τέτοια θέματα αλλά πραγματικά ακόμα βρίσκομαι σε κάποια σύγχυση με τους κύκλους και τι ακριβώς μαθήματα να πάρω.Τώρα η ασφάλεια είναι όντως ένα από 2-3 πράγματα που μου κινούν πραγματικά το ενδιαφέρον γι αυτό και έκανα το ποστ μπας και βγάλουμε καμιά άκρη...
ΟΚ. Μπορείς να δεις το www.cis.aueb.gr για να ενημερωθείς για κάποια πράγματα (ερευνητικά, εκπαιδευτικά, αναπτυξιακά, μελετητικά κλπ.) που γίνονται στο Τμήμα μας και αφορούν Ασφάλεια στις ΤΠΕ, σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο. Για ο,τιδήποτε άλλο χρειαστείς pm me.

Δ(ημήτρης) Γκρ(ίτζαλης)
Tonis1984
Buffer underflow exception
Buffer underflow exception
Posts: 1
Joined: Fri Jul 02, 2010 5:20 pm

Re: Βαθμός εισαγωγής μεταπτυχιακού..

Post by Tonis1984 » Fri Jul 02, 2010 5:33 pm

Για πτυχιακες εργασιες http://ptixiaki.wordpress.com/2010/06/30/ptyxiakes/
Post Reply

Return to “Μεταπτυχιακό Πληροφοριακών Συστημάτων”